Seizoen-Opruiming, Stadsnieuws. D. SAMSOM, Gouda, Bixxn.erxla3n.d.. Gemengde Berichten. i: KUNST. WEST-INDIE. Laatste Berichten. Groote Jaarlijksehe Costumes, Costume-tailleur, Blousen, Jupes en Jupons, BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Kf feeteikandel te A msterdam - - - - - - - - - - - Portugal. De jnweelen van koningin Pia. De jnweelen van koningin Maria Pia, die bij de Lissabonsche bankfirma Burnaz voor f 150.900 verpand waren, zijn, volgen» het Portugeesche blad „Novidades" door het Italiaansche ko ningshui» gelost. Ze zijn aan koning Victor Emmanuel gezonden en deze zal ze aan den Hertog van Oporto, zoon der overleden koningin ter hand stellen. Bovendien heeft Italië'» ko ning uit zijn particulier vermogen den oom van koning Manuel een maan de!ijksch pensioen van f 1500 toege kend, daar Dom Alfonso zelf niet» bezit. Monteurs voor vliegtuigen. Bij koninklijk besluit is de Minister van Koloniën gemachtigd om militai ren van het leger hier te lande, die bij de Koloniale Reserve worden gede tacheerd om te worden opgeleid tot monteur van vliegtuigen bij het leger in Ned.-Indiö, ten behoeve van hunne opleiding tot monteur naar het buiten land te zenden, terwijl bedoelde per sonen door den commandant der Kolo niale Reserve, na hot aangaan van een koloniale-militaire verbintenis z.n. kun nen worden benoemd tot korporaal, dan wel tot sergeant bij de genie. (Avp.) Het Congres voor Sociale verzekering te Ziirich. Op het Congres voor Sociale Ver zekering te Ziirich is het van Neder- landsche zijde by monde van den heer Posthuraa gedane voorstel aangonomen om, bij hot instellen v.an een onder zoek naar den invloed der sociale verzekering op het budget van den staat, dat der arbeider» en dat der werkgovers, mode een vergelijkend onderzoek in te stellen naar de kosten welke verschillende methoden van uit voering der sociale vorzekering mede brengen ifl verschillende landen. Gistermorgen om acht uur kwam II. M. te Ede aan, ter bijwoning van de manoeuvres vart het 1ste reg. hu zaren, H. M. was vergezeld van jonkvr. Van de Poll en den ordonnans-off. jhr. Van Reigersberg Versluij», terwyl de luit.-adjudant baron Van Dedem H. M. was toegevoegd tot het go ven van inlichtingen. Aan de manoeuvres word mede deelgenomen door de mi trailleurs afdeehng onder kapt. Ilas- selbach. De manoeuvres werden besloten met een prachtige charge. Do inspeoteur van do cavalerie, generaal Mathon, was op het terrein aanwezig. Tydens de oefening stortregende hot aanhoudend. Omstreeks 11 uur keerde H. M. per auto naar Het Loo terug. Militairen en zwemkunst. In Januari van 1912 richtte het bestuur der Rotterdamsche Zwemclub zich tot do Tweede Kamer der Staten- Goneraal met een adres, waarin het er op wee», dat in Nederland tal van personen door den aard van hun be drijf of beroep, dat zij op of aan het water moeten uitoefenen, voortdurend in meerdere of mindoro mate in het gevaar verkeeron te water te goraken om, wanneer zy zich zelve niet rodden kunnen, b(j gebrek aan tijdige hulp van anderen te verdrinken dat het er in dit verband ook op wilde wyzen hoe reeds meermalen bij militaire oefeningen miliciens zijn te water geraakt en daar zij niet konden zwommen zyn verdronken dat het hun' wil voorkomen, dat het hier geldt eene zaak van algemeen belang waarom zjj verzocht te willen over wegen of van overheidswege daarin kan worden voorzien door, waar dit mogelijk tpn blijken, aan het onder wijs zwemonderrieht te verbinden. Hot feit dat de vorige week het treurig ongeval te Utrecht aan 6 mili tairen hot leven heeft gekost, hoeft het bestuur der Rotterdamsche Zwem- club aanleiding gegeven zich thans ook met een adres tot den Minister van Oorlog te wonden, waarin zy bovenvermeld adres onder diens aan dacht brengen en voorts den Minister verzoeken, ter voorkoming of in ieder geval ter beperking van meerdere der gelijke ongovallen als to Utrecht plaats vond, het daarheen te willen leiden dat iedere militair de zwemkunst mach tig worde door by de corpsen vaste instructeurs aan te stellen die belast zullen worden met het geven van onderricht in de zwemkunst. Openbaar en Bijzonder Onderwys. Op een heden te Middelburg gehou den Zeeuwschen landdag van de Ver eeniging van Christelijk Volksonder wijs besprak het Kamerlid dr. De Visser de voorstellen der grondwetcommissie in zake het onderwijs en juichte o. a. toe, dat ook de minderheid toenade ring toont en het openbaar onderwijs als aanvulling wil beschouwd zien. Naar aanleiding van een gestelde vraag bepleitte dr. Do Visser aan neming van de meerderheidsvoorstel- ien, omdat deze langzaam de eischen van den volksgeest zullen tegemoet komen. Naar wij vernemen, is thans het ontwerp-Kon. besluit bekrachtigd, waarbij voor het leger de grijsgroene uniform geleidelijk wordt ingevoerd voor de cavalerie, de rijdende-artillerie en het regiment grenadiers en jagers wordt de bestaande groote tenue ge handhaafd. N. R. Crt. De koninklijke trein van de Staatssp. Mij. wordt a.s. Maandagmorgen togen tegen kwart voor elven uit Soeatdijk in Den Haag verwacht en zal, nadat de Koningin de zitting van de Staten- Goneraal heeft geopend, Dinsdagna middag tegen 3 uur de Koninklijke familie naar Soestdijk terugbrengen. „De Maasbode" doelt moe, dat, tot haar Karaeroverzichtschrij ver on redac teur te 's-Gravenh^e is aangesteld mr. T. J. Verschuur, die tot dusverre als redacteur voor de binnenlandsche politiek op haar bureau werkzaam was. Programma voor de opening van do zitting der Staten-Generaal op Dinsdag 17 Sept. a.s. Artikel 1. Des middags te 12 uur zullen de leden der Staten-Generaal zich begeven naar de Riddorzaal op het Binnenhof, en in vereenigde ver gadering te zamon komen, onder lei ding van den door H. M. de Koningin benoemden Voorzitter van de Eerste Kamer. Art. 2. De Ministers, Hoofden van Min. Departementen en do leden van den Raad van State zullen zich, te één uur n m., mede in die zaal vor- eonigen. Art. 3. II. M. de Koningin, de zitting der Staten-Generaal zullende openen, zal te één uur met den vol» gonden trein van het paleis afrijden a. Een commando cavalerie tot opening van den trein; b. Een rij knecht-majoor en twee rijknechts te paard c. De ceremoniemeester, geze ten in een rytuig, met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier; d. Acht Kamerheeren, gezeten in twee rytuigen, ieder met twee paar den bospannen, gaande één lakei naast elk portier. De Kamerheeren plaatsen zich volgens hunnen rang van benoe ming; e. Do groot-officieren, gezeten in twee rijtuigen, ieder met zes paar den bospannen, gaande twee lakeien naast elk portierf. Een commando cavalerieg. De grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, gezeten in een rfltuig met vier paarden be spannen, gaande twee lakeien naast elk portier; h. De opperceremonie- meester, gezeten in een rijtuig met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier i. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, gezeten in eene statie koets met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier. De oppor-stalmeester, te paard, rijdende naast de statiekoets, oon weinig achter het portier ter rechterzyde en de gou verneur der Kon. Residentie, te paard, rydende een weinig achter het portier ter linkorzyde. Achter de sfcatiekoets de officieren van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, te paard, rydende twee aan twee, naar ouder dom van rang, de oudsten voor; j. Een commando cavalerie, tot sluiting van den trein. Art. 4. Do trein zal rijdendoor de Heulstraat, het Lange Voorhout (Schelppad) over den Korten Vy verberg naar het Binnenhof. Art. 5. De trein gekomen zynde aan het gebouw waarin de zitting zal geopend worden, zal H. M. de Koningin atn den ingang ontvangen worden door een commissie uit ae verg, die voorafgegaan door den eeremeniemees- tor, de Kamerheeren, de groot-officieren en den opper-ceremoniemeester. H. M. zal geleiden naar de zaal waarin de vergadering gehouden wordt. De grootmeesteres en de dienst doende dame du palais, benevens de officieren van het Militaire Huis van H. M. de Koningin volgen onmid dellijk. Art. 6. De grootmeesteres en de dienstdoende dame dn palais plaatsen zich onmiddelyk ter zyae achter H. M. De groot-officieren en de gouverneur der Kon. Residentie achter den Ko-. ninklijke zetel, de Kamerheeren plaat sen zich rechts, de officieren van het Militaire Huis links van den Troon. Art. 7. De zitting geopend hebben de, gaat H. M. met denzelfden trein waarmede Hoogstdezelve gekomen is, en in de art. 3 vermeldende orde, naar het paleis terug; zullende d e trein den navolgenden weg nemen Van het Binnenhof, over den Kor ten Vijverberg, door het I^ange Voor hout (.Schelppad) en de Heulstraat naar het paleis. Art. 8. Minuntschoten uit het ge schut zullen het afrijden van H. M. van- het paleis en het oogenblik, waarop Hoogstdezelve het gebouw verlaat, aankondigen. De voorzitter van de Ver. Vergade ring der Staten-Generaal die tot ope ning van de zitting 19121913 Dins dag 17 Sept. zal gehouden worden in de Ridderzaal op het Binnenhof heeft de eer kennis te geven 1". dat behalve de leden van do Staten-Generaal en zij die in arabtscos- tuum recht van toegang hebben, nie mand zal worden toegelaten, tenzij voorzien van eene toegangskaart. Ten einde de strikte handhaving dezer bepalingen te bevorderen, zal deze kaart bij den daarop aangeduiden ingang van het gebouw vertoond moeten worden aan de zich aldaar bevirfdende ambtenaren van politie, die zullen worden bijgestaan door boden der Eerste en der Tweede Kamer 2°. dat hun die op hunne toegangs kaart tot het gebouw zijn toegelaten, verzocht wordt zich bij hunne komst in de Ridderzaal zonder verwijl naar de voor hen bestemde plaatsen te begeven en hunne plaats niet te verlaten vóór dat de vergadering door den voorzitter is gesloten; 3°. dat de toegang tot het gebouw geopend is van 11 uur v.m. 4°. dat de toegang voor genoodig- den na 12 uur zal gesloten worden 5°. dat voor het publiek een bepaald aantal plaatsen beschikbaar is op de tribune. De toegang tot deze tribune is door den Z.-W.-toren (tegenover het gebouw der Tweede Khmer); 6°. dat, aangezien de overigens nog beschikbare ruimte het niet toelaat, aanzooken om toegangskaarten voor do bovengenoemde Ver. Vergadering onmogelijk kunnen worden ingewilligd; 7°. dat alle doorloopende en andere kaarten, afgegeven tot toegang voor de vergaderingen van de Eerste Kamer en de Tweedo Kamer, voor de ver melde Ver. Vergadering niet geldig zijn. Deze mededeelingen strekken tot antwoord op de verzoeken' van parti culieren om toegangskaarten, monde ling en schriftelijk, bij het bureau der vergadering ingekomen. (St.-Ct.) J. Nieuwenhuis te Surhuisterveen miste in een nacht 44 jonge kippen, den volgenden nacht weer 18. Er werd aangifte by de politie gedaan en de veldwachter ging oppassen. Hij betrap te den dader op heeterdaad on wees ook dadelijk vonnis. Het was een groo te bunsing, die door hem doodgescho ten werd. Landbouwers in uniform. Bii de leerlingen van de Koloniale Landbouwschool te Deventer bestaat, volgens het Centrum, het plan, uniform- kleeding te dragen, grijs-groen van kleur, afgezet met groen laken. Op de linkermouw is een wapen aangebracht. Men meldt uit Schoterland Toen voor ruim een jaar de boekhouder by het Burgerlijk arm bestuur zyn eervol ontslag gekregen had. ging al spoedig het gerucht, dat een tekort in kas ontdekt was. De een noemde een bedrag van 3, een ander van 5 mille. De boekhouder vertrok metterwoon uit de gemeente en sinds hoorde men er niets meer van. Thans is men begonnen met een onderzoek naar de administratie in te Btellen; beide partyen hebben zich daarby dé hulp van een rechtsgeleerde verzekerd. Aangespoeld. Te Groede zijn twee vaten petro- leum en een party nieuw gezaagd hout aangespoeld en te Breskens één vat met petroleum. Bij een familie in de Vrolikstraat te Amsterdam kwam gisternamiddag een man, H. genaamd, om geld vragen, dat men hem nog schuldig was. Iu plaats van hem het verschuldigde te betalen, viel men den man aan en sloeg hem zoodanig met een steen op het hoofd, dat hg vrij ernstig verwond werd. Hij moest in het O. L. V. gast huis verbonden worden. Dinsdagmiddag is het lijk van den vermisten stuurman Oling uit de Mais- baal te VIiseingen opgehaald. Het ver toonde een paar schrammen aan het hoofd, vermoedelijk een gevolg van den valterwijl nog vrij veel geld op hem bevonden werd. Alles wijst er op dat de drankduivel hier wederom een slachtoffer heeft gemaakt. Op het strand te Vrouwepolder is het lyk van een man, vermoedelijk stoker, aangespoeld. Beide armen wa ren getatoueerd, met een schip, een hart, twee handen in elkaar en een vrouwenhoofd met de letters E. O. er onder. Het lijk was vorder onkonbaar. Een Noderl.-Duitsche veldslag. Men meldt aan „De Tel." Een aantal jongelieden uit het Nederïandsche grensdorp Siebenge- wald, w. o. de 7 als echte vechters bazen bekend staande gebroeders H., bevonden zich verleden Zondag op de kernr's in het Duitsche dorp Hulm. Ten gevolge van onheusche bejege ning door een Duitschen kommies, ontstond een twist, waarbij die amb tenaar zoodanig mishandeld werd, dat men hem per rijtuig naar huis moest brengen. Al spoedig was de strijd algemeen, maar de Hollanders behiel den de overhand. Een politieman, die een paar schoten afvuurde zonder iemand te treffen, werd onschadelijk gemaakt, waarna de danstent grooten- deels gesloopt werd. Naderhand wer den een tweetal Hollanders, die er echter, naar wij vernemen, weinig mede te maken hadden, gearresteerd. De grootste belhamels hadden zich intusschen over de streep begeven en zijn dus voorloopig buiten het be reik van den krachtigen arm der Duitsche politie. Schipper Van der Plaats, van Irrt- sum, passeerde Dinsdagmorgen zoilen- do met zijn vaartuig de tweede sluis te Oldeouwer (Fr.). Zijn 17-jarige knecht, een broer van zyn vrouwr wilde onder hot zeilen in het achter het schip drijvende bootje stappen om zich te wasschen. Nauwelijks had hij zulks gedaan, of het bootje begon vol water te loopen en zonk, waardoor de Iknecht in het diepe vaarwater ge raakte en verdronk. Hedenmorgen is te Hillegom een zwerver, in de bollenstreek bekend als „kromme Toon", door de stoom- Haarlem— Leiden aangereden en kort daarna overleden. Ter geleden van de kermis te Em- men op 6 dezer is de arbeider A. Bos aldaar ernstig gewond. Gisteren is als verdacht van deze verwonding aan gehouden en in het huis van bewaring te Assen in voorloopige hechtenis gesteld de 18-jarige veenarbeider M. de G. te Weerdingerveen. Te Terneuzen kwam Maandag een milicien, die voor herhalingoefeningen op moest komen, in zijn burgerpakje in de kazerne. Op zijn plicht gewezen om in uniform te verschijnen gaf hij te kennen die in geen geval te willen aantrekken. Daar blijft hij bij, ondanks pogingen om hem te overreden en verwijzen naar de gevolgen zijner wei gering. Redenen geeft hij niet op. Hy is in arrest gesteld. Gisteren herdacht dr. H. IJ. Groe- newegen, hoo glee raar aan het semi narium der fyemontrantsche Broeder schap, den dag waarop hy vóór 25 jaren het predikambt aanvaardde. Na gedurende ruim een jaar als proponent en waarnemend predikant werkzaam te zyn geweest by de Remonstrantsche gemeente te Doesburg, deed hij op 11 September 1887 zijn intrede als predi kant by de Vereenigd Christelijke (zynde Doopsgezinde en Remonstrant sche) gemeente te Dokkum. Van daar vertrok hij in 1891 naar de Remon strantsche gemeente te Utrecht, ver volgens in 1893 naar die te Rotterdam, tot hy in 1902 als opvolger van prof C. P. Tiele benoemd werd tot hoog leeraar aan het seminarium der Remon strantsche Broederschap te Leiden, als hoedanig hy tot heden werkzaam is. Van onderscheiden zijde, o.m. door de Commissie tot de Zaken der Re monstrantsche Broederschap en door het bestuur der Remonstrantsche ge meente te Rotterdam is den jnbelaris hulde gebracht en zyn hem geluk- wenschen aangeboden. Moordaanslag te Tricht. De voor eenigen tyd geleden ver wonde Elisabeth Bronk heeft thans hersteld het ziekenhuis te Utrecht ver laten oijp te Bunnik weer in betrekking te gaan. Haar vader, die thuis verpleegd wordt, zal nog wel eenigen tijd op geheel herstelen oeten wachten. Man overboord. Reuter meldt uit Kopenhagen, dat hot Hollandsche schip Evert Hen- rika", kapitein Bronk, van Groningen heden te Nijkoping op Talster is bin- nengeloopen. De kapitein rapporteerde dat Woensdagnacht zijn 20-jarige stuurman, Thomas Ruil de Vries, af komstig van Franeker, over boord was geslagen en verdronken. Stranding te IJmuiden. Dinsdagavond laat is tijdens vlie gend stormweer 't uitgaande stoom schip Elve, van Amsterdam met be stemming naar Rotterdam, tusschen de pieren te IJmuiden onklaar geraakt en door den hevigen wind op het strand gezet tusschen de zuidpier en den zuiderstrekdam. Sleepbooten, die onmiddellijk hulp verleenden, mocht het na eenigen tyd gelukken het stoomschip vlot tekrij- gen, doch vermoedelijk door het te vroeg loslaten geraakte het stoomschip opnieuw op het strand, waar het door den hevigen Noordwestenwind thans zóó hoog gezet is, dat men bij laag water om het schip heen kan loopen en de pogingen om het schip vlotte krijgen tot heden gefaald hebben. Grootere en meer sleepbooten zullen noodig zijn om het schip uit die on gunstige positie te redden Voor de opvarenden bestaat er niet het minste gevaar. Toen het schip voor den tweeden keer op het strand sloeg, was het water tot 1.80 M. boven A.P. gestegen. Hoe nat het was. Men schrijft uit Zaandam aan de „Tel." Na den drogen zomer van 1911, die allien nog Versch in het geheugen ligt, valt het zeer op, dat de zomer van 1912 zoo buitengewoon nat is. We zijn in de gelegenheid het ver schil tusschen beide cijfers te illus- treeren. Gedurende de maand Augustus 1912 vielen in den polder Westzaan 4 mil- lioen 467 duizend 260 kub. meter water, wat beteekont, dat ware al dit water blijven staan het over den geheelen polder 187.7 m.M. hoog staan zou. De eerste zeveu dagen van Septem ber maakten het niet veel beter. De hoogte over deze dagen bedraagt 47.2 m.M., zoodat bij dezen voortgang in September nog meer water zou vallen dan in Augustus. De inhoud in deze 7 dagen bedroeg 1 millioen 123 dui zend 300 kub. meter. Stellen we daar tegenover de cyfsr» over 1911, dan krijgen we over de eerste zeven dagen van September, niets en over de geheele maand Aag. een hoogte van 8.9 m.M. en een in houd van 211 duizend 820 kub. M. De polder is groot 2380 H.A. Millioen en zelfs vier millioen zijn van die getallen, welke men met zoo veel gemak gebruikt, doch waarvan de hoeveelheid niet iedereen recht duidelijk is. Om b. v. tot millioen te tellen, heeft men in een rond getal 12 volle dagen noodig, als men elke seconde één tel doet. En wat de hoogte Van 187.7 m.M. betreft, dit beteekent voor een woning van 8 M. frontbreedte en 20 M. diepte een hoeveelheid van 30 kub. M., of een bak vol van 2 M. lang en breed en 7.5 M. diep. GOUDA, 12 Sept. 1912. Bij Kon. Besluit van heden is be noemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Schiedam, de heer Jhr. A. A. A. Stoop, alhier. Heden slaagde te Gravenhage voor het notarieel examen, tweede gedeelte, de heer J. R. Boutwyn, alhier. 'Naar wy vernemen zal het gezel" schap „Solser en Hesse" op Vrijdag 27 September a. s. in de Sociëteit „On* Genoegen" komen met het nieuwe blijspel „Ga ie mee de erfenis doelen van Oome Hein", Het bestuur der Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam heeft bepaald dat met ingang van heden in de offtcieele benrsnoteering sullen worden opgenomenf 1.160.000 aandeelen van ae N. V. Kaashandel- maatschappij „Gouda", te Gouda, in stokken van f 1000. Waddinxveen. Voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezingen is alhier door de Anti-Revolntionaire Kies vereen, candidaat gesteld de heer J. Rnpke, alhier. Veekeuring en Draverijen. Bodegraven De afdeeling Bode gravenZwammerdam van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw hield gisteren eene keuring van vee. Vele landbouwers dezer gemeente en uit de omstreken hadden ingezon den. Volgens deskundigen was er eene uitgezochte verzameling der schoonste dieren aanwezig, zoodat de Commissie van beoordeeling een moeielijko taak had. Er was gevraagd in twee rubrie ken, zwartbont en zwartblaar. De prijzen werden toegekend aan Afd. Stieren geboren in 1909 of vroeger, Zwartbontle pr. Gez. Heemskerk, Alphen Zwartblaar le •r. M. C. Piek, Oudshoorn, 2e pr. P. Verkleij, Leiderdorp. Afd. Stieren geboren in 1910, Zwart bont le pr. G. de Jong, Oudshoorn, 2e pr. J. de Jong Lzn., Reeuwijk Zwartblaar.: le pr. M. van Zwieten, Alphen, 2e pr. C. Brnnt, Bodegraven. Afd. Stieren geboren in 1911, Zwart bont: le pr. Jan Hoogendoorn, Zwam merdam, 2e pr. H. W. Speelman, Bodegraven Zwartblaarle pr. H. van der Graaf, Bodegraven, 2o pr. P. Ruitenburg, Bodegraven. Afd. Stieren geboren in 1912, Zwart bont le pr. Breedijk, Waddinxveen, 2e pr. N. Vroege Gz., Bodegraven Zwartblaarle pr. J. van Briemen, Bodegraven, 2e pr. T. Klever, Bode graven. Afd. Melkkoeien, Zwartbontle pr. H. Korrel, Porthengen, 2e pr. B. P. J: Koole, Nieuwkoop Zwartblaar le pr. H. Korrel, Porthengen, 2e pr. P. F. Verkleij, leiderdorp, Bestuura- prijzenP. Rnitenburg, Bodegraven en P. W. Verkleij, Leiderdorp. Afd. Melkschotten, Zwartbont le pr. H. Korrel, Porthengen, 2e pr. W. Boor Lzn., Bodegraven Zwartblaar le pr. H. Korrel, Porthengen, 2e pr. M. C. Piek, Oudshoorn. Afd. Melkvaarzeu, Zwartbont: le pr. C. Breediik, Waddinxveen 2e pr. II. Korrel, Porthengen Zwartblaarle pr. H. Los, Bodegraven, 2e pr. H. Korrel, Porthengen. Afd. Kuispinken, Zwartbont: lepr. J. We8seling, Woerden, 2e pr. W. Verburg Czn., Bodegraven; Zwartblaar: W. Brunt W. Pzn., Bodegraven, 2e pr. H. van der Graaf, Bodegraven. Afd. Kuiskalveren, Zwartbontle pr. C. Breedijk, Waddinxveen, 2e pr. H. W. Speelman, Bodegraven Zwart blaar: le pr. M. C. Piek, Oudshoorn, 2e pr. F. Bos, Aarlanderveen. Afd. Vette Koeienle pr. Gebr. Dorrepaal, Lekkerkerk, 2e pr. Jb. de Bruijn, Zwammerdam. Afd. Zeug met Biggenle pr. J. Stolwijk, Zwammerdam, 2e pr. M. Scheer, Bodegraven. Afd. Beerenle pr. M. Scheer, Bode graven, 2e pr. J. van Duuren, Bode graven. Afd. Melkgeitenle pr. Dekkers, Bodegraven, 2e pr. Wed. J. Loos, Bodegraven. Afd. Weilammerenle en 2e pr. Gebr. van der Geest, Zwammerdam. In 't geheel waren tor keuring in gezonden 191 stuks vee. De Commissie van beoordeeling be stond uit de heeren A. C. van den Akker, Hazerswoude, P. F. Veelentnrf, Hazerswoude, A. van Leeuwen, Lei derdorp, Jan van Oappellen, Rijsoord, S. Moons, Waddinxveen en L. A. van den Berg, Willeskop. Door de Harddraverij Vereeniging waren twee harddraverijen uitgeschre ven des voormiddags voor paarden van ingezetenen uit Bodegraven Zwam merdam en de Brandschonwery van Nieuwerbrug. Aan deze dravery namen 10 paarden deel. De le prijs, f 30.— werd behaald door het paard van Heykoop te Waarder, de 2e pr. f20.— door dat van J. van Dam te Zwam merdam, de 3e pry's f 15.— door het paard van G. Verboom, Nieuwerbrng en de 4e prijs, f 10.— door het paard van J. van Dam, Nieuwerbrug. Voor de namiddag-harddraverij, voor paarden van alle landen en alle rassen waren 11 deelnemers ingeschreven De le prys, f 200.— verwierf Bonnie M., eigenaar J. A. Geertsen, Woerden; 2e pr. f 126.Dwina van H. Schaap, Leeuwarden; 3e pr. f 75.—, Nero, van Schnyl, Rotterdam le troostprijs, f 75.Queen Ester, van D. de Leenw, Amsterdam; 2e troostprijs, f 26.—, A via, van J. Koster, Heemstede. Jammer, dat het weder niet mede werkte. Gedurende den geheelen voor middag. regende het verschrikkelijk, uoodat het terrein bijna onbegaanbaar waa. Na den middag bleef het tamelijk «oog, zoodat men er toen met een paar natte voeten afkwam. Toch was er, vooral des middags, veel pnbliek. Een en ander werd besloten met eene bioscoopvoorstelling van de firma Albert Frères. Er was maar één roep over de prachtige films. De verschil lende commissies hebben eer van hun werk. Aiies slaagde uitstekend en geen wanklank werd gehoord. Heden ontvingen wij het eerste num mer van het „Algemeen Nederlandsch Sportblad" en het moet gezegd, dit nummor ziet er keurig uit, zoowel door inhoud als door foto's en afwerking. Zooals de redactie in haar inleidend woord zegt, is het niet de bedoeling een bestaand sportblad te verdringen doch de Sport in het algemeen te die dienen, de sportlectuur te verbeteren waarom bijna alle tponaangevendon op sportgebied als Meerum Terwogt, Tromp, Van Bel, Bronkhorst, Coucke, Nyland (voor voetbal), Mr. Arts, Mr. Eric, Jan Feith, v. Tayll van Soroos- kerken, onz.-enz. (voor andere sport) velen hunner sportredacteuren van groote bladen, hun medewerking ver- leenen. De grootte van dit blad is als „l)e Wereldkroniek" met een telkenmale nieuwe, actueele plaat op den omslag. De eerste maal is dit een moment nit De Zilveren Voetbalwedstrijden". Ook meerdere foto's bevat dit no. van deze wedstrijden, o.a., het elftal van D.F.C., de zilveren Bal, momenten uit Haar lem II't Zesde, Quick (A)Willem II op de seriewedstrijden van R.A.P. Op een dezer foto's oevindt zich een omkringd hoofd van een toeschouwer. Wie dat portret als zijn eigen herkent ontvangt een gratis-abonnomont op het blad. Van ^andere takken van sport geeft het A. N. S. foto's van korfbal A.L.O. de winnaar van den zilveren korfbal, O.S.C.R.—Vitesse, A.L.O.—O.S.C.R., van Lawn-Tennis de wedstrijden van „Festina", concours-hippiquo te Me- (lemblik, de Elfplaatsentocht in hot Noordenverder foto's van bokende personen als Jan Feith, Hoogland Jr wereldkampioen-dammer, Meijer enz. enz. In een aparte bijlage wordt hot actueele nieuws van Zondags behan deld met wedstrijdverslagen enz. Om kort te gaan, het „Algemeen Nederlandsch Sportblad" is een blad dat er ongetwijfeld bij de sportlief hebbers wel in zal komen. Abonnementen worden aangenomen in den boekhandel, bij de firma C. G. v. d. Post, Hoogstraat en bij de Hoofd agenten voor Gouda on Omstreken A. Brinkman en Zoon. Voetbal. In de gisteravond gehouden be stuursvergadering der voetbalvereeni- ging „Gouda" werd o.m. besloten de le afdeeling der serie-wedstrijden uit te stellen tot één der Kerstdagen. Het orgaan „Steeds Hooger" zal voortaan vanaf October maandelyks verschijnen. Naar wij vernemen zal Zondag a.s. op het Sportterrein Olympia I een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen U.V.V. Il uit Utrecht. Do uitgestelde beker-wedstrijd (2e ronde) T.O.P. I—Be Quick (Zutphen) is op Zondag opnieuw vastgesteld op het terrein in de Winterdijk. Zwemmen. Een kranige zwemster. Miss Roaa Pitonof, de bokende Ame- rikaansche jonge dame, die al zooveel van zich deed spreken als koene zwem ster, heeft Dinsdag in de Theems bij Londen een staaltje gegeven van haar uithoudingsvermogen. En alleen de duisternis was reden, dat zij niet nog f rooter afstand aflegde. Zij ging om wart over twee by Richmond Lock te water en verliet dat eerst, toen het duister werd omstreeks 200 yards be neden de Tower Bridge. Zij had in 4 uur 34 min. een afstand van bijna 26 K.M. afgelegd. Vliegen. Uit Brussel wordt geseind Men verneemt nu eerst dat de vlie ger Versch aeve komende uit Berge n- op-Zoom, in den avond van Dinsdag te Temsche in zyn twéédekker-water- vliegtoestel aankwam, met zijn leerling Vertongen. De Gordon Bennett- beker. Maandag heeft Jules Védrines te Chicago een mooie overwinning be haald Er dongen alleen Franschen mee naar den beker. Dn Engelschen en Amerikanen, die aanvankelyk voor nemens waren uit te komen, vielen af. Védrines legde de baan af in 70 min. 66. sec.; Zij is 200 K. M. lang. De gemiddelde snelheid was 169. De andere Fransche deelnemers, Prevost en Frey, maakten slechten tijd In 1909 was de afstand 20 K.M. in 1910 100 K.M., in 1911 150 K.M. In 1909 won de Amerikaan Oienn Cuatiss te Rieins in 15 min. 50 sec.; tweede was toen Blérot in 15 min. 56*5 sec.derde Hubert Latham in 17 min. 32 sec. In 1910 won Graham White. Hij legde de 100 K.M. toen af in 1 uur 1 min.; tweedo was Mossaut (Amerika) in 1 uur 57 min. 44 s. Verleden jaar won Weymann (Amerika); hy legde 160 K.M. af in 1 uur 11 min. 30 B s.twee was Le- blanc (Frankryk) in 1 uur 13 m. derde Nieuport (Frankryk) in 1 uur 14 m. MARKTBERICHTEN Gouda, is Sept. icia. GRANEN Pryshoudend. TarweZeeuwsche 10.35 A 10.50 mindere dito 9.50 A 10. Afwijkende 8.50 1 9.25. Polder 7.35 i 8.—. Rogge Zeeuwsche 7.50 4/ 7.75, Polder 6.35 a 7.- Buitenlandsche per 70 kilo 6 50 h 7.— GerstWinter ƒ675 4 7,-. Zomer k f Qie- vaber 7.75 A ƒ8 25, Jluitenl. voergerst per 65 kilo 5.75 a 6.35. Haver per H.L 5.A 6.—. Per 100 kilo f 11.— A iaHenncpxaad Buitenlandsche per 50 KL1I0 7 75 a 8.35. Kanarie- zaad f 13.50 a 14 50. Karwijzaad per 50 Kilo 1850 4 19.-*- Koolzaad 19.-4ae per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 15 A 16.—, Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 35 A 7 50 Boonen bruine boonen A j witte bootten a Paardenboonen 8.50 A 9.—. Duiven- boonhn 9 50 A 10,50. Mais per joo Kilo Aincrikaansche Mixed 8 35 A if.50. Kleine ronde S.-35 A 8.75 V kkmahkt Melkvee weinig aanvoer, handel en prijzen matig. Vetle varken», tedel. aanvoer, hau lel vrijwel, 28 1 31 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vrijwel, 22 25 ct. per half K.G, Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig, f 1 70 A 1.90 per week. Vette Schapen, geen aanvoer, {uvhdel matig, A Lammeren, goede aanvoer, handel matig, 16.— A 2o.' Nuchtere Kalveren, rcdel aanvoer, han- d 1 vlug, 13.— A* 17.—. Graskalveren goede aanvoer, handel zeer vlug, 50.— A J 100.—. Fokkalveren 14 k Kaas, aangevoerd 94 'partijen, handel zeer vlug ie kwal. 32.— A 35 ade kwal. 28 A 31— Zwaardere 33.— A ƒ136.—. Noordhollandsche a Boter 1135 stukken v. K G Handel vlug Goeboter 1.40 A 1,50. Weiboter 1,35 A 1 30. In eon door Die Gartenlaubo uitge schreven prijsvraag is onze landgenoot Frans van Érlevoordt voor zijn inge zonden roman Eranenflirt bekroond met den eersten prys. Goudbaggeren in de Marowijne. De heer P. Tiffany, vertegenwoor diger van een kapitaalkrachtig Ame- rikaansch syndicaat, die al sedert jaren wacht, op het verleonen van concessie om een electrisch goudbaggerbedryf te stichten in de Marowyne, is dezer dagen weder naar Europa vertrokken, om te Parijs on in den Haag te onder handelen met do betrokken regeerin- g®n. Van Fransche zijde is men van den aanvang af bereid geweest alle mede werking te verleenen voor hot ver- leenen der concessie. De hooge regee ring in Nederland houdt echter nu al jaren een zaak sleepende die van heel groote economische beteekenis kan worden voor de noodlijdende kolonie. Men zegt alles over te hebben voor de ontwikkeling der kolonie, maar men doet daar niet naar. („De West".) Het Oostenrijksche voorstel. Te Konstantinopel wordt in offi- cieuse kringen verklaard, dat vier mogendheden, waarvan de drie van de Triple Entente, de Porte hebben medegedeeld, dat zij niet zullen ingaan op het voorstel van minister Berchtold. Zy zouden nl. bet oogenblik niet gunstig achten tot bespreking van de artt. 33 en 61 van het verdrag van Berlijn en ten volle vertrouwen, dat de Tnrksche regeering de noodige hervormingen wel tot stand zal brengen. Moulai Halid. Uit Monte-Carlo wordt gemeld, dat Moulai Hafid aldaar te half acht des morgens per automobiel van Nizzais aangekomen met zijn gevolg. Hy is om half elf weer in de richting van Mentone vertrokken. Vredesonderhandelingen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat men na onderzoek van verschillende oplos singen der kwestie, die in de praktijk onbruikbaar plegen te zijn, is terug gekomen tot het beginsql van eono erkenning door Turkije van de poli tieke onafhankelijkheid der Afrikaan- sche provinciën onder het gezag der Arabische hoofden, mot wie Italië dan rechtstreeks zou onderhandelen. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de brand verscheidene huizen in het Boca-kwartier vernield heeft. Drie vrouwen zijn verbrand.' Volen werden gewond. ■Boca is eon Italiaansch stadsge deelte, dat by Buonos Aires ia aan gebouwd on moor dan 70000 Italiaan- scho inwoners telt. De meeste huizen [zijn van hout. Brand te Konstantinopel. 'Konstavtinoi-rl, 12 Sept. Gisteren hooft een ernstige brand gewoed in do Jodenwijk Balat aan den Gouden Hoorn, dio 36 huizon verwoestte. Te middernacht brak het vuur op nieuw uit'en groep het met verniouwae kracht om zich hoeu. Cholera in Turkijo. Saloniki, 12 ,Sept. Een Syrische boer, die zich aan iioord bevond van het Russische stoomschip „Lazarem van Smyrna, kómend, is aan -cholera asiatica gestorven. Secretaris-Generaal van Marine. Naar men verneemt zal voor Secre taris-Generaal aan hot Departement van Marino in aanmerking komen de kapt.-ter-zoe, adjudant in buitenge- wonen dienst van H. M. de Koningin Zegers Rijser, chef der afdeeling per soneel aan het departement en ttot dus.vor aangewezen om by do afwezig heid van don Secretaris-Generaal diens betrekking waar te nemen. De ontploffing te Doiran. Saloniki, 12 Sept. Volgens ambto- lyko opgaven zijn bij de ontploffing van den bom te Doiran 13 personen gedood, 23 doodelijk gewond en *10 minder gevaarlijk, benovens een groot aantal licht gekwetsten. Van dezen aanslag zyn verdafht 4 Bulgaron, die gevangen genomen zijn. van alle nog voorhanden zijnde benevens oen groote partij Japon- stoffen en Zlja>en tot buitengewoon lagepryzen a contant. Specialiteit in Nouveauté*a Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. GOUDA. GEBOREN10 Sept. Anthonia Gerarda, ouders J. J. Hornes en K. van Ewijk. Adriana Gatharina, ouders J. A. Smit en H. P. Both. 11. Cornelis, ouders W. Hondijk en M. H. Hogers, GEHUWD: 11 Sept. M.Geenenon P. J. Bakker. N. M. Kngelbregt en M. A. Boot. C. Agten en P. Breedijk. H. A. Jongeboer en P. 0) Woerl 00 OVERLEDEN: 11 Sept. G. J. Hageman, geh. met W. van Eijk 23 j. REEUWIJK. GEBORENMaria Cornelia, ouders A. van der Maat en M. J. de Jong- Adriana, ouders h. van Roon en .G. van Dyk. Elisabeth, ouders P. Hoeksel en J. Verbeek. ff Obtrtakiistsis «icuii* van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te l)E BILDT. Hoogste barometerstan d 773.2 te Stornoway, laagste atand 769.9 te Sey dis fjord en Nice. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige noordoostelijke tot noord westelijke wind, gedeeltelyk bewolkt. Weinig of geen regen. Over dag iets warmer, mogelijk nachtvorst VAN DEN 12 SEPT. 1912. Staatsleeulacen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. 0d1. (Gr. Russische Spw.mii.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet,. Brazilië. Funding Loo ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Bank en 'rediet-Instel- II Dg en. Ned. Bankaandoelen Industr. Ouderueminffeu American Car A Foun dry Corap. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Install, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.C.v.A Mijnbouw lij en Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie M^j. Gew. A. KonNedMijtot Expl v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. A Trad Oy. C. v. A Scheepvaart HJen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. Al Ts hak - Onder nem Int en Bindjey Tabak Mij. A. Wversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Sposrwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwiny. Serie A-H Obl. 8 pet. W arschau-W eene n Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. PremleiMUlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei »-Ro~ giuirunga-G es. 4 pet. GELDKOI Prolongatie 4!/j pCt. Nat. Staatsf. flauw, Buiten!, nage noeg onveranderd, Oost-Borneo's en Redjangs zelfde koersen, Cobara iets beter, Tramw. prtjsh. Cement vaat, Banjoewangi en Panopticum iets lager, meeste soorten Amerikanen lager. De geheelen middagmarkt kalm en verliep nagenoeg priish. Petrol, prysh. onder leiding van de Koninkl. was de markt ▼sst. prysh. Ned. Rubb. hooger. Vorig* Koer*. Koer» »*b heden 79'/,. 79 99"/,. 86'/, W/a I"'/,. 87'/, 97'/,, 92'/, 86'/, 84»/, 45»;, 45'/, 103'/, «5 59»/,, 213'/, 60»/,. 59", 85»/,. 95'/, 25»/, 74»/,. 74 194 285'/, 189»/, 196 286 31 265 109'/, 250 108 166 165'/, 523'/, 533'/, 626 100 195 127 127 20'/,. 19'/, 94'/, 4'/,. 12'/, 12"/,, 87'/, 92 63'/,, 63'/, 185'/, 86'/, 96'»/,, 97'/, 36»/,, 35»/, 171 4'/, 170'/, 4'»/,. 100''/,, 101'/, 146'/, 151'/, stil, Cult, wat beter, Rubb.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2