Seizoen-Opruiming, Bi2n.xxeraaxj.ca.. D. SAMSOM, Gouda, «HG VAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. -4009 Ötaats-rloteri]. Laatste Herichten. LA>D- en TUINBOUW. Groote Jaarlijksehe - m'i, 84 - BURGERLIJKE stand. Telégrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effeetènlian(1 el te Amstnrdam 9 4;Vi In (1p legerplaats bij Oldebroek zijn I gisteren aangekomen de compagnieën van het le reg. vesting-art. uit Utrecht, I zoomode de art.-instructio-compagnie I uit Schoonhoven, tot het houden van 1 schietoefeningen onder leiding van den I kolonel A. van Doorninck. Voorzitters en secretarissen van ge- I meentebesturen in Zuid-Holland. Zaterdag 28 dezer houdt de Provin ciale Vereeniging van voorzitters en secretarissen van gemeentebesturen in Zuid-Holland in het Sociëteitsgebouw van de Diergaarde ie Rotterdam een vergadering. O. m. koint aan de orde Verkiezing van 2 bestuursleden, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het aftreden van mr. A. R. Zim merman, voorzitter en den heer Jac. van Waning, secretaris. De heer Jac van Waning zal spre ken over de verhouding tusschen ge meentebesturen en gezondheidscom missies. De heer D. A. te Wechel te Rotter dam zal verder een causerie houden over de hulpmiddelen dor politie bij de opsporing van misdadigers. Na afloop is er een autotocht, met bezoek aan de nieuwe vuilverbran- dingsinrichting, de gemeentelijke I zweminrichting aan den Middenkous, I do nieuwe en oude Noorderbrug en I het Noorderkwartier der stad. Om zes uur maaltijd in de Dior- I gaarde. De Prins te Bergen-op-Zoom. Z. K. H. Prins Hendrik heeft gis teren een bezoek gebracht aan het I RijkBliengstveulendepöt en de tentoon- I stelling te Bergen-op-Zoom. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de burgemeester van Bergen- op-Zoom, de heer Hulshof, en de voor zitter van het comité der tentoonstel ling, de heer Laane. Verder waren op hot perron o.m. aanwezig de luit.- kol. Zanino, waarnemend garnizoens commandant, en zijn adjudantde heerRinsma, luit.-plaatselijk-adjudant, en de kapitein der marechausséos Bau- duin, commandant van het district Breda. Te 10 u. 57 min. kwam Z. K. H. I vergezeld van Zijn adjudant, den luit. I ter zee 1ste kl. Bijl de Vroe, aan het I station aan. Luide hoera's weerklon ken, toen Z. K. H. uitstapte. De jongejuffrouw Rigarda Laane I bood den Prins een ruiker witte rozen I aan. In do wachtzaal 1ste klasse, waar- I van de ingang met groen en bloemen 1 was versierd, heette de burgemeester Z. K. H. namens de bevolking van Bergen-op-Zoom hartelijk welkom. I Nadat de leden van het dagelijksoh j bestuur en de leden van het comité der tentoonstelling aan Z. K. H. waren voorgesteld, werd er in auto's naar het hengstveulendepöt gereden, aan welks versierden ingang Z. K. H. werd ontvangen door den directeur dier inrichting, den gepensioneerd kolonel Kromhout. Met groote belangstelling bezich tigde de Prins de verschillende stallen, waarna het personeel eenige hengsten buiten leidde. Z. K. H. onderhield zioh gedurende ruim een half uur met den heer Kromhout. Vervolgens begaf de Prins zich naar het huis van den voorzitter van het tentoonstellingscomité, waar een noen maal werd aangeboden. Mej. Maria Laane overhandigde Z. K. H. een album met 8 foto's van do tentoonstelling. Ongeveer kwart over één kwam de Prins, vergezeld van het dag. bestuur der gemeente en den voorzitter van hot tentoonstellingscomité, op het ten toonstellingsterrein, waar een talrijk publiek Z. K. H. toejuichte. Z. K. H. bezocht achtereenvolgens hot landbouwhuis, de collectieve in zondingen van Zeeland en Brabant, do gebouwen voor den tuinbouw en de tent met producten van de fruit teelt. De voorzitters van de afdeelin- gen landbouw en tuinbouw leidden Z. K. H. door hun afdeelingen rond on stelden hun medebostuurderen aan den Prins voor. Ongeveer halfdrie vertrok de Prins van het terrein. Het dagelijksoh |>e- stuur der gemeente en het geheole hoofdcomité van do tentoonstelling deden Z. K H. uitgoleide tot het station. Do heer Van Kol naar het Oosten. Do heer H. H. van Kol vertrok gisteren, naar „Hot Volk" meldt, voor zijn nieuwe groote reis naar het Oos ten. Dwars door Siberië gaat hij aller eerst over Wladiwostock op Japan I (Tokio, Kobé, enz.) aan, om vervolgens over Korea (Seoel) naar China te gaan, dit van Moekden over Tientsin en Peking naar Hankau te doorkrui sen, waarna over de Gele Rivier en Sjanghai een kustvaart naar Hongkong aanvangt, die vervolgens over Singa pore naar de Nederlandsch-Indische koloniën voert. Véór den verkiezingsstrijd in 1913 denkt de heer Van Kol in 't vaderland terug te zijn. Het presidentschap van de Nederlandsche Bank. Naar de Tel. verneemt, hebben di recteuren en commissarissen van de Nederlandsche Bank Maandag verga derd tot het opmaken eener aan de Koningin aan te bieden aanbeveling, I ter vervulling vah de vacature in het presidentschap der Bank, ontstaan door het, op eigen verzoek aftreden van mr. N. P. van den Berg als zoo danig. - I Naar ons uit alleszins betrouwbare bron wordt meegedeeld, zijn op die aanbevelingslijst geplaatst de namen der heeren mr. G. J. Vissering, le presidènt der Javasche Bank te Bata via en mr. Th. De Meester, oud-vice- I president van den Raad van Indië, I oud-Minister van Financiën en lid van de Tweede Kamer voor het kiesdis trict Den Helder. H. M. heeft het recht van die aan- i bevelingslijst af te wijken, doch alge meen wordt verwacht, dat door Haar tot president der Ned. Bank zal wor- don benoemd mr. G. J. Vissering. Vlootoefening. De tijdelijke Minister van Marine, de heer Col'ijn, is voornemens oen dag de oefeningen der vloot langs een ge deelte der Noord-Hollandsche kust bij te wonen. Vrijdag 30 Augustus 1912. (Slot). Aan de orde Het voorstel tot wijziging van het Reglement voor de Inrichting tot oplei ding van onderwijzeressen en hoofdon- derwijzeressen aan eene bewaarschool. I I Het voorstel om machtiging te ver- leenen tot aanschaffing van nog 300 I muntgasinstallatios. Deze voorstellen worden achtereen volgens zonder beraadslaging en zon- j der hoofdelijke stemming goedgekeurd, j Aan de orde Het voorstel tot het vorleenen van steun aan de in 1913 alhier te houden tentoonstelling. De beraadslaging wordt geopend. De heer Van Iterson: M. de V. Tegenwoordig bestaat er by (le kleine gemeenten een neiging om zich te be roepen op hetgeen in grootere gemeen- ten wordt gedaan. Evenzoo gaat het met corporaties of bondendezen beroepen zich op toestanden in andere gemeenten. Daar- j aan is in het laatste geval weinig te doen, maar de leden van den Raad kunnen bij het beoordeelen van voor- I stellen, die hun worden voorgelegd rekening houden met de omstandighe- I den, waarin hun gemeente verkeert en I omdat nu in onze gemeente de belas- I tingen nog al hoqg geworden zijn, geloof ik dat het zaak wordt de tering I een weinig naar de nering te gaan zetten.' Dat is wel altijd het streven geweest, maar als men nu cadeau wil gaan geven of waarborgsommen ver- I leenen mat de onaangenaamheden, die I daaraan verbonden kunnen zijn, dan meen ik, dat wij ons tevoren wel eens mogen bedenken of wij aan zulke voor stellen onze stem wel kunnen geven. Ik voor mij ben tot het besluit geko men daarmede te breken en zal dan ook aan dit voorstel mijn stem niet verleenen. Ik beschouw het geheel als een luxe en luxe behoeven wij ons waarlijk niet te veroorlooven. De Voorzitter: Ik wil den heer Van Iterson antwoorden, dat B. en W. zeer zeker in het streven naar een zui- I nig beheer niet behoeven achter te staan bij anderen. B. en W. nemen altijd de grootste zuinigheid in acht, waar die mogelijk en gepast is. Hier betreft het een zaak; die B. en W. volle vrijheid vinden te steunen. Deze ten toonstelling beoogt toch niets minder en niets anders dan de bevordering van den bloei van verschillende indus- trieele ondernemingen in deze gemeen te en het spreekt van zelf dat die vermeerdering van den bloei dier on dernemingen een toeneming van de koopkracht der ingezetenen zal mede brengen. M. a. w. deze tentoonstelling zal naar de overtuiging van B. enW. in het belang van de gemeente zijn en daarin en daarom vindt het Dag. Bestuur vrijheid om voor te stellen deze tentoonstelling te steunen en aan het bestuur van de vereeniging, welke de tentoonstelling heeft op touw gezet, een deelneming in het garantiefonds in plaats van het gevraagde subsidie te geven. Ik herhaal: B. en W. zijn I hoewel zij de grootst mogelijke zuinig- I heid betrachten, genegen in deze steun te verleenen. De heer van Iterson: M. de V. Ik kan op het door u gesprokene I alleen het volgende antwoorden. Zeer I zeker ben ik overtuigd, dat B. en \V. I wel degelijk naar zuinigheid streven, I maar als gij beweert, dat dergelijke I tentoonstellingen altijd van zooveel I belang voor de gemeente zijn, dan is dat moeilijk te bewijzen. Ik deel dat gevoelen 'dan ook niet en daarom zal I ik vrijheid vinden tegen dit voorstel te stemmen. Ik beschouw het geheel als luxe. De beraadslaging wordt gesloten. I Het voorstel van B. en W. wordt I in stemming gebracht en met 16 tegen I 1 stem goedgekeurd. I Voor stemden de heeren Muijl- I wijk, Broekhuyzen, van der Ree, Us- seistein, Bokhoven, Prince, van dor I Torren, van de Velde, Nederhorst, I Knuttel, van Galen, Kolijn, de Jong, Jongenburger, van Eijk en Dessing. Tegen stemde'de heer van Iterson. Aan de orde Het preadvies op het verzoek van C. J. den Hertog om afstand van grond aan de Krugerlaan. De heer Jongenburger: M. de V. Het is mij aangenaam, dat met den bouw op den grond van de ge meente een aanvang zal worden ge maakt. Het spreekwoord, dat, als één schaap over den dam is, wel meer- j dere volgen, zal ook hier wel van I toepassing zijn maar de voorwaarden, die B. en W. daarbij stellen, had ik gaarne eenigszins anders gezien. Ik had mij voorgesteld, dat B. en W. deze zaak eenigszins breeder zouden I hebben opgevat, want, zooals het voor- I stel is ingediend, geloof ik, dat het I voor den betrokken persoon bijna on- I mogelijk is de gestelde voorwaarden I te accepteeren. B. en W. schrijven voor, dat de teekeningen benevens de I plannen voor de rioleering en den I afvo.er van faecaliën aan hen ter goed- I keuring moeten worden voorgelegd. Er wordt een geheel nieuwen toestand I geschapen en ik moet er niet goed in zitten, maar anders zou ik zeggen, dat die man tot op geen f 500.— I nauwkeurig kan begrooton wat die I rioleering en die afvoer van faecaliën J hem zullen kosten. Het is totdusverro altijd de gewoonte geweest bij het inkomen van derge lijke aanvragen, dat de zaak in de fabricage-commis8ie werd behandeld I en die commissie dan een overzicht 1 gaf van hetgeen werd gevraagd. Ik I j had verwacht dat dat ook in dit geval I ware gebeurd, opdat de man een juiste I berekening zou kunnon maken. Waar I dat laatste thans niet mogelijk is, kan hij op de gestelde voorwaarden niet I ingaan. I Nog liever zag ik, dat het stand- I I punt ingekomen werd, dat ik hier I reeds meermalen heb verdedigd, n.l. I dat in dergelijke gevallen de gemeente I zelve de rioleering aanlegde en de I betrokken persoon dan de kosten daar- I van ten kantore van den gemeente- I ontvanger afdroeg. Dat voorbeeld is I ons jaren lang in andere gemeonton I gegeven en dat stelsel werkt elders I zeèr heilzaam. Zooals het hier wordt I voorgesteld zal er later allerlei last I en moeilijkheden uit voortkomen. I Eerst moet die man de rioleering en I den afvoer van' faecaliën maken en I dan komt men later van gemeente- I wege kijken of het werk goed is ge- I I daan. Keurt men het dan af, dan I volgen de onaangenaamheden. Het is I daarom beter dat de gemeente zelve I de rioleering aanlegt en de kosten op I den betrokken persoon verhaalt, vooral I I omdat het hier een rioleering betreft I I waaraan ook de huizen van de andere I zijde van het terrein het is een l dubbel bouwblok moeten worden I aangesloten. Ik zou op grond van een en ander I aan B. en W. in overweging willen geven óf hun voorstel zoo te wijzigen, I dat de betrokken persoon weet waar- I mede hij van al(es af is, óf de Com- I missie van fabricage te hooren en I aan den man kenbaar te maken wat I hij maken moet óf de kosten voor I den man uit te trekken en tot hem I te zeggen gij kunt den grond koopen I voor f 3.50 per M2., plus zooveel geld, j dat gij in* de kas van den gemeente-1 ontvanger moet storten. I De heer N e d e r h o r s tM. de V.! I De heer Jongenburger meent, <^at de I betrokken persoon niet weet hoeveel I kosten hij moet maken. Ik kan' hem I geruststellen, want ik heb met dien I persoon een onderhond gehad, wiaarbij I I ik hem wel degelijk er op voorbereid I heb dat hij die en die werken zou I moeten maken. Alvorens de Gemeen- I teraad een besluit heeft genomen kun- I den wij dat natuurlijk niet in détails 1 gaan mededeelen. In de fabricage- I commissie is dan ook besloten eerst I af te wachten of dit voorstel door den I Raad zou worden goedgekeurd om I dan aan den betrokken persoon mede j ?e deelen wat hij precies zal hebben 1 te doen. Voorloopig heb ik hem in I algemeene trekken daarvan reeds ver- I wittigd. De heer Jongenbnrger dringt er op I aan die werken voor de rioleering en I den afvoer van faecaliën van gemeen- I tewege te maken. Ik gevoel daar veel I voor en op" sommige plaatsen hebben I wij dat ook gedaan, waar daarbij be- I zwaren zijn ondervonden. B. en W. I zullen echter het denkbeeld van den I heer Jongenburger nog eens ernstig I overwegen. I De heer Jongenburger: M. I de V. Ik dank den wethouder van I publieke werken voor de verstrekte I inlichtingen. Ik wist niet dat hij met I den betrokken persoon reeds een on- I derhoud had gehad, zoodat deze be kend was met hetgeen hij moest maken. I Dat bezwaar is dus ondervangen en I wij kunnen derhalve aannemen, dat I do koop er door is. Ik zou er bij B. en W. met nadruk en ernstig op wil- I len aandringen de werken van ge- I meentewego te maken. Zooals ik reeds I zeide, krijgen wij hier een geheel nieu- I wen toestand al de huizen van beide J zijden moeten op dat ééne riool aan sluiten en daarom is het beter en veel I meer in het belang der Gemeente, dat deze zelve dat*werk uitvoert dan dat I verschillende personen elk een stukje riool maken. Men voorkomt daardoor dien ellendigen toestand, welken wij in onze Gemeente meermalen hebben I gehad. De heer Dessing: M. de V. Ik onderschrijf gaarne het gesprokene door den heer Jongenburger, die zou wenschon, dat van gemeentewege de rioleeringswerken werden aangelegd en de kosten daarvan op den persoon, die bouwen wil, werden verhaald. Er is echter nog meer. Ik zou wenschen, dat ook de straat vóór dat terrein werd gemaakt door de Gemeente op kosten van den betrokken persoon. Doet men dat niet, dan kunnen er later weer moeilijkheden over die straat ontstaan. Ik stel daarom voor de rio leering en- de straat door de Gemeente te laten aanleggen. De Voorzitter: Alvorens te vragen of dit voorstel wordt onder steund, moet ik er op wijzen, dat vóór dozen grond reeds op kosten van het ziekenhuis een straat is aangelegd. Er 1 behoeft dus geen straat meer te wor- den gemaakt en ik vermoed dan ook, dat de heer Dessing dat gedeelte van zijn voorstel wel zal terugnemen. Do heer Dessing: M. de V. Vergis ik mij daarin? Er ligt wel een straat aan de oostzijde, maar niet aan den anderen kant. De Voorzitter: Ik kan den heer Dessing de verzekering geven, dat die straat sinds twee of drie jaren bestaat. r I De heer Dessing: Dan vergis ik mij en neem ik dat gedeelte van mijn voorstel terug. De V o o r z i 11 e r: Wordt het voor stel van den heer Dessing van de 1 rioleering van gemeentewege te maken en de kosten daarvan ten laste van I den betrokken pprsoon te brengen on dersteund? I De heer J o n g e n b u r g e r M. de V.Ik heb straks aan B. en W. ge vraagd dat denkbeeld te onderzoeken en B. en W. zijn mij in zooverre tegemoet gekomen, dat zij een onder- I zoek hebben toegezegd. Ik stel daarom I vertrouwen in B. en W. en nu gaat I het voor mij moeilijk met het voorstel van den heer Dessing mede te gaan. I Ik vertrouw dat B. en W. de zaak I ernstig zullen onderzoeken. Het voorstel van den heer Dressing I wordt niet voldoende ondersteund en I kan derhalve niet in behandeling I komen. De beraadslaging wordt ge- I sloten en het voorstel van B. en W. I wordt zonder hoofdelijke stemming I aangenomen. Aan do orde: De verzoeken om ontheffing op I aanslagen in het schoolgeld op de I Burgerscholen. De Voorzitter: Die verzoeken I zijn van J. R. T. Vos, P. Honkoop, I A. de Jong en T. van Vliet. B. en W. stellen voor J. R. T. Vos, ontheffing te verleenen voor 2 ter- I mijnen, P. Honkoop 3 termijnen, A. I de Jong en T. van Vliet ieder voor I 2 termijnen. I Het voorstel van B. en W. wordt I zonder beraadslaging en zonder hoof- I delyke stemming aangenomen. I Niets meer aan de orde zijnde wordt I de vergadering gesloten. Ongelukken. Het 9-jarig dochtertje van den heer H. van Dalen te Erica geraakte, ter wijl de brug afgedraaid werd om een schipper door te laten, bekneld tusschen de leuning der brug en den wal, met het noodlottig gevolg dat de borstkas werd ingedrukt en het meisje kort daarna overleed. In een blad in het noorden des lands I kwam de volgende advertentie voor: „Te koop gevraagd paarden voor I de slachtbank, tegen ongekend hooge I prijzen, door A. Zielstra, eenigste I christen paardenslagor te Groningen." Men meldt aan de Rsb. dat jl'Dins- I dag in de Wagenstraat te 's Graven- I hage niet minder dan vier aanrijdin- I gen door auto's hebben plaats gehad. I Dat begon al om 7 uur, toen een man I te voet het moest ontgelden later een I kolenwagen, een fiets enz. Gemeenteraadslid tegen wil en dank. Men schrijft uit Oosterbeek aan „De Tijd": De vorige week werd te Oosterbeek I tot lid van den Gemeenteraad geko zen de heer G. Wolzak Gzn. Toen de I vacature-v. d. Pol ontstond, meende men dat, volgens de afspraak in 1911, I door alle kiesvereenigingen gemaakt, om bij de verkiezingen de partijver- I houding in den Raad te laten, zooals I die is, door de vrijzinnige partijen zou I worden gehouden. Van de rechtsche I kiesvereenigingen werd toen besloten I de vacature-v. d. Pol (A.-R.) door een Roomsch-Katholiek te doen vervullen I en wezen hiervoor den heer F. Camp- I man aan. Van vrijzinnige zijde werd nu, we- I tende dat er in Oosterbeek en Renkum I nog al eenige kiezers gevonden wor- I den, die weigeren op een R.-K. te stemmen, besloten een tegencandidaat te stellen. Door vrienden van den I heer Wolzak werd nu beproefd, dezen candidaat te stellen en hoewel do heer I Wolzak zelf de candidakuur-Campman I sterk had aanbevolen en bleef aanbe- I velen, nam hij toch de candidatuur I aan, zich overtuigd houdende in her- I stemming te zullen komen. Ook we tende, dat als hij tegen den vrijzinnigen candidaat in herstemming kwam, hij I zeker gekozen zou worden en dan de I rechtsche zetel niet in handen der I vrijzinnigen zou vallen, maar tevens I zich ook voornemende, wanneer hij in herstemming kwam tegen Oampman, hij zich te diens gunste zou terug trekken en zijn kiezers verzoeken hun stem op Campman uit te brengen, om zoodoende aan de R. K. recht te doen en hun een tweeden zetel in den Raad te geven. Bij eerste stemming viel de liberalen candidaat af en deed Wolzak, wat zijn voornemen was geweest en vroeg zijn kiezers hun stem aan Camp man te geven en zoodoende' diens yerkiezing zeker te maken. De vrijzinnigen, die een gruwelijken hekel aan Wolzak hebben, gaan op I het laatste oogenblik een spaak in het 1 wiel steken en bevelen hun kiezers aan hun stem op Wolzak uit te bren gen en stuurden daarvoor op den vooravond der verkiezing nog kaarten rond, die Wolzak meteen laatsten aan beveling voor Camj/man beantwoordde. Het mocht evenwel niet baten. Wol zak werd met 9 stemmen meerderheid gekozen en zal nu tegen wil en dank zijn benoeming aanvaarden, daar de vrij- zinnige, kiesvereenigingen niet schrif- telyk willen verklaren en beloven, wanneer hij voor de benoeming be dankt ten gunste van den R. K. candi daat dat zij geen tegencandidaat zullen stellen. - Wolzak heeft thans zijn geloofsbrie ven ingezonden en zal den Raad, deze week over zyn toelating moeten be slissen. Te Oosterblokker (N.-H.) had een droevig ongeluk plaats. Een 2-jarig dochtertje van J. B. geraakte te wa ter in de sloot naast het vroegere ca fé „De garenklos", en ofschoon het ongeluk spoedig werd opgemerkt, was de kleine toen zij werd ophaald, reedB overleden. In de Houthaven te Delfshaven lag gisteravond het motorbootje Luna. Eenige jongens waren bezig met steenen naar dat bootje te werpen. De schipper V., die zich aanboord bevond, nam een ganzenroer en dreig de daarmede, niet wetende dat het geladen was. Het schot ging af en een elfjarige jongen werd door de hagelkorrels m het gelaat en in den linkerarm getrof fen, gelukkig niet levensgevaarlijk. ii— De onbezoldigde rijksveldwachter L., uit Helmond, is Maandag, toen hij proces-verbaal wilde opmaken te gen drie stroopers, welke met de licht bak aan het jagen waren op het land goed van jhr. Wesselman tusschen Helmond en Staphorst, door één van de drie zekere v. d, H., zoo ernstig mishandeld, dat een van zijn ribben brak en hem in de longefi drong, waar door deze ernstig beschadigd werden. De dader en zijn kornuiteu zijn gear resteerd en hebben bekend. De familie M. B. te Geldrop heeft gisteren telegrafisch bericht ontvan gen, dat haar in Duitschland wonen de zoon sedert Zaterdag vermist wordt. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Hij is gehuwd en vader van drie kinderen. De 16-jarige Grietje S., wonende in de Martonstraat te Groningen, die ongeveer 10 jaar goleden door een schrik verlamd was geworden, slechts haar linkerhand kon zij nog gebruiken, is Maandagavond door een hevigen donderslag hevig ge schrokken enhaar verlamming scheen geweken. Zij kan zich weer bewegen. De geneesheer geeft hoop op algeheel herstel. Door de politie te De Bilt zijn gis teren macht twee inbrekers gearres teerd, die in de villa „Schoonoord", van baron Van Itorsum, hadden in gebroken. Zij hebben reeds bekend en zijn naar Utrecht overgebracht. Een merkwaardige examinandus. Dezer dagen word in een der pro vincieplaatsen een examen afgenomen voor toelating tot een school, waar o. m. ook do zuivelbereiding geleerd wordt. Hoe oen examinator soms vra gen kan stellen, kan blijken uit het volgende Den candidaat, een jongen man van circa 20 jaren, werd o. m. gevraagd, of hij het verschil ook kon zeggen tusschen oen koe en een keisteen. Nadat hij hierop geantwoord heeft dat een koe een levend wezen is, en een keisteen niet, werd de vraag ge steld om het verschil to zeggen tus schen een doode koe en oen keisteen. De candidaat stond perplex over zooveel scherpzinningheid van den examinator, en bleef het antwoord maar schuldig, waarop do vraag volgde of hij n.b. een jonge man van 20 jaren, wel eens een „dood dier" gozien had. Een diep stilzwegen werd bewaard, waarop ten slotte oen „U kunt wel gaan", den candidaat op vrije voeten stelde. Naar men zegt loopt die thans rond en peinst om punten van overeenstem ming te kunnen vinden tusschen een examinator en een normaal mensch. (Asser Ct.) per stokmaat kwamen de landbouwers tegemoet aan den wensch der arbeider Toen Dinsdagmiddag do werkman A. R. H., te Deventer, op de verla ding van de Staatsspoor bezig was met houtzagen in een der wagons, viel hij tengevolge van een schok, die de wagen onverwacht kreeg, voorover en werd met een bloedendo wonde aan den slaap naar het Ziekenhuis ge bracht, alwaar hij spoedig overleed, i Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. reglement voor de Land- en Tuin- bouwwinterscholon, alsmede de opga ven van het toelatingsexamen Sept. 1911. Programma's en inlichtingen zijn kosteloos by den Directeur te Aalsmeer te "bekomen. MARKT BERICHTEN. GOUDA,,4 Sept. 1912. Plotselinge dood. Toen hedenmorgen de 65 jarige landbouwer J. de Jong, van Ouderkerk a/d. IJsel van zijn wagen afstapte bij de uitspanning van den lieer Erberyeld voelde hij zich plotseling onwel, en viel neder. Toen hulpvaardige handen hem I trachtten op te richten, bleek de man overleden te zijn. Geen verordening, maar brandnetels! In de jongste zitting van den ge meenteraad van "Watergraafsmeer heeft naar het „N. v. d. D." meldt, de bur gemeester, de heer De Wit, een klacht van een der leden over de velé hooge brandnetels op den berm van den weg, beantwoord met de opmerking, dat die brandnetels goede diensten kunnen bewijzen ter voorkoming van onge paste handelingen door jongelieden. Regen. Omdat het zoo heel hard regende lezen we onder de streep in het Hbld. bedacht één van het gezelschap der pensiongasten, door een gemeenschappelijk spelletje de regen verveling te verdrijven. Wie het zuur ste gezicht trok zou als prijswinnaar worden aangewezen. Nadat ieder van het gezelschap zijn zuurste gezicht getrokken heeft, wordt één met algemeene stemmen als win naar uitgeroepen. Maar die antwoordt „Ik hou niet van zulke spelletjes. Ik heb niet eens meegedaan. Bij de Dinsdag in de Melickerheide bij Roermond -gehouden regiments oefeningen kwamen twee in vollen ren over de heide voorthollende paar den met elkaar in botsing. Het paard van den trompetter Riemsdijk uit Tiel, werd daarbij gedood. De trompetter kreeg ernstige inwendige kneuzingen; hij werd naar de kliniek te Roermond overgebracht. De andere huzaar kwam er zonder letsel afdiens paard werd vrij ernstig verwond. Te Bovenpekela (Gr.) dreigt een werkstaking. De veldarbeiders verga- derden er en besloten voor het aard- appelrooien 15 ct. per rij te vragen of twee centen meer dan het vorige jaar. Wordt dit verzoek nietingewil- ligdj dan zal het rooien worden- ge staakt. Omtrent de opmeting der akkers Mont/oort. De uitslag van het gisteren gehouden concours-hippiquo alhier is aldus Het concours was was in 3 klassen verdeeld. lste klasse: Het bestgaand paard, merrie of ruin, toebehoorende aan per sonen wier hoofdbedrijf landbouw is. Ingeschreven 15 deelnemers, lste prijs: mej. C, Kuys, 's Gravenliage, mot de merrie Anna2de prijsde heer W. Bolman, in de Bildt, met do merrio Snel, Utrechtseh Paardenstam boek 222; 3de prijs: A. v. Wouden- bergh, te Houten. Eervollo vermeldingdo heer N Zuidorlaan, te Stolwijk, met den ruin Corrie en de hoer W. H. v. Wouden- bergh, te Houten, met dn merrie Draga. 2de klasse. Do bestgaando dek hengst, goodgekeurd voor hot dok- seisoen 1912. Ingeschreven 6 deelnomers. lste prijs de hoer I). v. d. Grift, te Baarn, met Afrikaan, donkerbruin (op do keu ring van hengsten, 's morgens gehou den, bokroond met den lston prijs) i 2de prijs de hoer Rudolph Groene- wegen, in do Bildt,,mot Achilles, don' kor kastanjebruin helblond 3e prijs de hoer" Bolman, in de Bildt, met Focco, Utrechtsche Paardenstamboek 94, vosbles. Eervolle vohnelding do hoer E. M v. Wijk, te Schalkwijk, met Conrad, kastanjebruin warmbloed. 3de klasse. Bestgaande paard, merrio of ruin, toebehoorende aan particu lieren en stalhouders. Ingeschreven 14 deelnemers, lste prijs de heer II. A. v. Niovelt, te Was- I senaar, met den ruin Holland Lord, prachtige gangen herhaaldelijke toe juichingen van het publiek 2do prijs W. Boudet v. Dam, te Oud-Alblas, met de merrie Nimbly 3de prijsjhr. F. van Roenen, te Zeist, met den ruin Cousia Bobby. Eervolle vermelding: de heer J. Harms, te Utrecht, met de vosmerrie Mariëtte. Ten slotte deed baron van Voorst tot Voorst, te Elden, onder stormachtig gejuich van het publiek, den hengst Diplomatist, tor opluistering van het concours, draven. Gouda. 5 SeP'- I912- GRANENVast; TarweZeeuwsche 10.25 b 10.50 mindere dito 9.50 A 10.—. Afwijkende 8.50 A 9.25. Polder 7.50 A ƒ8.—. Rogge Zeeuwsche 7-5° 7-75- Polder 6.50 A 7.—. Buitenlandsche per 70 kilo 6.50 «ƒ675 GerstWinter 6 50 a 6.75. Zomer -.A -.Che valier J 7.75 A 8.25, Buitenl. voergerst per 65 kilo 6.— A 6.25. Haver per. H.L. 5.50 A 6.—. Per 100 kilo 11.— a 1 j Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7 75 A 8.—. Kanarie zaad 13.50 AJ 14.50. Karwijzaad per 50 Kilo 19— A 19-5°. Koolzaad fx9.—A/ 20.— per Hectoliter. Erwten: Kookerwten A Buiten landsche voererwtcn per 80 Kilo 7 25 A ƒ7.50 Boonen bruine boonen A witte boonen A Paardenboonen 9.u 925 Duivep- boonen 9 50 A 10 25. Mais per 100 KiloAmerikaansche Mixed 8.— A 8.25. Kleine ronde 8.— A 8.50. Vekmakkt. Melkvee weinig aanvoer, handel stug door de prijsvraag.. Vette varkens, redel. aanvoer, handel vrijwel, 28 A 31 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel vrijwel, 22 A 24 ct. per half K.G, Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel, f 1.70 A 1.90 per week. Vette Schapen, red. aanvoer, handel matig, ai.A 25. Lammeren, redel. aanvoer, handel matig, 16.A 20. Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer,han del zeer vlug, 14.A 18.—. Graskalveren redel. aanvoer, handel /.eer vlug, 50.- a 90.—. Kokkalvercn 14A 26.—. Kaas, aangevoerd 94partijen, handel 'lug ie kwal. 31.A 342de kwal. 27.— A 30— Zwaardere 30.— A 35.— Noordhollandsche a Boter 1246 stukken v. »/g KG Handel gewoon. Goeboter 1.30 A t.40. Weiboter 1.2A 1 25. Reg. Infant., die tijdelijk op het fort waren gekazerneerd. Van 4 van hen zijn do namen be kend. Het zijn de korporaals Makka en van Apol, beiden uit 's-Hertogen- bosch, en de miliciens Van Gorp en Louwerse uit Domburg. De ©aam van don vijfde is nog niet bekend. In de kazerne is nog één der militairen, die gered was, tengevolge van een bloedspuwing, overleden. Nader seint mon ons nog Niet korporaal Apol, maar Van der Pool is de verongolukte. De namen van de andere militairen luidon Geurts en Dalving uit 's Her- j togenbosch. Het water in de gracht is 5 Meter diep. Het ongeluk gebeurde doordat eenige tonnen onder het vlot uit schoten. Do Ministor van Oorlog heeft do kapt. v. d. Genor. 8taf Diekhoff op gedragen zich onverwijld naar Utrecht te begeven om nadore inlichtingen omtrent dit ongeval in te winnen. 4,lc Kl. Trekking v. Donderdag 5 Sopt. No. 8052 en 9I5Ö ieder f 1000. 1931 f 100. n Prijken vanT 65: 850 832 1050 1192 1200 137Ï 11Ö4 2100 2252 2381 2748 49 4284 4383 4402 4555 4754 4888 4930 5020 5182 5388 5700 09 5827 75 0230 0044 7023 7130 7384 Hoi 15 H347 8529 9200 51 70 9028 0728 10088 89 97 10108 48 78 83 10356 10008 10722 04 10982 11040 11441 45 11701 28 11802 12028 24 12350 12417 12007 12707 12 12958 13211 13532 18033 13731 14007 1503(3 15500 15755 90 10825 17185 57 17771 18001 10 75 18520 19258 02 19309 19 19402 42 19500 10988 20149 20324 92 20491 20815 20908 97 Vliegen. Een Nieuwe Nederlandsche vlieger. De Fransche Aéro-Club heeft, met toestemming van de Nederlandscho I Vereeniging voor Luchtvaart, hot bre vet van vliegenier uitgereikt aan don 1 heer De Crauw, Nederlander van ge boorte en neef van de bekende biljart spelers van dien naam, meldt de Tel. Onze landgenoot stelt zich voor een tournee door ons land te gaan maken, indien ten minste het weer zich gaat beteren. t)p aviatisch gebied zijn we dit jaar niet verwend geworden, zoo dat de kans groot is, dat De Crauw veel belangstelling zal trekken Rijkstuinbouwwinterschool te Aalsmeer. In een uitgaafje van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, afd. directie van den Landbouw werd ons gezonden het programma van het onderwijs aan de Rijkstuinbouwwin terschool te Aalsmeer, gedurende den winter 1912—1913. Dit programma, waarin eenigo afbeeldingen zijn opge nomen van de school en wat daartoe behoort, bevat de eischen van toe- I lating, het leerplan, het huishoudelyk Uit Bruay wordt gemeld, dat tweo der bij de ontploffing te Clarenco ge- wondon mijnwerkers, die naar het hos pitaal te Bruay waren vervoerd over leden zijn. De mij. te Bruay wenscht de gezin nen n der overledenen en der gewon den hulp te verleenen. Zij neemt maat regelen om de werklieden der mijn Clarence werk te verschaffen. Uit Londen wort bericht, dat do voorbereidende verrichtingen voor de groote manoeuvres Dinsdag beginnen. Vier brigades Cavalerie en artillerie zullen er aan deelnemen. Het bestuur bare luchtschip „Gamma" en een twintigtal aeroplanes zullen verken- ningsdiensten verrichten. Mouley Hafid, die Dinsdagmorgen nog te Parijs was en naar Dieppe zou gaan, is te Versailles teruggekeerd. Hij houdt zijn kamer om oen kuur te doen, dien zijn geneesheer hem heeft voorgeschreven. Moeley Hafid denkt Woensdag naar Lyon te gaan en vervolgens naar Aix- les-Bains. Zeven Militairen verdronken. Men seint ons uit Utrecht: Hedenmorgen is bij het Fort Vosse- gat een ernstig ongeluk gebeurd. Militairen waren daar aan het oefe nen met vlotten, toen plotseling één der vlotten doormidden brak, waar door 16 soldaten in de diepe fortgracht vielen. Van hen konden 10 man worden gered, 6 verdronken. Van 5 der verdronkenen zijn de lijken opgehaald, naar het zesde lijk wordt gedregd. De verdronken militairen behooren tot detachementen van het 2e en 3e Een krankzinuige. Men seint ons uit Amersfoort Gisteren hooft do onderwijzer II., die lijdendo is aan vervolgingswaan zin op een zijnor colloga's geschoten. Daarna sloot hij zich op in oen kamer van oen café en richtte daar zijn revolver op zioh zelf en verwond- do zich ernstig. De toestand van don ongelukkige baart veel zorg. Zijn collega kreeg oen schampschot. Vuurgevecht. Genua, 5 Sopt. Hedenavond schoten 3 mannen in do, Via Vonti mot revol vers op oen tramconducteur. Door politioagenton achtervolgd ont stond eon gevocht met de moordo- naars waarbij oen dor aanvallers en twee agenten worden gedood, tweo carabiniers on drie agenten werdon gewond. Do beide andoro moordenaars van wien een gewond word, werden ge arresteerd. Frankrijk on Spanje. Parijs, 5 Sept. De. „Ooulois" ver neemt uit San. Sebastian (lat do I Fransch-Spaansche onderhandelingen op het oogenblik zijn gestaakt, daar Frankrijk eerst, voldooning eischt voor de incidenten van Magador en Ma- gazan. De Koningin naar Nijmegen. Do „Nijm. Crt." vorneemt dat H.M. do Koningin op Vrijdag 13 Sopt. do militaire oefeningen nabij Nijmogen zal komon bijwonen. van alle nog voorhanden zijnde Costumes, 'ostume-tailleur, Blousen, Jupes en .Inpons, benevens een groote partij Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lage pr ij zen A contant. Specialiteit in ffouveanté'tt. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. Vorige Koers. ioers van heden 783,; 79'/, s 87»/;. 87'/, 1003/j B73/a 87 "V 92'/t« 86'/. 84'/, 46'/, 103'/, 84"/ 1035/, 85 59s/ 59s/, GEBOREN3 Sept. Geertje Jantje, ouders G. Veltman on A. Kruijver, 4. Maria Johanna, ouders L. van der Meide on J. de Koning. GEHUWD: 4 Sept. A. Schoonder- woerd on M. de Bruin. - O. Horten- sius en J. Winkel. OVERLEDEN: 3 Sept. J. A. Wio- r, 2 m. A. A. Wenrman, 28 J. de Jong 63 j. E. Koot, 8. J. HAASTRECHT. Over de maand Augustus 1912. GEBORENJacob, ouders V. van Eiik on R. Kwakernaak. -r- Johan David Pietor, ouder B. Niouwland en Oh. M. van Eek. Cornolis Jan, ouders W. Broer en J. M. Boolj. Ane, ouders J. Boor en J. Opschoor. ONDERTROUWDM. van Zuilen en J. Schalkwijk. K. B. Langerak te Lekkorkerk on J. Anker. GEHUWDH. Krak te Borkel en Ant. Cath. Steenkamer. OVERLDENAgnieta Johanna Oosterwijk, oud 39 j., Echtg. van A. Sirre. (te Utrecht) Maria Steenber gen, ood 39 j., Echtg. van A.Boere. Maria Mastwijk, oud 61 j., Echtg. van J. do Keyzor. Johannes An- thonius Oostveen, oud 28 j., Echtg. van Th. C. van Viet. van het Koninklijk Meteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.3 te Coruna, laagste stand 741.2 te Lerwick. Verwachting tot den volgenden dag: Krachtige tot matige westelijke tot zuid-westelijke wind. Zwaar tot half bewolkt. Waarschijnlijk nog regen buien, overdag iets warmer. VAN DF.N 5 SEPT. 1912. Stiuitsleeitiiigeii Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronto 4 pet. Port. Obl. 3do Serie I Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 I 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolui Spoor weg) 1867-69 4 pet. Ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico AH. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio. Funding Leu ning pet. d. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. IUiik-eii€redlH-ï»stel- II ii {jen. Nod. Bankaandeolen Iiidustr. Ouderiiciiiiiiireii American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cort. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amstor- I dam" Annd. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-Mij.C.v.A Mijnbouw Mijcn. Ketalioen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. RodjangLobong, Mijn- ^bouw Mij. Aand. Gfeat Cobar Aand. Petroleum-Oiideru. Dorische Potroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned.Mij.totKxpl. v. Potr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Ayeu. I Nod .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Um. Cert. v, Aand. Spoorwegen, Holl. IJzeren flpoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act.de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erio Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Paoific Railroad Cy. Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Piemieleeniugefl. Amsterdam Aand.3 pet Hongarije. Thei s-Re- gmirungB-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Nat. Staatsf. vast, Buitenl. onveï- j anderd, Oost-Borneo's prijsli. Redjivnga 1 ©n Cobars beter, overige stil, Ameri kanen weinig varioering Amalgamated beter, Missouri's lager, Petrol, lager, Bii Opening Petroleum stil, alleen Saropal beter, Tabakken levendig en vaster, Culturen stil, doch iets beter, i Rubbers stil, doch wat luier. 165'/a 520 525 185l/?| 116»/: 20'/, l2'/i« 87'/, 92 100ö/,« 146»/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2