JCBAPPIN THÏK t MERK te letter E, Alter rractit 269* LAG, RE WAAR- en leskleeding. of gedeelten No. 11909. 51e Jaargang. Zaterdag 14 September 1912. S-CLïtexilaixca.. FEUILLETON. HET OFFER. WAKEN HUIS, Spuistr. Hen Haag. gtg- Alle Luxe en Iluhh. Artikelen E JONG, thaven 31. Eerste Blad. Stok itr. 222. ITievfws- ezx voox Q-oixcLsl en. Ozxxstr eHsezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. LE. ALTER dit AG. AYZONEN ruin. De taak der'Vrijzinnigen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Latere. 82. I 4 ile stad aan huis (Wordt vervolgd.; i Zn., Gouda. DIEST. r. aflevering. e soorten r k e n. HIJL, 'BAART I*. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. Utelten. AG, meth. spreken beschikbaar om «ren. Nadere in- aand adres. j geregeld tgdig ontvangen van m, vermakeRjk- dan in onna Niet, dat wij van plan zijn en wij zouden onze geestverwanten, die in woord of schrift hun aandeel in den strijd zullen hebben, hetzelfde willen aanraden ook maar één woord aan dat antithese-gebral te verspilden. Wij laten ons niet van het terrein lokken, waarop de strijd behoort gestreden te worden, en we laten het doorzichtige pogen van onze tegenstanders om zulks wel te doen, gaarne aan het gezond ver stand der Nederlandsche natie over. Zóó schaapachtig is op den duur niemand, dat hij gaarne van alle hervormingen, die hij noodig acht, afziet, omdat de Linkerzijde voor het behoud is van het status quo op onderwijsgebied,* of omdat één sociaal-democraat zichvijandig be toonde aan de zending, om van Vi- viani’s nonsensje geheel te zwijgen. En mochten wij ons daarin vergis sen mochten er onder de eenvou- digen in den lande waarlijk genoeg gevonden worden, die in de armen van den clerus snellen, om gecom bineerd met al wat in den lande conservatief is, de regeering der coalitie te doen voortduren, welnu, dan zullen wij ons troosten met de overweging, dat ieder volk per slot van rekening de regeering heeft die het verdient. Maar, nog eens, wij blijven op ons terrein, en zullen dus enkel vasthouden aan de vraag Wat heeft de coalitie op staatkundig ge bied tot stand gebracht; wat is zij nog meer van zins, en in welke richting wil zij het landsbestuur ge voerd zien Wij begrijpen zeer goed, En óp die vraagZult gij vrij zinnigen, eventueel de taak, waartoe de coalitie onmachtig bleek, op u durven nemen, en ze vervullen, hangt het antwoord weer af van het ver- antwoordelijksgevoel van de drie vrij zinnige fracties. Nooit stond het er in den lande voor de vrijzinnige idee beter voor, waar de afkeer van deze reactionaire, mammonistische, eigen vrienden bevoordeelende Re geering eiken dag grooter wordt. Maar ook nooit gingen de vrijzinni gen met grooter verantwoording den strijd in. Een strijd, die niet nega tief mag wezen of kan wezen, een strijd, die nimmer tot einddoel kan hebben ’t omverwerpen der coalitie, een strijd, die niet mag worden aan vaard, als men niet gevoelt, dat de overwinning met zich brengt de ver plichting om 't werk dat aan de coalitie niet gelukt is, en dat haar door haar onderlinge verdeeldheid niet kon gelukken, tot stand te brengen. 36) Het hart der oude bryster had ech ter meer medelijden met het meisje, dat voor een opgedrongen huwelijk vluchtte, dan de strenge man. Zij prees het besluit van het meisje en verzekerde, dat Marie nu goed be zorgd was, en altijd kon blijven, Morgenochtend zou zij aan de lin nenkast gaan en voor meer kleeren zorgen, dan zij hier in den handkoffer bg zich had. Ondanks haar groote vermoeidheid sliep Marie weinig. De lotgevallen van den dag lagen nog te versch in haar geheugen. Hoe zou thuis alles afgeloopen zgn? Arme Hans, arme edelmoedige Hans Op hem zouden allen hun toorn uit storten. Hoe zeer deed het haar en hoe was haar hart vol van dankbaar heid Zonder zgn tusschenkomst zou zij nu in Goldammers macht geweest zijn. Zij beefde van schrik en afschuw bij deze gedachte. En hoe *ou het nu met de zaak dat het antwoord op deze vraag voor elk coalitieblad, zelfs voor de zeer drieste „Vrije Westfries”, onover komelijke bezwaren heeft, maar juist daarom moet ze telkens en telkens worden herhaald, het is de vraag, de eenige en wezenlijke vraag. Ze zal echter uit den aard der zaak leiden tot eene wedervraag. De vraag zal moeten zijn: Zult gij, vrijzinnigen, als Rechts in de minderheid komt, in staat zijn aan de quaesties, welker oplossing het meest urgent is, ook oplossing te geven en dat, als minderheid, iets aanbiedende, waaraan de democraten van Links en van Rechts hunne stem niet durven weigeren Het geval, dat de vrijzinnigen als meer derheid uit de stembus zouden ko men is toch a priori uitgesloten; daarvoor zouden minstens 17 zetels op Rechts moeten worden veroverd, wat, zoolang de coalitie bijeen blijft,, onder dit kiesrecht althans ondenk baar is. Slecht kiesrecht en zyn gevolgen. Al meermalen moesten we in oen overzicht uiteenzetten, hoe eigenaardig het kiesrecht in Engeland is geregeld. Daar komen de z.g. driehoekavorkie- zingen voor, d. w. z. in een district wordt bijv, een unionist, een liberaal en een lid der labourpartij geoandi- deerd. Nu wordt bij eenvoudige meer derheid uitgemaakt welke party een vertegenwoordiger naar het Lagerhuis zal zenden. Die eenvoudige meerder heid, die in dit geval beslissend is, geeft echter tot de grootste eigenaar- over d$ nieuwe vriendin. Een meisje, dat uit Berlyn kwam, moest zeker wel mooi zijn, geen grof werk doen, fraaie kleeren dragen en van de mode ver stand hebben. Eindelijk kwam Tante Rika met haar nicht in huis van haar zuster. Het heele huisgezin snelde toe, allen reikten de vreemde bloedverwante zonder veel woorden de hand, en toen gingen zij in de kamer. Alleen Hendrik was spraakzaam. Al de anderen waren stijf en spraken weinig. Hij echter wilde de nieuwe nicht laten voelen, dat zy welkom was. Liesbet zat naast haar en bekeek Marie van top tot teen. Steedsch ge kleed was zijmaar niet mooi. „Wil je ook graag op het land zyn „O gaarne „Nu pas maar op, als de arbeid op de akkers begint." „Ik kan alles toch leeren." Hendrik was niet gewoon compli mentjes te maken en zijn teergevoelig heid verhinderde hem, om over Berlijn te beginnen. Immers, dat kon onaan genaam zijn voor het meisje. Zoo sprak men over het weer, van de aanstaande markt te Soltau en dat de varkens- pryzen stegen. wetgeving, spreekt boekdeelen. Zel den werd onomwondener de on macht van de coalitie om te regee- ren, erkend, van deze Regeering, die over een nimmer gekende meer derheid beschikt in beide takken van de Staten-Generaal. En wij zijn dan ook over die wijze van den strijd in te luiden bijzonder ver heugd de erkentenis, die daarin ligt, is goud waard. van de beide mannen gaan - Zou vrouw Schröder, de vrouw van den schoenlapper in het achterhuis, die zij in dienst had genomen om voor het huishouden te zorgen, ook haar plicht doen Zou zij eenigermate voor de beide verlatenen zorgen? Telkens kwamen die gedachten weer terug en verdreven haar den slaap Nauwelyks brak de volgende dag aan, af Marie sprong uit haar bed, zocht uit haar koffer een potlood en papier en schreef aan Oom Hans. Zij ein digde met„Ik leg in gedachten voor u op miin kniëen en kus uwe handen, beste, edelmoedige Oom Hans. Gy zijt mün redder, en ik loof God, door uw hulp verlost en hierheen gevlucht te zijn. Wanneer zij maar niet te hard op u schelden.” Marie was gewoon aan te pakken, en nam de zwakke tante veel arbeid uit de handen. Er was hier heel wat anders te doen dan thuis, maar voor haar jonge kracht was alles licht. Zg veegde juist de kamer, toen Hendrik in het venster kwam leunen. Hg sloeg haar gade. Zij zag er nu frisscher uit dan gisteren, en hoe vlug ging haar het werk van de hand. „Hoe gaat het er mee," vroeg hij, zyn zg goed voor je „O, heel goed 1” G0I1MIIE COURANT. jplffjS VANHETABONNEM ENT: Per kwartaal Ia Idem franco per post J Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post1JO Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLance Tiïndeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Is het mogelijk, dat de drie vrij zinnigen groepen, al zullen ze dan ook getrennt marschiren, met dat gemeenschappelijk verantwoordelijk heidsgevoel den strijd ingaan Ons dunkt van ja, wanneer iedere fractie zich op dit oogenblik behoorlijk rekenschap geeft van de eischen van het oogenblik, van de groote be langen, die voor ons allen, vrij zinnigen op het spel staan, van het belang van wederzijdsche opofferin gen, nu een grondwetsherziening ons tegengrijnst, die spot met de begin selen, die sinds 1848 ons staats leven hebben beheerscht. Wanneer men het over het kies- rechtvraagstuk en de ouderdomsvoor ziening eens kon worden, komt, naar het ons toedunkt, de rest vanzelf, want de wijze, waarop thans gere geerd wordt, is zóó beslist gekant tegen alle democratie en tegen alle vrijzinnigheid, en er is nog erger voornemen in het verschiet, dat geen der drie fracties niet zou inzien, hoe groot gevaar het voortbestaan dezer Regeering na 1913 zijn zou. Maar, als men dat inziet, dan bedenke men wel, dat, al zal men getrennt mar- schireu, vereint schlagen eerste voor waarde is, om tot de overwinning te komen, en dat die overwinning zelve waardeloos is, als de overwin naars niet gereed zijn en in staat zjjn, om naast 'den bouwval der coalitie, een op gezonde fundeering rustend stevig gebouw op te trekken. goed. |pn ADBKS'. CU» VA» IEEËN worden l in verzegelde m vijf, twee en m een Ned. one ilding van Nom- rjs, voorzien van nd Merk, vol et gedeponeerd, t de uitvoering rde orders aan- van rozen gaan, en wij hebben dan ook alles gevoeld voor den noodkreet door den heer Aalberse indertijd in zijn blad „De Voorhoede” geslaakt Wat moeten wij in 1913 aan onze kiezers zeggen, als het zoo doorgaat? Waarop wij ons de vrijheid hebben veroorloofd te antwoorden, dat daar op wel iets zou worden gevonden. Wij hebben met dit antwoord den bal allerminst mis geslagen. Het aloude en beproefde middel werd weer ter hand genomen, nu alle ver wijs naar schoone producten van wetgeving is uitgesloten, te weten de ophitsing tegen Links, als zoude deze zich de belaging van den gods dienst ten doel stellen. Het meest beruchte van de coalitiebladen, de „Vrije Westfries”, vroeg stout be werende, dat de coalitie in staat was de hervormingen te geven, die ons Nederlandsche volk behoeft, is met die ophitsing reeds begonnen. Over sociale hervorming geen woord meer, maar de broederen'worden te wapen geroepen tegen „de bittere vijand schap van Links tegen de christelijke beginselen”, die gebleken heet uit de oppositie tegen het bouwwetteke, die bewezen wordt verklaard door ééne vijandige uiting tegen de zending, van één socialist, ja, zelfs Viviani’s bekende gezegde over het uitdooven van de lichten des hemels, wordt als wapen niet versmaad. We wisten niet, dit in parenthesi, dat deze heer nog altijd met dat hopelooze werk bezig was, hij is dan waarlijk onver moeid. Maar scherts ter zijde. Het feit, dat een blad als de „Vrije Westfries”, van zoo bedenkelijken durf, dat het daarvoor eenmaal zelfs door den van God gegeven leider openlijk berispt werd, geen woord meer weet te vinden om voor het behoud van deze Regeering te strij den, op grond van hare vruchtbare delude, 2 uur ia 8. D. A. P. rd“, 8 u. Verg. eravereeniging. 8 uur. üitvoe- gnummera. éunie“, 8 uur, vereenig. „De x>r Gouda e. O.“ moegen", 8 u. en Heaae. u Woningtoez, lerstandscomm. „Kom eens hier, en vertel oens wat." Marie kwam bij hem staan en zij babbelden gezellig' „Maak nu maar, dat je wegkomt," riep zij na eenigen tijd gepraat te hebben. „Men moet zijn tijd niet ver praten." Hij ging heen en zocht tante Rika op, vroeg haar over het meisie, over haar komen en hierblijven. Hij meende dat zij slechts hier was, om den brief van haar overleden moeder te bren gen. En nu wilde zij steeds hier blij ven en haar vader in den steek laten Waarom dat? Hij begreep niet, hoe dat in orde kon zijn, hoe tevreden hij er ook mee was. „Tante, die geschiedenis is ergens niet in orde, waarom wil zij niet naar Berlijn teruggaan „Wees stil," zei Rikaen keek schuw naar de meid, die varkensvoeder stampte. „Daar ginds is iemand, dien zij niet mag lijden, maar dien zij moet nemen." „Heeft zij dan een anderen vrijer?” stootte Hendrik met gefronst voor hoofd uit. „Dat geloof ik niet, jongen. Dan liet zij de ooren hangen en was niet zoo bin, dat zij hier mag big ven." Hendrik vond het pleizierig, dat Grootvader haar toch had opgenomen. N DANTZIG, d. HOOGEN. v. ABS- Overal in de coalitie ontwaart men ontmoediging, groote ontmoediging. De Linkerzijde daarvan, de Aalberse’s en de Van Vliet‘8, gaan iedere» dag met grooter vreezen en beven de stembus van 1913 tegemoet, en als ze Kuyper’s woord gedenken, dat slechts met een gul ouderdomspen sioen de strijd zal gewonnen kunnen worden, en dan een blik slaan in Talma's ontwerp, wordt het hun droever te moede dan ooit, schrille tegenstelling met de juichtonen van 1909, dat toen eene meerderheid verkregen was, die waarborgde, dat de brandende vraagstukken van den dag in christelijken zin zouden wor den opgelost. En de Rechterzijde van de coalitie weet ternauwernood haren grooten wrevel te verhelen, dat ze geplaatst wordt voor de keuze óf de regeermacht laten slippen, óf met Talma's staatssocialisme meegaan. De wijze, waarop de heer De Savor- nin Lohman gedwongenis geworden la Saturnus zijne amendementen op het Ziekteverzekeringsotitwerp op te eten, doet den buitenstaander zien, hoe scherp een ieder, zelfs de zeer invloedrijke, voor de keuze wordt gesteld. Maar, zelfs al zal Talma’s ge drochtje wet worden, de Aalberse’s en de Van Vliet‘s voelen, dat ze daar mede absoluut onvoldoende gewapend ter stembus komenen dat niet alleen, omdat deze Ouderdoms- en Invaliditeitsverzekering geheel onvol doende is, maar omdat zoo groot gedeelte van het regeeringsprogram onafgewerkt blijft, van het sociale program in de eerste plaats. Waarlijk de heeren zijn wel te beklagenate verdediger in woord en schrift van de huidige coalitie op te moeten treden, is nu juist niet op een pad Voor een vermogend boor, die rijkolijk er van kan leven, kon hot niet ander», of hij moest de zijnen bijstaan, wan neer zij in verlegnheid kwamen. „En zij kan werken en wil het ook gaarne. En, zie eens, Hendrik, ik word nu zoo langzamerhand een beetje zwak, en daarvoor is het goed, dat een jonge, sterke hand in huis komt, die kan aanpakken." „Ja, Tante, die hulp ifeu gegund. Kom nu maar eens spoedig mot haar bij ons over; u kan wel begrijpen, dat Moeder haar gaarne wil zien." „Natuurlyk, jongen, zoo spoedig het werk gedaan is en wij weg kunnen. Vandaag schijnen allen wel in een feestelijke stemming.” De komst van het vreemde stads nichtje bg Grootvader had niet alleen bij Trine op den Beermanshof een groote ontroering te weeg gebracht. In het landelyke eentonige leven, dat de dorpsbewoners leidden, wekte zulk een byzondere gebeurtenis verbazend veel opzien. Al waren zij van nature geen drukke menschon, zoo bezaten zij toch veel gevoel voor de saam- hoorigheid voor bloedverwanten. Zij wisten zeker weinig van de gestorven Tante Dora, doch zij werd nu gewich tig voor hen, door haar dochter. Liesbet verheugde zich het meest PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 ■B^dri^achtereen volgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f 0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets Reclames f 0 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1