Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, !Si33.3n.exxlsbXxc3.. 'rÏÏw. H. Vliegen uit Am- I aan' gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Groote Jaarlijksclie Telegrafisch Weerbericht Offieieele Prijscourant roerlingon steeds toegenomen. Zij had-1 den het zelfs gewaagd de Europeesche I nederzettingen aan te vallen, te plan- I deren, te vernielen, de mannen te ver-1 moorden én de vrouwen mede te ne-1 men naar hun bergen. De gouverneur I trok meteen kliene afdoeling infanterie I en mariniers met vier kanonnon naar hot binnenland. Na verschillende klei ne gevechten vatte de vijand post in zijn versterking op den top van den heiligen berg Oobla. Onge veer 10,000 inboorlingen waren daar verzameld. De versterking om hot pla teau besloegen een oppervlakte van ongeveer 8 vierkante K.M. l)e Portu geezen bezetten eerst een der naburige hoogten Deolaeo, waar z(j vier kanon nen in batterij brachten, waarmode zij de vijandelijke stelling vier uur lang bombardeerden. Daarop deden .zij een bajonetaanval op den vijand, die met geweren en speren gewapend was. Do Portugeezen werden toen zij den top naderden, met steenen gebom bardeerd. Het kwam tot een gevecht van man tegen man en eerst na tien uur gelukte het den Portugeezen don vijand op do vlocht te slaan Drie dui- zend inboorlingen zijn gedood, 4000 gewond en oen groot aantal gevangen genomen. In vergelijking hiermede zijn de Portugeescho verliezen onbedui dend. Enobland. De brand in het telegraafkantoor. I Blijkens nadoro berichten was de I brand in het hoofdtelograafknntoor to Londen spoedig gebluscht, doch hot telegrafisch verkeer nit Londen mot I de provinciën en zelfs mot hot vasto* I land wa< eenigo uron lang totaal in do war en Engeland was inderdaad oeni- 1 gen tijd geheel van do gemeenschap mot de wereld afgosloton. Natuurlijk worden terstond maat regelen genomen, belangrijke bijkan toren in do buurt werden tydeljik nis hoofdpunten van den telegraafdienst ingericht en dank zij eon en ander I was hot telegrafisch verkeer mot het buitenland, en over do stad grooton- deels, binnen enkele uren Voldoende hersteld. Do binnenlandscho dienst zal ver moedelijk nog geduronde eenigo dagen belangrijke vertraging ondervindon. Tubkijb. In het kamp der opstandelingen. I)e correspondent der «Tiuiesu hoeft hot kamp dor opstandelingen bezocht, die ten getalo van 2500 bij Andriowitza gelegerd zijn. Groote woede hoersoht onder hen tengevolge van hot ontdekken van do Igken van vrouwon en kinderen die schandelijk verminkt zijn. Opnienw zijn zes dorpon verwoest. Djavid pasja heeft aan de opstande lingen een ultimatum van onderwer ping gezonden, maar hij spreekt daarin niet van voorwaarden. Do hoofden heebben geantwoord dat zij hun volge lingen moeten raadplegen. Togen de Tariefwet. Op een terrein aan den Pieter do Hooghwog to Botterdam word Zondag middag do aangekondigde oponlucht- mooting gehouden, bolegd door den Rotterdamschen Bostuurdersbond on do Federatie Rotterdam der B. D. A. P. om te protesteeren tegen de aanhan gige Tariefwet. Do hoor Spiekman, die do bijeen komst opende, herinnerde aan de aan leiding tot het houden van deze pro- testmeeting. Hij noemde het ontworp- Tariofwot op zichzelf eon onrecht, en waar met deze veroenigd werd de dwangverzekering ook een schandaal. Alsnu gaf hjj het woord aan den eersten sprokor, do heer A. B. Klecr- kooper, uit Amsterdam. Deze zette uiteen, dat de Ponefwet wet was aangegrepen als oen middel om het tekort in 's lands kas to dekken, on betoogde verder, dat men juist dezen weg was ingeslagen om liet proleta riaat dit tekort to laten opbrengen, teneinde de bezittende klasse te sparen, aangezien het een belasting is op de eerste levensbehoeften. Ook woos hij i erop, dat hier nu wol alleen gespro ken wordt van 10 millioen, diemtde invoerrechten zullen moeten komen, maar dat hierdoor niet alleon de in gevoerde maar ook do ïnlandsche levensmiddelen in pms zullen stijgen. Men zal dus niet slechts de genoemde 10 millioen in 'slands kas hebben te i storten, maar tevens nog oen vool hooger bedrag in do zakkon der bo- ''Voen doze spreker geëindigd had, was de-toeloop zoo groot geworden, dat besloten werd do beide volgende sprekers op twee tribunes tegelijk te sterdam en R. Stenhuis uit Delft. Beiden gingen de Tariefwet ik de onderdeeren na, aantoonende op welke levensmiddelen belasting zou worden gelegd, zoodat in de eerste plaats de n iet-bezitters daardoor getroffen zou den worden. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen „De groote meeting enz., instemmende met do conclusie der inleiders dat het tot stand komen der Tariefwet zou zijn een groote vorster- I king van de indirecte belastingen, die I in hoofdzaak drukken op de kleine I beurzen dat deze wet zou beteekenen de ïn- I voering van het protectionisme in ons I land, wolk stelsel steeds strekt tot be- I voordeeling van oen deel der bezit» I lende klasse ten koste van de groote I massa, wijl het de winsten van eenige I fabrikanten, doch ook de prijs vau de I levensbenoodigdheden verhoogt dat het ergerlijke volksmisleiding is de kosten der schrale sociale wet geving dezer regeoring te doen op brengen door de arbeidersklasse zelf protesteert togen deze voornemens dor regoering en Kamermeerderheid, en besluit mot allo kracht de totstand koming dezer verderfelijke wet tegen te gaan." Na afloop werd een optocht ge houden, waaraan 4,3 vereenigingen met hun banieren on twoo muziek korpsen deelnamen. „Een financioele ramp.u In het jaarverslag der gemeente Vlissingen qver 1011 wordt gezegd, dat do gemeente een „financieele ramp" trof door de invoering van do wet van 20 Moi 1911 tot bestrijding der zede loosheid, in zoover daar door dezo wet 'n einde word gemaakt aan het bestaan van het bodryf dor bookmakorskan- toren hier te lande De gedwongen opheffing der to Vlissingen gevestigde kantoren, gepaard mot het vertrek der bookmakers, deed haar invloed zwaar galden in don hoofdolijkon omslag en opcöiiton op do personeole belasting. Van hot verder daarvoor veroor zaakte nadeel, aldus luidt het vorder j in het verslag, zij hier onder meer I nog gewezen op de schade voor huis- oigonaron, op het verminderde debiet in winkels en op het ontnemen van oen positie aan vele ingezetenen, dio sedert jaren aan verschillende kantoren [verbonden waren. Pogingen, ook door I hot gemeentebestuur aangewend, om I door oen wijziging van het wetsont werp het bookmakorsbedryf der Engel- schen eventueel onder zeer verscherpte controle niet goheel onmogelijk te ma- kon, mochten niet baten. De Groothertogin van Luxemburg hoeft, aan den hoer Mongonast, direc teur-generaal en hoofd van het Depar tement van Financiën van het gro°t- hortogdom, opgedragen aan het Ned. Hof kennisgeving te doen van de aan vaarding harer regeoring. De Konin gin zal den vertegenwoordiger daartoe Maandag 1(5 Beptombor ten paleize te 's Gravonhago gehoor verleenon en bij doze gelogonhoid een gastmaal geven. Prins Hendrik. Het is thans zeker dat do prins voornemens is, in September de Ko- jrioniale Landbouwschool te Deventer te openen. Z. K. II. zal Zaterdag 21 Septem ber, te 1 uur dos namiddags, te Rot terdam bijwonen de vergadering van hot Bataafscho Genootschap. Do opening van het congres dor godsdiensten te Leiden op 9 Septom- j ber zal door Prins Hendrik worden I bijgowoond. Do hertogin van Albany, zuster van I do Koningin-Moeder, wordt Maandag I 2 Sopje, voor enkele dagen te Soestdijk I verwacht. Vryzinnigo propaganda. Men meldt ons: Door het bestuur van don Vrijzinnigen Bond te Goes is Zaterdag jl. met afgevaardigden van vereenigingen in Zuid- en Noord-Be- veland vorgaderd ter bespreking van hot plan van dien bond tot liet houden van oen bondsdag, welk plan met groote ingenomenheid werd begroet. De bojidsdag werd bepaald op Zater dag 28 September, te Goes te hodden. Sprekers zullen zijn de heeren mr. M. W. F. Treub en jhr. De Muralt. Met een derdon spreker wordt nog onderhandeld. (Vad.) De oogst on de regen. Naar aanleiding van de verontrus tende berichten uit het buitonland omtreht het mislukken van don oogst, heeft 't Hdbl. geïnformeerd naar den I stand dar gewassen in ons land. Prof. dr. J. Ritzema Bos, de direc- I tenr van het Phytopathologiach Insti- I tont te Wageningen deelde het blad I op zijn verzoek telefonisch het vol-1 gende mede: „Over hot algemeen kan het weder I van de laatste dagen zeer zeker nog I een nadeoligen invloed op den oogst I oefenen. Alleen de koolgewassen loo* I pen vooreerst geen gevaar. Juist ten I gevolge van den regen groeiden deze I als kool. I Voor bieten en knolrapen wordt het I gevaarlijk omdat deze niet bestand zijn I tegen een kouden en natten bodem. I In de gegeven omstandigheden hangt echter veel af van de ligging van den grond en de afwatering. Indien het weder spoedig verandert, kunnen deze producten nog wel meevallen. Voor de aardappelen die nog in den grond zitten is do toestand gevaarlijk. Door de droge warmte van den voor zomer zijn dezo wel is waar klein ge bleven, doch ze zijn uitgegroeid. Bij dozen regenval schieten de knoppen dan uit en verwekken nieuwo knollen, die groeien ten koste van( don aard- appel. Van de haver, die nog te velde staat, zal weinig terechtkomen. Ook aangaande het ooft ge was deelde prof. Bos als zijn mooning mode, dat do regen nog feer veel nadeel kan brongen en reeds gebracht hooft. I)e kleine wondjos op appelen en peren, veroorzaakt door de insecten, zetten zich uit, de vrucht barst en de ver rotting treedt in. Wanneer er niet spoedig verandering in de weersge steldheid komt, zal er geen sprake zijn van een ovorvloed van mooie vruchten zooals algomeon word verwacht. Het Congres voor Zedelijke Op voeding*. De eerste soctie van het congres besprak do kwestio der zedelijke op voeding, van practisch standpunt be schouwd. Mevrouw Wonnekos, van den Haag, betoogde daarbij de boteekenis van het verhaal op de school. Men kan den I Bijbel, varaan spreekster de grootste waarde hecht, niet op do openbare school lezer., maar men kan andere verhalen te lozen geven. Het verhaal past hot bost bij den aard der kinde ren. Redevoeringen houden is niet in don kindertrant. Alleen het verhaal treft. Het verhaal geeft moroel onder wijs Op de school, maar onderricht niet. Ook voor do middelbare school is het wonschelijk, dat een uur wordt gewijd aan verhalen in het belang van de zedelyko opvoeding. Evenzeer is hot verhaal zeer werkzaam bij achter lijke kinderen, waaraan spreekster ver scheidene jaren onderwijs heeft gegeven Mevrouw Tuyt, van 's-Gravenhage, vertegenwoordigster van de Vereeni- ging voor Dierenbescherming, betoog- i do het lage van wreedheidvolgens haar hobben de dieren evenzeer een ziel als de men schen. Zij protesteerde tegen het dragen van vogels op de hoeden. Wreedheid tegenover de die ren verlaagt liet karakter van het kind. De opvoeders en onderwyzers moeten het kind liefde tot de dieren inboe zemen. Mej. Jamusch, uit Berlijn, legde na druk op de noodzakelijkheid van vol ledige scheiding van school en kerk in het belang van 'n waarlijk zedelijke opvoeding. De kerk voedt niet op voor de woreld, maar voor 't hiernamaals. Do Staat moet daarentegen de kin deren voor het heden opvoeden, en j feen scheiding scheppen'tusschen zijn urgers door confossioneëlo leerlingen. Om de kinderen te oefenen in moraal moet men ze niet van jongst af naar den godsdienst van elkaar afschoiden. Wat hebben vragen betreffende vlijt, waarheid, eerlykheid. enz. te maken met confessie? Van oen „christelyken spoorweg" spreken wij toch evenmin V Men heeft hier met kunstmatige schei dingen te maken, (toejuiching), die in het maatschappelijk leven geen stand kunnen houden. De vergadering van do dorde sectie B. werd geleid door den heer R. Ca- simir, 's-Gravenhage. j De heer Jan Ligthart betoogde in geestige woorden, dat mon van de kinderen niet vorderen kon zedelijke deugden te ontwikkelen, zoolang niet de opvoeder, bepaaldelijk de (jpvoeders des volks in breederen zin, de poli tieke leiders, de heerschers in pofitie- ken zin, het goede voorbeeld geven. Mevr. Ros-Vrijman, den Haag, be toogde, dat opvoeden dienen is, en dat de onderwijzer, de opvoeder, zich van deze waarheid heeft te doordringen. Van theosofisch standpunt mag het kind niet beschouwd worden als een blank papier, waarop men zyn karak ter te schrijven heeft. Men heeft te ontwikkelen de karaktereigenschappen, die by gezette waarneming in het kind aanwezig blyken te zjjn. De heer Martin Luther Reimert, of ficier van het Noorsche leger, gaf'een uiteenzetting van de nieuwe donk- beelden, die in het Noorsche volksle ger worden toegepast ten aanzien van veranderde inzichten, betreffende dis cipline en opleiding van den soldaat. Al deze maatregelen hebben ten doel om den soldaat te behandelen als een burger, dia tijdelijk onder militaire discipline staat. Do opleiding van of ficieren en kader sluit zich bij dit doel Vele leden van het congres hebben deelgenomen aan de excursie naar de Kager en en Brasemermeren. Met den trein vertrok men van het Kurhaus naar Leiden, om vandaar por boot den tocht voort te zetten. Aan boord werd gelunchten van mooi weer geno ten De óersto dag. Ontspoord. De Wostlandscho stoomtram, die Zondagmorgen te ongeveer 7 uur van Naaldwijk naar Vlaardingen vertrok, is een half uur voorbij de eerste plaats uit de rails geloopen. Hot eerste per sonenrijtuig derailleerde ook en zakte opzij. De reizigers kregen lichte ver wondingen. Door den regen der laat ste dagen is deze nieuwe lijn aldaar verzakt. De dienst leed natuurlijk vertraging. Nadat een hulptrein uit Loosduinen was gezondon, kon men, door op die plaats over te stappen, weer geregold rijden. Een paar ploe gen en het personeel der werkplaats van Loosduinen zijn terstond begon nen alles wóer te herstellen. Branden. Zaterdagavond is to Martenshoek bij Hoogezand do koomelkorij met 60 voer gewonnen hooi, eigenaar de firma Gen. H. Bodewes en bewoond door G. Kielman, door hooibroei afgebrand. Ook de inboedel van een paar naai sters die in een deel van 't perceel wonon, verbrandde, maar alles is door verzekering gedekt. Te Veendam is Zondagmorgen in de vroegte een kamor van den heer H. Cadre, koperslager, door onbekende oorzaak uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Nog een geweigerde optocht. Naar het Hbl. vernoemt, heeft de waarnemend burgemeester van Deven ter vergunning geweigerd voor hot houden van d*>n optocht op Zondag 1 September, ter gelegenheid van de provinciale meeting voor anarchisme, geheelonthouding en vakorganisatie. Het feit, dat ook voor anarchisme wordt betoogd, moet tot deze weige ring hebben geleid. Hoteldiefstal. In den voormiddag van Zaterdag 17 Augustus 1912 is uit een hotel te Maastricht ontvreemd een bruin lede ren handtaschje, inhoudende bqjialve eenige toiletartikelen, één obligatie N. W. S., groot f 1000, rentende 3Va pCt., no. 31013 en een dito groot f 500, rentende eveneens 3pCt., no. 41535 A. De commissaris van politie te Maastricht verzoekt opsporing deri obligation en aanhouding en voorge leiding van den onbekenden dader. Vleesch vergiftigi ngen Eindelijk dan heeft de gezondheids commissie te Eindhoven, krachtig in- gegrepon in zake de vloeschvergifti- gingen die in don laatston tijd zoo onrustbarend veelvuldig in het dis trict Eindhoven voorkwamen. Het Centraal Laboratorium ten be hoeve der volksgezondheid te Utrecht heeft monsters paarden vleesch, afkom stig van den paardenslachter van Esch uit 's Hertogenbosch, en verkocht op de markt te Eindhoven onderzocht, en bevond deze monsters besmet met paratyphusbaccillen, naar aanleiding waarvan de gezondheidscommissie te Eindhoven, waarschuwt tegen het ge bruiken, verhandelen of wegschenken van pawdenvleesch, hetwelk van die firma ij de laatste weken gekocht werd, terwijl tevens wordt aangeraden, dusdanig vleesch, waar nog voorhan den, te vernietigen. Subsidie geweigerd. Zooals men zich zal herinneren, was door den Raad der gemeente Zeist een subsidie toegekend aan de openbare leeszaal, onder voorwaarde, dat socia listische, anti-religieuse en onzedelijke lectuur zou worden geweerd. In de laatste Raadszitting werd nu voorle zing gedaan van een schrijven van het bestuur der Openbare Leeszaal, waarin werd medegedeeld, dat onder deze bepalingen het subsidie onmoge lijk kon worden aanvaard. De glasblazersstaking. Aan de glasfabriek te Vlaardingen is Maandagmorgen één oven, vol bezet, aan 't werk gegaan. Uit een plattelandsraad. Bij de rondvraag in de jongstezit- ting van den Raad der gemeente Woensel bracht de heer Boshouwers een beleediging ter sprake, welke het raadslid Vroonhoven den burgemeester in een bijeenkomst naar het hoofd had geslingerd, Spr. stelde daarvoor ook aansprakelijk de raadsledon A. Bo- gers en H. de Bont, wier plicht als mede-aanwezigen het was geweest te gen de uitlatingen van Vroonhoven te protesteeren. I)e heer Bogers en de Bont verde digden zich ter raadszitting door er op te wijzen, dat zij dan uit de ge heime zitting hadden moeten klap pen Bovendien wisten zij dat Van Vroonhoven in in abnormalen toe stand was. De heer Van Vroonhoven bleef zwij gen. De hoer heer Boshouwers consta teert, dat volgens dr. Bonts verklaring Van Vroonhoven dronken was. Na eenig debat sloot de voorzitter met deze woorden: We zullen de verdere debatten maar laten voortzetten door de voreeniging tegen het drankmisbruik. Daarna ging de Raad over in gehei me zitting. GOUDA, 27 Aug. 1912. De Storm. Voor wie den afgeloopen nacht goed vast geslapen heeft, als dit althans mogelyk is geweest, is het een vreemd .ontwaken geweest. Do wind roods gisteren vrij sterk, isin den verstreken nacht aange groeid tot een storm, die allerwogen de sporen van zijn voorbijtrekken heeft nagelaten. De daken zijn van pannen ontroofd, boomen met wortel en tak uitgerukt, huizen ingedrukt. Hier ligt een boom vlak over de straat, zoodat allo verkeer met rij- en andere voer tuigen gestremd is, daar verhindert een andere die in het water terecht is gekomen alle beweging met vaar tuigen. Een derde heeft het dak van een huis ingedrukt. En op de straat is er allerlei speelgoed van mijnheer do wind. Hier ligt qen zinken schoor steenkap, daar een spionnetje, zelfs oen afgerukt blind lag in de vroegte midden op de Markt. Wat de plantsoenen geleden hebben Ons mooie Park, de trots van alle rechtgeaarde Gouwenaars is een com plete wildernis. Bij secties liggen de boomen geveld. De staaldraden waar mee verschillende boomen waren vast gezet zijn afgeknapt als stopdraadjes of wel, het steunpaaltjo is mede uit den grond gerukt. Geen tien pas kan men doen of men moet voor een om- fewaaide boom wijken. En de schade ie aan onze vruchtboomen is toege bracht is niet te berekenen. Wanneer niet de heele boom is omgewaaid, zijn takken afgescheurd en de halfrijpe vruchten liggen her en derwaarts vët- spreid. Bij een wandeling in de vroege morgenuren was uitkijken de bood schap. Nog altijd joeg de wind met een verbazende kracht voort zoodat elk oogenblik een dakpan of een der gelijk projectiel „van boven" te wach ten was en de duizende bladeren, die op den natbeslijkten grond lagen, maakten het gaan alles behalve prettig. Het spoorwegverkeer is niet ge stremd geweest. Reeds vroeg in den morgen kwamen de treinen regelmatig binnen. De postwagen uit Schoonhoven, heeft in dezen orkaan-nacht de reis nog goed volbracht Te halfvier van Schoonhoven vertrokken kwam zij hier te half acht aan. Onderweg moest de postiljon herhaalde malen behulpzaam zijn om de over de weg gewaaide boomen terzijde te leggen om voor den wagen een doortocht te maken. De telegrafische en telefonische ge meenschap waren zoo goed als gestoord doordat overal de draden door vallende boomen waren afgeknapt. De lijn naar Amsterdam was alleen nog beschik baar en uiteraard daardoor zeer over laden, zoodat het geruimen tyd duurde eer een telegram kon worden verzonden of een telefonische verbin ding verkregen was. De spoorwegtele- graaf is niet gestoord geweest. Ook de telefoon hier ter stede heeft van vallende boomen en takken te lijden gehad, waardoor een vry talryk aantal storingen voorkwam. Door den hevigen wind was het water in den IJsel hoog opgezwiept. Te zes uur in den morgen werd de hoogste waterstand 2.40 M. -f* A.P. bereikt. De uiterwaarden waren geheel overstroomd, zoodat het water van dijk tot dijk stond. Op een enkele plaats, waar zich een wat hooger ge legen dijkje bevindt, vormde het water een aardige waterval. Persoonlijke ongelukken zijn er niet voorgekomen. De materieele schade zal echter aanzienlijk zijn. Van de aangerichte stormschade is wel het ernstigste het instorten van twee in aanbouw zijnde huizen in het Regentesseplantsoen, en de tot een chaos herschapen stadsparken. Hoewel op de Algemeene Begraafplaats zes groote boomen vielen, zijn deze allen goed terecht gekomen. Schade is daar niet aangericht. Op de Gouwe, de Spieringstraat, de Fluweelensingel en bij de Mallegatsluis kwamen vallende boomen op gebouwen terecht, die daar min of moor schade bekwamen. In het meubelmagazijn vun den heer Frans Bik Jr., knapten twee nieuwe dikko spiegelruiten, zoodat zij voor een deel scheurden. Het is mogen gelukken deze ruiten in to snijden, zoodat zij voor verdere breuk zijn behoed. De geleden schade wordt door assurantie gedekt. Buiten het hier genoemde is nog aanmerkelijke schade toegebracht aan hot fruit, dat in grooto massa van de boomen is gewaaid. Het hier genoemde gooft slechts eon zeer kort beeld van de groote verwoestingen door don storm hier aangericht. De straten en wegen' geven duidelijker getuigenis van wat door dezen orkaan is vernield. Koninginnedag. Do dirocteur^mjeraal der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. do Koningin tot vermindoring van het aantal bestellingen en bus- licbtingon kan worden overgegaan, indien daartoe ten gevolge van alge meene feestviering of andere bijzon dere omstandigheden aanleiding be staat. 7e Volksconcert. Donderdag 29 Augs. te 7Va uur, zal het Stedelijk Muziekkorps directie de heer Joh. G. Arentz, zijn zevende Volksoonoert gevon in de Kiosk, in het HoutmansplantsoGn. Het programma daarvan luidt als volgt 1. MarscheEntre Camarados, Faust2. OuvertureLa Bruyère, KesseL3. ValseDoux Mystères, A. Korn 4. FantasieSouvenir de Meijerbeer, Godfrey5. Ouverture Lustspiel, Keler Bela6, La Fourte- relle (Piccolo-solo) E. Damaró;7. Valse: Suspinul, Ivanovici8. Andante et Polonaise (Clarinette-solo), Watelle j 9. FantasieZauberflote, W. A. Mo zart 10. Marsch Untor dem Sieges- banner, F. v. Blon. Tegen de Tariefwet. Wij ontvingen een vijftal briefkaar ten tor nankondiging, welke allen tot opschrift dragen „Tegen do Tarief wet". Op deze kaarten wordt uitge beeld datgene wat de Tariefwetf-— Kolkman beoogt en hoe zij in de praktijk zal blijken te zijn. De teckenaar Jordaan heeft daar heel aardige rake teekeningen voor gemaakt, die op zeer smaakvolle wijze in kleuren zijn uitgevoerd. Een daar van stelt voor de welvaart als een duif, die, gevangen in de kooi der verhoogde rechten, besprongen wordt door de Tariefwet-kateen tweede wijst op twee wegende één, die der anti-tariefwetbeweging leidt naar wel vaart; de andere der verhoogde rech ten, die door de Tariefwet wordt ge volgd, voert tot den ondergang van nijverheid en handel; twee anderen brengen op juiste wijze in beeld hoe de afnemer het zwaarst wordt ge drukt, eerst door de verhoogde rech ten, die den fabrikant worden opge legd, dan door de verhoogde inkoops prijzen die de winkelier moet betalen en ten laatste door de verhoogde ver koopsprijzen, die op den kooper wor den verhaald. Zeer sprekende beelden inderdaad. De laatste kaart stelt de vrijhandel voor als een reddingsboei, waarnaar de in de Tariefwet-zee bijna veronge lukte krampachtig de hand uitstrekt. Deze kaarten, uitgegeven door de firma W. de Haan te Utrecht voor het Anti-Tariefwet-Comité te Amster dam zyn bij alle boekhandelaren ver krijgbaar gesteld. Boakoop. Zaterdagmiddag had er naby de Gouwebrug een aanvaring plaats tusiohen de Bredasohe vracht boot en de „Volharding I" met het gevolg dat laatstgenoemde boot een groot gat boven den waterspiegel be kwam aan stuurboordzijde. WoddinxveenGisteravond ge raakte spelende te water in de sloot by don Brugweg de 9-jarige F. v. S. die uit de naaischool kwam. Haar omstreeks 13-jarig nichtje, dat haar vergezelde, sprong haai na on mocht het genoegen smaken de drenkelinge behouden op het droge te brengen. De ontzettende stormwind in den afgeloopen nacht heeft hier en daar belangrijke schade veroorzaakt. Do Noordkade ligt op vele plaatsen als bezaaid met gebroken dakpannen, naast het station dor stoombooten zijn van een woning niet ülleen vele pan nen afgewaaid, maar ook de dakramen vernield, terwijl de boomen„ en niet het minst de vruchtboomen, hot ont zaglijk hebben moeten ontgelden. Uit goede bron vernemen wij, dat in deze gemeente plannen bestaan voor de stichting eener Christelijke School voor meer uitgebreid lager onderwijs. In verband met een bekendmaking en aangespoord door het gunstige weder, trokken verschillondo ingezo- tonon j.l. Zondagmiddag naar het ter rein der Voetbal voreeniging, ten einde Waddinxveen II te zien spelen tegen D. V. S. II uit Alphen. Op hot terrein bleef liet echter rustig. Volgens do berichten, die wij daaromtrent inza melden, was door den betrokken cap tain verzuimd de spelers aan to schrijven. Be rkén wou tie. Zon dagra orge n werd in de Ned. Ilorv. kerk te Ber- kenwoudo de heer A. Boon theologisch candidaat te Groningon, door dr. A. v. Langoraad, predikant te Lekkerkerk in zyn ambt bevestigd. Dr. Langeraad had tot tekstwoorden gekozeir Ezechiel 37 v. 9 1ste gedeelte en Spreuken 29 v. 18, waarin hij met heldere, breodo trekken don toekom- stigen werkkring van den hoor A. Boon als vrijzinnig predikant uiteen zette, waarna aan hot eind zijner pre dikatie do vereischte vragen werden gesteld, waarop ds. Boon, met heldere stom, door hot kerkje dood hooren „Ja, ik van ganacher harte". Dr. Langoraad trad dan van den kansol on deed zijn nieuwen ringbroe der in goknieldo houding de gebrui kelijke handoplegging doen. Hiermede was ,de plechtigheid afge- loopon. Des middags half twoo trad ds. Boon op. Hij hield naar aanleiding van *1 Korinthe 3618 zijn eerste predi katie, waarna hy door zijn ambtsbroe der, uit Ammerstol, toegesproken werd met woorden, die hem moed en kracht inspraken. De nieuwe predikant werd Gezang 224 v. 5 door den Gemeenten toege zongen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. De Oranjcbloem en de Heidebloem. Mijnheer de Redacteur Mag ik u beleefd verzoeken onder staande regelen in uw geacht blad op te nemen. Het heeft mij getroffen dat in onze gemeente overal op boeken van stra ten te lezen staat„Koopt op 31 Augustus de Qranjebloem", terwijl van den verkoop vaA het „Heidebloempje" nog niets te bespeuren valt. Dit heeft mij daarom getroffen omdat het Oranje bloempje verkocht wordt, teneinde do Christelijke Militaire Tehuizen in ons land te steunen en dus komt de op brengst daarvan ten bate van een ze kere richting. Daargelaten dat het al treurig genoeg is dat men afscheidt in Christelijke en Roomsch Kath. en ook wel vrijzinnige Militaire Tehuizen, komt het mij voor, dat de verkoop van 't Oranjebloempje op dien dag niet op z'n plaats is. In de eerste plaats is het geen na tionaal belang en de naam Oranje bloempje werkt in dezen misleidend en doet den oningewijde het tegendeel vermoeden. In de tweede plaats behoort de stichting en het onderhoud van in richtingen eener bepaalde richting in hoofdzaak in 'fc leven te worden ge roepen of gehouden door aanhangers dier richting, tenzij het een speciaal liefdadig doel betreft, dat alleen ft .woord Christelijk in haar devies voert, om aan te duiden, dat ieder daar even welkom ia en aan ieder steun wordt verleend volgens de leer van Christus. Maar wanneer 't een afscheiding be. treft van een zekere party van anders. denkenden, wanneer dat woord „Chris telijk" betoekentniet R. K., niet libe raal, dan is er van een nationale zaak geen sprake, eerder het tegenoverge stelde. Flink dat de Burgemeester van Zaandam zoo juist op z'n plaats de verkoop van dit bloempje heeft ver boden. Wel is waar is ieder vrij om het te koopen maar we weten hoe dat gaat, en hoe moeilijk men soms weigeren kan. Wanneer ik daartegenover zie dat op initiatief van onzo Koningin in vele plaatsen van ons land (laten we hopen ook in Gouda) oen „Heide bloempje" verkocht zal worden, waar van de opbrengst zal komen ten bate van alle noodlijdenden in onze zoo zwaar geteisterde West, dan zien we daarin "een daad, die van een grootsche opvatting getuigt en met eerbied zien we op tot onze Vorstin, die zulk oen nobele gedachte uitte on tegelijkertijd zulk een goed voorbeeld gaf. Zie dat is een nationale zaak. Dat het bloempje de Oranjenaam niet draagt is alleen een gevolg van het reeds genoemde Oranjebloempje, waar van de verkoop reeds was vastgesteld. Wanneer ik den naam hoor van „Oranjebloompje", dan donk ik aan Nederland mot al z'n bewoners, dan denk ik daarnaast aan de koloniën die ons land toebehooren en dan zio ik één volk, hot Noderlandscho volk, zonder verschil van rang of stand, van godsdienst of opvatting, en dan doet het mij leed, dat een „Oranje bloempje" tlians die schoone gedachte zal ontsieren en dat die Nationale kleur op de handelwijze van een groep va'n speciale richting hot cachot moet drukken. Laat mon oorlijk voor z'n doel uit komen on den naam geven, die beter 't doel doet begrijpen dan nu hot ge val is. Laat ieder burgemeester be grijpen dat oen Oranjebloompje alleen verkocht zou kunnen worden als 't een Oranjedool geldt. Het is mijn plan niet om ook maar in do geringste mate te ageeren tegen de pogingen der christelijke lioden om haar instellingen te bevoordeelen. foder doet daarvoor wat hij kan. Maar alleon wil ik hiermee oen lans breken voor een boter gebruik van don Oranjenaam als aanduiding van eon artikel. Mocht het „Heidebloempje" hier verkocht worden, stouno dan oen elk dit nationale doel, of beter gezegd dit Oranjedool. Kan de verkoop niet plaats hobben, welnu, wellicht zijn er dames on hoeren in Gouda, die dien dag of later op andore wiizo oen be roep kunnon doen op Gouda's burgerij om ook hier sympathie te toonen met onzo landgenooten in do verre West. Mot dank voor do plaatsing, Uw dw. dn., W. Gouda 26 Augs. 1912. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- kooien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, late kw. 30, 2e 28, Se' 24 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer 1ste kw. 35, 2de kw. 31, 3de kw. 27 cent per half kilo. Gras kal veren goed aangevoerd. De handel was in vet vee en stieren stug, doch prijshoudend. Vette kalveren lager in prjjs, handel traag Op de magere markt had de handel een gewoon verloop, de prijzen zijn hoog en de handel stug. Graskalveren veel lager in prijs. Groentenveiling te Gouda. 27 Augustus 1912. Bloemkool (le soort) f 20 per 100, (2e soort) f 12 per 100, Wortelen f 1.50 tot f2.30 per h. bos. Kropsla f 1.tot f 1.25 per h. Postelein f 0.50 per mand. Prinsesseboonen f0.50 p. d. Komkommers (gelo) f 2 tot f 4 en (groene) f 1 tot f 4 per h. Snij- boonen f 1.tot f 1.60 p. d. IJien f 2 per 100 pond. Roode en Sav. kool 3 tot 6 cent per stuk. Moelai-H^fid te Parijs. Vichy. 26 Aug. Men gelooft dat het vertrek van Moelai-Hafid naar Parijs en Versailles op morgen is vastgesteld. Hij gaat per automobiel. Italiaansche schepen. Saloniki, 26 Aug. Volgens offieieele berichten zyn vier Italiaansche oor logsschepen Zaterdagavond voor De- deagatik verschenen, doch zij trokken weer terug. Ouden van Dagen. Volgens het jaarverslag van Ierland zijn in het vorig jaar in de werkhui zen aldaar 7 menschen gestorven boven de 100 jaar. Eon was 110 jaar, een 108, twee 107 en 3 106 jaar. Annie Pascal vrijgesproken. De Rechtbank te Arnhem sprak heden Gerritje Helder, alias Annie Pascal, pseudo-journaliste en aviatrice, vrij van al het haar ten lasto gelegde en gelastte hare onmiddellijke invrij heidstelling. De Storm, Men meldt ons uit den Haag In den afgeloöpen nacht heeft do storm hier ter stede weer geducht huisgehouden. Op zeer vele plaatsen zijn boomen ontworteld. De werk- draden van de electrische tram zijn op vele plaatsen gebroken, zoodat het tramverkeer groote vertraging onder vindt. De uit een historisch oogpunt zoo merkwaardige boom op het Malieveld, in wolks schaduw Napoleon eenmaal zijn tent opsloeg, heeft zich niet moer staande kunnen houden. In hot Ilaagsche Bósch werden vejo boomen ontworteld. Ontelbaar zijn do ruiten, die in de particulioro woningen gobroken zijn. In do Schevoning8che haven go- raakt en oen schokker en oen bom Tos van do touwen en kregon averij. Op het Gevers-Doynootplein ontstond kortsluiting in de eleotrische verlich ting. Door stroomafsluiting werd erger voorkomen. De visschorsbevolking te Schevenin- gen bracht een hangen nacht door. Het zinkon dak van hot Hollandsoho spoorstation word over eenige meters lengte afgeslagen. Zelden werd zoovoel wind mot zoo veel regen tegelijk waargenomen. Nader wordt ons gemeld Hot aantal hoornen, dat in hot Ilaag sche Bosch is ontworteld bodraagt c.a. 400. De telegraaf on de ^ntorcorainu- nalo telefoondienst is zeer beperkt, daar meerdere lijnen gestoord zijn. In hot Haagscho locale telefoonnet zijn heden c.a. 400 storingen. To Amsterdam is een goederenwa gen van de II. IJ. 8. M. door den storm opgenomen en op een soinwach- tershuis neorgesmakt. To Loosddinrn zijn duizenden broei- ramen vorniold. Do natuurtomaten zijn zoo goed als allen vorloron. Aan de snij- on pronkboonon is go- weldige schade toegebracht. To Sonsbkrk bij Arnhem zijn oen 70-tal boomen ontworteld. De elec- trischo tramdienst Arnlihm—Velp, Arnhem -Oosterboek staat geheel stil. Te Nijmegen is het slot Oud-Heidel- berg op do tentoonstelling-Jngostort. Oua-Heidelberg zelf kwam orfiijzonder goed af. Wanneor het direot wordt opgoknapt, kan het stadje eind dezer week weer in orde zijn. Hoek van Holland, 27 Augs. Do Ilarwichboot is gisterenavond mot het oog op den storm blijven liggen en vertrok pas om half vier. Hot was voor dien tijd noodweer. In den Waterweg is de sleepboot „Gier" van de firma G. Smit en Co. van do ankers geslagon en daarna op een steenglooiing geworpen. Uit tal van andore plaatsen kwamen nog berichten in van de verwoesting, die door $en storm in den afgeloopen nacht is aangericht. van alle nog voorhanden zijnde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een groote partij Japon- êtoffen ey Zijden tot buitengewoon lageprijzen a contant. Specialiteit in Nouveauté Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding! BURGERLIJKE STAND. ÖOÜDA. GEBOREN24 Aug. 'Johannes, ouders W. de Grauw en W. C. van Loon. 25. Johanna Catharina, ouders P. van den Hoek en C. vaiytder Ben. Cornelia Adriana, ouders A. Broek huizen en A. Puit. Johannqs, ouders L. van der Byl en P. Deelen. 26. Maria Bondina, ouders M. A. J. Kor- tenoever en M. E. Slop. OVERLEDEN: 26 Aug. G. Boon, 14 jaar. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 762.0 te Coruna, laagste stand 739.7 de Bildt. Verwachting tot den volgenden dag Moest matige tijdelijke krachtige zuid westelijke wind, eerst gedeoltelijk, dan zwaarbewolkt tot betrokken met kans op regenbuien, zelfde temperatour. VAN DEN Kf rcctfinhsD del le A instordtni Koert vad heden 78*/, s 87% 84 103«V 84%' 27 AUG. 1912. Staatsleeuiueen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 783/< Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 87% Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 65 Russische Obl. 1906 5 pet. 100l5/,4 ld. Obl. (Gr. Russische Sp w. mij.) 1898 4 pet. 87% ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-09 4 pet, 92'/,, ld Obligatie Go Emis sie 4 pet 85,5/'|jl Japan. Obl. 1899 4 pet. 83'/; Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. 465/,6 Brazilië. Funding Leo- ning 6 pet. 103% d. Obl. 1889 4 pet. 84% Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. &9% Hault- eu Oreület-1 nat cl Hogen. Ned. Bankaandeelen 218!/i Industr. Ooderueuiluf f ii American Car Foun dry Comp. C. v. A. 60 Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. 86 Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 26% U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 78% Kol. Credlet Instelt, en Cnltuor Ondernemingen Handehver. „Amster dam" Aand. 196 Jav. Cultuur Mij. Aand. 275 Ned. Handel-Mjj. C.v.A 189% JlUubouw MOen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 30% Itedjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 257 Great Cobar Aand. 90% Petrolenm-Ondcru. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. 164 Kon. Ned. My.totExpl. v.Petr. Bronn.C.v.A BIO '/a Shell" The Transp. A Trad Cy. 0. v. (L A 525 Scheepvaart MUen. Nod .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 184 Stoomvaart-My. „Zoo- land" Preferente A. 110 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 19% Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. 91 1M verse ii. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 4%g Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. II5/,e Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 87% My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 91 Zmd-Italiaan. Spwmy. Serio A-H Obl. 3 pet. 62% W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. 186%. dito dito Act. de Jouiss. 86% Amerika. Atchison Alg. Hypb. ObL 4 pet. 96% Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 36'/a Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 170% Wabash Gew. Aand. 4'%| Premleleeningea. Amsterdam Aand. 3 pet 100% t Hongarije. Thei s-Ro- gmirungs-Gea. 4 pet. 1461 GELDKOERS. Prolongatie 4% pCt. Amerikanen flauw, Petroleum wei nig omzet, Tabakken prijshoudend, .Culturen stil en pryshoudend, Rubbers vast, Nat. Staatsf. iets beter, Buitenl. onveranderd, |Tramwaarden pryshou dend. 60'/, 07 73»/, 194 267 «ls/, 164'/, 512'/, 184 116'/, 19'/, 91»/, lil, 87»/, 92 86'/,, 170»/, 4"/,. 100»/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2