Aft Rona J Cacao T. Maandag 9 September 1913. 51e Jaargang- No. 11964. HET OFFER. De beste voor den prijs. DE VOLKSDRANK XTie-cfWS- exx -^.cL-v-extexxtïeToleud voor Q-ou.c3.su en Ozaa-streleezx. ZB-CLïteialaxx d. Buitenlandsch Nieuws. TTÏt d.e Pers. FEUILLETON. I - by uitnemendheid. 1177. I 947, I Telefoon Interc. 82. 127,. I 87'M i Weerbericht iklijk MeteriologisA I te DE BILDT. meteretand 770.9 te igste stand 740.5 te Prijscourant lel te A mstordm PT. 1912. VAN HOUTEN'S WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. K* Alle Luie- en Huish. Artikelen 1647,1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdageiï. prijs vas"hêt abonnement? Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. 87’/.. 867. 877. 877,. 85’/,. 59»/,. 213'/, 60’/,. 27 747, i 74’/, 193 32 1647. 5217, 525 185'/, '117 207,. 947, Jpant 877, 92 62'/,. 96'/,« rinkman Zn., 47, 1271. Amerika. Een 111-jarige bruidegom. Een ration Aand. 255 104 1037. 85 GOED en GOEDKOOP. VOEDEND «n GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. 194 285 1897, 1 Kg. 11.50 pKg-, f 0.42} Vi 1 °-80|y10 °-18 86", 847. 36 1707, van n Rika, ;n telijke 3 pet. gvrije 4 pet. Serie 3 pet. 1906 „Zee- ite A. [arine ef. A. Inftn. lij.A. 190 207. 607,. I 857,’ ipoor* Aand. taats- Land. iwmy. 3 pot. m Aand. ouiss. nAlg. 1 pet. g-Mij. ilroad jw. A. Aand. en. 1.8 pet ss-He- 4 pet. 62'/< Aand. C.V.A n. bouw d. Mijn- id. id. ern. imln- IW. Aj Expl. C.v.A isp. G. A jen. vaait- 4 pet. inland 5 pet. Lee- j pet. 1 pet. ichuld J pet. ifMtel- glen ilugeu ?oun- v. A. lining Aand. Tele- Cert. Ml. en tittgen nster- sische 4 pet. Jpoor- 4 pet. Emis- 797. 797, 87»/,. 64’/,. ioo‘7,. 867. 267. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer.0.10 Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. W/e te stemmen in 1913 Hoewel de verkiezingen van 1913 nog ver in het verschiet liggen is er allerwege al leven merkbaar. Van sommige gemeenten komen al berich ten in van candidaatstellingen, en van tal van andere verluidt dat daar een beweging gaande is voor het komende verkiezingsjaar. Alles wijst er op dat in 1913 een strijd zal worden gevoerd, die heftig zijn zal. Tracht men aan de eene zijde een vrijzinnige concentratie tot stand te brengen, die al wat liberaal is zal voeren tegen rechts, aan de andere zijde gist het. on woelt het in het kamp der christelijk-historischen, die de nega tie dor Ned. Herv. kerk door de anti» reyolutionnaire leiders niet kunnen ver kroppen en zich bekneld gevoelen in don band met Rome. De jongste kroniek van Dr. Brons veld in de stommen voor Waarheid en Vrede geeft daarvan een treffend beeld. Deze kroniekschrijver vraagtW i e te stemmen in 1913? 185'/, 867, t>t den volgenden dag: westelijke tot N.-W slijk nog buig, later e temperatuur LN DEN Vorige koer» Koer». hed, spoedig over zou moeten denken, zijn ouders weer te verlaten. Hij had een betrekking als hulppredikant in den omtrek van Lüneburg gekregen. „Het wordt schemefig,” zei hij toen, dicht bij het venster gaande. „Gy kunt me wel een stukje wegbrengen, Hendrik.” De vriend was bereid, en de beide jonge mannen vertrokken. Zij sloegen den weg in, die uitkwam op den straatweg, langs welken de kandidaat de pastorie te Kirchhausen op de gemakkelijkste manier kon be reiken. Nero stapte in de voetstappen van zijn baas of zocht in het rond, wanneer hij iets bijzonders rook. Gezellig babbelend stapten ze beide voort zonder zich te haasten. „Zeg eens, Hendrik, waarom heb je toch eigenlijk dezen middag je zuster Liesbet zoo ruw toegesnauwd Zij is zoo teergevoelig, ik zag, hoe haar de tranen in de oogen kwamendat hinderde mij.” „Sapperloot, Fedor, ik ben er achter gekomen, dat de jonge juffrouw heur haar met een friseertang bewerkte. Zou je dan niet nijdig worden?” „Dat is toch geen misdaad.” „Dat hoort niet voor ons soort men- schenAllerlei reukwerk heeft die gans op haar kamer.” nog een betere toekomst zou zijn weg gelegd. Het was in het jaar 1878 toen bij de grondwet die voor Turkije was afgekondigd, werd bepaald, dat Kreta een eigen vertegenwoordiging zou hebben, de helft van de inkomsten van het eiland zou besteed worden voor bezoldiging van troepen en amb tenaren en over de andere helft zou de Nationale Vergadering mogen be schikken. De Kretensors zouden ver der vrij zijn van militairen dienst in Turkije en de gouverneur en de gen darmerie zouden van Grieksche af komst moeten zijn. Echter het ver langen naar hereeniging met Grieken land was door deze vrijheid, die Kreta zich verworven had, niet gedood, in tegendeel het scheen wel, of dit ver langen nog steeds groeide. De laatste gewelddadige poging die de Kreten- sers hebben gewaagd om zich met Griekenland te vereenigen dateert van 1897. Geholpen door dit land zelf, dat zijn troepen inscheepte naar Kreta zou misschien toenmaals de poging zijn gelukt, wanneer niet Europa was tusschen beide getreden. De maat regelen, die Europa toen heeft geno men, zullen we morgen bespreken. 31) De jonge bloedverwanten, zoo ver schillend van beroep, waren even oud en de beste vrienden. Een bruine lang harige patrijshond volgde hen. „Goede dag, samen,” zeide Hendrik en trad op zijn grootvader toe. Fedor wilde nog eens zien hoe het hier gaat.” „Hoe gaat het, Oom Dietrich?” vroeg de kandidaat, zijn grootvader de hand reikend. Toen wendde hij zich naar Tante Rika. De oude Kruse stond op, zijn breed geschouderde gestalte kwam boven de beide jongelui uithij stiet bijna tegen de lage zoldering. Zijn houding dwong eerbied af door het eerwaardige in zijn voorkomen. „Ga zitten, jongens, laten wij een beetje praten,” zei hij en wees op een paar stoelen, dio Hendrik bijschikte. „U moet ook de groeten hebben van mijn ouders, tante,” zei Fedor tot L haar spinnewiel weg schoofprijze •n den jongen bloedverwant vriende- kocht 100’/1< 146'/, DKOERS. pCt. ig omzet, Tabakken te soorten lager, Cd- w, Rubbers lager, N» its beteT, Van Mijn®8 luw, Redjangs en Co* Minister van verkeer, met vertraging uit Moskou naar Borodino vertrokken. Toen de trein nabij het station Fili kwam, kwam van uit de richting Pe tersburg een trein waarin zaten de grootvorstin Nikolai Michaëlowitsj, de Minister van Marine, volksopvoeding, justitie en landbouw, benevens de opper-procurator van de Heilige Sy node. Ten einde een onvermijdelijke botsing te voorkomen gooide de wis- selwachter den wissel om on liet den trein Petersburg op doodspoot loopen, waarbij het stootblok verbrijzeld werd on de eerste locomotief om viel. Nie mand echter werd gewond. Japan. Bijzetting van Keizer Moetsoenito. Den' 19den Augustus is te Momo- jama, bij Kioto, de grond gewijd, waarin het stoffelijk overschot van den vorigen Keizer van Japan zal komen te rusten onder een prachtig mausoleum. De hoofdpriester en de bijpriesters van den Inaritempel begaven zich reeds heel in de vroegte, na zich te hebben gereinigd, naar hetMausoleum- torrein. Zij namen een kist met offe randen en tafels om er de geschenken .op te plaatsen mede. Om het graf- terrein was een ruwe vierkante “bam- boeschutting aangebracht. Die schut ting diende tevens yoor de bevesti ging vart de sjinewara, een lus van touw of band waarvan boschjes stroo afhangen. De plek, besloten binnen de lus, is naar de opvatting van de belijders van den Sjinto-godsdienst, de heiligste plek op aardehet aller heiligste en tevens de eeuwige ver blijfplaats der góden. En tijdelijk aldaar was daar opge steld en daarvóór werden de offeran den geplaatst op de meegebrachte tafels met acht pooten. De offeranden bestonden uit rijst, saké, gedroogde visch, o.a. zalm, zeewier, perziken en peren. Toen de bijpriesters allen hun plaats voor de plechtigheid hadden ingenomon, trad de hoofdpriester op het altaar toe en las van een lange rol een toespraak tot de góden der aarde. Hij deed hier de mededeeling, dat deze plek was uitverkoren tot laatste rustplaats van den gestorven Keizer on smeekte hen, de plaats voor altijd onder hun bescherming te wil len nemen. Hebt gij nooit knevelwas gebruikt, toen ge in dienst waart?” Hendrik lachte. „Als jonge fat is men wel eens dwaas.” „Liesbet is ook nog jong en net.” „Moeder is te zwak. Zij heeft haar te lang te Celle gelaten op die kost school, dat was volstrekt niet noodig voor ons. Nu heeft zij geen lust in ons werk. Moeder en Lotte doen het met pleizier, maar zij acht zich te goed daarvoor. Als vrouw op een boerderij zal zij nooit op haar plaats zijn.” „Voor Liesbet zal er wel een komen opdagen,” zei do kandidaat. „Hot is helaas tegenwoordig mode, (lat het werk wat do ouders doon, niot goed genoeg is voor de kinderen.” „Dat gaat bij ons echter niet zoo sprak Hendrik met levendigheid voort. „Nuttige arbeid is voor niemand oen schande. Wij zijn eenvoudige heiboeren moeten zelf aanpakken en hard werken, maar dan hebben wy het goed. Wat ons toebehoort, wat onze handen hel pen voortbrengen, zien wij groeien en gedijen. En al hangt alles af van Gods zegen, en van zonneschijn en regen te rechter tijd, zoo werken wij toch zelf mede. Dat moest ieder mensch verheugen Ik ruil met niemand, zelfs niet met mijn ritmeester, die een prachtig eskadron commandeertZulk Kreta. De Krete users bezorgen Europa wat last. Heethoofden als zij zijn storen zij zich niet aan raad noch bedreiging, doch gaan den weg dien zij zich een maal gekozen hebben, onverschillig of zij eenmaal hun doel zullen bereiken, ja of neen. Onvermoeid strijden tegen den Turkschen overheerscher en zij verlangen weer terug naar de tijden van de Oudheid, toen Griekenland er den schepter voerde. Reeds in die dagen was het eiland bekend cm zijn heerlijke natuur en nog zou het kun nen zijn, zooals het eenmaal genpemd werd, het eiland der Gelukzaligen. Het klimaat, de grondgesteldheid, dat alles maakt dat de naam volkomen gepast zou zijn, wanneer niet de eeuwigdurende twisten het eiland tot een hel, inplauts van een hemel maak ten. Nog altoos, zeiden we, verlan gen de bewoners terug naar de gulden dagen, toen Griekenland met zijn hooge cultuur de heerschappij over het eiland had. Maar die tijden zyn reeds lang voorbij. Sedert Venetië het eiland bemachtigde ging hot in beschaving achteruit en sedert de Turken er de macht in handen heb ben, is alles wat aan de vroegere be schaving herinnert, verdwenen. De Mohammedanen hebben de bevolking onderdrukt tot velen geen uitweg meer wetend, het Christendom vaarwel zei den en tot het Mohammedanisme over gingen. En vele eeuwen heeft die overheersching geduurd, vele eeuwen, die de bevolking hebben gebracht tot vertwijfeling, zich uitend in tallooze opstanden. Elke gelegenheid namen de Kre- tensers te baat om te trachten zich van het gehate juk van de Turken te ontslaan. En merkwaardig genoeg, waar de meeste opstanden voorkomen uit de zucht naar zelfstandigheid, uit de zucht naar vrijheid om eigen heer in eigen huis te zyn, daar verlangen de Kretensers niets liever dan aansluiting bij Griekenland. Bij eiken opstand alweer wferd de annexatie van Kreta bij Griekenland afgekondigd, maar ook elke opstand werd door de Turken soms op de meest bloedige wijze on- drukt en alles vernield wat verniel- baar was. Éénmaal scheen het of zelfs onder Turksche heerschappij voor het eiland Rusland. Do Uitbreiding van de Russische steden. De groote steden van Rusland brei den zich met bijna Amerikaansche snelheid uit. Bijna 50 jaar geleden kende men nog slechts vijf steden met 100,000 inwoners, terwijl er thans 32 zijn. Vijf van, deze steden, St.-Peters- burg (1,907,000), Moskau (1,618,000), Warschau (848,000), Odessa (540,000) en Kief (501,000) hebben een bevol king boven het half millioen en de 27 andere hebben tusschen 100,000 en 385,000 inwoners. Niet alleen neemt de bevolking van bovengenoemde ste den toe ten koste van het platteland, maar zij verlamt ook de uitbreiding van de historische steden in Midden- Rusland, als Novgorod, Paskof en Wladimir, waarvan het bevolkingscij fer slechts weinig verandert. Spoorwegongeluk. Zaterdagnacht is de trein met groot vorst Michaël Alexandrovitsj en de 103'7,,.. 519' GOURSCHE COURANT. Per kwartaalf J 25 Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 ^0 Idem franco per post t Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tien'dewec, 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 35'7i« 45'7,. oun man moet altijd als onze haan óón oog naar boven loeren, of er niet ergens een havik komt toesohieten om hem de veeren uit te rukken.” „Nu wij moeten allen in het leven ons wel eens een veer laten uitrukken. Dat is regel in do wereld en het schaadt ook niemand. Liesbet zal zich er ook wel in leeren schikken, als je haftr maar met broederlijke liefde te gemoet treedt.” Waarom kan Lize niet zoo aan pakken als jelui Anna? Het is een genoegen, die te zien werken.’’ „Waarom Wel, omdat tot ons geluk de Schepper alle schepselen verschil lend gemaakt heeft en verschillend begaan., en dat is goed wegens de verdeeling van den arbeid. Wat voor den een goed is, is nog niet goed voor allen, zegt Goethe.” „Daar hebt ge gelijk in ik wil niets ter wereld liever doen, dan mijn veld bebouwen, mijn vee voederen, en in de vrije natuur leven. Je zoudt niet kunnen gelooven, hoe mij de groote stad en de kazerne walgden.” „En ik dweep, zooah je weet, met mijn beroep. Wat kan heerlijk*!* zijn dan het indringen in de waarheden en schoonheden van onzen heiligen Gods dienst (Wordt vervolgd.) 111-jarige neger, die, toen Polk pre sident was, bediende was aan het Witte Huis, heeft volgons een telegram uit New-York aan de „Daily Telegraph Vrijdag een zestigjarige gehuwd. De man schrijft zijn goede gezondheid toe aan matigheid. Hij is echter nóch geheel-onthouder, nóch niet-rooker. Hij herinnert zich levendig do komst van de Britscho troepen te Washington in 1812 en hot afbranden van het Witte Huis. De millionair-amateur-dotoctive. In mr. Erving Childs, die dezer dagen op 26-jarigen leeftijd is over leden, nadat hij in 5 jaar tijds 2.4 millioen gulden onder do menschen had gebracht, heeft New-York een van zijn moest bekende en origineele figuren verloren. Het grootste gedeelte van die millioenen heeft hij uitgegeven aan gelden, die h^terdeelde, om het genoegen te hebbeSTmogen optreden als echt detective."hilds had er ook het noodige geld voor over om te worden benoemd als geheim politie beambte. Wel was dit slechts een eere-titel, maar deze stelde den jongen man in staat, steeds een paar uit echt goud vervaardigde handboeien en een gouden met juwoelen versierde revol ver bij zich te dragon. De liefhebber van dit speelgoed was by alle beambten van de geheime politie te New-York bekend en geliefd, daar hij hun bij elke arrestatie do noodige drinkgelden gaf wanneer zij hem toostenden de arrestatie uit te voeren. Naast do detective-manie had de heer Childs een ander pleizier, nl. af en toe een groep „chorgirls” naar oen restaurant mede te nemen en aan degene van de meisjes, die 't moest had gegeten een premie in geld te geven, en daar hij bovendien mild was als deze dames geld noodig hadden, viel het hem niet moeielijk, sedert zijn meerderjarigheid, de genoemde som onder de menschen te brengen. Voor sommige kringen is hij dan ook te vroeg heengegaan. lijk aankeek. Zij gevoelde een moeder lijke teederheid voor Fedor, dien zij in zijn kindsheid trouw verzorgd had. De patrijshond liep met opstaande ooren en stijf opgerichten staart naar de kat, deze zette een krommen rug, begon te blazen en drukte zich tegen haar meesteres aan. „Stil, gespuis 1” riep Fedor. „Koest, Nero Rika tilde de kat op haar schoot. „Wee? maar stil, Mies.” De hond, die een schop had gekregen, trok zich terug en ging aan Hendriks voeten liggen. Fedor vertelde van de pastorie. „Vader hoopt, dat het Zondag beter weer is, dan spant Grootvader de twee paarden voor de sjees, en gij alle komt bij ons.” De oude Kruse werd door de ge- heele familie Grootvader genoemd. „Zou het veld gauw droog genoeg zijn om te kunnen ploegen, Groot vader?” vroeg Hendrik, een sigaar aanstekend, dien de oude hem had gegeven. „April doet wat hij wil, maar je zult er toch op de hooge akkers mee kunnen beginnen.” Zij spraken verder over het weer en over de laatste vee- irijzenHendrik had een koe ver- liten Fedor zeide, dat hy er

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1