Bioscoop Salon S. en S. VAN DAKTZIO Nieuwe Artikelen. HEEKENBUIS, KERKCONCERT ANTON COOPS Voorstellingen. Openbare Verkooping Zit- en Slaapkamer, "Winkel-en woonhuis Bericht van Inzet. Poor Odol, Buite&landsch Nieuws. Brieven uit de Hofstad. cxxxxv. "CTit de Pers. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Ad verten tiën. „GOUDA VOORUIT", Hoogstraat. Tel. 293. Brlllante Groot Varieerend Programma. lie begrafenis van Generaal Booth. 11ATI1TÉE, Notaris J. KOEMAN, Woonhuis, TAMINIAU'8 JAM EL8T BIJ ARNHEM. Notaris R. W. H. PITLO, a I)e winkels, magazijnen en werkplaatsen, b. Een huis met erf, Tuinland d. Een pakhuis, e. Een pakhuis met erf," e. Een woonhuis met erf, Tuinhuis, Dinsdag 17 September a.s., Groole Kerk le Gouda. NotarisN.F.OambiervanN»oten GEBOUW, Winkel- en Woonhuis Winkelhuis Pakhnis Pakhnis en erf en Tricot- en Reformgoederen Handschoenen nawerking; 6 a 7 uun ZetraanqoyuM Echte Bossche Koek Verkade's Zaansche Kruidkoek Speculaas Citronellas T. CREBAS, WIJdalraal. C/oRU cdorgor JCooortraan. dighedcn aanleiding. Laten we dit met een enkel voorbeeld toelichten. In een plaats zijn 8400 kiezers. De unionistische candidaat de lezers zijn nu wel vertrouwd met de enkele partijnamen, die in Engeland voorko men de unionistische candidaat haalt 3600 stemmen, de liberale can didaat vereenigt 3500 stemmen op zich, terwijl de werklieden-partij den steun krijgt van 1300 kiezers. In Engeland waar men by de verkiezin gen geen herstemming kent, is thans do unionistische candidaat met 3600 stemmen gekozen, ofschoon zich 4800 kiezers tegen zijn verkiezing hebben uitgesproken. Onze berekening zou falen natuurlijk, wanneer kon worden aangenomen, dat de werklieden-partij bij een herstemming met het liberale lid, maar den unionistischen candi daat zou steunen, doch dit is uit den aard der zaak een totale ónmogelijk- heid. Deze eigenaardigheid van net Engelsche kiesrecht, gevoegd bij nog meerdere van die slecht werkende bijzonderheden maken het in Engeland mogelijk, dat de liberale meerderheid van thans bij tusschentijdsche verkie zingen zetels verliest. Dit is namelijk hot geval, wanneer zooals roods een paar keer is geschied, de werklieden partij ook in die districten waar zij absoluut geen kans heeft gekozen te worden, een candidaat stelt. Het laatst is dit gebeurd in het Schotsehe district Midlothian, een dis trict dat 32 jaar do liborale beginse len als de juiste heeft erkend, het district waar éénmaal de „Grand Old Man" Gladstone, afgevaardigde is geweest. In dit district dat de libe rale beginselen van den grootsten liberalen staatsman uit Engeland had ontvangen, kwam oen vacature, toen de Chief-Whip als parlementslid bo- dankte en op voorstel van don eersten minister naar hot Huis der Lords overging. De unionisten zullen zeker niet gedacht hebben, dat dit district te winnen was, maar zy voelden hun kansen groeien, toen bekend word, dat de arbeiderspartij ook hier oen eigen candidaat zou stollen. Toen is al wat unionist heet aan het werk getrokken, en het resultaat van het optreden der werklieden-partij liet niet op zich wachten. Het district kwam in handen van den unionist, den grootsten vljtnd van alle wensohon van de arbeiders. Echter ook hier slechts haalden do unionisten de meer derheid door de z.g. driehoeksverkio- zing. Hun candidaat verkreeg <>021 stemmen, de liberaal 5989 en de ar beidersafgevaardigde 2413. Ofschoon dus de meerderheid voor de rogee- ringspartijen oigenlijk 2381 stemmen bedraagt, krijgt hot district Midlothian een unionistisohen vertegenwoordiger. Ongetwijfeld zal deze slag de liberalen treffen en de unionisten zullen juichen dat deze verkiezing de nederlaag be- teekent van de liberale staatkunde. Natuurlijk zal elkeen, die de zaken kalm overdenkt, van een ander ge voelen zijn, maar de unionisten hebben nu eenmaal middeltjes noodig om den mofid by hun kiezers er in te houden. De Italiaansch-Turksohe oorlog De vredesonderhandelingen. Constantinopel, 13 Sopt. De Mi- nistorvanBuitenlandsche Zaken spreekt het bericht van do „Neue Ereie" te gen, volgons hetwelk do voorloopige vredesvoorwaarden tusschen Italië en Turkije onderteekend zouden zjjn by gelegenheid van het Bairamfeest op Woensdag jl.echter stellen, volgens den Minister, de besprekingen een gnnstigen afloop in uitzicht. Oobtehrijk-Honoaruk Na afloop van den grooten feest maaltijd, die als beslnit van den ju ristendag te Weenen werd gohouden, hebben zich b|j 200 deelnemers ver giftigingsverschijnselen voorgedaan. De waard, die slechts op 1500 gasten ge rekend had, en plotseling voor 2000 menschen moest zorgen, had inderhaast by alle mogolyke restaurants, vleesch en visch laten halen. Gelukkig zijn de verschijnselen niet van ernstigen aard. Frankrijk. De Kamer van Koophandel te Brest hoeft aan den Minister van marine, Delcassé, het verzoek gericht, dat hy, ingeval aan het verplaatsen van het derde eskader naar de oorlogshaven van Toulon niets meor te veranderen if, in de haven van Brest o.a. een „licht" eskader van 6 pantserschepen met volledige bemanning zal station- neeren en de torpedoboot en onder- zeoboot-flotillea zat vorsterken, on ook in Brest een schooleskader oprichten zal. Tegenover de officieele mededeeling der Fransche regeering, dat slechts een enkel onderwijzers-syndicaat zich tegen het ontbindingsbesluit daadwer kelijk zou hebben verzet, verklaart de secretaris van den syndicaatsbond, dat 20 onderwijzers-syndicaten of syn- dicaatsgroepen tot verzet besloten zijn. De syndicaten, die er vast van over tuigd zijn, dat zij den wettigen weg niet verlaten hebben, zijn „volstrekt niet gedemoraliseerd", gelijk men van officieuse zijde wil doen gelooven. Uit het syndicaat van het Seine-departe* ment bv. zijn in hot geheel slechts zes onderwijzers uitgetreden. Japan. Begrafenis van wijlen den Keizer van Japan. Men seint uit Tokio d.d. d.d. 18 Sopt, Hoewel het vertrek van het paleis van den lijkstoet om 8 uur heden avond was bepaald, haddon zich reeds om 10 uur vanmorgen duizenden kij kers in de straten verzameld. Op som mige plaatsen zag de politie zich ge noodzaakt, ten einde ongelukken te voorkomen, de straten, die op den door den lijkstoet te nemen weg uit komen, af te sluiten. Voor twaalf uur vanmiddag bezoch ten wel een millioen belangstellenden het paradevold Ojama om de toebe reidselen voor ue plechtigheid in oogenschouw te nemen. Op verzoek van den burgemeester waren er voor 10,000 vreemdelingen plaatsen gereserveerd langs den weg, dien do stoet zou volgen. De tocht van den stoet door de menigto bood een plechtig en treffend schouwspel. Men hoorde niets dan de droevig stemmende muziek, waar- tusschen door de kanonschoten dreun den. Onder de officieren van land- en zeemacht, die als slippendragers fun geerden, waren de generaals Kuroki en Oku, alsmede admiraal Togo. Vijf honderd Engelsche matrozen onder admiraal Winsloo waren bij de eere- wacht ingedoeld. Vijf on twintig duizond man dor troepen waren en haie opgesteld. Prins Hendrik van Pruisen en de andere afgevaardigden uit den vreem- do hebben de plechtigheid in het paleis niet bijgewoond, maar zijn rechtstreeks naar hun eereplaatsen nabij de lijkzaal gég&an. Het stoffelijk overschot, van wijlen den Keizer werd om 8 uur van het paleis naar Ajoma, het paradeveld, gebracht, temidden van vreemde en wonderlijke en toch indrukwekkende tooneelen. De ministers, ambtenaren, leden der beide Huizen van het par lement en andere hooggeplaatste per sonen, alsmede de leden van het di plomatieke korps, vormden oen haag. De lijkkist werd geplaatst in een l|ik- koets op twee wielen, getrokken door v|jf ossen. Voorafgegaan door ambte naren van hoogen rang, schreed de ftlechtige stoet voorwaarts. De Keizer- ijke familie volgde de lijkbaar naar de hoofdpoort der paleizen en begaf zich daarna langs een afzonderlijken weg naar het paradeterrein. Do lange stoet werd begeleid door een «erewacht, bestaande uit vertegen woordigers van de versohillendo divi sies uit het geheele keizerrijk, leder een was te voet, zelfs de cavalerie en de artillerie. Do muziek bespeelde in strumenten uit vroeger tijd. De lijk baar was omringd door oen schitte- ronde groep officieren van land- en zeemacht van hoogen rang. De straten waren door hot gemeen tebestuur versierd. Voor elk huis brandden rouwlantaarns. In de stad hoerschte een stilte als van het graf, ofschoon de straten vol mensohen waren. Het Kind en de School. XXV. (Moet de school hetopen- luohtsp el leiden? Als reactie tegen de eenzijdige intel- lectueele Opvoeding valt in de laatste 10 iaar gelukkig de aandacht ook op de lichamelike opvoeding. Door orde oefeningen en gymnastiek werd er wel zo'n beetje aan gedaan, maar niet in voldoende mate en niet op de goede wijze. De verwaarlozing van de licha melike opvoeding is niet de minste grief tegen het huidig opvoedingsstel sel, on voor oen groot deel is die ver waarlozing de oorzaak van de tuchte loosheid en 't hooge percentage van afgekeurden voor de militaire dienst. De tegenwoordige jeugd heeft niet geleerd zich op gepaste wijze te ver maken in de open lucht, nu ver- keerseisen en telefoon het vliegeren en andere spelen hebben belet. Tegen over de eenzjjdigheid, die de school kweekt met zyn sjjfers, is het open. luchtspel een tegenwichthet bevor. dert zelfvertrouwen, tucht voor een gemeenachappelik doel, het vermin dert de kleinzerigheid, en geeft op geruimdheid en... frisse wangen en hoofden. Het is oen opvoétfingsmid- del van zeer grote waarde. Daarom moet de school, zowel de lagere als de middelbare, ook om uitwassen te voorkomen, die spelen onder leiding houden. Laat men het spel aan de kinderen zelf over, dan znllen juist de physiek zwakke kinderen, voor wie het spel het noodigst is, niet meespelen. Leiders en terreinen zijn in de eerste plaats noodig. Daarvoor kun nen en willen de Bonden voor Licha melike Opvoeding, die in veel plaatsen bestaan en nuttig werk doen, zorgen. De Amsterdamse Bond (A. B. L. O.) geeft hierin een uitstekend voorbeeld. De leiders, liefst onderwyzers en lera ren, moeten het spel zelf goed kun nen spelen, anders missen ze gezag. Als spelen komen allereerst in aan merking: 's winters voetbal en k o r f b al's zomers slagbal en honkbal. Vooral het laatste, een uit Amerika ingevoerd spel, is zeer ani merend voor jongens boven twaalf jaar, en stelt weinig eisen aan ter rein (pl.m. 50 bij 50 M.) en materieel (pl.m. f 6.00). Met wat goeden wil Amstordam heeft het bewezen) 'zijn er aan elke school wel eon paar uur. in de week te vinden, mits het terrein dicht bij school ligt, on de gymnastiek- en schrijflessen er gedeeltelijk bij in schieten bij onbespeelbaar weer wat maar weinig voorkomt, moet het gymnastieklokaal beschikbaar zijn. Waar de school hoe langer hoe meer beslag legt op de tijd van de leer lingen, hoeft ze tegenover de jeugd, die behoefte heeft aan lichamelike oefening en frisse lucht, en tegenover ons volk, dat later flinke, gezonde mannen en moeders nodig heeft, de plicht, de leiding van het openlucht spel op zich te nemen. W. F. TIEMEIJER, Leraar H.B.S. 2de sekr. V.E.O. Amsterdam. Hevig-stekende pijn in den rug- is één der verschijnselen van nierziek- ie. Doch er zijn ook andere verschijn selen, die op nierziekte wijzen, zooals waterzuchtige zwellingen, doffe pijn in de lendenen, lendenjicht, blaasaan- doeningen, brandende of zanderige urine, graveel of steen, rheumatische pijnen, zenuwhoofdpijn, duizeligheid, blazen onder de oogen, onzuiver bloed, onophoudelijke dorst, hartaandoenin- gen, zwakte en voortdurende ver moeidheid, ontsteking der blaas. Deze verschijnselen vertoonen zich gewoonlijk niet alle tegelijk, doch bij eiken nierlijder treden er eenige op. Wanneer zich kenteekenen als de bovengenoemde voordoen, kan het zijn dat uw ziekte zich reeds verder uit gebreid heeft dan gij vermoedt de nieren kunnen cel na cel vernietigd worden en de blaas verliest misschien plotseling de macht om de urine op geregelde tijden af te scheiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge nezen deze kwalen, doordat zij de urinewegen zuiveren, zij versterken en heelen de nieren en blaas, en helpen de nieren om het urinezuur en de ver dere schadelijke stoffen, die de boven staande verschijnselen en ziekten ver oorzaken, uit het lichaam te verwij deren. Zij bereiken de oorzaak der ziekte, daardoor zijn de genezingen duurzaam. Let erop dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos is voorzien van de hand- teekening James Foster. Zij zijn te Gouda verkrijgbaar by de heeren Wolff A Co., Westhaven 11en Ant. Coops, Wijdstraat 159. Toezending ge- Bchiedt franco na ontvangst van post wissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Nog een paar dagen en de „Roode Dinsdag" is daar. Hoe zal het afloopen Ziedaar de vraag, waarmee men zich thans hier in verschillende kringen on ledig houdt. Brave burgers zyn, al komen zij er niet openlijk voor uit, een beetje bang zoo n boel „socialen" op straat; het is ook om kippevel van te krygen. Anderen verkondigen als hun muurvaste overtuiging, dat er niets gebeuren zal, dat 't alles „koude drukto" is, enz. Ik sta daar tusschen invoor angst acht ik geenerlei reden aanwezig, de ruiten, laat staan de binnenshuis-eigendommen loopen geen enkel gevaar, zelfs niet bn relletjes. De overgroote meerderheid der be- toogers zijn immers gedisciplineerde mannen en vrouwen uit S.D.A.P. en v&kvereenigingen, kringen, waarin men zeer goed beseft, dat gewelde naren de sank die men voorataat geen goed doet. Te veel verwart men .gewone" sociaal-democraten en hun aanhang met revolutionairen, al valt natuurlijk niet te ontkennen, dat er revolutionairen onder hen schuilen. Maar het gros zijn kalme, fatsoenlijke, menschen, die wars zijn van straat- kabaai en vechtpartijen De politie weet dit zeer goed en tracht dan ook steeds op een goeden voet te blijven met dit soort betoogers, voor wie veelal geldt, dat blaffende honden niet bijten. Toch is men dityiaal niet geheel gerust bij onze gemeentelijke autoriteiten en geen wonder. Een ver gelijking met het vorige jaar gaat mank. Toen was er een goed geor ganiseerde optocht, waarvoor met de hulp der politie ruim baan werd ge maakt en wie al zooals hier en daar voorviel bij het voorbijtrek ken van den stoet neiging voelde op- komen-tot een tegendemonstratie (bijv. door het zingenvan een vaderlandsch lied of door het aanheffen van een „weg met de socialen", of iets derge lijks) had weinig of geen succes. Vanuit den optocht werd er niet op gerea geerd; men liep eenvoudig door alsof men niets hoorde en het fatsoenlijk publiek vond ten slotte, dat er geen enkele reden was om zulk een vol komen geoorloofde en niemand eeni- gen aanstoot gevende betooging tegen te werken. Zoo verliep het vorige jaar alles keurig netjes. Dit jaar is het echter oen heel ander geval. De optocht is thans door den burgemeester verboden. Hoe men daar over denkt, doet in dit" verband niet ter zake. Er zal geen optocht zijn, maar er zullen een twintig, misschien dertigduizend betoogers zijn, men schen die flink opgewarmd zijn juist door het verbod om gezamenlijk door de straten te gaan. Die enorme men-* schenmassa zal zich nu naar het Bin nenhof begeven om door hun aanwe zigheid door hun roode kaarten op de hoofddeksels, indruk te maken op het volk en de volksvertegenwoordiging. Er zal echter niets te doen zijn. Men zal zich op of om het Binnenhof op- hoopen zonder eenig verder doel. Men heeft op niets te wachten en behoeft nergens anders heen. Ieder die zich de stemming indenkt, die zich daar van die betoogendo massa zal meester maken, zal gevoelen, dat er maar heel, heel weinig noodig is om daar de poppen aan het dansen te krijgen. Een tegenbetooginkje, al is 't slechts van enkelen, een wat hantain optreden van een politieman, een kleinigheid dus, kan genoeg zijn, om de massa te laten opdringen en de gevolgen zullen niet te overzien zijn. Waren de niet- roode betoogers nu maarzoo verstandig om wat uit de buurt te blijven, dan ware er minder gevaar. Doch wie onze stad kent, weet maar al te goed, dat duizenden dien middag er het hunne van zullen willen hebben, uit pure nieuwsgierigheid, waardoor het aantal aanwezigen verdubbeld, ja wellicht ver driedubbeld wordt, wat vanzelf de kans op botsingen vermeerdert. Mocht ik een wensch uitspreken, het zou déze zijn, dat wanneer de eer der beide Kamers nu eenmaal niet toelaat om dien middag niet, tegen de usance in, te vergaderen, een rttalsche regenbui waarmee wij tegenwoordig zoo dik wijls bedaoht worden wanneer we er niet om vragen het gros der nieuws gierigen van de straat zal jagen Het is dr. Kuyper gelukt, om de aandacht, die hier allerwegen op den „Rooden Dinsdag" was geconcentreerd daarvan voor langeren of korteren tijd af te leiden. Alleen door het bericht van zijn aftreden als Kamerlid. Dit teekent reeds de merkwaardige positie, die deze staatsman nog steeds innam. Stel, dr. Nolens, de leider der Katho lieken in de Kamer, neemt als zoo danig ontslager zou haast geen woord over vallen. Een paar vriendelijke af- scheidwoorden in de politieke pers en in de Kamer-zelve en daarmee uit. Er zou niet over nagepraat worden. De Kamerfractie zou een anderen chef aanwijzen en de zaak werd op den zelfden voet voortgezet. Zelfs het uittreden uit het Parle ment van een figuur als de heer de Savornin Lohman zou, zonder van belang te zyn ontbloot, geen groote politieke gevolgen kunnen hebben. Men zon nog wat napraten over zyn persoonlijke verdiensten en verhou dingen tot andere groepen en leiders, maar de party zou er weinig door veranderen. De politiek zou haar ^elf den gang gaan. Hoe anders by dr. KuyperAUes wat hy doet wordt breed uitgemeten en nageplozen. Zyn ontslag-aanvrage is een heel andere dan eene ontslag aanvrage van een ander Kamerlid; grandioos gestelde medische adviezen worden er bij gepubliceerd, alsof de betrokkene gedacht heeft, dat niemand 't gelooven zou, wanneer hy géén attes ten had overgelegd. En syn ontslag aanvrage geeft dadelijk in de politieke bladen, in den politieken kring, aan leiding tot hoog-opgezette beschou wingen over de gevolgen van dezen stap naar de partij van den scheidende en voor het geheele land. Vriend en vijand is 't hierover eens, dat met dr. Kuyper een der merk waardigste figuren uit de Kamer ver dwijnt, een der merkwaardigste tevens, die ooit in ons Parlement zitting had den en men kan er bij voegen, en dj* ooit in het Parlement zuüen zitting hebben. Kuyper was in verschillende opzichten een buitengewoon man. M«q kan dit vaststellen, zonder daaarrase blijk to geven van zijn mooning over het streven van dezon politicus. Men kan zijn actie voor verderfelijkheid houden, men kan daarin een zegen zien vaststaat, dat wat Kuyper deed en tot stand bracht, alleen aan mannen van buitengewoon kaliber gegeven is. Men zal hem dan ook in de Kamer, daarvan ben ik vast over tuigd, zéér missen. Er waren er in de Kamer, die Kuyper een innigen haat toedroegen, er waren er die hem ver eerden zij allen zullen 't toestemmen, dat een figuur als Kuyper „kleur" gaf aan het Parlement, wanneer hij er niet was en hij kon nogal spijbelen, vooral 's ochtends zag men hem wei nig of nooit was het saai in de Kamer, ontbrak er althans iets in de gelederen der Rechterzijde men miste bij zaken van eenig belang niet gaarne dien kleinen, ouden heer, met dien expressieven reuzenkop,, die zoo stil letjes in zijn bank kon zitten, net alsof hij sliep, maar vermoedelijk wakkerder dan iemand anders en wie als buiten man de tribune opklom en daar hoorde dat Kuyper er niet was, gevoelde zich als „bekocht". Zonder eenige overdrij ving kan men zeggen, dat onze va der landsche politiek jaren achtereen om den hoer Kuyper gedraaid heeft. Hij trok aan de touwtjes en zal 't zelfs nóg doen, wanneer hij niet meer in de Kamer zitting heeft'. Voor het nu ko mende zittingsjaar heeft de antirevo lutionaire leider precies vastgesteld, wat er wèl en niet gebeuren moet en het zal de moeite waard zijn, na te gaan, in hoeverre men thans zal vra gen af te wijken van de marschroute, door hem voorgeschreven, nu hy in de Kamer niet meer het woord zal kunnen nemen en dreigen met politieke werkstaking of terugtrekken in isole ment, wanneer men hem niet volgt. Wat my persoonlijk betreft, ik zie den heer Kuyper zeer noode heengaan. Ook om de wijze waaróp. Hy gaat nu als invalide heen en wat erger is, zijn laatste jaren het. wordt door eigen vrienden erkend waren niet de schitterendste uit zijn zoo merkwaar dige politieke loopbaan. De heer Kuy- Eer heeft verschillende ongelukjes ge- ad, en zijn redevoeringen en zijn geheele houding gedurende de laatste jaren in Parlement en pers, was van dien aard, dat hij zich daar niet van hersteld heeft. Iemand als dr. Kuyper had moeten heengaan in zijn volle fleur als staatsman, van alle kanten als een groot man uitgeluid. Dat dit niet is geschied, is zeker goeddeels eigen schuld en had vermeden kunnen worden. Om nog een andere reden kan niemand zioh over dit vertrek verheugen. Dr. Kuyper blijft leiding geven, in zijn „Standaard" voorname lijk, maar, hoe persoonlijk deze leiding moge zijn, pers-actie heeft altijd iets óénzijdigs-partijdigs, terwijl men in het Parlement komt te staan man tegen over man. Dit laatste zal men voortaan, wat dr. Kuyper betreft, moeten missen en dit betreur ik niet in de laatste plaats. HAGENAAR. Het alg. chr.-sociaal weekblad „De Beukelaar" herinnert eveneens aan den invloed, vroeger door dr. Kuyper bui ten de Kamer uitgeoefend en schrijft dan „Zoo is de politieke toestand door dit besluit van dr. Kuyper schier niet in het minst veranderd. De leiding vanuit de Kanaalstraat blijft even be slist als vroeger. Enkel wordt de toe stand na samen gestelder. En voor het huidige Coalitie-Ministerie ongetwijfeld gevaarlijker. Thans reeds klaagde de hoofdredacteur van „De Standaard", dat met de leiders der regeerings- partijen door het huidige kabinet te weinig overleg werd gepleegd. En het overleg plegen met een ieder buiten het Parlement is uiteraard bezwaar lijker. Zoo zal de band tusschen de Anti-Revolutionaire partij en het Mi nisterie-Heemskerk er licht niet hech ter op worden. Met een leider buiten het Parlement zijn afschuwelyke mis verstanden wel nog eerder te ver wachten. B|j dat al bevreemdt het one, dat men nu in onderscheiden bladen met eenige benieuwdheid vraagt, wie dan nu de leider der Anti-Revolutionaire Kamerclub zal.worden. Alsof dr. Kuy per zelf niet op alle terrein de leider bleef. Voorzeker, er moet een nieuwe voorzitter dezer Kamerclub gekozen, maar het marionettenspel verandert enkel hierin, dat de touwkens wat langer móeten wezen. Dit alles zou anders staan indien óf onder deze Kamerclub de aan staande leider van heel de Anti-Revo lutionaire partij werd gevonden óf onder deze Anti-Revolutionaire Kamer leden althans mannen van krachtige persoonlijkheid en daarnaast van ge- noegzamen invloed werden aangetrof fen om zelf leiding ln de Kamer te knnnen geven. Doch geen van beide is het geval. De aanstaande leider, de aanstaande hoofdredacteur van „De Standaard",, moet on4er de tegenwoordige Kamer leden niet gezocht. Wel komt het ons voor, dat het niet meer zoo gan- schelijk onzeker is, wie de komende leider wel zal zijn. En het zou kunnen gevraagd of deze dan wellicht thans in Ommen van Anti-Revolntioriaire zijde oandidaat zou worden gesteld. Doch wij vermoeden van niet. Wij gelooven, dat de „man met den geu- zenkop" voorshands zijn arbeid in Utrecht zal voortzetten, ook zijn ar beid om tusschen de orthodoxen onzer Kerk de verdeeldheid voortdurend te doen toenemen. En hierin schuilt juist zoo groot gevaar, dat dit boter publiekelijk zij uitgesproken. Op een uiteenspringen onzer Kerk wordt aldus, in deze onze Kerk zelf, met alle beslistheid aange stuurd. Óver eenige jaren ware dit misschien tot stand te brengen. En was zoo onze Kerk uiteenge spat, dan lag aansluiting van een deel der Nederlandsch Hervormden bij de Gereformeerde Kerken voor de hand. En zoo was tegelijk voor den „man met den geuzenkop", straks dan leider van de Anti-Revolutionaire party, de eenheid met de Gereformeerde Kerken verkregen, een eenheid voor zulk een leider ongetwijfeld gewenscht. Met dat al werd dan onze Kerk en ons Protestantsche volk het kind van de rekening. Zoodanige, wel geenszins onmogolijke toekomstlijnen aldus wat nader uit te stippelen kan derhalve eisch zijn. Doch voorloopig blijft de vaste Kuy- per-hand nog regeeren zij het dan nu buiten het Parlement. Maar voor het Kuyperianisme geen toekomst. In separatisme is het volksgeheel opge geven; de strijd voor de beginselen, voor het sociale recht, is omgebogen naar het politieke succes. In naam van den Christus is gestreden mot de heidensche wapenen der onheilige mid delen. In den strijd voor Hem, die de Waarheid is, heeft men met woord- §edraai on halve waarheid zijn machts- oel trachten te bereiken en bereikt. Doch zoo onchristelijke wapenen keeren zich ten slotte tegen de Chris telijke groep, die ze waagt te hantee- ren. Zulk een strijdwijze doodt de innerlijke kracht. En wie naar waarlijk Gereformeerd beginsel, vóór alles zoekt de verheerlijking Gods en het heil van zijn land, wendt zioh af van zoodanig onheilig streven. Geen leider na Kuyper zal het Kuy perianisme kunnen redden. Straks rest sleohts de puinhoop van dit eenmaal zoo troteche machtsgebouw. Blijkbaar is prof. Visscher be doeld. - Red. G. Ct. Aanvragen van werknemers op 13 September. Volwassenen. 1 reiziger, 2 timmerlieden, 3 opperlieden, 1 bakker, 1 tuinman, 3 grondwerkers, 2 pakhuisknechten, 2 loopknechten, werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende 2 kantoorbediende, 2 timmerman, 1 schilder. Leerlingen en jongens. 2 klerken, Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 2 metselaars, 1 schilder, 1 smid-bankwerker, 1 inw. bakker. Halfwas of aankomende: 1 schilder, 1 plaatwerker, 1 schoenmaker, l loopknecht. Leerlingen en jongens. 1 bakker, 1 sigarenmaker. Predikbeurten te G(^da Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. 's Morgens 10u. Ds. H. VAN AS SENDELFT. &ROOTE KERK. Vroegpreek ten 7l/j ure. Ds. v. d. KÖOIJ, van Reeuwijk. Voorm. ten 10 ure. Ds. DEUR. Namidd. ten 2 ure. Ds. BIJL. Heid. Cat. Zondag 41. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. De heer P. STERKMAN, Theol. Cand. Kindorpreek ten 5'ure. Ds. DEUR' LUTHERSCHE fcERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 18 Sept., Ds. BERKELBACH V. D. SPRENKEL. IEDEREN AVOND f EN ÜÜR ZATERDAG 14 SEPT. tot en met VRIJDAG 20 SEPT. Van af DINSDAG 17 SEPTEMBER extra nummer PRIJZEN DER PLAATSEN: Loge f O.SO 1 e Rang f 0.30 2e Rang 2tO ct.3e Rang 10 ct. Des Zondags worden de prijzen met 5 ct. verhoogd voor de Voorstel lingen van 7 en 9 uur. Zaterdag», Zondags en Woendags 2 uur met speciaal programma. Kinderen op alle rangen half geld. TE GOUDA. op MAANDAG 7 OCTOBER 1912, der Voormiddags f f uur, in de Melk- salon „Vredebest" aan de Markt, ten overstaan van don te Haastrecht ge- vestigden van: 1. Een goed onderhouden N°. 38, verdere BETIMMERING, ERF en TUIN, met een mimen ingang naast het Huis, aan de Cra- bethstraat te Gouda, groot 1 Arë, 86 Centiaren. 2. Een goed onderhouden ERF en PLAATSJE aan den Kat- tensingel no. '74 te Gouda, groot 64 centiaren verhuurd by de week voor f 3.aan den Heer J. M. Gretser. De perceelen zyn van gas- en water leiding en vele gemakkon voorzien. Te aanvaarden bij de betaling der Kooppenningen op 1 November 1912. De perceelen zyn te bezichtigen de laatste 3 werkdagen vóór de veiling van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur, en op dien dag van 9 tot 11 uur. Nadere inlichtingen geeft Notaris KOEMAN voornoemd. -gyg^gii 11 l i Verkrijgbaar b£ T. CREBAS Wijd.tramt, Gouda. Telef. 40.' op MAANDAG 23 SEPTEMBER 1912 b£ inzet, en op MAANDAG 30 SEPTEMBER d.a.v. bij toe.lag, tel kens dbe voormiddags te elf uur, in het Hotel „DE ZALM", aan de Markt te Gonda, ten overstaan van den aldaar van de navolgende te Gouda gelegen goederen gelegen op den Hoek van de Zeug straat en Nieuwe Markt, gezamenlijk groot ongeveer 4.29 Aren, plaatselyk gemerkt Zeugstraat Nos. 100, 102, 104, 106, Nieuwe Markt Nos. 1, 2 en 3. Sedert jaren waren in deze per ceelen een winkel in ijzerwaren en smederij gevestigd. Zij zijn geschikt voor alle doeleinden. Deze onroerende goederen worden geveild, behalve in onderraassa's en massa, in de volgende 6 perceelen I. de KANTOREN en het MAGA ZIJN, gelegen aan de Zeugstraat met afzonderlijke bovenwoning, plaatselijk gemerkt Nos. 100 en 102, gevelbreedte ongeveer 5 M., diepte ongeveer 27 M. De bovenwoning omvatVoor-, tus schen-, en achterkamer, plat en kou ken 2e verdiepingvoor»- en achter kamer met zolder. IJ. De WINKEL, gelegen naast het eerste perceel, met ruime le étage, diverse lokalon en zolders, plaatselijk gemerkt No. 104, gevelbreedto onge veer 5.50 M., diepte ongeveer 17 M. III. Do WINKEL, gelegen op den hoek van de Zeugstraat en Nieuwe Markt, plaatselijk gemerkt No. 106, met ruime le étage en zoldergevel breedte ongeveer 5.50 M. en diepte ongeveer 9 M. IV. Het MAGAZIJN en SMEDERIJ met ZOLDERS, gelegen a.d. Nieuwe Markt, plaatselijk gemerkt No. 1 gevelbreedte ongeveer 10.75 M., diepte ongeveer 5.50 M. V. Het MAGAZIJN met ZOLDER gelegen naast het voorgaande, plaat selijk gemerkt No. 2gevelbreedte ongeveer 3.75 M., diepte ongeveer 9.75 M. VI. Het MAGAZIJN met ZOLDER, naast het vorige perceel, plaatselijk gemerkt No. 3 gévelbreedte ongeveer 8.75 M. en diepte ongeveer 9.50 M. aan de Nieuwe Markt, plaatselijk ge merkt No. 5, groot 36 c.A. C. Een perceel met WOONHUIS, HOOIBERG en SCHUUR, benevens WEG en WATER gelegen aan den Winterdijk, plaatselijk gemerkt nommer 8, groot 74.74 Aren Dit perceel, op vijf minuten afstand van de Btad en het station gelegen, is tot 30 September 1915 verhuurd aan den Heer D. Kaaij, voor f 240 's jaars gelegen aan de Westzyde van den fang, uitkomende op den Langen iendeweg, plaatselijk gemerkt No. 46, groot 1.42 A. gelogen tegenover peroeel D, groot 1.20 A. gelegen aan den Groeneweg, plaatse lijk gemerkt No. 37, groot 49 c.A. Aanvaarding der perceelen A, B, C en D bij de betaling van de koop som op 15 November 1912. Aanvaarding van de perceelen E en F op 1 October 1912. Betaling der koopsom: perceel E op 1 November 1912 en perceel F op 15 November 1912. Alle perceelen zijn te beziohtigen de laatste 3 werkdagen voor de vei- lingsdagen van 10—12 en van 24 uur en op de veilingsdagen van 9-—11 nor. Op de eerste veiling, 23 September a.s., zal tegen contante betaling wor den verkocht een flink, houten te bezichtigen in perceel A op ge melde kijkdagen. Verdere inlichtingen geeft genoemde Notaris en voor zooveel perceel C betreft tevens Notaris H. f. WEVE te 's Gravenhage. Gemeubileerde GEVRAAGD, met of zonder pension, door Heer z.b.b.h.h., tegen 1 Oct. a.s. Franco brieven onder A18 Bureau „DE AVONDPOST", Den Haag. te geven door de Gein. Zangvereenigïng „JACOB KWAST' te Wognum, Directeur de heer WILLEM SAAL, met medewerking van den heer J. H. B. SPAANDERMAN - orgel, op des avonds te 8 uur in de Bewijzen van Toegang a 3ft ct. en Tekstboekjes k iO ct. te bekomen bij den Boekhandelaar J. DE VEN, Wijdstraat en des avonds in de Kerk. Ingang groote deur (onder don toren) en bij het Kostershuis. te GOUDA, zal in het Hotel „DE ZALM" aan de Markt aldaar, publiek vorkoopen en wel: in ftcee mit fingen, op MAAN DAG 30 SEPTEMBER a.s. bij inzet en op MAANDAG 7 OCTOBER a.s. by combinatie en afslag, telkens des avonds xeven uur No. 1. Een op den besten stand van Gouda gelegen, voor weinig jaren nieuw gebouwd, zeer goed onderhou den en modern ingericht, ruim met ERF en TUIN, aan de Markt no. 31, uitgang hebbend op de poort daarnaast on uitkomendo aan de Zeugstraat. Het pand bevat beneden zeer grooten winkel met kantoor en magazijn en boven 4 kamers, badkamer, beschoten zoldor en dienstbodekamer. No. 2. Een- solied, niouw met ERF en TUIN daarvoor, uitko mende aan de Zeugstraat, met uitgang door de poort der melksolon „Vrkde- best", naar do Marktbevattende 2 kamers, keuken, kelder, beschoten zolder en dienstbodenkamer. De beido perceelen, aaneen gelegen, zijn te zamen groot 6 aren 38 centi aren en worden na afzonderlijke vei ling en afslag gecombineerd. Zij zijn te bezichtigen 24-25 en 30 September en 7 October van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur, waarvoor een toegangs bewijs moet worden verkregen ten kantore van den notaris aan het Hout mansplantsoen, en te aanvaarden op den betaaldag der kooppenningen 30 December a.s. En in eene miffing, by inzet en afslag, op MAANDAG 30 SEPTEM BER a.s. des avonds xeven uur, onmiddellijk na den inzet der beide vorige perceelen No. 3. Een goed onderhouden aan -de Wydstraat no. 10, groot 42 centiaren. Verhuurd tot 1 Mei a.s. voor f 330.— per jaar. No. 4. Een MET AFZONDERLIJKE BOVEN- WONING, erf en open grond aah de Doelestraat nos. 20 en 22, groot 1 are 13 centiaren. Per week verhuurd, beneden voor f 1.95 en boven voor f 1.7Q. No. 5. Een MET AFZONDERLIJKE BOVEN- WONING, en erf, naast het vorige, nos. 24 en 26, groot 1 are 24 centiaren. Per week verhuurd beneden voor f 1.75 en boven voor f 1.90. En no. 6. Een aan het Houtmansplantsoen naby de Doelestraat, groot 86 centiaren. Per week verhuurd voor f 1. De perceelen 3 tot 6 zijn te bezich tigen de laatste. 3 werkdagen vóór en op den verkoopdag van 10 tot 12 en 2 tot 4 nar en te aanvaarden op den betaaldag der kooppenningen 4 No vember a.s. Verdere inlichtingen geeft gezegde notaris, ten wiens kantore tydig no- titiën verkrijgbaar znllen zijn en van perceel 3 tot 6 ook Notaris A. J. DE MOOIJ te Lékkerkerk. By de op 11 September 1912 ten overstaan van Jhr. W. F. A. VAN PESTEL, Notaris te 's Gravenhage, gehouden veiling, van eene bouwmans woning en 41.68.80 Hectaren lande rijen, gelegen onder de gemeenten Waddinxveen en Boskoop, breeder omschreven bij advertentiën, biljetten en veilingsboekjes, zijn ingezet en verhoogd Perceel 1 op f 43000.—, nader ver hoogd tot f 48000. Perceel 2 op f 2600.— Perceel 3 op - 2700.— Perceel 4 op - 2400. 'Perceel 5 op - 3600. - Perceel 6 op - 2500. Perceel 7 op - 2600. De gunning blijft bepaald op Woens dag 18 September 1912, des voormid dags ten 11 ure in het Koffiehuis „Het Wapen van Boskoop" van den Heer K. Klaassen te Boskoop. VERKRIJGBAAR BIJ MAIIKT 43, - Cl OU HA, naast Café „DE BEURS". JANSEN TILANUS, Friezenveen. Hemden, Boorden, Dassen, Kousen, Hokken, Bretels en*. GLACÉ en andere van LAMB0CKI, (Tyrol. m reform flacons^ Mflic 80 d h - so- der Firma Lambrrmont, 's Bosch. tf0-40-«0-80 ets. 45 ct. in blikjes i\ 25 et. in blikjes 4 30 ct. DROGIST, WIJDSTRAAT 29. Telefoon 3S8. ff"

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2