N Seizoen-Opruiming, "li D. SAMSQM, Gouda, Stadsnieuws. SFOET. Gemengde Berichten. 4006 Staats-loterij. POSTBH/IJEN- MARKTBERICHTEN. ïttfiADEMUl VAPIGMNTERMD hdepd (Wordt vervolgd.) Laatste Kerichten. Groote Jaarlijksche Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effecteobindel te Amsterdam Th. v. d. Zwaluw in 1 min. 8 sec. 4e prijs zilv. med. B. van Zutphenin 1 min. 8 sec. Snelduurloop (Juniores) 70 M. le prijs S/ Spok in \10 sec.2® prijs C. Bezem in 11 sec.3° prijs J. Hepze in 11 Vj sec. De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen. Spriugwed8trijd (Seniores): 1® prijs, verguld zilv. med. D. van Oudshoorn 4 M.2° prijs, zilv. med. C. Melkert 3.80 M. Springwedstrijd (Juniores): 1° prijs, J. Kwinkelenberg, 3.05 M. 2" prijs, O. Verzeiden, 2.95 M. De prijzen bestonden uit kunst voorwerpen. Tijdens deze uitvoeringen e* wed strijden werd door het Stedelijk Mu ziekkorps, direoQEsur de heer Joh. G. Arentzèen Matinéè gegeven. Intusschen Vas het in de Sociëteit „Ons Genoegen" en de omgeving daarvan een drukte van belang. Daar kwamen van af twee uur te samen allen, die üeel zouden^nemen aan den optocht. Groote, Optocht, voorstellende de Elf Provinciën Van Nederland in kleederdracht en bedrijf. De Commissie die het plan tot dezen optocht had ontworpen, had zich voor- gestold een typisch beeld te geven van kleederdrachten en bedrijf van onze elf provinciën, maar alras bleek dat een volledige voorstelling van geheel Nederland een onmogelijkheid was, waarom een keuze moest worden ge daan uit datgene waf van de provin ciën op industrieel of ander gebied wordt voortgebracht alsook de eigen aardigheden dier landstreken en hunne bewoners. s_ Op dien leest geschoeid is de op tocht samengesteld. Wij brengen hier mede gaarne onze waardeering voor de wijze waarop de regelende commis sieleden hun keuze hebben bepaald en deze hebben doen uitbeelden, hoewel wij niet kunnen verhelen, dat indien tijdiger aan de voorbereiding was ge arbeid, van sommige provinciën, zon der groote vermeerdering van kosten, nog wel iets beters had^kunnen wor den gemaakt. Niettemin,\deze optocht is het glanspunt geweest 'van het ge- heele programma. Niet alleen was zij een waardig „feestnummer", doch te gelijk zat er iets eigenaardig ontwik- kelends in het idee eens heel even een kijkje te geven op wat er zoo al in Nederland omgaat en hoe de bewoners zich in de verschillende gedeelten dos lands uitdosschen. .Zooals gezegd, het was in den tuin van „Ons Genoegen" een gezellige drukte. De herauten, die aan het hoofd van elke provincie zouden rijden, wa ren daar verzameld en stonden onder aanvoering van den heer A. A. M. Groos, die als „Heraut van Nederland" den stoet zou openen. Daar waren ook allen, die als de dragers en draag sters der kleederdrachten moesten wor den gecostumeerd en de leden der commissie, die de handen vol hadden om deiy geheelen optocht naar behoo- ren te .regelen. Met bijzonderen lof kan hier worden gedaagd van de prachtige wapenklee- ding der herauten ^An van de andere frissche costuums An den heer A. Serné, Amsterdam. In de Boelekade waren intusschen de wagens opgesteld in de volgorde, zooals zij zouden rijden. Even na drie uur werd het signaal tot vertrek gegeven. Met muziek voorop en midden in den stoet werd den in het programma aangegeven wog gevolgd, waarna de stoet te c.a. 6 uur aan de sociëteit „Ons Genoe gen" terugkwam en daar ontbonden werd. Langs den geheelen weg stond een groote menigte in dikke rijen ge schaard om den optocht te zien pas- seeren. Het is niet doenlijk van elk der pro- ivinciën een beschrijving te geven hoe zg werd uitgebeeld. Bijzonderheden daaromtrent zijn ook in den feestwijzer vermeld. Echter op enkele daarvan willen wij toch de aandacht vestigen on wel op de bijzonder eigenaardige voorstelling van Friesland, de arreslede met schaatsenrijders, die van Noord- Holland, waarvan de prachtige sjees en do in costuum gestoken bestuurder met zijn dame, alsmede de hier vrijwel onbekende zaagmolen zoozeer de aan dacht trokken, alsook de uitbeelding van Zuid-Holland in zijn geheel, maar speciaal de zegewagen van Flora's kin deren, die de bewondering wekte van een ieder. Omtrent dezen Flora-wagen, door eonige heeren uit Boskoop aangebo den, vernamen wij dat de ondergrond daarvan bestond uit Asparagus Sprin ge ri, waarop was aangebracht een veld. van de nieuwe polyanth-roos „Jessie", afgezet met de prachtige gele roos „Rayon d' Or", die eerst dit najaar m den handel is gebracht, waarbij het geheel werd afgewisseld door adian- thum pn asparagus plumosus. De mede in den stoet volgende bloemen-auto was versierd met magni fieke soorten asters met takken van acer polymorpjium atropurpureum, benevens do nieuwe rozen jhr. J. L. Mock en Laurent Carl, waardoor het geheel een schitterend effect maakte. Het was een goed geslaagde optocht, van welks aanblik de toeschouwers zeer hebben genoten. Buiten het feestprogramma om was er nog iets heel bijzonders. In het water van den Kattensingel waar eonige met vlaggen getooide booten» der Kaarsenfabriek lagen, bewoog zich nl. een beurtelings door een meisje en door een jongen bestuurdê waterfiets, die al iets ongewoonsten aantrekke lijks heel veel bekijks, had. Deze ma chine drijft op twee luchtdichte kokers, waarop een gewoon rijwielframe is gebouwd, waaraan pedalen en trappers zijn bevestigd die de voortbeweging re gelen. Een gewoon rijwielstuur regelt de roerwendingen. Deze machine is vervaardigd door den heer J. Vergeer, alhier. De Orgelbespeling. Des avonds 7 uur was er in de Groote Kerk orgelbespeling door den heer J. F. B. Spaanderman met wel willende medewerking van Jonkvrou- we Minny de Jonge (sopraan) den Haag, Mej. To Bouman (viool) Rotter dam en den heer A. Best Jr. (fluit) ,den Haag. Wij laten hiervoor onzen muziek- aan het woord. Twaalfde Orgelbespeling. Het blijft een zeer bizonder ver schijnsel, dat elk jaar 't orgelconcert op Koninginnedag zooveel meer Gou wenaars trekt dan de andere orgel bespelingen. 't Is waar, de solisten, die zich op dezen feestdag laten hooren, behooren gewoonlijk tot de zeer goede, doch op menig ander orgelconcert valt er toch ook veel te genieten. Men krijgt zoo den indruk, d$t dit meer dere bezoek met liefde voor de mu ziek al bitter weinig te maken heeft en bijna uitsluitend moet worden toe geschreven aan 't feit, dat 't orgel concert op Koninginnedag beschouwd wordt als een deel van de vermake lijkheden die den Gouwenaars op dezen dag, al is 't,dan ook tegen een kleine vergoeding, aangeboden worden. Ook de drie solisten, die Zaterdag avond hunne welwillende medewerking verleenden hebben zich, der traditie getrouw, zeer onderscheiden boven de meeste solisten, die de heer Spaan derman dit seizoen bij ons heeft ge ïntroduceerd. En dan moeten we, n'eix déplaise de hoffelijkheid tegenover deT daipes, den heer Best, fluitist uit den Haag, in de eerste plaats noemen. Deze kunstenaar, die al lang geen onbekende meer is voor de muziek- lievende Gouwenaars, heeft ook deze keer weer getoond, met welke een meesterschap hij zijn instrument be speelt. Er is hier geen sprake van meer of minder goed geslaagde num mers, alles wat we van den heer Best te hooren kregen was technisch vol komen af en door en door muzikaal van voordracht. Mejonkvr. de Jonge uit den Haag is in de allereerste plaats coloratuur zangeres, zoodat 't niet te verwonde ren valt, dat de voordracht van de Nachtigallen-Scene uit Handei's „II Pensieroso" bovenaan stond. Wat deze soliste hierin te hooren gaf heeft wel d^ opinie bij ons mo^pn vestigen, dat Mejonkvr. de Jonge eene zange res van grooton aanleg is, die van de techniek van den zang niet veel meer te leeren heeft. Aan een volkomen beheersclïing der ademhaling paart Mejonkvr. de Jonge eene keelvaardig- heid, die bewondering afdwingt. Do heer Best heeft nergens de fluitpartij in dit nummer op den voorgrond laten treden. De volkomen eenheid tusschen zang en begeleiding en de absolute zuiverheid van de terzeijgangen voor de sopraan en de fluit aan 't eind van dit nummer waren werkelijk subliem. Veel minder heeft de zangeres ons voldaan in de Aria van Bach en nog minder in de beide onbeteekende lie deren van Egbers en Adema van Scheltema. Die Diitte im Bunde, Mej. To Bou man uit Rotterdam, is eene zeer goede violiste. In de G-moll Sonate van Tartini bewees' ze, dat hare techniek tot eene respectabele hoogte ontwik keld is de moeilijke dubbelgrepen in 't eerste deel dezer Sonate gelukten uitstekend en waren volkomen zuiver. In 't Air van Ries-Tenaglia viel de volle en toch weeke toon dezer soliste te bewonderen, doch de zuiverheid liet hier te wenschen over. We be doelen niet de onderlinge stemming tusschen viool en orgel, die zeer vol doende was doch in dit nummer, nam Mej. Bouman verschillende intervallen beslist onzuiver. Gelukkig evenwel was dit maar een verschijnsel van tijdelijken aard, want 'fc Andance uit 't vioolconcert van Goldnjrark werd door Mej. Bouman weerfuitstekend voorgedragen. De vacantie heeft den heer Spaan derman blijkbaar goed gedaanhij was tenminste heel wat beter op dreef dan bij de elfde orgelbespeling. Vooral de Fantasie van Worp werd schitte rend gespeeld, doch ook de Entre'act uit König Manfred voldeed uitstekend. In de ^begeleiding was de heer Spaanderman Zaterdagavond ook zeer goed alleen het accompagnement van 't Adagio uit 't fluitconcert van Mo zart was rythmisch onduidelijk, 't Is ongetwijfeld moeilijk deze teere muziek van Mozart, die niet voor orgel ge schreven is, op dit instrument goed weer te geven,' doch ook zonder de registratie zwaarder te maken had 't rythmus beter aangegeven kunnen worden. Het Avondfeest. Hadden des daags, dank zij de zor gen der bewoners verschillende straten als de Korte Tiendeweg, Groeneweg, Tuiöstraat, Walesteeg en Doelestraat, Keizerstraat en Kuiperstraat een fees telijk aanzien door de versiering met fraaie eerepoorten en groen, dat in lange slingers aan witte palen was gehangen, in de avonduren waren langs alle lijnen daarvan, e» aan de houten staketsels, alsmede aan de dwars over de straten gespannen dra den tallooze vetpotjes bevestigd, die door hun telkens opflikkerend licht oen zacht wit schijnsel spreidden in de straten én over de. hoofden van de maar steeds aangroeiende men schenen assa, die zich op deze fraai verlichte punten concentreerde. En overal was er muziek. Muziek weerklonk op de Markt, in de Keizer straat, op de Turfmarkt, in de Wil- helminastraat en in de Doelestraat, en op vele dezer punten was het mede daardoor een volte, waar het zoo jolig toeging, dat hett aanstekelijk werkte op allen, die daar langs kwa men. Menig rondedansje werd er ge maakt en als de muziek een populaire mop blies, dan hielp het publiek krach tig mee om die melodie te onder steunen. De bewoners van de verlichte stra ten hebben eer gehad van hun werk, het was waariyk een fantastisch ge zicht. Maar zij hebben ook het ge noegen gehad den geheelen avond door een vröQlijk feestvierende menigte rondom zich te zien. Buiten de hierboven genoemde stra ten was ook in de Turfmarkt een zeer mooie verlichting te aanschouwen. Daar lag een keurig aangelegde drij vende tuin, mot waterlelies, die door een groot aantal potjes in verschil lende kl'énren bijzonder fraai was ver1 licht. Ook de met verlichte lampions getooide waterfiets in den Katten singel maakte daar een aarêig effect. Door eenige particulieren werd ook deelgenomen aan den wedstrijd voor gevel- er straatverlichting, waaraan ook de lovengenoemde straten deel namen. Van de particuliere verlichting was waarlijk mooi het huis van den heer A. D. van Vreumingen, dat van den grond -tot aan den nok was voor zien van een vetpotjes-illuminatie, die een schoonen aanblik opleverde en die door de uitnemende ligging van het pand vanaf het begin van den Kleiweg reeds was te zpei} en daarvan een fraaien lichtenden achtergrond vormde. Zeer eigenaardig en buitengewoon mooi was (je door de firma Bahlmann uitgevoerde etalage-verlichting. Achter de groote spiegelruiten waren daar op in boogMfcrm aangebrachte draperieën talrijke electrische gloeilampjes beves tigd, die 'hun licht in harmonische kleuren weerkaatsten in op den, ach tergrond staande spiegels en in zachte tinten de geëtaleerde costuums be lichtten. De subcommissie voor de verlichting deelt ons mede dat door de jury zijn toegekend de navolgende prijzen Buurtverlichting1° prijs niet toe gekend2° prijs Doelestraat, f30; 3e prijs Keizerstraat f 154° prijs Tuin straat, f10. Gevelverlichtingle prijs firma D. G. van Vreumingen, f 202e prijs Blauwe Kruis, f 15. Etalageverlichting: le prijs Bahl mann Go. f 25en 2 derde prijzen A. L. van der Hoorn, Lange Groe- nendaal en Mej. Hageman Keizerstraat ieder f5. Tot besluit van den feestdag werd op de Markt het vuurwerk ontstoken. De duizenden menschen die daarbij tegenwoordig waren zijn wel het bewijs dat, hoe vaak ook gezien, het vuur werk altijd een groote attractie is. Aangekondigd door knalsignalen werden o. m. ontstoken een Bengaal sche Zon die haar verblindend licht over de menigte wierp, allerlei licht- decoraties, een Grieksche Fontein van opbruisende vuurkolommen, een Bril- lantzon van vnrige lansen in een aureool van brÜlantvuur, Caroussel van zonnen en fonteinen en andere der gelijke stukken, alles afgewisseld door zwermpotten, vunrpijlen enz., waarna als slotstuk werd gegeven een ^fo- zaïek decoratie van brillantvuur it nationale* kleuren met de woorden „Ons Vorstenhuis leve" van vurige lansen, welk stuk eindigde in een zware kanonnade. Daarmede was het feest officieel geëindigd en velen keerden huiswaarii. Maar velen ook bleven feestvieren, do stemming was er nu eenmaal, tot. laat jn den nacht. Het Koninginnefeest van Gouda is uitnemend geslaagd. Met voldoening kan de Feestcom missie op haren arbeid terugzien. GOUDA, 2 Sept. 1912. Op de lijst der gedecoreerden pp 3Jr Augs. j.l. komt ook voor onze oud stadgenoot, de heer T. Kromhout, in specteur van onderwijs in Ned.-O.- Indië, als officier in de Oranje Nassau- orde. Gedurende de maandj Aug. zijn door de Mallegatsluis geschut 2903 schepen met een inhoud van 207986 M3, en 774 stoomschepen, inhoudende 69130 M3., totaal dus 3677 vaartuigen met 277116 M3. inhoud, en 20 hout-" vlotten uitmakende 74 koppels. Gedurende de maand Aug. werden in de Volksgaarkeuken gebruiktin de zaal 1933 Va poriiën, waarvan 1420V2 a f.0,10 en 513 a f 0,15 afgehaald werden 645 portion, waar van'619 a f 0.10 "en 26 hfO.J.5; te zamen 25787a portiën. De dames H. J. Heij en G. Bonge- naar slaagden Zaterdag te 's Graven- hago voor het examen hoofdacte. Aan den Postbode P. Broekhuizen ■alhier is met ingang va 11 1 October a.B. eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Door de politie is een gesignaleerd persoon aangehouden, dito nog 2 dagen hechtenis moest ondergaan. De aan gehoudene is naar het Huis van Be waring te Rotterdam overgebracht. De uitslag van de huish. schietwed strijd, gehouden door „Volksweerbaar heid" afd. Gouda op Zondagen 25 Aug. en 1 Sept. jl. is als volgt Vrije baan, 3 schots, 150 M. le prijs J. L. Hulleman met 58 p. 2e W. G. Disco 55 3e de Goede 65 W. Guijken 55 5e A. van Tijn 55 M. Binnendijk 52 ■baan, 15 M. max. 2 X 60 p. le prijs D. Koedam met 5959 p. 2e A. van Tijn 59—58 3e J. Verbiest 59—57 4e J. L. Hulleman 59—56 5e Jongerius 5856 6e A. de Reus 58—55 Personeele baan, 150 M., max. 2 X 100 punten, le prijs J. L. Hulleman met 175 p. 2e W. G. Disco 170 3e J. B. v. d. Maaden 168 4e W. Guijken 167 5e A. Bax 166 6e W. J. Gijzenij 166 7e M. Binnendijk 166 8e A. J. Vermeulen 158 9e A. van Tijn 151 10e W. Borst 146 lie J. P. Mul 142 12e N. Uitendaal 139 13e van Ieperen 139 14e J. Verkaaik 138 Person, baan Marga, max. 2 X 60 p. le prijs A. de Reus met 51—57 p. 2e A. de Jong 49—49 3e Th. Verbiest 42—52 4e C. Streefland 4163 5e J. v. d. Water 49—44 6e J. Kerpestein 54—39 Dezer dagen werden aan diverge ingezetenen dezer gemeente vanwege het Comité der Tentoonstelling „Gou da 1913", circulaires gezonden' hou dende opwekking tot financieele bij dragen, hetzij als gift, hetzij als deel neming in een waarborgfonds. Het betreft een voor onze Gemeente zeer belangrijke zaak, die een grootsche reclame voor onzen handel en industrie belooft te worden. Waddinjcveen. Ia de Vrijdag ge houden openbare''vergadering van dea Gemeenteraad was afwezig met kennis geving de heer Van Drimmelen. Er is éen vacature wegens het bedanken van den h%pr Blanken. Na onveranderde Vaststelling der notulen der vergaderingen van 19 Juli en 12 Augusius j.l. en van het ver slag van eerstgenoemde vergadering, geschieddè mededeeling van e«n aan tal door Gedeputeerde Staten goedge keurde besluiten der vorige zittingen, welke achtereenvolgens voor kennis geving worden aangenomen. Een verzoek van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, afdeèling Waddinxveen en omstreken om de afscheepsplaats te vergrooten en te bestraten, zoomede een adres van de Vereeniging van Schoolartsen om te bewerken, dat kinderen aan verschil lende ziekten lijdende; van de School worden geweerd, werden aan B W gerenvoieerd ter fine van advies. Een reclame tegen het schoolgeld, inge zonden door Abr. Noorlander, werd gesteld in handen van de Fin. Comm. ter onderzoek en rapport. 5 In verband met een desbetreffend verzoek werd goedgevonden den heer Blanken op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als gemeente geneesheer, onder dankzegging voor de in die betrekking aan de gemeente bewezen diensten. De begrooting voor 1913, door B. W. aangeboden, bedragende in ontvangst f 51976,20 en in «uitgaaf f 61031.855, alzoo sluitende met een batig saldo van f 944.345, werd ter onderzoek gesteld in handen der Com missie van Financiën. - Voorloopig vastgesteld werd de reke- hding der gemeente in ontvangst op f 96454,68, in uitgaaf op f93587,68, alzoo met een batig saldo van f 2867 Aan B. W. werd een crediet ver leend groot ongeveer f220.voor het doen van herstellingen in de dok- terswoning, wegens verwisseling van bewoners. Achtereenvolgens werden vastge steld de door "de verordeningencom missie aangeboden Instructies voor a der gemeentebouwmeesterde plaat selijke geneeskundigenc de gemeente vroedvrouw en» d den Directeur en den Grafmaker der Algemeene begraaf plaats. Daarna hadden verschillende benoe mingen plaats. a Leden der Financieele Commissie. Benoemd de heerenBremmer, van Bergen en van Drimmelen. b. Leden der Bouwcommissie Benoemd de heeren Alblas, Visser en Van den Akerboom. c. Leden der Verordetwngen-Com- issie Benoemd de heeren Van den Aker boom, Koolmees en Van de Weerdt. Vastgesteld werd vervolgens de jaar wedde voor de onderwijzeres met ver plichte hoofdakte en minstens 23-jari- gen leeftijd op minstens f900.en hoogstens f 1176. Benoemd wordt daarop met alge- ineen e stemmen in bovengenoemde betrekking, met ingang van 1 Octo ber a.s. Mejuffrouw M. J. B. Labotz te 's-Gravenbage. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad worden benoemd de heeren Van Bergen en Van de Weerdt. De overige raadsleden zullen plaats vervangers zijn, te beginnen met de jongste in jaren. Tot gemeente-geneesheer werd met algemeene stemmen benoemd, met in gang Van 1 September a.s., op een jaarwedde van f 400.de heer L. van der Linde, arts alhier. Vervolgens werden gemachtigd om de dokterswoning aan genoemde® heer onderhands te verhuren voor den tijd van 6 jaren voor een huurprijs van f500.per jaar. Op de voordracht voor de benoe ming van zetters van 's Rijks directe belastingen werden geplaatst in de vacature Oudjjk, de heeren C. Oudijk en W. Hijkoop en in de vacature Van der Weerdt, de heeren H. D. van de Weerdt en D. Bremmer Jzn. Ten slotte werd zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld een wijziging der begrooting voor den loopenden dienst. Daarop is de vergadering gesloten. Bij publieke aanbesteding is het doen van eenig behang- en schilderswerk opgedragen aan den, heer A. van der Bijl, schilder alhier, voor zijne inschrij vingssom van f 183.50. De begrooting v/h. Burgerlijk Arm bestuur voor 1913, bedraagt in ont vangsten en uitgaven f 5488.7Ö5. De subsidie uit de gemeentekas be draagt f 6380.—. Naar we vernemen hebben n jeen tal ingezetenen zich reeds opgegeven om geplaatst te worden op de kiezers lijst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, welke in deze gemeente zal worden gesticht. Voetb.ai. Na één Zondag van uitstel, kon dan gisteren de 2e afdeeling van „Gouda"'s serie-wedstrijden ijjtgespeeld worden. Het terrein was vrij goed, toen om bijna elf nur de halve eindstrijd plaat3 vond tusschen Gouda II en U.D.I. II; een mooie en spannende kamp, waarin Gouda een moment met 3—1 voor stond, wat bij het einde een 33 werd, zoodat verlengd moest worden. In het 2e kwartier was Gouda de gelukkige om te doelpunten en plaatste zich daardoor in den eindstrijd tegen A. D. O. Ill, die Concordia met 52 klopte. De „clou" van den dag was toen de vriendschappelijke ontmoeting Gouda IExcelsior I (Rotterdam 3e klas N.V.B.) Deze wedstrijd bleek echter in het geheel geen „clou", aan gezien er niets bijzonders ^en moois te zien was. 31 Augustus zat zeker de spelers nog in de béenen. Gouda speelde iets slechter en verloor daar door met 63. 't fs te hopen, dat ze Zondag a.s? toonen, iets meer te kun nen. De 4e wedstrijd was tusschen de verliezers U. D. I. II en Concordia, welke U. D. I. gemakkelijk met 8—1 gewonnen werd. Om ongeveer 5 uur volgde de eind strijd Gouda II-A-A. D. O. III, welke wedstrijd Gouda had kunnen winneii. Blijkbaar lieten ze echter liever de Hagenaars met den ln prijs weggaan, die dit dankbaar aannamen en met 30 wonnen. Er was steeds tamelijk veel publiek; op het terrein ging het er gezellig toe waartoe voor§J^ooTT\de muziek het hare bijdroeg Zondag a.s. de laatke en belang rijkste dagf-nl. de le affleeling. 't Is te hopen, |dat de regqti dan maar uitblijft f Moordreèht won op net Sportterrein van OlytnpM III met 2 Ia de bekerwedstrijden, uitgeschre ven door den N.V.B., won T.O.P. I in Schiedam van S.V.V. (II). Korfbal. Aait den korfbaldag, uitgeschreven door Vitesse Je 's Gravenhage, werd ook deelgenomen in de 3e afd. door een twaalftal van de Goudsche K. C. Swift". De H. S. V. III te 's Hage bleek met 10 de meerdere van Swift. Zwemmen. Bij de Zaterdag te Rotterdam ge houden zwemwedstrijden behaa'de de heer J. Blom van de Goudsche Zw em.- club in het nummer „Waterspringen" den 2n prijs. Indische wonderen. Men meldt uit Amsterdam: Voor een talrijk publiek, waaronder vele doctoren, traden Woensdagavond in het Gebouw voor aen Werkenden Stand de Indische fakirs Saadi Djeb- bari en Soliman Ben Saïd op om hun Indische wonderen te vertoonen. De experimenten door het tweetal uitgevoerd hebben velen een interes- santen avond bezorgd, maar ook velen hebben gegriezeld. Zoo nu en dan zagen wij eei^ der doctoren van zijn - zetel opstaan, om een van haar stokje gevallen dame te genezen. Met het kalmste gezicht accepteerden zij de hun van alle kanten toegereikte naalden en pennen om die zonder een spier van het gelaat te Vertrekken in arm, tong of wang te priemen. Zoodra de pennen Veder uit het lichaam verwijderd waren, was geen spoor van de plaats waar zij gezeten hadden te vinden. Teneinde het pu bliek te overtuigen dat zich in hun armen geen „gaatjes" bevonden, werd een jongmensch door Bón Said uitgenoodigd, een extra lange hoedenpen door Saadi Djebbari's arm te steken, ,,Velke marteling zij met onverklaarbare kdlmte onderging. De clou van den avond wasechter het „gedachtenlezen" experiment uit het rijk der psychologische verschijn selen, zooals het op het programma heet. Op onverklaarbare wijze wist Ben Said voorwerpen terug te vinden en opdrachten uit te voeren welke vooraf op een door hem nog niet ge lezen briefje waren opgeschreven, bij welk experiment zich vaak ko- ttiache tooneeltjes voordeden. Doodslag Zaterdagavond heeft zekere Cour- tens te Maastricht, bijgenaamd „de Duivel zekeren Haek, betonwerker, na een woordenwisseling eenige slagen toegebracht. Haek viel.op de straat- steenen bekwam een schedelbreuk en is overleden. De dader is aangehouden en heeft bekend. Haek heeft een tal rijk gezin. De dader heeft voor 13 jaar ook zekeren Van E. op de Bosch straat doodgeslagen met een scherp voorwerp Hij werd toen niet toereken baar verklaard. Dit is reeds een twee de mishandeling met doodelijken af loop binnen eene week te Maastricht. Zaterdagnamiddag is tijden? de fee stelijkheden, door de Oranjevereoni- ging Het Zuiden op het Afrikaander- plein te Rotterdam georganiseerd, een tribune, waarop een groot aantal kin- denren zat, ingestort. Daar de tribu- nog al lang bij eren grond was, zijn er geen ongevallen te betreuren. Toen gisteren te Zwolle twee jon gens in de Thorbeckegracht aan het spelevaren waren, is door het schom melen met hun bootje een hen over- boordgeslagen. Toen mQn eindelijk in slaagde hem op te halen bleken de pogingen om de levensgeesten np te wekken te falen. 1 De 50-jarige brugwachter der H. IJ. S, M. Mattino is op de spoorbrug bij de Houtmankade te Amsterdam Zaterdagochtend door den trein over reden en Volgens de Matin zijn er gisteren te Rijsel, Sangdiedel en Remiermont tengevolge van het eten van vergifti ge paddorstoelon zestien menschen overleden. 4do KI. Trekking van Maandag 2 Sept^ No. 59'èö f 25.000. 6829 f 1500. 7249 en 15807 ieder f 400. 6388, 7470 en 16997 ieder f 200. 4296, 6978, 7276, 9086,- 10965, 14381 en 19457 ieder f 100. Prgzen van f 65. 181 43 60 20B 812 58 74 481 700 30 73 868 97 917 24 57 1Ü78 1114 39 67 1205 24 74 1848 1418 1530 88 1641 50 1799 1818 85 45 1901 25 42 40 2074 2806 18 24 85 89 2433 07 2545 47 59 2030 51 89 ÖO42*707 90 8140 8216 70 70 8830 87 8427 47 3702 3807 9 58 85 8993 4216 89 06 4421 4572 78 80 4646 4705 $6 08 4901 40 48 07 5084 91 5246 5888 5478 80 5591 5816 77 6958 55 57 92 6005 09 70 8100 40 44 03 6204 80 6846 08 6481 86 6502 0604 42 50 90 6702 0800 87 0013 18 27 7012 10 53 78 7185 40 7208 24 7802 7 7508 5 37 78 85 7009 6Q 77 84 7788 7825 50 7905 25 39 8081 87 48 8129 484W 8208 40 48 09 79 93 98 8448 46 79 80 8507 15 8817 59 00 8757 04 8879 89® 0011 49 9112 9255 0337 46 58 02 9521 78 79 87 9081 44 55 91 9789 67 9810 26 28 86 70 00 9930 78 ft", 10008 20 10146 77 10288 34 55 88 89 10881 47 62 80 10484 10551 10040 48 10707 10879 10907 8 25 77 84 85 11068 52 04 11125 11220 38 84 11801 28 44 84 11429 72 94 11640 42 02 98 11019 37 55 11702 11 11808 39 70 11029 86 49 12012 18 12112 80 76 12280 81 00 12371 97 12437 87 12529 70 12079 90 12720 48 12814 06 12912 87 88 18020 21 88 58 06 18181 80 83 18217 71 13808 78 13450 97 18508 42 18085 50 71 18785 46 88 13831 14088 57 80 08 90 14141 59 14219 14819 20 24 80 78 79 14408 99 14511 28 14046 96 14780 14912 82 15018 78 80 15111 21 42 15204 15809 54 68 99 15485 15582 15010 15705 29 82 15812 19 24 53 15930 10049 16104 21 77 16201 68 74 16817 20 65 70 16484 48 48 63 91 94 10582 58 54 80 84 10664 16720 85 16847 65 16614 94 17008 34 67 81 99 17158 64 78 17285 48 17814 80 55 77 17448 98 17654 78 17710 80 17821 27 58 04.17008 18065 18102 16 88 18225 72 18858 18406 80 18515 18618 23 40 80 18780 64 92 18818 19 28 84 74 02 18012 80 01 19029 33 04 19175 78 19207 45 46 72 92 10826 M 19430 50 08 76 83 88 90 19547 85 19023 25 58 19710 14 26 19890 19989 49 56 99 20010 20107 18 45 70 71 02 20807 89 48 94 20101 8 21 45 20541 43 94 20000 29 65 20706 80 68 20885 48 09 80 Postkantoor te Goud^. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerdén gedurende de 2e helft der maand Aug. niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland. Brieven. J. Alex. t Cats, Hotel Philadelphia A'dam. Mej. Boot. Raam, Gouda. MeVr. V. d. Velden, 's Gravenhage. Briefkaarten.>' Mej. M. Kooy Nieuwer-Amstel. Mej. Zmkhaan Noordwijkzee. Mej. Filie Rotterdam. T. Kerkhof Cottenstraat 25 1 zonder adres. Drukwerken 20 stuks. Buitenland. Brieven. D. P. v. d. Meulen Wenst Street, Amerika. Nota. Aan de afzenders wordt aan- bevdlen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 30, 2e 27, 3e 24 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 31 '/2, 2e kw. 30, 3e kw. 27 cenl per half kilo. Schapen en Lammeren goed aan gevoerd. De handel was ïn vet vee prijshou dend. Vette kalveren traag. Vette var kens lager in prijs, de handel had een traag verloop. Schapen en lammeren lager door slechte Londensche be richten. Vrijdag 30 Augustus 1912. Voorzitterde Burgemeedfer R. L. Mariens. Aanwezig: de heeren Van der Ree, IJsselstein, Bokhoven, Prince, Van der Torren, Van de Velde, Ne- derhorst, Knuttel, Van Galen, Kolijn, De Jong, Jongenbnrger, Van Eijk, Dessing, Muijlwijk, Van Iterson en Broekhuijzen. Afwezig: de heeren Vergeer en Herman, de laatste met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. De heer Van de Velde: M. de V. Heb ik goed verstaan, dat ik in de notulen ben genoemd onder degenen, die geen aankondiging van hun afwe zigheid hebben gedaan De Voorzitter: Jal De heer Van de Velde: M. de V. Ik mee» mij te herinneren, dat ik aan den voorzitter heb medegedeeld do vergadering niet te zullen bijwo nen. De Voorzitter: Tot mijn leed - wezen kan ik den heer Van de Velde niet positief mededeelen of ik van zijn kennisgeving' melding heb gemaakt. De Tköer Tan de Velde: M. de V. IfyapM^ met uw verklaring ge- noegen^fy De beraadslaging wordt gesloten en de notulen zonder- hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De Voorzitter doet mededee ling aan den Raad van de Koninklijke Onderscheiding den heer Nederhorst te beurt gevallen, eu wen8Cht hem geluk in de bewoordingen, zooals Vrijdag reeds vermeld. De Voorzitter deelt mede dat door Gedeputeerde Staten der Provincie is goedgekeurd het Raads besluit van 19 Juli No. 14 betreffende het verhuren van Gemeente-Gebouwen aan de Werkinrichting van de Ver eeniging tot gering vaiT bedelarij alhier. Door Burgemeester en Wethouders is aan A. de Rek, eervol ontslagen fitter bij de Gemeente-Gasfabriek ten laste' van het Gemeente-Pensioenfonds een pensioen toegekend van f 307 's jaars. Bij den gemeente-Ontvanger is van onbekenden een gift ingekomen van f 650,10, welk bedrag overeenkomt met de kosten van het proces met de afd. Gouda en Omstreken der Holl. Mij. van Landbouw, beuevens een bedrag van f 1500 van een belastingschuldige, die bij het invullen van zijn biljet nog geen balans had gemaakt en nu na het opmaken daarvan, dat bedrag nog schuldig bleek te zijn. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter: Verder is in gekomen van Ged. Skaten der Pro vincie het bericht, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, ofschoon irr de verordening, regelende den ont- smettingsdienst van deze Gemeente, de vrijstelling van het betalen van rechten voor on- en minvermogenden is vastgesteld, ook verlangt, dat zulks nog eens wordt vastgelegd in de ver ordening op het heffen van rechten wegens het gebruik van den ontsmet- tingsdienst van deze gemeente. Namens B. én W. heb ik de eer voor te stellen aan het verlangen van den Minister te voldoen en aan art. 2 van de heffingsverordening een tweede lid toe voegen, luidende „Van het betalen der rechten zijn vrijgesteld zij, die volgens het oordeel van Burgemeester en Wethouders on- of minvermogend zijn." Dit voorstel wordt zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De Voorzitter: Thans heb ik de eer voor te stellen drf verordening op de heffing van rechten wegens het gebruik van de ontsmettingsdienst der gemeente en die op de invordering dier rechten opnieuw vast te stellen. Daartoe wordt besloten. Ingekomen 1. Begrooting der Inkomsten en Uitgaven voor het dienstjaar 1913 van het gemeente-pensioenfonds, ver gezeld van de toelichting. Ter visie. 5. Voorstel van Heeren Curatoren bij het Gymnasium alhier om met ingang van 1 September e. k. den heer A. Ketellapper wederom tijdelijk aan te stellen tot leeraar in de Hebreeuw- sche taal aan dat Gymnasium. De Voorzitter: Mits de benoe ming met 1 September a.s. zou in gaan, heb ik de eer voor te stellen dit schrijven nog heden te behandelen. Daartoe wordt besloten. Ik zal die benoeming na punt 2 der genda aan de orde stellen. 3. Schrijven van de plaatselijke Com missie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs, waarbij word toege zonden haar verslag omtrent de eind examens van den gemeentelijken Han delscursus. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Door den Raad der Gemeente Reeuwjjk goedgekeurde rekening van baten en lasten van het voormalig Burgerlijk Armbestuur van Stein over de jaren 1910 en 1911, volgens welke aan de Gemeente Gouda toekomt res pectievelijk f 205,55B en f 223,815. Ter visie. Schrijven van Burgemeester en Wethouders waarbij ter gafedkeuring worden ingezonden de bjfrootingen van inkomsten en uitgavwn der Ge meente-Lichtfabrieken voor 1913, bei- do vergezeld van eene memorie van toelichting. Is gedrukt ronjgedegjd en wordt ter visie De Heidebloem. Te Amsterdam heeft de verkoop van de Heidebloem groot succes ge- htwk Des middags reeds was ze uit verkocht. De opbrengst bedraagt c.a. f 2000.Ook te 's Gravenhage was het aantal niet voldoende. Zaterdag wilde te Velp zekere B., in beschonken toestand op de tram naar Arnhem springen. Ilij sprong mis en werd door de tram gedood. Op de lijn van Carlsbad naar Ma- rienberg en te Weenen zijn fraudes ontdekt met de plaatsbewijzen. Een der ambtenr.ren van het Centraal station te Carlsbad heeft zich van het leven beroofd. Vele arrestaties worden verwacht. Uit St.-Peterburg wordt gemold, dat de Minister van Handel een wetsont werp in bewerking heeft, waarin alle invoer van buitenlandsch koren en graan in Rusland wordt verboden. De „Gazette" in Petersburg meent •te weten, dat de reis van Sasonoff naar Londen ten doel heeft eene af doende regeling van het misverstand met Engeland met betrekking tot de Balkanstaten, België en Thibet. Uit Londen wordt gemeld, dat vol gens een telegram uit Constantinopel de Turksche bladen melding maken van het afbreken der onderhandelin gen. Schip vermist. Kopenhagen, 2 Sept. Het s. s. „Koersk" van de Ver. Stoomv. Mij. Kopenhagen-wordt vermist. Het ver trok 26 Augs. van Antwerpen naar Petersburg en na dien werd niets meer vernomen. Te Brouwersdorp en te Ouddorp zijn een boot, een reddingsgordel en wrak stukken waarop den naam der maat schappij, aangespoeld. Van den Belgische loods, die te Vlissingen thuis hoort is ook niets meer gehoord. Schip gezonken. Buenos-Ayhes^ JL Sept. De regee ring deelt mede aat het s.s. Polaftine bij Rio Grande is gezonken. De ge- heele bemanning is verdronken. van alle nog voorhanden zijnde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een groote partg Japon- stoffen en Zijdentot buitengewoon lage prij zen contant. Specialiteit in Nouveauté*s. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogpte barometerstand 769.4 te Horfca laagste stand 753.8 te Aberdeen. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige noordelijke tot weste lijke wind. Zwaarbewolkt, Waarschijn lijk nog regenbuien. Zelfde tempera tuur. VAN DEN 2 SEPT. 1912. Voriga Koer». Koer» van beden. 78'/s 877/s 10016/,» 873/s 92V,e 108 7,6 85 596/b StastsleeninKen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie AjsjJort. Schuld 3 pet. Ruwische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. I'd Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl.Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pót. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. B»ak- eu Crediet-Instel- ilngeii. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corn. Cert. v. Gew. Aana. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij. C.v.A ff (ju bouw Jlftyen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PetraVNUn-Oudern. Dorische JfWxoleum In- du8mi^l®j. Gew. A. Kon. jlij.totExpl. v. Pew- Bronn. C.v.A „Shell'^ The TranBp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Hljen. Nod.'-Am. Stoomvaart- Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondeniemlnren Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmrj. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito ditoAot. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenfngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thebs-Re- gulirungs-G«8.4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4% pCt. Nat. Staatsfondsen flauw, Integralen beter, Buitenl. onveranderd, van mij- pref. Ketahoen en Redjangs flau- Cobars willig, overige stil. Tram den stil en prijshoudend, Amerik. belangrijk geringere omzet, Steels vaster, Amafg. flauwer, Pétr. beperkte omzet, Tabakken kajm, Cult, tot hooge prjjzen gevr., Rubbers iets beter. 787: 877s 65 100'/16 87 3/fc 92V,fl 86»/» 84'/, 46'/,. 103'/, 84s/, 2131/, 60s/, 86s/, 26'/, 74'/, 195 278 189s/, 30 247'/., 101» 160'/, 613'/, 625 185'/, 116'/, 20 91'/, 4'/,, 127» 87'/, 92 63 185'/, 86s; 96 36"/» 100's/„ 146'/, 86s/» 74% 195'/, 32'/, 247 110'/, 165'/, 516'/, 116'/, 20 92 12s/. 87 62'/, 95's/i, 36'/,, 171s/, 5

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2