ITS, and el: ISEL ffl THEE MERK te Mm. Vrijdag 23 Augustus 1912. No. 11951. 51e Jaargang. AU’S i en KENNISGEVING. i Sixitexilaxxd.. Butenlandsch Nieuws. FEUILLETON. HET OFFER. WAKENHUIS, Spnistr. Den Haag. Alle Luie- e« Hulsli. Artikel» Gouda. 1 Heeren iTïe^ufw®- ^.d.-v-ertezxtie'bleLd. voor G-ovlc1sl ertx Ox».str©JE©zx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. AYZONKN Telefoon Interc. 82. ANI1EIW. üstplixte werking: ti7uM Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. tfDANTZIG, DIE8T. aflevering. *n&Zn., Goud*. BIJL, BAART U. o. HOOGEN. i. t. AB8- eo Wontagtöe- rstand«commiwie hart. „Arm kind,” zuchtte doet mij toch zooveel li zoo meer IT IN liOlhStlIE COURANT PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post ry geregeld tijdig n ontvangen eten, vermakelijk- ie dan in onze UN TAN EJf. IEEÊN worden in verzegelde n vijf, twee en n een JM. one Iding van Nom- js, voorzien van ad Merk, vol et gedeponeerd, t de uitvoering rde orders aan- De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 2i Aug. 1911 executoir is verklaard: het Kohier No. 9 der Personeele Belasting belastingjaar' 1912. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in- gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 23 Aug. 1912. De Burgemeester voornoemd, H. J. NEDERHORST. L. B. kaden schoon en heeft de regeering een oorlogsschip naar Santos gezonden. Sedert Maandag staken te Rio de Janeiro de uit- en inladers van de Leopoldina spoorwegmaatschappij, waardoor de doorvoerhandel veel scha de lijdt. f 1.25 r r 1 50 Met Geïllustreerd*Zondagsblad„1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Duitschland. De Beiersche Jezuietenwet. De quaestie der Beiersche Jezuieten wet zal nu weldra uit zijn. Volgens bericht aan de „Neue Fr. Presse” zal de Bondsraad den minister-president Hertling bewegen, het decreet tot interpellatie van de Jezuietenwet waar over zooveel te doen is geweest in te trekken. De Duitsche gezant bij het Vaticaan Brazilië. Te Santoe is het aantal stakende havenarbeiders thans tot 3000 geste gen. Daar er ongeregeldheden hebben plaats gehad, vegen patrouilles de leven krygt”. „Dat kan ik me niet voorstellen, Oom Hans. Ik zou wel voortdurend, schreien kunnen.” „Geloof mij maar, Marietjehet gaat met honderden meisjes zoo, en toch zijn zij later nog geheel tevreden. Je blijft bij ons in huis en ziet, hoe gelukkig je vader is. „Ja, dat is ook mijn eenige troost.” Daar kwam Goldammer, nu een beetje verlegen, want hij kwam met een nieuw voorstel aan. Er was toch eigenlijk geen mooiere plaats dan Ber lijn. Zooveel vorstelijke personen als in de Sieges Allee zal men nergens bij elkaar vinden. En dan de Bran denburger poort, de Linden, het pa nopticum en nog veel meerWat zou Marie er van denken als zij voor acht dagen in het „Keizerhof” gingen logeeren Dat zou ook reeds een aar dige som geld kosten. De goedkoopste kamer kost daar wel vier mark per dag, terwijl men hier toch voor niets woont. „Maar zonder kosten heeft men niets. Het eten is er heerlijk, daar heeft men wat voor zijn geld.” Dat scheen hem de allerbeste hu welijksreis, want de geheele geschie denis met zijn nieuwe trouwerij kostte hem toeh reeds vreeselijk veel geld. Wanneer het hem te duur was, Moekthar Pasja te kunnen vinden. Het is dezen wel gelukt zijn kabinet weer te reconstrueereu, maar voor hoelang zal het duren? Straks gaan weer anderen loopen en het eind resultaat is dat het geheele kabinet om voorgoed van de moeilijkheden af te komen, zijn ontslag aanbiedt. En de moeilijkheden schijnen met den dag te groeien. Montenegro schijnt het er op gezet te hebben oorlog met Turkije uit te lokken. Men zegt, dat Italië dat op treden niet vreemd is. Schoonzoon Victor Emanuel heeft zeker kans ge- gezien schoonpapa Nikita voor zijn niet erg vlot gaande zaak te spannen. Nu Italië in Tripolis geen voortgang weet te maken, begint het een ge vaarlijk spel. Niettegenstaande de vroegere per tinente verklaringen dat Italië den strijd niet naar Europeesch Turkije zou overbrengen, heeft het toch zijn bekende aanval öp de Dardanellen gedaan, heeft vele Egeïsche eilanden bezet en stookt nu op den Balkan aan alle zijden onrust. Gevaarlijk spel, zeiden we, dat Italië speelde en ons dunkt, we» gebruikten geen te -krachtig woord. Het is bekend ge noeg, welk streven bij verschillende landen als Servië, Bulgarije, Monte- nogro en Griekenland voorzit. De haat van al deze landen tegen Turkije is bekend en hun streven is zich te verrijken ten koste van deri aartsvij and. Italië kan er nu toch, dunkt ons, geen belang bij hebben, den brand op den Balkan aan te steken. Wat dit zou beteekenen, zetten wij in een volgend overzicht uiteen. T. CREBA8. Telef. 40. gadering van de •penbare Feesten feit”. iekuit voering in Genoegen” door liekkorpa. uonie”, uur, r, Kon. Nedérl. 1-Onderoffieieren Turkije. Ongelukkiger land* schijnt nog ge schapen te moeten worden. De oorlog, die Turkije moet voeren, heeft de gelegenheid aan alle kanten geopend om het land zooveel mogelijk te bestoken. De Albaneezen hebben opnieuw den strijd tegen de Porte geopend. Weliswaar is het dit kabi net mogen gelukken de Albaneezen tevreden te stellen en te bewegen, weer naar hun bergen terug te trekken, maar het ministerie verkreeg dit „suc ces” pas nadat ze alle eischen van de Albaneezen had toegestaan. Alleen deze eisch, dat de kabinetten Hakki en Said in staat van beschuldiging zouden worden gesteld, is niet inge willigd, maar zelfs de uit de wapen depots geroofde geweren mogen de opstandelingen nog houden. Verder is hun toegestaan alleen in hun eigen gebied militaire diensten te verrichten. De Porte heeft dus niets anders ge daan dan toegeven en nog eens toe geven. Veel anders stond er ook trouwens niet te doen, want het mi nisterie mist alle kracht om ook maar eenigen indruk naar buiten te kunnen maken. De eene minister na den an dere loopt uit het pas gevórmde ka binet en telkens moet de grootvizier maar weer opnieuw op zoek. Het laatst is Hilmi Pasja, de minister van justitie af getreden. Volgens de be richten was dit juist een der grootste krachten van het kabinet, maar blijk baar bezit het kabinet niet de minste homogeniteit. Verschillende ministers schynen het niet met den grootvizier daar Philip Assel toch een volle neef van haar vader was, om uitstel van het huwelijk verzocht, echter te ver geefs. Zoo kort voor het huwelijk kon de datum niet meer veranderd wor den. Alle menschen moesten sterven, en de goede Philip was nu niet precies een heilige geweest. Nu wilde Hans toch in geen geval aan het huwelijksmaal deelnemen, meende zij, en die zou zij toch het liefst daarbij tegenwoordig zien. „Dat is zijn zaak", bromde Goldam mer. „Als hij niet wil, dan is het ook goed. Voor een groot sieraad van de tafel houd ik hem niet.” Een bruiloftsavond zou er ook niet gevierd worden, daar aan beide kan ten weinig gezellige kennissen waren voor het bruiloftsmaal waren slechts twintig personen bij elkaar gescharreld. In den namiddag, daags voor het huwelijk, toen Marie uitgegaan was, kwam Goldammer bij Liebreich in zijn kamer. „Mijn dochter is niet thuis,” zei de fotograaf, betreurend, dat hij te ver geefs kwam. „Vandaag is het me alleen om ute doen, mijn waarde heer. We moeten toch ook eens in vertrouwen een woordje over zaken spreken.’. (Wordt vervolgd.) der goed voor my,” vertelde de be droefde man met tranen in zijn oogen. „Ook veel geduldiger, hij mocht nie mand liever in zijn nabijheid hebben als mij. En eens zeide hij zelfs, dat hij mij voor veel vergiffenis had te vra gen. Daardoor werd ik ontroerd en ik zei„Dat schaadt niets, Philip, dat ge mij over den schouder hebt aangezien, gij zijt ook veel flinker dan ik en hebt het veel verder ge bracht.” „Ja, dat heb ik,” zei hij, „gy waart altijd een beetje onnoozel,” en daar moest ik hem gelijk in geven. Nu is hij dood, mijn eenige broeder; hoe gaarne zou ik nu nog onrecht van hem willen verdragen. De volgende dagen liep Hans steeds af en aan, hij moest, zoo goed hij kon, zijn zeurige en hulpelooze schoonzuster bijstaan, want de kinderen waren nog zoo onverstandig. Tegenover Marie was hij zacht en liefdevol. Hij be klaagde haar uit den grond van zijn U_-u. angst leed, ik zou je gaarne helpen, maar nu is er niets aan de zaak te verhelpen. En wanneer je je heelemaal in het onver- mijdelyke geschikt hebt, is het toch nog mogelyk, dat je een tevreden Von Mühlberg moet onlangs met Hert ling en den pauselijken nuntius Früh- wirth ernstig over de Jezuietenwet hebben gedelibereerd. Voor de rechtbank te Keulen heeft een corpsstudent Knipping uit Bonn terecht gestaan, die na een drinkgelag een meisje in haar woning met mes steken zwaar gewond en.ook een andere vrouw in hetzelfde hujs ge kwetst had. Prof. Büchler uit Bonn verklaarde voor de rechtbank, dat de beklaagde erfelijk belast was. Zijn moeder had geleden aan aanvallen van migraine en hij zelf reageerde sterk op alcohol. Het was daarom zeer waarschijnlijk, dat hij de daad ge pleegd had buiten zijn wü. Hierop werd de beklaagde op verzoek van het O. M. vrijgesproken. De kosten van het geding komen ten laste van den staat. moesten zij het huwelijk maar achter wege laten, meende Marie met een opflikkering van hoop. Daar kwam zij echter slecht af. „Doe mij pleizier en spreek nooit meer zulke malle praat,” riep hij toornig. „De huwelijksafkondigingen hebben plaats gehad, nu kunnen we het niet meer afstellen. Wil je be paald naar Dresden, dan blijft mij dat hetzelfde, maar een dwaasheid zou het wezen.’’ Zij verzekerde, dat haar volstrekt niets aan Dresden gelegen was, en dat hij van haar mocht reizen, waarheen hij wilde. „Wij maken alles gereed, zooals het is afgesprokeni,” zei hij, zich verge- genoegd in de hand.en wrijvend. „Je pakt den mooien handkoffer, die ik je geschonken heb, met het allernoodigste in. Wij blijven hier nog dineeren, wat ook zijn goeden kant heeft, daar men het toch moet betalen, en reizen dan af. Je trekt die mooie japon aan, die je van mij hebt, ik trek dat mooie ge ruite reiskostuum aan, en dan rijden wij naar het hotel. Het blijft toch hetzelfde, of dat hotel hier of in eqp andere stad staat.” Marie haalde de schouders op, en schikte zich naar zijn wil. Zij had wegens het sterfgeval in de familie, 18) Zij bedekte zich het hoofd met beide handen. „Neen, neen hoor, zoo lang ik hier boven ben, gebenrt dat niet1” „En dan behoor je mij geheel toe Dan heb ik dat prachtige haar ook!” Hij gaf haar een klinkenden kus. „Wel, hoe denk je nu over Dresden?” Zij zuchtte„doe voor mijn part, wat je wilt.” Den twintigsten April zou de brui loft gevierd worden. Alle toebereid selen werden reeds met y ver gemaakt. Om tien uur zou men naar het raad huis rijden, en om twaalf uur in de kerk trouwen, vervolgens het bruilofts maal in een hotel, vandaar naar huis en vreder naar den trein. Het was reeds de vijftiende toen Hans Assel des morgens vroeg, diep ge schokt naar huis kwam en meedeelde, dat zijn broer een uur geleden een nieuwe beroerte had gehad en zacht ontslapen was. „Hjj was in den laatsten tyd byzon- PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames t 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Rusland. Het bloedbad aan de Lena. Hot onderzoek van Senator Manoe chin naar het bloedbad aan do Lena, is thans geëindigd, en Manoechin heeft rapport van zijn bevindingen uitge bracht. In dit rapport komt Manoechin tot de volgende resultatenlo. dat de stakende arbeiders zich in elk opzicht ordelijk on waardig hebben gedragen en niet de minste aanleiding hadden gegeven tot het nemen van militaire maatregelen tegen hen 2o. dat op 16 April toen ongeveer 3000 arbeiders van de lage, naar de hooger gelegen m(jnen trok om, naar aanleiding van de met den ingenieur Tultsjinski ge voerde onderhandelingen, met hun kameraden te beraadslagen, de rit meester, die overal op hun weg sol daten had geplaatst, hen toeriep dat zij moesten omkeeren 3o. dat, volgens een groot aantal getuigen, niemand der arbeiders dit bevel kon hebben gehoord, en dat zelfs, indien zij dit hadden kunnen hooren en verstaan, zij toch geen tyd zouden hebben ge had, zich uit de voeten te maken, daar onmiddellijk werd vuur gegeven, op 300 meter afstand, zoodat 170 ar beiders gedood en 372 gewond werden, en 4o. dat alles wat de ritmeester tot zijn verontschuldiging heeft verklaard dat nl. de arbeiders gewapend zouden ziin geweest en aanvallend hadden willen optreden onwaar is gebleken. toen er geen gevaar bleek te zijn, werd dat verzoek herroepen. Er viel een honderd ton ijs aan boord. Het voorschip had Zondag een negentien voet (duim?) water binnen. De reizigers hebben den kapitein een gouden hor loge en een beurs met goudstukken geschonken. Oobtenrijk-Honoarue. Volgens een telegram uit Weenen, is te Podwoloczyska in GaliciÖ een jonge Russische monnik, met name Victor Poedan, gevangen genomen. Men houdt hem voor een spion. Hij heeft in verschillende kloosters in Oostelijk Galicië vertoefd, vooral in de buurt van Nikolazef, waar binnen kort cavalerie-oefeningen zullen plaats hebben. Hij zit te Lemberg opgesloten. Marokko. De toestand. Uit Mazagan, wordt geseind. El Hiba is 16 dezer onder de muren van Marrakesj aangekomen. Hij leverde een aantal gevechten tot den 18en en werd tot Sultan uitgeroepen door de El Glaoej. De consul van Frankryk, Maigret, de vice-cDnsul Monge, kapitein Verlat Hanus en luitenant Haring, worden te Mtoegi belegerd. Hadj Menoe en de politio-tabor zyn afvallig geworden. Turkije. De crisis. Uit Konstantinopel wordt gemeld Volgens een mededeeling uit be trouwbare bron, heeft de regeering besloten af te treden en £al zij ver- moedelyk Zaterdag of Zontjag haar ontslag indienen. Kiamil pasja zal een nieuw kabinet vormen. Uit Ueskioeb werd d.d. 22 Augus tus aan het Berliner Tageblatt geseind De overmoed van de Bulgaarsche en Grieksche benden in Macedonië neemt op zeer onrustbarende wijze toe. De Mohammedaansohe inwoners van Kats- jana durven hunne huizen zelfs niet meer verlaten. Telegrafisch is om militaire hulp gevraagd, daar stellig verwacht wordt, dat de Bulgaren een inval voorbe reiden om wraak te nemen over de slachting te Katsjana. Uit Gallipoli zijn vier regimenten naar Monastir vertrokken35 batal jons uit Galllipoli en Smyrna zullen naar Macedonië, Albanië en de grens van Montenegro gezonden worden. Verduistering te Berlijn. Het had aandacht getrokken, dat de bankbeamte Klotsch van den Schaaff- hausenschen Bankverein. te Berlijn bij deze vereeniging 70,000 Mark gede poneerd had. Bij onderzoek bleek, dat Klotsch verleden jaar 120,000 Mark aan Pruisische consols verduisterd heeft, waarvan hij geleidelijk 50,000 Mark verbraste. Gisteren had hij de rost der papieren v.oor 70,000 Mark verkocht. Klotsch werd gearresteerd vóór hij vluchten kon. China. Soenjatsen te Peking. Het gerucht der vermoording van Soenjatsen wordt nu ook door het „Ag. v. h. V. O.” tegengesproken. Soen is met veel eerbewijzen ontvan gen. Joeantsikai wees den onderchef van den generalen staf, zijn eigen militairen raadsman en zyn eersten secretaris aan om dr. Soen te Peking te verwelkomen en de troepen bewe zen hem militaire eer. Het Hoetiau- hoetoeng, het voormalige paleis van den gouverneur van den keizer werd hem tot verblijf aangewezen en strenge maatregelen werden genomen voor zijn veiligheid. Ook Joeantsikai ontving dr. Soen. Engeland. De Corsican, die den 12en dezer bij Belle Isle, Newfoundland, op oen ijs berg is gevaren, is te Liverpool bin nengevallen. Ofschoon op de waar schuwing van den kykuit de machine met volle kracht achteruitsloeg, liep het schip recht op den ijsberg in. De boeg werd een meter of drie inge drukt, maar er bleek geen schade dicht bij de waterlijn aangebracht te zijn. Toch werden de reddingbooten naar buiten gezwaaid en eenige Itali anen sprongen er vast in. De schotten werden gesloten, en een draadloos verzoek om hulp uitgezonden. Maar 7 u. Orgelconcert J. H. B. Sptan*

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1