1 ISEL ITS, i and el. res: E. Alter tracht 269* LAG, RE WAAR- •en leskleeding. of gedeelten Woensdag 4 September 1913. 51e Jaargang. HET OFFER. i’risia’ XTïe-cL-ws- ezx -^-d-vertezi.tie'bleucl "sroor en Osxxstrelcexx. No. 11900. iBndJLtexxleixid.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. I WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. ar Alle Luie- en Hulsb. Artikelen iveevoeders. tisepfikcht merking'. a 7uun i.E. ALTER in's Inkt de. EESTE I aCHAOELt.'r. I Gouda. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. VERRADKRIÜ6 VAN DKN GBMKKNTKBAAD If de stad aan huis I X-U&— (Wordt vervolge.) n Zn., Goud». merk aamnuiH maak! Kanarie» 13, en ’/i liter goed. ff en AM BS: eht 209‘, .AG. OLLAND. eiT in u Heeren GOllffllE CIHRVVr. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Duitschland. Op een wildezwijnenjacht in de buurt van Freienwalde is een droevig on* geluk gebeurd. Graaf Finckenstein schoot door een noodlottig ongeval barones Frieda von Eckardstein, geb. gravin Hacke in het lichaam. Er is weinig kans op herstel. Engeland. Veelbelovende knapen. Voor den politierechter te Liverpool stonden gisteren twee jongens, elk van 9 jaar terecht. Zij hadden een meisje elekade, 2 uur, daS. D. A.P. j geregeld tijdig i ontvangen van en, vennakalijk- dan in onse vonds uur, o Arbeid voor f 1.25 .150 Met Geïllustreerd Zondagsblad .1 1 50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. van denzelfden leeftijd, dat voor een winkelraam stond te kijken, een kinder- pistooltje voor gehouden, en toen ge vraagd hoe veel geld heb je bij je Het doodelijk verschrikte kind had toen de six pence, die zij had meege kregen om een boodschap te doen, af gegeven, waarop de kwajongens aan den haal waren gegaan. Zij konden echter gepakt worden, een fiksche afstraffing met de berken roede zal hun waarschijnlijk voorloo- pig althans, hot roovertje spelen wel afloeren. de Dardanellen moeten geopend wor den. En het lijkt ons toe alsof èn Engeland èn Frankrijk, oegeerig naar de hulp van het kolossale Rusland, aaien en strijken den Russischen beer en alles doen wat den gwoten vriend welgevallig kan zijn. Wwkunnen ons anders de houding van Ilmgeland, die het ten opzichte van Porziè inneemt, hooi slecht verklaren. Vroeger heette hot altijd, dat Perzië als bufferstaat moest behouden blijven. En thans staat Engeland het aan dat derikbeeld meest vijandige optreden van Rusland toe. Frankrijks eerste minister maakt dienstreizen naar Rusland, ons inziens ook mot het dool don vriend in een gunstige stemming te houden. En Rusland dat zijn positie van almachtige goed begrijpt, verdeelt zeer zeker zijn gunsten niet voor niemen dal aan de liefhebbers. Het hoeft met twee handen het voorstel Berchtold aangovat, het zal er misschien een ge legenheid in vinden om van de gehate sluiting van de Dardanellen af te ko men, zeker niet al te veel gedwars boomd door Engeland on Frankrijk. Zoo zien wij voorloopig de zaken in en verschillende feiten versterken ons in onze meening. Zoo loopt het ge rucht, dat ook Bulgarije aan de con ferentie over het voorstel Berchtold wil deelnemen en direct hoort men erbij, dat Rusland voor toelating is. Wat wonder! Het zou een tegen stander van deu gehaten Turk meer en dus waarschijnlijk een voorstander van opening der Dardanellen gewon nen zijn. oendermeel jrvoederkosten 40 en 5 kilo t/emefhode. oederfabriek I8IA. Enkhuizen. •aar bij HH.: Wijdstraat. D, Voorstal. Zij zou argwaan z koesteren, en niet weg gaan. Dan was alles verloren. Slechts door alles aan haar te vertellen kon zij hulp vinden, kon zij zich red den. De tijd verliep, de grond brandde onder haar voeten. Juffrouw Duvernier zeide„Buk je een beetje, kind, dat ik je hoed af- neem, wij moeten ons haasten. Je mag het rijtuig niet laten wachten, dat brengt ongeluk aan in het huwelijk.” Marie trok de knoopen van haar kleeren los. Plotseling greep zij de handen van Jeanne„Lieve, beste sta mij bij ik kan niet ik moet weg!" V „Weg? Maar je bent toch gehuwd zijn vrouw „Je zult me toch niet verraden, lieve, zoete Jeanne Ik smeek het je, help me!” Jeanne begreep er in het eerst niets van, maar haar verbazing week, en zij kwam tot nadenken. Wilde de mededingster nu nog plaats voor haar maken Dan mocht zij toch weer hopen. Hoe kon zij zoo dom zijn, een plan te willen verhinderen, dat haar voordeel kon aanbrengen Bevend stamelde zij„Waar denk je aan je kan toch niet „Wat geef ik om die schrijverij op het raadhuis? Je weet toeb, Jeanne, De hegemonie in de Middelland-, sche Zee. III. Gisteren hebben wij in ons over zicht speciaal uiteengezet welke be langen Engeland in de Middellandsche Zee te verdedigen heeft. De belangen echter, die Frankrijk in deze oude wereldzee heeft te behartigen zijn ze ker niet minder. Wie een blik slaat op de kaart komt dra tot de overtui ging dat de belangen van Frankrijk geen mindere zijn dan die van Enge land. De Middellandsche Zee toch, scheidt Frankrijk van zijn koloniën of protectoraten, welken naam men daarvoor kiezen wil. Tunis, Algiers en thans Marokko, zij alle zijn door de Middellandsche Zee van Frankrijk gescheiden. Wie de Middellandsche Zee bezit, kan de verbinding tusschon Frankrijk en zijn koloniën afsnijden. Vpor ieder, die eenigermate heeft na gegaan, wat deze koloniën voor Frank rijk beteekenen, is het duidelijk, dat het voor dit land een levenskwestie is niet van zijn koloniën te worden afgesneden. Marseille dankt bijna zijn geheele beteekenis aan den handel op de Middellandsche Zee-eilanden, vooral ook op Algiers en den Levant. Frank rijk heeft echter nog een ander belang bij een directe verbinding met zijn koloniën. Was Italië b.v. dank zij zijn machtige vloot baas over de Mid- dellandsche Zee, het zou zeker niet wachten om Frankrijk van uit Tripolis in zijn koloniën aan te vallen. En het zou niet onwaarschijnlijk zijn dat in verschillende koloniën een der gelijke inval zou wórden gesteund door een opstand. Het is meer voorgekomen, dat men om zich van zijn onderdruk kers te ontdoen, zich voorloopig aan sloot bij de vijanden van don tiran. Waar het in Marokko toch al niet zoo heel rustig is en voorloopig ook wel niet zal worden, daar zou het voor Frankrijk alleronaangenaamste gevol gen kuhnen hebben, wanneer ^de ver binding al was het slechts tijdelijk, kon worden verbroken. En Engeland, èn Frankrijk hebben er dus het grootste belang bij dat de hegemonie in de Middellandsche Zee aan de Triple En tente blijft. Daarvoor kon het eehter wel eens noodig zijn dat de hulp van Rusland gewenscht was. Deze kan echter niet verleend worden of 27) Hijgend kwam zij boven aan. Inde gang kwam Oom Hans haar tegemoet. De anders zoo bleeke man had nu een hoog rood gelaat, zijn oogen fonkelden, en de hand waarmee hij die van het meisje greep, was klammig en koud. Het deed Marie goed, dat zij hem zoo geschokt zag uit deelneming in haar lot. Zij viel hem om den hals, haar beste vriend: „Ja, Oom Hans, nu ben ik zijn vrouw, maar ik weet niet, hoe ik het zal doorstaan.” „Kom hier binnen, kind, kom stamêlde hij en trok haar in zijn kamer. Door een plotseling gevoel van ang stige verwachting aangegrepen, zonk zij op een stoel neer en staarde den kleinen man aan. Wat zou er gebeurd zijn Hij keek zoo verward, als zij hem nog nooit gezien had, en’ hij kon nauwelijks woorden vinden,* om met haar te spreken. Met moeite bracht hij over zijn lippen: „O gisteren, was het maar gisteren gekomen Marie, arm kind, A. W. Roes. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan 14 op den heer A. W. Roes en 3 in blanco, zoodat de héér A. W. ROES als derde candidaat op de voor dracht zal worden geplaatst. De Voorzitter: Thans gaan wij over tot het aanwijzen van den vierden candidaat. Aanbevolen wordt de heer J. de Jong Hz. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan 16 op den heer J. de Jong Hz. en 1 in blanco, zoodat de heer J. DE JONG Hz. als vierde candidaat op de voordracht zal worden geplaatst. De Voorzitter: Nu moet de aanwyzing van den vijfden candidaat plaats hebben. Aanbevolen wordt de heer W. Bokhoven. Uitgebracht worden 17 stemmen waarvan 16 op den heer W. Bokho ven en 1 in blanco, zoodat de heer W. BOKHOVEN als vijfde candidaat op de voordracht zal worden geplaatst. De Voorzitter: Tenslotte gaan wy over tot de aanwijzing van den zesden candidaat. Aanbevolen wordt de heer O. A. van Berkel. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan 15 op den heer C. A. van Berkel en 2 in blanco, zoodat de heer C. A. VAN BERKEL als zesde can didaat op de voordracht zal worden geplaatst. De Voorzitter: Ik dank de heeren, die het stembureau hebben uitgemaakt zeer voor de wijze, waarop zij hun taak hebben vervuld. Aan de orde: De rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over 1911. De Voorzitter: De Commissie die de rekening heeft nagezien advi seert tot goedkeuring en tot vaststel ling van een besluit, waarbij de reke ning voorloopig wordt afgesloten. Ik zal het ontwerp-besluit in stem ming brengen. Vooraf wil ik er aan herinneren, dat de Wethouders worden geacht zich van deelneming aan die stemming te hebben onthouden. Het ontwerp-besluit wordt met alge- meene stemmen goedgekeurd'. Aan de orde De begroetingen voor 1913 van: a. de Bank van leening. De Voorzitter: Deze begroe ting sluit in ontvangsten en uitgaven met f 94485.en met een batig saldo van f 50. Deze begrooting wordt zonder be raadslaging en zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. dan had ik je gered.” „Wat is er dan wat is er Wat is er toch?” Hij stond voor haar en moest op het werktafeltje steunen, zoo beefde hij. „Denk eens aan, Marie ik ben rijk, mijn broer heeft mij twaalfduizend mark vermaakt, heden vonden wjj het testament in zijn schrijftafel en daar bij een brief aan mij uit zijn laatste levensdagen. Hij heeft mij bij de deeling van het vermogen van onzen vader bedot. Ik was ook altijd zoo onkundig in die zaken geweest. Door mijn goede verpleging heeft zijn ge weten hem gekweld. De zynen hadden toch genoeg. Wanneer ik beter werd, zou hij mij mijn rechtmatig deel geven, zou hij sterven, dan zou ik het geld erven. Ik moet hem vergiffenis schenken1Q, die goede broer „Oom HansJ Oom Hans jam merde Marie en hief de handen om hoog. „Ja, arm meisje arm kind, ik zou nu alles aan Goldammer kunnen betalen, zou nu voor uw vader kunnen zorgen, als die erfenis maar gisteren gekomen was. Het is ongelukkig, een ellende het is vetschrikkelijkHij liep vol vertwijfeling in het kleine vertrek heen en weer. Marie sprong op. Zy stond als ver. Vrijdag 30 Augustus 1912. (Vervolg). 20. Adres van O. K. Galama, koren molenaar alhier waarbij hij verzoekt een recognitie te mögèn afkoopen. Dit adres luidt Aan den Raad der gemeente Gouda. WelEdelAchtb. Heeren. De ondergeteekende C. K. Galama, korenmolenaar wonende alhier aan de Gouwe No. 157, verzoekt UEd.Achtb. beleefd, hem wel in vollen eigendom te willen af staan, dus hem te willen toestaan tot afkoop der recognitie, gevestigd op een strook grond ter lengte van 736 Meter, bij één voet breedte, gelegen alhier vóór de hem in eigendom toobehoorende perceelen aan het Verloronkost Nos. 31 en 33, kadastraal bekend Gemeente Gouda in Sectie D Nos. 1517 en 1518, welken afkoop hij gaartie zoude zien geschie den tegen betaling van tien gulden per vierkanten meter. Uwe gunstige beschikking hierop gaarne tegemoet ziende, verblijft hij, Hoogachtend UEd.Achtb. Dw. Dienaar O. K. GALAMA. De-Voorzitter: Ik stel voor dit adres in handen van B. en W. te stel len om daarover advies uit te brengen. Daartoe wordt besloten. 21. Een ongezegelde circtilaire van de Vereeniging van Schoolartsen over toezicht op besmettelijke ziekten. De V oorzitter: Dit adres moet als ongezegeld buiten beschikking blijven. Aan de Orde: De benoeming van een leeraar in de scheikunde en een tijdelijk leeraar in de natuurlijke historie aan het gym nasium. De Voorzitter: ïk heb de eer dat ik met een beklemd hart ja zeide, slechts, om mijn vader uit den nood te-tedden.” Bevend door haast en on gerustheid trok zij haar zijden japon uit en schopte die met haar voet weg, „Hoor eens, Jeanne, Oom Hans heeft een erfenis gekregen, hij wil Papa helpen, nu behoef ik mij niet op te offeren. Getrouwd zijn wij toch nog niet. Wat kan Goldammer doen, als ik weg ben?” „Hij laat je niet gaan, hij doet het niet „Wel zeker, wanneer ik het hem vroeg zij trok haar gewone zwarte laarsjes aan. Toen viel juffrouw Duvernier haar om den hals. „Je wilt hem werkelijk de vrijheid geven „Gaarne, gaarne, maar laat mij gaanIk weet, dat ik geen minuut te verliezen heb.’’ De vriendin hing haar om den hals en deed haar bijna stikken, zoo kuste zij haar. „O Marie, beste Marie, als je gaat o, dat geheel onverwachte geluk op het laatste oogenblik „Help mij, asjeblieftJa, het moge tot je geluk strekken, Jeanne. Gauw mijn wollen japon. aiverseelvoer) 13 en */j kilo steend en was doodsbleek, haar gelaat vertrok. Uit een wervelwind van ge dachten dook een hoop voor haar op. Plotseling zonk zij op de knieën en strekte de gevouwen handen naar hem omhoog. „O Hans, Oom Hans, wanneer ge mij lief hebt, red mij danIk kan het niet verdragen, ik zal er van sterven.” -„Alles wat ge wilt, kind, alles „Help mij ik moet weg ik vlucht ik ga weg!” „Maar waarheen? Ik heb het geld nog niet.” „Naderhand naderhandZeg maar, of ge mij helpt!” „Alles, wat je wilt 1” Zij snelde weg naar haar kamer, doch daar deinsde zij verschrikt terug. Jeanne Duvernier stond in een prachtig bruiloftskleed tegen den bed rand geleund, met den zakdoek voor de oogen. Jeanne, gij hier?” „Ja, kind, ik moet je toch helpen.” Marie had de afspraak van den morgen vergeten. Zou zij het wagen, de Frantjaise in het vertrouwen te nemen? Zou zij haar vertellen wat zij van plan was Maar zij moest het wat bleef haar anders over Onder een voorwendsel Jeanne wegzenden mede te deelen dat door het collage van Curatoren wordt voorgedragen de heer dr. J.L. Hovingh, reeds benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de hoogere’ burgerschool alhier. Mag ik de heeren Van Eijk, van der Torren en Prince verzoeken voor deze en de vol gend^ benoemingen het stembureau te willen uitmaken Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan 15 op den heer dr. J. L. Ho vingh en 2 in blanco, zoodat benoemd is de heer dr. J. L. Hovingh. Aan de orde: De benoeming voor één jaar van een leeraar in het vakteekenen voor me taalbewerkers aan de Ambachtsavond- school. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan 16 op den heer J. van Leeu wen en 1 op den heer W. H. de Vries, zoodat benoemd is de heer J. van Leeuwen. Aan de orde: De benoeming voor één jaar van een leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium. De Voorzitter: Ik heb de eer mede te deelen, dat aanbevolen wordt de heer A. Ketellapper. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan 16 op den heer A. Ketellapper en 1 in blanco, zoodat benoemd is de heer A. Ketellapper. Aan de orde: Het opmaken van een zestal voor de benoeming van drie leden in het college van Zetters voor de gemeente. Do Vo.orzitter: In de «eiste plaats moet worden voorzien in de open plaats, die ontstaat door het aftreden van den heer J. van Dantzig Az. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan 16 op den heer J. van Dant zig Az. en 1 in blanco, zoodat de heer J. VAN DANTZIG Az. als eerste candidaat op de voordracht zal worden geplaatst. De Voorzitter: Tha^s moet worden voorzien in de open plaats, die ontstaat door het aftreden van den heer R. U. Jongenburger. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan 15 op den heer R. U. Jon genburger, 1 op den heer J. de Jong en 1 in blanco, zoodat de heer R. U. JONGENBURGER als tweede can didaat op de voordracht za] worden geplaatst. De Voorzitter: Nu moet wor- dentvoorzien in de vacature, die ont staat door het aftreden van den heer nog niet.” of ge mij helpt x m reg naar haar kamer, sde zij verschrikt terug.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1