ISEL ILO, ITS, i and el: HET OFFER. risia’ Donderdag 12 September 1912. 51e Jaargang. *314! Sixitexxleirxd.. Buitenlandsch Nieuws, JANSKKKfc FEUILLETON. TD-A-. Vo. 11967. beroemde erkglazen WARENHUIS, Spuislr. Den Bang, jr Alle Luxe- eu Huisb. Artikelen JDE. ABETH. n's InkTi de BESTE] schadelijk! Gouda. >n Hoeren Telefoon latere. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. KBAKM, itjevers, Gouda lSTxe"CL“W“s- ezx ttoox Gr-oxxcla. exx OxxxstxeHsexL. Verschijnt dagelijks behalve Zon- eh Feestdagen. Telefoon Interc. 82. IS gekomen van de aanwezigheid i&Zn., Gouda. Kanaries 13, en */i liter endermeel voedorkosten 40 en 5 kilo PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post i Janskerk, der keningea ent. IICHT BKR nerk veevoeders. 0'..LAND. wen. Oom aan, res: EIT IN 'ernwthode. >edorfaDriok [SIA. Enkhuizen. kar bij HH.: Wijdstraat. Veerstal. geregeld tydig ontvangen van m, vermakelflk- dan in onne opende de deur van zyn kamer en riep: Marie !u Het meisje snelde onder hevig hart kloppen naar haar grootvader toe. „Kom binnen Zij volgde hem, zijn toon was niet onvriendelijk, dat gaf haar moed. Hij wees naar een bankje, en zij plaatste zich tegenover hemhet licht stond t/nsschen hen op het tafeltje, en de brieven lagen er naast. „Hoe lang is uw moeder dood „Reeds langer dan twee jaar. Het zal u verwonderen, dat ik aan haar opdracht niet eerder voldaan heb, maar ik heb de brieven eerst gisteren ge vonden? Zij vertelde van de droefheid en zwakheid van haar vader na den dood van haar moeder, en hoe hij met angstige schuwheid alle aanraking met hare zaken had ontweken. Het weer zien daarvan zou hem telkens weer opnieuw bedroefd hebben. „Zoodoende is het gekomen, dat haar schrijftafel onaangeroerd is gebleven? „Ik zal,w sprak de oude man, „den wensch van de doode vervullen. Men moet iemand na zijn dood geen haat meer toedragen. Er staat geschreven: Vergeeft elkander f Daarom neem ik den vloek van haar weg, die hare ongehoorzaamheid eenmaal gevolgd is f 1.25 1.50 Met Geïllustreerd’Zondagsblad„1.50 Idem franco per post 1 -00 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren e van Beeldende 'der, Architect en van Bouwkunde JENT. iverseelvoer) 13 en kilo zelfbestuur eenkomstig van P voorleggen, wil voegen Duitschland. In vele dorpen van het Zwarte Woud is de bevolking door aardschok ken hevig aan het schrikken gebracht. ’s Nachts herhaalde de aandbeving zich. Er komen berichten van nieuwe overstroomingen ton gevolge van do aanhoudende regens. Bij Munster ge- hebben de Worse en de Aa de uiter waarden blank gezet. Uit Diez wordt ■gemeld, dat de Lahn in eendagtijds l M. gewassen is. Dicht bij Koblentz is door de regens oen groot rotsblok losgemaakt on op den heirweg gevallen. Het verkeer was eenige uren lang gestremd. Men is bang voor nieuwe afstortingen. Het spoorwogbestuur hoeft last gegeven om vooral op de spoorwegen in het Rijndal oen waakzaam oog te houden. Op den Broeken is de eerste sneeuw gevallen. Mexico en de Vkh. Staten. De regeoring te Washington heeft verlof gegeven tot den doortocht van Mexicaansche troepen door het gebied dor Ver. Staten. In oen geheime zit ting had de Mexicaansche Senaat Maandag president Madero gemach tigd, een verzoek hiertoe pan de re- geering der V. St. te doen. Men wil een colonne over El Paso in Texas en Douglas in Arizona naar den Mexicnanschen Staat Sonora zenden, waar eenige benden der opstandelin gen verwoestingen aanrichten. De „Southern Pacific” begint het nu vol gens een hedennacht ontvangen Reu- ter-telegram mot do opstandelingen ook te kwaad te krijgen. GOUDSCHE COURANT Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereen volgende plaatsingen worden deze legen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij viMiruil- betaling, elke regel meer 6 cis. Reclames I 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. heden wil leiden, d. w. z. het zal wel oen verder doorgevoerd zelfbestuur aan Macedonië geven, dan graaf Borch- told in dat landschap zou willen zien ingevoerd en dus zou men zich te' Sofia op een weigerend antwoord moeten voorbereiden. In dat geval zou het echter nog aan ernstigen twijfel onderhevig zijn of Bulgarije inderdaad, togon don draad in, zijn bedreiging zou durven volvoeren. Maar men kan in den Balkan nooit genoeg op ver rassingen zijn voorbereid. Nu reeds moeten, naar oen telegram uit Kon stantinopel meldt, Erankrijk on Rus land te Sofia krachtige vertoogen tot de Bulgaarscho regeering hebben richt, ten einde den vrede op Balkan te bewaren. jlekade, 2 uur la S. D. A. P. 8 uur. Uitvoe- gnummera. n Woningtoez, lerstandscömm. eenigen. Thans is echter blijkbaar aan Rusland opgedragen dit to verijdelen. Door zijn vloot noodzaakt Rusland het Duitsche rijk een belangrijk deel van zijn zeemacht in de Oostzee bijeen te houden ter bestrijding der Russische vloot. Dit brengt voor Engeland het niet te onderschatten voordeel van veel gemakkelijker zijn superioriteit over de Duitsche vloot te kunnen hand-^ haven. Dit is te meer noodig omdatk thans Frankrijks westkust onbeschermd is en dus als vaststaande kan worden aangenomen, dat tusschon Engeland en Frankrijk is afgesprokon, dat het eerstgenoemde land de bescherming van Fradkrijks westkust op zich zal nemen. Frankrijk is op zijn beurt de taak aangewezen, den anderen'vleugel van den Driebond te bestrijden. En daarvoor was noodig dat het Fran- sche eskader in de Middellandsche Zee aanmerkelijk versterkt werd. Zoo doende is dus aan do Engelsche, Rus sische en Fransche vloot elk haar taak aangewezen. Als gemeenschappelijke taak van Frankrijk en Engeland moet genoemd worden het afsluiten van het Kanaal, wat echter niet door de gewone zeeschepen, doch door de on- derzeesche booten en torpedojagers zal gebeuren. Nog óón ding van onze veronderstelling behoeft bewaarheid te worden. De Dardanellen moeten nog open en dan kan ook de Russi sche Zwarte zeevloot zijn diensten aan de Triple Entente verleenen. Wij zijn zeer benieuwd hoe het verloop van het voorstel-Berchtold zal wezen. Zou Triple Entente en Driebond daar kun nen samenwerken zonder nevenbe doelingen? De Italiaansch-Turkscho oorlog. De Vredesonderhandelingen. De Matin is, na ingewonnen inlich tingen te Konstantinopel, in staat het bericht van de Neuo Freie Presse, als zou het voorloopig vredesverdrag op Woensdag geteekend wordeu, tegen te spreken. De Matin geeft den stand der vre desonderhandelingen als vol^t weer Turkije heeft in Tripoli en in Barka 2800 man liggen. Buitendien bostrydon Met groote liefde sprak zij van haar veeljarigen huisgenoot, Oom Hans Assel, die een tweede vader voor haar was geworden. „Moeder heeft mn vroeg alles ge leerd wat betreft het huishouden, zoo doende nam ik dadelijk na myn be lijdenis haar veel werk uit de handen en heb gedurende haar ziekte en daarna onze huishouding geheel alleen be stuurd? Grootvader knikte goedkeurend. „Daar er weinig verdiend werd, wist ik by de grootste spaarzaamheid niet, wat ik doen moest. Zij vertelde van de toenadering van den welgestelden weduwnaar, die haar vader geld leende, hoe hij" haar be dreigde, en hoe zij eindelijk om haar vader uit zijn wanhopigen toestand te redden, tot den moeilijken stap had besloten om met Goldammer tetrou- „Toen dit was gebeurd, kreeg Hans een erfenis. Hij bood mij al onze schulden te betalen en voor Papa te zorgen. Zoo behoefde ik het offer van zulk een onvrijwillig huweljjk niet te brengen en toen toen wilde ik de verloving niet ge stand doen? „Zoo,“ zeide de oude man en fronste- het voorhoofd. „Is een verloving niet een gegeven woord? Mag men dat „O Grootvader, ik dank u !u Mario gleed van haar plaats, zonk op de knieën en drukte hare lippen op de hand van den ouden man. „Ik zegen je in haar plaats,fluis terde hij bewogen en legde zijn rechter hand op haar hoofd. „En sta nu op, kind, en zeg mij eens, hoe lang je bij mij kunt blijven? Het meisje zat blozend tegenover hem. Nu moest zij van haar toestand,, van haar nood en hot huwelijk ver tellen, die haar uit het huis had ge dreven. Zij wilde alles openlijk beken nen, maar dat zjj getrouwd was, en zoodoende aan Goldammer door de w’et verbonden was, dat bracht zij niet over haar lippen. Deze strenge man zon haar misschien dwingen, naar den doodelijk gehaten man terug te keeren, dien zij gelukkig was ontloopen. Hij mocht alles weten, maar niet het laatste, het verschrik kelijke, wat haar hedenmorgen in wan hoop had doen vluchten. Zoo begon zij te vertellen van het ongelukkig huiselyk leven na den dood van haar dierbare moeder. Hoe haar vader zoo moedeloos en terneerge slagen was geworden, dat hij zijn zaak heelemaal had laten verloopen, en hoe zij daardoor afhankelijk van hun huis- heer waren geworden. AN DANTZIG, d. HOOGEN. v. ABS- r. DIEST. ff- 1 aflevering. >et, wanneer de mo- t in slagen dit plan 34) Zij waren met vaste hand geschre ven, zijn oude oogen konden de letters nog wel zien, maar dikwijls ging het niet bestdan was het, als verduisterde zijn blik, en hij moest met de hand langs de oogen vegen. Hij had sinds al die jaren gedacht in zijn volle recht te zijn en zachtere gedachten aan de overledene van zich afgezet. Nu plotseling, nu hij haarsmeekin- gen, haar geklaag en het verhaal van haar lijden las, opende zich het lang gesloten vaderhart in zijn borst, en een gedachte, een vraag klopte aan zijn geweten„Was ik niet te hard, te streng jegens haar?“ Hij wilae echter niet meer over die dingen denken. Haar kind was er, waar hij heelemaal niets van wist, dat kon hem dus alles uitvoerig van haar moeder vertellen. Nadat hy tot het bewustzijn was .i—van z^jn kleinkind, stond hy langzaam op, De Fransche vloot in de Middel landsche Zee. In onze overzichten over de hege monie in de Middellandsche Zee, spraken we als onze meening uit, dat de rollen die voor elke van de leden van den Driebond bestemd zijn, netjes waren verdeeld. Wat er thans in Frankrijk is gebeurd, bewijst vrijwel, dat we de zaak goed hebben ingezien. Op het oogenblik heeft de Fransche minister Delcassé het Noordzee-eska- der verplaatst naar de Middellandsche Zee. Van Fransche zijde wordt na tuurlijk deze zaak als in ’t geheel niet in verband staande met de verbonden met Engeland en Rusland geteekend. Zoo bijv, het „Journal des Dóbats”. Dit blad beweert dat het plan tot vereeniging van Noord- en Middel landsche Zee-eskader reeds jaren lang bestond, doch niet ten uitvocr kon worden gebracht. De Matin” en de „Temps” zijn een beetje openhartiger. Deze bladen geven ten minste toe, dat thans de Middellandsche Zeevloot van Frankrijk de eskaders van Oos tenrijk en Italië samen de baas is. De „Temps’’ noemt de schepen voor de Noordzee ongeschikt omdat zij niet zyn opgewassen tegen de moderne oor logsvaartuigen, die zij daar zouden hebben te bestrijden. Voor een strijd in de Middellandsche Zee hebben deze scheppn nog waarde tegenover Itali- aansche en Oostenrijksche schepen van hetzelfde type. Hoe moet men zich thans den toe stand denken? By mogelijken oorlog die tusschen leden van den Driebond en de Triple Entente zou uitbreken, zou de oorlog ©ogenblikkelijk worden omgezet in een oorlog tusschen beide landen-combinaties. Een niet onbe langrijk deel van zoo’n oorlog zou worden gestreden op zee. Hoe daar dan de rollen zouden zijn, zullen we nader uiteen zetten. De noordelijkste vleugel van den Driebond, Duitsch- land, zal in de eerste plaats te maken hebben met zijn aartsvyand Engeland. Voor dit land is het van groote be- teekenis of het tegenover zich ziet geplaatst de geheele Duitsche vloot dan wel of dit land zijn zeemacht moet gesplitst houden in een Noord- en Oostzee-eskader. Wanneer Rusland in deze geen rol te vervullen had, zou het Duitschland mogelijk zijn, zijn ge heele zeemacht in de Noordzee te ver- zoo maar lichtzinnig verbreken En moet ik je daarbij nu helpen Wat zeide je vader-er van „Hij wist niet, dat ik wegging, ik schreef aan hem en ook aan Goldam mer, dat ik het huwelijk niet wilde u Do oude man sprong heftig op „Zoo, jij doet het dus eveneens, als ie moeder het heeft gedaan Je ver laat je vader, zonder dat hij het weet. Hebt gij vrouwen dan geen achting voor het vierde gebod Hoe kan ik je zonder toestemming van jo vader opnemen „Ik heb de vaste overtuiging, groot vader, dat Papa blij is, mij aan een huwelijk te zien ontkomen, dat mij afschuwelijk voorkwam. Het zal hem ook genoegen doen, dat hij niet weet waar ik ben, dan heeft hij tegen Gol dammer een betere houding. Hans is de eenige, die weet, dat ik bij u een toevlucht zoek, en hij hoopte met mij, dat ge mij niet zoudt wegjagen? Zij vouwde de handen in grooton angst en keek nu den ouden man smeekend aan. Deze stond zuchtend op en liep in de nauwe ruimte heen en weer, terwijl hij in zijn binnenste een zwaren strijd voerde. Amerika. De Hope-diamant. Men zal zich herinneren, dat na den schipbreuk van do Titanic het gerucht ging, dat de Hope-diamant, die de eigenschap had aan al zijn bezitters ongeluk to bröngen, mot het schip was gezonken. Volgens do Amerikaan- sche bladen is dit gerucht onjuist, en is opnieuw de noodlottige invloed van de diamant gebleken. Verleden jaar zou, aldus vertellen de bladen, do diamant gekocht zyn voor 432.000 gulden door den multi- millionair Mr. Lean te Washington, die het edelgesteente aan zijn vrouw ten geschenke gaf. Mrs. Lean be weerde namelijk beslist, dat zij in staat was do kwade geest, die in den diamant school, te ovorwinnen. Maar thans na een jaar melden de berichten het overlijden van Mrs. Lean. Zij leed reeds eenigen tijd aan longont steking, en haar dood is, heet hot, te wijten aan het feit, dat de geneesheer, die telegrafisch was ontboden, juist afwezig was, en daardoor tweemaal 24 uur te laat kwam. Volgons een bericht uit New-York is de paketboot Bristol-City den 2n September in den Atlantischon Oceaan door den bliksem getroffen, waardoor de compasson onbruikbaar werden ge maakt, on de llólïten van het schip uitgedoofd werden. De eerste machi nist en de eerste officier werden tegen het dek geworpen, waar zij beiden I bewusteloos bleven liggen. De laatste had bij aankomst te New-York zijn gezichtsvermogen nog niet herkregen. Balkan-Staten. Een Bulgaarsch dreigement. Uit Sofia wordt aan de „Frankf. Ztg.” geseind, dat de Bulgaarsche regeering de mogendheden het reeds gemelde voorstel tot verleening van aan Macedonië over art. 23 van het verdrag Berlijn als laatste eisch wil en daarbij de verklaring dat het wel naar de wa pens grijpen mot gendheden er niet langs vreedzamon weg tot uitvoering te brengen. In verband met hetgeen over het Balkanraadsel werd vermeld, schijnt dit voorstel evenwel weinig kans te hebben van in goede aarde te vallen; het valt waarschijnlijk buiten de lijn waarin graaf Berohtold de mogend- talrijke Arabieren de Italianen. Italië vraagt nu, of Turkije order wil geven, dat die 2800 man naar huis gestuurd worden. Wil Turkije dit verzoek in willigen, dan zal Italië van haar kant ook veel toegeven. De Turksche gedelegeerden hebben Vrijdag LI. doen weten, welke voor waarden de Turksche regeering» stelt, alvorens tot het naar huis jenden der troepen over te gaan. De Italiaansche afgevaardigden heb ben Vrijdag deze voorstellen in lange cijfer-teiegrammon naar Rome over geseind. Ten gevolge van slechte oversowing zijn die telegrammen geheel verminkt te Rome overgokomen, zoodat do Ita liaansche regeering opheldering heeft moeten vragen aan haar vertegen woordigers -in Zwitserland. In stede van weder te seinen, heb ben zij nu geschreven de brief is pas Maandag te Rome aangekomen. De heer Giolitti heeft gisteren geantwoord. Dinsdagavond is het antwoord van do Italiaansche regeering aan de Turk sche gedelegeerden overgelegd. Daar het antwoord geen aanneming van de voorstellen van de Porte inhield, is een nieuwe onderhandeling onvermij delijk geworden. Het telegram Woensdag naar Konstantinopel -over geseind en zal vandaag nog door don minister van buisenlandsdhe zaken in behandeling genomen worden. Daar het echter heden (Donderdag) Baïram-feost is, zal do regeering niet eerder dan Zaterdag de onderhande- lingen voortzetter». Turkije. Het Oorlogsgevaar. De „Ikdam” spreekt de geruchten tegen betreffende een concentratie van Bulgaarsche troepen. Er is geenorlei buitengewone bedrijvigheid aan de grens. Gesjof verzekerde onlangs den Turkschen gezant van de vreedzame bedoelingen van Bulgarije. De gezan ten van Turkije melden dat de groote mogendheden een strong vredelieven de houding in acht nemen. Duitschland. Prins Heinrich is Dinsdag te Yoko hama aangekomen, alwaar hij door den Duitschen gezant met zyn gevolg werd ontvangen. Op het Sjambasji stal ion te Tokio aangekomen werd de Prins door den Keizer, de Keizerlijke familie en Japansche autoriteiten ver-, welkomd. Hij heeft zijn intrek genomen in het Hesoonigasiki paleis te Tokio. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1