Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, Bin.r3.erLla.an.d-. Gemengde Berichten. f Stadsnieuws. Laatste Berichten. SJPOTZT Groote Jaarlijksehe Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant - - - - ao - - Dr. Bronsveld wil een getuigenis geven hoe de evangelisch geloovig christen zich meent te moeten uit spreken wat hij het best acht voor zijn land. „Nog altijd betreuren wij het, zoo zegt de schrijver, dat zoo velen in ons land niet zijn af te brengen van den regel: Wie het evangelie belijdt moe£ antirevolutionnair zijn. De be lijdenis van het evangelie brengt mee, dat men overal zal opkotoen tegen verkrachting van hetgeen eerlyk en recht is, voor vrijheid en vrede maar oen politiek program ligt er niet in opgeafoton. Gladstone was in zijn staatkunde liberaal en tegelijkertijd oen trouw lid van de Rngelsche Staats kerk en de tegenwoordige Rngelsche Minister Lloyd George die radicaal in zijn politiek is, belijdt als christen- merisch puriteinsche beginselen. Verder waarschuwt hij, dat zoovelen zijner geestverwanten geheel ingemo- tiveerd een geweldigen schrik krijgen zoodra zij het woord „liberaal" hooren. Ook betwist hij dat zij slechts te kie- zon hebben tusschen rechts en socia list. Er is plaats voor* een midden partij. „Wij weten, zoo vervolgt de Kroniekschrijver dat velen, die in 1909 „rechts" stemden, dit nu niet zullen doen, indien candidaten op treden, die het protestantsch karakter van Nederland willen handhaven te genover ultramontaansche aanmats ging en invloed en die voorts zich verzotten tegen het algemeen kiesrecht, dat der vrouwen daaronder begrepen, al zou men geleidelijk tot uitbreiding .van het kiezerspersoneel willen over gaan. „Voorts zou men verlangen, dat op elk terrein, ook op dat der sociale wetgeving, het particulier initiatief aangemoedigd en de staatsbemoeienis tot hot onvermijdelijke beperkt werd. Men zou moeten eischen, dat de open bare Bchool als voorwerp van staats zorg eerlijk bleef gehandhaafd, met erkenning van het recht eenor rela tieve neiltraliteit, terwijl daarbij het vermenigvuldigen van allerlei kleine scholen niet moer in do hand werd gewerkt. Als leden en vrienden van de Ned. Herv. kerk zou men verlan gen, dat zij, als historisch bolwerk van het protestantisme, door den Staat niet werd .belaagd, maar erkend als een waarborg van orde, vrijheid, goede zeden, liefde voor ons vorstenhuis, eerbied voor do overheid. Als een echt liberaal zou onze candidaat natuurlijk togen het protectionisme zijn en be reid wezen om onze weerbaarheid te bevorderen tegenover den vreemde, terwijl hij zal doen wat in zijn ver mogen is, om aan den Btrijd tusschen arbeid en kapitaal het karakter van bitterheid te ontnemen, waardoor hij nn gekenmerkt wordt, en de gezonde ontwikkeling der maatschappij te lei den. Onnoodig is het hieraan toe te voegen, dat in onze koloniën en het moederland niet mag vergeten worden, dat wij een christennatie zijn, met een verleden, dat ons hooge en heilige verplichtingen oplegt en waaraan wij do achting te danken hebben, welke tot heden de gohoèle wereld ons toe draagt. „Nu hebben wij in enkele trekken, naar wij meenon niet onduidelük, het beeld geteekend van „liberalenzoo als wy hon kennen en tot onze ver tegenwoordigers bogeoren. Gelooven zij by dat alles in den Heiland, dan zijn zij ons lief moer dan wij zeggen kunnenmaar pulien hun politiek go- lyk is aan die welke wij van een ge loovig christen verlangon dan zullen wij hen stommen, en bidden dat God hon zogenen moge." De schrijver voegt hieraan toe: „Ook meenen wij, dat nu niemand meor uitroepen zal: gij zegt altijd wat gij niet wilt, vorklaar eens, wat gij wel wilt. Laat ons eraan toe voegen, dat wij vurig verlangen naar het einde van het bowind, dat zich tooit met den naam en het kle#l van „christelijk" en indordaad dien naam bij duizenden in oneer heeft gebracht. Wel bloeit de geveinsdheid, en zitten hoe langer hoe meer succes-ohristenen in de gestoelten der eere, maar velen krijgen oen gevoel van wantrouwen over zich, als zij iets zien aangekon digd als „christelijk." Dat is een on berekenbare schade van zedelijken aard, on lang, lang zal het duren, eer zij is hersteld,, iets wat zokor onder dit régime niet gebeuren zal." Hij besluit mot eon uitvoerige waar schuwing togen de macht der Room- sche kerk, waaraan wij hot volgende ontleenon „Vele protestanten, tot wie ook vele leden der Ned. Herv. Kerk behooren, stemden in 1909 „rechts", ook al werd daardoor de macht der Roomsche Kerk vergroot. Immers, zoo zeiden zij, de rooraschen belijdeu met ons toch het algemeen christelyk geloof, terwyl de liberalen bijna allen ongeloovigen zijn. Dit laatste beweren is, natuurlijk, véél te algemeen om waar te zijn. Maar wat te zeggen van die geloofs gemeenschap met de roomschen Is zij niet een zoo kras-mogelijke loochening van ons verleden Hebben dan onze voorouders zich zoo vergist, toen zij in den paus. in do bisschop pen, in de geestelijken en monniken v ij a n d e n zagen van het evangelisch geloof Vrijzinnige Landdag te Hilversum. In den versierden tuin van de voor malige Trompschool aan den Vaart- weg te Hilversum werd gisteren de aangekondigde landdag gehouden, uit gaande van den Bond van Vrijzin- uige Propaganda-Vereenigingen. Te 1 uur verzamelden de deelnemers zich op hef Stationsplein, van waar men achter het muziekkorps „De Ade laar", van Weesp, aan in optocht naar het terrein begaf. In den loop van den middag begon het danig te regenen, waardoor men ten slotte genoodzaakt werd de spreek beurten te doen vervullen in een dei- op hot terrein staande gehouwen. Yóór dien werd van twee spreek gestoelten tegelijk gesproken. De bondsvoorzitter, dr. Vos, opende de byeenkomst met een woord van welkom en deelde mede, dat van den heer Goeman Borgesius een opwek kend tëlegram was ontvangen. Be sloten werd, dit met een telegram van dankbetuiging te beantwoorden. Ondanks het slechte weer werd de landdag nog door pl.m. 1000 personen bezocht. Eerste spreker was de luitenant Van der Haagen uit Den Helder, die zeide, niet te zullen spreken als luitenant, doch als vrijzinnig staatsburger, over: „Waarom voor een volksleger In vogelvlucht liet hij de verschil lende stelsels de revue passeeren, en wel die dan de laatste eeuwen. Spr. hoopt, dat het volgend iaar weer een vrgzinnig bewind de leiding van 's lands zaken in handen zal ne men, ten einde het te kunnen sturen in de richting van een volksleger. De heer J. B. Ament, lid van het bondsbpstuur, vergeleek de belangstel ling der jongeren voor het voetbalspel met die voor de politiek. Hij waarschuwde de jongeren, z;ch niet te veel te geven aan de zaak van het voetbal, doch ook te denken aan de politiek. Niet alleen uit algemeen, doch ook uit persoonlijk belang. Nood zakelijk is niet 'n enkeie maal, doch ge regeld er aan deel te nemen. Jong ge wend, is oud gedaan. Men krijgt daar-' daar een korps welbewuste kiezers. Spr. wekte de jpngeren op tot studie en strijd, tot ontwikkeling en propa ganda. Men moet nooit ontmoedigd worden. Het verliezen in Rotterdam was een geweldig verlies, doch daar tegenover staat het goede voorbeeld, verleden jaar door Hilversum gegeven. De heer W. de Jong, kamerlid voor Höorn, sprak daarna over: „Wat ons van de tariefwet te wachten staat". Er dreigt een gevaar dat de hartader van ons volk zal aantasten. Een ver gelijking van de tariefwet met de be lastingen keurde spr. afbij de belas tingen had men nog progressie, kon men nog reclameeren. Uitvoerig zette •spr. uiteen hoe ons volk en vooral de kleine man, de arbeider getroffen wor den duurder wordende levensmidde len, vorhooging van den levenstand aard, verzwaring van de concurren tie, enz. Spr. riep ten Blotte alle tegenstan ders van de tariefwet, de vrijzinnigen natuurlijk het eerst op, om het vol gend jaar schouder aan schouder te gaan staan, teneinde te zorgen, dat men de sprong in het duister, de tariefwet, niet waagt en de bloei van ons land bestendigd wordt. Dat overal, van Dollar tot Schelde, do wapenkreet klinke„Weg met de tariefwet van Kolkman". De heer D. Manassen, de Amster- dnmsche afdeelingssecretaris van den Bond van Vrye Liberalen voorde het ggpord over„Het liberalisme en de arbeidersklasse". Spreker stond langdurig stil bij het vraagstuk der volksontwikkeling, de sociale wetgeving en de liberale be- lastingpolitiek om te doen zien, hoe veel er voor de arbeidersklasse op het spel staat. Spreker verklaarde zioh deze byeenkomst ten nutte te hebben willen maken opa tot de arbeiders klasse den oproep te richten straks als de groote dag zal zijn aangebro ken, bij eerste stemming reeds den vrijzinnigen candidaat te steunen. De heer Smeenge sprak over vrij zinnige samenwerking. Spr. ging na wat we te wachten hebben, indien dit ministerie aan het bewind blijft, er op wijzend, met welke beloften het was opgetreden en wat het thans voorstelt. Spr. deed uitkomen, hoe in het keeren van de tariefwet, de zorg voor goed volkson derwijs, het invoeren van pensioen voor den ouden dag en algemeen kies recht punten liggen voor samenwer- king. Spr. riep do vrijzinnigen op tot sa- wen werking. De heer Hingst ging na, welke pun ten der sociale wetgeving om oplos sing roepen, terwyl mevr. Hemets- Daum een pleidooi, voor vrouwen kiesrecht gaf. De Landdag werd besloten met een opwekkend woord van den heer Vos. Teleurstellend. Onlangs stierven te Spanbroek (N.-H.) de heer C. Klaver en zijn vrbuw. De vorige week zou de „maandstond" gehouden worden, en den avond te voren was de tafel toe bereid in de leegstaande woning. Toen de gasten den volgenden dag kwamen, was echter de geheele maaltijd (kaas, sigaren, boter, enz.) door langvinge- rigo lui verdonkeremaand. De zaak-Vroons. Men meldt aan de N. Ct. Er bestaat thans zekerheid, dat aan H. P. Vroons, den 20 jaar geleden door een dwaling der autoriteiten ont slagen werkman der Marinewerf te Amsterdam, een wekelijksche uitkeo- ring van f 12 zal worden toegekend, terwijl, in geval van zijn overlijden, ook voor zijn weduwe wordt gezorgd. Op de jongste jaarlijksche audiëntie te Arasterdam werd V. in de gelegen heid gesteld zijn zaak uitvoerig aan H. M. de Koningin uiteen te zetten. En de thans genomen maatregel is klaarblijkelyk aan de persoonlijke be- moeingen van H. M. te danken. Lastige adverteerders. Iedere courant krijgt wel eens ad- verteytiën met verzoek die op dit of dat plaatsje te willen zetten. Maar eergister ontving het Leidsch Dbld. een verzoek, dat wel de moeite waard is medegedeeld te worden Iemand vraagt dan: „Wordteerste en tweede blad met elkaar gevouwen zóó, dat de tnerde pagina (adverten tiepagina) van het tweede blad tegen over de derde pagina (advertentiepu- gaina) van het tweede blad tegenover de derde pagina van het eerste blad ligt, en indien de geheele tweede pa- pina tweede blad góeden redact, tekst, binnen- of buitenlandsöh of plaatselijk nieuws bevat, dan wenscht onze cliënt gaarne plaatsing bovenaan derde pagi na tweede blad 1" Ongeluk. Vrijdagochtend is de 2de luitenant der artillerie D. te Bergen-op-Zoom, wiens paard, dat schrok van oen ran geerenden trein, op hol ging, ter aarde gestort en met een ernstige schedel breuk in het militair hospitaal opge nomen. Ontslagen. Uit de preventieve hechtenis is ont slagen, na daarin ruim drie maanden te hebben doorgebracht, Egbert Oost, landbouwer te Zuidwolde, verdacht van in- de maand Mei opzettelijk zijn zoontje Hilbert van het leven te heb ben beroofd. Het ongeluk bij het fort Vossegat. Op last van den auditeur-militair heeft er een justitieel onderzoek plaats gehad naar het ongeluk bij het fort Vossegat. Tal van militairen, officieren en minderen, die Donderdagmorgen op het fort aanwezig waren en de oefeningen met de vlotten gadesloegen, zoomede zij, die deel uitmaakten van de bemanning op het vlot, zijn in ver band met dat onderzoek gehoord. Hun verklaringen zijn op schrift gesteld. Omtrent het gebeurde zelf kunnen wij nog mededeelen, dat een officier en sergeant, die op het fort naar de ma noeuvre van het vlot stonden te kijken en speciaal met de leiding dier oefe ning waren belast, pertinent hebben verklaard, dat zij plotseling een der menschen, die het vlot voortboomden, zagen uitglijden, tengevolge waarvan iii het vaartuig een noodlottige bewe ging kwam en kantelde. De militairen die zich op het vlot bevonden en gered werden, hebben verklaard dat zij plotseling eenig ge kraak hoorden en toen te water ge raakten. Dit kraken is ontstaan, door dat de planken, do onderlinge verbin dingen van het vlot, waren gespijkerd en uit elkaar werden gerukt, toen enkele tonnen onder het raam uit schoten en de steunpunten voor dat raam dus verdwenen, waardoor het verband van het geheel uiteen werd gedrukt. Inmiddels moet een proces-verbaal van het voorgevallene zijn opgemaakt, waarin de feiten in de volgordo, waarin ze voorvielen, nauwkeurig zijn geme moreerd. Zoo moet o.a. onderzocht zyn: allereerst hoe het vlot werd in elkaar gezet. Dit moet zijn geschied in den geest van art. 124 van het zakboek van den pionnier. Het raamwerk bestond nit gezaagd hout, z. g. baddings de verbindingen waren gespijkerd. Het vlot had derhalve een getimmerd raamwerk. Als steunpunten voor het vlot zelf waren 8 tonnen aangebracht, waar overheen het raamwerk gelegd werd. De draagkracht van iedere ton bedraagt 50 K.G.de totale draag kracht van het vlot bedroeg alzoo 8 X 150 K.G. 1200 K.G., wat vol doende werd geacht voor het vervoe ren van 16 personen, gekleed in ge wone werkkleoding, ongewapend en niet bepakt. Al het materiaal bestond uit zéér goed, gaaf hout. Nadat het vlot was te water gebracht, gingen er 13 man op zitten, terwyl 3 man bleven staan, twee sergeants en een korporaal. Degenen die zaten, namen in zittende houding plaats op de dwarsleggers van het raamwerk. Het drietaL dat staan bleef, kreeg ieder een vaarboom, om daarmede het vlot voort te duwen. Dertien man zaten dus en 3 stonden. Het vlot ging aan den fortkant van wal en bereikte zon der incidenten de overzijde van de gracht. De bemanning kreeg voor het ma noeuvreeren aanwijzingen van ser geant van der Hucht, die zich op het fort bevond. Deze heeft den man schappen op het vlot eenige malen toegeroepen kalm te blijven zitten. Hn deed dit, omdat er nu en dan te veel beweging kwam in het vlot, wat by deze vaartuigen stipt moet worden vermeden. Ook bevonden zich de luitenants Van E verdingen en Wins op het fort, vanwaar zij de oefening fade sloegen. Nadat nu het vlot aan e overzijde van de gracht was ge- wóest, moest het wederom terug. Het was op dien terugtocht, dat plotseling eenige tonnen onder het raam uit schoten, tengevolge waarvan de men schen te water geraakten, die luide om hulp riepen. Dadelijk schoten officieren en minderen toe, die aan stonds te water sprongen om te redden. Geleidelijk werden 10 man opgevischt en binnengebracht in het forttwee waren bewusteloos, doch werden bij gebracht. Naar het militair hospitaal werd intusschen getelefoneerd om ge neeskundige hulp, evenzoo naar de politie. Door den omvang van de ramp was het niet doenlijk onmiddel lijk te overzien of alle opvarenden van het vlot reeds waren opgehaald. Men ging daarom aanstonds aan het duiken, doch zonder resultaat, het koude weer en de abnormaal-lage tem- Êeratuur van het water droegen er het unne toe bij om de redding te be moeilijken. Men is daarom met het duiken opgehouden en vervolgens gaan dreggen. Dit dreggen geschiedde met behulp van vlotten on schuiten. In middels was geconstateerd, dat 6 man werden vermist; van deze 6 werd de eerste te 10,30 opgehaald, de laatste te 12.30. Bij de drie eerste drenke lingen werd nog geprobeerd de levens geesten op te wekken met behulp van zuurstofapparaten, doch het mocht niet meer gelukkenbij do laatste drie zijn die maatregelen niet meer genomen, omdat dr. Wolffensperger, militair arts, deze pogingen overbodig achtte. De oefening met de vlotten had plaats onder commando van kapitein E. J. Duetz, de le-luitenant H. W. Schukking was hem toegevoegd, terwyl als ploeg-commandant fungeerde de sergeant Van der Hucht. Bij het bemannen van hek vlot moet nog door twee officieren aan den ser geant Van der Hucht, die deze be manning regelde, gevraagd zijn, hoe veel manschappen op het vlot konden worden toegelaten. Hiernaar werd o.m. geïnformeerd door de officieren Van Everdingen en Wins. Aan beide offi cieren is door den sergeant geant woord tweo man por ton. Dit is wel het voornaamste van het geen officieel moet zijn gerapporteerd. De auditeur-militair zal nu hebben uit te maken, in hoeverre van schuld of nalatigheid by dit ongeluk is sprake geweest. CU- D.) Staking te Veenendaal, Naar de Arnh. Ct. meldt, is op de Katoenfabriek der Veenendaalsche stoomspinnerijen weverij een staking uitgebroken. Donderdag staakten plot seling een 30-tal voorspinsters, de werksters die de grondstof met be hulp der machines het eerst brengen tot den vorm van den dikken draad op een ruwen klos die daarna naar boven gaat en aldoor verder tot de vereischte dikte wordt gewerkt. Staat het werk van deze meisjes stil, dan mist de geheele spinnery haar eigen lijke grondstof. Het gevolg was dan ook dat 200 personen niet verder konden werken. De directie had be loofd Zaterdag een bijslag op het loon te geven, wanneer bleek dat dit te laag was, maar dat schijnt geen invloed te hebben gehad. Bij de menschen die nu gedwongen werkeloos zijn, zijn een 40 a 50 hoofden van gezinnen. Men meldt uit Rotterdam Esther Drees, dochter van Nathan Drees, wonende Goudscheweg 23, handelaar in gedragen kleeren, had eenigen tijd verkeering met den 24- jarigen bootwerker L. Koekoek, doch had die verkeering een paar dagen geleden afgemaakt. Koekoek liep nu rond met moordplannen. Vrijdag nog werd hij door de po litie aangehouden die beslag legde op een revolver, welke hij bij zich droog en hem bekeurde krachtens de Wa penwet. Hij beloofde het meisje niet meer lastig te zullen vallen, doch Zaterdag avond te 6 uur was hij weer aan haar huis. Een politie-agent, die daar op wacht stond, beproefde hij met een praatje weg te krijgen en toen dat niet gelukte, loste hij eensklaps een schot op den agent, die echter terzijde week en niet geraakt werd. Zijn kan9 schoon ziende, vloog hij naar binnen, vond daar den vader en schoot dezen in de rechterhand. De vader liep het huis uit naar een apfttheker, waarop Koekoek naar de keuken, waar Esther was, op wie hij twee schoten loste. Een trof haar ihet dybeon, de an dere kogel ging in den muur. De agent Kwam nu te hulp en een worsteling ontstond, waarbij in het huis groote verwoesting werd aange richt. Zich overmand ziende, schoot Koekoek zichzelf twee kogels in de borst. De dader werd daarop naar het ziekenhuis vervoerd. Ook het meisje werd in het ziekenhuis opgenomen, terwijl de vader slechtsverbonden werd. Bij de aankomst te Rotterdam van den laatston oleetrischen trein uit Den Haag, Zaterdagavond omstreoksch half twaalf, is de heer W. Bazendijk, ge- pens. O.-I. onderwijzer, van den Pro venierssingel, by het uitstappen mèt het onderlijf tusschen de treeplank en het perron bekneld geraakt. De dok ters Beerspinck en Van Ree verleen den geneeskundige hulp. Een half uur na het ongeval is de heer Bazendijk aan de gevolgen van de bekomen kwetsuren overleden. Zyn lijk is naar een familielid aan de Noordsingel ver voerd. In het filiaal van de Coöperatieve Vereeniging De Volharding, aan de Regentesselaan in Den Haag, is Zater dagnacht ingebroken. Nadat bij de politie aangifte was gedaan, bleek, dat de daders zich toegang hadden ver schaft door over een muur in de Car- tesiusstraat te klimmen en aan de achterzijde van den winkdl uit een der ramen de glasplaten van een glas- ja] ousie te verwijderen. Verdwenen waren stukken kaas en verschillende winkelwaren, terwyl op z oer baldadige wijze in den winkel was h'uisgehonden kluiten boter en eieren waren tegen de wanden en de ruiten geworpen. Ook werd eenig geld uit de cassa ver mist. Door middql van twee politiehonden werden de vermoedelyke daders opge spoord, een jongen van 16 en een van 20 jaar. De beide honden kregen lucht aan een laddertje, dat tegen den muur was geplaatst en waarop de daders vermoedelijk hadden gestaan. Eeh dep honden ging de Van Swindenstraat in, de andere liep door naar de 2de Cartesiusstraat, waar hij een stal in liep. Bij visitatie van een in dien stal staand rijtuig werd daarin een stak kaas gevonden, verpakt in een zak van De Volharding. Een knechtje van den stalhouder werd daarop aange houden en legde een volledige beken tenis af. By het verder in gestelds onderzoek bleek, dat de kameraad van dezen jongen, die met hem de inbraak had gepleegd, in de Van Swinden straat woonde. Hoog water. Reeds eenige dagen was de water stand in de Vecht de grachten Weesp zeer hoog. Zooals bij eiken hoogen waterstand, stond de Ossen markt reeds Donderdag blank. Zater dag bereikte het water zulk een hoogte, dat in de sluizen niet meer kan ge schut worden, waardoor de vaart van de Vecht naar Smal Weesp en Mer- wedekanaal gestremd is. Langs den Heerensingel staat het binnenwater zoo boog, dat men het noodig oordeel, de wallen met zakken zand te stutten, iets wat bij menschenheugenis niet ia voorgekomen. (Hbld.) GOUDA, 9 Sept. 1912.. „De Nieuwe Zuid-Hollander." Eenigen tijd geleden was er hier ter stede oenige roering onder een aantal R. K. ingezetenen en het R. K. blad, „de Nieuwe Zuid-Hollander." Gevolg daarvan was dat eenige scherpe arti kelen in dat blad verschenen, die aan leiding werden dat er plannen werden geopperd hier een ander R. K. blad op te richten naast de N.-Zuid-Hol- lander. Deze plannen werden ook -ruchtbaar èn de pers maakte or mel ding van. In een vergadering, don 10*n Mei 1912 gehouden, werd een Commissie benoemd, die ter dier zake besprekin gen zou houden en naar verluidde de mogelijkheid van oprichting zou overwegen. Het resultaat daarvan is thans ge worden dat Gouda geen tweede R. K. blad krijgt, doch dat de Nieuwe Zuid- Hollander wordt omgezet in een Naam- looee Vennootschap. In een ingezonden stuk in de N. Z.-H. van Zaterdag jl. deelt de heer H. van Pelt namens de Commissie mede dat de oprichtings-vergadering Woensdag a.s. zal worden gehouden. De N. Zuid-Hollander heeft dus de verzoenende fyand aanvaard en zal zich thans als R. K. blad, ook goed- Roomaoh en volgzaam hebben te go dragen. Als eenig R. K. blad hier zal thans de R. K. geestelijkheid haar machtige hand beschermend uitstrekken over htfar. De avond van de oprichting wordt al dienstbaar gemaakt aan de propa ganda voor het blad. Dan zal, volgens den heer H. van Pelt, door den heer Aliuk, kapelaan te Waddinxveen, ih de grooté zaal van „Concordia" een lezing worden gehouden over „Het nut en de noodzakelijkheid voor de katholieken van het regelmatig lezen van R. K. couranten en tijdschriften", voor welke byeenkomst alle R.-Katho- lieken uit Gouda en omgeving worden uitgenoodigd. Zoo wordt van R. K. zyde propa ganda gemaakt voor de Roomsche pers De Kaaraenfabricage en de Tariefwet. In een artikel „De Kaaraenfabricage eu de Tariefwet", wordt in de Nieuwe Courant een schrijven gepubliceerd waarin een met de Stearine-kaarsen- fabricage volkomen vertrouwd man nagaat, wat omtrent dit bedrijf, om trent stearine-oleïne enz. door den Mi nister is gezegd. De beschouwingen door den Minis ter onder verschillende tariefposten over aan dit bedrijf verwante artikelen geleverd, voeren tot de slotsom dat bij de samenstelling van het tarief geen zaakkundige leiding heeft voor gezeten en dat de Minister op ver schillende punten niet goed ingelicht is, den waren toestand niet kent, in één woord niet goed op de hoogte is van zijn taak. Hoe vaak heeft men die conclusie reeds moeten trekken wanneeer men lieden die een of ander bedryf döor en door kennen, over de regeling der rechten volgens het voorgestelde tarief spreekt. Zooals reeds Vrijdag gemeld, werd Zaterdagavond de Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit", Hoogstraat, na een gedwongen sluiting van vier weken heropend. By beide voorstellingen was de zaal stampvol bezet, evenals Zondagavond toen men nog vele plaatsen tekort kwam. Door de verbouwing heeft de zaal, behalve de noodige vergrooting, (echter nog niet groot genoeg gebleken), even eens een gezelliger aankien gekregen. De geheele inrichting is nog niet ge heel klaar, nog enkele zaken ter ver fraaiing moeten worden aangehraoht, hetgeen door den explicateur het pu bliek alleraardig, t werd medegedeeld Ter gelegenheid van de heropening heeft de Directie een keurig program- ma aamengesteld, 't welk opende met opnamen van verschillende plekje, nit Amsterdam. Den drietal klachten, nl. f^&roote Voetbalmatch in 'tjaar 3000, Cunegonde zoekt warmte en Er wordt "een machine-schrijfster gevraagd, zorg den voor afwisseling en hebben de lachspieren der bezoekers danig in werking gebracht. Een mooie dramatische film is „De Martelaren van het Roode Kruis", een prachtopname, die den toeschouwer een beeld geeft van de verschrikkingen van den oorlog. Het hoofdnummer evenwelDe zwarte kanselier, kunstfilm in 3 aeten van het Copenhager Stadstheater, munt uit door de weergave van het natuur lijke spel, dat wordt afgebeeld en de mooie natuuropnamen, terwijl het door zijn interessanten inhond den bezoeker van het begin tot het einde boeit. Het geheele programma wordt aan gevuld door de bekende aardige en goede explicatie van den heer Verbeek, terwijl thans weder Mevr. Scheep maker zooals vroeger, voor goede, passende piano-muziek zorgt. Hedenmiddag had .op de brug Turf marktGouwe een oefening plaats met de kort geleden door de gemeente aangeschafte stoombrandspuit. Een dergelijke oefening zal ook Woensdagmiddag achter de Groote Kerk plaats hebben. Artistieke Fotografie. De Nederlandschen Fotografen kunstkring, houdt in 's Gravenhage, Amsterdam, Groningen en Nijmegen een Jubileum-Tentoonstelling op het gebied der artistieke fotografie. To 's Gravenhage wordt deze ten toonstelling van 715 Sept. 1912 go- houden in de kunstzalen van den hoer J. 'J. Biesing. De geïllustreerde catalogus, bevat tende 225 inzendingen, waaronder ook een 10-tal van den heer W. J. van Zanen, alhier, is verschenen en «de inzage daarvan doet verwachten dat het tentoongestelde superieur werk is. De heer W. J. van Zanen maakt deel uit van het Uitvoerend Comité der Tentoonstelling, alsook van de toelating8-jury. Roei- en Zeil vereeniging „Gouda". Gisteren hield de Roei- en Zeilver- eeniging '„Gouda" op den Reouwijk- schen Plas een onderlinge handicap zeilwedstrijd. De baanlengte bedroog 5000 M. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt Eerste Rondo 1 „Angela" S. Fontein in 57 min. 8 sec., 2 Betsy" B. Leis in 57 min. 41 sec., 3 „Rio" W. Zuijdam in 1 u. 26 sec., 4 Vos X" P. de Boer in 1 u. X min. 10 sec., 5 „Waterkip" J. Olman in 1 u. 1 min. 19 sec., 6 „Albatros" Mr. F. H. Kranenburg in 1 u. 4 m. 18 s. Tweede Ronde: 1. „Watorkip", J. M. Zuijdam in 49 m. 39 sec.2. „Angela", Mej. L. C. Si W. v. d. Torren in 50 m. 20 s.3.1 Betsy", M. H. Bouters in 51 m. 30 s.; 4. „Rio", K. v. d. Torren in 54 m. 55 sec.5. „Vos X", H. P. v. Reedt Dortland in 57 m. 43 s. De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen. Het weder was den deelnemers niet gunstig. Goudsche politiehonden-Dresseer Club. Gisteren worden op het terrein aan de Knip onderlinge wedstrijden ge houden door de Goudsche Politiehon- den-Dresseerclub. De wedstrijden waren ingedeeld in 2 klassen. De eerste -daarvan bevatte het volgende programma a. opsporen van een door een vreemd persoon ver stopt voorwerpb. volgen vrij aan den voet, gedurende 2 min.c. gaan leggen op afstand, minstens 20 M. d. weigeren van aangeboden of ge vonden voedsele. apporteeren van een breekijzer over een hindernis van 1 M. hoogtef. apporteeren van een flesch, een sleutelbos en een apporteer- blokg. luidgeven op bevelh. af leggen gedurende 3 min.opsporen en aanblaffen van een persoonj. stellen, zonder bevel loslaten, zoodra de vluchteling stilstaatk. afroepen, na stellen, minstens 20 M.1. trans port zonder bijten m. stok- en schot vastheid n. verdedigen van den ge leider en loslaten van den aanvaller zoodra deze stilstaat. Aan deze afdeeling werd deelgeno men door 4 honden. Bijzonderonderscheidde zicfi de hond „Juliana", eigen, de heer A, J. Osinga, alhier, die zoodra lucht was gegeven, het spoor onmiddellijk volgde en onder applaus binnen een minuut het te apporteeren voorwerp terugbracht. Ook de terrier „Pietha", eigen, de heer C. P. J. Boer, nad het voorwerp spoe dig gevonden. „Mars", eigenaar de heer J. WRoos, die toch goede capacitei ten bezit, mocht er niet in slagen het voorwerp te vinden. De Belgische her derehond „Spits", eigenaar de heer B. Bik te Haarlem deed duidelijk blijken dat het zoo noodige contact tusschen baas en hond werd gemist. De uitslag van deze klasse was als volgt le prys, zilv. medaille, A. J. Osinga met -Juliana", 65 p.; 2e prijs, bron zen %èdaille. C. P. J. Boer met „Pietha", 54 p.; 3e prijs, luxe voor werp, J. W. Koos met „Mars", 51 p. Voor de 2e klasse, waarvoor 9 deel nemers waren ingeschreven, waarvan niet waren opgekomen was het vol gend programma opgesteld i. Volgen aan ae lijnb. Volgen vrij aan den voet, geduronde 1 min. gaan liggen op afstand, minstens 10 M.d. Weigeren van aangeboden voedsele. Apporteeren van een blokje houtf. Apporteeren van een blokje hout over eeu schutting, hoog 1 Meter g. Luidgeven op bevelh. Afleggen gedurende 2 min. (geleider uit het gezicht). De uitslag van deze klasse was le prijs, zilv. medailleJ. S. Peve- rellie, Moordrecht, met Bertha", 29 p.2e prijs, bronzen mod.H. Akker man, met „Tommy", 26 p. (deze hond deed aan een nummer niet mee en verkreeg daardoor een minder aantal punten)3e prijs, lnxe voorwerpA. de Groot, Haastrecht met „Radja", 25 p.4e prijs, luxe voorwerp, J. F. W. Turion, met „Betsy", 24 p.5e prijs, luxe voorwerpC. W. Blok, mét „Pollv", 16 p. Do Ge prijs werd niet toegekend. Er waren voor deze wedstrijden nog eenige spociale prijzen beschikbaar gesteld door de heeren J. M. van der Heijden, J. van der Straaten, firma C. G. van der Post, A. Quant, en door do Plateelbakkerij Znid-IIolland (een speciaal vorvaardigd inktstel, waarin de naam dor Vereonigingf als mede de datum van den wedstrijd) welke mede aan de prijswinners ten doel vielen. Een wissel-medaille, reeds eenmaal door den heer Osinga behaald, kwam weder in diens bezit. Fen extra nummer „De meeste appèls" waarvoor de hoer Osinga oen prijs had uitgeloofd, word door'diens nond Juliana gewonnen. Hij stond dien echter af voor „Pietha". De heer M. Gooi te Katwijk, voor zitter van den Ned. Politiohondenbond afd. Zuid-Holland, jury van dezen wedstrijden, reikte na afloop den win ners hunne prijzen met een toepasselijk woord uit. Het zeer ongunstige weer was oor zaak dat bijna goon publiek dezo in teressante on nuttige wedstrijden bij woonde. Boskoop. Tot predikant bij de Chr. Geref. Uemeento alhier, is beroepen ds. J. Jansen, te Utrecht. Bij beschikking van den Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn voor het tijdvak van 16 Sept. 191181 Augs. 1913 herbonoemd tot leeraren aan de Rijkstuinbouwwinter- sohool te Boskoop, de heeren W. L. Thieme te Rotterdam en Chr. Kok te Leiden. Voetbal. Door het slechte weer en daardoor slechte terreingesteldheid, gingen geen wedstrijden door, zoodat de serie-wed strijden van „Gouda" (l6 afd.) moest worden uitgesteld wel vermoedelijk tot Kerstmis. Evenwel had toch gisteravond de uitreiking der medailles plaats, in de 2° afd. gewonnen. Boven „het Schaak bord" ging het er feestelijk toe. Na een openingsrede van den voorzitter, den heer P. Sanders, waarin deze me moreerde hoe de vereen, zich door eigen krachten opgewerkt had en thans haar 6-jarig bestaan vierde, werd tot uitreiking der medailles overge gaan, n.l. aan A.D.O. III uit den Haag den l*n prijs, Gouda II den 20n, en U.D.I. II uit R'dam den en en Zwart wit te Gouda den 4*n prijs. Namens het bestuur van den G. V. B. sprak de heer B. Sibbes als voorzitter enkele woorden tot de „Goudaft-Ieden, waarna de vergadering overging in een gezellig samenzijn, opgeluisterd door piano-muziek en vele voor drachten. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, redelijke aanvoer, lste kw. 33, 2e 28, 3e 24 cent. per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 32, 2e kw. 30, 3e kw. 27 ceni per half kilo. Schapen en Lammeren goed aan gevoerd. Handel in vet vee, vette kalveren en varkens prijshoudend. Schapen en lammeren traag. Rüsland. De herdenking van den oorlog van 1812. Bij de aankomst der Keizerlijke familie werd deze door 900 directe afstammelingen van officieren, die aan den veldtocht van 1812 hebben deel genomen, ontvangen, verder waren 1000 generaals en hooge officieren tegenwoordig en 5000 vertegenwoor digers der boeren. Onder hen viel op Akin Vintoninck, gepensioneerd ser geant-majoor, oud 122 jaar, do eenige overlevende die een actief deel heeft gehad aan den veldtocht, verder Peter Laptieff, 118 jaar, die ooggetuige is geweest by den tocht van het groote leger door Sventziany, Stefan Jorcky, 110 jaar, de boer Grovnoff, 112 jaar, die bij den tocht van het Fransche leger door Krasnoié is geweest, de boerin Eugenie Yernosseneoff, 115 jaar wier vader destyds in militairen dienst was, Marie Jeltiakoff, 110 jaar, Maxime VetatchenkofE, 120 jaar, die de komst dor Franschen te Kirsanoff hoeft bij gewoond, Ephim Kovylin, 109 jaar. Zondagavond 7 uur heeft in de Pastoorswarande te 's Gravenhago een moordaarnslag plaats gehad. Op de 49 jarige woduwe Hoenstok werden door den glazen wasacher Gerritse drie revolverschoten gelost, waarop de vrouw ineenzakte en weldra den geest gaf. De dader richtte daarop het wapen op zichzelf en schoot zich voor het hoofd. Hij verwondde zich editor niet levensgevaarlijk, Door de politie naar hot Ziekenhuis overgebracht werd hom daar door de justitie direct een voorloopig verhoor afgenomen. Vliegongeluk. Parijs, 9 Sept. Naar hot Journal nit Bukarest verneemt is de minister van oorlog ernstig gekwetst dooreen vliegtuig, dat op het vliegkamp neer kwam. Do Franschen in Marokko. Parus, 9 Sept. Naar ontvangen te legrammen in de „Matin" en liet „Jonrnal" melden, rukte de Fransche hoofdmacht Zaterdag Marrakesy bin nen na een hevig gevecht. De Franschen daar worden bevrijd. De slachtoffers van het Fort Vossegat. Utrecht, 9 Sept. Hedenmorgen had op do begraafplaats de ter aardo be stelling plaats van vier der militairen, die by het Port Vossegat jammerlijk verdronken. De begrafenisstoeten, een voor de R.-K. en oen voor de Prot. begraaf plaats trokken enorme belangstelling. Vele kransen dekte de baren. Alloon uit den Bosch waren er oen 10-tal aanwezig. De militaire muziekkorpsen voerden treurmuziek uit. Als vertegenwoordiger van den Mi nister van Oorlog was op de begraaf plaats Generaal Bisschop van Heems kerk, inspecteur der infanterie, die na mens het geheele Nederl^ndsch leger den gestorven militairen een laatsten groet toebracht. Kolonel Klerck de Reus comman dant van het 3e Reg. Infio. uit den Bosch sprak namens het Bossche gar nizoen. Familieleden strooiden bloemen op de graven. In de Kathedrale kerk had vooraf een dienst plaats voor de zielerust der overledenen. Den Bosch, 9 Sept. Hedenmorgen had met buitengewone militaire eerbe wijzen de begrafenis plants van den miilicien Geurts, die by het Fort Vos segat op zoo droevige wijze om het leven kwam. Te 11 uur kwam do trein aan het station aan. Behalve de familieloden gingen achter den lijkwagen den ver tegenwoordiger van den kolonel, den compagniescommandant van den over ledene en den vertegenwoordiger van het Rog. Veldartillerie. Aan de groeve waren 4 kransen neergelegd. Daar werd het woord gevoerd door den overste Fraser, kapt. Foeling en sergeant van der Valk, die met leedwezen dien plicht vervulde en den overledene kenschetste als een goed soldaat en trouw kameraad. van alle nog voorhanden zijnde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens een groote partij Japon- stoffen en Zijden tot buitengewoon lageprijzen k contant. Specialiteit in ITouveauté'n. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met da hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.5 te Seydisfjord, laagste stand 745.8 te Wisby. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige N.-W. tot noordelijke wind. Zwaar tot half bewolkt, waar schijnlijk no'g regenbuien. Weinig ver andering in temperatuur. Mogelijk nachtvorst. VAN DSN Effectenhandel te A msUrd&m 9 SEPT. 1912. 79'/, 87'/.. Ü4 100"/,, 86'/, 87'/, Vorig» koers. bede» 79Va 87% m*/is .Staatslcfuinceu Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. tostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (NicolaLSpoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie öo Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld, 1905 3 pet. Bank- en Krediet-Instel lingen. Ned. Bankaandbelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Krediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A Mijnbouw Ml/en. Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand, ItedjungLebong, Mijn bouw Mij. Aand, Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. I^ortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon.Ned. Mrj.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart BUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Laud Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation IAm. Cert. v. Aand. spoerwegen. Holl. IJzeren Sjpoor- wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert, v. gew. A. WaDash Gew. Aand. Premleleenfngeu. Amsterdam Aand.3jpct Hongarije. Tbei s-Re- gmirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen kalm, Tabakken geen omzet, vooral Medan flauw gevraagd, Oude Deli en Deli-Batavia vast, Cul turen zeer stil, Rubbers eerder iets luier, Nat. Staatss, flauwer, Van Mij nen, Oost-Borneo, beter, TramW. stil en pryshoudend. 87'/,. 84"/, 86", 6 45% 103'/, 85J/„ 5»"/,. 59»/,, 213'/, 605/„ 60%, 85'/, 27 74% 74'/,, 193 285 189% *111 32 32 255 103"/,, 264 104 164'/, 164% 519'/, 519'/, 525 190 190 117'/, 117'/, 20'/, 94'/, 947, 4 12%, 127,, 87'/, 87'/, 92 62% 62'/, 185% 86'/, 96%, 35'%, 35'*/;. 170'/, 5 170'/, 5 100'/,, 146'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2