Bessensap. Nieuwe Dassen. FirmiWej.A.PIHO REGENJASSEN - CAPE'S - 1. Overhemden. C. A. B. Bantzinger, Markt 10 GOUDA. AANBESTEDING. ANTON COOPS Orgelbespeling Telephoonnet Gouda. Buitenlandsch, Nieuws. Oosten ei j k-Honq a rue. Brieven uit de Hofstad. BinrLe3ala,xi.d.. gemengde Berichten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, allerlei. Advertentiën. aan te besteden: Vertegenwoordiger, Inschrijving van Leerlingen. 12e (laatste) Zaterdag 31 Augustus 1912, Nieuwe Markt 18-10. HET O-AEÜITTIE. Oostenrijksehe taktiek geweest, dat éénmaal een Servisch-Btügaarsche oor log kon plaats hebben. Thans echter na de Staten hun eigen belang beter begrepen, zou een verzwakking van Turkije waarschijnlijk slechts dit gevolg hebben, dat de andere Balkanstaten aan invloed groei den en waarschijnlyk ook het belang inzagen van een entente, noodig om hun invloed blijvend te maken. Wat zoo'n entente van Slavische Balkan staten voor Oostenrijk zon brengen? Zeker niets goeds. Vandaar het voor stel van Berchtold, den Oostenrijk- schen minister-president. Vandaar ook de bijval die het voorstel bij de Euro? peescne regeeringen ondervond. Rusland, dat anders zoo gaarne zich: de vriend van Montenegro noemt, heeft om dezelfde reden zijn groot ongenoegen doen kenbaar maken over de grensgevechten tusschen Turkye en Montenegro. Deze grensgevechten nemen steeds ernstiger vorm aan en Montenegro kan er van verzekerd zijn, dat ditmaal Turkye zal raakslaan in zijn streven niet gehinderd door Europa, dat het vorst Nikita bijzonder kwalijk neemt, dat hy in den toch al zoo verwarden tyd, de kwestie nog ingewikkelder maakt. En Turkije komt de kwestie niet ongelegen. Op het oogenblik is de strijd tusschen Italië en Turkije vrijwel geëindigd. Men be weert ook weer dat de vredesonder handelingen tusschen beidé landen weer in vollen gang zouden -zyn en Turkije dus zijn legermacht geheel tot zijn beschikking heeft. Verder zou een strijd met Montenegro ook de zoo zeer gewenschte eenheid in het leger weer herstellen. Men ziet, het broeit op den Balkan en ons dunkt, Italië kan er niet anders dan belang bij hebben, te trachien den smeulenden brand in plaats van aan te wakkeren, te blusschen. Verdenkt, gij uw nieren wel? Staat gy op met een ellendig gevoel in uw rug? Pyn in de lendenen en zijden Zyt gy prikkelbaar of moedeloos? Zonder energie? Is uw urine bewolkt, zanderig of brandend Heeft uw water een onnatuurlijke kleur Loost gy te veel of te weinig urine Zyt gij waterzuchtig of rheumatisch? Wanneer gij het geringste versohün- sel van een nier- of blaasziekte hebt, dan zijt ge nooit veilig voor een plot selinge ineenstorting der nieren of van de blaas. Uw ziekte kan zelfs een hoogeren trap bereikt hebben d&ngy denkt en hoe langer zij veronacht zaamd wordt, des te dieper kan zy wor tel sohieten. Alleen een speciaal nierengenees middel kan iederen wortel van een nierziekte uitroeien en de werkelijke ooreaak der ziekte genezen. Dit is de reden, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen duurzaam genezen. Zy dienen uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Zij werken in overeenstemming met de natuur en geven aan de nieren hun gezondheid terug, terwyl zy een na tuurlijke werking der blaas herstellen, zoodat het bloed behoorlijk gefiltreerd wordt en de vloeibare onzuiverheden geregeld uit het liohaam worden afge voerd. Ziet toe dat de juistenaam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op de doos voor komt. Zy zyn te Gouda verkrijgbaar by de heeren Wolff Co., Westhaven 11 ;en Ant. Coops, Wijdstsaat 159. Toe zending goschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. ltaliaansch-Turksche oorlog. Vredesonderhandelingen. Uit gezaghebbende bron wordt te Constantinopel verblaard, dat. het on juist is dat Tewfik-pasja, gezant te Londen, belast zou zijn met het aan- knoopen van onderhandelingen over den vrede. De Porte heeft alleen den senator Azarian, die den Turkschen troonop volger op zyn reis zal vergezellen, een vertrouwelijke opdracht gegeven. Azarian zal waarschynlyk te Lausanne een onderhoud hebben met Italiaan- sche gedelogeerden. Inmiddels hebben Turkye en Italië den strijd gestaakt. Skrvik. Naar de Kölnische Zeitung uit Bel grado verneemt, acht men de politieke toestand in Servië zoo ernstig gewor den, dat men zoo spoedig mogelijk een zoo sterk mogelijk ministerie wil vormen, en wel een ministerie uit alle politieke groepen. Trifkowits, de mi nister-president, is er telegrafisoh voor uit Nauheim, waar hij een kuur doet, teruggeroepen, en zoo ook Pasits, de voorzitter van den Raad van State, die te Marienbad was. De koning wordt morgen te Bel grado verwacht. Men zegt, dat hij iemand naar Frankryk zal zenden om prins George, die daar ziek is, te be wegen den raad van zijn dokter te volgen en naar Servië terug te keeren. Amerika. Suez-kanaal v. Panama-kanaal. Te Washington is bij het departe ment van buitenlandsche zaken bericht ontvangen, dat .de direc tie van het Suezkanaal besloot de kanaalgelden van dat kanaal te ver lagen. De ambtenaren van het departement beschouwen dit als het eerste antwoord op de plannen tot toekenning van vrije vaart voor Amerikaansche schepen door het Panama-kanaal. Door sommigen wordt een tarievenoorlog tusschen de de beide kanalen voorzien, waarbij alle zeevarende naties van de wereld be lang hebben. Penrose en de Standard Oil. Senator Penrose is in het midden punt der politieke en sensationeele belangstelling gekomen, (Joor een brief van den bekenden Randolph Hearst, den gele-pers-koning in de Vereenigde Staten, waarin deze hem beschuldigt in 1904 van Archbold, den bekenden Standard Oil-man 25,000 doll, te hebben aangenomen. Penrose verklaart dat hij dit geld, alsmede nog 100,000 doll, heeft ge kregen als campagnegeld voorRoose- velts candidatuur. Maar daarvan staat niets in den brief, die geheel en al een persoonlijk karakter draagt, terwijl Roosevelt zegt, dat er Btukken zyn waaruit blijkt, dat de leiders van zijn verkiezingsveldtocht geen geld van welke Trust ook mogen'aannemen. Penrose8 verdediging in den Senaat die een onderzoek zal instellen had meer van een bekentenis. Hij slaagde er niet in het verband met Roosevelt's campagne te bewijzen. Uit de briefwisseling van de Standard Oil met Flinn (tegenwoordig ook een aan hanger van Roosevelt), welke do Oil- trust ter beschikking van Penrose had gesteld, moet evenwel blijken, dat Flinn destijds den invloed der Trusts poogde te winnen om Senator te worden. Beloie. De Vlaamsclie Gazet verzekert, dat de Belgischo regeering geen 500.000 francs, zooals was gemeld, voor de luchtvloot zal uittrekken op de a.s. bo- grooting, doch slechts 150.000 francs. Honend merkt 't blad op, dat de geest drift voor een nationale luchtvloot aanmerkelijk bekoeld is, en dat men liever eon paar millioen verkwist aan het bouwenvan forten om Antwerpen, waarop men in tijd van gevaar een bordje zal plaatsen met het opschrift: „Verboden toegang !w Brand te Antwerpen. Vrijdagmorgen, zoo lezen wy in het Handelsbl. v. Antw., kwart voor 4 uur, is brand ontstaan in het huis nc. 62, Magdalenastraat. Het vuur ontstond in den winkel gelijkvloers en breide zich zoo snel uit aoor gansch het huis, dat heel de wo ning maar één vuurpoel was, toen de pompiers ter plaatse kwamen. De gansche brandweer snelde toe enorme vlammen sloogen door hot dak en de groentenverkoopers van de vroegmarkt konden van opdeGroote Markt het schouwspel zien. Men heeft de bewoners van het huis slechts met de grootste mooite kunnen redden. De houder van den winkel, zyn vrouw en de meid, die op de kamers der eerste verdieping sliepen, zijn naar beneden gesprongen in de straat, op matrassen die daar waren uitgespreid, maar door den val hebhen zij zich erg gewond. Een ouderling, die op de tweede verdieping woonde en die eenigen tyd geleden het slachtoffer van een onge val is geweast, werd door de pompiers ten koste der grootste inspanning, gered. De personen die op de derde ver dieping woonden, konden vluchten langs de daken der naburige huizen. Van de woning bleef nog enkel een puinhoop over. Van 11 Jut 18 dezer is te Krakau het achtste wereldcongres der Espe ra nto-beoefenaars bijeen geweest. Er waren 1000 afgevaardigden uit dertig verschillende landen aanwezig. Het congres verliep in alle opzichten bevredigend. In vier zittingen werd het ontwerp van een algemeene propaganda-orga- nisatie besproken. Bovendien hadden nog 46 afdeelingszittingen plaats. Door Poolsche kunstenaars werd het Poolsche drama Mazeppa en de Pool sche opera Halka in het Esperanto opgevoerd, zooals reeds is medege deeld. Enoeland. Bram well Booth. Bramwell Booth, de nieuwe gene raal van het Leger des Heils, heeft in een onderhoud met een vertegen woordiger van de Daily Chronicle ge zegd „Mijn boodschap aan de wereld is, dat de geest van den overleden generaal nog steeds met zijn leger zal optrekken." Tot mijn soldaten zeg ik: „Laat ons eere brengen aan Christus en leven om redding te brengen." Hij liet zich daarbij ook uit over de betrekkingen van het Leger tot de Nederlandsche regeering en het goede werk, dat het Leger in Nederland doet. China. De financiën. De Chineesche regoering houdt zich, naar een Fransch blad verneemt tegen woordig bezig met het onderzoek naar de mogelijkheid van een hervorming van de zoutregie en andere staatsin komsten. Geen enkel middel zal on beproefd worden gelaten om de in komsten van China uit eigen middelen te verhoogen, opdat een Europeesche contróle, welke het aanzien en zelfs de eenheid van China in gevaar zou brengen, kan worden vermeden. Tubkije. De aardbeving. Volgens een min of meer officieele opgave van Turksche zijde zou het aantal slachtoffers bij de aardbeving aldus moeten worden verdeeld Monastir 15 dooden, 20 gewonden en 400 vernielde huizen. Te Ganos zijn deze getallen respec tievelijk 150, 180 en 700; te Milio 250, 75 en 400te Chora 250, 150 en 1000te Myriophyton 360, 170 en 1200te Flamitsj 100, 50 en 300te Sterna 100, 60 en 800te Platanos 200, 100 en 400te Kerassia 80, 80 en 300te Istildsja 40, 8 en 300 te Mesihil 50, 30 en 150te Livida 100, 100 en 400te Periston 200, 100 en 1000totaal dus 1895 dooden, 1031 gewonden en 7350 vernielde huizen. Hieronder zijn echter niet begrepen de slachtoffers en de verwoestingen te Rodosto, Gallipoli en Tsjanak, als mede die van de me. r in het binnen land gelegen plaMaeïi. Bovendien gaat het in Turkije nog moeilijker dan elders, om betrouwbare officieele statistieken te krijgen, zoo dat het werkelijke aantal slachtoffers van dezen ramp wel nooit met eenige nauwkeurigheid bekend zal worden. Rusland. Een krijgsgerecht to Petersburg heeft van het muitende regiment Toerkestansche genie vijftien man ver oordeeld tot den dood door den strop, o.w. een vroegeren student uit Hessen als raddraaier; 112 man tot dwang arbeid in Siberië en 97 tot opneming ijl strafcompagnies. De gisting op de Russische vloot. De Voss. Ztg., die het eerst en met den meesten nadruk, ondariks alle tegenspraak van alle ambtelijke zijde, de geruchten over gisting en muiterij onder het personeel der Russische vloot heeft medegedeeld en staande gehouden, ontving nu weer een tele gram van haar correspondent te St.-Pe- tersburg, die meldt, dat. in het bijzon- der op de Zwarte Zeevloot, die mui terij zich sterk uitbreidt. „De laatste dagen, meldt hij, hebben er teSebas- pol honderden inhechtenisnemingen plaats gehad, die echter de muiterijen niet konden verhinderen. Het minis terie van Marin zwygt hierover en de bladen durven niets meedeelen, hoewel bij redacties 'reeds berichten van particuliere oorrespondenten ont vangen zyn." CXXXXII. Met eenigszins gemengde gevoelens schrijf ik dit epistelmet een gevoel van dankbaarheid voor de vacantie en rust, die mij gegund werdtoege rust met nieuwen moed en het drukke leven der journalistiek weer moe te leven en toch ook weer tegelijkertijd met een weinig spijt, dat het vrye buitenleven, leven van licht en lucht, voorbij is en plaats heeft moeten ma ken voor het leven in studeerkamer en veelal by kunstlioht. Ik zal over het verschil tusschen het leven in de stad en op het land niet uitwijden 'in een „Brief uit de Hofstad", maar ik mag wel even wij zen op den indruk dien men krijgt van eigen stad, wanneer men daarin na een wegzijn van eenigen duur terug keert. Het was my alsof ik de stad mijner inwoning en dit is het Haagje reeds van mijne geboorte af met de oogen van een vreemdeling bekeek. Natuurlijk duurt dit niet lang en weldra gevoelt men zich weer ge heel „thuis", maar het eerste weerzien heeft toch altijd iets van het inkomen in een vreemde stad. Laat mij eerlijk zijnik had „bui tenaf" zijnde, mijn stad niet vergeten, niet kunnen vergeten, zoodat ik, in een hangmat onder dennen luierend, het belangrijkste Haagsche nieuws wel volgde, zij 't dan ook uit de verte. En vooral hadden mijn aandacht ge trokken de nieuwe politie-maatrege- len, die vrijwel overeenkwamen met wat ik in deze brieven bij herhaling had aanbevolen. Reeds dadelijk na aankomst bewonderde ik, bij het sta tion der Staatsspoor, de nieuwe rege ling door de politie van het steeds drukker wordend verkeer. En ik moet zeggen wanneer men bij ons iets doet, doet men 't niet half, maar goed, haast te goed,! Het lijkt wel of we man netjes te veel hebben bij onze politie, zoo royaal springt men et mee om bij de verkeersregelingop dat ééne punt ontdekte ik niet alleen een agent met een witten staf op een vlucht heuvel tje, maar nog twee andere agenten, een man met een vlag en een inspecteur van politie. Des Guten zu vielWie in het buitenland gezien heeft hoe één man op de drukste punten en daarbij vergeleken is net bij ons nog maar kinderspel het gansche verkeer beheerscht, zal mij begrijpen en ik moet dan ook eerlijk bekennen, dat ik gelachen heb om zooveel gewichtig-doend politie- vertoon. Wilt ge wel gelooven, dat er nog geregeld een aantal menschen blijft staan kijken (wat de drukte natuur lijk verergert) naar het politie-gema- noeuvreer? En dan overdrijft men zijn vaderlijke zorg voor het publiek ook in ander opzichtalles wat rijdt, van welken omvang en met welke snelheid ook, moet in de ganzenrij, wat niet alleen overbodig is, maar tevens ten gevolge heeft, dat Óen stap voets gaand karretje een heele rij trams, auto's en rijtuigen in bedwang houdt, waardoor er geen schot* zit in het verkeer. Maar dat alles zal wel anders worden. Het zijn nu nog nieuwe besfems en ook in de hoogere politie kringen erkent men reeds de over drijving, welke bovendien veel gold kost. De politie-begrooting voor 1913 beloopt reeds f 113.000 hooger dan die voor 1912, wat zonder overdrijving eeu onrustbarende stijging mag ge noemd worden. De nieuwe burgemees ter wij spreken hier nog van „nieuwe", al vierde de burgervader reeds zyn eenjarig „jubileum" heeft niet stil gezeten als hoofd der politie en zijn voorstel met betrekking tot dit belangrijke dienstvak, dat tegelijk met de begrooting do Raad bereikte, is zeker een belangrijk stuk werk. De commissarissen van politie zijn chef Van den iustitieelen politiedienst in hun geheele ressort en als hulp-officier van justitie rechtstreeks ondergeschikt aan het Openbaar Ministerie, maar tevens ziin zij in hun ressort belast met de leiding van den gemeente lijke politie. De burgemeester wil nu deze twee functies splitsen en hoofdinspecteurs, ontlast van hunne bemoeiingen met de justitieele politie, zullen nu het geheele ressort van een commissaris t.a.v. de gemeentelijke politie overnemen, waardoor de com missarissen alleen den justitieelen dienst zullen behouden. Een reorga nisatie, die zeker beide takken van den politie-dienst kan ten goede komen maar waarvan een buitenstaander de noodzakelijkheid niet kan beoordeelen. Het uitvoerige schrijven van den bur gemeester lezende, heb ik den indruk niet van mij kannen afzetten, dat hier argumenten verzwegen worden en dat de berucht geworden quaesties tusschen de hoogere politie-leiders niet zonder invloed zijn op deze reorga nisatie. Practisch komt het immers hierop neer, dat andere functionarissen een gedeelte van den dienst zullen overnemen van de tegenwoordige com missarissen, wat zeker gewenscht mag heeten na waf er tusschen dezen en den hoofdcommissaris is voorgevallen oude koeien voorwaar, maar die nog niet dood zijnwie eenigszins achter de schermen zag, weet dat er oud-zeer zit, dat niet gemakkelijk verdwijnt. Ik passeer verder alle details van het voorstel en stip slechts even aan, dat aangevraagd worden (en dit heet dan nog het „strikt noodzakelijke") 83 nieuwe mannetjes, waarvan er alleen 16 zullen dienen voor de bezetting van nieuwe posten op drukke ponten, 7 man voor de politiehondenbrigade en 6 voor de uitvoering van de nieuwe Zedelykheidswet. Alles tezamen zal rond IV» ton gouds 's jaars vorderen, geen peuleschilletje dus. Het wil mij dan ook, mot alle respect voor den B. en W.'schen ijver, voorkomen, dat de* Raad verstandig zal doen wat meer het snoeimes te hanteeren.- Nu pas nog kwam weer een voorstel by den R**d in om een perceel aan het Spui waarlijk geen éérsten stand aan te koopen voor een slordige zestigduizend guldens, wat dan noodig heet voor ben nieuwen verkeersweg die niet noodig is. En zoo is er méér. Op die manier loopt het spaak en zal ons belasting- cijfer, dat toch reeds snel rees, opnieuw verhoogd moeten worden. Wel sluit de begrooting voor 1913 zonder be- lastingvorhooging, maar zelfs dat ging niet zonder kunst- en vliegwerk en zonder dat met de aanslagen in de plaatselijke inkomstenbelasting weer allerzonderlingst werd omgesprongen. Op de meest willekeurige wijze worden de menschen aangeslagen; het wacht woord schijnt te zijn te plukken wat men plukken kan recht en billijkheid vergeet de Haagsche fiscus in de laatste jaren al evenzeer als vele belasting schuldigen, die 't daarmee tegenover Stad en Rijk ook niet nauw nemen. Het verschil is echter, dat een Over heid een voorbeeld heeft te geven en het heffen van belasting niet mag verlagen tot een soort roovertjesspel. De methode qm den schroef maar aan te draaien tot de menschen piepen, ook indien men weet onrechtmatig te heffen (en dit is hior jaren achtereen geschied) is beneden alle critiek. De Raad moet er maar eens geen doekjes om winden en onzen gemeentelijken schatkistbewaarder ronduit aan het verstand brengen, dat hij, wat in het particuliere leven onfatsoenlijk zou worden genoemd, heeft na te laten als wethouder van financiën. Maar ik zon afdwalen. En indien ik nog even tot de politie terugkeer, dan dan is het ook omdat ik mijn eerste epistel na mijne zomerrust niet met critiek wil eindigen. Wat n.l lof ver dient i3 de wijze waarop onze agentjes het publiek trachtten op te voeden. Want geloof mij, het is lang niet alles om een publiek, dat jaren lang vrij was, nu plotseling te dringen in een gareel, te dwingen tot orde en regel maat, dien men nimmer kende. En dan constateerde ik 't met genoegen, dat het meevalter moge een enkel agent nog wat „gezagsfanatiek" doen, een enkel burger nog onhebbelijk zijn tegenover „zoo'n vent", over 't alge meen schikt men zich aardig in de nienwe voorschriften en op den duur kan het niet uitblijven, of de regeling va-n het verkeer zal er toe bijdragen, om velen, die thans nog in den agent een soort vijand zien die alleen deugt om dronken lui weg te sleepen, tot het inzicht te brengen dat de politie er is voor het publiek en niet om ons te hin deren en te dwarsboomen in onzeh haast anarchistischen vrijheidszin. Ziehier een eersten indruk van het nieuwe in onze stad. Er was nóg iets, dat sterk mijn aandacht, zelfs mijn verbazing trok, maar daarover een volgenden keer. HAGENAAR. P.S. Ik vernam, dat de onderhan delingen tusschen Hof en Gemeente over een verhuizing van het Paleis naar Zorgvliet sleoht vlotten. Het moet zeer wel mogelijk zyn, dat het mooie plan opgegeven zal moeten worden. En het Huis ten Bosch zou dan door verbouwing geschikt worden gemaakt voor Koninklijk verblijf. Binnen niet te langen tijd zal men er meer wel meer van hooren. Een nieuw Christ.-Historisch weekblad. In een gisteren te Zwolle gehouden vergadering van onderscheidene afge vaardigden en belangstellenden uit het hoofd-kiesdistrict Ommen en Omstre ken werd volgens de Zw. Ct. definitief besloten een Christ-Historisch week blad uit te geven voor Twente. Deze courant zal den "naam dragen van „De Overijselaar". Medewerkers zijn de hh. dr. J. Th. De Visser, mr. H. Ver kouteren, G. G. van As, W. A. G. J. Gilles, dr. W. Lodder, B. Van der Kolk e.a. Het eerste nummer zal ver schijnen op 27 Sept. of 4 October. De fabrikanten van vensterglas in België hebben, nadat hun geheele per soneel den dienst had opgezegd, de loonen van 1 September af, met 6 pet. verhoogd. Van die verhooging krijgen de arbeiders de helftde andere helft zal gebruikt worden voor het vormen van ouderdomspensioenen. Een veelzydig congres. Men sohryft uit Leuven aan het Handelsblad v. Antwerpen: Woensdag hield de Belgische Boerin- nenbond zyn algemeenen Boerinnen- dag,' 4ie wonderwel gelukt is en een onverwachten byval heeft bekomen. Aan het verslag in het H. v. A., dat dan volgt, is ontleend: „Ten slotte doet zij uitschijnen hoe groot en heilig de taak eener moeder is en zet de aanwezigen aan, naast de zedelijke opvoeding der kinderen, ook hun lichamelijke gezondheid goed te verzorgen. Deze voordracht, met blijkbaar veel kennis van zaken gedaan, wordt warm toegejuicht. Hoogl. Fratenr heeft het nadien over de „voeding der gespeende var kens". Het congres heeft dus wel blijk ge geven van veelzijdigheid. Wat wij overigens met genoegen Jong-China Uit de Semarangsche „Locomotief" Voor de school spelen verschillende jonge vereuropeeschte Chineesjes kerel tjes uit de tweede en derde klasse, leeftijd negen of tien jaar. Iemand vraagt aan een der broekjes ventje in kleurig wit pakje, met gekleurde sokjes en bruine schoentjes, zoontje van een bekenden rijken Chi- neeschen groothandelaar, hoe hij heet. „Alexander, m'neer" „En die daar?" „Dat is m'n broertje, m'neer." „Hoe heet die?" „Maurit8, m'neer." „En die kleine, is dat ook een broertje van je „Nee, m'neer." „Hoe heet die?" „Jozef m'neer." „En hoe is z'n achternaam „Weet ik niet, m'neer. Maar hij is óók rijk." (Historisch) Brand. Donderdagmiddag is te Witelte (gem. Diever de boerderij, bewoond door Sikkema, en toebehoorendo aan mei. de wed. L. J. Brink geheel afgebrand. De oorzaak is onbekend. Huis en in boedel waren laag verzekerd. Een veteraan. Te Cocksdorp op Texel overleed Donderdag op 80-jarigen leeftijd de oud-postschipper Jacob Buijs, broeder in de orde van den Nederl. Leeuw. De heer Buijs was lid van het plaat selijk bestuur der N.- en Z.-H. Red dingmaatschappij en nam persoonlijk deel bij het redden van vele schepe lingen. De overledene was in het bezit van vele medailles, o. a. een groote gouden medaille van de N.- en Z.-H. Reddingmaatsohappij Speenhoff en de Tarief wet. Aan den vooravond van de Protest meeting tegen de Tarief wét te Rot terdam heeft Speenhoff het wetsont werp bezongen. Gisteravond optredende in het Ca sino, heeft hij, tokkelend op zijn quitaar, tot groot vermaak der aan wezigen een reeks coupletten voorge dragen met het refrein Kolkman, o Kolkman Met je snert-belastingplan, „Als je 't van de rijken niet wil halen En den mind'ren man 'tlaat betalen, Kolkman, o Kolkman, Hou jij je pensioentje van n schelling dan! Hoe Speenhoff met den hem eigen kijk op de dingen, zich de gevolgen van de protectie voorstelt ?-o.a. zóó Als we alles gaan belasten, Wat hier de buurman importeert, Zal die ook niets meer moeten hebben Van wat Holland exporteert. Al die hectoliters Klare, Die dan aan de grenzen staan, Moet ons volk, vóór ze bederven, Dan maar zelf naar binnen slaan. Als we alles gaan belasten: Geen kanon uit Duitschland meer, En de Duitscher van weeromstuit Wil ons spek en kaas niet meer. Kolkman weet 'n prachtig middel, Kolkman is nog niet zoo gek Van de kaas giet-ie kanonnen, En dan schiet-ie met het spek. Het Congres voor Zedelijke Opvoeding1. Gisterochtend is te 's Gravenhage het tweede internationale Congres voor Zedelijke Opvoeding geopend. De openingszitting werd geleid door den vice-president van het Ned. Uit voerend Comité, mr. Basquin. Op het podium, naast den president, had plaats genomen de vertegenwoor- (ü8êr ?an de Koningin-Moeder, groot- jhr. de Ranitz. De heer R. A. van Sandick, voor zitter van het Nederlandsch uitvoerend comité, herdacht in de eerste plaats het groote verlies, dat het Nederlandsch comité heeft geleden door het over S*'den van den voorzitter, den heer outon, die de laatste jaren van zyn zoo werkzaam leven geheel voor dit congres heeft geleefd. (Alle aanwe zigen verhieven zich van hun zitplaat sen en brachten een stille, doch wel sprekende hulde aan den overledene.) Hoe geheel dr. Mouton vervuld was van dit congres, bleek spreker nog zoo aandoenlijk, toen na diens over lijden hem ter hand werd gesteld de door dr. Mouton gemaakte openings rede, die hij meegenomen had naar het Ziekenhuis, waarheen hij zich wei nige dagen vóór zijn dood, tot het ondergaan van een operatie moest begeven. Toen zelfs leefde hy dus blijkbaar nog in de illusie, dat hij in staat zou zijn deze taak te volbrengen. Spreker was van meening en vond in deze warme sympathie bij zijn mede-bestuursleden, dat hij zijn laatsten arbeid niet ongedaan mocht maken, dat het een plicht der piëteit was de woorden, die hij had willen spreken, aan het congres over te brengen. Spreker las daarom een gedeelte van de nagelaten rede voor, om daarna de vraag te besprekenWat wil ons congres Het wil de bevordering van de zedelijke opvoeding, hotgeen wy ook kunnen uitdrukken door een sy noniem het wil karaktervorming waarbij zoowel intellectueele als phy- sische opvoeding slechts beschouwd worden als onderdeden. De buiten gewoon groote deelneming uit alle landen van Europa en nit-alle andere werelddeelen bewijst dat overal wordt gevoeld, dat er in de opvoeding over de geheele beschaafde wereld een leemte is. Die leemte wordt even duidelijk gevoeld waar godsdienst de basis is van het opvoedingstelsel als daar, waar meii dweept met de zoo genaamde morale indépendante. Daar om kunnen in dit congres samenwer ken menschen die diametraal tegenover elkander staan in elk beginsel van opvoeding, zoodat van een vijandig staan van het congres tegenover op voeding op Christelyken grondslag hoegenaamd geen sprake kan zijn. In het algemeen zal een rationeele opvoeding moeten streven naar har monische ontwikkeling van het kind tot mensch. Die harmonische ontwik keling moet het ideaal zijn. In de praktijk der opvoeding is echter geen logisch stelselmatig streven bemerk baar naar het bereiken van dat ideaal. Men heeft de geheele opvoeding dienst baar willen maken aan de verstande- lijke ontwikkeling. De resultaten van dit intellectualisme zijn rampzaligvelen zochten dan ook de verbetering door het op den voor- frond stellen van lichamelijke opvoe- ing. Doch ook hierbij vervalt men al gauw in uitersten en velen die aan een gezond lichaam een hooge verstande lijke ontwikkeling paarden, mislukten, of gaven minder dan van hen ver wacht werd. En waarom Omdat bij de opvoeding uit het oog verloren is het gewichtigste onderdeel, de karakter-vorming is het ontwikkelen van de goede eigenschappen en het tegengaan van de verkeerde neiningen van het kind. Het is sprekers vaste overtuiging, dat men op de groote meerderheid der kinderen een verba- zenden invloed kan uitoefenen door zakelijke opvoeding, die gericht moet zijn op ontwikkeling van het verant woordelijkheidsgevoel, het versterken van den wil, het aankweeken van waarheidsliefde, eerlijkheid, moed, rechtvaardigheid, menschelijkheid, ach ting voor zichzelf, altruisme. Daarna richtte spreker een woord van innigen dank tot diegenen, die het comité niet alleen moreel maar ook financieel zoo dapper hebben gesteund uit sympathie voor hgb motto, dat het wachtwoord zal zyn van dit congres: verdraagzaamheid, waardeering en ach ting voor de meening van anderen. De openingsrede van den heer San dick vond lnide instemming. Zy werd herhaaldelijk door applaus onderbroken o.a. toen in de rede gewezen werd op het misverstand, dat omtrent doel en strekking van dit congres was gerezen. De heer de Ranitz, grootmeester van het huis van de Koningin-moeder, bood het congres uit naam van H. M. de beste wenschen aan. De heer van Sandick verzocht jhr. de Ranitz aan H. M. den dank van het congres over te bitongen. Daarna werd de heer van Sandick benoemd tot president van het congres. Tot voorzitter van deze eerste zitting, waarin zedelijke opvoeding van ver schillend standpnnt werd beschouwd, werd aangewezen de heer Bontronx, van Parijs. Hierna werd aan de 24 daarvoor ingeschreven sprekers gelegenheid ge geven hun inleidingen toe te lichten. Desmiddags 2 uur vergaderde de tweede sectie ter bespreking van licha melijke opvoeding als middel tot ka raktervorming. Predikbeurten te Gouda. Zondag. RKMGNSTRANTSCHE KERK. 's Morgens lO'/j uur. Ds. A. KLAVER, Hoorn. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7l/j ure. Da. DEUR. Voorm. ten 10 ure. Ds. BIJL. Namidd. ten 2 nre. Geen dienst. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. S. RONNER, pred. te Waddinxveen. Kinderpreek ten 6 ure. Ds. DEUR. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. GROOTE KERK. uwelijksinzegening, Woensdag 28 Aug., Ds. BIJL. Aanvragen van werknemers op 23 Augustus. Volwassenen. 2 kantoorbedienden, 1 reiziger, 1 opperman, 1 bakker, 1 kruideniersbediende, 3 grond workers, 4 pakhuisknechten, 2 loopknechten, 8 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende 2 kantoorbedienden, Leerlingen en jongens. 4 klerken, Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 10 timmerlieden, 1 schilder, 1 inw. bakker, Halfwas of aankomende: 1 bakker, Leerlingen en jongenè. 1 bakker, 1 sigarenmaker, Ouderwetsche eetlust. Uit op de redactie berustende „fa miliepapieren", deelt het weekblad „Moleschott" het volgende menu mede van een huiseljyk dineetje, dat op den 14en December 1852 in ons land ge geven is Witte Ragout". Soep a la Reine. Croquette k la Volaille. Roastbeaf met Worteltjes. Zwezerikken met hanekammen. Bloemkool met Sauce. Coteletten met sauoe van tomates Geforceerde kalfsborst. Schorsoneren. Boef k la Mode met piqnante Sauce. Pastelon. Kuikens met bruine rogoüt. Andijvie met Eieren. Kalkoenen met Pekeltongen. Kuikens wit. Gebraden Kapoenen. Rooktongen met Tninboontjes. Kuikens met doperwten. Kapoenen met mergpastijtjes. Galantine. Pudding k la Vanille. Padding met Rijnsche wijn Sauce. Daubes met Zalm. Daubes met Kuiken. Salade A la Volaille. Bessetaarten. Glacés. Dessert. Op de achterzijde van het versierde menu staat Bon Appetit. Do tegenwoordige familie besluit „Moleschott" heeft minder eetlust en dat is maar goed ook, want waar,/ is tegenwoordig de keukenmeid die bij zoo'n dergelijk familiefeestje haar kunsten vertoonen kan Schepen met glazen huid. De bodem van schepen biedt, gelijk bekend is, een voortreffelijke woon plaats voor tal van schelpdieren, die zich in zoo groote hoeveelheden aan de onder water liggende deelen van een scheepsromp vastzetten, dat b.v. froote zeebooten elk half jaar in 't ok moeten worden opgenomen, ten einde die ongewenschte passagiers te verwijderen. De aangroei dier schelp dieren oefent n.l. een buitengewonen invloed nit op de snelheid van het vaartuig. Een boot van 6B00 ton, die een snelheid van 14 knoopen bereikt by 'n dagelijksch verbruik van 70 ton steenkolen, behoeft na 6 maanden 110 ton kolen om dezelfde snëlheid te be reiken. Ten einde de aangroeiing der schelpdieren te voorkomen, is heriiaal- delijk het plan geopperd het zieh on der water bevindend deel van den eepsromp met een glaslaag te over trekken. Alle plannen mislnkten echter, doordien het onmogelijk scheen een glasdek te vervaardigen, dat duurzaam aan den scheepsromp te bevestigen zou zijn. Staal zet zich immer reeds bij geringe temperatunrsverhooging uit, en zoodoende zon de glazenbedekkings- laag op 't staal barsten. Thans moet het een Londensch ingenieur, J. P. Linton, gelukt zijn, het vraagstuk op te lossen. Hij legt tusschen het staal en 't glas een dan houtlaagje, en maakt gebruik van een nieuw bindmiddel, dat uit hars en lijnolie bestaat. De glaslaag is tevens vrij goedkoop, doordien het dokken niet noodig is, worden reeds in 't eerste jaar alle kosten gedekt. Er zijn door den uitvinder reeds proeven genomen met een motorboot en met zulk gunstig gevolg, dat nu voor de kiel van een groote zeeboot een glazen huid gemaakt wordt. De WINKELCOMMISSIE der Coöp. Bakkerij en Verbruiksvereeniging ONS VOORDEEL" is voornemens om op WOENSDAG 4 SEPT. a.s. De benoodig-e PAFIEREN ZAKKEN en verder PA PIER, ten dienste der Afd. Kruidenierswaren. Monsters en voorwaarden van af heden ten kantore ter inzage, van 's morgens 9 tot 's namiddags 6 uur. De inschrijvingsbiljetten in te zenden des avonds voor 8 uur. Namens de Winkelcommissie, H. BOSMAN, Secr. Drog-ist. Wijdstraat 29. Telefoon 328. Aang-esloten Tel. No. 328. COOPS, ANTON, Drogist Wijdstraat 29. Eerste Klasse Likeurstokerij en fabriek van fijne Limonadesi ropen^ annex uitgebreide Wijnhan del vraagt voor GOUDA en OM STREKEN een actief tegen genot van provioie. Br. Fr. Lett. A. S. H. Nögh A van Ditmar's Alg. Adv.-Bnr., Rotterdam. De DIRECTEUR der Ambachts- avondschool maakt bekend, dat gelegenheid zal bestaan tot inschrij ving van Nieuwe Leerlingen voor dén aanstaanden Cursus op DON DERDAG 29 AUGUSTUS a.s.t in het gebouw der School aan de Hontmansgraoht, des avonds van 7 tot 9 uur. Om tot de laagste klasse te worden toegelaten moet men eene verklaring overleggen, afgegeven door het hoofa eener lagere school in deze gemeente, dat men in den loop van dit jaar diens school heeft verlaten na haar tot het einde en met vrucht te hebben doorloonen. Zy,* die zoodanige verklaring niet kunnen overleggen of tot eene hoogere klasse verlangen te worden toegelaten, moeten voldoen aan een EXAMEN, dat zal worden afgenomen op IHltum- dag f en IMnsdag 3 September a.s., des avonds te V uur. De Directeur voornoemd: B. E. SPIJKER Az. Gouda, Augustus 1912. in de Groote of St. Janskerk te Gouda OP des avonds 9 nur, ter gelegenheid van den Veij aardag van H. M. Koningin Wilhalmina, door den Heer J. H. B. Spaan drum an, met wélwillende medewerking van Mejonkvrouwè MINNY DE JONGE (sopraan) den Haag, Mej. TO BOU- MAN (Viool) Rotterdam en den Heer A. BEST Jr. (Flpit) den Haag. Programma's, tevens bewijzen van toegang, zyn tegen betaling van M cent verkrijgbaar bij de boekh. J. VAN BENTUM ft ZOON en J.JDE VEN en by den Koster. EN

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2