QLASBN, TBEÜ tMERKteletten .E. Alter iraclil 269* IAG, Woensdag 11 September 1913. 51e Jaargang. No. 11966. Bixltexilaxid.. TTit d.® Fers. Buitenlandsch. Nieuws. FEUILLETON. HET OFFER. TZD-A- HALTER icht 269*, LAG. UDE. muit, tie van Beeldende ilder. Architect en e van Bouwkunde ht. ^Tiewws- en voor Q-oixd-s- ena. Oïxxstr eHsezx. UYZ0NEN HEM. MN en de stad aan huis fUUU. wAitmu (Wordt vervolgd.) O. BIJL, EBAART Lz. WARENHUIS, Spuistr. Den Haag. BflT Alle Luxe- en Huish. Artikelen Amerika. Roosevelt en Taft. De aanhangers van Roosevelt zijn irvantatl H. TE WAAR- ren neskleeding. of gedeelten rgoed. Men ADRESx KS it. Jansktrk, der tekeningen eni. (RICHT DER l ABETH, CENT. [Illgevers, Gouda terug, :t zijn merkt is, en Verschijnt dagelijks prTjs van-het aITo n n e m¥nT7 Per kwartaal Idem franco per post an A Zn., Goud*. ry geregeld tijdig n ontvangen van ten, vermakelyk- le dan in onne Duitsohland. Chineesche studenten te Göttingen. De Chineesche minister van Onder wijs en de directeur van de rijks-uni- versiteit te Peking hebben de univer- siteit te Gottingen verzocht, hem in te lichten omtrent de nq£<rar-, wis- en scheikunde, zooals die daar onder wezen worden. In den komenden win ter zullen verscheidene Chineezen daar De Italiaansch-Turksche oorlog. Italië en Turkije. Constantinopel, 9 Sopt. Volgens een bericht uit Smyrna hebben verscheiden Italiaansche oorlogsschepen gedemon streerd voor Scalanova (havenstad in het Klein-Aziatische vilajet Smyr na,, tegenover Samos) en zou den zij de stad gebombardeerd heb ben. ELFDE HOOFDSTUK. Dietrich Kruse zat in zijn kamer en las de aanteekeningen van zijn verstooten kind. 33) De kleine magere Rika stond er naastdoor het vuur beschenen, roerde zij in de pan. Hendrik liep naar haar toe. „Tante, wij brengen u een gastneen, eigen lijk een, die hier thuis hoort, die nier rechten heeft. Kijk, dit is uw zusters dochter, zij brengt u de groeten van haar overleden moeder? „Dora?** stamelde zij verschrokken en keek bleek en bevend naar Marie. „Ja, tante, mijn moeder heette Dora en was uw jongste zuster? „Kind kind en je zegt, dat ze dood is die arme meid „Waar is Grootvader?** vroeg nu Fedor. „In de kamer, jongen? „Kom dan maar mee, Marie? riep Hendrik. „Zou het niet beter zqn, dat wij hier blijven en Marie met tante Rika naar binnen laten gaan fluisterde de kandidaat. „Neen, ik bljjf by haar? GülIffllE COURANT. behalve Zon- en Feestdagen. PRlTs DERADVERTENTIËN: f 1.25 {«ESS Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 1 50 Elke regel meer 1 0.10 - Met Geïllustreerd’Zondagsblad 1 50 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Idem franco per post1 90 Fyz 5 Jf Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit* Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange betaling, elke regel meer 0 ets. Reclames t 0.25 per regel. Tiexdeweg 61, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Groote letters en randen naar plaatsruimte. Telefoon ïnterc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon latere. 82. AZIJN VAN THEEËN worden rd in verzegelde ran vijf, twee en en een Ned. ons leiding van Nom- ’rijs, voorzien van ■and Merk, vol- Vet gedeponeerd, ot de uitvoering ierde orders aan- Voor zij weggingen, reikten zij Marie de hand. Zij stond tegen haar koffer leunend, met neergeslagen oogen, waaruit een paar groote heldere droppels over haar bleek gezicht rolden. Fedor trok bij het weggaan Rika aan haar mouw. „Geef haar wat te eten, tante, zij is zeer zwak? De blik van beide jonge mannen rustte met warme deelneming op hun beschermeling, toen zij de kamer ver lieten. Rika, die nu wist, wat zij had te doen, legde den arm om het ineisje en zeide„Kom hier, kind, ga hier maar op de bank zitten. Zoo, nu zal ik eerst een glas melk voor je halen, dan zal je wel een beetje opknappen? Marie bevond zich werkelijk in een toestand van halve verdooving. Zij steunde het hoofd op de hand en voelde, dat de vele en ontroerende indrukken van dezen dag haar weer dreigden te overweldigen. Hoe zou de oude man daar binnen over haar toekomst beslissen De strenge trekken van zijn indrukwek kend gelaat hadden haar vrees inge- boezemd, en tegelijkertijd voelde zij, hoe haar moeder zulk een vader moest hebben vereerd. Zij had wel dadelijk op de knieën om zyn liefde willen smeeken. Zij wilde niet rusten, niet moede worden, voordat zij van hem vergiffenis voor de geliefde doode had afgebeden. Maar wanneer hij haar niet in zijn huis wilde houden, wat dan De uitnoodiging van haar beide jonge neven, kon zij niet aannemen, dat voelde zij wel. Daar kwam de kleine goede Tante met de melk. Marie dronk met groote teugen en meende, dat nog nooit iets haar zoo heerlijk had gesmaakt. „Zie je wel, kind, je bont heelemaal uitgepnt, nu zal het wel’beter met je gaan? Zij vroeg naar de geboorteplaats van het meisje en vertelde, hoe lief zij haar moeder altijd had gehad. En tenslotte zeide zij „Wees maar niet bang voor Vader, hij is eigenlijk zeer goed, en het zal wel goed met je terecht komen? Zij logde haar arm om het meisje en trok hot naar zich toe. omstandigheden gaf dus het zonder linge schouwspel te zien, dat de Kre- tenser Venizelos zijn medelandgenoo- ten, die doende alsof zij reeds Griek- sche provincie waren, ook afgevaar digden hadden gekozen, moest tegen werken en de afgevaardigden den toegang tot de Kamer ontzeggen. Gedwongen door de mogendheden was het de Kretensers onmogelijk hun plannen door te drijven, maar de haat tegen al wat Turk is, groeide er door. Elke gelegenheid om hun haat te uiten grijpen zij aan en zoo zijn dezer dagen enkele Kretenser vrijscharen naar Sa mos getrokken om daar tegen de Tur ken strijd te voeren. Maar ook dit maal hebben weer de mogendheden het geval verhinderd. Zij hebben het schip waarop de Kretensers naar Sa mos waren vertrokken aangehouden en alle vrijwilligers op verschillende vaartuigen overgebracht. Do Kreten sers zijn echter niet ontmoedigd. Zij zullen een tweede expeditie uitrusten omdat zij willen vergelden den steun, die de bewoners van Samos in 1896 en ’97 aan de Kretensers hebben ver leend, door verschillende families oen toevlucht op hun eiland aan te bie den. Waarschijnlijk zal dc tweede expeditie’’ wol niet veel beter afloopen dan de eerste. plotseling vaal. Zijn kin beefde en de zware witte werkbrau wen zonken over de oogen, terwijl hij het hoofd boog. Marie zag hem met strakken blik aan. Eenige oogenblikken lang heerschte er diepe stilte. „Waar hebt ge den brief?** „Hier, in de# koffer, Grootvader? Hendrik tilde den handkoffer op de tafel, het meisje maakte hem open en nam de geschreven stukken er uit. Asjeblieft Grootvader, hier hebt u ze? Zij gaf hem ook den aan haar gerichten brief. Met onzekere hand stak de oude man de papieren iri zijn zak, stak een licht aan, en ging zonder een wóórd te zeggen, in zijn kamer daarnaast. Hendrik vond de ontvangst en de behandeling van de bloedverwante lang niet harteljjk genoeg. Hij ging voor Marie staan en zei„Wanneer de oude je onaangenaam bejegent, nicht, dan kan Tante je bij ons brengen. Het is slechts een paar honderd schre den langs de dorpsstraat, en dan de groote boerderij aan den overkant. Ik zal bij de poort op je wachten, en Moeder zal haar zustersdochter zeker met open armen ontvangen? „Ook bij mijn ouders zult ge iederen dag in de pastorie welkom zijn,voegde Fedor er by. Kreta. III. De revolutie die in Turkije uitbrak tegelijkertijd datZaïmis zijn betrekking als gouverneur van het eiland aan vaardde, bracht een heele verandering in den staat van zaken op den Balkan. De Jong-Turken maakten aan den ouden wantoestand in het slordige be stuur een einde en stelden daarvoor in de plaats een krachtig zelfbewust bestuur, dat van Turkije zou hebben te maken een modern constitutioneel land, een land dat zijn zaken zelf zou regelen. De betrokken mogendheden begrepen dan ook zeer goed, dat sloe gen zij hun slag nu niet, die kans daarop voor eenige jaren verkeken zou zijn. Oostenrijk-Hongarije annexeerde Bosnië en Herzegowina en Bulgarije noemde zich onafhankelijk van Turkije. Ook Kreta trachtte zich nu voor de zooveelste maal van het gehate Turk- sche juk te ontslaan. Het verklaarde zich bij Griekenland aan te sluiten, de Grieksche grondwet werd afgekon- digd, de Grieksche vlag geheschen en de ambtenaren en politie werden be- eedigd in naam van den Koning van Griekenland. Maar weer verhinderden de mogendheden de samenvoeging van de twee bijeen bohoorende oestand- deelen. Nog altoos achtten zij niet de tijd gekomen om den dubbolzinnigen toestand te veranderen, hoewel het te voorzien was, dat Turkije, zoo het zelfs maar eenigszins zelfbewuster werd, in het vervolg in geen geval in een geheele afscheiding zou berus ten. Was nu Griekenland maar een inwendig en uitwendig sterker land geweest, maar dit was geenszins het geval. Veeleer had Griekenland nog s&ich zelf te verbeteren. De verschil lende regeeringen, die elkander op volgden, deden immers allen even wei nig ter verbetering van den toestand die in de eerste plaats noodig was, wilde men tot een verwezenlijking van de Pan-Helleensche denkbeelden ko men. Die tijd ligt gelukkig achter Griekenland. Na het optreden van den kolonel Zorbas is de toestand aanmerkelijk verbeterd. In de eerste plaats is de grondwet herzien, en het is vooral de 'Kretenser Venizelos, die in die dagen op den voorgrond trad. Weldra werd hij met de leiding der regeering be last. Een eigenaardige samenloop van Zoo traden zij gezamenlijk, Hendrik, met den koffer vooraan, de deur in die dicht bij den haard naar de kamer toegang verleende. Dietrich Kruse zat bij een klein petroleumlampje aan tafel en las het officieele blad. Toen die vier binnen kwamen, keek hij verwonderd op. Wat wilden die twee jonge mannen nu weer? Nu trof zijn blik de vreemde linge, hij stond op, keek haar strak aan en stamelde onbewust„Marie Zijn dochter dacht, hij herkent de gelijkenis met onze overledene moeder, en zoo ziet zij er ook uit. „Dooden komen niet weer t Grootvader,** zei Hendrik met vaste klankvolle stem. „Maar gij nu zelf, dat zij van uw bloed dat het uw plicht is, haar vriendelijk op te nemen? „Wilt ge mij myn plicht leeren, melkmuil stoof de oude man op „Zeg eens, meisje, wie ben jy ?u „Ik ben het eenige kind van Dora Kruse. Mijn arme moeder is zeer on gelukkig gestorven, omdat haar vader haar geen vergiffenis wilde schenken, en zij heeft mij den plicht opgelegd, een brief aan haar vader te brengen en voor haar vergiffenis af te smeeken? Het frissche oude gelaat van Die trich Kruse werd by deze verklaring beroemde kerkglazen t nAn leeftjjd is overleden een fabrikant te menschen vriend. Eens voor een sana- Dr. Kuyper’s aftreden. De ontslagname van Dr. Kuypdr als lid der Tweede Kamer voor Om men, om redenen, die in een bijzonder eigenaardig gestyleerd attest van diens geneeskundige worden omschreven, heeft in de groote pers, zooals to verwachten was, nog al oenig com mentaar verwekt. De toon dezer persstemmen is al gemeen weinig waardeerend. Wel is door deze ontslagname het gevaar afgewend Dr. Kuyper nog eens weer achter de Ministerstafel te zien, doch overigens zal wat de party verhoudingen aangaat het antirevolutionair zoowel als het coalitieverband wel van uit de Kanaalstraat in den Haag worden gedirigeerd in de gewenschte richting. Mogolijk is deze wyze van partij leiding nog gevaarlijk», omdat nu in de Kamer althans geen verantwoor ding «neer kan worden gevraagd. Wij laten hier eenige uittreksels uit de groote bladen volgen De Nieuwe Rott. Cour, meent, dat dr. Kuyper‘s besluit van groote betee- kenis kan zijn. Dr. Kuyper’s ontslagneming zal als het ware de eerste belangrijke proef zijn, waaraan de deugdelijkheid van het door hem in zijne partij gevestigde systeem zal worden onderworpen. Zal de anti-revolutionaire Kamerclub zon der dr. Kuyper iets zijn, iets met eigen inzichten en, vooral, eigen bosef van verantwoordelijkheid, nu zij op eigen beenen zal komen te staan. Of zal zij thans ook voor het oog van het land ineenvallen tot wat zij, volgens velen, reeds lang is een groep leden zonder kop of stuur? Satellieten, gehoorza mend aan een geheimzinnig bevel, trouw meedraaiend en wentelend met de hoofdster, of een aantal leden, samen vereenigd door een vast begin sel, en samen werkend in een stelsel, waarin de kracht van elke persoon lijkheid over en weer haar invloed op de andere doet gelden Board of Trade over Augustus jl. is een nieuw bewijs voor den zeldzamen bloei, dien Engeland onder zijn vrij- handelstelsel zoowel in zijn in- aïs uitvoerhandel doormaakt. Enkele cij fers mogen, ten bewijze aan bedoeld verslag ontleend worden. De invoer bedroeg in de vorige maand voor een waarde van 59.686.976 tegen 50.548.929 in de eorrespon- deerende maand van het vorig jaar, een vermeerdering dus van ongeveer 110 millioen gulden; voor den uitvoer waren deze cijfers resp. 4B43.778.721 en 36.082.700, een vermeerdering dus van ruim 90 millioen gulden voor den lier-uitvoer resp. 9.957.760 en 6.649.132, een vermeerdering van bijna 40 millioen gulden. Natuurlijk heeft men bij deze merk waardige voorspoed-cyfers in ’t oog te houden, dat in Augustus van het vorig jaar do bekende spoorwegsta king viel, en dat dit jaar, door de dokwerkersstaking te Londen, een deel van den handel van Juli op Augustus werd overgebracht. Echter ook wan neer men mot deze factoren behoorlijk rekening houdt, blijft er een toename der in- on uitvoeroijfors voor alle tak ken van handel te oonstateeren, als waarop geen enkel ander land wijzen kan. Merkwaardig is het, dat van de unionistische organon, die voor eenigen tijd nog zoo gretig eiken maandstaat van den Board of Trade naspeurden, thans geen enkele ook maar eenigen commentaar geeft op bovengenoemde Augustus-cijfers. „Wanneer deze het resultaat waren geweest van een beschermend sys teem, dat zouden zij schrijft de Westminster Gaz. - de volkomen rechtvaardiging van dit stelsel betee- kenen, doch nü zijn zij het resultaat van Vrijhandel.” Op 84-jarigen le Sir Robert Pullar, Perth, een schonk hij 10.000 ps. torium voor longzieken, een ander maal 8000 ps. voor badhuizen, twee maal 5000 ps. voor andere goede din gen. Merkwaardigst misschien aan den man was, dat hij op 79-jarigen leeftijd nog lust kreeg, lid van het Lagerhuis te worden. Hij werd te Perth gekozen en vertegenwoordigde het district tot 1910. erg in hun wiek geschoten naar aan leiding van de berichten over plannen van Taft tot inmenging in de Mexi- caansche moeilijkheden. Zij vreezen, dat Taft indien hij daartoe over gaat plotseling een groote popu lariteit zal verwerven, hetgeen hem bij de verkiezingen zeer ter stade zou komen. studeeren. Reeds zijn daar tal van Ja- pansche studenten, die vroeger meer naar de Engelsche universiteiten gin gen, doch tegenwoordig aan de Duit- sche de voorkeur geven. Het rijksgerecht heeft de cassatie van den Nederlandsch<n arbeider de Bruyn verworpen, die te Krefeld ter dood veroordeel^ was wegens beroo- ving en vermoording van een koop man. Zoo van de Zwitsersche manoeuvres teruggekomen, heeft de Keizer zich eergisteren mot den koning en den kroonprins van Saksen en hun gevolg in ongeveer 30 auto’s naaf Meissen begeven, om de Duitsche manoeuvres te leiden en te aanschouwen. Bij de oude brug over de Elbe te Meissen wachtten al de hooge officieren hen op. Van Meissen ging de tocht verder naar Oschatz. Gisterenmiddag en -avond zijn de roode troepen op verschillende punten de Elbe o ver getrokken. Zij stelden de blauwe reserve aan den anderen kant buiten gevecht. Op den laten avond mengde de artillerie zich in het ge vecht. De vliegers hadden ’s middags meegewerkt. Aan de pers is verzocht, om over zekere dingen niet in bijzonderheden te treden, omdat de manoeuvres zoo veel mogelijk een nabootsing zijn van den werkelijken oorlogstoestand. Zwitserland'. Keizer Wilhelm en dr. Enderli. Uit Zurich wordt aan het „Berl. Tagebl? geschreven dat onder de offi cieren van de eerewacht welke te Zürich den Keizer opwachtte en tevens voor den veiligheidsdienst moest zor gen, de ook in buitenlandsche schut- torskringen bekende socialistische ad vocaat dr. Enderli was. Bij den rit van het station naarde villa Rietberg, reden naast het rijtuig van den Keizer 2 officieren een daar van was alweer dr. Ën(16rli. In de villa Rietberg eindelijk, was Enderli commandant van de wacht. Als zoodanig schonk hem de Keizer een gouden speld met zijn initialen in edelgesteenten. Dr. Enderli is zoo ver standig geweest dit geschenk aan to nemen. „Ach waren alle menschen wys....” Enqeland. V rij h andels-spoorspoed Het jongste maand-overzicht van den léunie”, 8 uur, Jemengde Zang- Spoel”. jelekade, 2 uur ida S. D. A. P k, 8 uur. Üitvoe- ognummers. en Woningtoez, iderstandscomm.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1