Sixxn-arxlaxxd.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. KANTONGERECHT TE GOUDA. Laatste Hericiiteri. Groote Expositie D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant heden als lid van het Keizerlijke Huw, Elizabeth Franziska is een dochter van aartshertog Kar 1 Stephen. On langs heeft zij zich verloofd met, een Poolschen edelman, prins Olgierd Szar- tortiski. Nu kan een Öostonrijksche aartshertogin niet met een lid van van een geslacht trouwen dat niet behoort tot de regeerendo vorstenhui zen, zonder dat zij voor hare nako melingen formeel afstand doet van eventueele erfopvolging in Oostenrijk, Deze plechtigheid heeft nu gisteren ten overstaan van den Keizer plaats gevonden. Hierbij zij aangeteekend dat de Oos- tenrijkscne aartshertogin en aartsher toginnen er heel vlug bij zijn, om waar het een huwelijk uit liefde geldt tot dezen afstand van de erfopvol- gingsrechton voor hun eventueel na komelingen te besluiten. Ook de aartshortog-troonopvolger verkeert in dat geval. Nood in Wost-Indië. H. M. de Koningin heeft geschen ken toegezegd voor den te Haarlem te houden weldadigheidsdag voor Wost- Indië en tevens aangeboden eenige duizenden bouquetios heidebloemen be schikbaar te stollen. Dit aanbod is dankbaar aanvaard. Als oero-voorzitter van het eere- comitó treedt op mr. dr. W. F. van leeuwen, commissaris dor Koningin in Noord-Holland. Postpakketten naar Duitechland. Onze Berlijnscho berichtgever tole- phoneert: f)e „Norddeutsche Allg. Ztg." doelt mede, dat van 1 October af, bij wijze, van proef, postpakkotten uit Nederland naar Duitscnjand, die door den afzonder volgons de voor schriften, al» dringend opgegeven wor den, op Duitsch gebied per snelste gelegenheid verzonden zullen worden. De kosten, ten bedrage van een Mrk. voor do dringende verzending, be taalt de ontvanger. Hbld. Do hoofddeksels voor hot Leger. Thans zyn do hoofddeksels voor hot leger vastgesteld. Voor officieren on minderen wordt weder da oliako ingevoerd, van achte ren voorzien van oen afhangende klep, en in groot-tenue versierd voor de officieren met een pluim van hané- vooren en voor ondoroffioioren en min deren van een afhangende pluim van paardohaar, zooals vroeger door het personeel der artillerie werd gedragon. In kléin-tenue dragen de officieren en onderofficieren eon pot, overeen komend met het Duitsohe model-pet, de officierspet van voren voorzien van lauwerkrans, do onderofficierspet van voren voorzien van het regiments- cyfer, korporaals en minderen dragon in klein-tonue oen muts van lang werpig model. Plan 1913. De centrale commissie voor Plan 1913 heeft den 7den dezer vergaderd onder voorzitterschap van jhr. C. F. van do Poll. De vergadering word ge houden aan boord van een der schepen van de Batavierlyn, daartoe welwillend door de direotio tor beschikking ge stold, fiiet do bedoeling, tevens 'een tochtje over de Maas en de Zeeuwsche stroomen te houden. Met tyijzondoro erkentelijkheid werd kennis gemaak genomen van do gun stige beschikking van Z. K. K. den Prins der Nederlanden op het verzoek van de commissie om het bescherm heerschap te aanvaarden. Eveneens word met ingenomenheid het besluit begroet van de minister van landbouw, nijverheid en handel om het hoofd der afdeeling Handel, mr. J. A. C. Ever- wiin, to benoemen tot rogeeringsoom- missaris by deze commissie. Mr. Evor- wijn werd daarop in zijn nieuwe* quaütoit welkom gohoeten. Sedert de vorige opgave betreffende de plaatsolijke plannon, zijn er weer nieuwe bijzonderheden bekend gewor den, voornamelijk betreffende de plan nen te Baarn, Breda, Hilvorsum, Hoorn on Middelburg. Op voorstel van de sub-commissie voor de huisvesting zal den Bond Voor Vreemdelingenverkeer en den Hotel- houdersbond worden verzocht yen on derzoek in te stollen naar het aantal kamers, dat de hotels in do tentoon- Btellingsstedon beschikbaar kunnen stellen, en zullen er maatregelen wor -x «Ion genomen om de vreemdelingen betrouwbare inliohtingen betreffende kamers en pryzen te verstrekken. Uit de mededeoling van de Biib-eom- misaie 'voor de buitenlandsche reolame blykt, dat in den loop van deze maand de groote reclameplaten naar station», hotels en clubs verzonden zullen wor den, en dat by de verspreiding van kalendertjes groote medewerking zoo wel van lichamen als particulieren werd ondervonden. Een tweede uitgave is ter perse. Dajuk zij de relation van de leden der centrale commissie met personen en lichamen in het buitonland kan een zeer uitgebreide bekendmaking van het Plan 1918 verwacht worden, en juist in die kringen op welker belangstel ling men het meest prijs stelt. I)e volgende bijeenkomst werd be paald op Zaterdag 19 Oct., te Utrecht. De drijvende vergaderzaal lag tijdens de besprekingen voor anker in het Mastgat tegenover Zijpe, alwaar ook de nacht werd doorgebracht. Den vol gendon dag werd een bezoek gebracht aan Middelburg. Maandagmorgen word door het Ka- 'naal naar Veere gevaren en goschut in het Veerscho gat, van waar over zee naar Rotterdam word terugge- stoomd. Als een bijzonderheid zij hier bij gemeld, dat de Batavier IV het eerste zeeschip is, dat sedert 200 jaron weer bij Veere zee koos. Het weer was van tijd tot tijd min der gunstig, maar tooh werd er op dep tocht veel genoten, on men was het et" algemeen over oens, dat dorgolijfaé tochten door ons land ook in 1918 voor vreemdelingen bijzonder aantrek kelijk zullen zijn. Huisindustrie. Van de door den directie van den Arbeid uitgegoven rapporten over de „Onderzoekingen' naar do toestanden in do Nedorlandsche Huisindustrie", ii het He deel verschenen, behandelende do diamantbewerking, hot drukkersj- bedrijf, do chemische nijverheid, de hout- enstroobewerking, de metaalr bewerking, de papierbewerking en dé schoenmakers. Hot vroegor verschonei^ le deel omvatte de bereiding vaiï voedings- en genotmiddelen, terwijl het nog in bewerking zijnde 3e dcell gewijd zal zijn aan de textiel- on kle dingindustrie. In do diamantindustrie werken ruirft 1200 personen thuis, voor het meoren- deol diamantsnijders en -snijdsters. De boschreven toestanden stekyn onge meen gunstig af bij die in alle andere takken van huisindustrie. De rappor- tour wijt dit aan de in deze industrip bij uitstek krachtige vakbeweging, dip tot gevolg heeft gehad, dat zelfs voqr de thuiswerkers de loonen en de ar beidstijden goed geregeld zijn. i Van de klompenmakers wonen etr ruim 200 in het dorp Enter, in Ovei|- ijsel, dat eerst vóór korten /tijd doqr oen spoorlijn uit zijn isolement is ven lost. De welvaart onder deze nijvere lieden, die zomers naar heinde en ver trekkon om by don boer wat te ver dienen en, 's winters van halfzovoti 's morgens tot 7 uur 's avonds klom- pon maken, laat veel te wenschen over. De uurloonen bedragen gemid deld nog geen 7 cent. Een alleen- workend klompenmaker verdient per week 4 a 5 gulden. Klompenmaker^, die. voor een werkgever bij zich thu^B werken, zijn verder nog gevonden in kleinen getale in Gelderland en Noord - Brabant. Plaatselijke huisindustrieën van gp- ringen omvang zyn het maken van margarinevorpakking te Oss, het roop- draaien te Den lip, hot spoelgopd maken te Waddinxveon, het stroohul- zen makon in onkole Brabantsche dor pen, het 8toelonmatten te Culemboi[g on Zutfen, het cocosmatten zoompn voor fabrieken te Nijkerk en Apel doorn. Meubelmakers, werkend voor wijn- kels en zg. 2e handsmagazijnen, zijn in dé groote steden te vinden. Voor lager loon dan hun vakgenooten op do fabriek, werken zij in gebrekkige werklokalon, zelf de risico dragepd van werkloosheid, prijsveranderingpn en materföalschade. Een zeer slecht loonende bozigheid is het mattonmaken, zoowel de ge vlochten als de geweven of rolmatten. Uurloonen van enkele centen zijn hier regel. Bij het vlechten komt in sterke mate kinderarbeid vobr, vooral to Putte (N.-B.), Hasselt en Genemuiden. Jn Putte hoerscht bovendien de gedwon gen winkelnering in den meest abso- luten vorm, d.w.z. er wordt niet met geld, doch met winkelwaren uitbetaald. Aan de zeer typische mandenstpe- lenmakorij te Noordwoldo (Fr.) wor den enkele bladzijden gewyd, waarin wordt medegedeeld, dat de-^kuisïn- dustrie doorliet verzet der werklieden geheel verdwenen is. Ook de invloëd der nieuwe Rijksriotvlechtschool Op deze industrie, wordt „besproken. Mandenmakers werden in groeten getale bezocht in de Langstraat, St. Wlllebrord, Noordwolde en de Lek streek. In dit vak komt de gedwon gen winkelnering in zeer sterke mate voor te Noordwolde. Van de metaalbewerkers zrjn de be langrijkste groepen de zilversmeden te Schoonhoven, de goudsmeden te 's Hertogenbosch en de ijzersmeden te Nieuwkoop (Z.-H.). Alle drie deze be drijven vertoonen belangwekkende eigenaardigheden. In het hoofdstuk papierbewerking worden behandeld het zakkenplakkeu, de cartonnage, hot boekbinden, het maken van papieren versierselen en het onveloppen maken. Vooral het zakkenplakken verdwijnt, dank zij de steeds meer in gebruik komende machines, vrij snel uit de huisgezinnen der arbeiders. Een hoogst onsmakelijke en onhy giënische toestand geeft het lompen- bewerken in huisindustrie te zién. Het is voornamelijk Zutfen, waar dit euvel nog bestaat en waar de oude gewatteerde dekens in de woonver trekken der armsten worden uit elkaar geplukt. liet faatste zeer uitvoerige hoofd stuk van dezen bundel behandelt de schoenmakerij, verdeeld in de schoen makers in de steden en die daar buiten. De eersten zijn weinig in aantal en werken voor de groote schoenwinkels in de hoofdplaatsen. De andere cate gorie omvat plm. 2500 thuiswerkers in Noord-Brabant. Belangrijke histo rische medodeelingen over dit interes sante bedrijf gaan vooraf aan de be schrijving dor thans heerschonde toe standen in dezen nog hardnekkig naast de bloeiende fabrieksindustrieën stand houdende huisarbeid. Een roodvonkgeval in de kazerne. Dinsdag zijn van de le compagnie van het 8e bataljon van het 7e regi ment infanterie te Amsterdam een landweerman en een korporaal onder geneeskundige behandeling genomen, daar me^ meende, verdachte ziekte verschijnselen bij hen waar te nemen. Eergisteren is bij den 20-jarigen landweerman, door den dirigeerend officier van gezondheid, dr. Zeehuizen, roodvonk geconstateerd. Hij is van uit het militair hospitaal naar de barakken van het Wilhelniinagasthuis overge bracht, daar de barakken van het hos pitaal momenteel worden verbouwd en do lijder daarin niet kon worden onder gebracht. Do 24 majipcbappen van do cham- bróe der Oranje-Nassaukazerno, waarin ook do landweerman was gehuisvest, blijven gedurende vier dager» in obser vatie en zullon dus niet mee uitrukken naar het kamp van Laren waarheen het 2e en 3e bataljon van het 7e rog. heden vroeg vertrekt. (Tel.) De Standard-Oil Cy. in Zweden. Men schrijft aan de „N. R.Ct."uit Stockholm De Standard-Oil Company heeft aan de kleinhandelaars in Zweden een con tract ter teekening voorgelegd, waarbij zij voor het betrekken van petroleum zoo goed als aan handen en voeten gebonden zouden zyn. Enkelen hadden ait contract reeds onderteekend, doch de meerderheid verzette er zich tegen en belegde, met kleinhandelaren uit Noorwegen en Denemarken, een ver gadering, waar ook de hoofdvertegen woordiger der Standard-Oil Company tegenwoordig was. Weldra verspreidde zich toen in de pers het bericht dat het contract was verworpen door de kleinhandelaren, en dat de Standard-Oil Cv. de neder laag had geleden. Dit bleelc echter een valsch gerucht te zijn. Allen hebben het contract geteekend, zooals het was, en de eenige concessie, door de Stan- dard-Oil Cy. toegelaten, is, dat de prijs der olie in Zweden nooit hooger zal zyn dan in het land in Europa, waar deze het hoogst is. Dat deze concessie van weinig waarde is, valt terstond in het oog. In een land als Portugal, b.v., zou zeer gemakkelijk de prijs hoog opgevoerd kunnen worden, zoodat Zweden niets zou kunnen zeggen bij een styging, die toch nog onder de Portugeesche pryzen zou blyven. En toch moet men zich aan een dergelijke willekeur Onderwerpen, want geen andore maatschappij is in staat, voldoende of goede petroleum te leve ren. De RefiningjOil Cy. beschikt over te weinig olie, ^n de Oostenrijksche olie is- blijkbaar onder het door den staat bepaalde miüimum, wat ontvlam baarheid betreft. Wel zijn voorstellen gedaan, om een coöperatieven bond op te richten, waartoe alle Skandinavische hande laars zouden toetreden, en welke dan in samenwerking met de Refining-Oil Cy. oliebronnen in Amerika zou exploi- teeren. maar het ten uitvoer brengen van deze plannen zal nog wel eenige jaren op zich late® wachten. Sedert Maandag wordt iemand uit Sehijndel, die naar de kermis in Den Bosch was geweest, vermist. Men denkt aan een ongeluk. Doordat zij van een auto schrikten, zijn gisteren aan de streek by Dokkum twee voor een wagen gespannen paar den op hol geslagen, waardoor eten zijschut van den wagen werd geslin gerd, dat twee langs den weg spelende kinderen verwondde, waarvan een zoo ernstig, dat men voor zijn leven vreest. Ook de bestuurder van den wagen, die onder de wielen raakte, heeft zich ernstig bezeerd. Te Voorschoten is gisternamiddag de molenaarsknecht van Z., die bezig was eenig vuil van den watermolen op den Binnenpolder te verwijderen, door een wiek aan het hoofd getroffen. Zeer ernstig verwond werd de man naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Waar is de redactie? Men schrijft uit St. Potersburg aan de Frankfurter Zeitung Eenigen tyd geleden heeft het nieuwtje van de oprichting van een Amerikaansche spoorwegkrant, die in den trein zelf gedrukt yrerd, de ronde door de pers gedaan. Het kwam ook in de Russische bladen te Btaan en inspireerde een karikaturist, die zeker ondervinding heeft van dagenlangen zeereizen in het binnenland, tot een teekeniug, welke te zien geeft hoe het zijn zou wanneer het Amerikaansche denkbeeld op Russischon bodem werd overgeplant. Achter de locomotief staan verschil lende wagons. In den eersten bevindt zich de drukkerij, in den tweede de censuur, in den derde het politiebureau, dan komt de rechter van instructie, dan de geheime politie, de ambtenaar, die de boeten in ontvangst neemt en tenslotte, in den laatsten wagen, de gevangenis. Onder het prentje leest men: Waar is de rodact'e? liet ant woord luidtNatuurlijk in de gevan- gqpis. De echte censuur heeft ook deze grap niet gesnapt en de verspreiding van de teekening verboden. Een verstoorde kermis. Te Gendringen is de kermis ver stoord doordien de electriscbe verlich ting sedert korten tijd in werking, plotseling te midden der feestvreugde uitging en niet meer was in werking te stellen. Oude olielampen en kaars en kandelaars moesten woer voor den dag gehaald, om licht te geven. Een zeldzame vangst. De visscher K. B. te Numansdorp had het geluk in een slootje in de gorzen, langs het Hollandach Diep twee zalmen te vangen. Door hethooge water waren ze er waarschijnlijk inge komen. Hij wist ze voor een goeden prijs van de hand te doen. Mishandeling. Woensdagnacht hoeft' te Maastricht zekere Harber^ zekeren Smal bijge naamd „de Fapjaan", dusdanig met een mes bewerkt, dat hij in het hos- pilaal is opgenomen. De dader is ge arresteerd. Een en ander moet in ver band staan met de vechtpartij van verleden Week, toen Smal den thans mishandelde Bongers, den pols heeft doorgesneden. De toestand van Smal is wel ernstig, doch oogenblikkelijk niet levou3gevaaarlijk. („Tel.") De vrouw van den schoenmaker S. te Musselkanaal is heimelijk vertrok ken en heeft haar man en twee kin deren achtergelaten. In een brief, dien zij op tafel legde, deelde zij mede, dat zij was vertrokken om nooit te rug te keeren. Hoog water. De Waal was Donderdag sedert Woensdagavond nog 22 cM. gewassen. Wegens den dreigenden waterstand heeft men het vee van de uiterwaar den moeten stallen. De peilschaal tee- kenfc thans 7.44 M. A. P. Houdt de was aan, dan zal op last van den dijkstool het gat in den dijk, ten be hoeve der waterververschingswerken gegraven, gedicht worden. Woensdagavond hebben twee politie agenten, die van den walkant een oogje in 't zeil moesten houden by het per schuit vervoeren van vuil van den Haagschen aschstaal, het naby de Loosduinsche brug te kwaad «kregen et een 40-tal stakende vuilvervoer- *?rs. Om zioh te verdedigen tegen het dringen van de itaker», maakten de golitiémannen gebruik van,hun sabels, poedig kwamen een brigadier en 4 politieagenten hun kameraden te hulp waarop de stakers aftrokken. Arres taties hadden er niet plaats. Bij het bouwen van een sluis te Oudkarspel zijn in den waterloop van den vroeger aldaar staanden molen kanonkogels, granaatkartetsen en een antieke tinnen drinkbeker gevonden. In oen houtzagerij aan den Zuid oostbuitensingel te 'sHage geraakte een werkman met de linkerhand tusschen een zaagmachine, waardoor hem dat lichaamsdeel werd afgezaagd. De man werd per auto van den eerste-hulp- dienst naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Bestuurbaar luchtschip. Verschillende Hagenaars hebben gis termiddag een bestuurbaar luchtschip waargenomen, dat uit het westen scheen gekomen te zijn, ten zuiden van onze stad eengge wendingen maakte, en daarna in zuidelijke rich ting verdween. Door den grooton afstand kon men weinig bijzonders onderscheiden. Waar schijnlijk bevonden zich in het schuitje een drietal persónen. De herkomst van het luchtschip on de nationaliteit der reizigers zijn dus onbekend gebleven. (N. Crt.) De Engelscho Zaterdag. Naar de Standaard meldt, is de proef, die men aan de Rijksverzeke ringsbank genomen heeft, met de in voering van den Engelschon Zaterdag uitstekend geslaagd. De Vereeniging van Ambtenaren heeft een referendum over dezen zaak uitgeschreven, waaruit bleek, dat alle ambtenaren den vrijen'Zaterdagmid dag wenschten, en het er gaarne voor over hadden eiken morgen een half uur vroeger te beginnen. Honderdjarige handelsrelatie. Do firma de wed. Stadlander en Middelhoven te Zaandam, een der oudste Nedorlandsche zaken in den houthandel, is sedert den 2en Septem ber 1812, dus thans een eeuw lang, onafgebroken een geregelde klant ge weest van de ook hier te lande best bekende staande firma Franz Pollman» te Remscheid (Duitschland) fabriek van zagen en overige artikelen voor houtbewerking enz. Uit dankbaarheid voor het in zoo rijke mate geschonken vertrouwen werd naar het N. v. d. D. uaeldt vanwege den Duitschen leverancier ten kantore der firma wed. Stadlander en Middelhoven een fraai bronzen standbeeldje met toepasselijk inschrift overhandigd. lïet spoorwegongeluk bij Axel. Men meldt uit Axel Naar uit het door de alhier gesta tioneerde marechaussee ingestelde on derzoek in verband met het in den avond van 5 dezer onder deze gemeente plaats gehad hebbend spoorwegonge val is gebleken, moet dit inderdaad geweten worden aan verkeerden wis selstand, een gevolg van verkeerd be grepen instructies.. i Een trouwpartij. Te Breda werd gister onder buiten gewoon* groote belangstelling het hu welijk voltrokken van baron Van Ol den zeel tot Oldenzeel met baronesse Speyart van Woerden. Het feit dat de bruidegom behoort tot de orde der Malthezer ridders en in het kostuum der orde trouwde, was algemeen be kend en! had reeds geruimen tyd te voren velen getrokken naar de kathe draal op de Prinsenkade waar de nieuwsgierige menigte in en voor de kerk den stoet stond op te wachten, die uit een veertiental rijtuigen be stond. Behalve den bruidegom was er nog één ridder van de orde in het kostunm der ridders aanwezig. Het co8tuum zelf stelde de massa teleur, die zich meer van middeleeuw- sche pracht had voorgesteld en de sobere roode rok met gouden kwasten, witte pantalon en degen te modern vond. De jeugdige bruid in het wit met bruids-bouquet van orchideeën en de kleine kleuters die den sleep droegen, mochten zich verhengen in de alge- meene sympathie, evenals trouwens de bruidsmeisjes, eveneens in het wit met grooten witten hoed en bouquetten rozeknoppen. Aan den uitgang van de kerk was een fotograaf aanwezig om den stoet op te nemen. 4 ma ttOMPOo O'" GOUDA, 13 Sept. 1912., Op de agenda van de Maandag a.s. te houden vergadering van de Goud- sche Winkeliers vereeniging, in „Het Schaakbord" komt als punt van be handeling ook voor „Straatbelasting", zulks in verband met het door B. en W. dezer gemeente aan den Raad in gediende voorstel. Gisteravond werd een vergadering gehouden van de bewoners der Lange Tiendeweg tot het vormen eener com missie om bij feestelijke gelegenheid die straat te versieren. Tot leden dier commissie werden gekozen de heeren H. A. C. Brinkman, T. A. van Eijk, A. Gazan, M. Binnendijk en L. Er- berveld. In „de Prins" van 14 September komt o. a. voor het portret van onze stadgenoot» Mej. Helena Horneman die gisteren in het Rembrandt Theater debuteerde als „Elsa in Lohengrin". Morgen hopen wij terug te komen over het succes van onze jeugdige stadgonoote. In de Maandag gehouden algemeene vergadering van den Ned. Kolfbond is tot bestuurslid gekozen de heer Dr. P. de Boer alhier. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen twee jongens, resp. 11 en 13 jaar, die gisterenmorgen op de Markt van een drietal boeren porte- monnaies hadden gerold. Een der por- temonnaies, die was weggeworpen, is gevonden en op de jongens werd nog geld in beslag genomen. Tegen M. is door de politie proces verbaal opgemaakt wegens beloediging en mishandeling. Gemeenteraads^ erkiezing. Waddinxveen. N lar de N. R. Ct. meldt zal van anti-ro\f)lutionnaire zijde de heer J. Herfst de oandidaat der chr.-historischen zijn, in plaats van den heer G. Vos, die oorspronkelijk candidaat gesteld was. Zitting van 11 September 1912. Do kantonrechter deed de volgende uitspraken C. B. te Waddinxveen f 1.50 subs, 1 week tuchtschoolW. v. d. E. te MoordrechtK. J. te Reeuwijk F. K. te Stolwijk D. T. te Nieuwerkerk a/d. IJsselC. T. J. v. d. T, te Rot terdam T. B. te HaastrechtD. v. d. E. te Maasland J. K. te Gouda J. de J. te ReeuwijkW. G. L. te BoskoopK. K. te Waddinxveen M. G.C. S. en A. V. allen te Zeven huizen P. B. M. te Bodegraven M, A. Th. V. te Gouda en J. B. te Zeven huizen ieder f 2 subs. 2d.; W. d. G, te Haastrecht f 1 subs. 2 d. wegens 's nachts fietsen zonder licht. H. J. N. f 1 subs. 2 d. en L. K. beiden te Gouda f 2 subs. 2 d. wegens fietsen zonder bel. J. B. te Rotterdam, f 3 subs. 3 d.; N. B. te Gouda, f 1 subs. 1 d.C. J. te Stompwijk en M. K. te Wad dinxveen, ieder f 2 subs. 2 d. wegens 's nachts ryden met een voertuig zon der licht. J. in 't H. te* Waddinxveen, be krachtigd het vonniB waartegen verzet aangeteekend, wegens overtreding der drankwet. W. d. B. te Gouda, f 25 subs. 10 d., wegens een nog leerplichtig kind arbeid doen verrichten. A. H. v. d. W. te Gouda f 15 subs. 10 d., wegens oen jeugdig persoon arbeid doen verrichten bij werktuigen, waarvan de geva&rlyke deelen niet beschut zijn. A. R. te Zevenhuizen, vernietigd het vonnis waartegen verzet, doch alléén voor zooveel betreft de straf en veroordeelt hem tot f 10 subs. 3 d., wegens zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken. W. N. te Waddinxveen en C. H. N. te Moordrecht ieder f 0.50 subs. 1 d. wegens een hondenkar doen gebruiken zonder voorzien te zijn van een num- merbewys. P. W. R. te Leiden, 2 X f 3 subs. 2 X 2 d., wegens een hond gebruiken die te klein is. C. A. A. v. R. te Gouda, f 1 subs. 1 d., wegens een hondenkar gebruiken zonder drinkbak. J. T. d. Z. te Gouda, 13 sub».2d. wegens te kleine visch vervoeren. U. T. te Waddinxveen f 0.50 snbs. 1 d.L. E. en J. v. d. H. te Reeuwijk ieder f 1 sub». 1 d., wegens visschen zonder acte en vergunning. J. E., bevel tot teruggave a/d. ouders; J. S. f 0.50 subs. I week tuchtschool; C. G. O. E. en F. S. ieder f 0.50 subs. 1 d.J. M. de J. en C. F. ieder f 1 subs. 1 d., allen te Gouda A. P. v. d. S., te Rotterdam, f 1 subs. 1 d.T. v. L. en D. H. beiden, te Gouda ieder f 3 subs. 2 d. en P. H. te Waddinxveen, f 5 subs. 3 d. wegens visschen zonder vergunning. G. W. te Waddinxveen f 1 subs. 1 d. wegens rijden met een trekdier op een voetpad. J. H. A. te Dordrecht f 3 subs. 2 d. wegens varen met een vlot voorzien van te weinig manschappen. P. J. H. te Langeruigeweide f 1 subs. 1 d. wegens rijden met motorrijtuig zonder nummerbewijs en rijberoep. A. C. S. te Reeuwijk f 1.50 subs. 2 d. wegens te Reeuwijk niet tegen woordig zijn bij het beproeven van de brandspuit. F. C. R., M. A. H., J. de B., W. B. allen te Gouda ieder 1 maand voor waardelijke plaatsing in een tucht school wegens te Gouda op den open baren weg spelen met een voetbal. C. A. J. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. wegons de Aaltjebakstoeg in verkeerde richting berijden. N. v. H. to Rotterdam, M. de B. te Bodegraven ieder f 1 subs. 1 d. wegens fietsen op een wandelpad. J. H. de O. te Gouda f 1 .subs. 1 d. wogens fietsen op een trottoir. G. v. d. K. te Gouda f 1.50 subs. 1 d. wegens wateren buiten do water bakken. P. S. to Bergambacht f 1 subs. 1 d. wegens te Gouda op verboden plaats markten. M. v. R. te Benschop f 1 subs. 1 d. wegens te Gouda op Marktdag de Lange Tiendeweg in*draf berijden. MvV. W. te Gouda f0.50 sub. 1 d. wegeïhte Gouda een persoon mede op een fiets vervoeren. J. Ph. v. L. te Gouda f 25 subs. 5 d. wegons te Gouda ingevoerd vleesch voorhanden hebben dat niet is goed gekeurd. C. A. de L. to Hazerswoude f 1 subs. 1 d. wegens te Gouda oen voortuig onbeheerd laten staan. T. G. G. te Gouda f 0.50 subs. 1 d wegens te Gouda op verboden plaats zwemmen. H. S. te Gouda 2 X f 1 »tibs. 2 X 1 d., J. A. te Gouderak, C. L. te Gouda, O. W. N. to Gouda, H. S. te Gouda en A. V. te Goudorik ieder f 0.50 subs. 1 d. wogens te Gouda zit ten op Zijn hondenkar. A. F; R. te Gouda f 1 subs. 1 d, wecens to Gouda loopen in oen boom- perk. N. B.' te Gouda f0.50 subs. 1 d wegens te Gouda rijden met een hand wagen op een voetpad. J. M. te Stolwijk f 5 subs. 3 d. we gens straatschenderij. D. A. te Gouda f 3 Bubs. 2 d. wegens nachtelijk burengerucht. D. N. te Berkenwoude f 1 subs. 1 d. wegens zijn trekdier onbeheerd laten staan. A. R. to Moordrecht f 0.50 subs. I d wegens zijn geboren kind niet tijdig aangeven. Th. v. O. te Oss f3 subs. 2 d., J. J. Z. te Gouda f 1 subs. 1 d., J. B, te Gouda f 2 subs. 2 d.. L. H. te Gou da 2 X 12 subs. 2 X 2 d., D. S. te Gouda f 3 subs. 2 d., Th.^v. V. te Nieu werkerk a/d. IJsel f 1 subs. 1 d., O. J. J. D. woonplaats onbek. f 1 subs. 1 d., J. D. woonplaats onbek. f 3 subs. 2 d., A. M. te Gouda f3 subs. 2 d., C. S. te Gouda f 5 subs. 3 d., Th. S. te Gouda f2 subs. 2 d., A. F. IJ. te Gouda f3 subs. 2 d., H. J. v. d. 2. te Gouda f 1 subs. 1 d., M. J.' R. woonplaats onbek. f 2 subs. 2 d., H. F. d. R. te Gouda f2 subs. 2 d., J. M. S. te Gouda f2 subs. 2 d., A. M. woonplaats onbek. f 3 sub». 2 d. allen wegens openbare dronkenschap. J. H. te Amsterdam vonnis waar tegen verzet, nietig verklaard, wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Jubileum-Tentoonstelling der Nedor landsche Fotografen Kunstkring te 's Gravenhage. Een onzer medewerkers schryft ons Is fotografie kunst? Men zou ge neigd zijn om, na een bezoek aan de tentoonstelling, wier naam boven dit stukje prijkt, vele autoriteiten op dit gebied tegensprekende, volmondig ja te antwoorden op deze vraag. Wat men op het oogenblik in de drie zaaltjes der firma Biesing op de Hoo- gewal in den Haag te zien krijgt kan zeker aanspraak maken op den naam kunstfotografie. Het woord kunstfo tografie is gelukkig een geijkte term, dus als wij die gebruiken kunnen wij met niemand in conflict komen. Maar om tot de tentoonstelling zelf te komen in nu maar te beginnen met de huisvesting, moet gezegd wor den, dat deze niets te wenschen over laat. Ruimte is er in overvloed, zoodat er geen halsgerek en op de teenen staan noodig is om alles naar behoo- ren in oogenschouw te nemen. Voor meer gemakzuchtigen bestaat ook ge legenheid zich neder te zetten in het midden der zalen op de daar aanwe zige banken. Voor de aandachtige beschouwing der foto's lijkt ons dit echter niet de aangewezen manier. Daar vakfotografen op deze tentoon stelling hebben ingezonden en natuur lijk hunne beste werken, kan het niet anders dan dat een bezoek aan de tentoonstelling en een aandachtige be schouwing oen amateurfotograaf zoqr veel nut kan doen trekkon van hetgeen hij ziet. Ook; voor niet-fotografen is een bezoek zeer der moeite waard, al was het maar alleen om nog eens ten volle overtuigd te worden (als de tegen woordige menschheid dat nog niet was), dat een portret niet meer is een prentje op glimmend papier met een effen wit gezicht, maar dat het is oene natuurgetrouwe wedergave van het origineel. Alles wat iemands gelaat aan eigenaardige trekken, rimpeltjes en dergelijken bezit moot op een por tret worden weergegeven. Gelukkig behoeven de bewoners der pijpen- en kaarsenstad daarvoor niet m andere plaatsen te gaan zoeken om eon foto graaf tè vinden, die een dorgolijk con- terfeitsel naar behooren kan maken. In deze stad zelve woont een foto graaf, die goheel in die richting werkt en ook op deze tentoonstelling met een heel mooie verzameling voor den dag komt. Niet alleen in portrotten .maken munt de heer W. J. v. Zanen uit, ook op het gebied der landschap fotografie zagen wy een paar zeer mooie proeven zijner bekwaamheid en onder die is naar onze mooning zijn „Landschap aan don IJssel" (n°. 219 der catalogus), wel de boste. „Ouwe Kees" (n°. 220) is een heel mooie fo tografie van een „type" Om allo ingezondon nummers na te gaan is hier niet de plaats. Evon nog wil ik aanstippen do inzendingen der buitenlandsche fotografen, en na tuurlijk do beste onder de besten der buitenlanders. Deze foto's behooren allen onder de mooisten van wat te zien gegeven wordt. Toch zijn wij overtuigd dat als deze inzendingen ontbraken de tentoonstelling niet min- dor interressant of mooi zou zijn. De Hollandsche fotografen kunnen zich in alle opzichten gerust meten met de buitenlanders. Indien de lezers zelf zich hiervan willen ovortuigen, ze zullen hun reisje naar den Haag niet betreuren, üoud- sche fotografen, gaat vóór 18 Sep tember naar don Haag om deze ten toonstelling te zien, faat de gelegen heid om uw werk te verbeteren niet voorbijgaan. V o e t b al. De algemeene vorgadering van den Goudschen Voetbal Bond zal niet op 15, doch op 22 Sept. a.». worden ge houden. Het programma van de serie-wed strijden van „Volksw. Goudaw voor Zondag a.s. luidt: A. 12. U. D. ('s-Hage)-Gouda II B. 2,/4—31/*. Waddinxveen—Gouda I C. 3 '/a4l/i- Zwart-Wit (G.)-T.O.P. II D. j Volksw. G. vrijgeloot. E. 43/%5%. Verliezer A—Idem B. De toestand in Turkije. Saloniki, 12 Sept. In de omstreken van Doemalala hadden schermutselin gen plaats, die in hevige gevechten ontaarden. Weer een bom ontploft. Konstantinopfl, 12 Sept. Volgens particuliere berichten is te Wam oen bom ontploft. Er vielen daarbij 4 dooden en 17 gewonden. Groothertog Nicolaas naar Lotha ringen. Het verblijf in Frankrijk van den groothertog Nicolaas-Nicolaïevifceh zal waarschijnlijk verlengd worden tot na den afloop der groote manoeuvres. Den 18en September komt de Groot hertog te Parys terng, hij zal den 20n militaire instellingen bezoeken en den 21en deelnemen aan een dejeuner dat wordt aangeboden door Poincarró. Vervolgens zal hij zich naar Nancy en Toulon begeven om dan den24en te Parijs terug te zijn en daar nog eenigen tijd door te brengen. De aan wezigheid van den Groothertog Nico laas te Parus zal dus samenvallen met het verblyf van den Rusiisohen mi nister van marine, wiens bezoek ge durende de tweede helft van Septem ber plaats heeft. Anarchisten. De politie te Lissabon heeft de ont scheping van zes anarchisten belet, die aan boord waren van de Orita. Negen anderen anarchisten waren -te Las Palmas ontscheept. De uitvaart van den Mikado. Tokio, 13 Sept. De begrafenisplech tigheid van den Keizer begon heden morgen te 8 uur. De Keizer, de Keizerin-Weduwe en de leden der Keizerlijke familie alsook de Ministers en andere hoogwaardig heid sbekleeders woonden den lykdienst by in het paleis. De leider van den dienst zegde gebedon op voor de over leden Keizer, de Keizerin-Weduwe en do Keizerlijke Prinsen vooruit traden om den geest van den overleden Mikado te aanbidden. De Keizer vaardigde een decreet uit van amnestie en schonk 1 mil- lioen yen voor liefdadige doeleinden. Hoewel hot woder bewolkt is, beweegt zich een ontzaglijke menBchenmassa op straat. H. C. van Woerden, f 's Ghavrnhaok, 13 Sept. Heden overleed do hoer H. C. van Woerden, directeur der Algemeene Landsdruk kerij, tengevolge van een ernstige ziekte, die eenige weken geloden een operatio noodzakelijk maakte. De overledene vervulde het direc teurschap sinds 1 Juli 1902, op wel ken datum hij word benoemd na te voren chef te zijn geweest van do lithografische afdeoling van de druk kerij der N. V. v. h. G. J. Thiemo te Arnhem. In zijn particulier leven wijdde dé hoor van Woerdon zich bijzonder aan het werk der kerkelijke armenzorg. Van zijn hand verscheen een werk daarover. De Koningin te Nymogon. Nijmkokn, 13 Sept. Hodenmorgon te 7.00 arriveerde II. M. de Koningin te Nijmegen ter bijwoning van de regimentsoefeningen van hot 11" Rog. Infanterie. Aan het station werd H. M. ont vangen door den burgemeoster. In verschillende auto's werd naar Ilumens- oord gereden, waar een groote troe penmacht stond. H. M. was zeer tevreden over do verrichtingen, waarvoor zij den kolo nel dank bracht. Vervolgens werd nog eon bezoek gebracht aan het Wyehen- sclie Voen, waar door de oavalerie in samenwerking met de infanterie inte ressante oefeningen werden gehouden. Hervormingen. Uit Konstantinopkl wordt bericht, dat de ministerraad de ten opzichte van Albanië toegestane hervormingen ook wil uitstrekken tot de vilayets in Anatolië. Hij heeft besloten een crediet van 180000 pond toe te staan over 3 jaar om de kwestie van het betwiste grondgebied in Armenië op te lossen. Een deputatie van Bulgaarsche en Grieksche afgevaardigden en van twee gedelegeerden der liberale entente heeft den minister van binnenlandsche zaken gevraagd den christen-deserteurs amnestie te schenken en in het ge- heele rijkden regionalen militaire dienst die den Albaneezen is toegestaan, te vestigen. De minister heeft de kiezers bij 25 gevraagd. Volgens éen oud Bul- gaarsch afgevaardigde, zyn er meer dan 2000 Bulgaarsche deserteurs. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes. J upons, Robes én Japonstoffen alsmede een groote keuze jPJB êjTB jv mj k X van de soorten pryzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. goedkoopste totde beste en scherp eoncurreerende van het Koninklijk Meteriologisch Institaut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.4 te Valentia, laagste stand 754.7 te Sevdisfjord. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige winden uit wes- telijko richtingen, veranderlijke bewol king. Mogelijk een enkele regenbui. Zelfde temperatuur. Vorig» Koer». 79 cent VAN DXN ftff'ecleoluniJefte Amsterdam 13 SEPT. 1912. StiMtsleeiiliiceii Ned. Gert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oo8tenr. Belastingvrye Kronenrente 4 pet. 86 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 94*/2 Russische Obl. 1906 5 pet. 111 Vi« ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 876/i» ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 92»/» ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 86'/» Japan. Obl. 1899 4 pet. ^it Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. 4E>7/» Brazilio. Funding Lee- ning 5 pet. 10?,V» d. Obl 1889 4 pet. 8ö7i« Venozuola Dipl. Schuld 1905 3 pet. &9ll/u lUuk- en Grediet Instel li uren. Ned. Bankaandoelen 218l/t InduHtr. Oadenieiuiiifett American Car A Foun dry Corap. C. v. A. 59" Id.SmeltingARefining Go. Cert. v. Aand. 85 Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 'Jö3/* U. S. Steel Corfl. Cert. v. Gew. Aand. 74 Kul. Crediet Instelt, en Cnltuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. 196 Jav. Cultuur Mij. Aand. 286 Ned. Handel-My.C.v.A 1893/4 Mijnbouw Mljea. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 31 lledjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 250 Great Cobar Aand. 108 Petrolenui-Ondèrn. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. 1653/% Kon. Ned. Mij.totSxpl. v.Potr.Bronn.C.v.A 533iL „Shell" The Transp. A Trad Oy. G. v. G. A 626 Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. 196 Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. 127 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 197/g Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. 94 Diversen. Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. 43/u Peruvian Corporation Lim. Cert. V. Aand. 12u/i» Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 87'/» My. fc. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 92 Zuid-Italiaan. Spwmy. 8erie A-H Obl. 3 pet. 63'/, Warschau-Weenen 8poorwegmij. Aand. 186'/j dito dito Act. de Jouiss. 863/4 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 971/, Erie Spoorweg-Mij. öew. Aand. 35B/a Union Pacific Railroad i Cy. Cert. v. gew. A. 170'/t Wabash öew. Aand. 4»®/i» Preuleleealafea. Amsterdam Aand. 8 pot 101 '/a Hongarije. TheLs-Re- gifiirungs-Oes. 4 pet. 1517/, GELDKOERS. Prolongatie 4'/%4Va pCt. Nat. Staatsf. vtpt lager, van Mijnen Ketahoen lager, Oos.-Borueo prysh., Cement iets lager, Tramw. zonder af faires, Amerik. zeer weinig omzet Steels iets beter als Eries, Petrol, zeer kalm en prysh. Tabakken stil, meerendeeU lager Medan alleen iets beter, Cult, prijsh., Rubbers over 't algemeen vast.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2