Seizoen-Opruiming, Stadsnieuws. ■D. SAMSOM, Gouda, Binnenland. Gemengde Berichten. allerlei. Rechtszaken. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Groote Jaarlijkschc m ui'/.. - Dat is de vraag, waarop de anti- revolutionnaire Kamerclub ons in 'fc naaste jaar het antwoord zal hebben te geven. Dat de heer Kuyper zich thans of ficieel en voor goed uit hot parlemen taire leven, d.w.z. uit de practische staatkunde teruggetrokken heeft, blijft een besluit van gewicht, aldus gaat het blad voort. Het is een rustpunt, waar men een oogenblik bij stil wonscht to staan. Zeer jammer is, dat niet ook de poli tieke tegenstander in dit afscheid met oprechtheid kan deelnemen. Dat ware niet onmogelijk geweest ten aanzien van iemand met talenten van den persoon, die uit het publieke leven heengaat. Bij alle verschil van inzicht kon er plaats zijn voor waardeoring, ja zelfs voor eerbied voor hetgeen zulk oen had gewrocht. Daartoe ware noo- dig geweest, dat men in hem had lee- ren kennen den man van stoere be- ginsolon, en daarvoor alleen strijdend. Zoo hebben wij den hoer Kuyper in zijne lange parlementaire loopbaan niet loeren op prijs stellen. Zijn strnd is er bovenal een geweest om ae macht. Al zijne onmiskenbare veel zijdige talenten zijn op dat eene punt toegespitst geweest. Theoloog van aan leg en niet zonder talenthij heeft de theologie uitgebuit ten bate van politieke doeleinden. Zonder twijfel een man met staatkundig inzicht en doorzicht, eene persoonlijkheid met allo vermogens om een groot staats man te zijn hij beeft politieke wetenschap nooit tot hooger doeleind in werking gesteld, dan ter verkrij ging van een stombussucces. Hij is gedraaid met vele winden, wierp be ginselen overboord gelijk de kapitein van een in nood verkoerend schip zijne lading; maar wat heeft hij bereikt, waar, door de jaren heen, beginsel uit spreken zal Hij was redenaar en schrijver als wellicht sedert lange jaron geen ander. De gave van het woord heeft hij misbruikt tot demagogie, en van zijn schreven wordt wellicht afgezien van den vorm het beste gezwegen. Hij had door zijn woord, waarvan eene magische bekoring uit ging, voor zgn volk een weldaad kun nen zijn hg voedde het op tot twee dracht en twist, en wat het allererg ste istot onoprechtheid bovendien. Is het niet verschrikkelyk, wat een van zijn naaste volgelingen, bij wijze van vergoelijking, van hem getuigde dat hij nimmer de waarheid sprak? Zoo gaat hij heen, zonder door den politieken tegenstander te worden be treurd als oen nobele strijder, dien men, niettegenstaande alle verschil van ge voelen, per slot van rekening toch zeer ongaarne mist. Het had, gelijk wij zeiden, anders kunnen wezen De reden, waarom de heer Kuyper zich terugtrekt is zeker heel treurig. Er is iets weenioedigs in, dat hij om gezondheidsreden van het parlement afscheid jnoet nemen. Te meer, omdat men zou willen, wanneer zulk een man rust moet gaan nemen, hem iets anders te kunnen toewenschen, dan rust vooral rust. Het Handelsblad schrijft Het aftreden van dr. Kuyper als lid van do Tweede Kamer is,, hoe merkwaardig ook de politieke figuur is die met hem uit de Kamer ver dwijnt, thans niet van zeer groote practische politieke beteekenis. Den invloed dien dr. Kuyper had, oefende hu niet in de eerste plaats als Kamer lid, doch als leider der antirevolution- naire partij en als hoofdredacteur van do „Standaard". Als zoodanig heeft hij een groot medezeggenschap, zonder verantwoording, in de regeering van het land. Het feit, dat iemand buiten de regeering op zulk een merkwaar dige wijze leiding kan geven, is niet te verklaren door zijn positie als Ka merlid wij gelooven, dat de groote macht die zijn woord nog steeds bg de massa der politiek-kerkelijke kiezers hoeft, do eenige reden is van zün extra-parlementaire machtspositie. Mi nister zonder-portefeuille blgft dr. Kuyper nog, ook na zijn aftreden als Kamerlid, lieeds had hg, door zijn klimmende doofheid, in zeer veel min dere mate aan de Kamerdebatten deel- fenomen en toch is ieder overtuigd, at juist den laatsten tijd de invloed van dr. Kuyper grooter is geweest dan ooit. Wij achten den invloed van dr. Kuyper een verkeerde, oen die slechts ton nadeelo van goede parlementaire verhoudingen en goede politieke zeden werkzaam is geweest. Doch juist daar om hooren wij zonder vreugde, dat dr. Kuyper dien invloed voortaan geheel van achter de schermen zal uitoefenen en dat hij nooit meer in de volksvertegenwoordiging ter ver antwoording kan geroepen worden. De „Nieuwe Courant" sohrüft: „Het terugtreden van dr. Kuyper uit het parlement is van groote, hoe wel niet overwegende, beteekenis uit f>olitiek oogpunt. In de Kamer ver iest de anti-revolutionaire fractie haar chef, die het bleek nog in het af- geloopen jaar, bij do behandeling der Staatsbegrooting, bij de Radon- en Ziektewet en bij zoo menig ander hoog-politiek onderwerp ook al neemt hij aan de debatten weinig deel, een voortdurenden, dwingenden in vloed op zijn troep (en zelfs op on willige hulptroepen) oefende, van dag tot dag, van uur tot uur soms, zoo rechtstreeks en zoo persoonlijk moge lijk. Er is niemand in zijn Kamer fractie, die voor plaatsvervanger van dezqn Leider in aanmerking komt er is daar zelfs niemand „qui brille au second". Dr. Kuyper's epigonen bleven buiten de Kamer. Voor de naaste toekomst is het schrikbeeld van een nieuw minister schap van den premier van 19011905 vervallen. Voor welke zijde rechts dan wel links dit als politieke winste mag worden aangemerkt, zij in het midden gelaten. Evenwel, verdwijnen van het poli tieke tooneel doet dr. Kuyper niet. En dit verschoont zijn tegenstanders van den niet zoo gemakkelijken plicht te zijnen aanzien het „van dedooden niets dan goeds" te betrachten." In oen der merkwaardig gestyleerde adviezen wordt gesproken datDr. Kuy per ook buiten de Tweede Kamer de kunst zal verstaan om in woord en geschrift het zijne ten beste te geven. Do N. Crt. wijst er op dat dit slechts kan duiden op het aanhouden van de hoofdredactie van „de Standaard", waarvoor Dr. Kuyper volgens zijn mededeeling bij zijn jubileum nog geen opvolger had gevonden. Wie daarbij bedenkt, zoo zegt het blad verder, dat volgens hetzelfde attest Dr. Kuyper's otium behalve cum dignitate, ook laboviosum belooft te zijn en zich herinnert welk een mach tigen druk hg jaren lang op de va- derlandsche staatkunde heeft geoefend, zonder als Kamerlid of minister daar aan deel te nemen, die gevoelt zijn deernis wegens dit om physieke rede nen onvrg willig heengaan, wijken voor het vermoeden, dat daarmoe van den politieken invloed welke van de Ka naalstraat uitgaat, niet zoo heel voel wordt prijsgegeven. Do beteekenis van een afscheid heeft dr. Kuyper's besluit voornamelijk slechts voor Ommen. De uitsluiting in het confectiebedrijf. Men meldt uit Amsterdam Gistermorgen hebben de patroons in het confectiebedrijf de aangekon digde uitsluiting hunner werklieden ten uitvoer gebracht. Naar men weet, is deze uitsluiting een gevolg van de weigering der werkliedenorganisatie- om het verbod van werken voor de firma d'Ancona op te heffen. De Bond voor Staatspensionneoring zal den Engelschefi minister Lloyd George uitnoodigen tot bijwoning van het eerstvolgende congres. Tegen de Tariefwet. Tegen 14 September is door den heer P. Meijer-Nolet te Breda en andere belanghebbenden, een vergadering uit- feschreven, te houden in Tilburg, met et doel te komen tot oprichting van een comité, uitsluitend bestaande uit industrieelen en handeldrgvenden uit de provincies Noord-Brabant en Lim burg dus uit rechtsche kiesdistric ten welk comité, in vereeniging met anderen, zal trachten, te verhin- hinderen, dat de Tariefwet door de Tweede Kamer zal worden aange nomen. De hertogin van Albany, die ge durende 8 dagen de gast is geweest van H. M. de Koningin-Moeder, verliet gisterenavond het paleis Soestdnk en verbrak te 1.20 uur van de halte Soest- dyk om naar Engeland terug te keeren. H. M. de Koningin-Moeder deed hare zuster uitgeleide tot het haltestation, alwaar ter begroeting aanwezig was de burgemeester van Soest. Bakkers nachtarbeid. Gisteren is te Utrecht het 3°* Congres gehouden ten gunste van de afschaf fing van den Nachtarbeid in het bak kersbedrijf. De voorzitter van het Nationaal Comité tot afschaffing van den Nacht arbeid in het bakkersbedrijf, de heer F. W. Hutter uit Amsterdam leidde deze vergadering. In zjjn openingsrede schetste de voorzitter 'de teleurstelling die de ver werping der bakkerswet heeft gewekt, en de langwijlige behandeling, die daaraan is voorafgegaan. Het doel van het Comité is thans de actie levendiger dan ooit te voeren. 8pr. waardeert de pogingen door de heeren Aalberse en Pastoors voor de bakkers aangevoerd, doch afschaffing van den nachtarbeid in volstrekten zin is daarin niet te vinden. Daarop sprak Mr. II. Tasman over dé bezwaren, die de afschaffing van den nachtarbeid tegenhouden. De bezwaren van het grootbedrijf, het ontstaan van kleine bakkerijen en het duurder worden van het brood acht spr. ongegrond. Op het gebied van gedwongen nachtarbeid moeten zoo min mogelijk concessies worden gedaan. De heer H. Diemer zou niet spre ken over het gevallen ontwerp. Nu de eerste stormloop mislukt is, moet or op worden aangestuurd dat de voor standers zich uitspreken dat zij onver zwakt handhaven den eisch van ra dicale afschaffing van nachtarbeid. Om afschaffing te verkrijgen komt hot aan op verbod van nachtarbeid voor patroon en gezelen niet toe lating van het ploegenstelsel. Op de reden van de beide sprekers volgde debat, waarna de sprekers re pliceerden. De penningmeester drong aan op groote geldelijke offers, daar het met de financiën treurig gesteld is. In de middagvergadering sprak Mr. H. Bijleveld Jr. over de juridische be teekenis der Bakkerswet. Naar spr's meening geeft de nacht arbeid aanleiding tot misstanden, zoo wel op moreel, maatschappelijk als hy giënisch gebied. Spr. noemt het ont werp-Aalberse een lapmiddel en wekte op tot krachtige actie en zich overigens te verlaten op Hem, aan Wiens zegen alles is gelegen. Daarna trad op Dr. A. C. A. Hoff man, die het onderwerp behandelde: Bakkersnachtarbeid en hygiëne. De conolusie van dit betoog was dat de afschaffing van den nachtar- bei een eisch mag worden genoemd van redelijke gezondheidsleer. Ook over deze rede werd door ver schillende aanwezigen gedebatteerd. Dr. Hoffman sprak zich uit dat hij is voorstander van ingrijpen der over heid, doch hij kan de waarde niet wegcijferen van de particuliere mede werking. Bovendien stelde spr. zich op het standpunt van den debater den heer HaZevoet, secretaris der R. Kath. Vakorganisatie, dié zegt dat wanneer de bakkers dit ontwerp-Aalberse niet accepteeren, afschaffing van nachtar beid voor langen tijd van de baan is. Deze debater had ook daarbij gezegd dat de aamenwerking met de R. K. vakorganisatie en van de publieke opinie wordt verspeeld. De voorzitter sloot daarop het con gres, na als resultaat te hebben uit gesproken dat het genoegzaam op dit congres is gebleken, dat men het ont werp-Aalberse niet wil. Aan verkeerd adres. Dr. A. Kuyper heeft, aldus de Chr. „Amsterdammer", in zijn brief aan do kiesvereeniging te Ommen meegedeeld, dat hij van zijn ontslagneming als Kamerlid bericht gezonden heeft t.an den Minister van Biunenlandsche Za ken. Als dat juist is, is de brief aan verkeerd adres bezorgd. De Kieswet zegt in art. 143 dat de brief aan de Tweede Kamer moet worden gezonden, en deze brengt het ontslag ter kennis van den Minister. Gevolg van dat verkeerd adres kan zijn, dat dr. Kuyper dus nogeenigen tijd Kamerlid blijft. Iets dergelijks is destijds ook ge beurd met mr. Z. van den Bergh. Die meldde, toen hij wethouder geworden was, zijn ontslag als Kamerlid aan den den voorzitter van de kiesver eeniging in Den Helder. Gevolg daar van is geweest, dat hg een jaar te lang Kamerlid geweest is. Men meldt ons De heer J. Smit te Kinderdijk heeft f 10.000 geschonken aan de N. en L. Smit's stichting te Nieuw-Lekkerland, waarvan de rente bestemd zal zgn voor feestelijkheden der bewoners van het gesticht, op de verjaardagen van bepaalde personen dit de familie Smit. Nabij den Anna Frisopolder op Noord-Beveland is het hik aange spoeld van een zeeman in blauwe kiel en met zeemanslaarzen aan, vermoe delijk ook een der opvarenden van het op 26 Augustus vergane stoom- schip Kursk. Voor eenigen tgd terug vervoegde zieh bg een kerkeraadshd te Rgns- burg een collectant voor de christe lijke schóól, welke heeren ook andere gemeenten bezoeken. De bedoelde dia ken gaf te kennen, dat de kerkefaad juist besloten had persoonlijk niet meer te geven, maar, indien de noodzake lijkheid bleek, dat er dan een collecte zou worden gehouden. Gaarne werd dit aanbod aangenomen en het adres van den heer A. te S. opgegeven, waarheen de opbrengst moest worden gezonden. Toen het geld bij genoem den heer aankwam, bleek hij nergens van te weten. Men zij gewaarschuwd. Alkmaars's eereburgeres. Omtrent de plechtige herdenking van den lOOsten geboortedag van mevrouw A. L. G. BosboomTous- saint, kan thans het volgende worden medegedeeld De onthulling der buste van den beeldhouwer August Falise, op een voetstuk van graniet, met in scriptie zal plaats hebben des namid dags te 1 uur aan den ingang van den Alkmaarder Hout. Na een wel komstwoord door jhr. mr. P. van Fo- reest, zullen de verdiensten van me vrouw Bosboom alpn^hrijfster in een korte redevoering herdacht worden door den heer J. A. Verkuyl, leeraar aan de Cadettenschool, terwijl de voor zitter van het comité, burgemeester G. Ripping, het monument namens de gemeente zal aanvaarden. Bij de plechtigheid zal de Nationale Vrouwen raad vertegenwoordigd zijn door haar vice-presidente mej. Joh. Naber. Om twee uur zal de gemeente-archivaris, de heer C. W. Bruinvis de genoodig- den ontvangen op de raadszaal, alwaar hg een tentoonstelling heeft georga niseerd, die 3 4 dagen geopend zal blijven, betrekking hebbende op boek werken, levensbeschrijvingen, portret ten, brieven, handschriften enz. van mevrouw Bosboom Toussaint. Bij gunstig weer zal hierna een tuinpartij gegeven worden op het landgoed „Nyenburg" waartoe allen, die voor de totstandkoming der buste hebben bijgedragen, worden genoodigd. Des avonds geeft tegen betaling de rede rijkerskamer Bilderöijk een voorstel ling van Majoor Frans. De heer J. Bosboom Nz. te 's-Gra- venhage heeft namens de erfgenamen van wijlen den heer J. Bosboom, aan de gemeente Alkmaar als „onver vreemdbaar goed" ten geschenke aan geboden het album, mevrouw Bos boomTouBsaint op haar 70sten ver jaardag (16 September 1882) vereerd, welk album ongeveer 800 autografen, teekeni'ngen en etsen bevat, o. a. van Israels, Alma Tadema, Rochussen enz. Het is de bedoeling dier erfgena men hetzelve een waardige plaats te geven in het Alkmaarsche museum bij de andere voorwerpen die aan be doelde schrijfster herinneren. Het album werd tot heden bewaard in de Koninklijke Bibliotheek te ,'s-Gravenhage. De marechaussees te Ulft hebben gisteren aangehouden mej. D. H., uit Arnhem, die bij verschillende land bouwers in den omtrek geneesmid delen had .verkocht. Gisterenmorgen is aan het Noorder- strand onder Ouddorp aangespoeld gevonden het lijk van een mansper soon, naar gissing van ongeveer 60- jarigen leeftijd, in zeemanskleeren. Onder Rozendaal (N.br.) is gister avond de boerenarbeider Brouwers van het dak van een schuur gevallen en kort daarop overleden. De man laat een vrouw met 3 kinderen onverz. achter. Door den bliksem gedood. Op een avond op het einde der vo rige week dreef een onweer boven een gedeelte der gemeente Mheer (L.). Zekere N. S. was met zijn vrouw op het veld aan het werk, de vrouw ging meiken, doch pas was ze eenige pas sen van haar man af, of ze zag een feilen bliksemstraal, onmiddellijk ge volgd door een donderslag omk^ken- de zag ze hdt lijk van haar man lig gen. Ze blijft met 6 kleine kinderen. (L. K.) Wegens het bijna totale gebrek aan passagiers tengevolge van het voort durende slechte weder wordt de auto- omnibusdienst GennepPlasmolen Nijmegen met ingang van 10 Septem ber gestaakt. Aangezien het volgende voorjaar de stoomtram Venlo—Ngme- gen geopend wordt, zal dus dit ver voermiddel, dat sedert eenige jaren gedurende de zomermaanden in een kerkelijke behoefte voorzag, dan wel voor goed zyn verdwenen. In een gezin te Steenwgk, bestaande uit zeven personen, werden allen plot seling ongesteld. De ontboden genees heer meende sporen van vergiftiging te ontdekken. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat allen lever worst hadden gebruikt afkomstig van den spekslager W. S. aldaar. Nog tien andere personen, die ook van die le verworst hadden genoten, zgn ziek geworden, w.o. enkelen vrij ernstig. Door de politie is bij koopers en verkoopers worst in beslag genomen en een deel daarvan ter onderzoek opgezonden aan het Centraal Labora torium van den Centrulen Gezond heidsraad te Utrecht. Het bestuur van de Friesche Land bouwtentoonstelling, pas te Leeuwar den gehouden, naar de N. Gr. Ct. meldt, genoodzaakt, den inteekenaars op het waarborgfonds te berichten, dat de financieele resultaten van de tentoonstelling slecht zijn geweest. Het zoo buitengewoon ongunstige weder dwong tot hooge extra uit gaven, bij den opzet niet voorzien, terwijl het tevens sterk zijn invloed op de ontvangen entróe's heeft doen gelden. Op het oogenblik is nog niet te zeggen voor welk percentage het waar borgfonds zal moeten worden aange- spraken, maar dit percentage zal stel lig zeer hoog zijn. Bij het afbikken van het stucadoors- werk van het plafond in een der gan gen van het gebouw der Nutsspaar- bank, eertijds een der voorname heeren huizen, aan het Oude Delft te Delft, heeft men onder eenige lagen kalk stucadoorswerk gevonden van een bijzondere fraaie soort, uit de 2e helft der 18e eeuw, waarin de familiewa pens van D. H. Graswinckel iti 1782 '83 burgemeeser van Delft, en diens echtgenoote Ellsadeth Chis- tina van Slingerland welke familie destijds dit huis bewoonde. Wèl secuur Op de Pluimveetentoonstelling te Borgen-op-Zoom had de heer Geers uit Halsteren Zaterdag ter opluistering, een broedmachine ingezonden met 100 eieren, die volgons zijn berekening alle den volgenden dag moesten uitkomen. En ziet, Zondag waren werkelijk 98 kuikens uit den dop gekropen Overbodig. Te Sloten (Fr.) en te Stavoren zullen geen lotelingen voor de militie plaats hebben daar er ia elk dier gemeenten slechtséén loteling is. Landbouw en Visseherij. De "natte zomer. Men schrijft uit Lisse aan het Hbld. Treurig is do indruk dien'men krijgt als men in den Haarlemmermeerpolder komt. De oogst staat bijna nog geheel op het veld afgemaaid en wordt met den dag minder waard. Langs de wegen kan men zich daarvan best overtuigen, doordat op 100 meter af stand reeds de groene pluimen boven op de korenschoven te zien zijn, dat zijn, de jonge planten die uit den sprui tenden zaadkorrel komen. Enkele boe ren beginnen reeds hun oogst op te ruimen op aller buitengewone manie ren. Zoo is er eendie zijn erwtenoogst reeds op den mesthoop gereden heeft, daar al de erwten dermate gesproten waren, dat ze voor den verkoop onge schikt zgn. Een ander, die nog een stuk haver had dat nog niet was afge maaid, en door regen zoodanig had geleden dat het plat voor den grond lag te spruiten, is bezig het om te ploegen als mest. Dat onder dergelijke omstandigheden de beurs er slecht bij vaart, behoeft geen betoog. Waarvan de pachten en lasten dit jaar betaald moeten worden, is voor velen een open vraag. GOUDA, 10 Sept. 1912. Handelscursus. Uitslag der toelatingsexamens Ie Klasse 34 Candidaten Toegelaten 19 zonder, 10 na examen ne Klasse: 12 Candidaten, Toegel. 1 zonder, 2 në examen; afgew. 9. Ille Klasse1 Candidaat, afgew. 1. Bevolking der SchoolIe kl. 44, lie kl. 35, HIe klasse 22, IVe kl. 17, totaal 118 leerlingen. Het leerlingental is nog steeds stijgende. Ook uit de bewoners van Stoofsteeg en Zeugstraat, heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de hh. L. A. de Bruin, J. van Leeuwen, E. v. d. Berg, C. A. Jasper* en Th. J. M. Binnendijk, om' bg voorkomende fees ten die straten te versieren. Morgenochtend om 6 uur zal het 3° Bat. 4e Reg. Inf. afmarcheeren naar Katwijk a. Zee tot het deelnemen aan de regimentsoefeningen. Proef spuiten. Hedenmiddag hadden achter de Grooto Kerk weder proefspuitingen plaats met de nieuwe stoombrandspuit en met de-electrische spuit, die beide waren opgesteld aan de zijde van het Kostershuis. Er werd weder gespoten van af de straat en van af het dak der kerk, waarbij, waarschijnlijk doordat er thans minder wind was, een grootere hoogte werd bereikt dan de vorige maal. Ook werd een proef genomen van af het dak van het pand van den heer C. C. Krom, waarbij de slang geleid werd langs de Magyrusladder. Vandaar ge spoten bereikte de waterstraal den om gang van den toren. Later in den middag werden ook proeven genomen in hoeverre voor het Stadhuis bg brand diensten kunnenwor- den verleend. Door aankoppeling van nieuwe slangen was het mogelijk van af het midden der Markt de straalpijpen te richten en het water tot aan den nok van het dak op te voeren. Bij gebruik van den ladder daar zal vermoedelijk wel het hoogste punt kunnen worden bereikt. Deze proefspuitingen werden bijge woond door een aantal leden van de gemeenteraden van Haarlem, Alkmaar en Zaandam. Met den Woensdagmiddag waren er heel wat schooljongens op de Markt, die er vermaak in vonden zich door nat te laten spuiten. „Arnold Spoel" Gisteravond hield de gemengde zang vereeniging „Arnold Spoel" haar jaarvergadering in de Sociëteit „de Réunie." In een inleidend woord wees do waarnemend voorzitter de leden er op dat slechts ijverige studio kan maken dat de vereeniging op het eenmaal behaalde peil blijft staan, ja nog hoo ger klimt, en herdacht hij tevens do af getreden presidente Mej. N. Brouwer. Na de opening werden de notulen voorgelezen, die onveranderd worden goedgekeurd, terwijl ook hot beheer van de penningmeesteresse in orde werd bevonden. Daarna was aan de orde de verkie zing van een bestuurslid, in de plaats van Mej. Brouwer. Na eenige stem mingen werd als zoodanig gel de heer W. den Hoed. Uitgevoerd zal worden voor de eer ste uitvoering het oratorium „Die Jahreszeiten" van J. Haydn. In een direct volgende bSstuurs- vergadering werden daarop de functies als volgt verdeeld De heer G. van Spengen voorzitter, de heer W. den Hoed vice-voorzitter, mej. A. Slop secretaresse, mej. M. de Bruijne penningmeesteresse, mej. C. v. Reedt Dortland bibliothecaresse, mevr. van Heuveln-Pelgrim en de heer S E. de Jongh. Waddinxveen. Naar het Vad melcft zijn de heeren G. Vos, notaris (chr.-hist.) en dr. Bruins Slot (lib.) candicaat gesteld voor de tusschentijd- sche verkiezing van een lid van den Raad. Boskoop. De beide gemeenteveld wachters Lubbers en Hegmans alhier, slaagden dezer dagen te Utrecht voor het examen, afgenomen vanwege de Ned. Politiebond laatstgenoemde ver wierf het diploma met aanteekening. Sedert 31 Aug. j.l. wordt alhier vermist J. M., laatstelijk verpleegde in het krankzinnigengesticht „Endegeest" welke met 8 dagen verlof alhier ver toefde. Bedoelde persoon had 1 Sept. ji. weer in 't gesticht terug moeten zgn, doch heeft na bemachtiging van eenig geld, de gemeente verlatenHet wordt niet onmogelijk geacht, dat hij de wgk heeft genomen naar Engeland. Lekkerkerk. Enkele landbouwers zgn reeds met het uittrekken van hen nep begonnen; het ge\yas dat een maand geleden nog zoo prachtig stond met een ongekende lengte en toch niet grof van steel, daarbij rijk be laden met zaad, is nu door den storm van 2627 Aug. voor een groot deel om- of kapot gewaaid en door de regens daarna bijkans geheel zaadloos geworden, zoodat de bouwers dit jaar een teleurstelling ondervinden. Nieuwerkerk ajd IJsel. In de voorjaarsvergadering van de afdeeling „Nieuwerkerk a/d IJsel" van de Hol Maatschappij van Landbouw werd aan het bestuur de opdracht gegeven tot instelling van een beerenstation. Daar men echter voor dat doel geen ge schikte plaats kon vinden, kwamen van de plannen voorloopig niets. Nu heeft echter de landbouwer H. de Bruijn zich bereid verklaard, onder eenige voorwaarden, zich te willen inrichten voor genoemd doel, waarom het bestuur nu spoedig een beer zal aankoopen. Reeuw ijk. Tegen een tweetal bij de politie bekende personen uit Gouda is hier op aanklacht proces-verbaal op gemaakt wegens oplichting. Deze personen wisten hier aan den Plat ten weg bij verschillende personen onder valsche voorgevens geld los te krijgen. Zoo werd door hen bij don heer D. S. een gulden en bij don heer J. v. d. H. f 3.60 ontvangen. INDISCH NIEUWS. De pestbestrijding. Het „Soer. Hbl." is in staat nog iets naders mede te deelen omtrent de te Buiionzorg gehouden conferentie inzake de pestbestrijding. Eenigen tijd geleden werd reeds ge meld, dat de bevolking klaagde over de zware lasten, die haar door het in desadienst uitgevoerde pannenbakkon worden opgelegd. Hoewel het algemeen belang het meeste erbij gebaat is, is de Gouver neur-Generaal van oordeel, dat waar nu niet langer sprako is van bestrij ding van een acutejfpidemie, maar slechts van een voorifgezette assaineo- ring, de daaraan verbonden werkzaam heden niet langer in desadienst mogen worden verricht. In een schrijven aan den hoofdinspecteur van den Burger lijken Geneeskundigen dienst wordt deze zienswijze nader uitgezet en in stemming betuigd met de door den assistent-resident Altmann is samen werking met dr. De Raadt ingediende voorstellen, die door den resident Kreischer persoonlijk aan den Land voogd zijn overhandigd. De Gouverneur-Generaal acht het oillijk, dat de aan te brengen verbete ringen en de verschaffing van de be- noodigde bamboe door do betrokkenen zelf blijven geschieden, evenzoo zullen als regel gegoede inlanders met de uit do verbeteringen voortvloeiende kosten belast blijven. Zoo spoedig mogelijk zal echter een einde behooj-en te worden gemaakt aan de voor het zelf bakken der dak pannen gevorderde drukkondo desa- diensten, waardoor de inlander gemid deld één dag op db zeven aan zijn ar beid wordt onttrokken. Mitsdien wordt de hoofdinspecteur van den B. G. D. uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk een raming in te dienen van de aan het aanbrengen der permanente verbeteringen in vrijen arbeid verbonden kosten, en in ver band daarmede de noodige voorstellen in te dienen. Men rekent, dat 5 6 jaren zullen noodig zijn om de streken in de na bijheid der eigenlijke pesthaarden ge heel te assaineeren zóó dat bij her nieuwd virulent optreden van gevaar buitengesloten zal zijn. WEST-1ND1E. Gebrek aan medische hulp. In het 3e district van Curaqao heerscht groote ontevredenheid, meldt de „Amigoe di Curasao". Herhaaldelijk bereikten ons klachten over het ge brek aan voldoende medische hulp. Er zijn daar zeer vele zieken eft de sterfte is niet gering. Reeds meer dan 120 sterfgevallen dit jaar. Men klaagt, dat de onvermogende armen, die te ziek zijn om vervoerd te worden, geen dokter bij zich kun nen laten komen. Is daar nu niets aan te doen?. Zou het niet mogelijk wezen voor eenigen tgd, zoolang er zoovele zieken zijn, de menschlievende hulp in te roe pen van de officieren van gezondheid van Harer Majesteits Zeeland vraagt het blad, en zegt Als het gouvernement den buiten gewonen toestand van ziekte en ellende blootlegt, en een rijtuig beschikbaar stelt, zullen genoemde doctoren, mis schien dagelijks, of een paar maal por week, wel te vinden zijn om eenige ziek liggende armen van het 3e dis trict in hun huis te bezoeken. len te Iwater gelaten. Molla, Train, Renaui^ Busson, Gode en Barra laten het oogenblik van vertrek voorbijgaan. Beaumont vertrekt op het vastge stelde uur, gaat vrij snel af, verheft zich maar vliegt zeer laag, het toestel schudt hevig en beschrijft allerlei wille keurige bo^iten. Beaumont moet onophoudelijk zijn toestel weer in evenwicht brengen. Weldra rust de tweedekker weer op het water, tengevolge vhn een gobrek aan oen klopgebruik makende van den stroom keert hij terug. Bénoit laat ook zijn beurt voorbij gaan. Chemet wordt haast door don stroom meegevoerd. Weymann vertrekt met veel moeite eu land spoedig gedwongen door een gebrek aan den motor. Om 5 uur vertrekt, Molla. Hij ver dwijnt bij een bocht van de rivier, maar stopt weldra. De stroom voort het toestel terug. Het toestel van Renaux vertrekt op zijn beurt, wordt hevig geschud, maar gaat vrij ver weg. Hot komt terug en passeert do lijn van vertrek in volle vlucht. Vliegen. Men seint omtrent het concours van watervliegtuigen op de Theems aan „N. R. Ct." Niettegenstaande den hevigen wind heeft men bij het concours van water vliegtuigen toch verscheidene toestel- Gebakken rozen. In Duitschland eet men naar Flo- ralia meldt, tegenwoordig een nieuwe delicatesse, welke in Amerika reeds langoren tijd zeer geliefd is en uit China afkomstig is. Hot zijn gebakken rozen of „rozenbeignets", een zoete naspijs, die zich van alle andere spij zen onderscheidt door den wondorvol- lon geur der jfrissche, gebakken rozen bladeren. Mon kiest voor de „rozen- beignets" geheel volbloeide rozen. Men )lukt alle blaadjes van de roos af en jedekt ze mot zulk een massa eier- deeg, dat do rozenbladeren er geheel door bedekt zijn. Dit deeg wordt nu goed omgeroerd tot het een vaste mas sa vormt. Intusschen laat men op een pfcnnokoekenpan een flinke hoe voelhe$> boter of nog beter olijfolie braden, om de kleine pannokoeken van rozondeeg danrin te kunnen bak ken* Frisch uit do pan opgediend, smakon zij het best. Do rozenbeignets moeten niet alleen heerlijk smaken, maar ook buitengewoon lekker geuren Wil men het verhoogen, drinkt mon er champagne bij of een glas rijnwijn. Voor een portie voor 10 a 15 per sonen zijn 2 a 3 groq^e rozen noodig. Als men bovenstaand baksel eens opdischto met weglating der ro bladeren, desnoods ook mot champag- i, wat zou oen groot deel der mensch- heid* in zulk een baksel smullen, m. a. w.: die rozebladeron zullen er wel niet veel aan of toedoen. Wij herinneren hierbij aan het foit dat men in Japan zeer vele bloem soorten „bakt". De ruit had een waarde van f 120. Getuige W. van Dam, een knecht van den vorigen, deelde mede, dat hpkl. zijn baas met een flesch op de h<and sloeg. De flesch brak en bekl. wierp den hals der flesch door de ruit. Ter zake van vernieling eischte het O. M. 11 dagen gevangenisstraf. Den 25-jarigen kormisreiziger A. W. B., zonder bekende woon- of verblijf plaats, gedetineerd en recidivist, was ten laste gelegd, dat hij den 2en Augus tus te Gsuda een horloge en een reti cule met f22 zou hebbon ontvreemd. Eon en ander behoorde aan zijn pa troon. Bekl. bekende. Na den diefstal was hij mot het gestolono naar Rotterdam gegaan en had hot horloge aan den coopman Azor Boeki in de Hugo de Grootstraat vorkocht. Getuige Boeki verklaarde, dat bekl. den 30U Augustus met een horloge bij hom was gekomen. Bekl. noomde zich de Jong. Getuige had hot horloge dat later door do politie word in beslag genomen voor f2 gekocht. Het O. M., waargenomen door mr. Wolfson, noemde bekl. iemand die go- regeld van diefstal zjjn werk maakt. Bij herhaling werd hij veroordeeld. Ook nu, ofschoon hij werk, onder dak en te eten had, vergreep hg zich aan goed van een ander, bij wien hij in dienst en die min of meer genood zaakt was zijn bezittingen in bekl.'s bereik te laten. Ter zake van diofstal bg recidive, eischte liet O.M. twee jaar gevangenisstraf. Mr. I. F. P. SchÖnfeld, bekl. als erdediger toegevoegd, meende, dat zijn cliënt eer zwalr dan slecht ge noemd moet worden, pleitte clementie en concludeerde tot lichtere ptraf. Uitspraken 17 dezor. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Don niet-versehenen bekl. L. B. ten laste gelegd, dat hij den 24sten Juli te Gouda een mand met wasch goed zou hebben weggenomen. Het waschgoed behoorde aan zes verschil lende personen en was door bekl. aan anderen verkooht. De inspecteur van politie A. J. Roos had de goederen bij de koopers in beslag genomen. Een der eigenaars, getuige J. v. d. Meulen, burgemeester van Nieuwerkerk aan den IJssel, her kende een deel der goederen als zijn eigendom. Getuige P. van Wieringen, bode van Nieuwerkerk a/d. IJsel op Gouda, had de mand van Nieuwerkerk naar Gouda vervoerd en op de daar voor aangewezen plaats neergezet. Later bemerkte de bleeker, voor wien de mand bestemd was, dat een deel van den inhoud ontbrak. Ter zake van diefstal eischte het O. M., waargenomen door mr. Wolfson, drie maanden gevangenisstraf. De 25-jarige hulpmonteur P. S. van Gouderak, ontkende in den nacht van 13 en 14 Juli een winkelruit van een pand aan den Langen Tiendeweg te Gouda te hebben vernield. Omstreeks 12 uur was bekl. met twee anderen in den winkel van C. Teekens geko men, waar zij een eindje worst vroe gen. Zg hadden ruzie gekregen, waarop de winkelier hen den winkel uitzette. Bekl. gaf toe in woede wel tegen do winkelruit getrapt te hebben, welke daardoor echter niet brak. Dat hij er vervolgens een flesch of scherf door heen gegooid zou hebben, ontkende bekl. Getuige Teekens kon niet met ze kerheid verklaren, dat het bekl. was die een scherf van een flesch door de ruit wierp. Hg meende zulks echter wel. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.4 te Stornoway, laagste stand 751.3 te Sylt. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige noordelijke tot noord westelijke wind, tijdelijk opklarend, later waarschijnlgk weer regen, zelfde temperatuur. VAN DEN Etrectenhandel te Am sterdam U SEPT. 1912. I^aatste He rich ton. Een Belgisch automobilist gearresteerd. Uit Sikoen wordt gemeld, dat de hoor Haray Kanter uit Brussel de eigenaar van de automobiel die Zater dag j.l te Altenteich in botsing kwam met een personentrein gearresteerd is, daar hij verdacht wordt den dood van don chauffeur Hector Hausset te heb bon veroorzaakt. Een welverdiende bolooning. Uit Parijs komt hot bericht dat na ontvangst van de tijding in den ge lukkigen afloop van den tocht naar Manakong, de minister van oorlog oen ontworp-decreet heeft ingediend, waarbij hot Commandeurskruis van hot Legioen van eer aan Kolonel Manzin, die thans officier dier orde is wordt toegekend. Terechtstelling van opstandelingen, Te Londen is uit Peking bericht ontvangen, dat Goneraal Chiang Kioeiti do aanvoerder van de troepen dor opstandelingen te Tuang Cnow 40 opstandelingen heeft doen fusilleeren waarbij een officier. Konstantinoprl, 11 Sept. Volgens berichten door de Porte ontvangen kruisen er Italiaansche Oorlogsschepen voor de Syrische kust. Berlijn, 11 Sept. Keizer Wilhelm heeft den Koning van Saksen oen groote onderscheiding verleend door em te benoemen tot Generaal-Veld maarschalk. De Keizer overhandigde persoonlijk den Koning den Maarschalksstaf. Parijs, 11 Sept. De bladen bevat ten telegrammen uit Konstantinopel meldende dat het afbreken der diplo matieke betrekkingen tusschen Bulga rije en Turkije mogelijk wordt geacht tengevolge van de scherpe woorden, die gewisseld zijn tusschen het Turk- sche ministerie van buitenlandsche zaken en don Bulgaarschen gezant. Saloniki, 11 Sept. Op de jaarmarkt te Doirap is een bom ontploft. Ten gevolge daarvan werden 26 personen gedood en 80 gewond, meest allen Moslims. Ambtelijke berichten melden dat de orde niet werd verstoord. van alle nog voorhanden zgnde Costumes, Costume-tailleur Bloüsen, Jupes en Jupons, benevens een groote partij Japon stoffen en Zijden tot buitengewoon Ugeprijzen k contant. Specialiteit in Nouveauté'». Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. Id.f Vorigo Koers. 793/i6 86«7.« 87% «2 V. 867* 103% Staatsleeuiiigeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4' pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Ltl Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Buik - en Crcdlct-lnstfl- lingen. Ned. Bankaandoelen Industr. Ondernemingen American Gar Foun dry Comp. C. v. A. .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Gert. v. Gew. Aand. Kol. rediet lustell. en Cultuur Onderneming en Handelsver. „Amstor- dttm" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuni-Onderu. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. KonNedMijtot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Oy. O. v. G. A Scheepvaart MUeu. NooS^-m. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Gert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Qert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Spoorwegmg. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mg. Gew. Aand. TJnion Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarge. Thei s-Re- ffuliningB-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 41/» pCt. Nat. Staats f. minder geanimeerd en zwak, Buitenl. soorten nagenoeg on veranderd, van Mijnen Oost-Borneo's en Redjangs lager, Cobars beter, overige stil, Tramw. stil en prijsh., Amer. kalm, meeste soorten li ent ver laagd, vooral Amalgamated, Rocks en Missouri's iets beter, Petroleum waar den iets beter, Cult, stil doch beter, Rubbers kalm en prijshoudend. 79 87 X 87»/, 92"/,6 84»;, 45»;, 103»/, «5 3/„ 69»/,, 213'/, GO»/, 85'/, 25»/, 74', 193 286 189»/, 32'/, 204»/, 108»/, 184'/, 520 626 190 120 20»/, 94'/, 4»/u 11»/, 60»/, 85 74 194 286 31 266 109'/, 105 623'/, 127 20'/,, 12V. 87'/, 87'/, 92 92 62»/,, 88'/,, 186'/, 80»/, 96'/, 96'»/,, 35'»/,, 36'»/,, 171 5 171 4 '1, 100"/, 146'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2