Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, TTit d.e 2?exs. Gemengde Berichten. INDISCH NIEUWS. LANDBOUW en VEETEELT Stadsnieuws. INGEZONDEN, 4006 Staats-loterij. S^OIRT Laatste Berichten. Groote Jaarlijksche Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ef reotenbao del le Amsterdam En hij noemt het een zware slag, een gevoelige knak voor de ontwikkeling van den Bond. Pijnlijk moet het. voor ieder wezen, dat zij, die het meest van allen voor de Christen-Socialistische beweging heeft gedaan, na zal moeten toezien dat die beweging gaat in banen, die zij zelf noodlottig acht." Intusschen behoeft, meent hij, de gedachte aan het congres niet alleen tot somberheid aanleiding te geven „Wij hebben een goed en schoon werk verricht, we hebben de grondslagen onzer organisatie nog met Enka's hujp, steviger gevestigd, we hebben in onze nieuwe beginselverklaring een levens rijkdom aanvaard, leder, die nu door zijn christelijke overtuiging tot het socialisme gedreven wordt, hij heette rechtzinnig of vrijzinnig, vindt bij ons zijn plaats. Het Christen-socialisme heeft zichzelf gevonden, nu het in zijn volheid heeft gezien, dat het so cialisme zal zijn de realiseering van de oude kracht van het Christendom." Openbaar en bijzonder onderwijs. Men schrijft uit Friesland aan „Het Volk": Naar men meldt, waren er op 1 Januari 1912 in onze provincie 3311 openbare lagere scholen en 196 bijzon dere scholen. Gedurende 1911 is het aantal openbare soholen verminderd met 7. Over 1911 waren er 34,418 leerlingen op de openb. en 21,227 op de bijzondere scholen. Sedert 1910 nam het aantal kinderen op de openbare school met 396 af, dat der bijzondere toe met 813. Telegraphische postwissels naar Amerika. Wij herinneren er aan dat de gele genheid is opengesteld tot verzending van telegrafische postwissels in het verkeer met alle plaatsen in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika (zonder de koloniën) en Canada, door tusschenkomst van de Duitsche post administratie. a. Verzending uit Nederland. Het bedrag van de wissels moet, evenals voor de naar Duitschland bestemde postwissels, worden uitgedrukt in Mar ken en Pfennige. Het maximum bedrag der postwis sels is vastgesteld op 815 Mark (200 dollars). Congres voor zedelijke opvoeding, j Aan het Congres voor zedelyke op voeding zijn de volgende feesten, uit stapjes, voordrachten enz. verbonden. Donderdagavond 22 Augustus ont vangst in het hotel Kurhaus te Sche- veningen van de afgevaardigden en leden door den gemeenteraad der Residentie. Vrijdag 23 Augustus.Openbare lezing van den heer Gould, propagandist van den Bond voor zedelijke opvoeding. Zondag 25 Augustus. Boottocht op de kanalen dor provincie Zuid-Holland. Maandag 26 Augustus. Feestmaal in het KurhauBhotel te Scheveningen. Ten 10 uur 's avonds vuurwerk ter eere van het Congres. Dinsdag 27 Augustus. Bezoek aan het gymnasium en daarna gezamen lijke wandeling door het park Zorg vliet met bezichtiging van het in aan bouw zynde Vredespaleis. Vervolgens 6 uur thee en concert welwillend aan- Seboden aan afgevaardigden en leden oor den heer G. in zijn buitenverblijf Zorgvliet. Woensdag 28 Augustus. Bezoek per boot aan de haven van Rotterdam, aangeboden door het gemeentebestuur van die stad. Ontvangst door den burgemeester. Bezoek aan verschil lende haveninrichtingen. R. M. de Koningin-Moeder, be schermvrouwe van het Congres, heeft den grootmeester van Pr. Ms. Huis, jhr. De Ranitz, opgedragen Haar te vertegenwoordigen bij de opening van het congres, op Vrijdagmorgen 23 dezer. Men schrijft ons uit Middelburg: In de vestubule van het station der Staatspoor alhier en vermoedelyk ook in de stations op andere plaatsen hangt oen kaart, waarop aangegeven zijn de lijnen, op welke de vacantiekaarten feldig zijn. Hieronder komt ook voor e lijn Rotterdam—Delft—Den Haag het is natuurlijk een fout, wat dan ook bij onderzoek aan het loket den reizi- ferB duidelijk wordt gemaakt, of an- ers huu in Rotterdam wel verteld wordt. Toch loopen zij die niet weten dat bedoeld lijn uitsluitend Holiand- sche spoor is, hard kans, als zijnde niet in het bezit van een geldig plaats bewijs, te worden beboet. Het ware zeker wenschelijk, dat ten spoedigete door het plakken van een papiertje over bedoede lyn, verdere dwalingen onmogelijk worden gemaakt. Ontwerp voor een nieuwe wet op het Lager Onderwijs. De commissie van „Volksonderwijs" voor het samenstellen van een ontwerp voor een nieuwe wet op het Lager Onderwijs heeft haar arbeid voltooid. Het ontwerp is verschenen In ons schoolwezen, zegt de toelich ting, hebben wij voorbereidende en lagere scholen noodig in een ander stelsel met andere grenzen dan nu, in overeenstemming met den leeftijd, de lichamelijke, geestelijke en zedelijke geschiktheid der kinderen. De voor bereidende school moet bestemd zijn voor de kinderen van het 4° tot het 10° levensjaar. Daarbij moet de lagere school zich aansluiten voor den leeftijd van 10 tot 16 jaar met een scheiding op den 14-jarigen leeftijd, die ge'e- genheid geeft, gedurende den nog restenden leertijd aan do eene groep eindonderwijs te verstrekken, aaneen tweede voorbereiding voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs, aan een derde groep het zoogenaamde M. U. L. O. Als eindleeftijd voor het lager on derwijs wordt dus de 16-jarige gesteld. Niet alleen de kwestie der puberteit van onze jongens en meisjes is daarbij een beslissende factor, ook de ervaring mag en moet hier mede onze leidster zijn. Het onderwijs in de avonduren is een ongeoorloofd surrogaat voor het te vroeg afgebroken dagschoolon derwijs, dat vaak heeft moeten plaats maken voor den op te jeugdige schou ders gelegden last van den dagelijk- schen loonarbeid. Van het herhalings- onderwijs zoowel voor jongens als voor meisjes is bedroevend weinig terecht gekomen. En na den schoolleertijd is er van het kennen en het kunnen van het kind bij de huidige regeling niet veel overgebleven. Het bekende „vervliegen van het geleerde" doet met recht en reden vreezen, dat de betrekkelijk vele millioenen, die aan ons onderwijs worden uitgegeven, zoo lang niet een regeling in het leven is geroepen, die zoowel meer als beter onderwijs waarborgt, gedurende een grooter aantal jaren. Van uitzonde ringen behoeft hier niet te worden gesproken, maar in liet algemeen kan worden gezegd, dat het kind vóór zyn zestiende jaar niet zoo ryp is in ont-. wikkeling, dat het geen dagschoolon- derwijs meer zou behoeven. Al hebben wy ons door gewoonte en sleur met de in dit opzicht inderdaad onduld bare toestanden vertrouwd gemaakt, ai zijn wij in ons denken en wenschen allicht watverschoold geraakt, wanneer rekening wordt gehouden met hetgeen van het kind voor zijn verder leven, voor zijn geheele be staan, wordt verlangd, kan de juistheid van het voorafgaande niet worden ontkend. Het voorstel strekt verder o.a. om te doen bepalen, dat onder de vakken van het algemeen L. O. één vreemde taal worde opgenomen, niet uitslui tend Fransch, maar naar de plaatse lijke behoefte Dpitsch, Engelsch of Fransch. Voorgesteld wordenverplichte schoolvergaderingenaanmerkelijke verhooging van de salarissen (bedoeld is natuurlyk: de wedden) der onder wijzers; regeling van de rechtspositie invoering van algemeen kosteloos onderwijs voor allen, ook op de bij zondere soholen, met invoering van een „onderwijsbelasting". De verhouding tusschen het Rijk en de besturen der bijzondere scholen zou dan, zegt het rapport, geheel dezelfde moeten worden als deze nu is tusschen de gemeentebesturen en het Rijk, en alle kosten, in art. 56 genoemd als te komen ten laste der gemeente, zouden dan zoowel voor het bijzonder als voor het openbaar onderwijs uit deze belasting moeten worden gekwe ten. Voor het toezicht verlangt de com missie één soort 'van schoolopzieners (districts) en verplichte schoolcom missies, waarin ook onderwyzers zit ting hebben met raadgevende stem. Deze commissie bestond uit de heeren: L. O. T. Bigot, directeur bijz. kweek school voor onderwyzeresBen te Arn hem F. H. Klenke, onderwijzer O. L. sohool te Yerseke G. Meijer, directeur gemeentelijke kweekschool te Amster dam G. Oo8terbaan, inspecteur der Volksgezondheid te Zwolle; KI. de Vries, hoofd, alg. secretaris van „Volks onderwijs" te Amsterdammevr. J. Wierts van Coehoorn—Stout, hoofd eener Fröbelschool te Amsterdam; 0. A. Zelvelder, diBtr.-schoolopziener, alg. voorzitter van „Volksonderwijs" te Sneek, en mr. Z. W. Straatman, schoolopziener, lid van hoofdbestuur van „Volksonderwijs" (na diens dood vervangen door mr. A. B. Gompertz), secretaris. Oud en arm. Een correspondent van De Tel. zegt in een artikel over het plan der recht- schen om Ouderdomswet en Tarief wet samen te koppelen „Jaren en nog eens jaren achtereen is op het ouderdomspensioen gewacht. De óéne regeering ging en de andere kwam maar de oude armen en de arme ouden bleven in nood. Nu is er een sterke, machtige meerderheid aan 't bewind, die zal 't ouderdomspen sioen brengen, niet alleen met premie betaling, zelfs voor de aller-laagste loonen, maar bovendien vastgekoppeld aan een verbruiksbelasting, die het leven, het levensbestaan aanmerkelijk duurder maken zal. Zoo zullen velen, wajmeer deze plannen gelukken, hoop krijgen op een karig pensioentje in de toekomst, wanneer ze 70 jaar zijn, (en hoe weinigen Zullen daarvan genieten), maar hun eigen onderhoud en dat van hun gezin zal van stonde aan belang rijk duurder worden. In het ooft van het ouderdomspensioen knaagt de worm der hoogere tarieven." Men schrijft ons uit Eindhoven De verkoop van voor de gezond heid ondeugdelijk paardenvleesch in dezen gemeente, heeft ernstiger ge volgen gehad dan aanvankelijk ge dacht werd. Thans bereiken ons toch berichten van vleeschvergiftiging uit eenige aan grenzende gemeenten, n.l. Soerendonck en Valkenswaard, waar eenige huis gezinnen ziek zijn geworden, na het gebruik van dat vleesch. De toestand van een der lijders wordt zelfs hope loos geacht. Vleesch vergiftiging. Men schrijft ons uit Eindhoven De gemeente Eindhoven zal binnen kort een inrichting rijker worden, welke veel zal bijdragen tot veredeling van het ambacht. Naar wij toch uit zeer betrouwbare bron vernemen, zal de firma Mignot en De Block een ambachtsschool oprichten voor sigaren makers, om de vanouds hier bestaande industrie op fyooger peil te brengen. Flink* «aohtwakers. Een paar nachtwakers op de land bouwtentoonstelling te Zutfen vonden in de kiosk der verlotingscommissie een cartonnen doos met f 127. Een van hen ging den algemeenen pen ningmeester waarschuwen, die het geld tot zich nam en in de doos een briefje legde, waarop hij met slordige ver draaide hand had geschreven„wel bedankt voor het onbeheerde geld". Men kan zich het beteuterde gezicht van het commissielid, die het geld achtergelaten had, voorstellen, toen hij in plaats van het geld waarmee hij een koe voor de verloting aange kocht moest betalen, dat waardelooze briefje vond, maar zeker ook ziin zuurzoeten glimlach toen men hem de geheele toedracht mededeelde, 't Was intusschen een buitenkansje voor de nachtwakers. Ze kregen elk een flinke belooning voor hun oplettendheid. De Oranjebloem. Medegedeeld is dat het te Utrecht opgerichte comité „De Oranjebloem" zien voorstelt op den aanstaanden ver jaardag van de Koningin in het ge heele land eene Oranjebloem te doen verkoopen, waarvan de baten aan de „Militaire Tehuizen", zoowel in ons land als in Indië, ten goede zullen komen, en dat de besturen der Tehuizen voor Militairen daartoe als plaatselijke comités zullen optreden. Het bestuur van het Tehuis te Hel der heeft zich tot het comité gewend met het verzoek om nadere inlichtin- fen en ontving tot antwoord, dat zij, ie deze collecte op touw hebben ge zet, alleen op Christelijke Tehuizen het oog hadden. Het Heldersche bestuur vestigt er de aandacht op dat de eenige zins rede in de circulaire van het comité, die er op wyat dat men de Christelijke Tehuizen bedoelde, vermeldde „dat de netto-opbrengst verrekend wordt met den Nederlandschen Militairen Bond in Oost- en West-Indië. Maar hoevelen weten wel, dat die beide bonden op dezelfde beginselen steunen? vraagt het bestuur. Een zonderling verhaal. Gisterenmorgen vervoegde zich de 15-jarige H. Schouten, wonende 3e Oosterparkstraat aan het politie-bureau te Watergraafsmeer en deelde het vol gende mede Terwyl ik in de Kruislaan aan het teekenen was, kwam een ongeveer 20-jarig persoon bij my staan en vroeg mij of ik spionneerde. Nauwelijks had ik geantwoord, dat ik slechts wat tee- kende, of ik ontving met een hard voorwerp een klap op 't hoofd. Hierop greep hij mijn rijwiel en wilde er mee wegrijden. Toen ik hem dit belette, richtte hij een revolver op mij en zei „Zeg niets, hoor". Uit angst liet ik mijn fiets los en de aanrander reed er zoo snel mogelijk mee weg. (Hbld.) Hartjesdag te Amsterdam. De Hartjesdag heeft gisteren aan de brandweer druk werk bezorgd ten gevolge van de liefhebberij der straat jeugd om dien dag vuurtjes te stoken. Zoo moesten straatbranden worden gebluscht aan den Achterweg, in de Oostenburgerachterstraat, in de Korte Overamstelstraat, de 2e Wittenburger- dwarsstraat, op de Nieuwe Achter-, gracht en in de Roetersstraat, terwijl in de le Conradstraat een schutting- brand moest gebluscht worden. Te Gendt (O.-B.) zijn Zondagavond 3 huizen, bewoond door 6 gezinnen, afgebrand. Drie varkens en 2 geiten kwamen mede in de vlammen om. Alles was verzekerd. Oorzaak on bekend. Te Eist (Bet.) is Maandagavond door onbekende oorzaak afgebrand de boe renhofstede bewoond door en eigen dom van J. W. T. Alleen het vee kon gered worden. Huis en inboedel waren verzekerd. Gisterochtend zijn de ongeveer 16- jarige L. N. en A. B., beiden van Sliedrecht, naar het Huis van bewaring te Dordrecht overgebracht, onder ver denking in den avond van 10 dezer nabij de halte Gasfabriek aldaar een dwarslegger over de rails te hebben gelegd, waardoor groot gevaar voor het spoorwegverkeer ontstond. (N. R. Ct.) De Burgemeester en de A'damsche Politiebond. Gisterenmiddag heeft de voorzitter van den Amsterdamschen Politiebond* de heer B. Winters, op zijn verzoek een onderhoud gehad met den burge meester. Men weet dat de heer Winters ge straft is, wijl hij op de daar ter stede gehouden vergadering van den Bond van Gemeente Politiebeambten in Ne derland inzake de regeling van de rechtspositie der gemeentepolitiebe- ambten statistische mededeelingen heeft gedaan van de straffen in de laatste jaren aan leden van het Am- sterdamsch Politiecorps opgelegd, om daaraan hunne rechteloosheid te de- monstreeren. Het onderhoud, dat ongeveer een half uur duurde moet geen wijziging in de mutatiën of straffen tengevolge hebben gehad. Een historie van schrijfmachines. De agent van een geaccrediteerd huis in schrijfmachines te Amsterdam, werd onlangs vereerd met de opdracht, eenige machines op zicht te zenden, aldus vertelt de Tel. Spoedig daarop kreeg hij berioht, dat twee der machines zouden worden gehouden en of maneer zoo goed zou willen zijn, de rekening te presentee ren. Dat geschiedde, doch betaling bleef uit. Bij informatie bleek dat de kooper iemand was, voor wien het werkwoord: „betalen", een hoogst onaangename klank heeft. De benadeelde deed zijn beklag bij de politie, doch er was niets aan te doen. Alleen langs den weg der cieviele actie kon de kooper worden vervolgd. Toen heeft de ver- kooper zichzelf raad geschaft. voor het huis van het „Mannetje van alles" verscheen gistermorgen om streeks 9 uur een automobiel, waarin vier heeren. Drie ervan gingen stout moedig de trap op van den wanbetaler en namen, ongevraagd, ongeweigerd, de twee schrijfmachines mee. Aan lawaai en schelden van de zijde van den „Kooper", van diens echtge- noote en eenig ander vrouwvolk in het huis geen gebrek, maar de agent had zijn schrijfmachines terug en vóór de „kooper" zich van zijn verontwaardi- fing had hersteld, was de auto uit et gezicht verdwenen. Een late kers. Men liet aan de redac tie van de Arnh. Ct. een rype, gave kers zien, 19 Augustus geplukt in een boomgaard van den heer baron Yan Voorst te Elden. Kees Roelofsen uit uit Opheusden, die bij den heer Van Voorst werkzaam is, heeft dit latertje geplukt. ~ÖS!HSSr Brand. Door spelende kinderen is gistermorgen 11% uur een groote hooi berg van den boer Fokker, wonende Botweg, Bussem, in brand gestoken De hooiberg en een schuur brand den spoedig en geheel uit. Het levend vee kon nog worden gered. Persoonlijke ongelukken vielen niet voer; alleen liep een kindje een paar brandwondjes op. Japansch huwelijksaanzoek. De - Japansche jonge dames ziin tegenwoorcfig reeds zoo geëmanci peerd, dat zij huwelijksadvertanttén plaatsen. Zij hebben echter nog njet geheel haar traditiën vergeten ifclg den vorm van de annonce toont zich ook de sierlijke Oostersche stijl, gelijk o.a. blijkt uit het "volgende aanzoek in een groot blad te Tokio: „Ik hen een jong, zeer mooi meisje, mijne ha ren toonen de golflijn der wolken, mijn teirtt heeft den glans en de flu- weelige zachtheid van de bloem, mijn gelaat is bewegelijk als het blad van den treurwilg, mijn bruine oogen ge lijken den beiden sikkels van de was sende maan, ik heb genoeg geld en goed om met mijn echtgenoot geluk kig hand in hand door het leven te gaan en mij met hem dag en naoht te verheugen in den aanblik der bloe men. Wanneer deze annonce een jon gen, intelligenten, beminnelijken man met een knap figuur onder de oogen komt, wete hij, dat ik mij met hem wil vereenigen en eens met hem in een graf van rood marmer wil rusten." Pestgeva'ar. De geneeskundig inspecteur heeft de Volgende waarschuwing doen aan plakken. „In verband met het voorkomen ,van pest in naburige landen worden de ingezetenen ernstig aangemaand om te zorgen voor reinheid en zindelijk heid op de erven en in de huizen en vooral om ratten zooveel mogelijk te verdelgen, daar deze dieren de verr. spreiding der ziekte bevorderen. De aandacht wordt erop gevestigd dat een premie van 10 cent wordt be taald voor iedere rat, die op het po litie-bureau wordt ingeleverd". Geen vacantiereizen meer. Naar men zegt is in overweging om de vacantiereizen voor ambtenaren af te schaffen. Het voorrecht om één maal 'sjaars te genieten van een vrijen overtocht aan boord van een dor ko loniale vaartuigen, zou worden inge trokken. Wij hopen, dat het bij het voorne men zal blijven. Het nut van vacantie reizen is, dunkt ons, niet twijfelachtig. In stede van beperking, geven wij ernstig in overweging om ook de bijzondere onderwijzers van dit voor- rechtje doen deelen. Ook voor hem is verplaatsing en verruiming van den gezichtskring nuttig en noodig. Rechterlijke reorganisatie. Naar wij vernemen heeft de hooge regeering in Nederland afgezien van de rechterlijke reorganisatie, die de minister De Waal Malefijt in de Kamer aankondigde eind 1910, en uit welke reorganisatie hij een jaarlijksche be sparing van f20.000 hoopte te ver krijgen. Dit geld zou dan mede strek ken om meer gesubsidieerde R. K. f eestelij ken te kunnen aanstellen in e kolonie. Eerste Fokveetentoonstelling te Rotterdam. Op Dinsdag den derden September a.s. zal door den Provincialen Bond van Rundveefokvereenigingen in Znid- Holland worden gehouden. Naast de stierenkenringen, door de Provinciale Regelingsoommissie voor de rundveefokkerij in Zuid-Holland georganiseerd, en naast andere ten toonstellingen, telken jare o.a. te Rot terdam gehouden, meent de Bond van Fokvereenigingen, dat het noodig is, eens te laten zien, wat op het gebied van de rundvoefokktórij in Zuid-Hol land, meer bijzonder door het werken der fokvereenigingen, in samenwer- Ving met het Nederlandsch Rundvee- stamboek, is tot stand gebracht. Toe gelaten worden dan ook alleen runde ren, ingeschreven in de registers van de aangesloten vereenigingen of in die van het Nederlandsch Rundveestam boek. Naast rubrieken, waarin de dieren individueel met elkaar om den prys zullen kampen, is de nadruk gelegd op de wedstrijden der fokvereenigin gen onderling met de collecties, in geschreven eenerzijds in de fokregis- ters der vereenigingen, anderzijds in het N. R. Stb., beide collecties be staande uit een stier met vijf runderen. Daarnaast worden gevraagd collec ties van vijf hokkelingen en van vijf kniskalveren, deze beide collecties be staande uit dieren, afstammende van één fokregisterstier. Deze rubrieken zijn natuurlijk bestemd ter beoordee ling van de fokwaarde der verschil lende stieren. De keuring zal geschieden met ge bruikmaking van het puntonstelsel van het Nederlandsch Rundveostamboek, in het bijzonder voor dubbeltallen naar gelang van het aantal te behalen prijzen, terwyl na afloop der keuring de jury zich heeft bereid verklaard, voor belangstellenden haar beoordee ling nader te motiveeren. De aandacht moet verder worden fevestigd op de mogelijkheid van aan- oop op deze tentoonstelling van goed fokmateriaal daar verschillende der tentoongestelde dieren te koop worden aangeboden. Het bestuur van den bond wil deze eerste fokveetentoonstelling be schouwd zien als eene bescheiden pogingslaagt deze. dan zal onge twijfeld ook Zuid-Holland jaarlijks zijn fokveedag krijgen, evenals in andere provincies zulks het gevalv is. Deze fokveedag dient dan ook te worden gesteund alle ernstige vee fokkers in Zuid-Holland, door op 3 September a.s. een bezoek te brengen aan Woudensteijn. GOUDA, 21 Aug. 1912. De electrische brandspuit. In tegenwoordigheid van verschil lende Kerkelijke en Gemeentelijke Autoriteiten had hedenmiddag in de nabijheid van de St. Janskerk eene beproeving plaats van de electrisch gedreven brandspuit, welke zooals bekend, door Heeren Kerkvoogden werd aangeschaft, ten einde bij het ontstaan van brand in de kerk of in den toren onmiddelyk tot blus- sching te,kunnen overgaan, in af wachting en ter aanvulling van het optreden van de brandweer der Ge meente. De kerk nam den kostprijs der spuit met wat daarbij behoort voor hare rekening, terwijl de Ge meente Gouda zorgde voor een kabel rondom de kerk in verbinding met hét electrisch kabelnet der Gemeente, daar Kerkvoogden zich bereid hadden verklaard de brandspuit ook ter be- sohikking te stellen voor de blussching van brand in de omgeving van hei; kerkgebouw, waartoe het echter noodig was de spuit door plaatsing op een voertuig, beweegbaar te maken. Pomp en motor bevinden zich op een vier- wieligen wagen, welke geheel over kapt is en bij avond electrisch ver licht wordt. De spuit, bestaande uit een hoog druk centrifugaalpomp gedreven door een electromotor van 35 paarden krachten, bezit de capaciteit om per minuut minstens 1000 liter water tot een manometrische hoogte van 90 Meter op te voeren. Zij jaagt het water door twee vaste ijzeren pijp leidingen, die vanuit de straat oploo- pen naar en rondom middenschipsdak der kerk en door het gebouw heen. Deze ringvormige leiding (zonder eind) is op acht punten van koppelingen voorzien, waaraan een linnen slang van ongeveer 15 Meter wordt be vestigd. Hierdoor is het mogelijk elk gedeelte van de hooge kap zoo in- als uitwendig te bereiken, inwendig door middel van de in het dak aan wezige vensters. Twee van de be doelde koppelingen bevinden zich in de nabijheid van den toren. Hier wordt het water opgevoerd tot aan den om loop yan den toren, ja, zelfs tot aan de wijzerborden geen geringe hoogte. Een viertal aansluitingspunten in den electrische kabel rondom het kerkgebouw, waarop de motor kan worden aangesloten geven gelegenheid ook de omgeving (Wijdstraat, een ge deelte van de Markt en den Tiende- weg, Oude Mannenhuis, Bestedelingen- huis, Weeshuis enz.) te bespuiten, wat van groot belang kan zijn. De spuit is geleverd door den Heer P. D. Muylwijk, electro-technicus al hier en de bnisleiding door den Heer A. de Weger alhier, dit laatste onder leiding en toezicht van den Kerkvoogd., den heer H. J. Nederhorst Sr. De spuit voldoet in alle opzichten aan de daaraan gestelde eisohen. Het doel, dat Kerkvoogden beoogden, is bereikt. Koninginnefeest. Zooals reeds eerder is medegedeeld heeft de Commissie van Openbare Feesten voor de viering van het Ko ninginnefeest op haar programma staan een Elf-Provinciën-optocht. Voor dit plan ondervond zij grooten steun en werd haar reeds deelname toegezegd. Zoo wordt ons medege deeld dat de Vereeniging van Friezen hier ter stede zich bereid heeft ver klaard de provincie Friesland te ver tegenwoordigen en zal ook door de vereeniging „Volksweerbaarheid" me dewerking worden verleend. Echter, wil een dergelijke optocht goed tot zijn recht komen, dan is daarvoor noodig dat zeer velen daaraan deel nemen. De sub-commissie, met de samen stelling van dezen optocht belast, zou gaarne zien dat zich nog ongeveer 40 dames en 100 heeren zouden opgeven, om van den optocht deel uit te maken. Dan kan er waarlijk een stoet worden geformeerd, die door haar eigenaar digheid van uitbeelding van de ver schillende provinciën van het land iets zeer bijzonders en interessants zal worden. Een advertentie in dit nummer meldt dat Vrijdagavond in de zaal „Con cordia" een bijeenkomst zal worden gehouden van allen, die aan dezen optocht willen deelnemen, teneinde daar definitief tot indeeling der groepen te kunnen overgaan. Verbeterd bericht. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor de akte Fransch 1. o. Mej. L. Brouwer, alhier. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Sept. 1912 tot en met 31 Aug. 1913 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee de heer A. G. A. Demmers, alhier. Voor het examen hoofdakte slaagde gisteren te 's Gravenhage de heer J. Hoogendoorn, alhier. Door de politie alhier zijn twee minderjarigen aangehouden en naar hunne woonplaats Rotterdam overge bracht. Schoonhoven. Zaterdag is hier ter stede feestelijk herdacht het 75-jarig bestaan van 't Kantoor van den Waar borg. In het kantoor werd de officieele receptie gehouden en des avonds werd den ambtenaren een serenade gebracht. Moordrecht. Bij den Zaterdag avond gehouden schietwedstrijd, uit geschreven voor de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht, werden de prijzen behaald als volgt le prijs L. v. Halem2e prijs A. Lefeber 3® prijs J. de Knegt4® prys N. M. Buijs 5® prijs G. Hogendoorn 6® prys A. Fijn 7® prys J. v. Gennep 8® prys H. Carlier; 9® prijs B. de Bruin en de 10® prys A. B. v. Vliet. Door 24 personen werd aan den wedstrijd deelgenomen. Nieuwerkerk aid. IJssel. Toen de landbouwer W. S., wonende in den Zuidplaspolder, j.L, Zondagmorgen met eenige huisgenooten uit de kerk huis waarts reed, schrikte zijn paard van een srffel rijdende auto, ten gevolge waarvan allen te water geraakten, de wagen met de wielen naar boven. Met moeite wisten de inzittenden zich te redden, terwyl het overige met be hulp van anderen op het droge werd gebracht. De auto nam van het ongeluk niet de minste notitie, maar snorde verder. Van een en ander is door 8. ter secretarie aangifte gedaan. Een paar fietsrijders uit Boskoop legden dos nachts aan in een café op Kortenoord. Zij maakte een vertering van f 1,65 doch weigerden te betalen, waarom de caféhouder de fietsen achter hield. De fietsers klopten daarop den veldwachter v. d. W7 op, die mpt hen meeging naar het café. Na lang zoeken kwam eindelijk f 1.15 voor den dag, waarmee de herbergier genoegen nam. zoodat de fietsers hun reis konden vervolgen. Buiten verantwoordelijkheid der Red. De Straatbelasting. Gouda, 21 Augustus 1912. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij een kleine plaatsruimte in' uw geacht blad naar aanleiding van het door B. en W. ingediende voorstel betreffende het heffen van een straat belas tingj speciaal over die alinea, waarin B. en W. zeggen dat voor arbeiderswoningen met een normale breedte van 3.50 M. de lnttele bijdragen van f 1.40 4 f 1.75 zou moeten worden betaald, hetgeen naar de meening van B. en W den eigenaren wel geen aan leiding zal geven tot verhooging van den wekelijkschen huurprijs. Die meening, mijnheer de redacteur, kan ik geenszins deelen. De onder vinding. leert overal, dat waar iemand, die huizen bouwt, op grootere lasten komt, dat die lasten direct worden verhaald op den huurder. Zijn dat kleine woningen, dan gaat dat al byzonder makkelijk. Een belas ting van f 1.40 h f 1.75 per jaar is 3 a 3 Va ct. per week. Nu vrees ik dat de huren niet alleen zullen worden verhoogd met die 3 a 3Va ct. doch minstens met 5 cent, dat is zoo de normale afgeronde prijs. By grootere woningen, waarvoor hoogere huren worden betaald zullen die, naar ik veronderstel, zeker eveneens worden verhoogd, wellicht niet direct, doch ongetwijfeld na eénigen tijd en die verhoogingen bedragen aanmerkelijk meer dan de lasten van het straatgeld zullen bedragen. Op die wijze worden dus niet ge troffen de eigenaren van huizen doch de huurders, die de lasten en meer dan dan die moeten betalen. Een belasting als deze zal meter drukken dan door B. en W. wor^t verondersteld. *J U, mijnheer de redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte, Achtend EEN HUURDER. 3d° KI. Trekking v. Woensdag 21 Ang. No. 17729 f 1500. 13874, 14408 en 17288 ieder f 1000. 19436 f 200. 10231, 14807, 14873, 15102, 18043 en 19209 ieder f 100. Prijzen van f 45. 89 99 191 997 87ft 467 {B 50. 28 89 46 5? 006 tó 7i 8tö 90 904 18 00 66 84 1002 11 1104 48 1264 47 71 1807 11 22 58 1487 1506 1060 1710 49 1812 28 49 79 1858 58 00 8018 82 85 45 67 76 98 94 2124 56 71 72 2245 28OT 88 96 2618 67 9691 2717 56 2807 68 74 2906 72 85 8028 52 82 8129 51 87 8201 4 20 8810 88 3486 91 8578 84 8605 7 51 92 8745 48 8818 22 81 42 46 65 8988 80 97 4006 11 94 75 97 4180 4264 4428 64 66 4500 48 57 98 4628 58 4784 4810 29 79 96 490S 72 91 6042 45 75 89 5100 9 28 40 6200 84 90 5880 58 68 88 6664 72 81 87 5612 86 5718 46 0B 67 72 6065 5967 6015 6189 6227 09 76 89 95 0606 81 6488 45 64 6600 75 6805 6708 0842 80 0914 60 85 7008 7109 7287 7Bid 70 80 7429 34 7502 18 81 88 71 7609 7785 7817 88 7988 8000 85 8124 60 8878 8407 16 25 862B 80 78 8700 1 8 41 46 64 01 66 8801 08 8088 51 84 9000' 18 21 55 9127 60 41 9209 68 00 61 90 9050 9406 06 85 92 94 9508 18 51 71 9685 78 95 99 9718 9801 89 69 74 86 9022 28 59 08 71 70 10017 10170 10039 96 10408 88 10506 88 81 10614 28 49 58 10719 52 58 108lS 08 98 10029 79 11018 11170 78 77 11244 57 71 11807 11684 00 11000 85 11022 09 72 11008 76 12000 12158 60 01 12206 50 97 19080 12406 06 80 12699 12062 50 98 12749 78 91 12806 ft 18061 08 13114 53 18228 18884 18488 52 18510 50 00 18081 18710 21 88 46 18846 18976 68 14122 88 02 78 97 14216 14806 14404 11 24 26 44 14682 89 14019 74 14720 01 14002 16091 45120 68 15216 15806 29 40 56 92 15406 82 15620 15026 70 15896 15900 19 10061 04 69 79 16124 86 45 61 80 86 97 10808 18 72 70 16411 14 19 16622 68 96 10794 10801 10000 00 17089 17110 52 17812 17442 82 17654 82 17817 61 81 87 17772 75 17808 26 29 51 17920 I 18000 14 70 82 18110 42 09 97 18805 87 48 18420 46 18602 22 79 18009 88 84 18787 16800 72 18609 82 19008 19112 86 19228 57 84 19004 20 22 08 19407 20 56 10608 19081 91 10718 78 82 06 19861 08 71 78 80 98 20110 20217 89 52 67 96 20088 20400 41 48 58 64 77 20010 60 20740 81 20808 07 20016 84 88 3d® Klasse 2d® Lijst No. 8504 m.z. 8621. Oprichting Rotterdamsch Orkest. Er worden te Rotterdam ernstige pogingen in het werk gesteld om te geraken tot de oprichting van een Rotterdamsch orkest, hetwelk zich door daaraan uitstekende musici te verbin den in de rij der eerste orkesten zal willen zien geplaatst. Een muziekliefhebber daar ter stede is dat plan zoo sympathiek gezind, dat door hem daarvoor een bijdrage van tien duizend gulden is toegezegd. Zwemmen. Bij de te 's Gravenhage Maandag j.l. gehouden zwemwedstrijden wera in het nummer Rugzwemmen de 3® prijs gewonnen door den heer D. A. LFsselstijn alhier en verwierf de Goud- sche Zwemclub door hare leden IJssel- stijn en deJBoer den eersten prijs in het nummer Estafette-race 40 M. Kiel 20 Augs. Prins Heinrich van Pruisen is dezen avond naar Japan vertrokken. Een arrestatie. Stbassbübg 23 Augs. De Fransche autoriteiten hebben op den berg Dru- mohfc, niet ver van Bussay een Elzas- ser, Dinder genoemd die de gewoonte had aan den grens Dnitsche sigaren te koopen. Dinder, naar Bussav ge bracht werd vrijgelaten na 55 francs betaald te hebben. Terug van de Elzas beklaagde hy zich bij de autoriteiten er over dat ae arrestatie had plaats ge had in Elzas. Onderzoek wordt ingesteld.- Een beschuldiging. Washington 20 Augs. De onder staatssecretaris aan het ministerie van Landbouw is beschuldigd van een wan daad. Het rapport van de Kamercom missie deelde mede dat het ministerie van landbouw handelde in het belang van grondspeculatie en niet dat in van het algemeen belang van zaken betref fende Florida. Een aanslag., Saigon 20 Augs. Men seint uit Hongkong dat een aanslag is gepleegd op Henry May, gouverneur van.Hong- kong Een inlander loste twee revol verschoten. De moordenaar is gear resteerd. Staking te Liverpool. Twee duizend werklieden hebben de dokken te Liverpool verlaten en zijn gaan staken. Eisoh hooger loon. De suikerconventie te Brussel. De Engelsche regeering heeft thans officieel haar deelname aan de Brus- selsche suikerconventie tegen 1 Sept. 1913 opgezegd. Een gerucht dien aangaande was reeds in omloop. Het conflict in de diamant-industrie. Maandag a.s. zal de roosjes-branche bij de firma Asscher haar wprk weder aanvangen, de andere af deelingen be ginnen morgen. De A. N. D B. heeft de regeling aanvaard, dat 15pOt. op de loonen werd verminderd. Torenbrand te Beverwijk. Vanmorgen 5 uur is de toren der Ned. Herv. Kerk te Beverwijk door den bliksem getroffen en in brand gevlogen. De vlammen laaiden zoo hoog op dat de brandweer uit Amsterdam ver zocht werd hulp te bieden. De toren stortte later in. Aan de kerk is nog al schade toegebracht, terwijl ook het orgel, vlak by den toren, ernstig is beschadigd. De 62 Meter hooge toren dagtee- kende van omstreeks 1500. Hij was verzekerd voor f 35000. De storm en de oogst. Heftige orkanen en vreeseiijke regens hebben in Engeland de oogst voor een groot deel vernietigd. De schade aan de aardappeloogst in de districten Spalding Hoelbach wordt op honderd duizend pond sterling geschat. Frankrijk en Japan. Japansche berichten vertellen dat het onderhoud van Poincaré met den baron Kofcono, Japansche gezant te Petersburg, het resultaat had een vol-' ledige entente tusschen Japan en Frankrijk betreffende een serie be langrijke kwesties van het Verre Oosten. Beide mogendheden gaan daarin accoora. Zeeroovers. Hongkong, 20 Aug. Veertig zeeroo vers hebben een stoombootje overmand en zijn daarmee van het eiland Tche- ling Tohan bij Hongkong gegaan waar zij depóts hebben overrompeld. Een sergeant en twee politieagenten wer den gedood. De zeeroovers hebben 1000 dollars, vele geweren en bajonet ten meegenomen. Een Chifieesche ban kier is zoek en men vreest dat hy is ontvoerd. Van de daders nog geen spoor. Uit den den trein gevallen. Van den sneltrein AmsterdamRot terdam werd gisteravond by aankomst te Rotterdam den hoofdconducteur J. D. vermist. Later bleek dat hij bij de Oude Plantage vlak bij Rotterdam, by het dichttrekken van een schuifdeur uit den trein was gevallen. Door den geneesheer onderzocht, werd bloeduitstorting in de hersenen geconstateerd. Niet buiten gevaar is de man naar zijn woning vervoerd. van alle nog voorhanden zijnde benevens een groote party Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lageprijzen h contant. Specialiteit in IfouveauWe. Bekroond op diverae Tentoonstellingen met de hoogite onderscheiding. van- het Koninklyk Meteriologisch Institunt te DE BELDT. Hoogste barometerstand 769.3 te Corona laagste stand 748.5 te Lerwick. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige westelijke tot zuid westelijke wind, zwaar tot half be wolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. 86'/, 88'/, VAN DEN 21 AUG. 1912. SUttsleenlncen ,3 "w.!" Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 78'/a 783/» Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 87% 87 if2 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 65 Russische Obl. 1906 6 pet. 1009/I#100,8/u ld. OdI. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 87u/u 87,6/u ld. Obl. (Nicolai Spoor- weg) 1867-69 4 pet. 92'/* 92% ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 86% Japan. Obl. 1899 4 pet. 85 Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 46 %6 Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. 103 l/s d. Obl. 1889 4 pet. 84% Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. 683/, Bank- en Credlet-Imtel- llngen. Ned. Bankaandeelen 213% Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. 60% Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. 84% Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. 26'%# U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 73% Kol. Credlet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. 185% Jav. Cultuur Mij. Aand. 277 Ned. Handel-MyC.v.A 189% MUnbonw Mtyen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 3<3% Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 264 Great Cobar Aand. 90'% Petrolenm-Oudern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. 174 Kon. Nêd. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A 511% „Shell" The Transp. A Trad Oy. 0. v. G. A 526 Scheepvaart Mtyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 182 Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. 116% Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 18% Tabak-Ouder nemingen Bindjey Tabak My. A. 90% Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 4 Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 101 '/16 Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 86% M$. t. Expl. v. Staats- spporwegen Aand. 92 Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 8 pet. 62"% Warschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. 186% dito dito Act. de Joniss. 86% Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 96% Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 37% Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. 172% Wabash Gew. Aand. 4% Premieieenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet 100 Hongarije. TheLi-Re- gtfiirungB-Qes. 4 pet. 146% GELDKOERS. Prolongatie 4%—^4% pCt. Amerikanen vast, M&rinew&arden zeer veel gevraagd, Petroleum luier, Tabakken stil, Culturen zwak. Nat. Staatsfondsen luier, Buitenl. onveranderd, Mynen iets beter. 60'/, 86 74 275'/, 81';, 248 91'/, 164 510 116 207, 91 10«/„ 86'/, 62'/, 87'/,. 172»/, 5 100'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2