(SCHAPPEN laliteiten. [ITS, h and el. dres: IBHT ep n 1 Ter Herinnering. HET offer. )E JONG, sthaven 31. r IA U’S VI Vrijdag 30 September 1013. No. 11074. 51e Jaargang. en ZE xxïtexila,xx Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON, sl WARENHUIS, Spuistr. De» Haag. AF Alle Luxe- en Huisb. Artikelen I Bericht. KENNISGEVING. UIMIEM. Gouda. ea Hoeren ilSEL ezx -^-d.-vextexxtïe'bla.d. voor 0-ovLd.a, en 'Verscihijiit dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. 1912. man Zn., Gouda. (Wordt vervolgd.) eencr kuiperij perceel aan dpn Turf singel No. 90 ;eg«ls, muren, door en door n ia Sunlight 1 voordeelloste Uw hula doen rerk verlichten. SU t s AN DANTZIG, die soorten irken. t SLAVERNIJ wordt te niet nllght het hula HOOGEN. v. ABS- D. ez. Inrichtingen wulke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROojlZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien art. 8 der Hinderwet Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan: ie. G. de Raadt aldaar en zijne recht verkrijgenden tot het uitbreiden zijner meubelmakerij door het plaatsen van een electromotor van 3 P.K. in jiet perceel aan de Peperstraat No iS kadastraal bekend sectie D No. 2295. 2e. G. Donk aldaar en a ijne rechtver krijgenden tot het oprichten in het w kadastraal bekend sectie E No. 2464 Gouda, den 20 September Burgemeester en Wethoudeis voornoemd. R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUS DE. >n“, 8 u. iwij geregeld tijdig gen ontvangen ven lerten, vermakelijk- Leze dan in onie m. Zij, die zich met 1 October op de GOUDSCHE COURANT abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. *De Uitgevers. haakbord 8’/j uur, Vergadering van v. DIEST. s aflevering. Igjl’pl1 p 1 T. CREBAS, Telef. 40. Fbankbuk. De Franschen in Marokko. Volgens de laatste mededeelingen van kolonel Mangin is in afwachting van een aanvullend optreden, de staat van beleg uitgeroepen te Marrakesj. Tengevolge van de proclamatie van des middags het eten voor ons. Voor een mark is er voldoende voor ons beiden en den hond, ep dikwijls is er nog wat voor den avond over. Mijn schoonzuster is zeer goed voor ons en geeft mij meer dan eens wat mee. Zij is er heelemaal niet verdrietig om, dat ik het geld geerfd heb. Je kunt dus geheel gerust zijn over ons, lieve kind. Moge het je ook verder goed gaan. Schrijf eens spoedig aan uw trouwen Oom Hans.u Marie ademde ruimer, het was haar alsof haar een steen van het hart was genomen. Nu kon zij ook haar groot vader omtrent haar vader gerust stel len, veel zorgeloozer hier leven, en alle liefde en goedheid, die zij bij de bloedverwanten ondervond, vrien delijker opnemen. Zij wilde Hans spoedig weer schrij ven, haar hart vloeide over van dank baarheid jegens den helper in den nood. Goldammer zou haar toch niet vervolgen en terug laten brengen Dat zou verschrikkelijk zijn Toen zij wat kalmer was geworden, ging zij weer naar den dorschvloer, waar zij Rika tevoren had geholpen. Tante was juist bezig, een paar groote sneden brood met worst te be leggen. „Geef mij de flesch met bran dewijn eens van de plank, Marietjeu, hoop echter maar, dat er niets te vreezen’ valt. Je bent ook zoo aan het eind der wereld, zoo in de een zaamheid, dat niemand je zal vinden. Langzamerhand zal zijn toorn wel be daren. Juffrouw Duvernier, die je in het vertrouwen hebt genomen, wat ik een beetje bedenkelijk vond, schijnt wer kelijk je trouwe vriendin te zijn en het beste te radenik stel dat hoog °P PrÜs> ZÜ is4zeer verstandig. Ik heb dikwijls overlegd, of ik naar 1 een advocaat zou gaan, om raad te i' vragen. Ik vrees echter, meer te be derven dan goed te maken, wanneer ik je aangelegenheid prijs gaf, en kon 1 wel eens genoodzaakt worden, je ver blijfplaats te noemen. Zoo is het dus het beste, dat wij zwijgen en afwach ten wat Goldammer doet. Als zijn toorn na jaar en dag bedaard is, kan 1 men misschien den vorm voor een vergelijk vinden. Wanneer hij je niet gerechterlijk vervolgt, is er reeds veel gewonnen. Je hadt reeds met vrouw Schröder over het zindelijk houden van onze woning gesproken, ik heb haar nu voor de geheele huishouding aangenomen. Het huiswerk versta ik niet, en Vader doet natuurlijk niets. Het gaat nu heel ordelik bjj ons. Vrouw Schröder haalt uit de hand en wilde haar omvatten om haar te steunenzij snelde echter gillend weg. „Het juffertje is een beetje zenuw achtig, is zij uit de stad „Ja, uit Berlijn/ zeide grootvader, het hoofd schuddend over de hande lingen van het meisje. De Berlijner meisjes zijn anders toch niet zoo bloö.“ Jetje kwam spoedig met een nieuw gevuld glas, en verzamelde de glas scherven in haar schort. Marie was op de turfkist bij den haard gaan zitten en trachtte tot be daren te komen. Die verschrikkelijke man is toch niet om mij hier gekomen dacht zij. Tante sprak haar goedig toe, dat het geen ongeluk was, een glas om te werpen, dat kostte maar tien pen ningen, en er waren er nog ih de kast. Marie stamelde: „Ach, ik ben zoo vreeselijk van hem van dien man geschrokken/ „Ja, hij ziet er ook uit, om iemand bang te maken met zijn rossen baard, en hij is blij, dat de kinderen voor hem wegloopen/ Réunie“, 8 uur, ng vereenig. „De 1 voor Gouda e. 0.“ ,rmonieu, uur, on. Ned. Bond van ieren. Genoegen u, ser en Hesse. - en Woningtoez. J Onderstandscomm. alles overtreffen wat men zelfs ven den kokenden hartstocht der Hongaren kon verwachten. Het is de Hongaar- sche oppositie gelukt zich zelf te over treffen in verlaging van het peil der openbare welvoegelijkheid. En dit waren geen sjouwerlieden of visch- boeren, maar de bloem der natie, graven en baronnen, kamerheeren en ministers, magnaten, die trotsch zijn op hun blazoen en hun goudgebor- duurde uniformen. Ze gedroegen zich nog erger dan losgelaten wilde dieren, zij wierpen niet alleen het aanzien der volksvertegenwoordiging, maar hun naam en stand, hun positie en hun rang te grabbel Bij de eerste zitting was geen gewa pende macht aanwezig, maar Tisza, de geweldenaar, kon geen oogenblik aan het woord komen. Toen is de toestand van voor drie maanden weer teruggekeerd. Weer zijn in de zaal, waar slechts afgevaardigden mochten zitten, militairen teruggekeerd, die moeten dienen om elk die niet op het eerste bevel van den voorzitter zijn levenmaken nalaat, te verwijderen. Ook hier teekent het parlementaire leven een kankerplek die hoe eerder hoe beter moet worder weggesneden. Er is slechts één oplossingeen her vorming van het kiesrecht, maar hoe .zolfs deze wetgevendejarbeid tot stand zou moeten komen, is voor Hongarije nog niet uit te nïaken. En als gevolg van deze woelingen in het parlemen taire leven is de strijd overgeslagen I naar de toch nog al roerige bevolking t van Boeda-Pest. De socialistische bla den bevatten een oproep tot de arbei- ders, die aanvangt met de woorden Leve de revolutie! - En als gevolg daarvan heeft een dichte menschen- menigte, die zich in groepen door de straten bewoog alle verkeer belet. Het is, dunkt ons, genoegzaam aan- getoond, dat aan het politieke en economische leven in Europa nog veel ontbreekt. Slechts van een demo- cratische herziening van het Staats wezen is heil te verwachten. 41) Ik vroeg hem om de schuldbeken tenissen, en betaalde ook den hand koffer en het huishoudgeld. Hij schreef beide onder de juist op gestelde rekening, die hij mij toeschoof. Ik betaalde, hij teekendé voor voldaan, en ik wilde reeds weggaan, toen hij opsprong en ons de woning tegen den l»un October «apzegde. Ik schrok er van. Toen dacht ik er over na, wij hadden reeds einde April. „Ik moet de opzegging in naam van mijn vriend Liebreich weigeren, Mijnheer Goldammer/ zeide ik zoo vast als ik kon. „Er is een halfjarige opzegging van beide kantön bedongen, de termijn is overschredenVerbluft bleef hij staan, toen ik wegging. Zoo staan nu de zaken, lieve Marie. Ik weet niet, of Goldammer zijn be dreiging werkelijk volvoert en het ge recht tegen je ter hulp roept, ik heb ook zoo weinig verstand er van, om te beoordeel en, of men je met gewei naar je manterug kan brengen. I In de troonrede komt éen zinsnede voor, uit welker gewrongen construc tie gewrongen zoowpl naar den vorm als naar den inhoud reeds zou kunnen worden afgeleid, dat de steller van dit staatsstukde klaarheid heeft vermeden, omdat hij meer heil zag in een vertroebeling! welke hem de gelegenheid bood aan het oog van den argeloozen toeschouwer te ont trekken, wat liefst onopgemerkt moest blijven. De bedoelde zinsnede is die, welke betrekking heeft op de middelen, be- noodigd voor de uitvoering van de z.g. sociale wetten, waarmede het tegenwoordig kabinet, Volgens zijn eigen verklaring, „in hoofdzaak een herziening van het tarief van invoer rechten” op het oog had. De passus uit de troonrede, waarom het hier gaat, luidt aldus „Tengevolge van de sterke toene ming van ’s Rijks middelen en. in komsten laat zich de financieele toe- zeide zij, „en schenk eens even in. Mijnheer Müller is bij Grootvader in de kamergij kunt het ontbijt binnen brengen. Een jong gezicht zien de mannen veel liever, dan een oud.u Het glas met brandewijn stond tus- schen de sneden brood op het bord, dat Marie opnam en in de kamer bracht. De agent Müller kwam dikwijls bij den schout Dietrich Kruse, om zijne bevolen te vragen. Müller, een groot krachtig man, met een rossen baard, stapte heen en weer, terwijl de oude heer in zijn armstoel bij het venster zat, „Ja, Mijnheer Kruse, de Zigeuners laten zich weer in den omtrek zien. Er moet dus gesurveilleerd worden, zegt de rechter. Het beste is, dat er dadelijk goed wordt aangepakt, om het kwaad te onderdrukken. De deur werd geopend, en Marie kwam binnen, voorzichtig het bordje met het ontbijt dragend. Toen zij den krachtigen agent gewaar werd, die glimlachend naar haar toeliep, deinsde zij verschrikt terug. Het glas met brandewijn viel in stukken op den grondzoo wit als een doek en over het heele lichaam bevend, leunde zij tegen den muur. Galant nam Muller^ haar het bord FEIT IN stand des lands voorshands niet on gunstig aanzien. Echter doen de vele onvermijdelijke nieuwe uitgaven, waar onder die voor de uitvoering der aan hangige wetsontwerpen op sociaal gebied, en de omstandigheid, dat niet onafgebroken op een zoo sterke toe neming der inkomsten mag worden gerekend, de tot standkoming van alle ingediende ontwerpen tot duurzame versterking der middelen dringend noodzakelijk achten.” Daarop volgt dan de meedeeling, dat in deze zit ting de toewijding en krachtsinspan ning der Staten-Generaal op een zware, proef zullen worden gesteld, omdat de invaliditeit»- en ouderdomsverze- kering benevens het „voorstel tot dek king van de daaruit voor ’s lands schat kist voortvloeiende kosten” allereerst de „aandacht blijven vragen”. Met dit voorstel wordt dus bedoeld „in hoofdzaak” de „Tariefwet”, al wordt dit woord niet uitgesproken. In ieder geval kan uit den omhaal van woor den worden verstaan, dat het tarief- ontwerp-Kolkman met de ouderdoms- verzekering het eerst aande beurt zijn om in behandeling te worden gebracht. Waarop intusschen, zelfs niet van verre, wordt gezinspeeld, dat is het dubbele karakter van de voorgestelde Tariefwet. De protectionistische strek king daarvan is voor deze gelegen heid geheel achter de fiscale wegge moffeld, en juist daarom lijkt het ons niet ondienstig nog eens even op den in het duister gehouden kant van de Tariefwet het licht te doen vallen. Al staat het wel wat vreemd, toch is de Regeering heengestapt over de inelegantie om onmiddellijk na de verklaring omtrent de sterke toene ming van ’s Rijks middelen en inkom sten te komen met een betoog van de dringende noodzakelijkheid van nieuwe heffingen. Maar wat zij niet heeft gewaagd, dat is om tegelijk met de getuigenis zij het ook in gema tigde bewoordingen door haar omtrent den gunstigen toestand van landbouw, handel en nijverheid, scheep vaartverkeer, reedersbedrijf en vis- soherij af gelegd, te komen met een betoog van de dringende noodzake lijkheid van „bescherming”, d. i. van een verandering van de handelspoli tiek, waaronder deze gunstige resul taten werden verkregen. Het is te begrijpen, datjde Regeering daar liefst het zwijgen toe deed Ons lijkt dit echter j’uist een reden om er kortelijks van te gewagen door te herinneren aan de woorden van dezelfde ministers, die nu hun zegel hebben gehecht aan deze troonrede, en die ten vorigen jare in de memorie van toelichting tot het ontwerp-tarief- wet zeiden, dat naast de ontvangst van meerdere baten voor de schatkist, de strekking van het voorstel was de productie voor waarden te verbeteren, waaronder tal van Nederlandsche industrieën moesten werken, en dat zij zich reeds om die reden niet tot „het voorstellen van zuiver fi^Mle rechten” konden bepalen. Van een zeer krachtige protectio nistische overtuiging hadden deze drie bewindsmannen tot dusver nimmer blijk gegeven. In hot jongste staats stuk is hun nooit sterk uitgesproken beschermende neiging nu geheel aan het oog onttrokken. Toch niet in de hoop, dat men er gemakkelijker zal inloopen? Waarschuwen tegen hetgeen men ziet, kan vaak van groot nut zijn. De nuttigste waarschuwingen blijven nochtans die, welke de aandaclit ves tigen op wat men niet ziet. Moelai Joesoef in de hoofdstad in het zuiden kan zijn erkenning in het ge heele land, dat aan zijn gezag is onderworpen als een voldongen feit worden beschouwd. Amerika. Een telegram uit de stad Mexico bericht dat de Zapatisten Agrisco, dat 18 mijlen van de stad verwijderd ligt, aangevallen en geplunderd hebben. Dertig soldaten en de landweer, die het garnizoen vormden, werden ge dood of op de vlucht geslagen. De bevolking is gevlucht. Tubkiie. Moekbil, gezantschapsraad bjj het gezantschap te Parijs is te Konstan- tinopel aangekomen als overbrenger van den tekst der Italiaansche vredes voorstellen. De ministerraad is begon nen ze te bestudeeeren. In het bijzon der werd beraadslaagd o vifr het laatste I Italiaansche voorstel. Er is nog hoegenaamd geen be slissing genomen. Een lid van het j Kabinet heeft verklaard, dat Italië nog niet dichter komt tot de Turksche voorstellen. Hij verzekerde, dat de I Porte geen voorstel tot schadeloos stelling zal aannemen. Japan. De begrafenis van generaal Nogi. Woensdag heeft te Tokio de begra fenis plaats gehad van generaal Nogi en zijn vrouw. Van den drempel van de woning van den graaf tot aan den ingang van het kerkhof, was de weg, welken de rouwstoet moest volgen, - afgezet met een dubbele rij soldaten en kinderen van de lagere school, waarachter een enorme menigte stond opgehoopt. De affuit, waarop de kist met het stoffelijk overschot van den generaal was geplaatst, werd getrokken door 20 soldaten en gevolgd door zijn drie geliefde paarden. Zijn degen was op de kist neergelegd, zijn Engelsche ridderorden werden gedragen door twee officieren geattacheerd bij het Britsche' gezantschap. Vele toeschouwers snikten en zelfs onder de soldaten waren er, die aan doening toonden. Oostenrijk-Honq abi je Parlementaire verwildering. Een staaltje voor den „toon der debatten”, allias voor de verwoede par tijhaat, welke ook de hoogstgeplaatste leden van het Hongaarsche parlement GOUDSCHE COURANT. PRIJS VAN~HÏT ABONNEMENT! Per kwartaal i f 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad .1-50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLaKge Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en ile Postkantoren Internationale toestand. Met betrekking tot nog een enkel land willen we ons overzicht over den internationalen toestand voortzetten. In de eerste plaats komt dan wel in aanmerking het land van de onbe grensde mogelijkheden op politiek ge bied, Oostenrijk-Hongarije. Wat het Hongaarsche parlement in den loop der jaren te zien heeft gegeven, heen zeker nooit hooge verwachtingen bij beschaafde menschen opgewekt, maar een beestachtig optreden als het in den laatsten tijd te zien geeft, is zelfs voor Hongarije nog kras. Voor de parlementaire vacantie hadden we een inleiding gehad, die erg genoeg was om niet naar een eerste bedrijf te verlangen. Het mocht echter bij die inleiding niet blijven. Bij de opening hebben zich opnieuw tooneelen ver toond, zooals tot dusverre ongekend. Ze zijn, een bespotting van het parle mentarisme en zelfs van de bescha ving tooneelen die door onzinnigheid en gebrek aan tact en machtsgevoel K.Q. PRIJS DER ADVERTENT I-ËN: BEajjl Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke re8el meer0.10 Hm wRSL Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Jf Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 by vooruit- betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. -Groote letters en randen naar, plaatsruimte

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1