QLA2EÏ, i.E. Alter Gracht 269* Li AG, STEWAAR- agen imeskleeding. Ie of gedeelten HET OFFER. Sixitexilaixd.. SïxxxxexilaxxdL. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. SV Alle luxe- en Mulsh. Artikelen JAXSKERK JUDE. I KRAMM, emie van Beeldende childer, Architect en nie van Bouwkunde echt. Frisia «veevoeders. No. 11949. Woensdag 31 Augustus 1913. 51e Jaargrtng. XSrïe-ux-WÊH eaa. -^.d.-vextexutieTolsud. voor O-oulcIs. oxx Oxxxstxelcexx- Verschijnt «^gelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. ’ei E. ALTER racht 269*, IAAG. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. IIAÜ’S M :ste. ARNHEM. n de stad aan huis ZESDE HOOFDSTUK. man Zn.. Gouda. (Wordt vervolgd.) ir Kanaries r 13, en liter PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post loendarmeel dervoederkosten ilo 40 en B kilo Ier beroemde Kerkglazen OK ESS St. .lanskerk, der itcfkeningen enz. BERICHT DER R A BE TH, H CENT. .Uitgevers, Gouda merk 'gelconcert B. Spaan- Jniverseelvoer) o 13 en Vi Mio oedennethode. Voederfabriek R18IA. Enkhuizen. ïbaar bij HH.: 'S, Wüdstraat. [LD, Veerstal. iwij geregeld tijdig gen ontvangen van jerten, vermakelijk- lese dan in onze bh. 601DSCHE COURANT. PRIJS DER AD VERTENTI ËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. voeringen hier herhaaldelijk een tal- rijke menigte wist te boeien, was zoo- als men weet de stichter van het Leger des Heils. Hij werd geboren 10 April 1829 te Nottingham en in de Engelsche Staatskerk opgevoed. In 1844 voegde hij zich bij de Metho disten en in 1850 trad hij in dienst van de nieuwe Methodistenvereeni- ging te Londen. Tot 1861 werkte hy als Methodistisch predikant te Londen Halifax en Gateshead in Derbyshire. Daarop /legde hij zijn ambt neer om als evangelist onder de lagere klassen van het volk werkzaam te zijn. In 1865 vestigde hij in het Oosten van Londen de christelijke missie, waaruit zich in 1878 het Leger des Heils ont wikkelde. zergoed. AJf en ADRES-. De ItaliaanschTurksche Oorlog. Een nieuwe aanval. Konstantinopel, 20 Aug. In offi- cieele kringen wordt het bericht be vestigd, dat een Italiaansche vloot voor de Dardanellen ligt. Men vreest voor een nieuwe aanval. Enkele schepen kruisen voor den ingang van de Golf van Smyrna. Uit Weenen wordt aan de „Vossi- sche Zeitung14 geseind: nDe reis van Nail Pasja naar Zurich wordt in di plomatieke kringen te Weenen in ver band gebracht met het hervatten der Italiaansch-Turksche vredesonderhan-» delingen. Ernstige besprekingen tns- schen Italiaanshe en Turksche onder handelaars zullen spoedig in Zwitser land opnieuw plaatsvinden, en, naar hier in diplomatieke kringen beslist verklaard wordt, zullen deze onder- handelingen zeer spoedig tot bevre digende resultaten leiden.” Volgens een telegram uit Konstan- tinopeï aan den Berliner Lokal-An- zeiger, wil de “regeering bijna de ge- heele te Smyrna geconcentreerde macht w- en Woningtoe- lerstandscommissie naar Roemeliö zenden, en is zij reeds overgegaan tot vermindering van^de Dardanellen-troepen. De regeering motiveert deze maatregelen hiermede, dat, in verband met de aanstaande vredesonderhandelingen geen vrees meer behoeft te bestaan voor aan vallen van Italië. Dat is zeker, ook al laat noch het Canadeesche, noch de rijksregeering zich te dien opzichte uit. Echter voor Engeland is aan een dergelijke wijziging een groot gewicht te hechten. Krijgt toch elke kolonie zijn stem, dan houdt het geheele ka rakter van kolonie op te bestaan en het geheele complex landen wordt een groote Statenbond, waarbij het lang niet zeker zou zijn, dat Engeland steeds het centrum zou z$n. En toch bestaat er voor Engeland weinig kans op uitkomst ten deze. De verwoede vlootbouw noodzaakt Engeland steun te vragen bij zijn koloniën, doch bij deze is het ook „geen geld, geen Zwitsers”, of vrij dmgezet, „geen in vloed, geen oorlogsschepen”. Op den duur is slecnts één oplos sing mogelijk. De verhoudingen tus- schen de koloniën en het moederland veranderen nu éénmaal en er is geen macht ter wereld, die dat tegen kan houden. f 1.25 m 1.50 Met Geïllustreerd* Zondagsblad1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiekdeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De Bond van Christen-sooialisten en Enka. Men weet dat op de algemeene vergadering van den Bond vanChr.- Socialisten besloten werd, bij de ver kiezingen eigen caqdidaten te stellen en niet, zooals Enka wilde, zich bij het kiezersheir der S.D.A.P. te voegen. Door den Bondsvoorzitter, Daan v. d. Zee, wordt nu in Opwaarts van de moeder van den Bond, zooals men Enka wel mag noemen, afscheid ge nomen we hebben haar verloren, zoo schrijft hy in werkelijkheid, al behoort ze formeel nog tot onze organisatie. Bezoek van H. M. de Koningin aan Leeuwarden. Omtrent het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Leeuwarden op Woens dag 28 dezer, is het volgende pro gramma opgemaakt: Omstreeks 1 uur ’s namiddags zal H. M. met een extra-trein te Leeuwar den aankomen. H. M. bezoekt dan in de eerste plaats de expositie op de Veemarkt, waar zij ongeveer een half uur denkt te vertoeven, om van daar een rijtoer door de stad te maken, die eindigt bij de woning van den Com missaris der Koningin aan het Hofplein. Van de woning van den Commis saris der Koningin wordt dan later nogmaals een rijtoer door de stad ge il maakt. Vervolgens begeeft H. M. zich I. naar het terrein van de Friesche land bouwtentoonstelling, van waar zij zich dan omstreeks vier uur weder naar het station denkt te begeven. van zijn schoonzuster voldoen en voor dfenigen tijd in het huis van zijn broer tg verblijven. „Philip noemde mij zoo- au gewoonlijk „schaapskop”, en vond het goed, toen zijn vrouw vroeg, of ik mocht komen. „Nu ja,” zei hij, „als ziekenbewakers en bliksemaflei ders zijn de schaapskoppen dikwijls het bruikbaarste." Hans lachte weemoedig bij dit ge zegde, en gaf toe, dat hij tegen Philip, den ervaren zakenman, op generlei wijze was opgewassen. „De lieve Gód heeft alle schepselen verschillend ge maakt. En het is toch prettig, wanneer een schaapskop bij gelegenheid nog ergens voor deugt.” Bedroefd antwoordde -Marie „Hóe zal ik het in dezen verschrikkelijken tijd voor den trouwdag zonder u stel len, Oom „Gij zyt juist mijn eenige vriend en mijn troost.” Zij leunde tegen hem aan en liefkoosde hem. Hij beproefde haar gerust te stellen en beloofde haar te zullen bezoeken, zoo dikwijls hij uit Philips huis kon weg komen. In den namiddag verhuisde hij naar zijn broer. Het ging hem aan ’t hart, dat zij zoo leed onder haar verloving waartoe hij haar had overgehaald. Had hij zich er toch maar niet mede bemoeid. Maar ergadering van de Openbare Feesten j-Best”. uziekuitvoering in as Genoegen” door luziekkorps. .rmonie”, 8*/i nur, ing, Kon. Nederl. ud-Onderofficieren ia. ■k 7 u. On r J.E1 Sedert eenigen tijd vertoeven in Engeland een paar merkwaardige gas ten. Het zijn de Canadeesche minister president Bordon en eenige van zijn ministers. In welk opzicht zijn deze personen belangwekkende gasten voor Engeland? Daarvoor is het noodig Engeland na te gaan in zijn koloniale politiek. Engeland is het koloniale land bij uitnemendheid. Geheele werelddeelen als Australië mag het onder zijn ko loniën rekenen. En verder behooren wereldrijken als. Canada, Voor-Indië en Zuid-Afrika Uw het groote gemeene- best. Hoe is het mogelijk, dat een betrekkelijk klein land als Engeland zulke reuzenrijken aan zich verbonden weet te houden Het antwoord hierop kan slechts zijn: door de wijze kolo niale politiek, die Engeland heeft ge voerd. Engeland heeft ingezien, dat voor vele van zijn groote koloniën de tijd was aangebroken, da| zelf bestuur moest worden verleend. Alle nationale aangelegenheden worden door Austra lië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Canada zelfstandig afgehandeld. Door deze verstandige politiek heeft Enge land zijn koloniën aan zich weten te binden. Echter deze politiek brengt als zeker gevolg mee een steeds verder moeten gaan op den eenmaal inge slagen weg. Dat zien de koloniën zelf het allerbest in, want wat is het geval. Oogenschijnlyk heeft Engeland in de zelfregeerende koloniën Weinig of niets te zeggen, doch er is één belangrijk punt, waarin de Engelsche rijksregeering oppermachtig is, een punt dat juist voor de koloniën van net allergrootste gewicht is. Dat eene punt is d© kwestie van oorlog. Te dien opzichte heeft geen enkele kolonie iets in te brengen. Weliswaar betaalt Engeland ongeveer alleen alle uitga ven voor leger en vloot, maar de koloniën zouden zeer gaarne hun even redig deel in de onkosten bijdragen, wanneer daar dan tegenover stond medezeggingschap in zake de betrek kingen met het buitenland. Immers de kolonie lijdt van een oorlog even zeer als het moederland en het is dus begrijpelijk, dat de koloniën ook haar invloed willen kunnen laten gelden over een zoo belangrijk iets als een oorlogsverklaring. Het doel van de reis van Bordon is dan ook niets an ders dan over deze kwestie te spreken. Turkije. Het verluidt, dat de militaire maat- regelen welke de Porte thans ter elfder ure tegen de Albaneezen heeft geno- i men, veroorzaakt zijn door het gqtucht, dat de Arnauten het plan hadden ge vormd om een massale slachting aan te richten onder de Dönmehs d. z. Spaansche Joden, die tot den Islam zijn overgegaan te Saloniki. Frankrijk. Het slechte weer, dat Frankrijk reeds een groot deel van den zomer geteis terd had, maar waarin de vorige week eenige verbetering scheen gekomen, is opnieuw begonnen. Onweders ver woesten de nog te velde staande oogsten en na het Kamerlid Girod, die een paar dagen geleden aan den minister van oorlog gevraagd heeft, soldaten beschikbaar te stellen, om in het oosten des lands den oogst te helpen binnen brengen, vóór deze door het natte weer geheel bedorven wordt, heeft nu het bekende Kamerlid, graaf de Mun, afgevaardigde voor Fimstère, namens de landbouwers in het westen van Frankrijk het volgende telegram aan Millerand gezondenIk ben de tolk van de burgemeesters van mijn dis trict en van de landbouwers in de streek, wanneer ik verzoek het op roepen der reservisten te willen uit stellen wegens de vertraging in het inhalen van den oogst, die door het slechte weer veroorzaakt is. Uit Dijon, Bergerac, Mauriac, uit geheel Bretagne komen onrustbarende berichten in van onweders met slag regens en hagelbuien, die over uitge strekte gebieden de veldgewassen ver nietigen en aan wegen en huizen, ook door het inslaan van den bliksem, groote schade aanrichten. Men her innert zich niet, den Oceaan op de Fransche kust in den zomertijd ooit zoo woest gezien te hebben. Duitbohland. Volgens berichten in de bladen te Keulen, waren twee beruchte Russi sche nihilisten op den dag voor het bezoek van den Keizer te Frankfort loving. Als zij toch nog eens met haar vader sprak, en hem zeide, hoe wan hopig zij was, als zy hem smeekte, opnieuw aan te vangen, alles op te offeren, te werken, zij wist zelf niet watzij weerde zich, al had zn even weinig kans op bevrijding, als een dier, dat in een val gevangen is. In deze stemming liep zij, toen Goldammer weer eens bij haar was geweest, naar haar vader in den salon. Zij sidderde van‘'drift, en had een gevoel alsof zij hardvochtig en hoog moedig zijn, en alles vernielen en ver brijzelen kon, wat haar stuiten en dwingen wilde. Emit Liebreich scheen druk aan het werk. Toen het meisje nader kwam, zag zy, dat hij met kleuren en pen- seelen bezig was. „Zoo,” dacht zij, „hij doet toch iets, hij retoucheert, omdat Hans weg is.” Daardoor werd zij een weinig ontwapend. Toen zij achter hem stond en haar hand op zijn schouder legde, zag hij naar haar om. Het viel haar op, dat hij zoo’n vroolijke uitdrukking in zijn gekat had. „Ach, Marie, kijk eens, is dat niet mooi Eenige dagen na het feestavondje kwam Hans Assel verschrokken en treurig van zijn broeder terug. Philip had een beroerte gehad. De dokter, die hem altijd voor wijn en sterke gemoedsaandoeningen gewaar schuwd had, schreef die beroerte toe aan het rijk^lijke gebruik van de cham pagne. Toen de zieke zijn bezinning en zijn spraak had teruggekregen, terwijl hij nog door verlamming aan de lin kerzijde leed, begon hij te schelden op het ellendige vocht, waarmee zijn ver meende vriend hem vergiftigd had. Zijn vrouw en kinderen, in voort- durenden angst over den opvliegenden, hardvochtigen man, verzochten zijn broer bij hen te blijven en de ver- Zij ge- pleging van den lastigen zieke met kt, dat nen té deelen. Nu zat Hans naast Marie aan de keukentafel en verklaarde, dat hij niet anders kon doen, dan aan den wenseh a. d. Main daarheen vertrokken. Men vergist zich vermoedelijk niet in da onderstelling, dat om die reden Maan dag bij het bezoek van den Keizer daar zulke strenge afzettingsmaatre- gelen waren genomen. In de straten, die de Keizer ’s middags doorkwam, waren telkens op twee pas afstand soldaten met de bajonet op het ge weer opgesteld, iets wat men bij vroe gere bezoeken van den Keizer nooit had waargenomen. Ook met het uit geven van passepartouts was de politie zeer karig, zoodat zelfs de verslagge vers van de Frankfortsche kranten niet doorgelaten werden. Amerika. Het speelhuisschandaal te New-York. De „Grand Jury” heeft den politie- luitenant Becker en vier andere per sonen in staat van beschuldiging ge steld wegens moord op den speelhuis houder Rosenthal. - Engeland. Te Eastbourne heeft men Maandag ochtend in een brandend huis de lijken ontdekt van een man, een vrouw en drie kinderenverder was er een vrouw in, nog levend, met twee schotwonden in den hals. Zij zal vermoedelyk her stellen. ‘Uit haar verhaal weet men, dat haar echtgenoot haar twee kleine kinderen, van 2l/« en l*/> jaar, heeft doodgeschoten en toen het haar wilde doen. Men gelooft, dat het lijk van den man dat van den moordenaar is, en dat van de vrouw, van een kin derjuffrouw. Het derde kinderlyk wist men gisteren nog niet thuis te bren gen. De lijken lagen op een rij op den vloer en waren grootendeels verkoold. Drie leege petroleumkannen duidden aan, hoe de brand was gesticht. In een zilveren vaas vond men een goede f 250 aan geld, met een briefje, waarin deze woorden„Ben volkomen ge ruïneerd. Heb doodgeschoten al die van my afhingen, wenseh in één graf begraven te worden. God vergeve mij!” De man was kort geleden nog kapitein bij het Engelsch-Indische leger. Drie jaar geleden trouwde hy. De familie had het huis pas gehuurd. Generaal Booth, f Generaal Booth, het hoofd van het Leger des Heils, is gisteravond te 10.20 te Londen overleden. De populaire grijsaard, die ook in Nederland een goede bekende was en door zijn levendige humoristische rede- lll!MMB!JU!iU!l!!.!la.l,'.,J 1 LIL l wat zou er van haar vader geworden zijn? Die maakte zich bezorgd voor baar toekomst. Hoe zou zij zich schik ken in het huwelijk met den man, die ook hem onverdraaglijk was, als hy Marie bewijzen van zyn teedere liefde gaf Zonder het aan zichzelven te willen bekennen, verschafte het hem verlichting, dat hij niet dagelyks getuige behoefde te zyn van deze verhouding. Marie gevoelde zich in die dagen zeer verlaten. Zij zag nu duidelijker dan vroeger in, hoe haar vader weinig deelnam m haar lot. Nu hij van zor gen vry wa8> hij zi°h nog meer aan zijn droomerijen over. Zij leed onder zijn zorgeloosheid, voornamelijk omdat zij gestadig meer inzag, dat de mensch in alle ernstige levensvragen voor zich zelf moet op komen en dat men in de mo&ilijkste oogenblikken alleen op eigen kracht moet rekenen. Nog dikwijls kwam haar binnenste in verzet tegen haar noodlot. Was zij dan werkelijk verplicht, haar levens geluk op te offeren om haar vader een gemakkeltjk, zorgeloos leven te bezorgen De overtuiging, dat zij evenveel recht had op levensgeluk als .haar vader, bracht haar binnenste in {opstand tegen deze gedwongen ver- T. CREBAS, Telef. 40. 16) Haar buurman hield de champagne- flesch tegen het licht, en daar deze leeg was zeide hij „de juffromsiheeft gelyk, morgen is er weer 4en dag, het is een, een heerlijk net ver- lovingsfeestie geweest”, en nu zouden zij allen opbreken. Op den trouwdag zou de pret voort bezet worden, hoopte hij. Luid lachend omvatte hy Goldammer, dien hij een „bekoorlijken bengel” noemde en draaide met hem in het rond. Zijn broer sloeg hij op den schouder en riep„Slaap maar goed uit, oude schaapskopAllemaal gaan we onder de dekens Eindelijk waren allen heengegaan. n Je maakt alles wel in orde, kind,” zei Liebreich, „slaap lekker, mijn doch ter,” en hij ging naar zyn kamer. Hans hielp Marie opruimen. Zij ge voelden zich beiden zoo gedrukt,1 zij nauwelijks nog een paar woorden over de gebeurtenissen en de indruk ken van dezen avond spraken. Met een handdruk gingen zij van elkaar. Het meisje wferp zich in vertwijfe ling op haar bed, weende en snikte, alsof zij sterven zou, tot zij ten laatste in een onrustigen slaap viel.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1