Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Groote Jaarlijksche Officieele Prijscourant w5/,. - - eveneens tot die gezindten faehooren, tot hunne kerkeraden gewend met het verzoek hun adreB, waarin af schaffing van den Zondagdienst van 24 uur gevraagd werd, bij den bur gemeester en den gemeenteraad te steunen. Volksbond tegen Drankmisbruik. Gisteren is te Apeldoorn de 69° algemeene vergadering gehouden van den Volksbond tegen Drankmisbruik. Het hoofdbestuur en de aanwezige afgevaardigden waren den avond te voren officieel door B. en W. van Apeldoorn, ton stadhuize ontvangen. De vergadering werd geleid door den voorzitter Mr. Dr. F. W. J. G. Snijder van Wissekerke, die met een rede de jaarvergadering opende. Spr. zotte uiteen den arbeid der beide com missies, op de vorige vergadering be noemd om rapport uit te brengen inzake de mogelijkheid van invoering hier te lande van local option (het stelsel van plaatselijke keuze) en in zake de financiën der Nat. Huisvlijt- tentoonstelling 1910, die het grootste deel van het kapitaal van den Volks bond verzwolgen had. In verband hiermede riep spr. op tot kapitaalvorming voor den Volks bond. Door den secretaris werd het jaar verslag uitgebracht waaruit bleek dat de Volksbond dit jaar weder krachtig heeft gewerkt in het bestrijden van het groote euvel, het drankmisbruik. Het ledental en het aantal afdeelin- gen is in 1911 niet toegenomen. Do rekening over 1911 sluitend in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f22847.135 werd goedgekeurd. In comité-generaal werd behandeld het Rapport inzake de Nat. Huisvlijt- Tentóonstelling 1910. In zake hot rapport der commissie tot onderzoek van het verlofstelsel werd besloten in den geest van het rapport een adres te richten aan de regeering. Na behandeling van de door de ver schillende afdeelingen ingediende voor stellen sprak de eere-voorzitter, Mr. H. Goeman Borgesius een slotwoord, waarin hij den voorzitter in waardee- rende Woorden dank bracht voor de leiding der vergadering. Bij kon. besluit is bepaald, dat vrij dom van den accijns wordt toegestaan voor zout, benooaigd in fabrieken tot het uittrekken van planten of deelen van planten en zulks op den voet van hét koninklyk besluit van 19 Augus tus 1898 (Staatsblad no. 202). Lood om ijs. De Amerik. kruiser Chester geeft, na een tocht buiten de banken van New-Foundland, verslag, dat hij, op een afstand van 430 M. ijsbergen van naar schatting een half millioen ton ontmoet heeft en bescho ten met granaton van 3'. De uitwerking was dezelfde alsof de granaton een pantser van 6' dikte getroffen hadden. Een der granaten sloeg terug in de richting van den kruiser. Een der beschoten ijsbergen scheen niet beschadigd te zijn, maar viel 5 uur daarna in elkander. Ned. T. V. h. Zeew. Te Emmerik is Woensdag de grens beambte Hackenberg, terwijl hij een schip visiteorde, in den Rijn gevallen en verdronken. Hij laat oen vrouw met elf kinderen na. Woensdagavond zijn te Heerlen oene vrouw en een zesjarig meisje, genaamd Helena Koschewits en wo nende te Heerlen, bij het uitstappen uit een in beweging zijnden trein ge vallen, met het treurig gevolg dat het meisje onder den trein kwam en gedood werd. Om een postzegel. VHet hof te 's-Hertogenbosch behan delde gisteren de zaak tegen den brie vengaarder te Budel-Dorplein, be klaagd vandat hij op 26 April 1.1. tejBudel-Dorplein opzettelijk een twin tigcents postzegel van een op het hulp postkantoor aldaar ter verzending aan geboden en hem als brievengaarder ter verdere verzending toevertrouw den brief, wederrechtelijk heeft toe geëigend, hebbende hij hierbij als amb tenaar gebruikgemaakt van de hem door zijn ambt geschonken gelegen heid. De rechtbank te Rootmond ver oordeelde beklaagde deswege tot f 25 boete subsidiair 20 dagen hechtenis. De officier van mstifcie kwam van dit vonnis in appel. Beklaagde bleef bij zijn eerste be kentenis, dat hij nl. na den bewusten postzegel van den brief te hebben ge nomen, dezen heeft verkocht en ge plakt op een adres voor postpakketten. De directeur van het postkantoor te Weert, als getuige gehoord, ver klaarde, dat het veelvuldig voorkwam dat uit brieven uit Budel-Dorplein de postzegels ontbraken. De procureur-generaal eischte be vestiging van het vonnis der Roer- mondsche rechtbank. Het oog des meesters. De middagsneltrein Leeuwarden Den Haag Staatsspoor rolt geregeld een half uur te laat uit de Löeuwar- densche stationsbekapping. Dcjor den reizigerstoevloed en het constante te kort aan versterk! ngswagenu in het vacantieseizoen Tcomt hier nog een kwartiertje vertraging bij en attriveert de trein in plaats van 5.59 om 6.45 in Den Haag. Oorzaak van de halfuurvertjraging is de late aankomst van den oóhtond- sneltrein uit Holland in Leeuwarden als deze niet binnen is, kon de mid dagsneltrein er niet uit. Dat komt van het enkele spoor en is dus alleszins verklaarbaar. Daar zal niemand aanmerking op maken. Er is wel eens gevraagd of qo trein dit tijdverlies niet zou kunnen inhalen, maar daarop wordt steeds met een peremptoir „onmogelijk" door hen die het weten kunnen geantwoorde Toch kan het! Het volgende zal het bewijzen. Dinsdag 3 September ging allés aan vankelijk hetzelfde gangetje. Maar in een coupé der eerstej klasse zat een meneer met een ridqerorde in het knoopsgat, correct in zwarten cut-away gekleed, met eert grijzend snorretje en een welverzorgde schei ding in het eveneens grijzend maar nog goed ingeplante haar. Zijn blik was vaag als van hen die hoo^e ambtelijke sferen bereikt Webben. Hij had een spoorwegboekje in de hand en vergeleek op elk station de tijdstippen van aankomst en vertrek zooals de dienstregeling die adnwees. met zijn horloge. Daar maakte hij notities van|. In den beginne werd zijn aanwe zigheid niet opfgemerkt door d© con ducteurs, die het controleeren ér aan gegeven hadden, vanwege de groote drukte, tot eindelijk in Zwolfe een hunner zijn "kaartje vroeg, De heer legde zijn notities tlerzijde en antwoordde „Dienst Deze uitlating stolde hem buiten de categorie der gewone reizigers. De conducteur nam hem nu nauwkeurig op en veranderde van houdjng als een paard dat onverwachts de ^poren voelt. Er was een gehoorzame angst kreet in zijn keel en de wijze waarop hij salueerend ruggelings den coupé verliet had iets van een buitelilng. Een oogenblik later confereerde de conducteur met zijn ambtgenooten naar aanleiding van hem die niet an ders deed dan notitieB maken. Het scheen wel dat de machinist en de stoker er iets yan hadden op gevangen, want in plaats van de ge bruikelijke tien minuten in Zwolle te verlummelen was de trein onmiddellijk weer op weg en had voor Amersfoort al een kwartier ingehaald. De heer met de vage oogen noteerde het. In Utrecht had de trein wepr vijf minuten ingehaald. teerde kreeg 'teerde De heer met de vage oogen nc het. Tusschen Gouda en Utrecht de oude locomotief anno 1865 van Beyer en Peacock uit Manchesier em- physeem van het harde stoken De heer met de Vage oogen nc het. En, in Den Haag kwam de trèin om 5.45, dus vijfi-ramuten te vroeg^afiïK^ Ach mochtUfik Altijd medegaan met den middagsneltrem uit Leptfwarden deze heer met depn het knoopsgat en met zijn correcten, zwar ten cut-away aan! Het roodvonk. Men meldt uit Amsterdam Naar men verneemt is tegen oen groontenhandolaar in de Korté Am- s tel straat in wiens gezin het roodvqnk heerschte, prooes-verbaal opgemaakt. Hij had het briefje waarop de be smetverklaring wegens roodvorik was vermeld, met een doek of zeil bedekt. Zes Militairen verdronken. Omtrent het ongeluk bij het fort „Vossegat", waarbij zes militairen zijn verdronken, ontleenen wij aan het „U. D." nog de navolgende bijzon derheden Op het stille plekje, vlak voor de brug, die in den volksmond de „brug met de 12 gaten" heet, was 't gister morgen ongewoon druk. In 't water de booten, waarin de soldaten ston den, met hun dreggen den gracht bodem afsleopend, aan de eene zijde van de fortgracht het publiek, dat stil op dit sombre schouwspel toekeek, aan den anderen kant, op den fort oever, de Officieren, die den minderen militaire wenken gaven en bevelen. Een somber schouwspel... Van de zestie^ opvarenden van het vlot konden slechts twee zwemmen. Zij redden zich, Maar 14 zonken ho peloos in de diepte. Er waren echter officieren en kameraden, die op den fortoever 't feit hadden zien gebeuren. Officieren zoowel als manschappen be gaven zich gekleed te water. Tal van malen achtereen doken ze in de diepte en smaakten 't geluk 8 drenkelingen op 't droge te brengen. Dezen waren het bewustzijn kwijt, maar konden gelukkig door middel van den in middels aangedragen zuurstofkoffer worden bijgebracht. Toen het duiken naar de 6 laatste mannen vruchteloos bleef, begon men te dreggen. De ha ken werden in 't water geworpen, tot op den bodem liet men ze zakken eu zoo sleepte men ze - voort over den grond, tot er tegenstand gevoeld werd, om ze dan op te halen, soms met een tak, soms met vuile, half-vergane blaren en soms ook... met een mensch. Dan ging 't voorzichtig, heel voor zichtig naar boven. En als 't een mak ker was, wiens levensgeesten waren geweken, werd hij voorzichtig neer gelegd in de schuit, om dan door 4 soldaten bij 't hoofd en de beenen langzaam te worden weggedragen. Eerst werden de dooden nergelegd in tenten, daarna onmiddellijk in de bran cards, die in allerijl werden aange reden. Den geheelen morgen werd nog ge dregd naar het lijk van den zesden militair, die te halftwaalf nog vermist werd. Toen het opgehaald was, werd 't per raderbaar onmiddellijk vervoerd naar het Militair Hospitaal, waar men omstreeks één uur alle zes de lijken bijeen had. Inmiddels was per tele- phoon aan het hoofdbureau van politie verzocht, om de sleepdreg beschikbaar te willen stellen, omdat men securi- teitshalve het fortwater nog eens wilde afdreggen. Het gerucht ging n.l., dat men er zoo heel zeker niet van was, dat met het vinden van het zesde lijk inderdaad wel alle slachtoffers van het ongeluk terecht waren. Er werd bij verteld, dat over een gedeelte van den troep geen appèl was gehouden, zoodat men niet beslist zeker wist, hoe groot het aantal manschappen was, dat present behoorde te zijn. Wij hebben naar de waarheid van deze bewering die algemeen de ronde deed, dezen middag geïnformeerdte be- voegder plaatse werd ons daaromtrent medegedeeld, dat er van het verzuim van niet-appèl houden niets bekend was. Men scheen dan ook later op den dag algeheele zeketheid te hebben dat er geen enkele militair meer werd vermist, want het dreggen werd al spoedig gestaakt. Uit officieele bron vernam het „U. D." nog het volgende: In het oogenblik van de eerste ver warring schreef men de aanleiding tot het ongeval toe aan het breken van het vlot, want men had op een ge geven moment een deel van het vaar tuig de hoogte in zien gaan. En daar deze vlotten doorgaans gebruikt wor den bij het slaan van pontons over de fortgracht, was het begrijpelijk, dat men aanvankelijk het bezwijken van het vlot in verband bracht met de brug. Intusschen is gebleken, dat de brugbouw niets met het ongeluk had te makenevenmin is het vlot door midden gebroken. Wat er precies is voorgevallen, valt niet met absolute nauwkeurigheid te zeggen. Vlotten worden gemaakt van tonnen, gewoon lijk acht in getal, die samen worden \gehouden door een raam, waarover Manken worden gelegd. Op deze wijze was ook het bewuste vlot in elkander geslagen. Geconstateerd is, dat daar aan niets heeft gemankeerd. Wat is er nu gebeurd De man die het vlot voortboomde is op de planken uitge gleden zijn val heeft op het vlot, dat bij dit regenachtige weer door modder en water natuurlijk ietwat glibberig was, aanleiding gegeven tot een pa- niekje, men is daardoor te veel naar één zijde geloopen, het evenwioht werd diensvolgens verplaatst en door de vèèl te zware belasting aan één kant is toen het vlot opgewipt. De tonnen kwamen vrij, de planken gle den van het vaartuig het water in, en de manschappen die er zich op bevonden, mèt deze in de gracht. Van andere zijde deelde men aan het blad mede, dat het ongeluk ver moedelijk óók in verband zou kunnen staan met het materiaal, dat voor het vlot gebezigd is. Gewoonte is, het raam dat over de tonnen ligt samen te stellen uit zoogenaamd rondhout. Ditmaal is daarvoor gezaagd hout gebezigddeze omstandigheid kan er toe medegewerkt hebben de kans op een ongeluk te vergrooten. Het onder zoek zal een en ander wel nader uit wijzen. De namen der bij het ongeluk te Utrecht omgekomenen zijnA. F. Makka en J. H. J. van de Pol, kor poraals uit 's-HertogenboschT. van Gorp uit Luykgestel, H. Gewits uit Gemert, J. Dalfing uit Ravestein en L. Lajiwerse uit Domburg, allen mili ciens. De milicien H. T. van Moorsel uit Stiphout die een bloedspuwing kreeg wordt in het militair hospitaal ver pleegd. Het bericht van zijn dood blijkt gelukkig niet juist te zijn. Auto-bandieten. De heer L. Rodermond, vroeger te Leeuwarden wonende, bericht het vol gende uit den Haag aan het Leeuw. Nieuwsbl. Dinsdagavond den trein naar Am sterdam missende voor een reis, die geen uitstel gedoogde, nam ik oen taxi van de firma Oostmeijer alhier. Twee chauffeurs gingen mee een aan het stuur en een voor den uitkijk. Ruim zeven uur reden we af. In het Haagsche Bosch stopte de auto. De man van den uitkijk stapte uit en eischte onmiddellijk„Mijnheer, uw ringToen ik na eenig tegenstreven mijn gouden ring afgaf, luidde zijn bevelStap uit „En mijn bagage?" „Die krijgt u niet torug." Ik werd gedwongen de auto te ver laten, waarna deze wegreed met mijn. overjas, een bruin taschje met inhoud, een kistje sigaren en een bouquet. Ik ben daarop dadelijk naar een politiebureau gesneld en heb later door bemiddeling van de politie al het mij ontroofde terug ontvangen. Te Drachten hebben twee avonden achtereen samenscholingen plaatsge had, dié de politie met den politiestok uiteenjoeg. Een vrouw is dermate ver wond verwond, dat direct geneeskun dige hulp noodig was. Woensdagmiddag heeft zekerp J. K., te Eindhoven, die in het naburige Woensel was gearresteerd wegens dief stal van een rijwiel, getracht zich door middel van zijn broekband optehan- gen. De chef-veldwachter, die bij toeval in het arrestanten-lokaal ging zien, vond den man bewusteloos aan den deurknop hangen. Men mocht er in slagen hem weder hij te brengen. Men meldt uit Nieuwediep De sleepboot Hercules en de red ding vlet zijn gistermiddag alhier te ruggekeerd, zonder van een omgesla gen vaartuig een spoor ontdekt te hebben. Binnengekomen visschers rap porteerden, dat gisternacht van de vi8chschuit W. R. (Wieringen) 10 de mast is gebroken on over boord geslagen, welk vaartuig op sleeptouw werd genomen naar het Ylie door W. R. 208. Een telegram meldt de behouden aankomst van béide vaartuigen op Wieringen. Daar het thans zoo goed als zeker is, dat het stoomschip Kursk op de Zeeuwsche kust is vergaan, is weder een te Vlissingen wonende Belgische loods verdronken, nl. de loods L. Minnecró, die op 26 Augustus aldaar aan boord van genoemd stoomschip is gegaan. Het Belgische loodswezen wordt de laatste jaren wel zwaar getroffen ook met den storm van 30 September 1911 vond een aantal tot dat loodswezen behoorende mannen den dood. L. Smit en Co's jongste sleepreis. Zaterdag jl. is een groot drijvend dok, met een hefvermogen van 25,000 ton, van Barrow vertrokken naar Mon treal, gesleept door twee Nederland- sche sïeepbooten, de Zwarte Zee en de Roode Zee van de reederij Smit en Co. te Rotterdam. „Al hadden de Assuradeurs", schrijft de Times, „gaar ne zoo'n belangrijk werk in handen van een Engelsohe maatschappij gezien, het is billijk te zeggen, dat de naam van de Nederlandsche firma Smit en Co. te Rotterdam, de eigenaars van die sïeepbooten, veel vertrouwen in boezemt. Het waren deze twee sïeep booten, die in 1910 een iets kleiner dok veilig in Rio de Janeiro brachten. De Roode Zee sleepte, samen met de Oceaan, in 1908 een dok naarCallao, en de Roode Zee bracht in 1909 ook veilig en wel een graanzuiger, te Bar row gebouwd, naar Montreal" De reis g&at nu over de Azoren en zal vermoedelijk ten minste een maand duren. Het dok is voor oneevew 200,000 verzekerd. Te Rozendaal is gisteravond de woonwagen-bewoner A. ter Linde uit Beek-en-Donk, van zijn wagen geval- len en zoodanig met het hoofd op de steenen terecht gekomen, dat hij kort daarop is overleden. De man laat een vrovw met 9 kinderen achter. Hr. Ms. riviervaartuig Rhenns js vandaag op de Waal onder Altena aangevaren door den vrachtboot Wil- liam Egan. De Rhenus is binnen 10 minuten gezonken, de aan boord zijnde manschappen, oen veertigtal, zijn over boord gesprongen en gered. Te Boxmeer had een dame bij tes tamentaire beschikking een huis aan de paters vermaakt onder voorwaarde, dat daarvoor haar H. Mis moest wor den gelezen. De paters evenwel, die toch al vonden, dat de schenkster op een koopje uit. was hebben besloten met het lezen der H. Mis niet te beginnen, voordat het huis verhuurd is. Zoolang er geen inkomsten van binnenkwa men konden ze naar hun meening het aanbod niet aannemen. Door onweer genezen. Over het geval van genezing door onweer, dat deze week te Groningen voorkwam, komen nog do volgende bijzonderheden voor in het „Gronin ger Dagblad Een tiental jaren geleden werd de toenmaals 16-jarige Grietje S., uit de Martenstraat, des avonds onverhoeds aangevallen door een individu, dat iets slechts met haar voor had. Het meisje vluchtte, hevig ontsteld en overhaast, naar haar ouderlijk huis en kon van schrik nauwelijks een woord uitbrengen. De stem was haar beno men. Slechts fluisterend kon rij ver halen, wat haar was wedervaren en groot was haar ontzetting, toen zij later bemerkte, dat haar rechterarm totaal verlamd was. Geneeskundige hulp mocht niet baten. Zelfs nam de zenuwstoornis, helaas, onrustbarend toe, totdat allengs ook de beenen en de rug geheel verlamd waren. Het meisje, dat bijna voortdurend het bed moest houden, kon nog slechts h aar linkerhand en het hoofd bewegen. Met die "eene hand kon zij zeer goed de noodigste werkzaamheden verrich ten. Zelfs wist ze het zoover te bren gen, dat ze daarmede kon naaien en haken. Zij zoowel als haar ouders be rustten troosteloos in de zware be proeving en durfden al op geen beter schap meer te hopen. Maandagavond nu kwam de nooit- verwachte merkwaardige genezing. Terwijl felle bliksemschichten het uit spansel doorkliefden en de5 donder ratelde door het luchtruim, fluisterde het meisje verschrikt„Moeder, moe der Toen de moeder op haar dochter afkwam, bemerkte zij tot haar groote verbarzing, dat Grietje met opgeheven rechterarm in haar ledikant lag. 't Leek een wonder. De anders zoo mach- telooze kon nu zoo waar niet alleen haar rechterarm, maar ook haar beenen en rug bewegen De verlamming was geweken. Door schrik was ze verlamd door schrik was ze nu genezen. Alleen de stem keerde nog niet terug. Men kan zich de groote vreugde van het huisgezin denken. De drank. De sigarenmaker, die Zondagavond, tengevolge van het gebruik van te veel sterke drank, op de kermis te Alkmaar uit een luchtschommel is ge vallen, is aan de bekomen inwendige kneuzingen overleden. Een vriendelijke ontvangst. Da Gemeenteraad van Renkum ver- Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen Raadslid den heer G. Wolzak Gzn. Een commissie onderzocht de stuk ken en haar rapporteur, de heer Prins deelde mede, *aat de commissie tot haar leedwezen geconstateerd had, dat de stukken in orde waren en zij mits dien toe toelating moest adviseeren. De Raad besloot daartoe. („Stand.") De heer Lambert van Aubel te Amby, een bekende hondenfokker en hondenliefhebber, heeft een nieuw mo* del hondenwagen vervaardigd, zeer prezen wordt. 't Model is een tweewielige dogcart, waaraan van voren als derde rad een fietswiel was aangebracht, met langen stuurstang, juist als bij een driewiehge automobiel. Het geheel wordt getrok ken door twee zwaar gebouwde, goed gedresseerde trekhonden, die geheel vrij loopen, geen druklast op schoft of schouders hebben. Sabelbont. Eenigen tijd geleden werd vernomen dat de Russische regeering maatregelen beraamde om de uitroeiing tegen te gaan van het zeldzame sabeldier, dat het kostbare bont levert. Nu heeft de minister van Landbouw lastgegeven, na te gaan in welke bosschen de jacht op sabeldieren voor eenigen tijd ver boden kan worden. Aangaande .den brand in de olie- fabriek van de firma E. A. de Boer, te Snikzwaag, bij Joure, meldt men ons nog, dat deze door onbekende oorzaak ontstond. In den aanwezigen voorraad olie enz. gretig voedsel vindende, verkreeg de brand spoedig een dreigend aan zien. De brandspuiten uit het naburige Joure waren spoedig ter plaatse, doch konden tegen de geweldige vuurzee niets uitrichton en moesten zich daarom bepalen tot het beveiligen der belen dende perceelen. De oliefabriek brandde geheel uit, doch de door een brandmuur daarvan gescheiden stoomzuivelfabriek bleef gelukkig behouden, evenals de achter de fabriek staande woningen. De schade wordt door verzekering gedekt. Door moeders onvoorzichtigheid. Woensdagavond zijn te Heerlen een vrouw en eeq kind, die oen in be weging zijnden trein stapten, gevallen met het gevolg, dat het kind, een meisje van zes jaar, genaamd Helena Koschewitz en wonende te Heerlen, onder den trein geraakte en onmid dellijk gedood werd. Benoorden Zandvoort op het grond gebied der gemeente Bloemendaal, zijn aangespoeld de lijken van een man en van een vrouw. Nieuwste reclamemiddel. Gisteren drukten we een advertentie af, waarin paarden voor de slachtbank gevraagd werden door zekere H. Ziel- ste, „eenigste Christen paardenslager te Groningen." In het Nbld. vvd. Hoekschon waard en Yselmondo komt nu de volgende ad vertentie voor. „Vleeschhouwerij. Strij- en. Vele ingezetenen véh Strijen ver langen een Christen Vleeschhouwer die eerste klatse rundvleesch levert. Brieven met postzegels onder lett. A. B. Z. enz. Oud-Beierland." v) De steller van deze advertentie ver zwijgt ten minste zijn naam Op het internationaal congres voor verzekeringswetenschap, te Amsterdam bijeen, kwam Woensdag in bespreking „De onaantastbaarheid van de polissen van levensverzekering". De heer A. H. J. de Goey, van *s Hage, zegt in zijn rapport over deze kwestie, dat onder onaantastbaarheid wordt verstaan de zekerheid, dat onder alle omstandigheden de uitbetaling der polis zal plaats hebben. Dit acht deze rapporteur vooralsnog niet wen- schelijk. Extra-premies om buitenge wone risico's te dekken, achtte hij een gebrekkig hulpmiddel, doch noodig om de maatschappijen voor buitenge wone schade te vrijwaren. Vooral in geval van zelfmoord is het vraagstuk moeilijk. De heer Barrand, uit Londen, merkte in zijn rapport op, dat, zelfs al zou in de polissen de onaantastbaar heid der polissen worden vastgesteld, de maatschappijen bij de tegenwoor dige wetgeving toch het recht hebben deze aan te tasten. Deze rapporteur acht het beter om de omstandigheden te vermelden, waaronder het recht op uitkeering kan betwist worden. De heer M. Cosmao Dumanoir, uit Parijs, beschouwde de onaantastbaar heid van het standpunt van den ver zekeraar en van het publiek. Een zeker recht om polissen onaantastbaar te maken, achtte hg noodig om fraude en onaannemelijke risico uit te sluiten. Echter gelooft deze rapporteur, dat clausules, betreffende de onaantast baarheid niet van groot praktisch be lang zijn, en dat in de meeste geval len, zelfs indien deze clausule niet zoude bestaan, het verlies eener maat schappij, als gevolg daarvan, niet zoo hoog zou zijn. Justizrat Gerhard, uit Berlijn, de vierde rapporteur,.plaatste zich op het standpunt, de onaanvechtvaarheid van de levensverzekeringspolis te defini- eeren, d. w. z. de omstandigheden te bepalen, die gelegenheid kunnen geven tot aanvechtbaarheid van het con tract van de zijde van den assura deur. Bij de discussies wees mr. H. Bear- man, uit Londen, op den zeer mo dernen tendenz om zelfmoord toe te schrijven aan ontoerekenbaarheid; deze tendenz laat zich thans ook reeds in het verzekeringswezen gelden. De heer Bacom, uit Londen, be toogde, dat het goed zou zijn, de gronden van ontoerekenbaarheid in de polis vast te leggen. Gister werden door de congressis ten eenige excursies gemaakt. GOUDA, 4 Sept. 1912. 2° Toelatingsexamen R. H. B. S. le klasse toegel. Ernestina Scheep maker Margaretha AlblasH. J. Nederhorst. 4. 2° klasse toegel. E. de KlerkJ. G. Langenbergh. 3° klasse toegel. W. Hoven H. P. L. Lohbech. Afgewezen 2. 4° klasse toegel. J. v. MazijlP. I. Henriquez. Afgewezen 1. 5" klasse toegel. J. Lintei. Afgewezen 4. Het -aantal leerlingen dor school be- draagd159. Nationale Militie. Naar wij vernemen zal de loting voor de Nationale Militie alhier plaats hebben op 23 September a. s. Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit". Na een sluiting van vier weken zal morgen de Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit", Hoogstraat heropend worden. In dezen sluitingstijd heeft er in deze inrichting een groote verandering plaats gegrepen. De zaal is veel ver groot door het uitbreken van een zij muur, waardoor thans aan beide zijden een breeden doorgang is gemaakt, die aan de straatzijde ook ieder een in- en uitgang hebben, en door bijtrekking van een achter de vroegere zaal gele gen gedeelte, waar thans ook loges voor de bezoekers zijn ingericht. Daar bij is de gehoele zaal oploopend ge maakt en is het toestel voor de pro jectie der beelden, dat vroeger aan de straatzijde stond, nu ondergebracht in een apart daarvoor neergezet brandvrij göbouwtjé aan den tegenovergestelden kant, zöodat thans de beelden op het doek aan do straatzijde zullen ver schijnen. Deze verandering heeft dit voor, dat nu de beelden in rechte lijn van "het toestel op het doek worden geprojecteerd, waardoor doze in scherp te winnen. Door deze indeeling is het aantal zitplaatsen opgevoerd tot meer dan 200, waaronder 18 keurige ingerichte loge-plaatsen. Tor gelegenheid van deze herope ning zal morgenavond 'een extra ver zorgd programma worden vertoond, waarvan de bijzonderheden zijn ver meld in de in dit blad geplaatsto ad vertentie. Voor geoefendheid. Als de gemeenten, waar in dit jaar het onderzoek inzake de voorgèoefend- heid van lotelingen zal worden houden, heeft den minister van oorlog aangewezen Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Doesburg, Harderwijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Haar lem, Hoorn, Helder, 's-Gravenhagi Naarden, Gouda, Leiden, Delft, Vlis singen, Gorinchem, Breda, 's-Herto genbosch, Bergen op Zoom en Maip 'tricht. De Stct. no. 208 bevat de statuten van de N. V. Kaashandel-Maatschappij „Gouda", te Gouda. Doelde handel in kaas en andere artikelen en alles wat daarmede in den meest uitgebrei- den zin in verband staat. Duurtót 30 April 1943. Kapitaal f 2,000,000, verdeeld in 2000 aandeelen van f 1000, waarvan 1160 geplaatst en volgestort inbreng1. een kaaspakhuis met erf en grond te Oudewater, groot ca. 2.28 aren. 2. een heerenhuis met pakhuizen, loodsen, bergplaatsen erven en grond te Gouda, groot 59.96 aren. Alle activa, welke op 1 Juni 1912 behoorden tot het bedrijf door hem tot nu toe |r de firma C. van Eijk en onder de firma D. de Bruin uitgeoefend hef stalen klippermotorschip Kaashandel I, groot 45 tonnen; een ijzeren roefschuit, groot 18 kronen, genaamd Kaashandeleen stalen motorsohip, genaamd Kaashan del UI, groot 57 220/1000 tonnen; alle activa waaronder geene on roerende goederen welke op 1 Juni 1912 behoorden tot den kaashandel door de firma van Kekem en Heus- dens uitgeoefend. De vennootschap wordt, onder toezicht van commis sarissen, bestuurd door eene directie bestaande uit ten minste 2 en ten hoogste 3 leden. Voor de eerste maal worden benoemd tot directeurende* he'eren J. L. van Eijk, koopman te Gouda, W. Heusdens, koopman te Rotterdam en A. C. J. van Maasdijk, koopman te Londen tot commissaris sen de heeren H. J. Nederhorst Sr., J. S. C. Kasteleijn, J. M. Wagenaar Hummelincktot onderdirecteur de heer G. C. van Eijk. Boskoop. Gisteravond sloeg de bliksem in een tuinloods van den heer J. W* de Ruijter alhier. In een oogen blik stond ze in lichte laaie en brandde geheel af. Gelukkig konden de naastbijgelegen kweekkassen worden behouden. k Assurantie dekt de schade. Nieuwer kerk a. d. IJ nel Door dat twee motorfietsers zonder waar schuwing oen gevaarlijke bocht, in den Zuidplaspolder alhier affietsten, kwam oen er van in onzachte aanra king mer het rijtuig van den hr, A. G. dat juist kwam aanrijden, met het gevolg dat de man in het gras tegen een boom vloog, wat echter belette dat hij in een sloot terecht kwam. Met een zwaar beschadigde fiets liep het ongeluk af. Oudewater. Het 12-jarig van den heer W. Benschop, alhier, speelde Woensdag met een jonger zusje lang den IJsel en had het ongeluk daarin te geraken. Haar jonger zusje begon nü hard te schreeuwen, waarop de jongeheer G. Van der Lee zijn woning verliet en zich gekleed te water gaf. Het mocht hem gelukken, het kind, dat geruimen tijd to water had gele gen en zinkende was, te grijpen en behouden aan den kant te brengen. Na in de villa van den heer Van der Lee te zijn verpleegd en van droge kleeren te zijn voorzien, werd het kind naar haar ouders gebracht. Voetbal. Door de Vereenigiug „Volksweer baarheid Gouda" zal op Zondagen 15 en 22 September a. s. Serie-Wedstrij den gehouden worden op haar terrein aan den ltotterdamschen Dijk, alhier. Hot programma, door loting ver kregen, luidt aldua: 15 September A 1—2 U. D. ('s Hage)Gouda II B 2,/i—3V* Waddjnxveen—Gouda I 0 3V2—4V2 'ZwartWit (G.)—T.O.P. II D Volksw. Gouda vrijgeloot E 453/i Verliozer A—Idem B (verliezorsronde). 22 September: F 12—1 Winnaar A—Idem B G 1 Vi2V* Winnaar CD 2'/23!/2 Verliezer CWinnaar E om den 5n prijs, 33/%—43/k Winnaar F—Idem G om den len of 2n prijs. 56 Verliezer F—Idem G om den 3en of 4en prijs. Uitgeloofd zijn een 5-tal Medailles, nl. 1 Verguld Zilveren Kruis en 3 Zilveren Med. in de. winnaarsronde en 1 Bronzen Medaille in de verliezers ronde. Scheidsrechters zullen zijn de hh. W. Sanders, scheidsr. N. V. B. en A. Hugbregtse en B. Groeneveld, scheidsr. G. V. B. In de 2° ronde van de Bekercom petitie speelt Zondag a.s. op het terrein in de Winterdijk T.O.P. I tegen Be Quick uit Zutphen onder leiding van scheidsrechter J. Hazen. De competities van den Goudschen Voetbal Bond zullen aanvangen op Zondag 22 Sept. Tegen Zondag 15 Sept. is een alge meene vergadering van den G. V. B. Onze Geïllustreerde Weekbladen Be Wereldkroniek geeft ditmaal als voorplaatde Londensche politie-agent (Bobby) in zijn werkzaamheden en vervolgt verder met foto's en artike len van de begrafenis van generaal Booth, de landbouwtentoonstelling te Leeuwarden, personalia, silhouetten, kroniek van de week, caricaturen, schetsen, enz. De Prim geeft deze week als voor plaat oen foto van het bezoek van H. M. en Z. K. H. aan de veetentoon stelling te Leeuwarden en vervolgt verder met foto's en artikelen van Mevr. A. L. G. BosboomToussaint, de aardbeving in Turkije, de plechtige uitvaart van generaal Booth, „De Beemsters" 300-jarig bestaan herdacht, de internat, en nat.%wedstriiden op de Zuiderzee, de Parade te 's Hage, per sonalia, enz. Volgens beriohten in de bladen te Konstantinopel heeft de ministerraad Woensdag over het rapport der Turk- sche gedelegeerden omtrent het sluiten van den vrede beraadslaagd. Het heet, dat de Porte na de bestudeering van dit rapport de gedelegeerden nieuwe instructies zal geven voor de herope ning der onderhandelingen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat er thans geen sprake meer is van een verwisseling der portefeuilles tus schen de ministers van Buitenlandsche Zaken en Handel. De Jong-Turksche bladen vallen de Regeering hevig aan over de uitleve ring van den Egyptenaar Tchavich, die alleen is toegestaan om Engeland een genoegen te doen. De begrafenis der slachtoffers van het mijnongeluk van Clarence heeft hedenmorgen op kosten der maat schappij plaats gehad. Spoorwegongeluk. Men seint ons uit Middelburg Vermoedolijk door verkeerden wis selstand is gisterenavond te Axel de trein welke te 8.20 u. uit St. Nicolaas aankomt, ontspoord. De staker Chr. S. werd gedood de machinist ühr. de V. brak een boon en kreeg inwendige ernstige kneuzingen. De materieele schade aan trein en weg is aanzienlijk. Riviervaartuig gezonken. Na ontvangst van het bericht van het zinken van het riviervaartuig der marine „Rhenus" is de kapt, luit. ter Zee Van der Hegge Spies, chef van den staf van de marine-directie te Hellevoetsluis naar Nijmegen gediri geerd voor een onderzoek. Vliegongelukken. Munchen, 6 Sept. Luitenant Steger steeg hedenmorgen op een tweedekker op voor een oefen vlucht. Tengevolge van den hovigon wind stortte het toe stel van 100 Meter hoogte naar om laag. De vliegenier werd ernstig ge wond en is reeds aan zijn wonden overleden. Londen, 6 Sept.' Do avondbladen melden (lateen militaire tweedekker 's morgéns in do nabijheid van Steva- nago is gevallen.. De vliegenier kapt. Hamilton en de passagier luit. Steward werden gedood. Hollandscho luchtreizigers. Hamburg, 6 Sept. De „Hamburger Nuchrichten" melden dat op een woido nabij Ostorwanna gisteren een lucht ballon is geland waarin zich twee Hollanders bevonden. Do ballon is naar Holland terug gezonden. Dg reizigers waren van plan ge: weest naar Denemarken door te gaan, doch moesten landen. Hamburg, 6 Sept. De voorzitter van den Senaat burgemeester Burchard ia aan een beroerte overleden. De oorlog op den Balkan. Londen, 6 Sept. De „Times" ver neemt uit St. Petersburg dat de beurs heden onder den invloed stond van de oorlogsberichten op den Balkan. Het gerucht loopt dat Bulgarije, Servië en Griekenland gezamenlijk ernstige plannen tegen Turkije overwegen. De mogelijkheid dat de vijandelijkheden elk oogenblik kunnen uitbreken trekt de aandacht in goed ingelichte kringen. De Russische diplomatie blijft een geruststellenden invloed uitoefenen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.7 te Coruna, laagste stand 742.6 te Wudes- was. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige westelijke tot noordwestelijke wind, meest zwaar be wolkt, waarschijnlijk nog regenbuien met kans op onweer, zelfde tempe ratuur. van alle nog voorhanden zijnde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een groote partij Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lageprgzen k contant. Specialiteit in Nouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. BURGERLIJKE STAND. REEUWIJK. GEBORENWouda, ouders G. Marchand en L. van Schie. Jo hannes Adrianus, ouders H. Schoon derwoerd en M. A. Jaarsveld. Dirkje Fijgje, ouders A. de Waal en D. van Woensel. OVERLEDENG. van Dijk 6 m. G. K. de Vlieger, lm. C. Kom peer, echtg. van H. Roos 76 j. VA-V DEN Effectenhandel te A nistsrdain 6 SEPT. 1912. Staatsleeniugen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. OöBtenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. ($icolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank- en Credlet-Instel- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. y. Gew. Aand. Kul. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mljen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned^Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mljen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lam. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmg. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmg. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A, tyaoash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLvRe- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Nat. Staatsf. vast, Buitenl. weinig varieerend, Van Mijnen, Cobars en RedjangB iets beter, Tramwaarden lus teloos, Aandeelen Cement lager, Ta bakken lui, Amsterdam-Deli iets beter, Culturen stil, Rubbers zwakker, Petroleum in vaste stemming. Vorige Jioers. koer* van heden- 79'/.. 79% 87'/, 87'%, 100% 100'»/,, 87'%, 84% 92'/,, 87% 86% .84%, 86% 84% 45% 45"/,, 109% 85 103% 59% 69"/,, 218'/, 60% 60%, 85% 86% 26% 26% 73'»/,, 74% 194»/, 285 189% 194 285 30% 32 251 103 255 104 164% 164»/, 620'/, 521% 525 185'/, 117 20% 117 20»/,, 94% 94% 4%, 12»/., 12»/,. 87% 87% 92 92 62"/,, 62%, 185% 86% 96'/,, 96%, 36 36 !70% 170% 5'/,. 100%, 100»/,, 146'/

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2