Seizoen-Opruiming, "fflt D. SAMSOM, Gouda, BirLm-erLlaxxd. TJit de Pers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. den tf SPORT Laatste öerichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Groote Jaarlijksche m if I» slaagde er met eenige moeite in, den brand te bi usee hen. Een gedeelte van het gebouw en de inrichting is zwaar door water en vuur beschadigd. Duizenden draden smolten, waardoor de verbinding met de provincie, het vasteland en Amerika geheel verstoord werd. Op het oogenblik hebben de mon teurs, na den geheelen nacht te hebben geworkt, de meeste provinciale lynen weder hersteld. De directie hoopt dat de dienst morgen weder zijn geregel- den gang cal gaan. Duitschlamd. Brand in een schouwburg te Berlijn In het Theater des Westens te Ber lijn brak gistermiddag een brand uit, die anderhalf uur bleef woeden. Het tooneel is geheel en al verwoest de zaal is niet door het vuur aange tast, maar door water en rook schadigd. Frankrijk. Moelai Hafid heeft zich twee auto mobielen aangeschaft, om naar Parijs te rijden. Hij moet van plan zijn zich te Parys in wostersche kleeding te vertooüen. Fia Helba, de troonpretendent in het Zuiden van Marokko heeft volgens de Matin in een manifest alle belastin gen voor afgeschaft verklaard. Vilde Internationaal Congres voor V erzekeri ngs wetenschap. Het op 2 September a.s. te Amster dam te houden Vilde Internationaal Congres voor Verzekeringswetenschap belooft zeer druk bezocht te worden. Het aantal bezoekers zal minstens 400 bedragen, terwijl bovendien ongeveer 150 dames uit het buitenland van de gelegenheid zullen profiteeren ons land te loeren kennen. In het geheel zullen 25 verschillende landen vertegenwoor digd zyn. Verschillende regeeringen en wetensohappelyke vereenigingen hebben het voornemen te kennen go- geven gedelegeerden te zenden. Het congres, dat tot 7 September duren zal, heeft plaats in het Concert gebouw en zal geopend worden op Maandag 2 September des ochtends te half elf. Wij vernemen, dat het in het voor nemen van Zyno Koninklijke Hoog heid, den Print der Nederlanden, den Beschermheer van dit congres, ligt de openingsplechtigheid mot Zijne tegenwoordigheid te vereeren. Het Algemeen Seoretariaat van het oongres is gevestigd Damrak 74 Am sterdam. De kieareoht optocht der S. D. A. P. Zaterdagmorgen heeft te Amsterdam het hoofdbestuur der S. D. A. P. ver gaderd ter bepaling van den te volgen gedragslijn na de weigering van aen Haagschen burgemeester tot het hou den van den kiesrecht optocht. In die vergadering werd besloten een manifest te verspreiden, dat tot opschrift draagt; „Roode Dinsdag, een aanslag op ons recht". In dit manifest wordt gezegd dat de Haagsohe burgemeester geen enkel geldond motief had om die kiesreoht- betooging te verbieden en wordt daar om uit naam der geheele arbeiders klasse geprotesteerd togen dezen aan slag op het recht van demonstratie. Het manifest besluit aldus: En dat men ons dit weigert, is een daad van onze volkomen de gansche arbeidersklasse aangedaan. Natuurlijk is dit onrecht voor ons geen reden, de voorgenomen meeting op Dinsdag 17 September niet te laten doorgaan. Integendeel hebben wij ge noeg vertrouwen in u, arbeiders, om niet te weten, dat gjj genoeg gevoel van eigenwaarde, genoeg ernst in den stryd voor het algemeen kiesrecht hebt, om dezen herhaalden kaakslag, uwe klasse toegebracht, te beantwoorden met nog veel drukker bezoek dier meeting, dan wy reeds verwachten. Knnnen wij, zonder in openlijk ver net te komen met de overheid en hare geweMseiddelen, thans geen optocht houden, men kan ons niet verhinde ren, op andere wettige wyze te de- nionstreeren. De publieke straat is, ook zonder weigering, nu eenmaal vry, ook voor ons, óók open den Dinsdag der Kameropening en van die vryheia zullen wij dan ook gebruik makpn en wel, nadat, de koninklijke optocht is goéindigd. In drommen van duizenden wachten wy u, van uw teeken als kiesrechtbe- tooger voorzien, te 12 nar op het mee tingsterrein. De meeting wordt om half twee gesloten. Tegen half drie hopen wy u, met ons, aanwezig te zien, zoo mogelijk op, anders rondom het Binnenhof, om daar tegen het uür, dat de Tweede Kamer hare werk zaamheden begint te betoogen voor het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, bij de Grondwet gewaar borgd zonder eenige verzwakking of vervalsching. Arbeiders Wij rekenen op uVooral ook op onze Haagsche kameraden, die wij al- allen tot deze demonstratie oproepen. Het gaat erom, thans te toonen, dat gij daden van willekeur en onrecht niet zonder protest laat voorbijgaan. Allen op naar den Rooden Dinsdag! De bewapening der politie. Op de gemeente-begrooting van Amsterdam komt onder het hoofdstuk Klitie een post voor van f 2000 ten hoeve der bewapening van de politie. Deze post is verhoogd voorgedra gen voor 1912 bedroeg hij f 1000 met het oog op het voornemen, om geleidelijk een aantal revolvers met munitie aan te koopen, ten ge- bruike van het Hoofdbureau en de 14 politie-afdeelingen. De Middenstands-enquête. De Staatscommissie voor de Mid- denBtandsonquèto (ingesteld by kon. besluit van 15 September 1908) is in den laatsten tijd een belangrijk eind met haar werkzaamheden gevorderd. Gelijk vroeger reeds medegedeeld is, werd eerst vanwege de commissie in een groot aantal gemeenten een schrif telijke enanête gehouden. Door daartoe aangestelde enquêteurs werd aan de hand van door de vakgenooten inge vulde vragenlijsten en van persoonlijk onderzoek een beschryving opgesteld van den toestand van de ter plaatse bestaande middenstandsbodrijven. Vele verslagen kwamen op deze wyze gereed. Dit zeer uitgebreide materiaal werd vervolgens door de commissie verwerkt. De gegevens, omtrent de verschillende bedrijvon verkregen, moesten verza meld, gecontroleerd en soms belangrijk aangevuld, daar by de schriftelijke enquête niet ieder bedrijf geheel tot zijn recht gekomen is. Hiertoe werden van ieder vak voorloopige resumties opgemaakt, waarin de arbeid van het bedrijf en do toestand der onderne mers behandeld worden. Op vergade ringen van de Commissie wordeifdézo resumties voor het meerendoel reeds behandeld en besproken met bestuur ders van patroonsvereenigingen en andere vakkundigen ten einde nadere inlichtingen en zoo noodig een vin gerwijzing voor een aanvullend onder zoek te verkrijgen. Het ligt in het voornemen de Cóm- missie om na omwerking deze rosum- ties als vertrouwelijk stuk aan ver schillende patroonsvereenigingen en vakkundigen te zenden om schriftelijk advies daaromtrent te verkrijgen. Op dezelfde wijze worden ook eenige belangrijke onderwerpen als het kre dietwezen, de vakopleiding, enz. be handeld. Met het eindverslag is tevens reeds een aanvang gemaakt, zoodat het eind van de werkzaamheden der Commissie binnen niet langen tijd te verwachten is. Centrale Gezondheidsraad. Naar men weet, heeft de oud-gene raal J. F. T. C. Van Dam van Isselt het voornemen te kennen gegeven om als voorzitter van den Centralen Ge zondheidsraad te Utrecht af te treden. Zyn opvolger zou dan naar men ons mededeelt benoemd worden de heer dr. W. P. Ruysoh, hooidinspeo- teur van de Volksgezondheid Den Haag. De houding der Regeering tegen over het Congres voor Zedelijke Opvoeding. Tegenover de meening van de mi nisters Heemskerk en Regout, dat zede- lijke opvoeding zonder godsdienst on- mogelijk is, herinnert de hoefyzer-cor- respondent van het Hbld. aan hetgeen .een zeer hoogstaand staatsman van diepe overtuiging en onverdacht anti revolutionaire beginselen" wnlen mr. J. O. de Marez Óyens, in Fsbr. 1911 in de Eerste Kamer heeft gezegd: „De geachte afgevaardigde voor Noord-Holland (de heer Röell) ont kent de geestelyke verwildering en doet een beroep op het afnemend drankmisbruik on de criminaliteit. Ik kan dit beroep niet accepteeren. Zeker, matigheid en eerbiediging voor 's naas ten goed en leven zyn Christelyke •lichten, zooals de geachte afgevaar- igde se noemde, maar men mag de zaak niet omkeeren en zeggen, dat zonder uitzondering matigheid, eer biediging van anders goed en leven, de erkenning inhouden van de grond- waarheden van het Christendom. Ik >t ga! had, want het zou als een be- leediging worden opgevat door de sommigen of, zooals ik meen, de velen, die de Christelijke openbaring een overwonnen standpunt achten, en een ganschelyk verouderde levensbeschou wing, en die nochtans vaak uitmunten door deugden, die wij met onze ver ouderde levensbeschouwing Christe lijke deugden noemen, maar die zy liever als vrucht van humaniteit zien aangeduid." De heer Rfoll, zoo betoogde de spreker verder, verwarde geestelijke met zedelijke verwildering. Spreker wees op de z. i. toenemende geeste lyke verwildering waarmee hij be doelde bet toenemend gemis aan zekerheid, aan troost, aan stuur en steun voor den geest. Maar daarmee heeft zedelijke verwildering niets te maken. En hij vervolgde „Nu zullen misschien zy die mij aanhoorden vragen hoe is het moge lijk, dat er geen algemeen toenemende zedelijke verwildering, maar wel toe nemende geestelyke verwildering zou zijn waar te nemen Is daaruit niet af to leiden dat wat gij noemt de Christelijke openbaring, haar tijd heeft gehad, dat wy daarvan nu de vruchten genieten en wel verder buiten haar kunnen „Ik ben er van overtuigd, dat menig ernstig en denkend Christen van onze dagen op die vraag niet dadelijk het antwoord kan geven. „Wat mij betreft, ik heb vaak tot jonge menschen hij hun aanneming in de kerk, gezegd gij zult mieschien minder bezwaren hebben in uw con sciëntie wegéns .veel verkeerds, dat ge in de wereld zult aantreffen, dan het klinkt misschien paradoxaal met betrekking tot de edele gedragin gen en hooge gedachten van hen die openlijk gebroken hebben met de Cnristelijke grondwaarheden. Dat zal u een zwaarder verzoeking tot afval zijn. En dan gaf ik hun mijn oplos sing in dezen strijd." Het Congres voor Zedelijke Opvoeding*. De vergadering van de eerste sectie B. werd geopend door prof. Adler, uit New-York. Verschillende sprekers voorden daar na het woooIrO.^. de heer Abendanon, den Haag. Dr. J. Gqrzon dankte o.a, namens de Ned. Zionistenbond het congresbe- stuur, dat da Zionisten zich hier schrif telijk en mondeling kunnen uitspreken. De heer Veenstra sprak over de reclosseering en opheffing van misda digers, die dikwyls niet weten wat zedelijkheid beteekent. Hun moet wor den geleerd, dat een zedelyk en recht schapen leven in hun eigen belang is. Uit sprekers ervaring onder honderden misdadigers zegt hij, dat in iederen misdadiger de lust tot het goede op te wekken is, maar hun ontbreekt de maeht om zich los te maken van de zonde of de ondeugd die hen omlaag trekt. De heer F. J. Gould, demonstrateur van den Engelschen Bond voor Zede lijke Opvoeding, heeft na afloop van de miadagzitting van het Congres voor Zedelijke Opvoeding aan een 9- tal Engelsche kinderen, in tegenwoor digheid van een groot aantal congres sisten, een openbare les gegeven over het ontwerp „eerbied". De president van het Congres, de heer R. A. van Sandiok, leidde den heer Gould by de leden in. Hij wees er op dat Gould's lessen wereldver maard zyn. Diens openbare cursussen worden in geheel Engeland geregeld gehoudt n hij gaf ze in de Vereenigde Staten van Amerika, en is uitgenoo- digd door Britsch-Indië om aldaar in den aanstaanden winter een reeks lessen te geven. Spreker gaf vervol gens een toeliohting van de methodiek van deze eigenaardige lessen. Elke afionderlyke les is zoo geconstrueerd, dat zij de draagster is van één een voudig zedelyk denkbeeld. De keus voor'dit onderwerp door den onder wijzer maakt de les tot rechtstreeksch zedelijk onderwys. Maar ten aanzien van de kinderen ie de les eerder in direct, daar de les wordt gegeven door middel van concrete illustraties. Gould heeft de klas kinderen, waar aan hij deze les zou geven, vroeger nooit gezien. De klas is slechts klein, 9 in getal, omdat men er niet in kon slagen meer kinderen by elkaar te brengen die behoorljjk Engelsch knn nen verstaan en daarenboven in die taal kunnen antwoorden. Spreker verzocht verder allen aanwezigen zich doodstil te honden, opdat de aandacht der kinderen dn verdeeld op de les geves tigd blyve en hjj sprak ten-slotte er zyn voldoening over uit, dat Gould bereid gevonden was, over te komen, om bij gelegenheid van dit Congres hier in Nederland zijn eerste les te komen geven. Aan de hai^d van met teekeningen op het bord toegelichte verhaaltjes en vragen, naar aanleiding van die verhaaltjes gedaan, wist de heer Gould zijn jeugdig gehoor de erkentenis te ontlokken dat men eerbied verschul digd is1°. aan kinderen2°. aan zieken of gébrekkigen 3°. aan dienst boden 4°. aan alles natie9 5°. aan alle godsdiensten 6°. aan dieren in onzen dienst. De les liet niet na, op de aanwezi gen indruk te maken door den diepen ernsfc welke den heer Gould bezielde en door de eenvoudige, natuurlijke en joviale wijze waarop hij de kinderen tot nadenken over en meevoelen van de door hem gedemonstreerde zede waarheden trachtte te brengen. Tweede dag. Zaterdagochtend werd het congres voortgezet met de discussie over „Ze delijke opvoeding, beschouwd van verschillend standpunt" (confessioneel, vrijzinnig-godsdienstig en onafhanke lijk van den godsdienst). De voorzitter, de heer Sandick, deed vooraf voorlezing van telegrammen van dank van de Koninginnen en den den Prins voor de gezonden huide telegrammen. Spr. dankende voor zijn benoe ming tot president -- hoopte dat de discussies zich zouden kenmerken door loyauteit en hoffelijkheid. Voorzitter van deze vergadering was de heer Boutroux. Mevr. Kergomard (Parijs; brak een lans voor de teekenschool in Frankrijk. In 40 jaar is niet de volmaaktheid bereikt, maar goede resultaten zijn verkregen. De kinderen hebben op rechtheid, eerlijkheid, eerbied, besef van de waardigheid van den arbeid, rechtvaardigheidszin, altruisme en liefde voor de menschheid geleerd. De heer Kurth (Rome) betoogde dat alleen de christelyke moraal den mensch boven zich zelf verheft. Die moraal verheft den mensch tot hooger sferen. Wij moeten het kind onder dompelen in het Evangelie. Sprekor beriep zich op het woord van de Beschermvrouwe die den godsdienst vooropstelde en bracht onder ap plaus de Koningin-Moeder daar voor dank. De heer Veenstra, den Haag, meende dat wij vrede moeten zoekenvrede die kracht geeft bij de zedelijke op voeding vrede in Jezus Christus die elk menschelijk geweten vinden kan. De heer Domela Nieewenhuis (Hil versum), hield vol dat atheïsten, mate rialisten en anarchisten als hij het nooit eens kunnen worden met het standpunt der geloovigen. Verdraag zaamheid is alleen mogelijk in de con greszaal, niet daarbuiten. Het blijven bestaan van misdaad, ellende en pros titutie bewijst het failliet van de chris telyke moraal van 20 eeuwen. De heer van Zadelhoff (Dordrecht) riep allen ten strijd op tot verbetering van de levensvoorwaarden der arbei ders. Dan krijgt men ook betere levensvoorwaarden voor 't kind wat de zedelijke opvoeding ten goede komt. De voorzitter, de heer Boutroux, sloot hierop de zitting, constateerend dat men niet tot eenheid, wel tot ver- eeniging was geraakt. Des middags 2 uur vergaderde de eerste sectie ter bespreking van het onderwerp zedelijke opvoeding van praktisch standpunt beschouwd. Voorzitter was dr. J. H. Gunning (Amsterdam) die verzocht niet te tre den in de theorethische discussies en niet af te dalen in details. De zeeslang gevangen. Uit Messina komt een bericht, dat velen onzer collega's met gemengde gemengd gevoelens znllen vernemen. Ze is gevangen. Miss Rider Haggard, dochter van den beroemden roman schrijver, had haar eenige weken ge leden gezien bij de Engelsche kust en nu verleden woensdag vertoonde zy zich in de straat van Messinablyk- baar had zy zich ylings aan de scherpe blikken der Engelsche nieuwsblad- se hxij vers pogen te onttrekken. Vis- schers zagen haar in het vaarwater van een Engelsch jacht 't begia ston den zij verstijfd van schrik, maar na hun kalmte teruggekregen te hebben, slaagden zy, het spilvormige ondier in hun net te krijgen en het in de Tremestieri baai aan land te brengen. Het vreeselyke monster weegt 600 pond zyn hals is 9 voeten 8 daim in den omtrek, de romp is 6 voet, de staart 6 voet 7doim lang. Deze laatste loopt uit in een kurke- trekkervormige krul. De gemidAU. lichaamsomvang i. 30 daim A T" kop zittentwee vleugelspit*», ooren, waartusschen daoogea. iST den rechthoekigen mond ontwaertmZ een zestal kiewen. Het dier is soepel gevormd, als een mei.» bezit, zegt de Daly Chronicle, ijiS alles meedeelt, een benijdbaar isnJi tache, de beauté. De SenchuT* Messina verzekeren datbevoegde u». sonen" die de vangst bijwoonden U. gen tijd stom waren van vertui!" maar zorgden, dat het dier in nJjS bewaring werd gebracht, omi,oa~ loovigen te overtuigen. jA; Iindien het werkelijk (mzioUüoom malen geziene en nooit hsudsrés zeeslang is geweest die men hier vangen heeft, zal dat voor de vetes- schap een belangrijke verovering im maar voor de zomer journalistiek een gevoelig verlies. Een paniek. Te Utrecht is Vrijdagavond ondsr de bezoekers van den Flora-Bioscoop op de Oudegracht een kleine paniek ontstaan. Door den wind was van een rata, dienende tot lichtdoorvoer, een ruit van ongeveer een centimeter dik door een andere ruit te midden van de bezoekers gevallen. Door het spoedig en cordaat optreden van de directie en van een paar aanwezige geniesol daten werd erger voorkomen, want uit het publiek was men reeds begon nen to roepen van „brand" en er werk hevig naar de uitgangen opge drongen. Een heer had een paar glasscherven dwars door' zijn strooihoed gekregen, echter zonder hemzelf te verwonden. Bloedige misdaad. Do Nederlandsche arbeider F. J. kreeg te Dinslaken na een drinkgelag twist met zijn kostbaas, G. M. J„ snelde naar de keuken, greep een broodmes en stak het M. tot aan het heft in den den haJs, waardoor dril slagaderen werden doorgesneden. En spoedig aanwezige dokter kon den man nog bijtijds door afbinden der aderen reddon. De dader werd, toen hij naar ons land uitwijken wilde, gearresteerd. Tuinstad bij München. Op de algemeene vergadering van de Vereeniging tot verbetering van woningtoestanden in Beieren, werd over de oprichting eener tuinstad te Forstenried bij München gesproken, waarover de Rijksraad Von Cramer— Klet reeds 200,000 Mark beschikbaar gesteld heeft. Op het daar ter beschik king staande terrein kunnen voor 2500 gezinnen op gemiddeld 400 M1. groote Btukken grond woningen wot- den gebouwd. De óóngezinwoningen op rijen, alk met 3 kamers, keuken, bad en tosbs- hooren zouden 302 Mark huur jaar moeten opbrengendie voor twee* gezinnen onder één dak voor elk 100 [ark minder. De hoofdvoorwaarde zou zijn, dat het stadsbestuur voor zeer goedkoops verkeersgelegenheid zorgt. Te Rouveen (Dr.) heersöht een mui zenplaag, die den landbouwers veel last en schade berokkent. Aanvankelyk hielden zij zich op in de korenvelden, doch nu deze gemaand zijn, trekken de knagers bij honderden naar de gras- en aardappelvelden om daar hun ver nielzucht voort te zetten. De Solo. Het stoomschip „Solo", dat in den beruchten storm van 30 September 1911 by Ter Heyde strandde en eerst op 17 Maart 1.1. kon worden afgebracht is sedert nagenoeg geheel gerepareerd op Wilton's werf te Rotterdam en heeft deze week het dok verlaten, om in 't begin van October onder den naam van „Djebree14 van Rotterdam naar Hamburg te vertrekken en dan op 8 October vandaar de reis naar Indie voort te zetten. Het stoomschip zal worden gevoerd door kapitein H. C. M. van Houten Verduistering. Inzake de gevangenneming van den commies der posterijen te Deventer, verzuimt de Tel. nog nader, dat deze verband houdt met vermoedens van onregelmatigheden in spaarbankzaken tijdens zün postdireoteurschap te Horst. Genoemde ambtenaar zon tegen de bedoeling der inleggers het tegoed op de spaarboekjes niet hebben omge zet in staatschuldboekjes, maar de op brengst hebben gebruikt voor den aankoop van 3 pCfc. Certificaten N. W. 8. Een administratief onderzoek zal moeten uitmaken, wat met deze effecten door den heer B. is gedaan. Dat hij deze manipulation kon doen, is te danken aan de ongeëvenaarde onergdenkendheid van de inleggers. Vrachtboot gezonken. Men seinde aan do „M. Crt." uit IJmuiden d.d. 25 Aug. Zondagmorgen is 10 mijlen ten Wes ten van IJmuiden gezonken de groote Engelsche vrachtboot „Eton", thnis behoorende te Londen aan de reederij W. Gray en Co. Het schip was ver laten en is zeer vermoedelijk in aan varing geweest, van de equipage is niets bekend. Verschijnselen als roode lantarens en het ontbreken van een paar scheepsbooten wettigen het ver moeden, dat de bemanning gered is of in de scheepsbooten ronddrijft. Het stoomschip ligt op ongeveer 10 vaam water zeer gevaarlijk voor de scheep vaart. Masten en pijp steken nog boven water uit. Een telegram nit Hoek van Holland meldt nader Hedenmorgen is het Engelsche stoomschip „Eton" ter hoogte van IJmuiden aangevaren door het Engel- stoomschip „Atlantic". De „Eton" zonk bijna oogenblikkeiyk. De be manning is door de „Atlantic" gered en naar Rotterdam gebracht. In de Fransche badplaats Onival sur Mer zijn 4 meisjes door een on verwacht hooge golf in zee geslagen. Drie verdronken. Een der ongeluk meldt men uit Ho pe Cove, een visschersplaatsje in Zuid- Devonshire. Twee broers stonden met hun zusje op een klip, waar zij zelf niet nat werden, naar do woelige zee te kijken, toon onverhoeds eon golf hot meisje en haar jonsten broer weg sloeg. De jongen verscheen nog even aan de oppervlakte met een groote wond aan het hoofd en verdween in de diepte. Het meissje droef de zee in. Van geen van beidon heeft men een noodkreet vernomen. Hun lijken zijn nog niet gevonden. 1°. de gewone ontvangsten op vier honderd drie en negentig duizend vijf en dertig gulden, vijf en negentig centf 493035.95 en de gewone uitgaven op vier honderd drie en veertig duizend vier hon derd zee en twintig gul den, negentig cent - 443426.90 GOUDA, 26 Aug. 1912. Door Burg. en Weth. zijn do vol-1 gen de stukken aan de raadsleden toe gezonden. Gouda, 20 Augustus 1912. Wij hebben de eer U mede te doelen, dat wij over het aan Uwen Raad ge richte adres van J. Slegt, timmerman alhier, waarbij hij verzoekt de beschik king te vorkrijgen over een stuk ge meentegrond in de z.g. Manége, ten einde een tiental woningen te kunnen bouwen, het gevoelen hebben inge wonnen van de Commissie van Bijstand in het beheer der gemeentewerken. Bij haar by ons ingekomen schry ven, hetwelk wij hierbij overleggen, meent de Commissie inwilliging van het ver zoek te moeten ontraden ten eerste, omdat het type woningen, zooals de bij het adres behoorende teekening aangeeft, niet geschikt is om onmid dellijk by een der voornaamste toe gangen tot de stad te verrijzen en bo vendien, omdat het in koop of erfpacht geven van een gedeelte van het terrein, waarover de gemeente aldaar beschikt, de waarde van het geheel belangryk zou doen dalen en dus niet in het belang der gemeente zou zijn. Wy kunnen het gevoelen van voor noemde Commissie tot het onze maken en hebben daarom de eer Uwen Raad in overweging te geven op het adres afwyzend te beschikken. Aan den Raad der gemeente Gouda. Gouda, 14 Augustus 1912. De Commissie, belast met het on derzoek van de rekening, dienst 1911 der Gemeente, heeft de eer den Ge meenteraad te rapporteeren, dat zij de bedoelde rekening, na vergelijking met de daarby behoorende bescheiden, ac- coord bevondfln heeft. Zy stelt derhalve voor het door Burgemeester en Wethouders aange boden concept besluit tot voorloopige vaststelling der meergenoemde reke ning goed te keuren. De Commissie voornoemd, C. P. W. DESSING. W. BOKHOVEN. P. J. KOLIJN. Aan den Raad der gemeente Gouda. Ontwerp-Besluit. De Raad der gemeente Gouda ;L Gezien de door Burgemeester en Wethouders ingevolge de artt. 218 en 219 der Gemeentewet opgemaakte en hem aangeboden Rekening en Verantwoording van de Inkomsten en Uitgaven der gemeente over het dieast- jaar 1911 Gelet op art 220 der boven genoem de wet Heeft besloten De voormelde Rekening voorloopisr ▼ast te stellen: en mitsdien met een batig saldo van negen en veertig duizend ses hon derd negenguldenvijfcent f 49609,05 2°. de buitengewone ontvangsten op twee honderd zes en twintig duizend zes honderd elf gulden, zeven en vijf tig centf 226611.57 en de buitengewone uit gaven op twee honderd veertien duizend vier hon derdachttien guldenzeven en dertig en een halm eent - 214418.375 en mitsdien met een batig saldo van twaalf duizend honderd drie en negentig gulden, negentien en een halven cent f 12193.195 Bij do gisteren te Amsterdam ge houden jubileumswedstrijden van De Jonge Kampioen behaalde de heer D. IJsselstijn (Goudsche Zwomclub) in het nummer Snelzwemmen 600 M., de derde prijs in 11 min. 25*/» tec. Hedenmiddag heeft op het Schiet- terrein bij het schijfschieten een sol daat door het terugslaan van oen huls oen verwonding aan het hoofd en aan oen der handen gekregen. Por bran card werd hy naar het hospitaal overgebracht. Waddfnxveen. Door de besteder», de heeren H. Paul en T. Kwakernaak is de bouw van twee burgerwoonhui- zon aan don BVugweg opgedragen aan W. de Bos, timmerman alhier, voor zijne inschrijvingssom van f8950.— De namen der laagste inschrijvers meldden wij in ons'vorig nummer. Tengevolge van een gebrek aan den zinker door do Gouwe was onze gemeente gistermiddag tot ongeveer 's avonds halfacht van gas verstoken. Gelukkig dat het Zondag was, an ders zouden zeer veel bedrijven, die gebruik maken van een gasmotor, groot ongerief daarvan hebben onder vonden. Haastrecht. Voor het examen Hoogduitsch 1. o. slaagde Zaterdag te 's Gravenhage de heer J. J. Wensveen alhier. Boskoop. Bedankt is voor het be roep naar de Chr. Geref. Gemeente alhier, door den heer L. H. v. d. Mei den candidaat te Loosduinen. Woerden. Zaterdagochtend is een 6-jarig kind van den heer K. alhier uit de bovenste verdieping op straat gevallen en bewusteloos opgenomen. [et kind verkeert in hopeloozen toe stand. Lekker kerk. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van commis sarissen der Volks-Leesbibliotheek van van het Departement Ijekkerkerk der Maatschappij tot Nat van 't Algemeen, zijn herkozen tot vice-voorzitter A. v. d. Wouden en tot secretaris H. Schenk JKzn. In de plaats van de heeren A. Neef en C. Slyk, die als commissarissen be dankt hadden werden de volgende dubbeltallen opgemaakt1. G. Roest KHzn., 1. J. L. v. Vliet Rzn. 2. J. v. Limborgh, 2. J. De Waard. Nientverkerk a. d. IJssel. De voerman Teunis De B. oud 23 jaren, alhier, had met zijn patroon op 12 Juni j.l. de paardenmarkt te Buiten- slois (Numansdorp) bezocht. Daarheen Te Delft werd gjsterea het eerste ;edeelte van.de serie-wedstrijden om ien Delftschen Zilveren Wisselbeker, uitgeschreven door „Concordia" ge houden. De uitslag is hiervan R.F.C.—V.O.C. 1—3. V.F.C.V.U.C. 0—5 wegens niet opkomen. Xerxes—Excelsior 2—3. Olympia—D.V.S. 0-6. Van ae wedstrijden is het volgende te vermelden. Het Rotterdamsehe V.O.C. wist haar stadgenoot R.F.C. met 31 er onder te honden. De 2e- klasser Xerxes evenwel, door invallers verzwakt, bracht, het er minder mooi af. Overweldigt! door het eerste op treden van Excelsior, dat in enkele minuten 3 maal scoorde, raakte het verband en de kracht uit de voorhoede, dat slechts twee maal kon tegenscoren. Als laatste Jjwamen het Goudsche Olympia tegen de Rotterdamsehe 2e- klasser D.V.S. in het veld. Olympia stelde zich op met 10 man, waarvan 4 invallere, waartegenover D.V.S. een geheel volledig elftal plaatste. Al di rect bleek D.V.S. sterker, de aanval len van de voorhoede waren voor v. Iterson en Wagner niet te houden en binnen een kwartier was hot 3—0. De Goudsche voorhoede brak wel eens gevaarlijk door, doch het geluk was niet aan hun zijde. Evenzoo was het na rust. Aanhoudend weid Wagner aan het werk gezet. Veel mooie ballen werkte hij weg, doch bij tijd fluiten had Olympia met 6—0 verloren. Het terrein was niettegenstaande het slechte weer goed bespeelbaar; er was vrij veel publiek. Goudscho Voetbalbond. Het bestnnr van den G. V. B. is tegen Dinsdagavond in spoedverga dering bijeengeroepen. Roeien. l)e Roei- en Zeilvereenigiug „Gouda^ heeft tegen 8 September e. k. onder lingo wedstrijden uitgeschreven, te houden op den Reeuwijkschen plas. Het programma bevat wherry-roeien bestuurd door dames, canoToeien en handicap-zeilwedstrijd. Zwemmen. Bij den grooten wedstrijd Het Kalf je—Amsterdam Zaterdag gehouden werd na oen spannenden striid tas- schen de heeren Oécnt en M" eerstgenoemde overwinnaar. Langen tyd hield Minnes de leiding doch ten laatste schoot Ooms voor en passeerde het eerst den eindstreep. Korfbal. M. S. V. G.—Swift 4-5. Gisterenmorgen 10 uur speelde de Goudsche korfbalclub „Swift" een wedstrijd tegen de „Militaire Sport- voreeniging Gouda" op het Kazerne plein. Direct bij aanvang ontwikkelde zich een vurig spel, vooral aan de zijde van „Swift", in den aanval. Hardnek kig was echter de verdediging van de Miiitairen, die dan ook na 15 minuten weer de leiding wisten te nemen door het vak Hazonwinkel. Even daarna wist „Swift" echter gelijk te maken en slaagde zy er in de leiding over te nemen met 2—1 en deze te behou den totdat de rost kwam met 3—2. Na rust maakten de Militairen weldra gelijk. De einduitslag kwam echter met 5—4 voor „Swift", 'die daarmede haar eersten wedstrijd verdiend ge wonnen heeft. rydende had hij vernomen, dat zijn «troon door zekeren Dnitschen paar- lenhandelaar May op een vorige markt pati zou bedrogen zyn. Te Numansdorp gekomen zag hij zijn patroon in een twistgesprek met een Duitsch paarden- kooper. De twist werd hoe langer hoe heviger, zoodat hy, De B., op den Duitscher toeliep en dezen een slag met een stok op diens hoofd toebracht. Voor deze mishandeling was de B. voor de Dordtsche rechtbank gedag vaard. De eisch luidde 1 maand gevang. Voetbal. De wrie-wed.trgden, uitgeechreven door „Qoade" moeiten wegens het •leehte weer en teiteinitOeiUnd nit- geeteld worden. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, 1ste kw. 32, 2e 28, 3e 24 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer 1ste kw. 32 Va, 2e kw. 81, 3e kw. 27 cenl per half kilo; Schapen en Lammeren goed aan gevoerd. Handel in vet vee stug, doch prijs houdend. Vette kalveren traag, lager in prijs. De vette varkens werden by den aanvang der markt goed verkocht, later minder in prys, afloop fllauw, schapen en lammeren lager in prijs en handel stug. Het Italiaansche koningspaar in Rusland. Men seint ons Rous: Het Italiaan sche koningspaar zal een bezoek bren gen aan het Russische keizerpaar. \len wacht een gunstige gelegenheid af om dit bezoek aan te kondigen, waartoe reeds in beginsel besloten is. Typhus. De typhus is uitgebroken teTrèves een regiment artillerie dat dienten gevolge genoodzaakt is geweest zich van meedoen aan de manoeuvres te onthouden. Het conflict bij de firma Asscher. Amsterdam. De roosjeswerkers van de firma Asscher hebben hedenmorgen orp enkelen na de werkzaamheden hervat. Echtscheiding. Men seint uit Montevideo: De Senaat van Uruguay heeft een wet aangenomen waarbij bepaald is dat echtscheiding kan worden uitge- gesproken 'op den wil van de vrouw, na twee jaren huwelijk. De sanctie van de Kamer van Afge vaardigden is alsnog noodig. Het Panama-Kanaal. Washinuton, 24 Augs. Taft heeft de wet op het Panama^Canaal goed gekeurd. Vervolgens is verzonden naar on Ruad een boodschap waarin wordt voorgesteld een orde van den dag aan te nomen dat de wet niet een inbreuk zal zyn op eenig verdrag. De toestand op de Balkan. Konstantinoprl, 25 Aug. De Minis terraad besloot den staat van beleg af te kondigen, en te Kostiana voor den krijgsraad te brongen alle ambte naren, dio tijdens de jongste gebeurte nissen „blijken van zorgeloosheid hob- ben gegeven. Sofia, 26 Aug. Het Congres van afgevaardigden van alle partyen en uit alle standen der Balgaren oischte mobilisatie van het leger en dringende stappen by de mogendheden tot het verkrijgen van zelfbestuur voor Mace donië. Indien de mogendheden geen reke- aiug houfien met dit verlangen van Bul garije. dan behoorde aan Turkse don oorlog te worden verklaard. De tusschenkomst der Vereen. Staten. "Wahhinoton, 25 Aug. Het pantser schip Coldado heeft bevel ontvangen ora zich onmiddellijk naar Oorinto in Nicaragua te begeven, om de Ameri* kaanBche vloot aldaar te versterken. Groote Brand te Londen. Aangaande den hevigen brand op het telegraafkantoor te Londen ver nemen wij nog de volgende bijzonder heden Zaterdagavond 7 uur weigerde een draadverbinding op het Centraal Tele graafkantoor. Op de vierde verdieping weigerden opeen» alle verbindingen. Er ontstond brand, dien de employés trachtten te blosschen. Middelerwijl arriveerde de brandweer. Alle vrouwelyke beambten verlieten de zaal, zonder eenige paniek. Een dikke rook maakte het optre den [der brandweer onmogelijk: Het electrisch licht ging uit. Om 8 uur 's avonds was de brand gebluscht. 's Avonds laat was de ver- inding in Londen weer hersteld. Het dnre leven. Berlin, 26 Aug. De „Vorwhrts" het socialistisch orgaan, noodigt de be volking van Berlyn uit op den 3en September te demonstreeren tegen de daurte. Men wil vragen dat de Rijksdag dringend zal bijeengeroepen worden om middelen te beramen om in dezen toestand te voorzien. Revolutie in Spanje. Madrid, 25 Aug. Canalejas is zeer bezorgd over het optreden in Cata- lonië, aangezien daar getracht wordt een revolutie tot stand te brengen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BIEDT. Hoogste barometerstand 761.9 te Vestmanover, laagste stand 742.1 te Vlissingen en Grimez. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige tiidelyke krachtige zui delijke tot westelyke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlyk re genbuien, zelfde temperatuur. TAN DEM Ei fecUaktidei te A ■sterdam van alle nog voorbanden zijnde Costumes, ü'ostume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevent een woote partij Japon- stoffen en Ztfden tot buitengewoon lage pr ij zen i contant. Specialiteit in Nouveautés. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. StaatileealaceB. Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot. Port. Obl. 3de Berie Amort. gehuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Spw.uiij.) 1898 4 pet. '3d. 1867-69 4 pet. JAN DL'OMMÜKTEiN'S I N KT ON SCHA ')£U If 26 AUG. 1912. Id. Obl. 5 pet. Obl. (Gr. Russische Spw.inn.) 1898 4 pet. i. Obl. (NicolaiSpoor- Vrnriga Kaon ram Kaai 78'/, 89,/„ 65 100"/,. 87 V, 92'/,. 85"/, 78'/. 87'/. 100"/,. 87'/, 46*/, 59 213'/, 59'/, 85'/. 26'/, 78", 108'/, 86 78'/, 192' 275 189'/, 30'/, 248 89'/, 164 512'/, 626 182 116 1«3/. 91 11'/. 84 91 185'/, 86'), 86»/,, 170 ff *-4_ ld Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Baak- en Credlet Instel Itacn- Ned. Bankoondeelen Ia4u,tr. Ouéerncuilucea American Car A Foun dry Oomp. C. v. A. Id. Smelting AReÜning Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert, rA. P S. Steel Corp. Gert. Gew. Aand. Kal. Crediet lutell. ea Cultuur Oudernemlugeu Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. OaltuurMij. Aand. Ned. Handel-Uy. O.v.A ■Uukouur au». Ketahoen" Mi|nbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Öreat Cobar Aand. Petraleam-OnSera. Dortache Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. O.V.A Shell" The Tramp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart OUaa. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. rabak-Oaderaenlngea Bindjey Tabak Mij. A. Mvanaa. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v, Aand. Spoarwegea. Holl. IJzeren Spoor- wegmjj. Aand. Mij. t. Expl. v. Staata- apoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Wartdhau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchiaon Alg. Hypb. ObL 4 pot. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. r. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleealucea. Amsterdam Aand8 pet Hongarjje. Theb.-Re- gmirungi-Gea. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 4'/,—4'/, pOk. Amerikanen onveranderd, Petroleum lusteloos, Tabakken atil, Culturen etil, doch vaat, Rubbers beter, Nationale Staat,fondaen ftauw, Buitenlandse],» onveranderd, Mijnen atil. 100»/, 146'/J 80'/, 267 90'/, 164 610'/, 184 19'/. 81'/, »7t. 87'/, 62'/, 86'/, 170'/, 47. 4>'/„ 100'/,,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2