Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, V TJit cLe 3?ers- Uit Italiaansch-Zwitserland. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtszaken. 4006 Staats-loterij. LAfb - en TUINBOUW. sr'oiKT MARKTBERICHTEN. Laatste ]Berichten. Groote Jaarlijkse,he Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, y, LITER A 15 CT. Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. Qfficieele Prijscourant Kffectenhandelte A m sterdam - - - t'l» 10'/,, De Zedelijkheids verordening te Schiedam. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben bericht van ontvangst gezonden van de Verordening op het zitten en liggen aan de openbare wegen en dijken te Schiedam. Daar mede is die Verordening verbindend geworden zooals zij is afgekondigd. Buitenlandscho aanbesteding. Aan de afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel zgn nadere bijzonder heden te vernemen omtrent eene bin nenkort te houden aanbesteding in het buitenland Voor de levering van verschillende artikelen, als Manila- touw, geteerd touw, klein touwwerk, zeildoek, zeilgaren, geteerd breeuw- werk, kabels van gegalvaniseerd staal, verfwaren, lijnolie, droogmiddelen, ver nissen, hout- en steenkoolteer, harpuis, talk, zachte groene zeep, verschillende oliën, vetten, poetakatoen, vuurvaste steenen, briketten, cokes, gereedschap pen enz. Belanghebbenden kunnen die inlichtingen zoo spoedig mogelijk aan genoemde afdeeling (Lange Hout straat 36 's-Gravenhage) bekomen. ki De Glasblazersstaking. De Delftsche Bestuurdersbond heeft tot B. en W. van Delft het verzoek gerioht, aan de ingangen der fabrieken in de stad Zaterdagsavonds te mogen collecteeren voor de stakende glagf blazers. B. en W. hebben dat verzoek niet ingewilligd, omdat de glasblazerij bui ten Delft ligt en omdat zij tegenbe- toogingen vreezen. Burgemeester Voorburg. Het berioht van de „Rijswijker en Voorburger Bode", gisteren door ons vermeld, dat mr. R. J. H. Patijn, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, burgemeester van Voorburg zou worden, is ons gebleken geheel onjuist te zijö. De Nederlandsche Regeering en de zedelijke opvoeding. t Het heeft veler aandacht getrokken, schrijft hetHbld. dat in't Eere-Comité voor het congres voor zedelijke op voeding wèl tal van vreemde Minis ters, doch geen enkel lid van de Neder landsche regeering zitting heeft. De reden schijnt deze te zgn wij moeten eenig voorbehoud maken, daar wij geen volkomen zekerheid hebben dat onze regeering zich op het stand- unt stelt, dat opvoeding alleen goed an zijn, wanneer zij op Christelijken grondslag ruBt. Daar het congres dit beperkte Btandpunt niet inneemt, zou, volgens de inlichtingen die wij van meer dan éóne zgde ontvingen, de Nederlandsche regeering geen vrijheid hebben kunnen vinden om zich op eenige wijze ermede in te laten. Men zal zich wellioht herinneren, dat deze houding reeds eenigen tijd geleden in de „Standaard" was aan- Landverhuizing. Blijkens berioht van den consul te San Frauoisco, waarschuwt een oircu- laire der arbeidscommissie aldaar arbeidBlooze mannen en vrouwen tegen het komen naar San Francisco en in het algemeen naar Californië, om aldaar werk te zoeken. Het aanbod van arbeid overtreft verreweg de vraag en mededeelingen, welke het doen voorkomen, alsof er een vraag naar arbeid zou bestaan in verband met de aanstaande inter nationale tentoonstelling in 1915, zijn als valsch en misleidend te besohouwen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal zal ter afdoening van de nogbg haar aanhangige wetsontwerpen niet meer in dit zittingjaar, doch na de opening van de nieuwe zittingsperiode bgeengeroepen worden. Invaliditeit»- en Ouderdomswet. De commissie van voorbereiding voor de Invaliditeit»- en Ouderdoms wet komt Donderdag bgeen tot vast stelling van haar verslag. Ontwerp-wet op het lager onderwgs. Naar het Hdbl. meedeelt is versche nen het ontwerp-wet tot regeling van het lager onderwijs, samengesteld in opdracht van een door het hoofdbe stuur van Volksonderwijs in 1907 be noemde commissie van 7 leden. Het concept plaatst zioh naast het rapport der bekende Ineenschakelings- oommissie, ook, omdat dit rapport nóch het voorbereidend onderwgs be handelt, nóch voor het lager onderwgs beteekenende wijzigingen aangeeft. Uniformverandering voor het leger. Het heeft in het leger eenige ver wondering gebaard, dat de nieuwbe noemde officieren, die Zaterdag in functie werden gesteld, gekleed waren in de oude uniform en niet in de uniform van blauwgrgze kleur, waar van de standmodellen reeds zijn vast gesteld. De reden hiervan schijnt te zijn schrgft de N. R. Ct. dat het ont- werp-besluit, houdende de invoering der nieuwe uniform, nog op bekrach tiging wacht. Eenerzijds wordt ge- wenscht dat de tegenwoordige uniform voor de korpsen cavalerie, voor het korps rijdende-artillerie en voor het regiment grenadiers en jagers voor vredestijd behouden blijft en alleen voor oorlogstijd ten behoeve van het personeel dier korpsen een veldtenue van de nieuwe modellen in de maga- zgnen dier korpsen wordt opgelegd. Anderzijds kan aan dien eisch niet worden toegegeven, omdat zulks ten gevolge zou nebben dat de Begroo ting van Oorlog daardoor te veel zou worden belast, niettegenstaande bere kend wordt dat het nog ruim 12 jaar zal duren eer de uniformverandering voor het geheele leger zal kunnen zijn doorgevoerd. Een beslissing ter zake zal eerst worden genomen wanneer de Minister van Oorlog van buiten- la ndsch verlof zal zijn teruggekeerd. Het nieuwe Echtscheidings-ontwerp. De „Nieuwe Courant" acht de in korting van den termijn, na verloop waarvan volgens het wetsontwerp scheiding van tafel en bed door echt scheiding kan worden gevolgd, nog niet voldoende. De minister stelt voor dien tijd van 5 op 3 jaar te brengen. „Ook dan zal nog", schrijft hij, in verband met de te vervullen forma liteiten een voldoende tijd voor de echtgenooten overblijven bijna vijf jaar na hun eerste optreden in rechten,, op zijn minst bijna zeven jaren na het sluiten van het huwelijk om hen tegen het nemen van overijlde stappen te vrijwaren". „Als deze wijziging wordt aange bracht schrijft nu de „N Ct." zal onze wetgeving in zake huwelijks ontbinding bijna dezelfde zijn als die van den Franschen Code civil. En het zou dan alle overweging ver dienen ook de omslachtige procedure op te ruimen die naar ons B. W. nog op de vgf (drie) jaren geduurd heb bende scheiding van tafel en bed möet volgen en ook dit verschil met de Fransche wet we£ te nemen, die be paalt dat na drie jaar de scheiding van tafel en bed „sera de droit con- verti en jugement de divorce, sur la demande formóe par l'un (laat het ten onzent zijn par les deux) des époux". Dat zou de vijf jaren alweer met een klein jaar bekorten. Want wij vreezen dat de vergemakkelijking, welke de minister voorstelt, niet vol doende zal zijn om echtparen die van de overspel-actie zouden hebben ge bruik gebruik gemaakt, indien zij hun nog had opengestaan, van het zoeken van nieuwe wetsontduiking te weer houden. Het „plotseling verschil in rechtstoestand" blijft zeer groot. Wg zouden dan ook gaarne, wil men in de langdurige procedure thans geen verandering brengen, den duur der scheiding van tafel en bed, na welken huweiyksontbinding op ver zoek van beide echtgenooten mogelijk zal zijn, zien teruggebracht tot één jaar, zoodat, het geheele geding binnen drie jaar kan zijn afgeloopen. Dat is toch nog een aanzienlijk langere tijd dan waaraan men door het misbruik van de overspel-actie thans is gewend geraakt. En het is zeker lang genoeg om een ondoordacht of in drift ge nomen besluit hetzij voot betere be zinning te doen wijken, hetzij tot ernst te doen rijpen." Het blad geeft echter de voorkeur aan de sohrapping van het verbod van echtscheiding door onderlinge toe stemming. „Dat zou het brengen van waarheid in de wetgeving zijn. En men heeft de Belgische wet maar in te zien en van de waarborgen kennis te nemen, waarmede deze tegen het lichtzinnig of onberaden verbreken van den huwe lijksband waakt, om te begrijpen dat wij met het volgen van dat voorbeeld de hooge waarde vau het huwelijk als maatschappelijke'instelling geens zins zouden verminderen. „Le consen- tement mutuel et persèvérant des époux zoo luidt het wel door dachte en zwaar ingekleede art. 233 van den Belgische U. C. exprimó de la maniére próscrite par la loi, sous les conditions et après les épreuves qu'elle détermine, prouvera suffisam- ment que la vie commune leur est insupporable, et qu'il existe, par rap port a eux, une cause péremptoire de divorce." Die „conditions et épreuves" zijn niet licnt. Vermaningen van den rech ter, autorisatie van de ouders of grootouders, wachttijd van een jaar bovendien 25-jarige leeftijd voor den man, 2145-jarige voor de vrouw, huwelijksduur ten minste twee en niet meer dan twintig jaar, verbod om een huwelgk aan te gaan binnen drie jaar na de ontbinding. Het zal echter van een roomsch- katholiek minister niet te vergen zijn dat hij aan de onderlinge toestem ming den officieelen ijk geve. En men zij dus tevreden met de door hem aangegeven richting, waarin evenwel zonder eenig gevaar voor de hecht heid of de heiligheid des huwelijks, integendeel veelal in het belang van de zedelijkheid, een aanzienlijk eind verder moge worden voortgeschreden dan bg dit wetsontwerp geschiedt." Een onzer medewerkers, die ia zijn vacantie door Italiaansch-Zwitsterland reisde, schreef ons dd. 15 Augs. uit Lugano Het hevige onweer, gepaard met zware slagregens, dat in Italiaansch- Zwitserland heeft gewoed, heeft ook in de omstreken van Lugano veel schade aan de wegen aangericht. Het water in het meer is sterk gestegen, zoodanig dat de tuinen van enkele in het water uitgebouwde hötels, voor een groot deel onder water staan en de aanlegsteigers met een verdieping ver hoogd zijn om een verbinding te vor men mot de hoog opgetilde meer- booten. Do Trosa voert langzamerhand het overtollige water naar het Lago Mag- giore en dondert als een wilde berg stroom door het mooibegroeide dal. Nu schijnt een verwarmende zomer zon weer op het helder blauwgroene water pn is de temperatuur zoo aan genaam, als men die in het eigenlijke seizoen maar zou kunnen verlangen. Do helder-blauwe Italiaansche heipel staat strak gespannen boven meer en bergen. Iet weer is dus zeer gunstig voor een groote wandeling en we togen vroeg op weg langs de Riva en door een deel der stad naar Cassarate en vandaar over Oastagnola naar den top van de Monte B*é (933 M.) De in groote zigzaglijnen, nieuw aangelegde rijweg stijgt langzaam naar boven en heerlijk is de wandeling langs de begroeide helling met het frissche ;roen der acacias, mooi het uitzicht, _at men voortdurend op het meer en de omringende bergen behoudt; af en toe hooren we/ de Funicolare naar boven rammelen over de steil opgaande rails, maar al zijn de daarmee vertrok ken toeristen veel gauwer boven, de mooie wandeling weegt tegen de iets rooter inspanning ruimschoots op. „■oven gekomen bereiken we na een wandeling door een met bloemen be zaaid grasveld het restaurant, eindpunt der Funicolare en rusten uit onder het genot van een heerlijk glas der mous- seerende Asti Spumanti. Prachtig is met dit heldere weer het uitzicht op de omgeviug met als achtergrond de machtige keten der Monte Rosa en een deel van het Berner Oberland. Toch doen de af en toe om de Zwit- sersche toppen trekkende nevels ver moeden, dat daar de lucht nog niet geheel zuiver is. Terag wandelen we eerst door het plaatsje Bró, dat op den berg ligt, een echt ltaliaansch dorp met de onverschillig op elkaar gesme ten steenen, waaruit tenslotte een huis ontstaan is, steile keienstraatjes, gan getjes en poortjes. Daarna volgen we een zeer steil pad door het bosch naar het dorpje Gandria, aan het meer. Hier konden we volop genieten van de Italiaansche bouworde, ofschoon er van werkelijken bouw noch van orde eigenlijk kan worden gesproken. De verschillende soorten steen, waarop de krotten zijn opgetrokken, de daarop en daartus- schen groeiende boomen, de vuile interieurs v en rondscharrelende kinde ren vormen door de verscheidenheid van kleuren, naast het heldere, blauw groene water, een schilderachtig ge heel. Aan het water treffen we, vlak bij de aanlegplaats der boot, een res taurant aan, waar men Duitech ver staat en ons aan brood met spiegel eieren en Salame (een sterk gekruide, tamelgk onsmakelijke worst) kon hèl- pen, waaraan we ons tegoed dedën. De boot bracht ons daarna naar het op lta liaansch grondgebied, aan de over- zgde liggende dorp S. Margherita. Van daar gingen we met een kabelspoortje, met 66 0/0 stijgingin 20 minuten naar boven, naar de Belvedre di Lanzo, vanwaar een heerlgk uitzicht is op de omgeving en daarna zetten we de wan deling voort naar Lanzo d' Intelvi, c.a. een half uur verder boven in de Val In telvi gelegen. Ook hier biedt de om geving met de heldere zonneschgn een rijke afwisseling. Na een korte pauze bghet monument van Garibaldi en in een ristorante waar we ons tegenover den Italiaanscheiii waard zoo goed als het ging verstaanbaar trachtten te maken, vervolgden we onze réis, langs de douaneposten, door de Valle Mara naar Arogno. Een prachtige weg door het op sommige plaatsen nauwe dal, weelderig begroeid, nu hoog dan laag en beneden de bruisende Mara, ge zwollen door de massa's water, die overal van de bergen komen. Hier moet ook wel kolossaal veel water gevallen zijn, want overal liggen reuzen-keien dwars over den weg en wijst een massa blokken de plaats aan, waar het water naar beneden stortte. Op één plaats houdt de overigens stevige en breede weg plotseling op en ziet men langs den kalen rotswand do plaats nog, waar de weg geweest die nu over een lengte van circa Meter geheel is weggeslagen. Over planken en steenen bereiken we den anderen oever van de rivier en kunnen dan op dezelfde wijzejpen eind verder weer op den weg komen. Na Arogno waarschuwt men ons voor den slechten toestand van het voetpad, dat naar beneden tot Cam- pione voert, maar we waren den laat- sten tijd niet verwend en het viel ons tenslotte nog mee, zoodat Campione zonder bizondere inspanning kon wQrden bereikt. Daar eerst over ca. 2 uur van hier een boot naar Lugano vertrok, beslo ten we in Campione het avondeten te gebruiken. Dit dorp, dat zonder aan Italië te grenzen, een apart stukje ltaliaansch grondgebied is, ligt aan het meer en de door galerijen bij de aanlegplaats der boot, gedeeltelijk in gebouwde kade, vormt het middelpunt der avondbabbelaars en spelende kin deren. Het eten was uitstekend, de bediening door een klein jongetje, dat bij gebrek aan kennis van andere talen dan zijn ltaliaansch, alleen maar lachte, vlug en goed, het straattooneel tegelijk schilderachtig, vermakelgken afwisselend. Het schreeuwen van „Pe- lati 1Pelati. i. i. 1" van een straatvent- ster met ijs en pudding paste geheel bij dit eigenaardig milieu. Even over 8 kwam de boot aan en voeren we over het meer de sterren schenen en lang zamerhand doemden de avondlichten van Lugano, weerspiegeld in het meer, tot hoog op de hellingen voortgezet, voor ons op. Eerst een halte bij de villa- en hotelwgk Luganb-Paradiso en dan Lugano Centrale waar we afstap ten en tusschon de vele avondwande laars, die allen genoten van den heer- lijkeh avond, langzaam naar het hotel wandelden. Een vergissing. Te Arnhem kwam dezer dagen zekere D. een werkman, gelukkig, aan gifte doen dat hij vader was geworden van een zoon. Dat was de vervulling van zijn hartewensch. De baker had het hem verzekerd dat een zoon was geboren. Maar toen de man thuis kwam wachtte hem "de teleurstellende mede- deeling dat baker zich vergist had en dat er een doohter was geboren. Die dochter staat nu als zoon ingeschre ven en de rechtbank zal er aan te pas moeten komen om de vergissing te herstellen. Zaterdag werd door rechercheurs en rijksveldwachters gevankelgk uit Rot terdam naar 's-Gravenhage gebracht zekere A. v. d. M., die gesignaleerd stond en volgens zeggen tevens ver dacht werd van medeplichtigheid aan den diefstal bg den heer R. Polak aan den Westersingel te Rotterdam. Hij moet met eenige juweliers te Rotter dam en 's-Gravenhage, waar hg goud en zilver, afkomstig van dezen diefstal zou verkocht hebben, geconfronteerd en door twee van deze pertinent her kend zijn. Brand. Gisteravond te ongeveer halfnegen brak brand uit in het modemagazgn De Zon van den heer Engers aan de Gedempte Singel te Assen. De brand breidde zich zoo snel uit, dat binnen zeer korten tgd het geheele perceel in brand stond. Een 14-jarig zoontje van den heer E., dat -pp de eerste verdieping te bed lag, wist zich met moeite te redden, door van het achter- balcon naar beneden te springen. Hij werd door een der omstanders opge vangen en bezeerde zich alleen aan een knie. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist de brand te bepalen tot het brandende perceel dat te midden van een complex gebouwen staat. Het ge bouw brandde geheel uit en stortte gedeeltelijk in. Te ongeveer halftwaalf was men de brand meester. De oorzaak is nog niet bekend. Een en ander is ver zekerd. Zakkenrollers. Ter gelegenheid van den Zondag te Antwerpen voor de derde maal her haalden Concience-optocht werd aan een Nederlander, den heer Cox, een portefeuille met 4000 francs aan bank papier ontrold. De heer Diederieh, consul-generaal der Vereen. Staten, vermiste zijn portefeuille met 700 frs., andere personen hunne portemonnaie's met bedragen 300, 150 frs. en minder. („'s-Hert.-Ct.") Om een losloopende muis. Het was gisteravond niet veel weer, maar toch nog mooi weer genoeg om in de passage te Zandvoort te luisteren naar de dames-kapel. En het aantal luisterenden was groot. Opeens gaf een dame teekenen van onrust, ze staarde en ze staarde steeds op een zeker punt, gaf eindelijk eerst een gilletje en toen een gil, sprong op haar stoel en riep„Daar loopt een muis." Dit woord had de uitwerking alsof er een knuppel gegooid werd in een hoenderhok. In een oogwenk waren alle dames van hare stoelen opgespron gen en stonden, de rokken bijeen boven op tafels en zittplaatsen. De heeren snelden met stokken en parapluies, het was een formeele jacht partij. En het diertje dat daarvan de oor zaak was Het wist in den winkel te ontkomen. Een uurtje later zaten alle dames nog angstig naar den winkel te sta ren, waarin de muis was verdwenen. („Oprechte".) Gevaarlijke automobilist. De heer J. A. Mulder uit Utrecht en zijn dochter, fietrijdende op den Amerfoortschen straatweg, zijn gister middag ter hoogte van de uitspanning „De Pan" door een hen achterop tomende automobiel aangereden. Hun ne rijwielen werden verbrijzeld. De heer M. werd een '25 tal meters mede genomen en aan de rechterijde van het lichaam verwond. De auto ging ge woonweg verder. De heer M- werd per rijtuig naar Utrecht. Een pseudo-geestelijke. Van katholieke zgde wordt gewaar schuwd tegen een Engelsch sprekend, als geestelijke gekleed persoon van ongeveer 30-jarigen leeftijd, met een zwarten ringbaard, die, voorzien van een machtiging van het gemeente bestuur van Delft, in die gemeente heeft getracht van verschillende inge zetenen geld los te krijgen. Hg ver toonde daarbij een in het Hollandsoh gestelden brief, geteekend door de bisschop van Chaldea Sea. Noch den bisschop van Haarlem, noch den Deken van Delft is iets van deze inzameling bekend. N. R. Ort. In een woning aan de Czaar Peter straat te Amsterdam trok Zondag iemand schertsenderwijs een, naar bij ten onrechte meende, ongeladen revol ver af. De kogel raakte-een 19-jarig meisje, doch stuitte op een balein van haar corset af, waardoor zij slechts licht gewond werd. Een merkwaardige voorliefde. Een 40-jarige Marokkaan, Mena- hem S. Bendelao, geboren en wonende teTetuan, heeft naturalisatie als Neder lander aangevraagd. En onze Regee ring heeft dit verzoek ingewilligd: Menahem is voorgedragen om tot Nederlander te worden gemaakt. (Haagsche Ort.) Een simulant. Voor eenige dagen werd te Haarlem in een der kermistenten een rijwiel Als verdacht van dezen diefstal hield de recherche een man aan uit Loos duinen en bracht hem, om verhoord te worden, naar het bureau van politie. Onder dat verhoor viel de man op eens op den grond, sloeg, trapte en raasde, vernielde een deel van het meubilair en niet minder dan 6 agen ten waren noodig om hem te over meesteren. De toevallig op het bureau aanwe zige politie-dokter gelastte overbren ging naar het St. Elisabeth's gasthujs, hoewel hjj en de hoofdinspecteur van politie onmiddellijk aan simulatie dochten. De overbrenging had met groote moeite plaats, de man bleef woest doen, wilde niet naar het gasthuis en het kostte heel wat moeite hem daar te krijgen. In die inrichting is nu de simulatie geconstateerd, zoodat de man niet alleen zal terechtstaan wegens diefstal van het rijwiel, doch tevens wegens vernieling en wegens verzet tegen de politie. (Tel.) Te Stramproij zgn Zondag de land- bouwerij S.- Janssens en diens echt- genoote in hun woning aangevallen door hun met een geladen geweer ge- wapenden buurman G. Z., die van hen een bedrag van 12 gulden te vorde ren had en om betaling daarvan som- merde. Hij loste eenige geweerschoten op het echtpaar en verwondde de vrouw van J. levensgevaarlijk in het rechterbovenbeen, waarna hij de vlucht naar België nam. De justitie was gis teren ter plaatse. De timmerman J. P. te Beilen is gisternacht, terugkeerende van een feestje, op het z.g. Lombok door een kerel aangevallen en beestachtig mis handeld. Zijn gelaat en rug waren doorkerfd met messneden. De ver moedelijke dader, J. L., uit Makkum, is aangehouden. Laf. Zaterdagnacht hebben een of meer onverlaten in de weide van den heer L. ten Wolde bij Steen wijk 3 koeien en 2 kalveren de pezen afge sneden en nog een jong beest zoo ge wond, dat het afgemaakt moest worden. Een nette stad. In de politieverordening van Bergen op Zoom wordt een wijziging voor gesteld, waardoor ook een sluitingsuur voor cafó'8 zal worden vastgesteld en wel te 12 uur des nachts tot des morgens 5 uur. Door een aantal koffiehuishouders is thans een adres aan den Raad ge zonden met verzoek geen sluitingsuur vast te stellenomdat adressanten meenen dat te Bergen op Zoom totaal geen misbruik wordt gemaakt van wat men noemt laat uitgaan. GOUDA, 20 Aug. 1912. De Oommissie voor Openbare feesten te Gouda zal op Donderdag 22 Aug. a.s. des avonds te half negen in Café „Vredebest" een vergadering houden tot vaststelling van het programma voor 31 Augustus. Voor het examen FranBch 1. o. slaagde heden te 's-Gravenhage de heer L. Brouwer, alhier. De Haven van Huil. In de korte beschrijving over de haven van Huil en de havenuitbrei ding aan den Humber Zaterdag j.l., is o.a. vermeld dat Huil sedert langen tijd de doode stad is geweest van het Vereenigd Koninkrijk. De lezer zal hebben begrepen dat hier een zinstorende fout is ingeslopen. Geschreven was dat Huil de derde stad is geweest van het Vereenigd Koninkrijk. Waddinxveen. Gistermorgen werd door een der aannemers van het werk „Bouw van dertig woningen aan den Kerkweg" voor de Woningbouw ver- eeniging, bij den Rijks-veldwachter Minnóe aangifte gedaan, dat een aan tal nieuwe planken gestolen waren. Deze toog direct op onderzoek uit, en het mocht hem in den loop van den dag gelukken de planken op het erf eener woning aan de Noordkade terug te vinden. De dader was toen evenwel nog onbekend. Na verhoor ven een tweetal andere personen, mocht hij zekeren J. K. die aan het schoeiingwerk achter gemelde huizen heeft meegearbeid, tot bekentenis bren gen dat hg het hout gestolen h •doch niet, dan nadat hij pertinent had verklaard, de planken van den grooten onbekende ditmaal een timmerman in Spoelwijk te hebben gekocht. De planken zgn onmiddellijk in be slag genomen, terwijl tegen K. proces verbaal is opgemaakt. Loterijwet. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Den Helder isinhooger beroep gêgaan van het vrgsprekend vonnis tegen M. L, Directeur der N. V. „De Tijdgeest." Een beslissing inzake de motor- efi rijwielwet. De kantonrechter te Leiden heeft gisteren een voor gemeentebesturen, wielrijders en bestuurders van motor rijtuigen, niet onbelangrijk vonnis ge wezen. Op 5 dezer stond voor het Leidsche kantongerecht terecht L. W., te Lei den, beklaagd, dat hij den 5en Juli onder de gemeente Oegstgeest als be stuurder van een rijwiel dit rijwiel had bereden op het voetpad de Groene Steeg. Ter terechtzitting erkende be klaagde het ten laste gelegde, doch dit leverde volgens hem niet op een strafbaar feit. Volgens hem toch werd het voetpad niet op de voorgeschreven wijze, ook niet volgens art. 8 der verordening van de gemeente Oegstgeest, van de voorgeschreven waarschuwingsborden voorzien, daar deze moeten staan „op" de voor het rijwielverkeer afgesloten wegen „bij" de eindpunten daarvan, wat bij den weg in casu niet het geval was. Ontslag van rechtsvervolging behoorde dus te moeten worden uit gesproken. Het O. M. was evenwel van meening, dat de bedoelde borden wel op de juiste plaats stonden en eischte voor bekl. veroordeeling tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. De kantonrechter was het daarmee niet eens. Klaarblijkelijk met den be klaagde overeenstemmende, omtrent de plaatsing van het bord en daar mede voorbijgaande de vraag, of de weg in casu wel of niet op de voor geschreven wijze van een waarschu wingsbord was voorzien, was de kan tonrechter van oordeel, dat de bewering van bekl. niet opgaat, daar ingevolge het bepaalde bij art. 8 althans en ook op het tijdstip van het plegen van gemelde overtreding geldende motor en rijwielwet, waarbij ingevolge art. 1 der motor- en rijwielwet, moeten wor den verstaan alle voor het openbaar verkeer openstaande rijwegen met de daarbij bohoorende voetpaden en ber men of zijkanten binnen de bebouwde kommen der gemeenten geen rijks- of provinciale wegen zijnde, die wegen door waarschuwingsborden moeten wordeh aangeduid, waaruit volgt, dat het bij plaatselijke verordening gesteld verbod om een voetpad, niet tot een rijweg behoorende, te bergden met motorrijtuigen en rgwielen, ook niet door een jvua^chuwingsbord behoeft te worden aangeduid. Mitsdien werd bekl. veroordeeld tot een geldboete van f 2 subs. 2 dagen hechtenis. Bekl. gaat van dit vonnis in hooger beroep. N. R. Ct. 3do KI. Trekking v. Dinsdag 20 Aug. No. 12276 f 25,000. 5317 f 2000. 12010 f 1000. 16640 f 400. 11036 en 11776 ieder f 200. 407, 820, 9834, 16303 en 20953 ieder f 100. Prijzen van f 45. ■6 106 16 17 52 99 217 19 06 810 497 547 87 00 025 711 801 19 1015 00 1188 1225 28 52 88 1340 1481 00 1512 2B 80 1011 44 48 55 1788 55 61 1018 19 74 78 96 2014 2147 62 2277 2827 2409 40 47 76 26U 86 06 2700 19 29 2805 90 2900 11 48 6013 46 54 59 64 65 76 8101 6 29 80 56 8219 81 8318 89 40 58 84 8405 66 3504 8650 58 8750 98 8827 8882 4080 04 4110 40 02 4224 4887 4458 98 98 4536 87 75 4010 37 54 4740 46 52 08 4817 44 97 4987 5004 5164 74 6248 66 5852 01 08 5465 58 00 05 5601 41 88 6602 6782 48 07 5840 70 91 5026 06 6066 87 6100 92 6266 97 6821 71 82 6420 62 75 86 90 6621 80 86 40 02 6781 6826 6006 85 7064 86 90 7129 41 67 7201 19 45 82 7408 28 7545 01 7680 68 88 7818 80 88 7008 55 8040 8178 8206 61 77 80 8880 8470 75 8504 61 91 8705 8808 80 81 9008 17 48 52 0126 86 9206 49 65 08 9610 96 9420 77 82 0507 16 28 41 0627 9862 90 9064 37 89 46 56 91 10069 10186 82 94 10257 64 68 10682 54 67 88 10400 '2 30 10664 10696 80 10718 10870 10016 81 94 11017 25 80 61 11104 11206 22 80 11818 74 11510 57 11640 68 11720 64 71 84 94 11845 11968 71 12015 21 48 74 82 1214b 97 12296 74 77 82 12873 86 19400 28 12686 12076 12720 60 78 12815 05 12014 19 61 88 84 18087 18126 18214 18821 46 50 18429 48 58 84 85 18518 46 77 82 18064 18770 07 18820 77 18010 86 14077 78 14182 14290 45 60 54 61 14801 14 14440 00 78 81 14606 64 14600 14756 14602 87 14918 45 56 79 94 15000 10 21 86 62 75 89 15186 87 15206 48 15820 75 78 86 96 15406 17 60 15500 44 15605 81 54 00 64 94 16778 15916 90 50 84 16011 91 16100 8 84 10260 67 16871 16461 77 00 16580 00 10664 88 94 10878 80 96 10042 88 *7011 86 42 40 88 17186 80 17906 17860 60 17444 96 07 17690 17086 08 77 17712 60 17815 17904 18007 47 88 86 18187 10204 5 58 68 78 18686 18442 61 02 18688 18660 00 18741 47 18918 10 85 10047 70 19122 27 00 10220 07 00 10668 90 19644 19656 10784 18801 8 8 16 18 80 10044 96 20068 65 20116 20 70 20208 68 06 20625 51 65 20416 89 75 20668 90096 00 74 20716 90 90804 80 84 90965 77 98 Internationale Tuinbouwtentoon stelling te Gent. Wij ontvingen het programma van de 17e internationale tuinbouwten toonstelling, die het volgende jaar van 26 April tot. 4 Mei door de Sociótó Royale d' Agriculture et de Botanique de Gand in het nieuwe Paleis voor den Tuinbouw wordt gehouden. Zooals men weet worden deze expo sities elke vgf jaar gehouden e8 elk lustrum wordt het programma dikker. Dit bestaat nu uit 841 prijsvragen, verdeeld over 28 groepen. Het begint met 20 vragen voor nieuwe planten, waarop de de Orchideeën volgen met 89. Vervolgens worden er gevraagd koude-kas-planten, Arcideeën, Palmen, Cycadeeën, Varens, groepen van bloei ende en niet-bloeiende planten, bloei ende kasplanten, geforceerde heesters, bol-knolgewassen,»Azalea indica, Ca mellias, Azaleas van den vollen grond, Rhododendrons, heesters van den vol len grond, vetplanten, vruchten, mu taties in planten en plantenziekten en bloemwerk. Het Paleis voor den Tuinbouw heeft 1,760,000 francs gekost en beslaat een oppervlakte van 30,000 vierk. meter. Er is een feesthal in, twee restaurants en een zaal van-14.000 oppervlakte. De heer Lucien de Cook is de secre taris van deze grootsche onderneming. Voetbal. Onze stadgen., de heer W. Sanders, thans scheidsrechter der G. V. B. is in de laatst gehouden Bestuursverg. der N. V. B., tot candidaat-scheids- rechter van dezen Bond benoemd. Zwemmen. Het Belgische kampioenschap over 1 Eng. mijl (1609) M.) is, Zondag te Antwerpen gewonnen door Aug. Maas, in 29 min. 513/6 sec. Op deze baan was de strijd tusschen de 2de en 3de aankomenden zeer interessant. Ze begonnen gelijk, ze bleven pelgk en eindigden gelijk na een woedenden strijd. Het rugnummer gaf een succes voor Nederland. Op 100 Meter won C. J. Tersteeg van Amsterdam, in 1 min. 38*/5 sec., terwijl A. Frank van de Rotterd. Zwemclub no. 2 was in 1 min. 39% seq. Een partij polo tusschen de Antwerp- sche Zwemvereeniging en de Les En- fants de Neptune uit Tourooing, de Fransche kampioenclub, werd door de laatste gewonnen met 4—1. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Kqeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw, 43, 2e 39 en 3e 33 ceiit per half kilo. Magere Ossen Melkv0c en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, göedé aanvoer, lste kw. 32, 2e 28, 3e 24 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw. 35, 2e 30 en 3e 27 cent per half kilo, Handel in vet vee, enstieren prijs houdend vette- en graskalveren iets lager in prijs. Op de magere markt was de handel stug prijzen onveranderd. Groentenveiling te Gouda. 20 Augustus 1912. Wortelen f 1.tot f2.perh. bos. Bloemkool 25 cent, Sav. kool 9 cent en Roode kool 7 cent per stuk, Kropsla f 1.per h. Komkommers 1.tot 4.Gfeele fl.tot 4. per h. Postelein f 0.50 per mand. Sppr- sieboonen f 0.50 tot f 0.60 p. d. Snij- boonen f 1.25 tot f 1.50 p. a. Andijvie f 1.80 p. h. De toestand op den Balkan. Salonika, 19 Aug. Drie divisies Turksche troepen hebben Koprulu aan gevallen. Dr. F. Daniels, f Te 's Gravenhage is in den ouder dom van 63 jaar overleden Dr. F. Daniels, gep. generaal-majoor van den geneeskundigen dienst bg de land macht, officier in de Orde van Oranje- Nassau. Het conflict in de Diamant-industrie. Het conflict tusschen de A.N.D.B. en de firma Asscher te Amsterdam is geëindigd. De uitsluiting is opgeheven. Donderdag wordt de arbeid hervat. De royalistische gevangenen. De opsluiting van de royalisten die in Portugal in hechtenis zgn genomen, is zonder incident verloopen. De ge vangenis ligt geheel geïsoleerd en wordt door cavalerie bewaakt. Een oplichter. Parijsche bladen vertellen dat een zekere Petit is gearresteerd, die er zijn werk van maakt geldstukken af te schuiven, waardoor hij nu reeds een dertig duizend francs had veroverd. Een groot toestel en een menigte goudstukken ter bewerking gereed werden hem ontdekt. Het Turksche Kabinet. Konstantinopkl 19 Aug. Generaal Salib is benoemd tot Minister v. Open bare Werken. Sun-Yatsen vermoord. San-Fsanciboo, 20 Aug. De zoon en dochter van Yatsen beweren (be richten te hebben ontvangen dat hun vader te Peking door de troepen ver moord is. Een later berioht meldt dat het gerucht van den moord ongegrond is en zgn ontstaan dankt aan biljetten, die in de Chineezenwgken waren op geplakt. Aan het Ohineesche Consulaat en aan de Cmfieesche dagbladen wordt geen geloof gehecht aan het gerucht van den moord. Een arrestatie. Saloniki, 19 Aug. De Bulgaar ZanBchi is te Kosa gearresteerd. De politie heeft in zgn huis vier bommen gevonden en materiaal voor de fabri cage daarvan. Staking te Saragossa. Sakaoossa, 19 Aug. Men meldt dat de patroons het voorstel om het conflict op te lossen hebben afgewezen. De schilders en de leerbewerkers voegde zich bg de stakers. Er zijn dus bijna vijfduizend stakers. De bladen zullen trachten dezer dagen te verschijnen met behulp van niet-stakers. De werklieden in de suikerfabrie ken hebben zegt men het plan de be weging 'te steunen. Ongeluk. La Rochelle, 19 Aug. In den loop van een feest, waarbij de aViateur Denceu opsteeg, kwam de vliegmachine te dicht bij de toeschouwers. Een zekere Lubet, 38 jaar oud, vader van vijf kinderen werd gedood. Een andere toeschouwer Faure brak den linker arm en het rechterbeen. Moord en Zelfmoord. Berlijn, 19 Aug. Te Zerb'st nabij Duwan heeft de vrouw van een post beambte in een vlaag van waanzin haar beide kinderen van zeven en negen jaar vermoord en daarna zioh zelf door ophanging van het leven beroofd. Onveiligheid. In Bretagne schijnt op het land de veiligheid niet groot te zijn. Een bende gemaskerde boeven trekt rond en valt alleenstaande boerenwoningen aan. Een rijke boer Guégoen, werd aan gevallen, geplunderdzijn paard werd gestolen. Men zoekt tevergeefs de misdadigers. van alle nog voorhanden zgnde benevens een groote partg Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lage prgzen contant. Specialiteit in NouveauWe. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. FLESSCHEN WORDEN OP REKENING GESTELD.DOCH BIJ TERUGGAAF VERGOED NATUUR BRONWATER ORACHEN-QUELLE van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.8 te Horta, laagste stand 747.7 te Shields. Verwachting tot den volgenden dag: Krachtige tot matige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, zwaarbewolkt met tgdelgke opklaringen, waarschijnlijk regen- of onweersbuien, zelfde tempe ratuur. GOUDA. GEBOREN17 Aug. Arie Johan nes, ouders G. W. Nederend en P. G. Verhoef. Maria Catharina, ouders H. Kooi en M. C. Verhart. Geertje, ouders, N. Vogelaar en C. O. Verzaal. Anna Adriana, ouders J. W. van "Weel den en A. A. Verduin. Adriana Magdalena, ouders C. J. P. van Veen en S. Boere. 18. Jacobus, ouders B. van den Boom en J. C. Oudekker. Gerarda, Hendrika Cornelia, ouders F. Geukes en H. Boerma. Cornelia, ouders J. J. Kolster en S. Mils. Petrus Hendrikus, ouders G. P. Brou wers en M. Compeer. 19. Johanna Maria, ouders J. P. Bremmert en J. Borst. OVERLEDEN: 17 Aug. G.Streng 66 j. D. G. Veenhuijzen 71 j. 18. S. Elshout 60 j. 19. A. van der Graaf 15 j. 20. M. J. van de Roe mer, Wed. F. Grendel 87 Id. Öbl. (Gr. Russische 34 lp. weg f1867-69 4 pet, ld, Spw.inn1898 4 pet. Obl^Nicolai Spoor- Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afi. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Bank eu Credlet-Instel- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw II(jen. Ketahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsohe Petroleumin dustrie Mfi. Gew. A. Kon. Ned. Mg.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transi). A Trad Oy. O. v. G. A .Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mg. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgeat. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Dlverien. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Spot Aai Mg. t. Expl. v. Staat» spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmg. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Aot. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 Erie Spoorweg- Gew. Aand. Union Pacific Railroad Vorig* Koert. Koert ru heden. VAN DIN 20 AUG. 1912. Staataleeulngen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrge Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 5 pet. Ob) 78'/,, 78'/, 87'/, 64'/, 66 100'/,, 87'/, 87»/,, 92'/, 86'/, 86'/, 46'/,, 46'/,, 103'/, 84'/, 84'/, 69 68'/, Hoil. IJzeren Si wegmg. Aand. 213'/, 60'/, 84'/, 26"/,, 78", 186 276 189'/, 30 276 90'/, 164'/, 611'/, 626 181 116'/, 18'/, 90'li 86'/, 92 62''/,, 186'/, 86'/, 96'/, 37'/,. 172 4'/, 100'/, 146'/, 60'/, 84'/, 26"/,, 73 186'/, 277 30'/, 264'/, 90",, 174 511'/, 182 115'/, I»8/. 90'/, 10"/,. 86'/, 37'/, 172'/,' 4'/, 100'/, Cv. Cert. v. gew. A. Wabaah Gew. Aand. Premleleenlngea. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLvBe- gulinings-Qes. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4'/,—4'/, pCt. Marinewaarden tamel$k vaat, Ta* bakken atil, Deli-Batavia vaat, Cultu ren ieta beter, Rubbers vast, Nationale en Buiteniandaehe Staatsfondsen beter f;estemd, Tramwaarden stil, Cementen ager. -J

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2