Seizoen-Opruiming, i D. SAMSOM, Gouda, 33i:n.rLerila,:n.<a.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 400® Staats-lotorij. Rechtszaken. Laatste Heizichten. Groote Jaarlijksche burgerlijke stand. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - en leek een deftig heer, die altijd over geld scheen te kunnen beschikken. Hy was getrouwd met Edith Paler, de dochter van een spooiwegbeambte; maar leefde ook met haar zuster Flo rence. Bij deze had hy twee kinderen, bij zijn echtgenoote een. Desondanks waren de twee zusters op goeden voet met elkaar. De getrouwde naaide b.v. de kleeren voor de kinderen van haar zuster. Edith was de jongste van vier zusters voor haar huwelijk had Mur ray verkeering met Florence, met wie hy het spoedig na het huwelijk weer aanlegde. Dit had ten gevolge, dat hij met zijn schoonouders in onmin leefde. De verhouding tusschen Edith en Florence schijnt gespannen te zijn geworden, toen Edith een jaar geleden een kind kreeg, maar laatstelijk waren zij verzoend. De twee huishoudens leefden echter afzonderlijk, tot Murray, onder een aangenomen naam, drie weken geleden het groote huis te Eastbourne huurde en ze daarin samenbracht, vermoede lijk met het plan allen te dooden en daarna zich zelf. Hy begon met te schieten op Florence. Hy wondde haar met twee schoten in den hals, maar niet doodelijk. Zij vluchtte op straat en hoorde toen acht tot tien schoten lossen. Later schijnt zij weer in huis te zijn gegaan, want daar heeft men haar gevonden, toen men het bran dende huis binnen was gedrongen. Murray heeft dus doodgeschoten Edith, zyn echtgenoote en haar kind, de twee kinderen van Florence en daarna zich zelf. Uit het briefje, dat hij heeft achtergelaten, weet men, dat hij de daad pleegde, omdat hy geruï neerd was. Murray was, volgens eon niet-ambtelijke mededeeling, 32 jaar, zijn vrouw 26de twee kinderen van Florence 3 en 1l/, jaar. Zuid- Amerika. Opstand in Nicaragua. Volgens een telegram uit Managua (Nicaragua) is op 70 man na de bezetting van het stadje Leon in Noord-Managua be staande uit 500 Nicaraguaansche sol daten in den nacht door opstande lingen vermoord. Düitscbland. Te Berlijn doet zich het verschijn sel voor, dat de groote scholen, welke de gemeente in de binnenstad had laten bouwen, gaandeweg ontvolkt worden. Inriohtingen, die twintig jaar Ïreleden nog tusschen de 600 en 800 eerlingen hadden, tellen tegenwoordig nauwelyks de helft van dit aantal. Deze ontvolking hangt natuurlyk samen met de snelle uitbreiding van de voorsteden, welke hoe langer hoe meer de groote woonwijken worden, terwyl de binnenstad gaandeweg uit sluitend zaken- en handelswyk is ge worden. Voor het grootste gedeelte van de schoolgaande kinderen liggen de scholen in het hart van de stad te ver van huis en de ouders stellen hen ook liever niet bloot aan de ge varen, die het drukke verkeer daar oplevert. Een Borlijnsohe blad legt er nadruk op, dat met de ontvolking van de soholen in de binnenstad tijdige voor zorg van overheidswege voor de op richting van scholen en speelplaatsen in nieuwe woonwjjken behoort samen te gaan. Aan den noordelijken rand van het Tempelhof er Veld is men doende, om een nieuwe wyk voor 60,000 zielen te stichten. De gemeente zal erop bedacht moeten zyn, om ook daar den noodigen grond voor scholen en speelplaatsen in handen te houden. In de mijn Neumühl te Oberhausen zijn eergisteren bij een ontploffing die kolendelvers omgekomen en twee gewond. Het strandhotel te Gliicksburg in Sleeswijk is Dinsdagavond tot den grond toe afgebrand. De brand begon in den rechtervleugel van het gebouw, whar de kamers der kellners lagen, en verspreidde zich zoo snel, dat binnen - een half uur het geheele gebouw óón vuurzee was. De gasten, ongeveer 30 Kersonen, werden allen gered, maar un geheele bagage verbrandde. LirXKMBURO. De nieuwe schoolwet in Luxemburg. De nieuwe sohoolwet voor Luxem burg zal gelyk een telegram van den correspondent van het „Berl. Tagebl." uit Luxemburg meldt, naar alle waar schijnlijkheid in October in werking treden. l)e heidebloem voor de noodlijdenden op Aruba, Bonaire en Curasao. De padvinders in het geheele land, als ook de meisjesgezellen zyn met geestdrift bereid gevonden om door eene gemeenschappelijke samenwer king het gelukkig denkbeeld van de Koniqgin te verwezenlijken om overal in den lande op Koninginne-dag kleine tuiltjes van heibloemen ter wHle van de noodlijdenden op Aruba, Bonaire en Curasao ten verkoop aan te bieden. Op tal van plaatsen zullen zich voorts nog comités vormen om aan dien opzet, ook plaatselijk, wat meer bekendheid, vastheid en aanzien te geven. Ook Ilet Loo zal een groot aantal bouquetjes ter beschikking der ver schillende afdeelingen stellen, waar door dan door de Koningin het voor beeld gegeven wordt, hoe Nederland zich tegenover zijn Koloniën in nood te gedragen heeft. Vrijzinnige samenwerking. Op Zondag 8 Sept. te Hilversum te houden vrijzinnigen landdag zal ook als spreker optreden mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer. Deze zal het onderwerp behandelen „Vrijzinnige samenwerking." Een protestvergadering. Uit Rotterdam meldt men aan het Hbld. De gezamenlijke winkeliersvereni gingen van alle richtingen hebben een gecombineerde openbare vergadering uitgeschreven tegen Maandag. Bedoeld wordt het uitbrengen van een protest tqgen het hier sinds enkele dagen op gerichte zoogenaamde Abonnement Francais. Als wij het goed begrijpen, is de bedoeling dezer instelling minder kapitaalkrachtige koopers tot koopen aan te moedigen door het verstrekken van krediet en het toestaan van be talingen in termijnen, terwijl het bureau het risico tegenover de daarbij aangesloten verkoopers op zich neemt, natuurlijk tegen een aan die zijde toe te staan rabat. Als zetel van het bureau fungeert de Grand Bazar Francais, terwijl blijkens de annonces reeds aan zienlijke firma's daarbij zijn aange sloten. Blijkens de aangekondigde itestvergadering acht de midden stand zich door dit bureau, dat zich tusschen kooper en verkooper plaatst, benadeeld. Winkelsluiting te Delft. Uit oen aantal Middenstandsveree- ni gin gen heeft zich een comité ge vormd, dat een onderzoek zal instellen naar het verlangen van de winkeliers inzake wettelijk geregelde winkelslui ting. Het daartoe aan don Raad ge dane verzoek ging uit van Kantoor- en Winkelbedienden. Volksbond tegen Drankmisbruik. Op de 39e Algem. Vergad., die 5 September te Apeldoorn gehouden wordt, komen, volgens den Beschrij vingsbrief, o.m. de volgende voor stellen aan de orde: Van het hoofdbestuurDe Alge- meene Vergadering drage het hoofd bestuur op, te onderzoeken welke wyze van inriohting van Volks- en Arbei- derstuinen het doel van den Volks bond het best kan bevorderen. Van Boskoop De Algemeene Ver gadering drage het hoofdbestuur op, bij de Regeering er op aan te dringen zoodanige maatregelen te nemen welke de opheffing van alle verlofinrichtin gen in den tegenwoordigen vorm zoo spoedig doenlyk mogelijk maken. Van Groningen: De Algemeene Vergadering bespreke de mogelijkheid tot het houden van eenen algemeenen Volksbond-dag door het geheele land. Van Haarlem De Algemeene Ver gadering noodige het hoofdbestuur uit, zich tot de regeering te wenden met het verzoek het geven van onder wijs in Huisvlijt en Handenarbeid in de kazerne te bevorderen door een bedrag daarvoor beschikbaar te stellen. Van Utrecht: De Algemeene Ver gadering drage het hoofdbestuur op, de verbetering van de Volksvoeding te behartigen, door het houden van voordrachten over koken en voedings leer voor vrouwen en meisjes uit de arbeiderskringen in de plaatselijke af deelingen zoo krachtig mogelijk te be vorderen. Het congres voor zedelyke opvoeding. De Fransohe ministers Poinoaré en Bourgeois, alsmede de heeren Ribot, Liard en Boutroux hebben samen een comité .gevormd, dat een werkzaam aandeel zal nemen aan de beraadsla ging van het internationale congres voor zedelijke opvoeding in den Haag. Het Nederlanasch uitvoerend comité voor het tweede internationale con- fres voor zedelyke opvoeding in den [aag heeft de verhandelingen der medewerkers van verschillende natio naliteiten by Mart. Nyhoff te 's Gra- venhage het licht doen zien in 3 ly- vige boekdoelen. Met uitzondering van enkele Nederlandsche verhandelingen, welke vertaald zijn in een door den schrijver daartoe uitgekozen taal, zyn alle opstellen weergegeven in de taal, waarin zij geschreven zijn. Men vindt de opstellen in verschil lende categoriën ondergebracht. De eerste afdeeling omvatZedelijke op voeding beschouwd 1°. van confes sioneel standpunt, 2°. van vrijzinnig- godsdienstig standpunt, en 3°. onaf hankelijk van den gpdsdienst; Zede lyke opvoeding, beschouwd van so ciaal en nationaal standpunt, benevens vorming van den wilZedelijke op voeding van practisch standpunt be schouwd. De tweede afdeeling: Li chamelijke opvoeding en karaktervor ming; zorg voor het lichaam; volks weerbaarheid padvinderssport en spelsexueele opvoeding. De derde afdeelingZedelijke opvoeding ih opleidingsscholen voor onderwijzers en voor militairen te land en ter zee Karaktervorming in gezin en maat schappij; Karaktervorming bij jonge lieden op inrichtingen van onderwijs, die niet aan het geven van gewoon 1. o. zijn gewijd. En de vierde afdee ling Lichamelijk gebrekkigenAlge meen psychisch-achterlijken; verwaar loosden en crimineelen; inrichtingen voor abnormalen. De publicatie is het werk geweest van mej. Attie G. Dyserinck, alge meen secretaresse van het comité. Opleiding tot den officiersrang. De Staatscourant bevat het besluit van 26 Juli 1912 houdende bepalingen nopens de opleidiugj en, van ingenjf- den bij de militie tot den officiersrang bij de infanterie en bij de vesting artillerie. Voor deze opleiding, kan zich be schikbaar stellen: a. de loteling, die is toegewezen aan een der regimenten infanterie1), dan wel aan een der regimenten vesting artillerie b. dex ingelijfde bij de militie, uiter lijk veertien dagen na den datum, waarop hij zyn eerste-oefening heeft aangevangen bij een der regimenten vesting-artillerie. Teneinde tot de opleiding te worden toegelaten, moet de loteling of inge lijfde by de militie overleggen een bewijs van met gunstigen uitslag af gelegd wetenschappelijk examen, ge vorderd voor toelating "tot een vrij willige verbintenis als adspirant-vaan- drig of adspirant-cornet bij hetreser- vepersoneel der landmaoht, dan wel een diploma of getuigschrift, vereischt voor vrijstelling van bedoeld examen. Zij, die niet in het bezit zijn van een dergelijk bewijs, diploma of ge tuigschrift, dan wel alleen in het bezit zijn van een diploma of getuigschrift voor gedeeltelijke vrijstelling van dat examen en zien toch voor de opleiding beschikbaar willen stellen, moeten met gunstigen uitslag het wetenschappelijk examen (c. q. aanvullingsexamen) af leggen volgens het programma van toelating tot het reservekader. De regeling van het examen wordt door den minister van Oorlog vast- Onder de regimenten infanterie wordt het regiment grenadiers en ja gers geacht te zijn begrepen. Politieke Landdag. In den vrijzinnigen politieken land dag, welke gehouden zal worden Zon dag 1 September a.s. om 2 uur nm. in den grooten tuin van hotel „Vre- delust" te Schagen, zullen als sprekers optreden de heeren W. de Jong, Twee de Kamerlid voor Hoorn, over Waakt tegen de Tarief wet!" Frans jïetscher over: „Op voor Algemeen Kiesrecht en Staatspensioendr. I. H. J. Vos (voorz. van den „Bond van Vrijz. Propag.-Vereenigingen) over: „Tegen de Reactie, voor Vooruitgang!" „Schagen's Harmoniekapel" verleent hare welwillende medewerking. Fop Smit. Op 31 dezer zal, volgens de N. R. Ct., het borstbeeld van wijlen den heer Fop Smit, den stichter van de scheeps werven langs de Noord, de Lek en de Maas, te Kinderdijk worden ont huld. De heer J. Smit, te Nieuw- Lekkerland, zal hierbij een rede hou den en Versohillende autoriteiten zullen aanwezig zyn. Op de scheepswerven wordt dien dag met gewerkt. Het gewioht van brood. B. en W. van Vlissingen stellen den gemeenteraad voor eene verorde ning op het'gewioht van hrood vast te stellen. Generaal Booth, f By het Nationaal hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam is vanwege het Londensche hoofdkwar tier bericht van het overlijden van Generaal William Booth ontvangen. Naar wij vernemen zal hier te lande op een nader vast te stellen datum een plechtige gedenkdienst voor den overleden stichter van het Leger des Heils worden gehouden. Het derde Congres van het Nationaal Comité voor afschaffing van nacht arbeid in het bakkersbedrijf. 'Zooals wij reeds vroeger met een enkel woord meedeelden, zal op 9 en 10 September a.s. bovengenoemd con gres in het Geb. voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht gehouden worden. Maandag 9 September ,s avonds te 8 uur zal de eerste zitting plaats vinden die uitsluitend voor afgevaar digden der bij het Comité aangesloten bonden en vereenigingen toegankelijk zal zijn. De eerste openbare zitting zal Dins dag 10 Sept., 's morgens 10 uur aan vangen. Na de openingsrede door den heer F. W. Hutter, voorz. van het comité uit te spreken zal rapport uit gebracht worden door den heer H. v. Bossum, secretaris. Als sprekers zullen optreden de heer mr. H. Bijleveld Jr. met het onder werp „De Juridische en sociale be- teekenis der Bakkerswet" en de heer H. Diemer van Rotterdam. Er zal gelegenheid zijn tot debatteeren. De middagzitting begint om 3 uur nadat van half twee gepauzeerd is. Mr. H. J. Tasman van Den Haag en Dr. A. C. A. Hoffman arts te Gouda zullen het woord voeren. Eerste en Tweede Kamerleder» wor den tot dit congres uitgenoodigd. WEST-INDIE. Mislukt. „Onze West" van 3 Aug. schrijft Het kleinbedrijf in de goudindustrie van gouvernementswege dreigt naar den kelder te gaan, want de uitge zonden prospecteurs hebben niets ont dekt. Wij hadden tegen die personen ge-^ waarschuwd, omdat zij ons door hun familie- en vriendschapsbetrekkingen geen waarborg gaven, dat het prospec teeren goed verricht zou worden. Naar wenken van deze zijde wordt niet geleverd, omdat wij geen toon gevers zijn. Goed Men vergeet dat ook eer» blinde hen een graankorrel pikt. En nu is iets ontdekt. Wel is een prospectie gebracht, gehaald uit een reeds half bewerkte kreek. x" Men heeft zich bepaald tot het meer bekende en haast uitgewerkte gedeelte van de 7800 H.A. Naar den kant der hooge bergen of daarover is men niet gegaan, zoo verzekert een ooggetuige ons. Als men ons heet liegen, dan vragen wij, waar zijn de prospectkam pen, behalve dat eene, dat er reeds stond Onze zegsman wil, dat men van de 6 werkdagen een, hoogstens 2 op pros- )ecteeren was, de overige werden in iet kamp aan den Waterkant doorge bracht met een arbeider als kok. Dat is nu de belangen der goudindus trie behartigen, bevorderen; dit is thans de toekomst van het Gouv. klein bedrijf. Zoo zal Suriname zeker vooruitgaan Prachtig Moordaanslag. Dinsdagnamiddag omstreeks 6 uur is te Mierlo (N.-Br.) een moordaanslag epleegd op de aldaar wonende vrouw d. W. Als vermoedelijke daderes is gisteravond gevankelijk naar Den Bosch overgebracht de buurvrouw van de verwonde, zekere vrouw K. Beide vrouwen hadden 's middags twist gekregen over de kinderen, waarop vrouw K. een gat inden wand harer woning maakte en toen vrouw V. de W. haar toeriep, wat dat geklop te beduiden had, vieler een schot door de gemaakte muuropening. Vrouw V. de W. werd in de linkerborst ge troffen. De kogel stuitte gelukkig af op een der ribben. De revolver met vijf scherpe pajbronen werd in beslag genomen. Vrouw K. ontkende, ook na confrontatie met de getroffene. De eerste ontsporing. Dinsdagmorgen heeft op de lijn der B. E. S. M. by het station Hoofddorp de eerste ontsporing plaats gehad en wel door té vroeg omhalen van den wissel. Het ongeval liep goed af, al leen ontstond eenige vertraging in den dienst. Als een bijzonderheid meldt men ons dat te Middelburg in een stadstuin «J salamander aangetroffen is. Het di» werd gedood. Het is een bijzon^ fraai exemplaar. De salamander koi op Walcheren hoogst zelden voor. Uitbreiding meelfabrieken. Maar men ons mededeelt, zullend* bekende meelfabrikanten A. M. v. Du», seldorp A Co. te Vlaardingen een groote nieuwe fabriek oprichten te Rotterdam. De terreinen zijn reeds aangekocht. De firma Viruly en Ravenswaaynj kaar bestaande fabriek te Rotta*um uitbreiden. Een oud vooroordeel. Te Nek bij Wydewormer (N.-H.)U een 4-jarig knaapje te water geraakt en verdronken. Een boer zag het drijven, doch haalde het kind niet onmiddellijk op. Eerst haalde hy den veldwachter Bartje Berendsen gearresteerd. De in- en uitbreker Bartje Berend sen, die verdacht van verschillende inbraken in Arnhem en Velp, te Em merik gevangen zat, maar daar heeft weten los te komen, is gisteren te 's-Hertogenbosch gearresteerd. Opzijn aanhouding was een belooning van f200 gesteld. Gisterenmiddag omstreeks 12 uur is de tjalk de „Zwaan", schipper Dekker, uit Oud Karspel, door den wind in het IJ nabij Amsterdam ter hoogte van de Amsterdamsche Superfosfaat- fabriek, omgeslagen en in het groot scheeps vaarwater gezonken. De mast steekt iets boven water uit. De twee zich aan boord bevindende personen konden gered.worden. Niet animeerend. De betrekking van directeur van het post- en telegraafkantoor te Overschie is vacant. In het laatste nummer van het „Orgaan van den Post- en Tele graafbond" wordt in verband mot deze vacante directie o.m. het volgende De paardentram vertrekt elk uur van Overschie naar Rotterdam. De laatste tram gaat 10.30 uit Rotterdam, te vroeg dus om opera's of concerten te kunnen bezoeken. Er is 1 O. L. S., 1 Qhr. L. S., r R. O. L. School. Alle drie slecht on derwijs. De lagere scholen te Rotter dam kunnen moeilijk worden bezocht wegens plaatsgebrek. De H. B. S. te Rotterdam en Schiedam zyn te bezoe ken (dubbel schoolgeld.) Totaal geen conversatie. Geen socië teit, geen muziekgezelschappen. Bijna alle families hebben een orgel in huis. Geen wandelwegen. Geen omstreken. De Schie stinkt altijd. Levensmiddelen duur en slecht, voor 3e kwaliteit waren moet men le prij zen betalen. Alles moet uit Rotterdam betrokken worden. Wegen naar Rot terdam en Delft zonnig. Gezondheids toestand redelijk. Veel malaria. De bevolking uitsluitend boerenstand, is zeer onverdraagzaam. Uit den Rijn bij Wageningen is Dinsdag opgevischt het in staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekend manspersoon. De kleeren waren niet gemerkt, op het lijk is niets van waarde gevonden. De vuilvlee8chhandel op de Zuid- Hollandsche eilanden. Men schrijft ons Misschien in verband met de duurte van vleesch en spek, zeker ook, om dat dit alle» op net platteland onge straft kan geschieden, is de smerige handel in vleesch vaa doode dieren, die reed» in verregaan den staat van ontbinding verkeeren, ernstig toege nomen. Voor de oningewyden schnnt het onbegrijpelijk, hoe men dergetyk vleesch nog smakelijk kan maken voor de worst. Door zout en salpeter wordt het slechtste vleesch voor verder be derf behoed en dit als gezouten vleesch uitgevoerd. Naar men zegt moet er m Groot-Ammers een inrichting bestaan, waar men dit vuil verder verwerkt. Een Rottterdammer moet de chef van dit zaakje zyn. Hoofdagenten en agen ten zyn in de weer, om al het be dorven vleesoh in kisten te verpakken. Alles gaat contant. Per K.G. wordt het betaald. En dadelijk ontvangt u een fijne worst. Onbegrypelyk ia het, dat men ten plattelanden stil zit. Er moet te Oud- Beierland echter een verordening op de vleeschkeuring bestaan. Maar nooit is er een aanhouding geschied, niet tegenstaande daar als 't ware een stapelplaats van dien vuilvleeschhandel bestaat. Zou het geen tijd zyn, dathoogere autoriteiten ingrijpen Of zal de put gedempt worden, als 't kalf verdron ken is Kan de ïegeering geen wet maken, waarby alle vleesch van ge storven vee en paarden gewoonweg voor de consumptie onmogelijk zou worden Wij vragen slechts. GOUDA, 22 Aug. 1912. Aan ons verslag van de beproeving der electrische brandspuit van de Sint- Janskerk op gisteren kannen we nog toevoegen, dat de verschillende aan wezigen zich na den afloop vereenig- den in de vergaderkamer van Kerk voogden. Bij monde van den heer H. J. Nederhorst Sr. werd daar namens heeren Kerkvoogden aan do genoo- digden dank gebracht voor hunne tegenwoordigheid. De beide leveran ciers, de heeren P. D. Muijlwijk en A. de Weger, mochten eveneens den dank van Kerkvoogden in ontvangst nemen voor de goede zorg door hen aan de uitvoering van het werk besteed. De heer Nederhorst verklaarde voorts, dat het zeer op prijs wordt gestold, dat de heeren Bokhoven, Hulleman, de Jong, Krom en van Zevenhoven, de voorloopige Kommandeurs bij de stoombrandspnit der Gemeente, ook hier hunne diensten hebben toegezegd. Waar zoo ging spreker voort de Sint-Janskerk als gevolg van de plaatshebbende restauratie meer en meer waarde krijgt, hebben Kerk voogden gemeend tot den nu genomen maatregel te moeten overgaan. Er is nu gedaan wat gedaan kon worden. Spreker eindigde met de zaak in aller aandacht aan te bevelen. Twaalfde Orgelbepeling. Het programma der 12° Orgelbe speling in de Groote Kerk op Zater dag 31 Augustus a.s des avonds 7 uur met welwillendo medewerking van Mejonkvr. Minny de Jonge, (sopraan), Den Haag, Mej. To Bouman, (Viool), Rotterdam en den Heer A. Bost Jr., (Fluit), Leeraar a./'h. Koninklijk Con servatorium, Den Haag luidt Wilhelmus van Nassouwe. (Door alle aanwezigen te zingen). 1. Arie „Höchster, was ich habe" Joh. S. Bach 2. Allegro moderatoLargo en Alle gro Commodo, uit de G-moll Sonate, G. Tartini3. „Adagio non troppo" uit het G-dur Konzert, W. A.. Mozart 4. Fantaisie a. Maestosob. Allegro moderato c. Andante d. Maestoso e. Allegro con moto, J. Worp 5 a. Air F. Ries—Tenaglia6, Andante uit het Viool-Concert Carl. Goldmark 6. Nachtigallen-Scene aus: „II Pensie- roso", P. WetzgerHandel7. Entr' Act uit„König Manfred", Carl. Rei- necke 8. a. „Een Kind van Holland", A. L. Egbers b. „De Koningin ver jaart", C. S. Adama van Scheltema 9. Marche Pontificale, J. Lammens. Wien Neerland's Bloed. (Door alle aanwezigen te zingen). No. 7 op verzoekNo. 8 voor So praan No. 3 voor FluitNo. 1 en 6 voor Sopraan en Fluit No. 2 en 5 voor Viool, mèt Orgelbegeleiding. Waddinocveen. Meidden wij eer gister dat door den Rijksveldwachter Minnée de hand gelegd is op zekeren K. die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een twaalftal planken ten nadeele van de aannemers den Hoed en Van der Sterre, thans blijkt be doelde K. bij meerdere dergelijke fei ten te zijn betrokken. Uitgekomen is. dat hij o.a. twee battings, welke bij het spoorwegstation te Alphen lagen en door hem bij het aarde-kruien al daar gebruikt, „verzuimde" van zijn vaartuig te verwijderen en derhalve meenam. De eigenaar wacht er nog steeds op. Als medeplichtig aan eerstgenoem- den diefstal wordt verdacht zekere C. S. Deze moej^jnet een schuit de planken in ontvangst hebben genomen om ze een paar honderd meter verder weer op den kant te werpen, vanwaar K. ze te gelegener tyd vervoerde. De politie zet haar onderzoekingen voort. Een twaalftal huizen der Wo- dingbouw vereeniging „Waddinxveen" nadert zijne voltooiing. Binnen een paar weken zullen dezen kunnen wor den betrokken. Met de overige (28) woningen wordt goede voortgang ge maakt. Het zal echter nog wel een paar maanden duren, alvorens zy be woonbaar zyn. Herhaaldelijk maken eenige jon gens, werkzaam ,aan de meubelfabriek Simplex", het de omwonenden lastig door baldadigheden en het „gappen" van vruchten. 0"m een afschrikwek kend voorbeeld to stellen hebben öeu paar getuigen van fruitdiefstal aan gifte gedaan bij de politie, met ver zoek daarvan proces-verbaal op te maken. JBoskoop. Door Burg. en Weths. is het maken van de bestrating van Reijerskoop en Zijde gegund aan J. Kamsteeg te Giessendam voor f 8840. Teneinde mogelijk voorkomende lekkages aan dp waterzinkers te ont dekken was in de waterleiding eenige lucht ingepompt, waardoor echter het water, wanneer het uit de kraan stroomde een melkachtig aanzien kreeg. Verschillende huismoeders met der gelijk water niet oontent en niet be grijpende wat de oorzaak, was, be spraken het geval, waarna één van hen besloot naar den Directeur te gaan en nam als bewijs een emmer water moe. Op het kantoor gekotoen deed zy haar beklag, doch toen de Dirocteur haar op den emmer wees, ontwaarde zij tot haar verbazing dat het mooi helder water was, do lucht belletjes waren er inmiddels uit op gestegen. Tableau. Jterkenwoude. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de beroepen predikant ds. A. Boon, theologisch candidakt te Groningen (na des mor gens door dr. A. v. Langeraad, pre dikant te Lekkerkerk, bevestigd te zijn) zijn intreerede houden. Oudewater. Ten overstaan van den notaris G. A. De Gelder, te Montfóort,- als plaatsvervanger van den notaris W. Kruiswijk, alhier, werd Dinsdag in het hotel „Doelen" verkocht: lo. Dg windkoronmolen, genaamd „de Hoop", met machinale maalin richting, met de bij een en ander be- hoorende losse gereedschappon, ingezet op f 6.700, afgemijnd door P. Fritschy q.q. op f 500. 2o. Een woonhuis mei schuur, erf en tuin, ingezet op f 2900, afgemijnd door H. Reneman op f 2500. Perceelen 1 en 2 gecombineerd niet afgemijnd. 3o. Eeil woonhuis en erf, ingezet op f 1100 door J. P. Six, niét afge mijnd. Perceelen I, 2 en 3 gecombineerd niet afgemijnd. 4o. Een woonhuis met schuurtje, erf, bouwgrond en boomgaard te Snel- rewaard, ingezet op f 1600, afgemijnd op f 200 dóór Van Ee, te Snelrewaard. 5o. Een woonhuis en erf, ingezet door J. Vreeswijk op f 350, niet af gemijnd. 6o. Een woonhuis en erf, ingezet door A. Kasbergon op f 425, niet af gemijnd. Perceelen 5 en 6 gecombineerd, af gemijnd door D. Boer Dzn. op f225 Schoonhoven. Maandagavond had in cafó „Belvedère" alhier een verga dering plaats der vereeniging Sohoon- hoven's Belang. Tot lid van de Markt- commissie werd benoemd de heer H. De Vaal in de plaats van den heer W. C. Van der Kop, die als zoodanig had bedankt. Tot dekking der onkos ten tot het nemen van maatregelen om zoo mogelijk de markten hier ter plaatse tot grooter bloei te brengen werd aan de marktcommlssie een cre- diet van f 175 toegestaan. Een voor stel werd ingediend, om te trachten de bestaande gemeenteverordening, waarin is bepaald dat officieele stuk ken niet dan tegen betaling nog wordt ingezien, ingetrokken te krygen, welk voorstel op de eerstvolgende verga dering zal worden behandeld. MARKTBERICHTEN. Gouda, 22 Aug. 191a. GRANEN: Vast. Tarwe: Zeeuwsche 9.75 A 10.25 mindere dito 9.25 a 9.50. Afwijkende 8-75 4 9*»5- Polder ƒ8.25 A ƒ8.75. Rogge Zeeuwsche ƒ7 50 4 8*5. Polder 6.50 4 7.Buitenlandsche per 70 kilo 6.50 a 7.25 GerstWinter ƒ6 k 6 25. Zomer ƒ-.— 4 Che valier 7.50 4 ƒ8.-, Buitenl. voergerst per 65 kilo 5 50 4 6.—. Haver per H.L. 5.40 4 5 75 Per 100 kilo 10.50 4 11—. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.50 4 8.—. Kanarie zaad 13.— 4 14,-. Karwijzaad per 50 Kilo 18 50 k 19.50. Koolzaad 19 20.— per Hectoliter. Erwten: Kookerwten k Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 25 4 7.50 Boonen bruine boonen 4 —4witte boonen 4 Paardenboonen 9.— 4 9 20. Duiven- boonen ƒ975 4 10 25. Mais per 100 KiloAraerikaansche Mixed 7.75 4 8.25. Kleine ronde 8.— i 8.50. Vismarkt, Melkvee, geen aanvoer. Vette varkens, redel. aanvoer, handel vluv, 29 A 3T ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel vrijwel, 21 A 23 ct. per half K.G. M-igere Biggen, goede aanvoer, handel vooruit, f 1.70 4 1.90 per week. Vette Schapen, geen aanvoer. Lammeren, redel. aanvoer, handel traag, ij.— 4 21.— Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, han del vlug, 14.k 18. Graskalveren weinig aanvoer, handel zeer vlug, 40.- u 65.—. Fokkalveren 14 A 26 Kaas,aangevoerd 64 partijen, handel zeer vlug ie kwal. 31.— A 34—ade kwal 27.— 4 30.—. Zwaardere 3a.— i f 34.—, Noordhollandsche a Boter 1404 stukken v. '/,KG Handel gewoon. Goeboter 1.35 4 1.45. Weiboter r.ao k f 1 30. Groentenveiling te Gotida. 22 Augustas 1912. Wortelen f 1.tot f ,2.per h. bos. Bloemkool 25 cent, Sav. kool 9 cent en Roode kool 7 cent per stuk, Kropsla f 1.— per h. Komkommers 1.tot 4.Geele f 1.tot 4.-*-. per h. Postelein f 0.50 por mand. Spor- 8ieboonon f 0.50 tot f0.60 p. d. Snij- boonen f 1 25 tot f 1.50 p. d. Andijvie f 1.80 p. h. 3d0 KI. Trekking v. Donderdag 22 Aug. No. 2860 on 14336 ieder f 400. Prijzen van i 45. 200 022 082 80S 1920 2084 2110 2229 2002 2909 8172 8681 8018 0700 8940 4115 4047 4725 4977 5014 6278 5450 5014 0087 0779 0800 0007 7174 7848 7679 7884 8421 80 87 87® 78 8858 9406 96 0702 0818 92 10118 10887 104® 10790 10040 97 11761 121® 12214 12485 12808 12020 18014 40 18102 13844 18927 145(10 80 14807 16190 15221 16575 16740 10160 75 10011 10H81 17050 17179 17288 17426 17500 17702 84 V 18048 18885 18446 07 1(4010 19848 flp 02 189>J 19208 19707 02 20100 05 20574 20715 88 20008 'fa 1 3,1(J Klasse 3do Lijst No. 3201 m. z. 3202. Een ontrouwe postdirecteur. Gisteren veroordeelde de rechtbank te Zutphen tot een hélf jaar met af trek der voorloopigfe "liechtenjs den gewezen postdirecteur, beklaagd van verduistering van veri&hillend© be dragen, totaal f 2100, jjépleegd ;n het laatst van 1911 en het begin van 1912. Do eisch was één jaar. Vlugge rechtspraak. Hoe snel de rechtspraak in ons land gaat blijkt uit het volgende. In het voorjaar van 1908 werd te Leiden tegen een jongmensch proces-verbaal opgemaakt omdat hij bij burgers geld inzamelde op een lijst die valsche handteekeningen bleek te bevatten. Thans is dat jonge mensch gedag vaard om op 11 Sept. a.s. voor de Rechtbank te 's Gravenhage te ver schijnen, ten einde voor dit feit te recht te staan. De politie-schandalen. New-Yobk. 20 Aug. De crimineele jury heeft luitenant Beoher verwezen naar de rechtbank, onder verdenking van moord. Mede- zijn vier andere personen in verband met den moord op Rosenthal voor de gestane terechtzitting ver wezen. Gift. De keizer van Oostenrijk heeft 10.000 kronen gezonden voor de slacht offers van de aardbeving bij de Dar danelles Het Belgische Koningspaar. Het Belgisch Koningspaar is met hun zoons Woensdag te München aan gekomen. Zy gaan naar Berchtesgaden waar zij de prinses Rupprecht zullen bezoeken. De glasblazersstaking. Men seint ons uit Vlaardingen Hedenmorgen zijn 20 man aan den arbeid gegaan, terwyl zich zoovelen hebben aangemeld dat een gelyk aan tal arbeiders ook voor den nacht be schikbaar is. Hilmi Paoha. Koxstantinopkl 11 Aug. Het ge rucht gaat dat Hilmi Pacha zijn ont slag heeft genomen en dat dit ontslag is aanvaard. Frankrijk en Venezuela. De onderhandelingen over de her vatting der diplomatieke onderhande lingen tusschen Frankrijk en Vene zuela. doen gelooven dat het reclït van arbitrage zal gehandhaafd worden en dat de garatie zal worden gegeven in de Venezulaansche juridietie tegen eventueel misbruik van dit recht. Amundsen bij den koning. Christiania, 21 Aug. De koning en de koningin hebben in hun paleis een diner gegeven ter eere van Amundsen en zijn metgezellen. Amundsen heeft den vlag aangeboden die op Zuidpool gehoschen is. De koning beloofde dat deze een eereplaats zal verwerven in Het paleis. Aangehouden. Door de Rotterdamsche recherche is aangehouden de koopman L. D. uit Anderlegt (België) dio met vrouw on kind naar Amerika wilde vluchten. Hy wordt verdacht van verduistering van juweelen te Schaerbeeh. De Bel gische justitie had zijn aanhouding verzocht. De staking in Brazilië. Rio de Janeiro, 21 Augs. Do werk lieden van den spoorweg Leopoldina zijn gisteren gaan staken. Do bladen steunen de stakers. De handoldrijven- den bereiden een protost voor tegen de directeuren van den spoorweg. Te Santos wordt de toestand erger. Drio duizend dokwerkers zyn nog steeds in staking. Conflicten kwamen reeds voor. Een oorlogsschip is ge zonden. Postoommies aangehouden. Men seint ons uit Deventer Alhier is aangehouden de commies der posterijen B., verdacht van onregel matigheden in zijn administratie. Opvolger Generaal Booth. De commandant Ridsell van het Nederlandsche Leger der Heils te Amsterdam onving bericht dat Bram- well Booth is aangewezen als opvol ger van zijn vader. De nieuwe Wali van Saloniki. Konstantinopel, 22 Aug. Tot Wali van Saloniki is benoemd Ali Dansis Boi, lid der vredeszonding in Albanië. Turkijo en Montenegro. Konstantinopel, 22 Aug. Hot ge rucht van de terugroeping van den Montenegrijnschen zaakgelastigde is thans tot hier dóórgedrongen. Men golooft dat zijn verwijdering oen op lossing dor inderlijkhedon moot voor bereiden. De toestand is thans gevaarlijk ge worden wegens het ontreden der Mon- tenegrynen te Berani. Van de grenzen wordt thans niet nieuws vernomen, doch men golooft dat het Turkscho grondgebied thans geheel vrij is van invallen. De Vredesonderhandelingen. Kónstantinopbl, 22' Aug. Ten aan zien vaü de particuliere besprekingen tusschen de niet-ambtelijke -Turksohe en Italiaansche afgevaardigden om te geraken tot een mogelyken grondslag voor den vrede wordt van weerskan ten groote stilzwijgendheid ijl acht genomen. Ambtelijke mededeelingen verkla ren voor volkomen ongegrond het bericht van een plaatselijk blad dat de namen noemt van drie Turksche diplomaten nl. een gêz&nt en twee ministers, die belast swuden zijn met het voeren der onderllandelingen. van alle nog voorhanden zijnde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een groote partij Japón- stoffen en Zijden tot buitengewoon lageprijzon k contant. Specialiteit in Nouveauté'*. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. GOUDA. GEBOREN 20 Aug. Bertha, ouders B. van der Kist en G. Schouten. - 21. Arie, ouders A. Anker en G. Wil- lemse. 22. Dirkje Aletta, ouders N. van der Wolf en A. van Gent. GEHUWD: 21 Aug. W. M. Bertels en J. H. M. Rijnaarts. C. P. Klerks en P. M. de Jong. A. J. Jaspers en F. M. Dielemans. L. Vonk en J. Groeneveld. J. Kryger en E. W Kaptein. van het Koninklijk Meteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.9 te Coruna, laagste stand 748.6 te Stock holm. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige noordwestelijke tot zuidwestelijke wind, meest zware bewolking, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. TAN DUN Kffeelenhandel te 4 aisUrdini 22 AUG. 1912. Staatalceuliiten. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 783/| Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 87'/, Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 65 Russische Obl. 1906 5 pet. 100t5/n ld. Ooi. (Gr. Russisóho Spw.mij.) 1898 4 pet. 871 '/i« ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 923/, ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 867% Japan. Obl. 1899 4 pet. 83l/a Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 465/16 Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. 108 /ia d. Obl. 1889 4 pet. 8478 Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. 587* Bank- eu Credlet-inatel- llngen. Ned. Bankaandoelen 2137a Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. 607; Id .Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. 86 Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 26,5/,, U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 74 Kul. Credlet lusted, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. 186 l/k Jay. Cultuur Mij. Aand. 27ö7i Ned. Handel-My. C.v.A 1893/t Mijnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 317: Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 248 Great Cobar Aand. 917: Petrolenm-Oudern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. 164 Kon. Ned. My. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A 510 Shell" The Transp. A Trad Cy. O. v. G. A 526 Scheepvaart MUeu. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. 182 8toomvaart-My. „Zee land" Preferente A. 116 Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. 207» Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. 91 Oiverieu- Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. 43/j« Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 1017 Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 Dct. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A; Wabash Gew. Aand. Preaiieieenlngcn. Amsterdam Aand. 8 pet Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 44J/% pOt. Amerikanen weinig omzet, Petro leum stil doch vast, later oploopend, Tabakken vast gestemd, vooral Am sterdam, Deli, Rubbers vast, Nat. Staatss, iets beter, Tramwaarden luste loos, Cementen prijshoudend. 80'/, 87 92 92 62»/, 62'/, 185'/, 86 V, 96'/„ 95»/, 87»/,» 37'/, 172»/» 172 5 5 100'/» 146'/, HO'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2