Seizoen-Opruiming, D. SAMSOM, Gouda, Sln,rLeri.lan.d.. "CTït de Peis. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Groote Jaarlijksche Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant spoedig mogelijk tevreden te stollen. Voor dat doel zijn vermoedelijk de 4,000,000 taëls bestemd, welk bedrag Lijoeënghoong aan Joeansjikai ver zocht heeft, onverwijld naar Woets- jang over te maken. Overstroomingen in China. Do „Shanghai Daily News" maakt een schrijven uit Wenchau openbaar, waarin gemeld wordt, dat door een typhoon, vergezeld van hevige regens, op 29 Augustus groote overstroomin gen plaats vonden, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht, ten gevolge waarvan de stad Tsingtien is ver woont, .alsmede oen aantal kleine plaat sen. Naar verzekerd wordt, zijn vele menschen omgekomen. De Ohinieesche ramingen schatten het aantal 'omge komenen op 40 a 50.000. Beloik. De liberalen hebben Zondag te Brus sel druk betoogd. De geuzenzon bleef achterwegeer viel een fijne, door dringende regen doch niettemin was hot om negen uur al een drukte van belang op de Groote Markt en kon men er de korènbloemen niet tellen. Op de Zennelaan vormde zich een reuzenstoet van „maatschappijen". Want er kwamon liberalen uit vele plaatsen uit Antwerpen meer dan tweeduizend. Talrijk waren natuurlijk de vaandels, gelijk b^j Belgische ver- eenigingen gebruikelijk is. Een „libe rale Vlaamsche muziekkring" kreeg er gisteren zelfs een nieuw. Van de Zennelaan kwam do stoet naar de Groote Markt, en daar worden in de ruime Magdalenazaal redevoeringen gehouden. Rusland. Op den voornaamsten dag der feest dagen ter herdenking aan den slag bij Borodino had heden in bijzijn der keizerlijke familie in het Borodino- kloostor een plechtige godsdienstoefe ning plaats, gevolgd door een pro cessie naar het Borodino-gedenkteefeen. Bij dit monument werden kransen neergelegd ook door een Fransche deputatie. Nadat do keizer en de grootvorsten hot slagveld waren rondgereden defi leerden de troepen in den parade- marsch. Tentoonstelling te Dordrecht. In de hoop, dat de regendagen gë- volgd zullen worden door dróóg weer, heeft hét béstuur'van de tentoonstel ling Dordrecht en Omstreken besloten, den duur van de tentoonstellling met 14 dagen te verlengen. t)e directeur-generaal van de Maat- schpppjN^L oxploitatie van Staats- snporwegenheeft, volgens de N. R. Ct., bapaald, dat personeel, hetwelk op of vo^r 31 December 1910 in vasten dienst^wa^. als tot dusver 3 pCt. van het loon Jyoor de nieuwe pensioen regeling ial storten, tc-rwjjl do storting voor het personeel, dat op of na 1 Jan. 1911 in dienst kwam, 4 pCt. van het loon zal zijn. De maatschappij behoudt zich voor eventueel te nomen maatregelen tot verbetering van weduwen-pensioenen het recht voor om ook van het oudere personeel oen hoogero storting te vragen. Onderwijspolitiek in Ned.-Indië. Door hot hoofdbestuur van den Bond vail Ned. Onderwijzers wordt ons het volgende medegedeeld Als protest tegen de houding der Regeering, die bezig is op groote schaal het Openbaar Onderwijs in Indië te benadeelen ten voordeeïe der bij zondere school, besloot het hoofdbe stuur van den Bond van Noderlandsche Onderwijzers in zijn vergadering van Zopjlag j.l. aan de leden een voorstel Ur doen tot steun uit de Weerstands- kas, tot een bedrag van f 1000, aan den hoer Viersen die wegens zijn pro paganda, voor het openbaar onderwijs word overgeplaatst, ten einde hem in staat to stellen zonder financieel nadeel zyn ontslag te nemen en en weer naar Monado te kunnen keeren. Aan dien steun wordt de voorwaarde verbonden dat het geheele bedrag daartoe noodig bijeen komt. De drankwet, Door den heer H. Moolenbeek, prac- tizijn, alhier, is een request verzonden aan H. M. de Koningin houdende grondwettelijke bezwaren tegen enke le bepalingen der Drankwet, nl. die betreffende het aantal te verleenen vergunningen en de bevoegdheid der gemeentebesturen tot verlaging van hot maximum aan vergunningen. Adressant, die van meening is dat het aantal vergunnigen onbeperkt be hoort te zijn, verzoekt H. M. oen on derzoek naar zijn grieven te willen doen instellen en daarvan te doen blij ken in de eerstvolgende Troonrede, „met toezegging dat bij juiste bevinding de noodige maatlegelen zullen worden getroffen om een einde te maken aan meerbedoeldon, op het van handel in sterken drank, bestaanden oqgrond- wettigen toostand." Bakk ersn ach tarbeid Gisteravond werd te Utrecht door het nationaal comité met de afgevaar digden van de verschillende organisa ties bij het comité aangesloten een bespreking gehouden, waarbij nog eens duidelijk in het licht werd gesteld, dat het standpunt van het Comité van de oprichting af tot op dit oogenblik toe nog niet is veranderd, d. w. z. dat aan den eisch van absolute afschaffing van den nachtarbeid moot worden vastgehouden. Met dit standpunt ble ken zich de afgevaardigden te kunnen vereenigen. De aanneming van het ontwerp-Aalberso werd dientengevolge niet wenschelijk geacht. Aan het comité werd opgedragen eeno regejjng te -teeffon, waardoor de actie op eoirgoöue financieele basis zou komen te staan en middelen to beramen, de organisatio nog hechter te maken. Dr. A. Kuypor. Naar de Standaard meldt heeft Dr. A. Kuyper ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer voor Ommen, wegens toenemende verzwakking van zijn gehoor. Aan den voorzitter van sde centraio Antirevolutionnaire Kiesvereeniging heeft hij daarvan mededeeling gedaan in een schrijven, dat wy hier laten volgen 's-Öravonhage, September 1912.. Hooggeachte Heer Voorzitter, „Ingevolge mijn laatste schrijven zou ik in do eerste weken van Sep tember in het district zijn opgetreden, om het zoo gewenschte contact met mijn district levendig te houden. Thans- echter moet iktot mijn leedwezen mede- deelen, dat een schrijven aan den Minister van binnenlandsche zaken waflfrbij ik mijn ontslag nam als Ka merlid, dat op heden door mij is ver- zondon, deze toezegging vailzelf doet véryallen. Xijzage van de twee medische ad viezen, waarvan ik afschrift hierbij voeg zal het u duidelijk maken, waar om ik nu reeds tot dezen stap moest overgaan. Toen ik in April jl. te Utrecht mijn jubileum als Standaard redacteur vierde, was mijn gehoor, dank zij de goede hulp mij door dr. Ekker verleend, in die mate weer bij gekomen, dat ik den moed herkreeg, om althans tot do eorst volgende stem bus in dienst te blijven, en misschien zelfs mij nog voor do komende behan deling van de Orondswetsherziening beschikbaar te stellen. Sinds echter week die ingetreden beterschap bijna geheel, en uit dien hoofde mag ik niet langer een post blijven bezetten, dien ik met meer naar behooren waarne-' men kan. Vooral nu beide artsen mij verzekerd hebben, dat de inspanning die het luisteren met een gebrekkig gehoor kost, dit gehoor gaandeweg kan verslechteren, voel ik mij physiek onbokwaam om mijn mandaat ook maar oenigormate naar eisch te bly- ven waarnemen en dit te meer bij het terugdenken aan het lot dat mijn va der trof, die op mijn,leeftijd tenslotte stokdoof werd, en zich van allen om gang en verkeer zag uitgesloten. Van achteren bezien, gevoel ik zelfs, dat ik beter had gedaan, in 1909 het'man- daat niet aan te nemen, daar ik, van allen afdeelings- en commissorialen arbeid door mijn gohoor uitgesloten, slechts op zeer gebrekkige- wijze aan den arbeid der Kamer kon deelnemen, on bij de openbare beraadslaging, zoo dra de debatten oen eenigszins acuut karakter aannamen, mij geheel buiten staat gevoelde ze te volgen of er aan deel te nemen. Ik bied aan de kiezers van Ommen hiervoor mijn veront schuldiging aan, en gevoel juist daarom te moer behoefte, om bij het scheiden en do kiesvoreenigingen en de kiezers te hartelijker dank te zeggen voor het vertrouwen, tot tweemalen toe bij de stembus in mij gesteld. Ik mag u wel verzoeken, dit schrij ven ter kennisse van de kiezers to willen brengen, terwijl ik, niet het minst u persoonlijk dankzeggend voor uw steeds mij verleende genegenheid, met de meeste hoogachting blijf Uw. dw. dienaar w.g. KUYPER." (De bijgevoegde adviezen, geteekend Dr. Felix Panse, Dresden en Prof. Dr. Kraft zijn van zuiver medischen aard.) ■3-OQ#OOpi De splijtzwam. De splijtzwam is thans te Wouters- wonde werkzaam. De bijzondere school aldaar, waarschijnlijk de grootste uit den omtrek zal gesplitst worden. Voor de zooveelsto maal wordt nog eens bewaarheid, wat we meermalen be weerden do menschen, die het in de k^rk niet met elkaar kunnen vinden, zullen het in de school niet eens wor den. als ze daar hun godsdienst bin nen halen. Alleen de openbare school kan plaats bieden aan alle kinderen zonder onderscheid. Natuurlijk zal het nieuwe „bouw- wetteke" hier en daar de splitsing bevorderen. We willen in dit verband nog oven wijzen op do geldverspilling die hier van soms het gevolg is.. Wanneer zich ergens de behoefte aan bijzondere onderwijs openbaart, heeft men het al gauw zoover ge bracht, dat er een nieuw schoolge bouw verrijst. Het fyijk springt goed bij, een col lectant haalt bijeen, wat meer noqdig is binnen korten tijd is de zaak voor elkaar 't Wordt een bijzondere school voor allen, die een openbare school, uit den booze vinden, laten we zoggen een neutraal-„christelijke" school. Van de openbare school, allicht voor korten tijd gebouwd of verbouwd, komen één of twee lokalen leeg to staan. Maar korten tijd daarna 't proces duurt gewoonlijk slechts enkele jaren, is de „christelijke" school te neutraal, het onderwijs moet me<?r de kleur van de „oude" kerk of van de afgeschei dene hebben splitsing is niet te kee ren. En nu wordt voor een deel van de kinderen, waarvoor het Rijk kort geleden heeft bijgedragen in den school- bouw, nogmaals een nieuwe school gebouwd en het Rijk kan opnieuw dokken. Zoo wordt soms voor dozelfde kin deren tweemaal geld verstrekt uit de rijkskas om een nieuwe bijzondere school te bouwen. En tegenover deze onverantwoordelijke geldverkwisting valt de grootste schrielheid op te merken, wanneer er geld gevraagd wordt om het peil van het onderwijs op te voeren. Zoodat door ons tegenwoordig on- derwijs-stelsel do kosten voor het on derwijs wel hoog zijn, maar de resul taten er van daaraan allerminst ge- övonredigd zyn. (De Wekker). De zaak Roerdinkholder. De Haagsche rechtbank behandelde gisterenmiddag de zaak van vrouw Roerdinkholder, door den kantonrech ter veroordeeld tot 6 dagen hechtenis wegens het aan het Bezuidenhout al daar op 22 Maart jl. zich niet op de vorderi.ig van de politie-verwijderen uit een volksoploop door haar daar veroorzaakt, en vrijgesproken van het dragen van een verboden wapen (een mes, dat zy toen, in een papier ge wikkeld, bij zich had. Van het vonnis des kantonrechters was vrouw R. in hooger beroep gb- komen voor zoover haar veroordee ling betrof, terwijl de ambtenaar van het Openbaar Ministerie hooger be roep had aangeteekend tegen het ge heele vonnis, dus ook tegen de vrij spraak. Bekl. tegen 3 uur gisterenmiddag voor de rechtbank gedagvaard, bleek toen niet verschenen te zijn. Mitsdien werd tegen haar verstek verleend, en het O. M. zag af van het hooren van een drietal gedagvaarde getuigen. Het achtte voorts het vonnis des kanton rechters juist, ook ten aanzien van de gegeven vryspraak, en eischtedus bevestiging daarvan. Uitspraak over 8 dagen. Eenige vermoedelijk tot handhaving der openbare orde bij het rechtsge- bouw aanwezige politiebeambten be hoefden geen dienst te doen. Men meldt uit Vlaardingon Zaterdagavond is van de haring- visscherii alhier binnengekomen het loggerschip V L 169 schipper H. van Roon, met verlies van een der op varenden. nl. Pieter van Eijk, oud 31 jaar. Deze was op 12 Augustus 1.1. door een klap van het zeil overboord geslagen en verdronken. De ongelukkige was ongehuwd. Het paradijs der sohoonmoeders. Terwyl de vrouw bij de primitieve volkeren ^ewoonlyk* een onderge schikte positie inneemt, geniet zyoy de bewoners van Madagascar een hooge waardeering en oefent zelfs niet zelden een krachtig pantoffelregime uit. Het vrouwelijk geslacht hoeft niet alleen in de famile maar ook in de staats- aangelegenheden een beslissende stem en geruimen tijd is het eiland door koninginnen geregeerd. Het merk waardigste is echte#, gelijk O. Mon- dam in een opstel in de Revue" ver telt, het grootste gezag van de schoon mama op Madagascar. De spreekwoor den van het land zijn vol van haar gewicht en beteekenis. De volgende voorbeelden kunnen het bewijzen. Al getuigen zij niet van teederheid, zij spreken toch van de noodige ^vrees. „Maak niet zooveel leven," staat er bijv., „als een schoonmoeder, die haar schoonzoon bezoekter zijn juist eieren bij het ontbijt en zij verlangt niets minder dan een hakmes om die open te maken." Een andere spreek wijze luidtGeef niet zooveel last als een schoonmoeder, die bij haar kinde ren komtwanneer er slechts een hoen moet worden gedood, eischt zij, dat zeven mannen tegelijk opstaan om haar te helpen." Wanneer een jongmensch ondanks 'de grootste inspanning door zijn supe rieuren niet wordt opgelet, wanneer é*n onderwijzer van den ijverigsten leerling goen notitie neemt, troost men op Madagascar beide met deze woorden „Gij werkt voor een blinde schoonmoeder en Verspilt sleohts tijd". De man raag zich niet vërzetten togen de tyrannie van de moeder zijner vrouw en een omstandigheid draagt ncrai, er toe bij om haar heerschappij eeir in Europa onbekende beteekenis te geven. Op Madagascar is n.l. de polygamie geruimen tijd gebruik ge weest en ook thans nog niet geheel verdwenen. Zoo had dus de echtge noot van verscheidene vrouwen het geluk vele 'schoonmama's in zijn wo ning te mogen welkom heeten en vele honden zijn des hazen dood. Gisterochtend te 4 uur zijn in de zhidelijke doorvaart van de groote spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht twee ijzeren aken vastge raakt, waardoor het spoorwegverkeer op de lijn DordrechtZwijndrecbt eenigen tijd gestremd werd. (Hdbl. De kolenmijnen in het Roergebied. Uit de bedrijfsresultaten der kolen mijnen, die deze geregeld publieeeren,' blijktnaar consul Hagedorn te Essen- see-Ruhr meldt dat over het algemeen de winsten in het tweede kwartaal 1912 hooger waren dan in het voor afgaande. Dit was zegt hij, te voorzien, omdat de mijnwerkersstaking in het eerste kwartaal een ongunstigen in vloed op de resultaten had uitgeoefend. Daar de productie geringer dan ge woonlijk was, heeft men met succes in het tweede kwartaal getracht deze te verhoogen en daardoor het verlies op te heffen, bovendien moest nog veel aan de wereldmarkt worden af geleverd, daar de Engelsche staking langer duurde dan de Duitsche en daardoor velo verbruikers niet konden bediend worden. De productie van de* mijnen van het kolensyndicaat is daar door aanmerkelijk grooter geweest. Tevens is de verhouding tusschen af zet en totaal der contingenten ,'der aangesloten mijnen aanmerkelijk ver beterd in Juni werd meer afgezet zelfs dan genoemd totaal bedraagt, iets wat in het geheele vorige jaar niet is voorgekomen. Voor de finan cieele resultaten was van groote be teekenis, dat, tengevolge van het be kende contract tusschen den Pruisi- schen mijnfiscus en verschillende „out siders" van het syndicaat, de alge- meene toestand op de kolenmarkt werd verbeterd. Van nog grooter beteekenis was, dat van 1 April af de hoogere kolenprijzen in werking traden. De yinsten waren aanmerkelijk hooger dan die van het tweede kwartaal 1911. Het geheele eerste halfjaar 1912 bracht den kolenmijnen in vergelijking met dezelfde periode van 1911 zeer bevre digende resultaten. Daar de goede gang van zaken op de kolenmarkt blijft aanhouden en de najaarszaken, zooals kan worden voorzien, de eischen der verbruikers nog zullen doen stijgen, mag ook op een gunstig algemeen resultaat over het tweede halfjaar worden gerekend. Aan de in aanbouw zijnde huizen in de Maarten Harpenszoon Tromp straat te Amsterdam heeft hedenmor gen een ernstig ongeval plaats gehad. Toen de opperman A. v. d. Bosch met een kalkfiiout naar boven ging ep deze op den steigor neerzette, ge raakte door den schok eenige klossen los waarop de schakels rusten die we der de kortelingen dragen. Het touw, doorweekt van de regen dat bij de kortelingen met de steigerpuien bijeen hield, bleek niet bestand tegen de zwaarte en gleed naar beneden. De geheeld steiger stortte daardoor in el kaar, de opperman v. d. Bosch en de metselaar T. Simonis, die op den stei ger aan het werk waren meesleepend. Zwaar gewond werd v. d. Bosch op genomen en per auto-brancard naar het Wilhelminahasthuis vervoerd. Ook de metselaar Simonis die na de val nog opstond en wegliep, doch een eind verder in elkaar zakte, werd met de- zelfdo gelegenheid daarheen gebracht. Beiden werden ter verpleging opgeno- meu. Brand in. spoorwegwagons. De brandweer werd Maandagnamid- dag opgeroepen voor een brand in tw'ee wagons met pakken stroo op het rangeerterrein van de Holl. Spoor aan den Loosduinscheweg te 's-Graven- hage. Toen de slangen wagen van den post Daguerrestraat ter plaatse kwam, ston den de beide wagons, de een bevat tende 8630 K.O., reeds in lichterlaaie. Terstond werd het vnur krachtig aan getast en toen ook een wagen uit de kazerne Prinsestraat bij het blus- schingswerk kwam helpen, was do brand met drie stralen uit de water leiding weldra gebluscht, hoewol de krachtige wind telkens de vlammen in het zeer brandbare materiaal weer aanwakkerde. De pakkerP&troo wer den ondertusschen van de wagons ge trokken en in de dichtbij liggende vaart gedompeld. Een der wagons had nogal eenige schade van het vuur geleden, de an dere nagenoeg niet. Het stroo was bestemd voor twee bewoners van Loosduiqen. De aluinsteen. In de „revue d'hygiène" vestigt nu dr. Remlinger er de aandacht op dat die antiseptische steen niet heel erg antiseptisch is. Hoe kan het ookDe steen komt van de eeno wang op andere en is een kweekplaats voor bacteriën bij uitne mendheid. Dr Remlinger heeft proeven geno men op dit gebied. Hij heeft een „steen" als het ware afgewasschen in gedistilleerd water, en hot aantal bac teriën, dat zich in dat water bevonden, heeft hij vastgeteld op ruim 68.000. Bij een ander bad vond hij ruim 59.000 bacteriën, en eens telde hij zelfs een nog veel grooter' aantal. Tot welke eindresultaten nu de bac- teriloog komt Wil hij den aluinsteen .afschaffen, en wil hij hiermee de baard- rijke helft der menschen met een on aangenaam gevoel laten zitten O neen, neen, zoo'n stukje steen is prac- tisch en.behoeft niet afgeschaft. Dr. Remlinger stelt voor, dat de coiffeurs respectievelijke wangen van hun patiënten behandelen met kleine aluin-pastilles, die np, het gebruik kun nen worden weggeworpen. De dader van den moordaanslag te Rotterdam, Koekoek. ia-Zondagmid- in het ziekenhuis gehoürd kunnen wor den. Een der kogels W hij op zich zelf loste was afgestuit op een rib, de tweede bevind zich nog in borst. Zijn toestand is echter niet levens gevaarlijk. Men schijft aan de N. Oron. Ct, Zaterdag waren de buurd van Don deren eenige heeren op de lange jacht, welke op een droevige wijze zou ein digen. Een der jagers, de heer v. d. T. van Usquert, voelde zich eensklaps onwel en begaf daarom naar 't café Hoving. Twee bemachtigde hazen nam hij zoo ver mee. In 't café aangeko men bleek zijn toestand zoo ernstig, dat onmiddelijk een dokter werd ge haald. Terstond nadat deze was aan gekomen, overleed de heer v. d. T. Men begrijpt de verslagenheid, die ,er heerschto onder de andere jagers. De overledene was 38 jaar en pas getrouwd. Moord en Zelfmoord. Omtrent het drama, dat zich Vrijdag avond te Heerlen afspeelde, lezen wij in de L. K. nog het volgende: De 22-jarige TheodoorH. van Kaal heide, mijnwerker, wilde sinds lang vrijen met de 20-jarige fabrieksarbeid ster Anna O. uit Teutelbroek. Daar H. echter zijn katholieke plichten niet naar den wensch der moeder van het meisje vervulde, verbood dezen eiken omgang van hem met haar dochter. H. was hierover erg ontstemd en dreigde meermalen Anna O. te zullen vermoorden, aan welk dreigement hij Vrijdagavond heeft getracht gevolg te geven. (Donderdag te voren was het loondag.) Toen het meisje in den avond tegen goed zeven uur van de fabriek huis waarts keerde, vatte H. post onder een heg vlak bij haar ouderlijke wo ning. Zonder woordenwisseling schoot H. op Anna O. en trof haar in het voorhoofd, doch niet levensgevaarlijk. Daarna schoot H. zichzelf in den slaap, zoodat hij zieltogend neerviel en niet lang daarna het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Nader vernemen we nog, dat de ontboden geneesheer dr. Wde wonde van het meisje niet gevaarlijk achtte, daar de kogel voor onder de hf arhuid ingegaan, eenige centimeters eerder weer uitgegaan was. Door het schot, dat H. zich had toe gebracht, waren de hersenen goraakt, die uit den mond naar buiten kwamen. Op last der politie werd het lijk van H. naar het lijkenhuis getransporteerd. De revolver werd door de politie in beslag genomen. Een veertienjarig kind van J. W. te Heemstede is Zaterdag onder een wagen geraakt en pan de bekomen wonden overleden. Te Schiermonnikoog is bericht ont vangen, dat do heer J. E. Bakker, le 8tnurman op het stoomschip Alpha, bij Archangel bij het sjorren van den deklast van boord gegleden en ver dronken is. Loodssloep omgeslagen. De loodsschipper T. Bloem, die hot stoomschip Minister Tak had beloodst, en de roeier A. Stanenburg, zijn gis ternacht door het omslaan van de loodssloep, op de Vlieroede verdron ken. Het lijk van Bloem is opgepikt en op Terschelling aangebracht. Drie andere inzittenden, die ook, te water geraakten, konden, worden gered. De zoon van den loodgieter Do Groot, te Amsterdam, die gisteren bezig was' aan eenige reparatie op het dak van het huis van zijn vader in de Jacob van Kampenstraat, hoek Gerard Doustraat, is uitgegleden en van het dak gevallen. In zeer boden- kelijken toestand werd hij naar het binnengasthuis vervoerd. Men meldt uit Vlissingon Het lyk van den Belgischen zeeloods L, Minnecre alhier, die in den storm vau 26 Augustus bij het vergaan van het stoomschip Kursk is verdronken, is onder Wissenkérke in Noord-Beve land aangospocld. Maatregelen van orde. Het verlof door den Haagschen bur gemeester gegeven aan het Plaatselijk Comité voor den Achturondag, tot het houden van een optocht met muziek op Zondag 15 September, is verleend onder de volgende voorwaarden 1°. dat de stoet te 12Va uur des namiddags zij opgesteld op de Prinse gracht tusschen Lijnbaan en Brouwers gracht en alsdan ronder oponthoud vertrekkendede hierna te noemen wegen volgePrinsegracht, Z.-W. Buitensingel, Vaillantlaan, Hoefkade, Oranjelaan, Rijswijksche Plein, brug verbindende laatstgenoemd plein met Pletterijkade en verder langs die kade en over het Trekvlietplein naar het meeting-terrein aan de,Binckhorstlaan; 2°. dat onderweg niet worde stil gestaan, tenzij de politie zulks in hot belang van de openbare orde of vei ligheid noodig acht 3°. dat tydens het formeeren van den stoet en gedurende den optocht geen toespraken worden gehouden en niet worde gezongen 4°. dat geen voertuigen in den stoet worden medegevoerd, met uitzonde ring van rijwielen, mits aan de hand en uitsluitend bij elkander en onmid dellijk volgende na het bestuur aan het hoofd van den stoet 5°. dat geen roode of zwarte vlag gen of andere vereenigingsteekenen aan banieren van bestaande vereeni- gingen in den stoet worden medege voerd, evenmin doeken, borden of transparanten, welke zijn voorzien van leuzen en dergelijke, tenzij deze recht streeks betrekking hebben op den acht- urigen werkdag en niet aanstootelyk zijn voor de gevoelens van andersden kenden, een en ander ter beóordeeling van de politie; 6°. dat zich geen militairen in uni form in den stoet bevinden 7°. dat geen gedrukte of geschreven stnkken van uit den stoet worden verspreid 8°. dat de bevelen door de politie te geven in het belang van de open bare orde, veiligheid en zedelijkheid, onmiddellijk worden opgevolgd. Portefeuille ontrold. Hedenmorgen werd in Hotel Coomans te Rotterdam van den houthandelaar M te Overschie, terwijl hy zich even had verwijderd uit de zaal, zyh portefeuille ontrold, waarin zich met verschillende papieren f 90 aan bankbiljetten bevond. Hoewel onmiddellijk de politie werd gewaarschuwd, en na sluiting der deu ren een onderzoek werd ingesteld, had dit geen resultaat. Een en ander verwekte in het op dezen marktdag overvolle café een heele consternatie. INDISCH NIEUWS. De „Deli-Ct." schreef in haar nr. van 13 Augustus Zoo langzamerhand begint het nu vrijwel onhoudbaar te worden. Do schroeiende zon en de bohorok hebben alles doen uitdrogen en het land schijnt een verzengde plaats geworden te zijn. Sedert den 18en Juli, toen er een buitje van 17.5 m.M. is gevallen heb ben we hier nog slechts één keer goeden regen gehad en wel op 30 Juli, toen er 16 mM. water is gevallen. Daarna is op den lstan Augustus nog een halve m.M. en op den §den nog één m.M. genoteerd. En/ voor het overige schroeiende zoq-bn bohorok. In verschillende fepihenteerschuren heeft men de laatste dagen des na middags het bewerken der tabak ge staakt, omdat de t& droge bladeren het hanteeren voor sprtatio, bundelen, en stapelen nietkunnen verdragen. Het buitenwerk traineert daarenbo ven ook door de hardheid van den bodem, die den arbeid bemoeilijkt. En nog iederen dag is de lucht blauw en hoog en staat de zon grinnekend aan den hemel. In Batoe Bahra heeft het eergiste ren geregend, wanneer zullen we hier van de droogte bevrijd worden Het „Soer. Hbl." verneemt uit Ba tavia, dat ds. K. Wielenga, missionair predikant op Soemba, Donderdag van Batavia per Vondel naar Europa is vertrokken, niet uitsluitend beoogt rust te nemen na de zendingsarbeid, maar eveneens naar Europa gaat in verband met de zaak Deysenroth. De door deze on zijn kameraad gepleegde gruwelen blijken een nadeeligen in vloed te hebben uitgeoefend op den zendingsarbeid, weshalve ds. Wielenga zich voorstelt maatregelen uit te lok ken in het belang van de zonding. OOUDA, 10 Sept. 1912. Aan het gebouw van het Provin ciaal Bestuur te 's Oravenhage werd gisteren aanbesteed het verruimen van den westelijken Qouwemond te Oouwesluis en hot maken van rem- mingswerken, meerstoelen, beschoei- ingswerken enz. te Oouwesluis, Bos koop, Waddinxveen en Gouda. Laag ste inschrijver was J. Visser Czn. te Papendrecht voor f 19630. Programma van het 8e Volkscon cert, te geven door het Sted. Muziek corps, dir. de heer Joh. O. Arentz, op Donderdag 12 Sept. a.s. des avonds ha'lf acht in het Houtmansplantsoen MarcheEn Promenade, T. Reuland; OuvertureClóopatra, F. Schweins- bergBolóroAndalouse, Andelhoff FantasieNabuchodo nosor, Verdi OuverturePoète et Paysan, Suppó PotpourriOitana, Balfe Valse La Catalane, W. v. PerckFantasie Faust, Gounod MarcheAfscheid, O. Mann. Bodegraven. Zondagavond oven voor den aanvang der Godsdienstoefe ning viel een der groote zware gas kronen in de Geref. Kerk in het ruim der kerk op de zitplaatsen met groot geraas. Voor enkele aanwezigen een schrik. Vijf minuten later en 't had menschenleven8 gekost. POSTERIJEN Buslichting. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Gouda brengt ter algemeene kennis, dat de laatste lich ting der bij-brievenbussen vanaf Woensdag 11 dezer, zal plaats hebben van 8.20—9 's avonds in plaats van 7.57.45 's avonds. De Directeur, HERMANS. Bovenstaande mededeeling zal vele ingezetenen aangenaam zijn. Immers velen, die niet wonen in de nabijheid van postkantoor of sta tion, waren verplicht indien zij des avonds na 7 uur hunne brieven nog wilden verzenden, deze altijd aan het postkantoor of het station te bezorgen. Door dezen maatregel is althans dit bezwaar eenigszins ondervangen, hoewel een later lichtingsuur, 10 uur b.v., nog gewensohter fcou zijn. Onze tielllusireerde Weekbladen. Het Leven opent deze week met een mooie foto van den bergwegwedstrijd voor auto-racewedstrijd over den Mont- Ventoux en vervolgt verder met ar tikelen en foto's van de watersnood in Engeland, 32e Ned. Letterfe.congres, het nieuwe Tooneelgezelschap Crispijn en v. Biene van Frascati, het gozol- schap-Heijermans, Louis Bouwmeester, de Zwitsersche manoeuvres, vrouwen flirt, de herhalingsoefeningen in cari- catuur, klein-leventjes, enz. Algemeen Nederlandsch Sportblad. Morgen verschijnt het eerste num mer van het Algemeen Nederlandsch Sportblad, een wekelijksch orgaan, dat in rijk geïllustreerde uitvoering alles zal geven wat er op sportgebied voor valt. Een staf van bekwame medewerkers doet verwachten dat de inhoud van dit nieuwe blad op oen hoog peil zal staan. Yoor bijzonderheden omtrent deze uitgave verwijzen wij voorloopig naar achterstaande .advertentie. Vliegen. De vliogschool te Katwijk. Katwijk zou een vliegschool krijgen. Tot nog toe is deze erniet. Om tot oprichting to komen zijn een massa moeilijkheden uit dén weg te ruimen. De heer Eugène Mulert zag daartoe geenkans in zoo kort tijdsbesték. En tot overmaat van ramp viel de benoemde leider der school, de heer Eugène Oaly uit Frankrijk, nog bij eon zyner tochten. De lieer Mulertt zal zioh thans naar Antwerpen begeven om daar de wed strijden met hydro-aoroplanes bij te wonen. Ilij zal daar het geschikste toestel kunnen kiezen voor de Kat- wijksche vliegschool. Ook de Belgische rogoering zal daar oen keuze doen uit de vele modellen, om er daarvan eenige exemplaren naar de Kongo te zonden. Van oen vlucht van Enkhuizon naar Stavoren, door Jan Olieslagers, komt niets. Mén kon er geen genoeg geld voor krijgen. Ongeluk te öray. Reuter seint uit Oray, dat daar Zon dag bij oen vliegvertóoning de een dekker van den vlieger Bóard in een volksmenigte is terechtgekomen, waar door twee personen gedood en twee anderen zwaar gewond werden. De Parijsche Presse deelt over hot ongeluk o.m. de volgende bijzonder heden mede Om half vier zou Bóard de lucht in gaan; zijn toestel stond voor drie kwart naar den kant van het publiek gekeerd, op de afrit klaar. Toen het in beweging gebracht werd, reed het een meter of vijftien over den grond voort, zonder even wel in de hoogte te gaan. In een oogenblik had het de afsluiting, waar achter de toeschouwers zich ophielden bereikt en deze vernield. Daarbij kantelde het vliegtuig ver scheidene malen achter elkander mid den in de volksmenigte, terwijl de schroef de menschen, die zich in de rihbijheid bevonden, wegmaaide. Ver scheidene toeschouwers hadden de tegenwoordigheid van geest te gaan liggen. Vier personen, o. w. twee da mes, werden op slag gedoodvan een man werd een hand afgeslagen, drie andere porsonen zijn in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht Een van dezen, een oude dame, was stervende. Bóard had zich, door den schrik ver bijsterd, uit de voeten gemaakt. Men wist hem echte? te achterhalensnik kend verklaarde hij, dat hij do ont steking wei had kannen verbreken. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 32, 2e 29, 3e 24 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer lste kw. 35, 2de kw. 31, 3de kwv 26 cent per half kilo. Oraskalveren groote aanvoer. Handel in vet vee stug, lager in prijs. Stieren met redelijken omzet, prijzen iets lager. Vette Kalveren prijs houdend. Op de magere markt was de handel stug, prijzen lager. Oroentenveiling te Gouda. 10 September 1912. Bloemkool (le soort) f 15 per 100, 3 soort) f 9 per 100, Wortelen f 2.tot f -.per h. bos. Kropsla f 2.tot f -.per h. Postelein f 0.60 per mand. Prinsesseboonen f -.p. d. Komkommers (gelo) f 2 tot f 4 en (groene) f 1 tot f 4 per h. Snij- boonen f 1.tot f 2.25 p. d. Uien f 2 per 100 pond. Roode en Sav. kool 4 tot 8 cent per stuk. De toestand in Brazilië, Rio Janeiro, 10 Sept. De rust is thans definitief hersteld in Para. dank zij do aankondiging dat Martirfuï can- didaat zal zijn voor het presidentschap. Oxford, 10 Sept. Bij eon ongeluk met een vliegtoestel werden de be stuurder en zijn passagier gedood. Beide inzittenden moeten officieren zijn van het Engelsche leger. Lègermanoeuvres. Amsterdam, 10 Sept. De geruchten betreffende het niet doorgaan van de legeroefeningen in het zuidelijk deel der Stelling-Amsterdam, wegens het te zachte terrein, worden niet ambtelijk bevestigd. Wel is er in het plan oenigo ver andering gekomen, zoodat van 20—27 Sept. a.?. de manoeuvres door den Minister van Oorlog in persoon zullen worden bijgewoond en zal Z.Exc. eiken dag na afloop der oefeningen naar den Haag terugkeeron. De Minister van Koloniën, de Waal Malefijt en zijn ambtgenoot van Bin- nenl. Zaken begaven zioh heden naar Leiden ter bijwoning van het Int. Congres voor Godsdienstwetenschap. Washington, 9 Sept. Er zijn tus schen Nederland en de Vereenigde Staten onderhandelingen begonnen over de aanneming van eenzelfden standaard van uitrusting van reddings middelen aan boord van de schepen der beide natiën. Den Haag, 10 Sept. Do Generale Synode der Geref. Kerken in Nederland kwam hedon alhier bijeen ter - verkie zing van een hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen (vac.-Dr. Noordtzij). Op de voordracht waren geplaatst Dr. Ribberbos te Bussum en Dr. van Es te Leeuwarden. Do eerstgenoemde werd gekozen. Ter bezetting van de 5e hoogleeraarsplaats* waren op de voordracht geplaatstDr. Hoekstra te den Bosch en Dr. Wiolinga to Amster dam. Deze laatste werd gekozen. Men seint uit Batavia dat de stad door cholera besmet is verklaard. Weenen, 10 Sept. Volgens de „Neue Freie Presse" zal Woensdag de onderteekening plaats hebben van het vredesverdrag, doch zal die onder teekening nog geheim gehouden wor den tot de opening der Turksche Kamer. De vrede zal worden gesloten zon der formeelen wapenstilstand. Slechts zal Italië zich verbinden verdere aan vallen op Tarksch gebied achterwege te laten. Turkije zal aan alle uitge wezen Italianen toestaan in Turkije terug te keeren. Libië zal in den toestand blijven zooals die thans is, totdat de vrede voor goed gesloten is. van alle nog voorhanden zijnde Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, benevens oen groote partij Japon- Htoffen en Zijden tot buitengewoon lage pr ij zen k contant. Specialiteit in Nouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN7 Sept. Jan, ouders P. de öooijer en O. Huisman. Jo hanna Maria, ouders J. Lorió en H. W. van Putten. 8. Nelly Alida, ouders P. Begeor en N. A. Schaap. 9. Christiaan, ouders C. van den Heuvel en J. C. Lauffer. Hendrika Maria, ouders O. van Uunen en H. M. Heijgen. Anna Catharina Sophia, ouders O. C. Hornes en O. P. van Leest. Hendrik, ouders H. van der Linden en A. Peletier. OVERLEDEN: 10Sept. M.Oskam, geh. met I. Roelf of Roelofs, 33 jaar. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.04 te Stornoway, laagste stand 746.00 te Stockholm. Verwachting tot den volgenden dag Matige tot krachtige noordelijke tot noordwestelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde tem peratuur. VAK DEN Ëffeutenliaadel te A nistnrdani 10 SEPT. 1912. B. Vorig» lioeri *eo Staatsieenineen Koe£ bede» Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 79V% 79B/i« Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 873/f Port. Obl. 3de Serie Amort. Sohuld 3 pet. 649/u 64*/a Russische Obl. 1906 5 pet. 111 Vis ld. OdI. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 86 87% ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1807-69 pet. 87 Vi W,l/u ld Obligatie 6o Emis sie 4 pet 87''j Japan. Obl. 1899 4 pet. 845/, Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 46 Brazilië. Funding Loe- ning 6- pot. 103% d. Obl. 1889 4 pet. 86% 6 Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. 69n/u Bauk- en Creüiet-lnstel- llngen. Ned. Bankaandeelen 213% Industr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. 607/i# 60l/ls Id.Smelting&Refining Co. Cert. v. A and. 86l/i Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. 27 26% U. S. Steel Corp. Cert. v. öew. Aand. 74Vu 74% Kol. Credlet lnstell. en Cultnur Ondernemingen HandeLver. „Amster dam" Aand. 193 193 Jav. Cultuur Mij. Aand. 286 286 Ned. Handel-Mij.C.v.A 189% HUnbonw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Oew. Aand. 32 32% RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. 264 264% Great Cobar Aand. 104 108% Petrolenm-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Oew. A. 164% 164% Kon. Nod. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A 519*/% 620% Shell" The Transp. A Trad Oy. O. v. O. A 626 Scheepvaart HUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 190 Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Il7l/j 120 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 20% 20%< Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. 94'/j Diversen. Maxwel Land öpant Cert. v. Aand. 4%6 Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. 12%6 llb/lt Spoorwegen. IloM. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoor weg-Mij. öew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash öew. Aand. Premieleeningen. AmsterdamAand.3pct 100%« 100 u/i6 Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 146% GELDKOERS. Prolongatie 3%4 pCt. Amerikanen tamelijk vast, Marine- waarden iets luier, Steels oploopend, Petroleum wat lager, Geconsolideerde prijshoudend, Dordtsche iets beter, Tabakken tamelijk stil en prijshou dend, Amsterdam—Del i iets lager, Rubbers stil, eerder iets beter, Nat. Staatsf. lager. 87 87'/, 92 92 0272 62"/,. 1867, 86'/, 967,, 96'/, 35ls/„ 86"/,, 170'/, 171'/, 6 5'/.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2