HTS, h and el. EISEL ÏMOB OUDA. muis, w «ptMERKieJeUen IK Alter Gracht 269* IAAG, STE WAAR- agen uneskleeding. le of gedeelten 51e Jaargang. Dinsdag 1O September 1913. No. 11965. Telefoon Interc. 82. Loting voor de Militie. E-o.itexila.xxd- Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. HET OFFER. STI3.A- red.E. ALTER racht 2fl9‘, IA AG. 8. Gouda. en Heeren KOEMAN, MAY ZONEN CITEltt. WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. OT Alle Luxe- en Mulsh. Artikelen XTïe-ux-ws- ©xl ^.cL-v-extexxtïe'bleud. voor (3-ou.d.su ©xl Oxxxstr ©ZfcexL. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. jmd. werd teekenaren m de stad aan huis (Wordt vervolgd.) aan Zn., Gouda. vergoed. AM en ABBES: adres iTEIT IN 4°. jaar hetzij voorloopig uit wij geregeld tijdig en ontvingen rui sten, vermekeljk- we du in onM L waargenomen van pen, die koers zetten van Xeros. De Italiaansch-Turksche oorlog. In de Aegeïsche Zee. Konstantinopel, 9 September. De minister van binneniandsche zaken heeft bericht gekregen, dat in de buurt van Samothrake de zoeklichten zijn Kreta. II. In 1897 scheen zoo zeiden we gis teren, Kreta succes op zij» pogingen te zullen hebben, ware niet Europa, bevreesd dat uit dezen strijd een al- gemeenen Balkanbrand te wachten zou zijn, tusschenbeide gereden. De mogendheden zonden schepen en troe pen en noodzaakten de Grieken zich weer op Kreta in te schepen en naar hun eigen land terug te keeren. Toen had Europa door moeten tasten. Had het toen Kreta bij Griekenland ge voegd, en Turkije gedwongen in den toestand te berusten, hoe zeer we tegen een dergelnk ingrijpen van de groote mogendheden zijn gekant, het zou den wantoestand van thans hebben voor komen, want van 1897 af duurt die toestand reeds, die Kreta in het ge heel niet en Griekenland en Turkije ook allerminst bevalt. Toenmaals heeft Europa het bij halve pogingen gela ten. Het heeft getracht den band tusschen Turkije en Kreta los te ma ken met het voornemen bij voorko mende gelegenheden langzaam Turkije In officieele klingen wordt verzekerd, dat de officieren dronken waren, en dat het schieten slechts een grapje was. De beide officieren zijn gearresteerd en zullen voor den krijgsraad terecht staan. voorrechten op levensmiddelen, in ’t bijzonder van vee, en onverwijlde open stelling der grenzen voor den invoer van vorsch on toebereid vleesch, als mede spoedige bijoenroeping van den Rijksdag, Turken en Bulgaren. Twee Bulgaarsche korporaals uit het arrondissement Petchtera, die aan het patrouilleeren waren, werden door Turksche soldaten in een hinderlaag gelokt. Eón lijk is nog niet gevonden. De rogeering droog Sarasoff op, krach tige stappen te doen ten einde het vuren aan de grenzen te doen staken en te verzoeken dat aanstonds bevel gegeven wordt om naar het lijk te zoeken van den verdwenen korporaal, en dat tevens een voorbeeldige straf zal worden toegediend aan de bewer kers van den moord. Dezelfde stappen zijn gedaan bij den Turkschen gezant te Londen. Duitschlamd. Een noodkreet. De Bociwd-domocratischo fractie in den Duitschen Rijksdag hooft naar kort gemeld ;s, tot den Rijkskanselier een memorie gericht waarin het vol gende wordt gezegd „De nood heeft dat wordt al gemeen erkend een hoogte be reikt als nooit tevoren. In de krin gen der arbeiders on den midden stand tot diep in de kringen dor ambtenaren heersoht een opwinding, een verbittering, die de wetgevende machten niet achteloos over het hoofd kunnen zien. Daar de buiten sporige duurte sedert een reeks van jaren niet alleen steeds terugkeert, maar scherper wordt, kan men niet meer van een voorbijgaand ver-' schijnsel spreken. Steeds dringender wordt derhalve de eisch tot weg neming van de wettelijke bepalingen, onder welker werking de wijdste kringen der bevolking lijden en na deel ondervinden aan hun gezond heid”. Op grond daarvan dringen de onder- teekenaren aan op opheffing dor in- 7 OCTOBER 1912, 1I uur, in de Melk- aan de Markt, ten 1 te Haastrecht ge- in: n-houden, van Gas en vele gemakken Eon vrouw, nauwkeurig toeziende bemerkten zij, dat zij jong en bleek was. Zij droeg stadskleeding, en beiden herinnerden zich niet, haar ooit ge zien te hebben. Toen de vreemde op de been was, kwam zij tot zich zelf, richtte zich op in haar volle lengte, streek zich over het voorhoofd en mompelde halfluid „Ik werd zoo duizelig maar nu kan ik weer staan? De jongelui steunden haar, en Hen drik, die den koffer had genomen, vroeg waar zij heen wilde. „Naar Grootvader te Haiddorf? „Wie is dan uw Grootvader ?u „Dietrich Kruse op den Krusen- Beiden stonden verbaasd, zij geloof den hunne ooren niet. Grootvader Kruse, wat had die met dit stadsmeisje uit te staan „Wie zijt ge dan? Waar komt ge vandaan Van tante Dora wisten de jongere familieleden zoo goed als niets. Men had nooit over haar gesproken, het was een streng verbod van den ouden Kruse. Slechts in onduidelijke bewoor dingen zinspeelde men in het dorp wel eens op Kruses derde dochter, die met een vreemdeling weggeloopen was. „De heet Marie Laebreich? zeide het 32) En later deze waarheden aan een aandachtige gemeente te verkondigen, dat is een heerlijke gedachte. Ik beef dikwijls van vreugde, als ik mij dat voor den geest roep.” De jonge godgeleerde had vol geest drift gesproken. Hendnk luisterde wfel met aandacht naar zijn vriend, maar sloeg tevens acht op de omgeving, en hij riep plot seling: „Kijk eens, Fedor, wat heeft Nero daar toch? Hij blaft als een gek De beide jonge mannen stapten er heen. Het was zoo schemerig gewor den, dat zij niet konden onderscheiden, wat den hond zoo hard deed blaffen. Toen zij nader kwamen, zagen zij languit een mensch op den grond liggen en daarbij een koffertje of taschje. Een dorpsbode, een dronken man of misschien wel een doode Heftig blaffend liep Nero er omheen. Nu staken de vrienden de handen uit de mouwen en tilden de onbekende op. OAZIJN VAN THEEËN worden erd in verzegelde van vijf, twee en If en een Ned. ons melding van Nom- Prijs, voorzien van taand Merk, vol- Wet gedeponeerd. tot do uitvoering eeerde orders aan- id C. BIJL, EEBAART Lz. BETIMMERING, met een ruimen Huis, aan de Cra- uda, groot 1 Are, bij de betaling der 1 November 1912. - te bezichtigen de en vóór de veiling i van 2 tot 4 unr, m 9 tot 11 uur. gen geeft Notaris was ook een deugd. Hij kon het go makkelijk doen, een bloedverwant op nemen. Zulk een braaf meisje, dat die verre reis maakte, om den brief der doode moeder af te geven, dat moest men eeren. Zij waren er nu Als de oude nu maar in den stal was, dan zou Tante Rika, die een gevoelig hart had, eerst voor het doodvermoeide schepsel kun nen zorgen. Marie zag in het helle licht, dat door de openstaan.de bovendeur straalde een ruim erf waarop waterplasjes glin sterden, schuren stonden en daarnaast eenige hooge kale boomen. Zij had ge durende de reis en op de portretten van haar vader reeds veel zulke hof steden gezien, daarom kwam haar niets vreemds voor. Op dqn dorschvloer hing een lan taarn, aan beide kanten -keken de koppen 'Van paarden en koeien over hun kribben. Aan den overkant onder den hoogen schoorsteen lag de haardplaat, waarop een vuur brandde en het avondeten in een pot borrelde. meisje, dat tusschen haar helpers met moeite voortstapte. „Mijn moeder was de jongste dochter van Dietrich Kruse. Zij ié dood, ik wil Grootvader een brief van haar brengen? Dus een naaste bloedverwant. Wat waren die beide jonge mannen ver rast en zonderling ontroerd. „Mijn nicht, dus, sprak Hendrik. „Wanneer ge over ons hebt hooren spreken, zoo zal ik u zeggen, dat ik de zoon van uw oudste tante Trina Beerman ben, en hij is Fedor Kruse, zijn vader, is dominee te Kirchhausen is een broeders zoon van Grootvader? „Ja, ik weet van u allen, mijn moe der heeft het voor mij opgeschreven riep Marie verheugd. Het gaf haar een gevoel van zekerheid, alsof zij thuis was, nu zij hier dadelijk zulke naaste bloedverwanten aanfrof. „Leun nu maar op mii,w zei Fedor en hij trok haar arm door den zijne. "„Het gaan valt je toch nog moeilijk? „Wij zijn er' dadelijk,u Zeide Hen drik, „zij hebben op de boerderij reeds licht branden, daar rechts tusschen de boomen? Ofschoon haar knieën ook nog beef den, voelde Marie zich toch zoo ge borgen, dat zij op Fedors arm leu nende heel goed vooruitkwam. De zwakke lichtschemering in de Engeland. Suffragettes op Balmoral Castle. Volgens „Exchange” hebben een aantal stemrechtjuffers nu 'zelfs een inval gedaan op het domein des Ko- nings. Zij wisten de politieposten voor de parken van Balmoral Castle te ver schalkenden hebben er 'a naohts de vlaggetjes van de' tennisbaan allen vervangen door roode vaantjes met „votres for women” en dergelijk op schriften. Op een fontein verfden zij„De ministers van het kabinet zijn verant woordelijk voor deze daden.” Ip deze rustige buurt hebben de, daar nog ongewone daden van deze brutale juffers groot opzien gewekt. Frankrijk. De rabbijnen in Frankrijk hebben aan $e Fpansche regeering het ver zoek gericht, de Joden in Ma rokko'als Franschen te naturaliseoron, evenals dit in 1870 op verzoek van Adolf Crómieux met 20,000 Algibrsohe joden geschiedde. Hierdoor hoopt men aan de vervolging van de Marokkaan- sche joden een einde te maken. Het aantal slachtoffers van de ramp in de Clarence-mijn is als volgt Opgehaald rijn 31 personen, die reeds overleden waren of inmiddels aan hun wonden zijn bezweken. Van deze is de identiteit vastgesteld. ‘Bo vendien fiog 42 vermisten of over ledenen, die nog niet naar boven zijn gebracht, terwijl nog 15 gewonden m de ziekenhuizen worden verpleegd. China. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat daar alarmeerende berich ten zijn ontvangen uit Woetsjang. De te Woetsjang resideerende opperbe velhebber, generaal Lijoeënghoeng, heeft president Joeansjikai ervan ver wittigd, dat in het leger in de provincie Hoe-pé groote verdeeldheid heerscht, zoo zelfs dat de eenheid van het leger er ernstig door in de waagschaal wordt gesteld. De volgelingen van de ver moorde generaals Tjangtsenghoe en Tang wei zijn in Hankau en Woetsjang zoo talrijk, dat Lijoeënghoen het raad zaam oordeelt, de ontevredenen zoo De BURGEMEESTER der Ge meente GOUDA maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1913 voor dezee Gemeente zal plaats heb ben in het Raadhuis te Gouda, op Maandag, den 23 September 1912 des voormiddags te 10 uur, voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters A tot on met L en des voormiddags te 11 uur voor hen, wier geslachts naam begint met de letters M. toten met Z. Wie aan de loting deelnomen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uitzondering {van hen 1°. die vóór den aanvang der loting voor de Gemeente blijken te zijn over leden 2°. die voor den dienst bij de mi litie ongeschikt zijn bevonden 3°. die vóór 1 September van dit jaar bij onherroepelijk geworden uit spraak van den militieraad of van Ge deputeerde Staten of bij Koninklijke beslissing, op een ingesteld beroep ge nomen, voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld Ao die vóór 1 September van dit onherroepelijk, hetzij voorgoed, van den dienst zijri itges loten. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoo- digd om op het hierboven 'vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. Bepalingen betrekkelijk de loting. De ingeschrevenen worden in de volgorde van het alphabetisch register afgeroepen, ten einde zelf een nommer te trekken. Is de af geroepen ingeschre vene niet opgekomen of wel buiten staat of onwillig zelf een nommer te trekken, dan kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opgekomen, of wel buiten staat of onwillig een nommer te trekken, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, het Lid van den Gemeenteraad of den Ambtenaar der Gemeente, bij de loting tegenwoor dig. Het lotingsbiljet wordt alsdan be waard ter Secretarie van de Gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maan den na de trekking afhalen of doen afhalen. Réunie”, 8 uuf, Gemengde Zang* 1 Spoel”, ioelekade, 2 uur, ouda 8. D. A. P. rk, 8 uur. Uitvoe- Vognummers. en Woningtoez, I Inderstandscomnu I van zijn souvereine macht te beroo- ven, maar het heeft niet bedacht, dat een langzame marteling meer pijn doet dan een flink doorgezette amputatie. Om te beginnen werd het eiland Kreta met de omliggende eilanden tot een volkomen autonome staat verklaard. Prins George van Griekenland, de tweede zoon van den Koning, werd benoemd tot gouverneur van het eiland. Een grondwet word ingevoerd waarbij een volksvertegenwoordiging wercï vastgesteld, waarvan de leden bij al gemeen stemrecht gekozen de wetge vende macht zouden befcitten. Hot eiland kreeg eigen mupt, eigen post zegels en een gendarmerie onder lei ding van Grieksche officieren. De Grieksche taal werd de officieele taal on toch waren de Kretonsers niet voldaan. Die ontevredenheid uitte zij in talrijke moties, die zij aan de mo gendheden zonden met steeds nul op het request. Steeds door bleef Europa benauw om den knoop in eens door te hakken, ook nog toon in 1906 prins George persoonlijk de wenschen der Kretensors ging bepleiten, maar zon der resultaat huiswaarts moest. Toen besloot Prins George af te treden en onder den indruk en de moeilijkheden die dit heengaan veroorzaakte, gingen de mogendheden weer verder in het ontnemen van de souvereine macht aan Turkije. Waar vroeger de mo gendheden den gouverneur benoem den na advies van dort Sultan, werd thans bepaald, dat de Koning van Griekenland die benoeming zou doen in overleg met de gezanten der mo gendheden in Athene. De Sultan zou bericht van benoeming ontvangen, dus zelfs geen schijn van souvereine macht meer. Als opvolger van prins George werd aangewezen door den Koning van Griekenland zijn oud-minister Zaïmis. Pas na diens benoeming ech ter kwam de bekende revolutie in Turkije met al zijn gevolgen. Morgen hopen we het verloop van de revolutie en de beteekenis, die zij had voor Kreta uiteen te zetten. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door bun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze, waarop de loting is geschied bezwaren worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, behoorlijk met redenen omkleed en onderteekend, binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den Burgemeester. Van de uit spraak van den Commissaris der Ko ningin geschiedt ten spoedigste open bare kennisgeving en daarvan wordt tevens bij persoonlijke kennisgeving mededeeling .^gedaan aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren niet ingericht of niet in geleverd op de hiervoren aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. GOUDA, den 10 September 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. verte had ook iets vertroostende. De neef ging met haar op het effen bermgras naast den rijweg en leidde voorzichtig haar schreden daar haar zwakte zijn menschlievend hart met medelijden vervulde, en daar zij er toch jong en krachtig uitzag, zoo deed die zwakte hem nog te pijniijker aan. Hij vroeg haar, wat haar was over komen. Zij vertelde, dat zij onder groote drukte afgereisd was, en verzuimd had te rechter tijd te., eten, on dat zij toen gestruikeld en gevallen was. Hendrik, die met den koffer in de hand vooruit liep, dacht„Wat zal Grootvader wel zeggen Zal hij haar goed opnemen Als hij boos is, moet ze maar bij ons komen Ik wil mijn huisgenooten waarschuwen, dat zij goed voor haar moeten zijn zij is toch van onze familie? Hij waardeerde zijn Grootvader bui tengewoon hij x had tot nu gaarne gedaan, wat de oude had bevolen of aangeraden als hij echter er aan dacht, dat Kruse tegen dit arme schepsel hard zou zijn, voelde hij een heftig verzet in zich opkomen. Hy zou dan toonen, dat hij ook een heereboer was hij zou niet dulden, dat iemand, die zoo dichtbij aan hen verwant was, slecht werd behandeld. De gastvrijheid 60UDSCHE (01 l(l\T. PROS VAN HET ABONNEMENT: Q. PRIJS D ER A D V ERT EN TI N Per kwartaalf 1.25 'mHESK Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Idem franco per post.150 'Jjj. Elke regel meer0.10 Met Geïllustreerd Zondagsblad1 50 I Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Idem franco per post 1 90 (f M eBKN Ju Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f 0 35 bjj vooruit- Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange jl, betaling, elke regel meer 0 ets. Reclames f 0 25 per regel Tiendeweg 64, bjj onze Agenten, den Boekhandel en de PostkantorenGroote letters en randen naar plaatsruimte. drie oorlogssphe- naar do Golf Tuipcwfi. Gisterennacht losten te Cónstanti- nopel twee officieren revolverschoten op de woning van den Min. van oorlog.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1