Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, Binnenland. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. TTït ö.o IFers. Rechtszaken. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Groote Jaarlijkse,he BURGERLIJKE STAND m ioo% Daar de regeering erop rekent, dat spoedig vrede met Italië zal worden gesloten, heeft zij Smyrna en de Dar- danellen van troepen ontbloot. Aardbeving. Telegrammen uit Konstantinopel melden dat de aardschokken in de streek aan de Zee van Marmara voort duren. Zuid-Amerika. De opstand in Nicaragua. Naar bepicht wordt, zijn twee Ame rikanen, die in het gevecht bij Leon in Nicaragua gewond werdén, in het hospitaal vermoord door de rebellen, die ook onder het garnizoen een slach ting hebben aangericht. De opstandelingen gaan nog steeds voort met het nemen en plunderen van steden. De kiesrechtbetooging. Naar „Het Volk" mededeelt1,' heeft de burgemeester van Den Haag aan de leden van het partijbestuur' der S. D. A. P., Vliegen en Van Kuykhof medegedeeld, dat hij geen toestemming geeft voor het houden van de kies rechtbetooging op den derdon Dinsdag in September. Naar de N.Crt. vernoemt moet des burgemeesters motief voor het onthou den van toestemming na het geven van vergunning verleden jaar, geweest zijn, dat de botooging door telken- maligo herhaling op den dag, door de Grondwet voor de opening van de Staten-Generaal bestemd, oen ander karakter krijgt dan zij de eerste maal had. Zij zou op deze wijze een tegen- manifestatie worden togen de plech tige opening van het Parlement door het hoofd van den Staat, waartoe het openbaar gezag zijn medewerking niet mag verleenen. Het ontwerp-Tariefwet. Naar de Tel. verneemt zou bij oenigo Kamerleden der rechterzijde het voor nemen bestaan, mocht het ontwerp- tariefwet nog tijdens deze legislatieve periode in behandeling komen, bij amendement te pogen, net door den Minister van Financiën bij de jongste wijziging van het wetsontwerp terug genomen meelrecht van f 0.40 per 100 K.G., andermaal in 't nieuwe tarief te brengen. Invaliditeitswet. De Commissie van Voorboreiding der Invaliditeitswet is gisteren v.m. bijeengekomen. De Commissie was vlag gereed met haar taak: de vaststelling van haar verslag, dat door den heer griffier mr. Arntzenius in samenworking met de leden was samengesteld. Ten 11 uur aangevangen, was de vergadering ten 1 uur geëindigd. Alle leden waren tegenwoordig. Het conflict by de firma Asscher. Gisterenavond werd te Amsterdam een manifest verspreid, onderteekend door eenige honderden roosjesslijpers, waarin de vakgenooten werden aan gespoord a. s. f Maandag den arbeid bij do firma Asscher niet te horvatten, nu de Bondsraad van den A. N. D. B. de loonsverlaging van 15 proc. heeft aanvaard. Het manifest eindigt met do vermaning: „Heden wij, morgen KÜ" Naar het „Hsgez." vorneemt, zal tegen Nov. a.s. een brochure ver schijnen van den eerw. heer Paul Goulmy te Druten, getitoldHoeft hot ministerie-Heemskerk zijno be loften vervuld? Het congres voor Zedelyke Opvoeding. Men meldt uit 'a Qravenhage - Gelukkig, dat althans het gemeente bestuur van de residentie zich tegen over het Congret voor Zedelijke Op voeding behoorlijk van de gastheer- lijke plichten gekweten hoeft, want de regeering deed, gelijk bekend, min der dan niets en geen enkele minister bewoog zioh in de gezellige zalen van het Kurhaus tusschen do vele belang stellenden alleen minister vanSwin-^ deren kwam heel laat in den avond oven een kykje nemenzijn geestig pittig gezicht, zyn hoffelijke verschi - ning hoorden in deze omgeving. Welk een verscheidenheid overigens onder de bezoekers naast den rok het keurige colbertje, naast het décolleté stemmig preutsche japonnen van bedeesd weg schuilende, vrouwelijke congresleden, maar allen waren blijkbaar voldaan over de ontvangst. Burgemeester van Karnebeek, die zich een reis van ettelijke uren had l getroost om dezen avond mee te ma ten, verstaat uitnemend deknnst van recipieëren. In de met wapenschilden en vlag- jentropeeën versierde ontvangzaal van iet Kurhaus wachtte hij de gasten van zijn gemeente op, bijgestaan door den president van het Nedorlandsch uit voerend comité van het congres, den hoor van Sandick, alsmede door de wethouders Simons, de Wilde en Ver broek, den gemeente-secretaris en vele leden van den gemeenteraad. Onder de aanwezigen bevonden zich' de gefcanten vvan Oostenrijk, België, Turkije, de Fransche gezantschapsraad graaf Delvincourt, de consul van Frankrijk do heer Petitpied, de ge zant van Chili, afgevaardigde ten con- gresse. Verder de oud-minister van Houten en de grootmeester van het rïuis van H. M. de Koningin, baron Sirtema van Grovestins. Zoowel in de ontvangzaal als in de aangrenzende eetzaal waren buffetten aangericht, terwijl een strijkje opwek kende muziek deed hooren. Te Ter Haar (Gr.) wordt sedert Maandag een knecht van den landbou wer Meendering, die aan een sloot aan het graven was, vermist. Waar schijnlijk is hij verdronken. Te Wessingtange, gemeente Vlagt- wedde zou de landbouwer en kerk voogd R. E., een voer heideplaggen ledigen. Hij stortte daarbij achterover van den wagen en brak den nek; zijn zoon vond hem stervende. Op de kermis te Sint-Oedenroedo is een der kermisgangers uit den luchtschom- mel gevallen en gedood. Het ongeval is aan eigen roekeloosheid te wijten. Belangrijke arrestatie. Ten vervolgo op ons bericht van gisteren meldt men ons nog uit 's Her togenbosch Bartje Berendsen was het hoofd eener dievenbende, welke zich te Velp genesteld had. Hij was in die streken zoo berucht, dat bijna elke daar voor komende inbraak 'op zijn rekening werd geschoven. Vandaar dat het hem ten laste gelegde aantal van 30 k 40 inbraken wel wat overdreven zal zijn. Een zijner laatste inbraken geschied de bij een winkelier te Velp, in de Rijnhofstraat, 's Nachts had Bartje in die hoofdstraat maar eenvoudig een ladder tegen den buitenmuur geplaatst en was daarlangs binnengeklommen in de slaapkamer van dien winkelier. Deze werd juist wakker en sprong on middellijk zijn bed üit om den inbrekor te pakken. Doch Bartje was alweer vlug langs de ladder naar den beganen grond verhuisd en toen cfe winkelier zich juist op de ladder waagde om den nachtelijken indringer te achter volgen, beloonde hij dien overmoed door den winkelier een kogel in zijn zitvlak te jagen. De vele connecties, die Bartje in Gelderland bezit en de Bchrik, dien men voor hem had, waren wel de voornaamste oorzaak dat Bartje steeds van alle nasporingen naar zijn persoon op de hoogte en daardoor uit nanden der politie bleef. Niettemin werd hij eindelijk fee Emmerik gepakt, niet dan nadat met de meest mogelyke omzich tigheid gehandeld was. Zijn arrestatie geschiedde als volgt een kennis van Bartje te Arnhem kreeg een brief van hem om naar Emmerik te komen, waar Bartje hem op een bepaalde plaats en een bepaald uur zou wachten. De politie kreeg dezen brief in handen en toog daar mee met don geadresseerde naar de bewusto plaats te Emmerik. Eerst was Bartjo niet op de aangegeven plaats aanwezig, doch even later kwam hij uit een droge sloot te voorschijn. Na een korte jacht kreeg men hem einde- lyk te pakken en werd hij te Emmerik gevangen gezet. Hij maakte echter een gat in den vloer zijner cel en wist daardoor weer uit te breken, even voordat hij door de Duitsche politie aan do Hollandsche zou worden uit geleverd. Na dien tyd word hij overal gezien en gezocht on werd op zijn arrestatie een belooning van f200 ge steld. In Gelderland zyn wel 20 veronder stelde Bartjes Berendsen gearresteerd, maar telkens was het niet de ware man, dién men zocht. Zelfs is eenmaal door de politie een geheel bosch afge zet. Thans meende men hem te pakken te hebben, doch 'twas ten slotte nog maar een eenvoudig woudstrooper. Zoo fing het door, dag in dag uit, maar et eigenlyke Bartje bleef weg. Door de Velpenaren wordt Bartje zoowat als een wondermensch be schouwd. Men verhaalt zelfs van hem dat hij in vrouwenkleerep vermomd bij de begrafenis van z,Jn moeder tegenwoordig was om, zonder kans te loopen in handen der toen nog actiever surveilleerende politie te vallen, zijn moeder de laatste eer te kunnen be wijzen. Zoo gaan er ontelbare verhalen van zijn schranderheid. Ook in Duitschland en België is Bartje Berendsen doende geweest. Woensdagavond heeft hij aan den commissaris van politie te 's-Hertogen- bosch bekend de gezochte Bartje Be rendsen te zijn. Even later kwam een marechaussee uit Arnhem dit nog be vestigen. Hij is nu naar Arnhem getranspor teerd. Smokkelen van saccharine. Ten gevolge van het ontdekken van een uitgebreiden saccharino-smokkel- handel, heeft de Duitsche douane, wordt uit Gennep aan „De Tel." ge schreven, de visitatie der treinen aan merkelijk verscherpt. Meestal wordt de smokkelwaar in de coupés ondor de zitbanken, op de aborten, in de ruim ten voor het neerlaten dor raampjes of op andere verborgen plaatsen ver stopt. Het goed wordt zonder ge leiders ingevoerd en op het bestem mingsstation door een medeplichtige ongemerkt in ontvangst genomen. Door de spoorwegmaatschappijen werd het personeel opgedragen de douane op alle manieren hunne mede werking te verleenen, terwijl door de administratie der invoerrechten aan het spoorwegpersoneel geldelijke be- loonihgen voor het ontdekken van fraude werden toegezegd. Men hoopt op deze wjjze het smokkelen met succes tegen te gaan. Na wij vernemen is door den bur gemeester* van 's-Gravenzande een onderzoek ingesteld naar de toestan den in het boot wei kers bedrijf te Hoek van Holland mot name aan de Har- wichbooten. Slechts eens in de vier weken hebben de bootwerkers oen vrijen Zondag en dan nog na eerst van 's morgens 5 tot 9 k 10 uur te hebben gewerkt. Ontsporing. Woonsdagavond ongeveer 8 uur is de locomotief van een zandtrein van deWestlandscheTVamwegmaatschappij bij het clubgebouw der studenten ont spoord. Ongelukken kwamen niet voor, slechts enkele vertraging in het ver keer. De nalatenschap Brants. In de Ronde Luthersche kerk op den Singel te Amsterdam bevindt zich tusschen een menigte andere graven, het graf van Jan Coenraad Brants, aldaar ter aarde besteld in 1791. De grafstede wordt gedekt door een hard- steenen zware zerk, waarin het num mer 106 gebeiteld is. Genoemde Brants was Duitscher van geboorte en had zich in de Oost een aanzienlijk fortuin verworven. Hoe het met zijn nalatenschap is gegaan, weet men niet precies, doch bij de erfgenamen doen nu geruchten de rondo, dat zich iü het graf nadere aanwijzingen omtrent dat fortuin zou den bevinden. Jaren terug hebben eenige erfge namen in Duitschland woonachtig, den kerkeraad verlof gevraagd een onderzoek naar den innoud van het graf in te stellen. De Duitsche regee ring heeft dezen familieleden echter een officieel schryven doen'toekomen waarin zij hun adviseert geen nadere stappen meer te doen, aangezien de moeite wei vergeefsch zou zijn. Toch hebben eenige erfgenamen het er we der op gewaagd den kerkeraad verlof te vragen tot opening van het graf. Volgens hen zou zich in de kist een bijbel bevinden, waarin belangrijke documenten verborgen zouden zyn. Overigens zou er zich een plaat op de kist bevinden, die den sleutel tot het geheim zou kunnen zijn. De kerkeraad heeft er geen bezwaar in gezien dit verzoek toe te staan, zooaat binnenkort een opening van het graf «zal plaats hebben. Om echter den inhoud naar boven te brengen, moet een gedeelte van den vloer open gebroken en de wanden gestut worden en dan is het nog zeer de vraag of de inhoud niet geheel verteerd en ver gaan zal zyn. (N. v. N.) Te Oosterbeek heeft zich een geval van anilinevergiftiging voorgedaan by een kellner van Hotel Schoonoord. Een paar stoffen schoenen waren zwart gemaakt door een schoenmaker met een praeparaat, dat niet door leer heendringt, doch wel door deze stoffen schoenen. Bovendien waren de schoe nen by gebruik nog niet goed droog. De drager werd blauw over het heele lichaam, doch de ijlings ingeroepen geneeskundige hulp mocht het ge- ukken het gevaar spoedig af te wen den. (N. Arnh. Ct.) De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, door bemiddeling "van een Roomsch-Katholiek priester, is ont vangen f5000 aan bankbiljetten, roet de vermelding „uit Berlijn gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, als restitutie aan den Staat". Ongunstig volkje. Hpt stadje Leerdam begint een zeer slechten naam bij de justitie te krijgen. Nu weder wordt een onderzoek in gesteld naar ernstige baldadigheden aldaar Zaterdagnacht gepleegd. De 18-jarige Hendrika v. d. Adel, ging ongevGer half twaalf langs den Huttendijk naar huis en werd van achteren aangegrepen door oen tweetal personen, met minder eerbare bedoe lingen. Op haar geroep van „moord" schoten enkele personen toe, waarop de onverlaten aan den haal gingen. Het meisje had behalve grooten schrik eenige verwondingen opgeloopen. Om 4 uur in den nacht werden bij pastoor Wentholt peren uit den tuin gestolen en met die peren een ruit ingeworpen. Bovendien werd op de deur gebonsd en den pastoor verzocht eens buiten te komon. De heer B. werd Zondagmiddag zonder eenige aanleiding door zekeren J. v. D. van de fiets gerukt en mis handeld. Vergiftiging Te Giethoorn is een zekere O. ern stig ongesteld geworden na het ge bruik van eenige mootjes paling, die zijn broeder hem gegeven had. Daar de paling hem niet goed smaakte, at hij er slechts weinig van en wierp den hond een paar mootjes toe. Gulzig at deze het toegeWorpene op en stierf. O. werd ernstig onge steld en leed aan hevige benauwd heden. Zijn toestanch is thans iets beter. De Domtoren van Utrecht. Aan de herstelling van den Dom toren is in 1911 ruim f 19,000 ver werkt. Op 4 April werd een begin ge maakt met het sloopen van hot ge heel ontwrichte oude gewelf, waarvan de ribben grootendeels met ijzeren beugels aan het metselwerk waren opgehangen en de gescheurde kappen zoo slecht waren, dat ze voor een deel met de hand konden worden los gebroken. Op 1 September was het geheele nieuwe welfribbensysteem ge steld en bevestigd op 11 September werd een begin gemaakt met het be- metselen van de gewelf kappen, die volgens het oude gewelf weer met horizontale voegen werden bewerkt. Diamantdiefstal. Een belangrijke diefstal is gepleegd in den bloc-trein van Antwerpen naar Brussel, op 't oogenblik dat deze te Brussel de Woord- statie binnenliep. Een diamanthandelaar van Parijs, M. Cohen, gezegd de Thelen, had in de diamantbeurs voor 10.000 fr. stee- nen gekocht en had deze, in kleine pakjes verdeeld, in zijn portefeuille geborgen, te zamen met een geaccep- teerden wissel van 2000 fr. en dan de portefeuille in den binnenzak van zijn overjas gestoken. Bij het uitstappen werd hij tegen het lijf geloopen. Daar er nogal ge drang was, af hij daarop geen acht, maar bij het verlaten der Noordstatie miste hij de kostbare portefeuille. (Hbld v. Antw. Bij het baden verdronken. Een 22-jarig iongmensch, student in de rechten te Leiden, woonachtig te Noord wijk, is gisternamiddag bij het baden te Noord wijk aan Zee verdron ken. De jonge man was nog nauwe lijks in het water, of hij ging naar de diepte. Nog even verhief hij zich doch dook toen weer onder, en men heeft hem niet weer gezien. De zee was vrij wdelig, maar hij was een goed zwemmer, zoodat men vermoedt dat hij kramp heeft gekregen. Pogingen om hem nog te redden waren vruchteloos. De deelneming met zijn bedroefde ouders is algemeen. Branden. Gistermiddag is de groote watermo len van den Hofpolder te Zoeterwoude in vlammen opgegaan. Daar zij mid den in den polder stond, was aan blusschen niet te denken. Als oorzaak deelt men mede, dat de watermolenaar P. van der K. het het opveegsel van den vloer, bestaande uit papier, stroo, krullen, enz., in de kachel had geworpen en in brand gestoken, waardoor de molen in brand geraakte. («L. Dgbl.") Marseillaise-Braban^onne. Tijdens het verblijf van Koning Albert van.België te Antwerpen waren er verschillende vreemde oorlogssche pen ter begroeting aanwezig. Toen de Koning een bezoek aan de oorlogs bodems bracht, heeft zich het merk waardige feit voorgedaan, dat men op het Fransche schip „La Marseillaise" het Belgische volkslied, „La Braban- <?onne", aanhief. „La Marseillaise" speelde dus „La Brabanijonne" Een vruchtbare koe. Naar men aan de 's-Hert. Ct. mee deelt, heeft te Reek (N.-Br.j een koe vier levende kalveren ter wereld ge bracht, waarvan slechts één kort na do geboorte doodging; zij zyn alle iets kleiner dan een gewoon kalf, doch wegen ieder toch nog 56 pond. Dezelf de koe heeft verleden jaar ook reeds drie levende kalveren ter wereld ge bracht. Staatsbetrekkingen in de koloniën. Ter beschikking van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld personen die in het bezit zijn van een door de „Maatschappij tot bevordering der bouwkunst" uitgereikt diploma van bouwkundig opzichter, ten einde voor- loopig voor een tijdvak van 5 jaren, met den titel van bouwkundig op zichter, ter beschikking van den direc teur der burgerlijke openbare werken daar te landè te worden geplaatst. Ter plaatsing als tijdelijk adspirant- ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Neder landsch-Indië, met een verband van vijf jaren, worden gevraagd ingenieurs, bij voorkeur Nederlanders, waarvoor in aanmerking kunnen komen zy, die aan eene der Duitsche technische hoogescholen dan wel aan het Poly technisch Instituut te Kopenhagen hun diploma verwierven. Ter beschikking van den Gouver neur van Cura<;ao kan worden gesteld eene onderwijzeres met 2 bij-akten, waarvan ten minste óóne voor En- gelsch of Fransch, om te worden be noemd tot onderwijzeres aan de Wil- helrainaschool te Willemstad op^Cu- ra^ao, op een jaarwedde van f 2200, welke door het bezit van de akte voor hoofdonderwijzeres, of van andere akten, kan worden verhoogd. „St.-Ct." 195 geeft verdere ïnlich- ringen over al deze aangeboden be trekkingen In een woning aan het Newton- plein te 's-Gravenhage viel gister een 7-jarig meisje in een kuip kokend water. Het kind, dat vrij ernstige brandwonden bekwam, werd ter plaatse door een dokter van den hulpdienst verbonden. Het keizerlijk bezoek. Villemessant, de oprichter van de „Figaro" heeft in zijn leven haast nog meer grappen dan nieuws gemaakt. Op een avond kwam hij het Vaude ville voorbij, dat geïllumineerd was, omdat keizer Napoleon en keizerin Eugenie de voorstelling bij vroonden. Villemessant nam nota van het feit, maar ging zijns weegs. In de Rue des Filles Saint Thomes viel zyn blik op een van die bescheiden inrichtm- tingen waarin men plaats kan nemen voor 15 centimes, maar die geen lees kabinetten zijn. Plechtigstapte hy dit gebouwtje binnen. „Madame", zeide hij op den toon van een gezant tot een juffrouw, die in een klein hokje zat„Zijt gij^ de directrice van deze inrichting „Jawel mijnheer.", „Ik kondig u aan, dat hun Keizer lijke Majesteiten uw instelling met hun doorlachte tegenwoordigheid ver eeren willen. Wilt gij mij toestaan, uw kabinetten te inspecteeren r „Jawel, mynheer." Na de inspectie gaf Villemessant nog eenige aanwijzingen die beter verzwegen worden. Den volgenden morgen vernam hy, dat het kleine etablissement den heelen avond met driekleurige vlaggen versierd was geweest. Het verhaal moet waar zyn want de deftigste Parijsche courant heeft het dezer dagen verteld. Knappe zeeluil De Raad voor de Scheepvaart heeft behandeld het stranden en totaal ver loren gaan op de Maasvlakte op 5 Augustus jl van den logger „Zuid- Holland", M.A. 21, schipper D. van Wolferen te Maassluisreeder A. O. Buyninck te Maassluis. By 'deze ramp verdronk een man, terwijl de overigen met moeite gered werden. Op vordering van den hoofdinspec teur voor de Scheepvaart, werd deze zaak bij den Raad aanhangig gemaakt onder vermoeden, dat het ongeluk het gevolg was van de nalatigheid en deze weder van de ongeschiktheid van den UrThot verhoor bleek o.a., dat van Wolferen de kaart niet gebruikt had en dat hij ook geen peiling in de kaart kan afzetten, den koers niet kan aflezen en geen kruispeiling verrichten. Hoe de man, die verdronk, over boord is geraakt, verklaarde van Wol feren niet te weten. Eerst toen men in de reddingboot zat, werd de man vermist. De boot v-an het schip werd van dek afgespoeld met twee matrozen die er in sprongen. Ook deze worden later opgepikt. Als eerste getuige werd gehoord do stuurman D. v. d. Hout. Toen deze de verschillende lichten aan bakboord zijde zag, meende hij wel, dat het niet goed was, doch waarschuwde den schipper niet. Get. deelde verder mede geen peiling op de kaart te kunnen afzetten en hy durft ook niet de ver antwoordelijkheid aanvaarden om bij plotseling overlyden van den kapitein het schip veilig thuis te brengen. GOUDA, 23 Aug. 1912. Concours voor Harmonie en Fanfarecorpsen. Ouderkerk a'd. IJttel. Gisteren had hier het concours plaats voor Harmonie- en Fanfare-corpsen, waar aan door 36 vereenigingen werd deel genomen. De Jury voor de jfd. Zang, Har monie en Fanfare bestond uit de hh.J Jury a. L. F. Brandts Buys, Velp B. Diamant, RotterdamJ. H. B. Spaanderman, Gouda. Deze kende de volgende prijzen toe a. 2e afd. Fanfare. 3e pr. De kl. Trompetter, Zevenbergen 3e Oefen, kweekt Kunst, Streefkerk; 4e Apollo, N. Lekkerland 2e afd. Harmonie. Ie pr. „Crescendo" Culemborg. 3e afd. Mannenkoren. 2e pr. Kunst na Arbeid, Kinderdijk; 3e Inter Nos, 's-Gravenhage; 4e Zwammerdamsch Mannenkoor, Zwammerdam 4e pr. Ido's Mannenkoor, Hendrik Ido Ambacht. 3e afd. Gemengde koren. Ie pr. Crescendo, Schoonhoven; 2e Hooger zij ons Doel, Ouderkerk s/d. IJsel. 3e pr. Oefening en Uitspanning, Mo lenaarsgraaf 3e pr. Advendo, Schoonhoven 3e Zanglust, Heerjansdam. 2e afd. Gemengde koren. Ie pr. Nut en Genoegen, Bergambacht. Ie afd. Gemengde koren. Ie pr. Door Inspanning Uitspanning, Capelle a/d. IJsel le pr. Oefening baart Kunst, Krim pen a/d. IJssel. Eerewedstrijd tusschen de vier ver eenigingen die een eerste prijs hebben behaald Eereprys Nut en Genoegen, Bergam bacht. b. 3e afd. Fanfare. De Jury voor de afd. Harmonieën Fanfare bestond uit de heeren J. Hendriks, Den Haag; F. J, Schweinsberg, Nymegen en Bart Ver hallen, Rotterdam. De prijzen werden als volgt toege kend le pry8 met. lof, Excelsior, Woerden Oranje Nassau, Rotterdam St. Ambrosius, Loosduinen Tavenu, Schoonhoven Crescendo, Nieuwedyk Concordia, Krimpen a/d. IJsel; Door hulp tot Btand gebracht Berkenwoude. 3e afd. Harmonie. 2e prijs Excelsior, Boskoop 3e Juliana, Lekkerkerk. le afd. Fanfare. 3e prijs Eendracht maakt Macht, Ca pelle a/d. IJsel 3e prijs Crescendo, Krimpen a/d. Lek. Afd. Uitmuntendheid, le prys Wilhelmina, Lekkerkerk. Eere afd. Eere prijs Crescendo, Culemborg; Oranje Nassau, Rotterdam. Marschwedstryd. Sectie A. le prys met lof, S. v. d. Berg, Rot terdam le prys Oranje Nassau, Rotterdam 2a Apollo, Nieuw Lekkerland. Sectie B. le pr. a Oefen, kweekt kunst, Streefkerk lepr. b De kl. Trompetter, Zevenhuizen le c St. Ambrosius, Loosduinen a Concordia, Krimpen a/d. IJsel 2e b Excelsior, Boskoop 2e .c Excelsior, Bergambacht. Boskoop. Zaterdag a.s. zal aan de nieuwe gestichte steenkolengasfabriek voor 't eerst gas worden gemaakt, terwijl de gebouwen des avonds ver licht zullen zijd. Stolwijk. Voor het examen hoofd akte slaagde gisteren te Amsterdam de heer F. J. Wouda, alhier. Wtiddinxveen. Naar wij van be trouwbare zijde vernemen heeft het Bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Waddinx- veen, besloten, zich tot gemeentelijke autoriteiten te wenden om te geraken tot een grootere afscheepsplaatszulks met het oog op het feit, dat de land bouwende bevolking zich meer en meer begint toe te leggen op de teelt van vlas en bieten. Men zou de publieke los- en laad plaats willen zien uitgebreid aan de zuidzijde van de groote Brug tot aan het Raadhuis. - Steeds meer Wordt behoefte ge voeld aan een verbetering van het vaarwater nabij de Waddinxveensche Brug. Gistermiddag omstreeks half vijf geraakte een groote aak, Laus Deo genaamd, in die brug vast en kon daaruit eindelijk worden verwij derd met behulp van de sleep- en passapiersbooten die in grooten getale aanwezig waren daar de stremming van de vaart ongeveer twee uur duurde. Bij de pogingen om het vaartuig vlot te krijgen braken dikke stalen kabels af, alsof het dunne touwtjes waren. De gording van den onderbouw der brug moest voor een gedeelte worden afgehakt. Lekkerkerk. THdens een zware regenbui geraakte Woensdagavond bij den veehouder J. v. Herk, alhier, door het sterk broeien een hooischelf in brand. Door het krachtdadig optreden der buren en van eigen personeel men den brand spoed:g meester, zoo dat de brandwoer niet gealarmeerd behoefde te worden. Ten verzoeke der erven J. Boon had Woensdagmorgen -in het café „Het Bonte Paard", alhier, ten over staan van notaris A. J. de Mooij, de afslag plaats van 3 woonhuizen met schuren en erven, tuin, gras en buiten grond, groot te samen 58 aren, 39 centiaren, in 10 perceelen, alles naast elkander gelegen nabij de kom der gemeente alsmede 1 perceol grasland nabij den Watertoren in Schuacht, groot 40 aren, 3 centiaren, hetwelk gezamenlijk Woensdag 14 Augustus was ingezet voor f 6405, en nu bij afslag en combinaties heeft opgebracht als volgt Perceel 1. Een huis, gemerkt C 12, ingezet door A. v. Vuuren voor f 700, daarvoor verkocht. Perceel 2. Een huis, gemerkt C 11, ingezet door A. v. Vuuren voor f 1900, daarvoor verkocht. Perceel 310, zijnde een huis met schuren, tuin, boomgaard en bouw grond, door verschillende personen, gezamenlijk ingezet voor f 3150, voor f 3735 gekocht door H. De Jong Wz en perceel 11, een bouw- en grasak ker ingezet 'door P. de Ridder voor f 695, welken ham nu bij afslag kocht voor f 745, alzoo te zamen voor f 7080, officieele talen van het congres is op genomen, en dat noch de pogingen van het comité, noch de tusschenkomst van onzen minister van buitenlandsche zaken om Italië te bewegen van dat besluit terug te komen, met succes zijn bekroond. Indien het juist ware te onderstellen, dat onze ministers zich ten aanzien van dit congres op „of- ficieel-kerkelyke" motieven onzijdig wilden houden, of zelfs min of meer vijandig daartegenover zouden staan, dén moet toch, dunkt ons de interesse in deze aangelegenheid door den mi nister van buitenlandsche zaken be toond, met die onderstelling in strijd worden geacht. Het valsche beeld, dat men zich, naar ons gevoelen, in Roomsche en andere kringen, van dit congres heeft jevormd, is om de lijnen van Het Huisgezin te volgen dit: „Hoe meer men van het Congres verneemt, vftn sprekers, hun onderwer- >en, inzichten en stellingen, hoe m eer ilijkt, dat men overal elders dan in den godsdionst de remedie wil zoeken voor net tekort aan of volkomen ge mis van zedelijke opvoeding." Dit nu komt ons voor volkomen onjuist te zijn, en een iets meer dan oppervlakkig doorbladeren van de hierboven genoemde „Memoires", be vattende alle inleidingen, ten Congress^/ te houden (in vier kloeke boekdoelen verzameld) doet zien, dat ook aan den factor van den godsdienst in de zede lijke opvoeding een ruime plaats is geboden. Niets is minder waar dan „dat men overal elders dan in den godsdienst de remedie wil zoeken." Na er op gewezen te hebben, dat men in het eerste deel dor Mémoires o. a. verhandelingen vindt van dr. J. A. Cramer, van den hoogleeraar dor Vrije Universiteit prof. dr. H. Bavinok en van den hoogleer aar der Kamper Theologisohe School prof. L. Linde boom, geeft het blad als zijn oordeel te kenuen, dat van rechtsche zijde ten opzichte van het congres geen ont houding moet worden betracht. De regeering en het congres voor zedelijke opvoeding. De „Nederlander" (c.-h.) schrijft naar aanleiding van de opening van het internationaal congres voor zedelijke opvoeding, dat heden zal bijeenkomen, o. m. „Wat er aan zij van de persoonlijke gevoelens der Ministers ten aanzien van een zaak, als waarvoor dit Con gres werk, weten wij niet, en wij zijn er ook niet benieuwd naar. Wy zyn „liberaal" genoeg om aan iedereen, ook aan een Minister, de vrijheid van oordeel te laten over de houding, die hy tegenover eenige zaak moet aan nemen. Een quaestie van Regeerings- beleid geldt het hier zeker niet er worden meer Congressen gehouden in ons land, waarbij van officieele ver tegenwoordiging der regeering geen sprake is. En hoe gevaarlijk het ls op geruch ten conclusies van politieke strekking te bouwen, blykt wel uit het „Woor< vooraf', waarmee de „Mémoires" van het Congres openen. Immers, daar lezen wij, dat de Italiaansche regeering aan dat congres geen deel neemt, om dat de Italiaansche taal niet onder de Voetbal. Programma 2do ronde van de Se riewedstrijden der 2de Afd. op het terrein van de V. V. „Gouda aan den IJssellaan luidt als volgt A. lO'/'j—11V2 uuf. Gouda II— U.D.I. II (Rotterdam). B. 121 uur. A.D.O. III (Den Haag)Concordia I (Gouda). Van 1 2% uur. Modaille-wed- strijd Gouda I—Groen Wit (R'dam). 3—4 uur. Verliezer AVerliezer B, om de 3de en 4de prijs. 4»/a5V2 uur. Winnaar A.Win naar B, om de 1ste en 2de prijs. De laatste 3 wedstrijden zullen met muziek worden opgeluisterd. Korfbal. Zondagmorgen 10 uur a. s. speelt een twaalftal van do Militaire Sport- vereen. „Gouda" een korfbal wedstrijd tegen een twaalftal van de G. K. C. „Swift" op het plein voor de Kazerne, Mgr. Giovannini, de gewezen pause lijke internuntius in Den Haag, if Woensdag voor den rechtercommis saris te Middelburg verhoord, in ver band met de bekende vervolgingszaak tegen hetgeen' door den Haagschen Torenwachter van de „Midd. Ct?' over hem geschreven werd. Hy was opzet telijk daarvoor uit Italië overgekomen I van Thurn en Taxis, te Ostende ge stolen, is gisteren opnieuw voor de rechtbank in de Bow Street verschenen. Hy werd echter op vrije voeten gesteld. 1 Wat Poincaró zegt. De „Peti? Parisien," heeft Poincaré geinter vieuwd. Hij heeft alleen gezegd dat er ge legenheid zal zijn eenigo verklaringen af te leggen, wanneer de behandeling van de begrooting in den Senaat aan de orde zal zijn. Overigens verwees hij naar het communiqué. Auto-ongeluk. Nabij Reichershofen is de auto waarin de vrouw en de twee dochters Loishman, gezant van de Ver- eenigde Staten in Duitschland tegen een boom gereden. De inzittenden werden er uitge slingerd. De meisjes zyn licht gewond. ~fcevrouw en de chauffeur kwamen er ilhuids af. De diamantbewerkers. \m8trrdam. Modegedeeld wordt dat do strooibiljetten inzake do firma icher, waarin tot staking wordt ngezet, niets te maken hebben met rde A. N. D. B. Inbraak. Amsterdam. Bij de juweliersfirma Spijer, Kalverstraat te Amsterdam ontdekte men hedenmorgen dat een massa voorwerpen gestolen zijn, ter' waarde van f 5000. De politie stelde onmiddellijk oen onderzoek in, doch heeft tot heden nog niets gevondey. President Fallières en Koning Alfonso. Parijs, 23 Aug. President Fallières en Koning Alfonso van Spanje zullen elkaar binnonkort ontmoeten. Plaats en datum dezer ontmoeting zijn nog niet vastgesteld. Begrafenis Generaal Booth. Amsterdam. De begrafenis van Ge neraal Booth zal 29 Aug. plaats heb ben op het Kerkhof in het Adney- park te Londen. In alle plaatsen, waar het Legor des Heils nfdoelingen heeft wordt 4 September een gedenkdienst gehouden. De groote gedenkdienst in Olympia zal 28 Aug. worden gehouden. Amsterdam. In verband met de weigering in den Haag tot het houden van den kiesrecht-optocht op den 3en Dinsdag in September te 's Graven- hage, wordt morgen eon buitengewone vergadering gehouden van het hoofd bestuur der S. D. A.P., teneinde de houding der partij tegenover dat be sluit vast te stollen. De kie8rochtmeeting op Houtrust te 's Gravenhage gaat in elk geval op dien dag door. Turkije en Montenegro. Konstantinopel, 22 Aug. Men ver zekert dat de Koning van Montene gro het besluit tot mobilisatie hooft geteekend. De Turksche zaakgelas tigde vroeg den minister van buiten landsche zaken wat die militaire toe bereidselen konden beteekenon. De minister haalde de schouders op en antwoordde dat deze< niets te beteekenen hadden. De zaakgelastigde seinde aan de Porte dat naar zijn overtuiging Mon tenegro den oorlog wil en verzocht vergunning zyn paspoort te mogen vragen. Manoevres. Berlijn 22 Aug De Berliner Neueste Nachrichten bepleit de instelling van Oostenrijksche-Duitsche gezamenlijke manoevres waardoor de legers in beide landen elkaar beter zullen leeren ken- Sebastiania 21 Aug. De muilezels gespannen voor een rijtuig waarin de infant Jaime zat, zijn geschrokken van een trein en op hol gevlogen. Het rijtuig kantelde. De infant bleek onge deerd. Botsing. Londen, 22 Aug. De admiraliteit deelt mede dat een botsing heeft plaats gehad in de golf van South-End tusschen de torpedoboot 18 en de stoomboot City of Rochester. Details ontbreken. De byouteriën van den Prinses. Londen, 22 Aug. Kid Mac Coy die men meent dat in verband staat met de byouteriëndiefstal van de prinses ran het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.2 te %eddix, laagste stand 746.7 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien, later tijdelijk opklarend, zelfde temperatuur. VAN DEN Effectenhandel le A 01 stordam 23 AUG. 1912. van alle nog voorhanden zijndo Costumes, Costume-tailleui-, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een groote partij Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lageprijzen k contant. Specialiteit in Nouveauté's, Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. REEUWIJK*. GEHUWD G. Kraan en C. de Wit. S. Heemskerk wed. van G. Boere en C. C. Nooten wed. L. F. W. A Genesis. Vorig» Koer». Koert van beden- 78'/8 87 V, 64»/, 100% "wT/i 92 V„ 86»/, 83'/, 46% 103% 84'/, 69 213»/: Ö03/, 86l6/,a 263/t 741', 189»/. 267»/i 18»3/, StMtwecuiiiffcii Ned. CertV Werkelijko Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Creiiiet-lnstel- llngen. Ned. Bankaandeelen ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id .Smelting ARefining Co. Cert. v. Aancj. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. S. Steel Corp. Cert, v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instell. en Cultuur OndernemlDfen Handekver. „Amster dam" Aand. Jav. dultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Myubouw Myeu. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Oobar Aand. Petroleum-Oiideru. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart II(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Roe land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Ta bak-Ondernenilnr en Bindjey Tabak Mij. A. IHverseu Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet .Hongarije. Theüs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4pCt. Amerikanen flauw, Petroleum wei nig omzet, Tabakken prijshoudend, Culturen stil, Rubbers levendig, Nat. Staatsfondsen iets beter< Buitenl. on veranderd, Mynen lager, Tramw. stil. 31 Vj 233»/, 91V, 164 513 525 78'/* 65 87»/% 85'6/16 I033/16 59«/4 59'/a 85&/s 267. 73»/» 192'/jl 275" 30 Va 248 897s 164 512»/a 182 116»/. 91 43/,. 116 193/» 91 11V. 87 84 92 91 62% 62"/,. 186'/, 86'/, 96% 96% 37% 36'%. 172 5 170 4% 146'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2