JAPPEN ITS, 1 and el. ISEL 51 e Jaargang. Vrijdag 13 September 1913. HET OFFER. S JONG, ;haven 31. XTïe’d.’ws- en. voor O-o-ctd-et ezx Ozxxstx®3x:ezx. No. 11968. EvLitenlaxxd_ Buitenlandsch. Nieuws. FEUILLETON. WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. g*~ Alle luie- en llukb. Artikelen Gouda. i Heem MERK ie lette». AYZONEN E1H. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. I septische erkinq: a 7 uur UMename naak! Telefoon Intero. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. rechten waardigheden (Wordt vervolgd.) Zn., Gouda. BIJL, BAART Lu. soorten rken. liteUen. geregeld tijdig ontvangen van o, vermakelyk- dan in onze dacht„Groote God, zou hij ,snt hebben? Mocht ik niet O, als hij het eens wist I es: IT IN Er heerscht echter op het oogen- blik gebrek aan manschappen, zoodat zelfs gedurende de manoeuvres de schepen niet op volledige sterkte be mand waren. Oostznrijk-Honoabije. De Oostenrijksche aartshertogin Eli sabeth Franziska heeft gisteren for meel afstand gedaan van bepaalde reohten en waardigheden en De Fransche vloot-conoentratie. „Do Matin" verneemt uit Lorient Tengevolge van een Ministerieel be sluit om de 6 kruisers van het derde eskader naar de Middellandsche Zee te sturen zijn deze schepen de haven van Brest binnengeloopen, om de manschappen in de gelegenheid te stellen, eenige dagen in hun familie kring door te brengen. De haven van' Brest zal zeer waar schijnlijk detwee divisies kruisers van het derde eskader verliezen evenals de torpedovloot, die naar de havens Duin kerken en Cherbourg gezonden wordt. Zoodoende zal Brest slechts drie ge pantserde kruisers en een eskader tor- pedobooten in de toekomst in de haven herbergen. Er is sprake van de drie kruisers Amiral Aubert, Guaydon en Dupetit Thonars, die nu in de nasorve gehouden worden te bewapen® ten einde een derde erkader te vormen, dat onder bevel van een vice-admiraal zal gesteld worden. Duitschland. Dom Manuel te München. Het socialistisch blad de Münchener Pbst bevat een mededeeling, ’die veel opzien wekt. Volgens het blad is het met juist, dat de gewezen koning van Portugal alleen te München gekomen is om zich met een dochter van Miguel van Braganza te verloven. Hij houdt zich te München op in het huis van de weduwe van hertog Karei Theodoor van Beieren. Daar heeft hij met zijn agent, graaf Almeida, gesproken, en zelfde zijn als die door graaf Berch- told zeer wenschalijk werden geacht voor de verbetering van don toestand in den Balkan. Het lijkt ons toch te ongerijmd aan te moeten nemen, dat de Porte dezelfde hervormingen zou invoeren zonder van het voorttel af te weten. Op die manier zal dus Turkjje trachten het voorstel-Berchtold onnoodig te maken. Daar komt, bij dat hot zich waarschijnlijk weer ster ker tegenover andere staten begint to gevoelen. Naar aan verschillende bladen wordt gemeld, is men met de vredesonder handelingen thans zoover gevorderd, dat men Weldra tot geheelo overeen»- stemming zal zijn gekomen. Men is het zelfs oens geworden over do sou- vereiniteitskwestie in Tripolis en Gre- naika. Waarschijnlijk wordt echter do overeenkomst pas bekend gemaakt wanneer do nieuwe Turksche Kamer bijeen komt. De Midden-Rijn vertoondo gisteren eon grooten was. In het Roergebied heeft het peil zulk een hoogte bereikt, dat het laden van schepen in de havens buitengewoon belemmerd wordt. We gens de van den Boven-Rijn komende berichten over een nieuwe stijging van het water on daar talrijke in het Roergebied aanwezige stuwbekkens gevuld zijn, vreest men daar oen ge vaarlijke overstrooming in het geheelo stroomgebied. De Keizer zal op 16 dezer, weer voor het eerst sedert vijf jaar, dege- hoele linie-vloot in do Duitsche Nootd- zee sohpuwon. In September 1907, toen de Keizer dit voor het laatst heeft gedaan, waren er nog geen dread noughts on geen onderzeebooten bij do vloot, nu zullen er oen heel smal deel dreadnoughts en een indrukwek kende flotielje van onderzeeërs aan wezig zijn. Bij de verkenningschopen zullen voor hot eerst linie-kruisers met tur bine-werktuigen ingodeeld zijn. De törpedo-flotieljo bestaat alleen uit groote booten. Linie-schepen met turbine-werktuigen kunnen or nog niet aan deelnemen, de nieuwe bodems van dit type zijn nog om proof te stoomen. Frankrijk. Twee-en-twintig menschen hoeft de rechter van instructie Gilbert betrok ken in de strafzaak der bende boosdoe ners, Yr*er chefs Garnier en Bonnot geweest zijn. Onder hen „Razmond la Science’die Callemin heet, Dieu- donnó, Monier (gezegd. Simontoff), Carony. Ook vrouw Schoofs, do bijzit van Garnier, is er bij. Op het zonden register staat, naar hier reeds gemold werd, do diefstal van oen .tuf in Den Haag, in den nacht van 7 op 8 Fe bruari. UN VAN IEEÊN worden in verzegelde n vijf, twee en n een Ned. on» Iding van Nom- js, voorzien van id Merk, vol st gedeponeerd. de uitvoering de orders aan- GOUDSCHE COURANT. PÏÏÏJS VANHET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad- Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aanj Tibkdeweo 64, bij onze Agenten, den 1 De mijnramp. De toestand is zeer gevaarlijk ge worden in do kolenmijn La Clarence. Er was Maandagavond sprake van, eenige redders voorzien van adefnha- 'lingstoestellen in den put te zenden, doch men heeft hun leven niet in gevaar willen brengen. Niemand is Maandagnacht in de myn gedaald. Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur waagde de heer Fenzy, bestuurder der roddersploeg van Liévan, zich in de mijn tot op 933 meters diepte, d. i. waar de ontploffing gebeurde, die de ramp veroorzaakte. Hij werd vergezeld door zes helpers, van ademhalingstoe- PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meerw 0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0.25 per regel. Groote letters én randen naar plaatsruimte. 35) „Oordeel niet, opdat ge niet geoor deeld wordet,u mompelde hij voor zich heen. „Met de maat waarmee men meet, wordt men gemeten? Nu bleef hij voor zijn kleindochter staan„Ik kan niet voor de tweede maal mijn bloed verloochenen. Ik mag mijn deur niet voor je sluiten. Mis schien ben ik te zwak. Men mag geen onrecht onder zijn dak dulden, maar maar God weet, dat ik het beste wil? Hij streed nog een paar oogenblik- ken in zich zelve. Was er nog niet in het kleinste hoekje van zijn eerlijk hart een ge voel van bevrediging, dat zij den vader, dien hij als zoover van zijn kind haatte, verliet en bij hem een toevlucht zocht De rechtschapene bleef menseb, met alle onbewuste nei gingen van de menschenziel, en hij handelde naar de ingeving van zijn hart. Zij keek hem in angstige spanning f 1.25 „1.50 1 50 1 ‘.Hl igenomen aan ons BureauLange Boekhandel en de Postkantoren stellen voorzien. Tweemaal nam hij de luchtdrukking op en hij nam een zeer sterke hitte waar. Een half uur later moesten hij en zijn mannen de mjjn verlaten. Sedert dien staat het opsporingswerk s^il. Vier mynwerkers die men op den bodem der mijn bedolven dacht, zijn zich Dinsdagmorgen bij het bestuur van La Clarence komen aanbieden om hun veertiendaagsch loon te innen. Daarentegen wordt een werkman dien men thuis waande, vermist. Meer dan 400 mynwerkers van La Clarence hebben reeds werk gevonden in de mijnen van Bruey en van Marles. Wegens de ontzettende gevaren van het reddingswerk is besloten dit niet voort te zetten, maar ongeveer 25 dagen na den 3en September, den dag dor ramp, te wachten, om de volstrekte zekerheid te hebben, dat er dan geen .levenden meer in do myn zijn en ver volgens deze onder water te zotten om don brand te dooven, die met on verminderde kracht voortwoedt. De duurte. Onmiddellijk na zijn torugkeer uit Buchlau heeft de Rykskanselier Von Bethmnnn Hol I weg, oen conferentie van alle betrokken autoriteiten dor Pruisische en Rijksdepartementen over de duurte van hot vleesch bijeenge roepen. Ofschoon over don uitslag der beraadslagingen ambtelijk nog niets is medegedeeld, weet do vaak officialise Lokal Anzeigor toch reeds to melden, dat do Regeering tot do slotsom is gekomen, dat de invoer van bevroren vleesch uit Australië en Argentinië mogelijk was met enkele toestemming van do Regeoring, zon der dat daarvoof een wetsverandering, waaraan ook de'Rijksdag zijn goed keuring zou moeten hechten, vereischt werd. Het thans bestaande art. 12 van do wet op de vleeschkeuring zou, volgens de Regeering, den handel reeds in staat stellen, ton opzichte van be vroren vleesch uit Australië en Ar gentinië aan de vereischten der Duit sche wet te voldoen. O verstroomingen Nu verschillende zijrivieren van den Rijn in hun bedding teruggekeerd zijn, is pas te o verzien, hoe groote verwoes tingen het hoogewater in de zijdalen van den Boven-Rijn aangericht heeft, waar over uitgestrekte afstanden de graanoogst geheel vernietigd is en de aardappelen door ziekten aangetast zijn, die den landman zyn geheele be schot doen verliezen. met het geld van de hertogin onder steunt hij de koningsgezinden in Por tugal. Zoolang de hertog leefde, gaf deze slechts zeer weinig geld aan koning Manuel, maar sedert hij ge storven is, is het anders geworden. I)e hertogin heeft reeds een Aanzienlijk deel van haar vermogen opgeofferd on zij is bereid het geheel op te offe ren voor datgene, wat zij haar histo rische zending noemt. De Münchensche correspondent van het Berliner Tagoblatt voegt hier aan toe Naar ik uit hofkringen verneem, is werkelijk de monarchistische partij te München werkzaam. Men spreekt in de Münchensche salons met ironische openhartigheid over de plannen van Maria. De hertogin is besloten haar heelo vermogen daaraan te offeren en de verloving van dom Manuel met de dochter van dom Miguel moet slechts de banden tusschon de vroeger vijan dige takken der Braganza’s verster ken. lekade, 2 uur aS.D. A.P. 8 uur. Uitvoe- ;nummers. Sunie“, 8 uur, veroenig. „Do ar Gouda e. O? i Woningtoez, erstandscomm. te brengen. Deze was goed bezetde meid zette een schaal met dampende gort in het midden. Zes drinkkommen met melk stonden in het rond, daarnaast houten borden, waarop een stuk spek lag en een groot roggebrood met den aan gesneden kant naar den huisheer. Dietrich Kruse zette zich aan het hoofdeinde van de tafel, aan zyn lin kerkant zat de knecht, naast deze de beide meiden. Rechts naast haar vader zat Rika, die haar zusterskind een plaats naast zich had gegeven. De 'gevouwen handen op het tafelblad leggende, sprak de huisvader een klein gebed. Hij sprak ditmaal niet het ge wone formuliergebed uit, doch dankte God voor den zegen, die dit huis weer had ondervonden, voor den terugkeer van zijn kleinkind onder zijn dak. Hij eindigde met„Hemelsche Vader, laat het haar goed bij ons gaan en geef ook, dat mijn huitf veel vreugde aan haar beleven moge? Toen hij zweeg, zeide Marie, terwyl de tranen haar in de oogen blonken „O Grootvader, ik wil zeker mijn best doen, uw aller vriendschap te ver werven, ik ben gelukkig, dat ik hier mag blijven Rika trok haar naar zich toe en kuste haar moederlyk„Neem nu eens trich Kruse met luide stem. „Zij blijft hier en zal worden aangezien, als was zij mijn eigen dochter; en laten wij nu gaan eten? Buiten degenen, die op den dorsch- vloer het paar verwonderd aanzagen, verheugden zich nog twee andere oogen over dit gezicht. In het donker over de openstaande onderdeur gebukt, stond Hendrik Beersman buiten in den avondnevel. Toen hij de boerderij van zijn groot vader had verlaten, was hy na een kort afscheid van Fedor met snelle schreden teruggekeerd, en nu stond hij verbaasd evenals de anderen, te kijken naar den vreemden aanblik, hoe de oude man, voor de eerste maal in zijn leven naar het scheen zwak, op het schoone, krachtige meisje steunde. Hij hoorde de woorden van zijn groot vader en had den waardigen man nooit zoo geacht, als op dit oogenblik. Nu was zij geborgen, nu behoefde hij niet voor de eer der familie op te komen, en zooals het nu ging, was het zeker het beste. Voldaan over hetgeen hij had gezien en gehoord, keerde hij naar huis terug. TanteRika liep met haar kleine trippelende pasjes naar nicht tegemoet: „Zoo is het goed, Vader 1“ riep zij en nam Maries hand, om haar aan tafel wat en eet, je zult wel grooten honger hebben na die reis? Het scheen het stadsmeisje vreemd toe, dat hier allen, zoowel de heer als de knecht, met hun lepel gort uit den schotel schepten, hun melk daarbij dronken en op het bord met een kort mes het spek sneden, dat zij met brood opaten. Marie had werkelijk grooten honger, en het smaakte haar heerlijk. Zij dacht, al is het hier veel anders dan bij ons en al komt mij veel vreemd voor, “zoo zal ik mij daar toch spoedigün schrik ken. Wat zij zag, was gemak kei ijk en vernuftig, dat beviel haar. Na het eten vroeg Grootvader, waar Rika het mfcisje wilde huisvesten. Die neem ik mee op mijn kamer, die behoort bij mij? Marie haalde haar koffer, zeide den ouden man goeden nacht en volgde de kleine tante. Terwyl zij samen het bed in orde brachten en zich uitkleedden vroeg Rika naar allee, wat hagr dierbare zuster betrof en wat de oorzaak was, van haar reis naar den Krusenhof. Marie vertelde hetzelfde, dat zij haar grootvader had verteld. aan en toch gelijk weggaan Hij zal het nooit te weten komen, als hij mij maar niet wegzendt Na eenige ©ogenblikken van angstige spanning, zeide hij„Je kunt hier blijven. Kom maar mee Marie vloog naar hem toe en om vatte met beide handen den ouden man, die als een eikeboom voor haar stond: „O Grootvader, dank duizend maal dank? De oude man voelde, dat het ge sprek hem aangegrepen had, hij stond niet zoo vast op zijn beenem als ge woonlijk. Toen zij door de kamer gingen en op den dorschvloer kwamen, had hij zyn arm om den hals van het meisje geslagen en steunde op haar beiden schouders. Zijn huisgenooten keken verbaasd op, zij hadden vader Kruse nog nooit zoo vertrouwelyk met iemand gezien. Niet ver van den haard stond de tafel gedekt voor het avondeten. Rika schepte de heete gort op. De jongste meid zat op zij van de tafel en schilde aardappelen. De oude krombeenige knecht stond> bij de voederkist en sneed haksel. „Dit is myn dochterskind,u zeiDie- Amrbika. Te New-York is thans het hoogste torenhuis, Woolworth Building, vol tooid, dat een hoogte van 780 voet heeft. De huurders betalen jaarlijks ongeveer f 600,000 huur, Het huis hoeft 50 verdiepingen, ieder met 40 ver trekken. In het gebouw bevinden zich een brandweerpost, twee apotheken, een hydro-therapeutisch instituut, drie spreekkamers van doktoren, een tand heelkundige inrichting enz. Het toren huis is volgens Fransche plannen on met Fransch kapitaal gebouwd, dus dus eigenlijk niet „eigen fabri kaat" Gisteren roerden we in het laatste gedeelte van ons overzicht het voor stel Berchtold aan. Het zal ons be nieuwen, zeiden we toen, hoe het met dit voorstel zal gaan. Waar zeer tegen strijdige belangen, zooals die zijn ver tegenwoordigd in de Triplo Entente en in den Driebond te zamen moeten werken, daar zal het ons niet ver wonderen, wanneer het resultaat niet evenredig was aan de moeite, die graaf Berchtold zich heeft gegeven. Van Duitschland kan worden aangenomen dat het het plan goedgunstig gezind is. Uit een officieel communiqué ver schenen bij het bezoek van den Duit- schen Rijkskanselier von Bethmann Hollweg arf!h den Oostenrijkschen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Berchtold, blijkt dat na verschillende besprekingen mocht worden vastge- steld, dat er volkomen overeenstem ming was omtrent alle punten, waar over men onderhandelde. En naar tevens vermeld werd, moet er gecon fereerd zijn over alle thans hangende kwesties, in het bijzonder over de Balkan-aangelegenheid. Het officieuse verslag mag dus heel kort zijn, men mag er toch ujt afleiden, dat Duitsch land het meergenoemde voorstel- Berchtold goedgunstig gezind is. Maar hoe staat het met de andere mogendheden? Daarover is nog niet het minste licht verspreid. Het kan ook trouwens wel eens wat laat zijn voor de behandeling van het voorstel van verschillende kanten luiden toch de berichten over den toestand van den Balkan zoo ongunstig, dat men het uitbreken van een oorlog elk oogenblik zou mogen verwachten, wat echter door verschillende met name Italiaansche diplomaten weer wordt tegengesproken. In Turkije zelf blijkt men nog altoos even heftig tegen het voorstel-Berch- told 'gekant. Men blijft het voorstel beschouwen als een beleediging Tur kije aangedaan en intusschen schijnt men Oostenrijk-Hongarije vóór te wil len zijn, ten minste naar verluidt, zal Turkije verschillende maatregelen ne men, zooals bedoeld worden in de fundamenteel© artikelen van de Otto- maansche grondwet. Ofschoon het voorstel-Berchtold strikt geheim is gehouden, heeft men toch naar het schijnt, de Turksche regeering op de hoogte gebracht, daar de hervormin gen, die de Porte wil invoeren, de

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1