SCHOEISELI C. SMITS, B. STERNFELD, Dienstaanbiedingen i afwezig. Zonder kosten vooruit Openbare Verkooping Goudsche Courant Buitenlandsch Nieuws. Brieven uit de Hofstad. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, I l Gemengde Berichten. Advertenliën. Dr. ETCTFSI Maamloozc Kaashandel-Maatschappij Limonade en Spuitwater. BALT. A. DE JONG, Notaris R. W. H. PITLÜ, De winkels, magazijnen en werkplaatsen, Een huis met erf,' llaarwerken. TAMIMAU'S JAM cLe BESTE. ELST BIJ ARNHEM. 8choenhandel.| Kleiweg 48. Gouda. Fijn Dames- en Heeren c. Een pakhuis, n. Een pakhuis met erf, m. Een woonhuis met erf, Tuinhuis, de besprekingen zoodanig zijn gevor derd, dat eenig resultaat zal moeten worden getoond, dan gelooven we in het algemeen dit verschijnsel waar te nemen, dat alle mogendheden met een zeker wantrouwen het voorstel zullen hebben bekeken. Het allerminst is echter wel Tur kije zelf over het voorstel gesticht. Een Turk is nu eenmaal iemand, die met de hoofdgedachte van het idee van Berchtold nooit genoegen zal kun nen nemen. Graaf Berchtold heeft gemeend, dat de strijd op den Balkan kan worden voorkomen door een op decentralisatie gegronde politiek. Voor een Turk bestaat geen decentralisatie en do meeningen van de meest voor aanstaande staatslieden in Turkije is dan ook dat mocht oen dergelijk voor stel door de mogendheden worden aanvaard, dit zeer zeker als tegen Turkije gericht zou worden opgevat. De decentralisatie zou ook trouwens met het oog op de vele groepen af zonderlijke volkjes, die in Turkije wo nen, een verdeeling van het Ottomaan- sche rijk meebrengen, wat zou bet ee kenen het einde van Turkije. Decentralisatie kan een Turk zich niet voorstellen. Hij is juist een groot aanhanger van centralisatie, een stre ven, dat bij de Turken zoo sterk is ontwikkeld, dat zij daardoor er toe over zijn gegaan alle nationaliteits- ideeën der verschillende volken te onderdrukken. Ook andere landen als Bulgarije en Servië zijn geen van alle voorstanders van het voorstel Berch told. Dit blijkt het bost uit uitlatingen van ministers en andere regeerings- personen uit die landen. Zoo heeft o. a. Danef de president der Bulgaar- sche Sobranja aan een correspondent van de Nowoje Wremja verklaard, dat de toestand reeds zoo ver is ge vorderd, dat voorstellen als van graaf Berchtold niet meer zullen kunnen verhinderen, dat een oorlog.met Tflr- kije uitbarst. Eén uitweg achtte Danef nog mogelijk en dat zon zijn het in voeren van steeds beloofde en bij het verdrag van Berlijn voorgeschreven hervormingen. Maar daartoe komt do Turk niet. Bier en Spiritualiën oefenen een zeer schadelijke werking uil op de nieren en blaaen veroorzaken waterzuchtgraveelsteen, rheumatiek, rugpijn en verlies van de macht om de urine op te houden. Alcoholische prikkeling is verreweg in de meeste gevallen de oorzaak van nier- en blaaskwalen. De door alcohol geprikkelde en aangetasto nieren ver liezen hun kracht om het bloed te fil- treeren en om de niergiften af te voe ren, die waterzucht, rheumatiek, gra veel, lendenjicht, en zoovele andere noodlottige ziekten veroorzaken. Indien gij eenig kenteeken vaneen nier- of blaasaandoening hebt, en vooral wanneer gij aanleg hebt voor nierzwakte, dient gij het gebruik van alcohol na te laten en onmiddellijk te beginnen met een geregelde kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Gij dient met dit geneesmiddel door te gaan, totdat de geringste sporen der verschrikkelijke ziekte verdwenen zijn, want zoo lang gij nog de geringste verschijnselen kunt opmerken, zijtgij nooit veilig voor vernietiging der nie ren en kan de blaas haar macht over de urine verliezen. Hoe langer gij uw kwaal veronacht zaamt, des te dieper schiet deze wortel, en krijgt gij misschien last van blij vende hartzwakte. Het kan zijn, dat uw ziekte zich reeds meer ontwikkeld heeft dan gij vermoedt en uitstel van behandeling is zeer gevaarlijk, zoodat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die door man nen en vrouwen geroemd worden, welke genazen en genezen bleven. Op elke doos échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt de handteekening van James Foster voor. Zij zyn te Gouda verkrijgbaar bij de heeren Wolff Co., Westhaven 11en Ant. Coops, Wijdstraat 159. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Zwitserland. De Duitsche keizer in Zwitserland. Naar men uit zekere bron verneemt, heeft do Keizer in Zwitserland de vriendelijkste en aangenaamste indruk ken ontvangen. Herhaaldelijk uitte hij zijn tevredenheid, dat hij ten minste het bekorte reisprogram ten uitvoer had kunnen brengen. De manoeuvres wekten zijn diepe belangstelling. De warme hartelijkheid waarmee hij overal begroet is, zal den Keizer een duur zame herinnering blijven. Italië. Het revolvergevecht te Genua. De aanleiding tot het revolverge vecht in Genua, is nog steeds onbe kend. Sommigen zeggen, dat de Apachen geweigerd hebben een tram kaartje te nemen, anderen meenen, dat zij een dame van haar juwee- len willen berooven, waarop de tram conducteur een politieagent te hulp riep. Na een korte woordenwisseling sprongen de bandieten van de tram wagen terwijl zij den hen vervolgen den conducteur neerschoten' Vervol gens begonnen zij een wilde vlucht naar het station Brignola, waarbij zij op iedereen die hun in den weg kwam, vuurden. Zoo vielen nog twee dooden, terwijl elf andere personen gewond werden. Eindelijk gelukte het een agent twee der apachen tot staan te brengen. Van beide kanten schoot men, zoodat de agent tegelijkertijd met een zijner tegenstanders neerviel, De an dere werd gewond, en kon eindelijk in hechtenis genomon worden, terwijl de derde in de menigte verdween. De gedoode apache heette Marchand, de gewonde Forrero. Beide stammen uit Marseille en waren van passen voor dien naar Buenos Aires. Frankrijk. Moelai Hafid is Donderdagavond uit Parijs vertrokken. Nog op het laatste oogenblik leek het twijfelachtig, of het er van komen zou, daar hij uit angst voor de tunnels weigerde om van don spoortroin gebruik te maken en met een auto op reis wilde gaan Pas nadat men lang bij herd aango- drongen had, liet hij zich door de hem vergezellende heeren bewegon, om in den trein tö stappen. Geruimen tijd geleden zijn uit de Algerijnsche kruitfabriek El Arisja bij de Marokkaansche grens ettelijke cjui- zenden patronen gestolen en aan Ma rokkanen verkocht. Het ingestelde on derzoek heeft geleid tot de inhechte nisneming van elf lieden, onder wie een zekere Marchand, eerste secretaris van het plaatselijke Arabisch bureau en gewezen onderofficier van het vreemdelingenlegioen, voorts do broer van een kaïs en negen inboorligen. Komende week zullen zij voor den krijgsraadterecht staan. De Monna Lisa vernield? Het Giornale d'Italia komt weder met een nieuwe lezing over het ver loren gaan der Monna Lisahet schil derij van Leonard a da Vinci zou vol strekt niet gestolen, maar vernield zijn. Een fotograaf zou dat hebben gedaan. Hij had vergunning bekomen, in het Louvre foto's te maken, maar doordat hij aan de voorschriften der autoritei ten geen gevolg gaf, werd die ver gunning ingetrokken. Daarover werd hij zoo woedend, dat hij wraak be loofde en een flesch met zwavelzuur over de Monna Lisa wierp, waardoor het geheele doek vernield werd. De fotograaf vluchtte uit Frankrijk en de directie van het Louvre trachtte eerst de schade te herstellen. Daar dat niet ging, zocht men, om zich niet bloot te geven naar een goede kopie. Die werd ook gevonden en opgehangen, maar eenige beschouwers kregen ach terdocht en zoo werd de kopie weer weggenomen. Aan het bestuur van het museum bleef toen niets anders over dan het verhaal van den diefstal der Gioconda te bedenken Van de vele vertelsels, die over deze geruchtmakende gebeurtenis de wereld ingingen, is dit laatste nog wel het onwaarschijnlijkste. De apachenbende. Te Courbevoie is een vriend van Bonnot en Gamier, zekere Prosper Doublet in hechtenis genomen. Het is een gevaarlijk anarchist dio indertijd als valsche munter werd opgepakt maar toen wegens gebrek ann bewijs weer moest worden losgelaten. China. Anarchie Volgens een bericht (dat niet zon der eenig voorbehoud mag worden aanvaard) uit Sjanghai aan de „Daily Telegraph" heerscht in het Jangtso- gebied ontzettende wanorde. 'Op vele plaatson hebben de regeeringstroepen zich bij de rooverbenden aangesloten. Lijnrecht in strijd met het boven staande meldt de „D. K." uit Sjanghai dat in het geheele Jangtsedal rust heerscht. Men verwacht een zeer groo- ten rijstoogst, en om die binnen te brengen, is het noodig, dat het rustig blijft. De oogstvooruitzichten voor alle producten in hot midden-Jangtsedal worden schitterend genoemd. Ook in het beneden-Jantsedal zijn de oogsten over het algemeen prachtig. Alleen de katoen, meer dan de ryst heeft door taifoens en regen geleden. CXXXXIV. Een der oudste Haagsche journa listen zei mij dezer dagen, dat deze zomer de eerste was, dien hij zonder „komkommertijd" had meëgemaakt. Men weet wat de „komkommertijd" beteekent voor de journalistiekdie jaarlijks terugkeerende periode, waarin niets voorvalt, dat eenige bespreking waard is en daardoor de dagbladko lommen vult. Zulk een periode hebben we dit jaar niet gehad. Er was altijd volop stof, eer te veól dan te weinig. Wat een verschil mot andere zomers! Ik herinner mij uit eigen ervaring Augustus-dagen op de redactie van een groot dagblad te hebben meege maakt, waarop de meesterknecht als een wanhopende langs alle redactio- neele lessenaars liep om „copy"an ders zou er geen courant uitkomen, verklaarde hij met grooten nadruk. Nu, zoover is het niet gekomen een courant is een raar ding, komt altijd vol, maar de vraag is hoe en ieder kent de zeeslangverhalen en ander rariteiten, waarvan men altijd in de Juli en" Augustus-maandon leest en nooit in een ander seizoen. Een andere vraag is of men 't journalisten mag euvel duiden, dat zij zulken kost op dienen en of niet vele lezers liever zulke gemengde berichten gonieten dan zwaarwichtige politieke beschouwingen uit binnen- en buitenland Hoe dit zij, 1912 heeft voor ons geen komkommertijd opgeleverd. We zijn nu juist zonder congres, eerlijk gezegd een veiademing voor wie zoo veel welsprekendheid moestaanhooron. Ik zal U niet vermoeien met beschou wingen over het zeker interressante Congres voor zedelijke opvoeding en nog minder over do natuurlijk even zeer belangrijke (want ieder congres is nu eenmaal belangrijk voor wie zich voor het verhandelde interres- seert) congressen voor volks- en school- baden, handels- en kantoorbedienden, of heilgymnastiek. Nu dat alles achter den rug is, mag echter wel eens de vraag gesteld worden of wij onze gasten waardig ontvangen hebben. Dat dit een vraag van belang is,' zal niemand ontkennen, die in aanmer king noomt, hoe het aantal congressen met groote snelheid toeneemt en de bepaling van de plaats waar men bij een zal komen, niet alléén afhangt van het natuurschoon ter plaatse en in den omtrek, maar ook van de ge legenheid om de congressisten in de gelegenheid te stellen het aangename met het nuttige te laten vereenigon. Dit jaar nu hebben de menschen, die van heinde en verre naar den Haag kwamen ter bespreking van gewich tige quaesties, 't niet al te best ge troffen het weer werkte tegen, zoo dat men al heel weinig van onze mooie omstreken kon genieten. Erger was echter, dat het internationale ge zelschap niet in alle -opzichten over de ontvangst tevreden was. Ik spreek nu niet over de houding der Regoe- ring, daar men dan zoo licht van hot neutrale pad afglibbert, maar de loca- liteiten waar men vergaderde, vielen niet in den smaak. En geen wonder! Het gfroote opvoedingscongres kwam tezamen in de groote zaal van* den Dierentuin, een heel aardige zaal voor kleinere tentoonstellingen, bals enz., maar te eenenmale ongeschikt voor groote vergaderingende acoustiek is er slecht,' vooral overdag (zonder licht) en het is bovendien voor een verga dering een buitengewoon ongezellige zaal. Andere congressen kwamen bij een in zalen van Scheveningsche hotels of andere gelegenheden voor verga deringen. De vraag rijst nu, of de Gemeente (en er zou reden zyn voor het Rijk om te subsidiëeeren) niet in het belang van haar reputatie een flink gebouw zou kunnen stichten voor dergelijke internationale confe renties. En het schijnt mij toe, dat daarvoor een nieuw gebouw wel noo dig is. We zitten n.l. altijd nog met het oude Schouwburggebouw, dat voor theater is afgekeurd, maar dat na eenige inwendige verbouwing uiterst geschikt zou zyn voor dit doel. De mooie, oude gevel bleef dan meteen gespaard en wat hoofdzaak is, het van allo zijden afgekeurde plan, om op de benauwde plaats van het oude theater een nieuw te stichten, was dan tege lijk van de baan. Het wordt nu ernst met de schouwburgvraag, nu Burge meester en Wethouders het onmoge lijke plan van de berucht geworden Schouwburgcommissie (een Commissie van ondeskundigen op één na, n.l. den heer van Liefland, die als Raadslid om persoonlyke redenen gewipt werd, maar als agent van de Weensche architectenfirma de geheele Commissie beheerscht) tot het hunne zullen maken. Het plan zal, behalve de halve ton voor teekeningen en andere voorbe reidende moeite, een ton of 12 kosten. Men vraagt zich af, hoe B. en W. met dit voorstel kunnen aankomen, dat door niemand verdedigd werd en van letterlijk alle kanten bestreden. Het lijkt mij daarom oen uitmun tend idee van een zestal vroede vade ren (vogels van pluimage) om, vóór dit voorstel ter tafel komt, daar dwars tegen in te gaan. Hun voorstel be oogt een geheel nieuw theater op een ruim terrein op Zorgvliet. Daarmee zou de knoop doorgehakt zijn. Het eenige bezwaar is, dat het stadstheater dan niet in het centrum der oude stad zou komen te liggen, een bezwaar dat mij weinig ernstig voorkomt bij oen groote stad, waar dus altijd het over- groote deel der bezoekers een flink eind van het theater zullen afwonen, terwijl de treinverbindingen om Zorg vliet naar alle kanton der stad uit stekend zijn. Met dit al zitten we den a.s. winter, dank zij de schouwburgcommissie zon der theater, d. w. z. zonder Fransche Opera iets ongekends voor de resi dentie en zullen we slechts heel weinig goede tooneelvoor- stellingen krijgen, daar de andere beschikbare zalen daarvoor weinig óf niet deógen. Een aangenaam vooruit zicht voor uitgaand 's-Gravenhage Voor wie ook ooit in de residentie een standbeeld moge worden opge richt, voor do Schouwburgcommissie nooit. Een paar woorden over de Roode- Dinsdag-quaestio, die hier thans op aller lippen is. Wat ik U vroeger schreef, is uitgekomen. En al moge de Burgemeester verklaren dat hij door niemand is beïnvloed, voor oen ieder is het thans duidelijk, dat de burge meesterlij ke weigering van den optocht na diens toestemming het vorige jaar een gevolg i» van de begrijpelijke, schoon te betreuren ontstemming van de Koningin om de Staten-Generaal te openen op denzelfden dag dat de roode heeren hun betooging houden. Eerlijk gezegd vat ik de roode woede niet best. Waarom willen de heeren toch niet opeen anderen dag hun betoo ging houden Het jaar heeft toch 365 dagen en op 364 daarvan kunnen zij vergunning krijgen. Men zegt dat de openingsdag zoo bij uitstek geschikt is, omdat er dan zooveel volk op de been is in de Hofstad. Met uw verlof Wanneer de roode optocht was toe gestaan en de Koningin wai-e weder om weggebleven, zou de opening plaats gehad hebben door de ministers en déarvoor komen slechts heel weinig menschen naar den Haag en de Hage naars komen daarvoor waarlijk niet in grooten getale op straat. Waarom dus niet op Maandag er vóór of Woensdag er na gedemonstreerd Blijkbaar wil de S. D. A. P. nu eens toonen dat men ook zonder vergun ning en zonder een ommegang indruk kan maken en hiertegen heeft niemand eenig bezwaar. Alleen maar, na de felle woede over het verbod van den burgemeester, welke woede dagelijks in de roode pers wordt aangewakkerd, is er zeker gevaar voor botsingen. Zoo licht komen Oranje-klanten en felle anti-socialisten in de omgeving van de roode betoogers en dan een lucifertje kan een uitslaanden brand doen ontstaan. Laat men toch niet met vuur spelen. Het zou toch doodjammer zijn, wanneer er ook maar één druppel bloed vloeide of iemand door verzet, beleediging of mishande ling in de gevangenis geraakte om van erger te zwijgen en zoo licht, ja haast altijd worden dan onschuldigen of door auderen opgezweepten het slachtoffer. Men wil zijn betooging houden op of bij het Binnenhof Dinsdagmiddag, wanneer de Tweede Kamer bijeenkomt. Maar nergens staat voorgeschreven, dat dien middag vergaderd moet wor den het is slechts usance. Zou men ditmaal niet liever den volgenden dag vergaderen HAGENAAR. Het Kind en de School. XXIV. Het spel in de Opvoeding. (Vervolg van de Nos. XXII en XXIII). Zo duidelik gedefinieerd als Strat- chan heeft Jean Paul het spel dus niet, maar hij zegt er daarom niet minder goede en mooie dingen over. Zo wijst hij al dadelik in het begin van para graaf 47 (het tweede over het spel) op de ongunstige invloed der school, waar hij zegt: „In den beginne is het spel tegelijk het verwerkte overschot van de geestelike en lichamelike krachten beide, later, wanneer de Bchoolscepter de geestelijke tot rege- nens toe van alle vuur ontladen heeft, leide nog slechts de ledematen, door lopen, gooien en dragen, de levens overvloed af'. Het staat er maar zo eenvoudig en verder wijdt hy er ook niet over uit, maar me dunkt deze aanklacht tegen de school, die intel lectueel alles (tot regenens toe) van de kinderen vraagt en lichamelik niets of zo goed als niets, is ernstig. En ernstig genoeg, om te onderzoeken of ze tegen onze tegenwoordige schooi ook nog met recht gericht kan wor den. -Wat we later ook zullen doen. In de eerste maanden van zijn jonge leven, zegt hij verder, dragen de spe len van het kind geen scheppend, maar een opnemend karakter. Snel groeit het jeugdige lichaam en duizenden in drukken stromen 't uit de buitenwereld toe. En voor het opnemen en ver werken daarvan heeft het alle kracht nodig. Eerst later, als de zintuigen de hem omringende wereld enigermate hebben doen kennen, als langzamer hand met ieder nieuw woord de geest zich meer en meer uit z'n omwind- selen bevrijdt, eerst dan krijgt z'n spel een meer handelend karakter. De fan tasie heft het hoofd op en de taal geeft haar vleugels. Slechts door middel van de taal kan zich in het kind een in- nerlike wereld ontwikkelen, waarvan de uiterlike een reflectie is. Hierop maakt hij een verdeling van de spelen, in die met speelgoed en die met en onder mensen. En dan zou ik de volgende para graaf wel in z'n geheel willen over nemen, als de ruimte het mij toeliet. Daarin heeft hij het over de fan tasie, waarmee het kind z'n spelen be leeft. Weet ge dan niet, vraagt hij, dat' er een tijd is, dat de fantasie nog sterker dan in de jongelingsleeftijd scheppend werkt, namelijk de kinds heid, de tijd, waarin ook volkeren hun goden scheppen en slechts door mid del van de dichtkunst spreken? Daarom, zegt hg, en het opvolgen van z'n raad kan nu nog na meer dan honderd jaar de speelgoed-gevende. 1 gemeente ten dringendste worden aan bevolen, geef uw kind zulk speelgoed, dat de fantasie nog wat te doen heeft. Geef het een eenvoudige pop, zonder al te veel moois er aan, geef het blok ken, waarmee het op honderderlei manier werken kan, geef het water en geef het zand. En wij, mensen van deze tijd, wij onderwijzers van deze tijd, zeggen geef ze ook in de school gelegenheid tot scheppende arbeid. Geef ze gelegenheid tot vrij tekenen, tot kleiarbeid, tot hameren, zagen, schaven, en tot wat er al meer met goed gevolg in de school in die rich ting gedaan kan worden. En dan wa gen we het er op met een minachtend of spottend glimlachje door velen helaas nog ontvangen te worden, want we weten, met Jean Paul, met Rous seau en Fröbel, dat de drang tot doen een van de meest waarachtig elemen ten van de menselike, dus van de kinderlike, geest is, en dat het kind en de maatschappij er wel by zullen varen als de opvoeding en het onderwijs daarmee wat meer rekening gaan houden. COR BRUIN. Aanvragen van werknemers op 6 September. Volwassenen. 2 kantoorbedienden, 1 reiziger, 2 timmerlieden, 1 opperman, 1 bakker, 1 kruideniersbediende, 10 grondwerkers, 3 pakhuisknechten, 2 loopknechten, 15 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende 2 timmerlieden, 1 kantoorbediende, Leerlingen en jongens. 4 klerken, Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 10 timmerlieden, 1 metselaar, 2 schilders, 1 zakkenmaker, 1 smid-bankwerker, 1 inw. bakker,' Halfwas of aankomende 1 loopknecht, 1 plaatwerker. Leerlingen en jongens. 1 bakker, Maandbericht. Juli en Augustus. Aangeboden38 en 38 volw., 3 en halfw., 4 en 1 leerlingen. Gevraagd30 en 39 volw., 7 en 4 halfw., 2 en 3 leerlingen. Geplaatst: 26 en 16 volw., 3 en 2J halfw., 2 en 2 leerlingen. Predikbeurten te Gouda/ Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Morgens 10l )t u. De. H. VANAS- SENDELETT GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7l/i nre- Voorm. ten 10 are. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 nre. Ds. DEUR. Kinderpreek ten 5ure. Ds. BIJL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEK GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 11 SeptDs. BERKELBAOH V. D. SPRENKEL. Aan de flesschenfabriek te Delft is gisteren een lading van 60,000 ma chinaal gemaakte flesschen scheep ge gaan. De machine wordt bediend door personeel, waaronder enkele stakers. Het bestuur der arbeiders-organisatie heeft tegen deze werkzaamheid geen bezwaar. Een 200-tal dezer flesschen is ge pasteuriseerd, met het doel hen op broosheid te onderzoeken. Geen der flesschen is echtér gesprongen. Het s.s. Kursk. Door de schippers M. Sperling, A. Sperling, Th. Grinwis, C. Van der Klooster Azn. en J. Nieman is bij den burgemeester-strandvonder der ge meente Ouddorp aangebracht oen be langrijke hoeveelheid kristal en glas werk, herkomstig van het vergane Deensche stoomschip Kursk en opge haald in het Brouwershavensche zeegat. Uit Dordrecht schrijft men Op een terrein achter de tentoon stelling is gisterenmiddag in tegen- woord ighe'd van vele belangstellenden een brandproef genomen met door den uitvinder H. Dubbeldam Hz. te Go- rinchem onbrandbaar gomaakt riet. Daartoe was een gebouwtje opgericht met 25 M2. dak, waarvan gedekt met geprepareerd en */3 met on gepre pareerd riet. Op het dak werden bran dende bosschen gewoon riet geworpen, maar het geprepareerde riet bleek geen vuur te vatten het andere was spoedig verteerd. Op een rooster onder het dak werd daarop een hoeveelheid riet in brand gestokende vlammen sloe gen hoog op en omkrulden zelfs het geprepareerde dak, dat echter aan het vuur weerstand bood. Toen eindelijk ook de palen, waarop het dak rustte, door het vuur verteerd waren, stortte het geheel in, zoodat het onbrandbare dak in een vuurpoel kwam te liggen hier verkoolde het wel, maar brandde niet. Uit den trein gesprongen.. Gisteren is tusschen Beverwijk en Velzen uit den trein gesprongen een marinier, die op deze wijze aan zijn geleiders ontkwam. Te Velsen dit bleek later heeft hij zich bij een smid vervoegd om een handboei te laten doorvijlen. f Marinesohip gezonken. Nader verneemt de „Geld." nog de volgende bijzonderheden De „Rhenus" kwam van Tiel en de Duitsche boot, van de reederij Wil liam Egan, een boot, die van Mann heim op Rotterdam en Antwerpen vaart, kwam van Nijmegen. Beide vaartuigen waren elkaar al bijna gepasseerd, toen de „Rhenus een beweging met het roer maakte, die ten gevolge had dad zij van ach teren door de Duitsche boot werd aangevaren. Daar zy onmiddellijk zonk, moesten de matrozen er afspringen zonder iets van hun goed te kunnen redden. De machinist, in de machinekamer den schok voelende, vloog gauw naar bo ven en had nog juist den tyd, zich te redden. Een matroos van een ander schip, dat te hulp wilde komen, had bij het ijlings neerlaten van een boot, het ongeluk zich een hand af te klemmen. Daar de matrozen allen goede zwem mers waren, bereikten ze veilig den oever. Een, die niet zwemmen kon, werd door zyn kameraden gered. De gezonken boot ligt ongeveer 200 meter van den oever. In hun natte pakjes haastten de geredde matrozen zich naar Nijmegen, vele op bloote voeten. De ongehuwden werden onderge bracht in de infanterie-kazerne, terwijl de gehuwden natuurlijk hun eigen haard opzochten. De manschappen hebben alles wat zij aan boord hadden verloren. Dit zal intusschen misschien nog te redden zijn. Aan de „Rhenns" is niet veel ver loten, daar zy was afgekenrd en eer lang buiten dienst zou worden gesteld. Draadlooze telegrafie. Uit Londen wordt geseindNaar luid van een kennisgeving in de bla den zyn de Noorsche staat en de Mar- coni-maatschappij voor 25 jaar een overeenkomst aangegaan voor een dra- deloos-telegrafischen dienst tusschen Noorwegen en Nieuw-York. De twee partijen zullen den dienst gezamenlijk leiden en de winst deelen. Alle tele grammen uit Noorwegen voor de Ver- eenigde Staten en Canada zullen draad loos overgebracht worden, tenzij de Jzenders|over8eiiiing langs den kabel verlangen. De Turksche Minister van oorlog uit Konstantiuopel, meldt, dat er den 22° Aug. te Nordaji ten W. van Sanaa, Jemen een gevecht is geleverd, dat tien uur duurde. De opstandelingen moeten 150 dooden en 300 gewonden verloren hebben. De Turksche troepen kregen 51 dooden en 99 gewonden. De minister merkt op, dat uit de taktiek van de rebellen en het kaliber van hun geschut op valt maken, dat er Italiaansche officieren in hun kamp zijn. De justitie te Amsterdam, vertegen woordigd door den rechter-commissaris mr. Rutgers vau der Loeff en den subst.-officier van justitie mr. baron van Lamsweerde, heeft, zoo meldt het Hbld., Dondordng een inval godaun bij een vrouwelijke deskundige, die een geheel huis bewoont op het Fre- deriksplein bij de Achtergracht. De bewoonster wond zich over de huis zoeking dermate op, dat zij door den geneeskundigen dienst naar liet Binnen Gasthuis moest worden overgebracht. Een groot aantal voorwerpen werd iri beslag genomen. Het optreden van de justitie was gegrond op het artikel der zedelijk- ïeidswetten inzake het in behandeling nemen van vrouwen ten einde zwan gerschap te voorkomen. Aanleiding toe was een geval, dat aan de politie was ter oore gekomen, betrof- fende een meisje, dat zich onder be handeling der deskundige had gesteld. Bestrijding op groote schaal is niet mogelijk bij alleenstaande, niet hooge boomen, is bespuiting met een corbo- lineum-emulsie toe te passen. Zijn er veel lariksboomen (lorken) in de buurt, dan komt men er niet af, want ook hierop komen ze voor, een deel over wintert hierop en van hier vliegen er dan altijd eenige op de sparren over. Hollandsche Mij. van Landbouw. In de ridderzaal van hot kasteel Radboud te Medemblik werd Donder dag de 89® algemeene vergadering der „Hollandsche Maatschappij van Land bouw" gehouden, geleid door mr. C. P. Zaaijer, die na den heer Winkel, Burgemeester van Medemblik, begroet te hebben mededeelde, met het oog op den tijd, geen openingsrede te zul len houden. Vertegenwoordigd, naar wij aan het N. v. d. D. ontleenen, zijn 66 afdee- lingen. Uitgebracht kunnen worden door de afgevaardigden 574 stemmen en 16 door de leden van de algemeene vergadering. Deze loden contribueeren f 10. Besloten werd, dat de rekening van de onderlinge Brandverzekering jaar lijks aan de leden zal worden toege zonden. Een gewijzigd reglement werd aan genomen. De heer Korteweg, Den Haag, doet eenige modedeolingen over de boter en k#ascontrölestations in Zuid-IIol- land. Spreker is bevreesd dat het kaas- contrölestation ten doode is opgoschro- als hot waar is, wat men vreest, dat er moer dan één kansmork door het Rijk zal worden ingevoerd. Ilij zou dat oen ramp vinden. De heer Postumn, Don Haag, gaat niet met den hoer Korteweg mee. Nederland bevat ook andoro kaas- makende provincies dan Zuid-Holland, do belangen van de kaasmakors aldaar worden niet behartigd door oen merk voor een kaassoort, voor do vol vette alleen. De afgevaardigdo van 't Westland, de heor J. v. d. Horst, verdedigde een voorstel om oen onderzoek in to stel'en op welke wijze men kon komen tot door den storm geheel verwoest en worden toch niet goed ook. Men schat de schade van de mis lukking van den oogst in den Haar- lemmermeerpolder op één milioen gul- den. Voortvluchtig. Maandagochtend word de 26-jarige kantoorbediende van de firma O. F. Roos Co., kunsthandelaren aan het Rokin te Amsterdam, met geld uit gezonden om verschillende rekeningen >r de firma te voldoen. Des mid dags omstreeks half vier kwam hij terug en zeide, dat hij niet alle reke ningen had kunnen voldoen, daar hij niet voldoende geld bij zich had ge had. Hierop werd hem nog een bedrag ter hand gesteld, in totaal ongeveer f800 Den volgenden dag kwam hij niet terug en toen men zich om in lichtingen aan zijn woning vervoegde bleek hij daar niet aanwezig te zijn. Men begon toen argwaan te krijgen en belde eenige firma's op, bij wie hij geld had moeten aldragen, hij bleek nergens te zyn geweest. Men vermoedt, dat hg de wijk naar Duitschland heeft genomen. Fransche hoffelijkheid. De logger „M. A. 5" van Maas sluis, trof de laatste reis op devisch- gronden een Fransch visscherschip aan uit Boulogne, waarvan de stoomspil defect raakte, terwijl nog een groot gedeelte van de haringnetten in zee stond. De bemanning van den Maas- sluisschen logger verleende toen hulp om de nog uitstaande Fransche haring netten in te halen. Ter belooning ont vingen zy de vangst die toen in de netten zat, nl. twee last haring, wat in deze omstandigheden zeker een aardig buitenkansje was. Dezer dagen kreeg nu de reederij te Maassluis een schrijven van de reederij te Boulogne, wier schip we gens het defect direct teruggekeerd was. In dit schrijven dankt de Fran sche reederij in hartelijke bewoordin gen voor de hulpvaardigheid der Ne derlanders en verzocht haar te be richten, wanneer de logger te Maas sluis was teruggekeerd, omdat de reederij dan bovendien nog een bedrag van 100 frs. voor de bemanning van den logger ter beschikking zal stellen. Landbouw en Viggcherjj. Insectenschade. Men schrijft uit Eerbeek aan de „Arnh. Ct.": In de sparrenbosschen op Colden- hove alhier, toebehoorende aan den heer Kooy, te Arnhem, verricht de luis van de soort chermes abietis haar vernielend werk. In massa zijn de boomen door dit ongedierte aangetast en de scheuten vertoonen in menigte de door de luis gevormde gallen. afschaffing van de verhooggelden bij publieke landVerkoopingen Mr. A Ferf wil oen verzoek richten tot do notarissen. Hiervan verwachtte do hoer Kaptoin Watergraafsmeer, heel weinig, De voorzitter zegt, dat opheffing alleen mogelijk is door wetswijziging. De heer Schuurman, Den Hang, wil wel een nader ondorzoek. Dit voorstel werd verworpen. Dr. Van Balen Blanken, uit Opmeer, stelt voor, dat liet hoofdbestuur zich direct wende tot de regoering. Dit voorstel wordt aangenomen Tot voorzitter van de Maatschappij word gekozen jhr. mr. Van Foreest, lid van de Tweede Kamer te Heilo met 572 stemmen. Besloten werd, het volgend jaar de algemeene vergadering to houden te 's-Gravenhage. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen de heeren J. Van der Koogh, te Middelharnis, en Jac. Kaan Kzn., te Wioringerwaard. Tot lid van de financieele commissie werd gekozen de heer S. Prins, te Grootebroek. Aan het aftredend bestuurslid, den heer J. H. van der Torren, Gouda werd dank gebracht voor hetgeen hij voor de maatschappij heeft gedaan. De heer KI. Breebaart bracht den scheidenden voorzitter mr. Zaaijer dank voor zijn vele werkzaamheden geduren de de afgeloopen vijf jaren. Op voorstel van den heor Breebaart werd de beer Zaaijer tot lid van verdienste benoemd. Hierna werd de vergadering gesloten Men schrijft uit Loosduinen Door de vele regens der laatste tij- den staan de polders in het Westland op vele plaatssen blank. De boeren hebben hun vee op stal moeten, bren gen want de dieren staan den ganschen dag in het water en trappen het over vloedige gras in den doorweekten I bodem. Met de tuinderijen ziet het er treurig uit. Men graaft greppels door den tuin om het water naar de overvolle slooten af te voeren. Het malen is verboden omdat ook het boezemwater te hoog staat. De kom kommerteelt onder het platte glas is afgeloopen, de plant wordt uitgetrok- i ken en de ramen aan stapels gezet. Het produqt bracht in den laatsten tyd bijna niéts op, omdat eldera de I teelt goed gelukt was. Voor mooie kastkomkommers en nieuwe teelt wordt nog van 2 tot 6 gld. betaald per 100 stuns. De tomatenteelt, waaraan dit I jaar zoo bijzonder veel gedaan was, is nu niets meer waard. V0or uitge zochte partijen kan men nauwelijks f 4 j per 50 K.G. krijgen, terwijl zij nog niet lang geleden van 12 tot 14 gul- I den golden. De natunrtom&ten zyn is van 8 tol en met 15 September Ter voldoening aan artikel 38 Wet boek van Koophandel wordt bericht dat bij akte op 19 Juni 1912 ten overstaan van den ondergeteekenden te Gouda gevestigden notaris verleden, is opgericht de gevestigd te Gouda. Zijnde de Koninklijke bewilliging verleend bij bosluit van 9 Augustus 1919 N°. 75, hetwelk met do akte van oprichting is geplaatst in hot bijvoegsel tot do Nederlandscho Staatscourant van 6 September 1912 N°. 208. Namens de Vennooten N. F. CAM BIER VAN NOOTEN, Notar Leer aar In het Dunnen, Gouda, Gouwe 131, zal zijn lessen in het dansen medio October weder her vatten. Na 10 September dagelijks te spreken van 11—4 uur 's namiddags en van 7U uur 's avonds. WOENSDAG 11 en 18 SEPTEM BER van 2 tot 4 unr mttcHHMTin» Zaal SOCIËTEIT „DE RÉUNIE", Oosthaven, Gouda. motuier korting worden door soliede bank OREDIETEN verstrekt, Men schrijve aan den vertegenwoor diger J. M. BRIEDEE, Waterloostr, 158, Rotterdam. GOUDSCHE FABRIEK VAN Limonade Siropen. Natuurlijke Bronwateren, Aanbevelend, M. M. HIS l.() V1K ./t' Keizerstraat 83-85-87. Agent Brouwerij „DE AMSTEL" Telephoon 148. Coiffeur. Oosthaven 31. op MAANDAG 23 SEPTEMBER 1912 bij inzet, en op MAANDAG 30 SEPTEMBER d.a.v. bij toeslag, tel kens dès voormiddags te elf uur, in het Hotel „DE ZALM", aan de Markt Gouda, ten overstaan van den aldaar van de navolgende te Gouda gelegen goederen Op don Hoek van de Zeug straat en Nieuwe Markt, gozamenlyk groot ongeveer 4.29 Aren, plaatselijk gemerkt Zeugstraat Nos. 100, 102, 104, 106, Nieuwe Markt Nos. 1, 2 en Sedert jaren waren in deze per- ceelen een winkol in ijzerwaren en smederij gevestigd. Zij zijn geschikt voor allo dooleinden. Deze onroerende goederen worden gevoild, behalve in ondermassa's en massa, in de volgende 6 perceelen I. do KANTOREN ern het MAGA ZIJN, golegen aan de Zeugstraat met afzonderlijke bovenwoning, plaatselijk gomerkt Nos. 100 en 102, gevelbreedte ongeveer 5 M., diepte ongeveer 27 M. De bovenwoning omvat: Voor-, tus schen-, en achterkamer, plat en keu ken 2e verdiepingvoor- en achter kamer met zolder. II. De WINKEL, gelegen naast het eerste perceel, mot ruime le étage, diverse lokalen en zolders, plaatselijk gemerkt No. 104, govelbreedto onge veer 5.50 M., diepte ongeveer 17 M. III. De WINKEL, gelegen op den hoek van de Zeugstraat en Nieuwe Markt, plaatselijk gemerkt No. 106, mot ruime le étage en zoldergevel- breedte ongeveer 5.50 M. en diepte ongeveer 9 M. IV. Hot MAGAZIJN en SMEDERIJ met ZOLDERS, gelegen a. d. Nieuwe Markt, plaatselijk gemerkt No. 1 gevelbreedto ongeveer 10.75 M., diepte ongeveer 5.50 M. V. Het MAGAZIJN met ZOLDER gelegen naast het voorgaande, plaat selijk gemerkt No. 2gevelbreedte ongeveer 3.75 M., diepte ongeveer 9.75 M. VI. Het MAGAZIJN met ZOLDER, naast het vorige perceel, plaatselijk gemerkt No. 3gevelbreedte ongeveer 8.75 M. en diepte ongeveer 9.50 M. in prima kwaliteiten. Levering van alle soorten Verkrijgbaar bij Wijdstraat, Gouda. T. CREBAS, Telef. 40. Eenig adres: SPECIALITEIT IN li. aan de Nieuwe Markt, plaatselijk ge merkt No. 5, groot 36 c.A. gelegen aan do Westzijde van den gang, uitkomende op den Langen Tiendeweg, plaatselijk gemerkt No. 46, groot 1.42 A. gelegen tegenover perceel O, groot 1.20 A. gelegen aan den Grooneweg, plaatse lijk gemerkt No. 37, groot 49 c.A. Aanvaarding der perceelen A, B, C en D bij de betaling van de koop som op 15 November 1912. Aanvaarding van perceel E terstond na do toewijzing,, betaling op 15 No vember 1912. Alle perceelen zijn te bezichtigen de laatste 3 werkdagen voor de vei- lingsdagen van 10—12 en van 2—4 uur en op de veilingsdagen van —11 uur. Op de eerste veiling, 23 September s., zal tegen contante betaling wor den verkocht een flink, houten j te bezichtigen in perceel A op ge melde kijkdagen. Verdere inlichtingen geeft genoemde i Notaris. hebben in de «leed* tureen. üf/.f adverteuilSn kosten slechts bij vooruitbetaling: 1—6 regels t 0.35, voor elke regel meer 6 cents. Opgaaf uitsluitend aan het Bureau.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2