RONA Van Houten’s Cacao I Maandag 23 September 1012. No. 11976. 51e Jaargang en icourant SxLitexilaixd.. Sïxxxienlaxid.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. HET OFFER. I- Van deze kracfytigc cacao is zoo weinig noodig voor een ^eerlijken kop Chocolade. Daarom zoo voordeelig. WARENHUIS, Spuislr. Deo Daag. W Alle luie- en Iluish. Artikelen A in s t er tl a ui I- t. Bericht. Telefoon Interc. 82. •ejteri&t exi. -^d.'v-extensL'ti.e'blo-d- vooi G-oixöLgu ezx OxxxstxeJsexx. Verschijiit dagelijks behalve Zon- Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. i f 1.25 79 %s 79% 87 86% 64 100% 92% 92% 16 45% 103% 59"% 59% 213'/, 86% 27% 76% 286 30% 31 534% 532% 525 193% 197% 121 20“/, 20%, 911%, 92 t 13% 93 93 63% 62% 37 (Wordt vervolgd.) 26% 75%* 252 111% 193'/, 286 189% 4%, 13'%, A 912. Vorige Koers. d L 252 112'/, Zij, die zich met 1 October op de G0UDSCHE COURANT abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. De Uitgevers. IO^/h 85%, 87% 87% 87"% 86% 86'%, 84»/, - 185'/, - 86% - 96»% 96'%, 36'%, 172% 4*%< 87% 69%160";„ 86'/, PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per postt .90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan o»s BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren wachting van hun algeheele uitroeiing”. De beminnenswaardige schrijver ver langt ook, dat er voor gezorgd zt^l worden, dat er geen rechters, advocaten of gezworenen zullen zijn die tot dit ras behoorendat joodsche genees kundigen geen Christenen zullen mo gen verzorgen en dat de beoefening der pharmacio hun ontzegd is. Dit een en ander, zegt de „Kerkel. Ct." her innert aan de beruchte „édite et dé- clarations" van Lodewijk XIV. de verklaringen van minister-presi dent Venizelos, waarin wordt gezegd dat Griekenland op het oogenblik 130.000 man kan mobiliseeren en bin nen korten tijd 170.000 man op de been kan brengen met wapens en munitie voor een langdurige cam pagne. De bladen voegen erbij, dat Griekenland groote bestellingen zal- doenhet beschikt over een goud reserve van 80 millioen, gedeponeerd bij Grieksche en buitenlandsche ban ken, waardoor het wordt in staat ge steld om zijn toerustingen binnen korten tijd aan te vullen. Desniette min wenscht het den vrede te hand haven. telijke als hulpprediker optreden, reeds den volgenden dag moest hij erheen gaan. Onder het loopen vroeg hij zijn begeleidster deelnemend „Hoe bevalt het je bij Grootvader? Kan je nogal wennen op het land „Heel best,’’ zeide zg vroolijk. „Het is mij, als omzweeft mij den geest van mijn moeder, en Tante vindt, dat ik al het werk, dat hier gedaan moet worden gemakkelijk leef. Zij spraken verder over de kerk, en Marie zeide, dat zij hier meer stichting vond dan daar in de stad. „Ik hoop later ook een werkkring als predikant op het land te vinden,” antwoordde hij. „Eenvoudige vroom heid, zooals het hart ons ingeeft, die niet verloopt in spitsvondigheden, die niet verstandiger zijn wil dan mil lioen en anderen, en die met beschei den braafheid gepaard gaat, vindt men het meest onder onze boeren.” „Ja, Fedor, en Grootvader is de beste van hen.” „Daar hebt ge gelijk in." Zij stonden aan het eind van den tuin en hadden een schoon, vrij uitzicht voor zich. Achter een met riet omge ven waterplas, waarop eenden zich in den zonneschijn venheiden, strekte zich de weide van de groote boeren hofstee uitkoeien en paarden .zoch- in het afgeloopen jaar is gebeurd. Ultra-radicalen als Ledeboer, Lieb knecht, Rosa Luxemburg waren na tuurlijk zeer tegen het samengaan met de vrijzinnigen, niet zoozeer om dit principieele geval als wel om het principe dat er aan ten grondslag ligt. Tot nog toe hadden de sociaal-demo- craten slechts daar steun verleend, waar het meeste te halen viel. Thans echter traden zij overtuigd naar voren als bestrijders van het blauw-zwarte bloc, doch waren daarmee ingedeeld bij een linkerbloc, wat tot nog toe steeds door de sociaal-democraten was vermeden. Hadden zij echter door den druk geleerd, dat een bloc-politiek noodzakelijk was? Hadden zij begre pen, dat het waarschijnlijk verderfelijk zou zijn tot eigen krachten groot genoeg waren om alles in handen te nemen? Het partijbestuur heeft dit althans ingezien en het heeft het ge noegen gesmaakt in deze zijn hande ling te zien goedkeuren door het congres. Dit is de groote beteekenis van dit sociaal-democratisch congres, dat het heeft gebroken met het systeem van splendid isolation. kwam. „De wagens zijn er.” morde hij, „ik moet jullie aan het eind van dé wereld zoeken.” Hij liep vooraan, en de beide adde ren volgden snel. Aan het venster van de woonkamer, dat op den tuin uitzag, zaten de an dere drie meisjes te babbelen. Liesbet had zich een beetje terug getrokken, zij had een ongewoon roode kleur en volgde met half gesloten oogen het paar in den tuin. Haar zuster, de nauwelijks zestien jarige Lótte, een klein mager ding, met dunne gele haarvlecht en een stompneüsje, pochte tegenover Anna met hetgeen zij kon en in het huis houden deedMoeder zegt dikwijls, uit mij groeit nog eens een degelijke vrouw voor een rijken boer, uit Lies bet nooit.” „Dat wil ik ook niet. Liever zoek ik een dienst in de stad.” „Nu, daar dank ik voor riep Anna verbaasd. „Huisvrouw op $en groote boerderij is het schoonste, wat ik mij kan denken.” „Ki]k eens, wat je broer met de vreemde nicht doet,” gichelde Lotte. „Nu schudden zij elkaar de hand.” volgenden dag Oostelijke tot leider tot licht geringe stijging kans op nacht- Metariologisch BILDT. tand 775.7 te tand 758.2 te GOUDSCHE COURANT Amerika. De politiezaak te New-York. Shapiro, die de automobiel bestuurde, waarvan de moordenaars van Rosen thal zich bedienden, en die op het oogenblik gevangen zit in de gevan genis te New-York heeft een anonieme brief ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd, dat ongunstig is voor den luitenant der politie Becker, of indien hij zegt, dat hij de gearres teerden wegens medeplichtigheid in den moord op Rosenthal herkent. Shapiro moet zeer zenuwachtig zijn. Kostbare operettevoorstelling. De heer Vanderbilt heeft kortgele den op zijn landgoed Beaulieu te New port een gecostumeerd bal georgani seerd dat de kleinigheid van 120,000 gulden heeft gekost. Het 10e gedeelte van die som werd gebruikt voor een bijzondere voorstelling van Stausz* Fledermaus, die met 'weglating van den dialoog en voor het doel gepaste verandering van de tempi in 50 mi nuten werd opgevoerd. Rusland. Joden in Rusland. De betreurenswaardige geest die er in Rusland heerscht ten opzichte van de Israëlieten is weer zeer aangewak- kerd en versterkt door een verkiezings manifest tan den president der mo narchale' Unie. Dit document wijst op de noodzakelijkheid om de joodsche uitwassen te vernietigen, die ingedrukt zijn in de Russische natie, en vraagt bijgevolg „de uitsluiting der Joden uit alle burgerlijke en militaire be trekkingen van den Staat, opdat zij niet meer in de gelegenheid komen om het volk te demoraliseeren, te ver giftigen en te onderdrukken, in af- 1653/» 164'/a Koers van heden 43) De geheele plechtigheid was veel vertrouwelijker dan in de groote stad, waar geestelijke en gemeente weinig met elkaar omgingen. Na de godsdienst oefening kwamen de lieden op het kerkhof samen om elkaar te begroeten en een beetje te praten. Ook de domineesvrouw werd Wel eens door deze of gene vrouw aange sproken met een vraag om raac£^ inlichting. Ten slotte kwamen fW bloedverwanten in de groote woon kamer van de domineeswoning samen om een eenvoudig ontbijt te ge bruiken. Anna hielp de gasten, terwijl .Liesbet, zich gaarne liet bedienen. Ook Marie tastte toe en voelde zich geheel thuis. Toen Hendrik weg ging om toe te zien bij het inspannen van den wagen, zeide Fedor aan Marie, dat hij haar den tuin wilde laten zien, en zij gingen het middenpad langs den tuin in. In de omstreken van Lüneburg zou de jonge kandidaat bij een ouden gees ten hier vreedzaam hun voedsel. Daar achter weer akkers in verschillende kleuren, en in de verte het donkerder groen van boomen, waarboven de blauwe lucht schoon afstak. De beide jonge menschen kwamen geheel onder den bekorenden invloed van den schoonen lentedag. Fedor begon weer: „Zou men wel kunnen gelooven, dat er hier op deze heerlijke aarde zooveel strijd en nijd en ontevredenheid heerscht Men zou eerder gelooven, dat Christenen, wien zooveel goeds ten deel valt, zich be scheiden in liefde en dankbaarheid daarover zouden verblijden.” „Maar zeg mij eens, waardoor komt er toch zooveel ellende en ongeluk in de wereld „Door Met menschelijk onverstand, lieve Marie, en door do zelfzucht, die in alle mensbhen woont. Iéder zou het leven zoo aangenaam mogelijk willen hebben, maar daar hij den rechten weg daartoe niet vindt, kiest hij den verkeerden en stoot zich en anderen bont en blauw." „Ja,” antwoorde zij met een ernsti- gen trek in haar frisch gelaat, „wij hebben onzen vrijen wil en loopen daarmee zoo dikwijls vast. Maar men is daar toch altijd niet al leen schuldig aan?” PRIJS DER ADVERTENTIËlë Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 055 Elke regel meer,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels 10 35 bij vooruit, betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Italië. Nationale feestdag. Uit Rome wordt geseind Het herdenkingsfeest van den in tocht der Italiaanscho troepen binnen Rome wordt in het geheele koninkrijk gevierd. Te Palermo verklaarde de socialis tische afgevaardigde Colajanni, om ringd door andere socialisten, dat hij vroeger tot de tegenstanders behoorde van een Tripolitaanschen oorlog, maar thans erkent hij de groote weldaden, zoowel op politiek als op moreel en economisch gebied, welke deze oorlog verspreidt. Spr. voegde erbij dat de oorlog de bekroning is van Italië’s eenheid doordat hij de organisatie, de tucht en de dapperheid van het Itali- aansche volk in het licht stelt. Griekenland. De stemming in Griekenland. De dagbladen te Athena bespreken Anti-Tariefwet beweging. Omtrent de Zaterdag te Tilburg gehouden Anti-Tariefwet vergadering, welke een besloten karakter had, zoo- dat uitsluitend toegang werd verleend aan genoodigden, vernemen wij dat deze werd bijgewoond door afge vaardigden uit Breda, Roozendaal, Waalwijk, Helmond, Eindhoven en Tilburg. De heer Meijer, welke het initiatief tot deze vergadering nam, sprak een kort openingswoord, waarin hij het verwijt hem in de „N. Tilburgsche Courant” gedaan, dat hij, als impor teur van buitenlandsch gist alleen zijn Een belangrijk besluit. In één van onze overzichten van' de vorige week betreffende den inter nationalen toestand zeiden we, met het oog op Duitschland, dat ook daar de politieke gesteldheid verre van roos kleurig was omdat er eigenlijk moet gesproken worden van een half con stitutioneel land. Nog altoos heeft daar „der Allerhochste Stelle” een veel te grooten invloed op de regee ring. We wezen er o. a. op, dat de Duitsche Keizer zich durfde veroorlo ven de vrijheid om een officieel door den’ Rijksdag gekozen sociaal-demo- cratischen vice-voorzitter een audiëntie ter kennismaking, eigenlijk ter voor stelling van het presidium, te weige ren. En als tweede feit noemden we het totaal onafhankelijk zijn van de regeering van de stroomingen in den Rijksdag. De machtigste partij in den Rijksdag, de sociaal-democraten, een partij van 110 leden hebben in het ministerie geen enkel vertegenwoor diger. Afgezien van de vraag of de sociaal-democraten in het algemeen een regeeringszetel zullen aanvaarden, wel wetende dat de werkelijkheid veel van hun eischen als onvervulbaar ter zijde stelt,*afgezien van dit feit is het toch een dwaze toestand, dat een vrij zinnige meerderheid wordt geregéerd door een stel conservatieve ministers, als thans in Duitschland de regeering in handen hebben. Hoe is de sociaal-democratische partij aan deze groote macht geko men Spruit ze voort uit eigen kracht of is de steun van anderen voor die overwinning noodig geweest Het laatste is bij de herstemmingen in Januari 1912 het geval geweest. Het partijbestuur had in die dagen met de vrijzinnige volkspartij een overeen komst getroffen, die uit den aard der zaak nogal aan eenige bespreking zou worden onderworpen. Op de jaarlijks terugkeerende partijcongressen komt natuurlijk de gelegenheid om het be stuur rekenschap te vragen voor wat 100*/1S 100T/u L 15V/1 - )ERS. 4 pCt. Integralen lager vaarden prijihou- ast, Tabakken na il, Culturen stil, rjjshwktend. „Daar wij allen dwalen, komen dik wijls vele omstandigheden bij elkaar." „Ja, dat is zoo. Ach wist men maar altijd, wat goed voor ons is.” „Wie daarnaar streeft, vindt het.” Met een lichte verlegenheid sprak hij verder„Iemand, die ook het goede niet voor zich inziet, is nicht Liesbet. Gij schijnt mij verstahdig toe, tracht bij haar gedaan te krijgen, dat zy de kleine ijdelheden laat varen en een voudig en goed haar plicht doet in de groote huishouding. Zij moet zich bij het werk niet door de kinderlijke Lotte laten overtreffen, dat moet haar eer raken." Liesbet is mooi en vriendelijk, maar ik ken haar nog te weinig. Hoe zal ik het wagen, haar raad te geven?" „Daar zal wel eens gelegenheid toe zijn. Beloof mij maar, dat jè veel met haar zult omgaan, dan gh ik geruster van hier.” Hij bood haar de hand, en zij legde, de hare met warmen druk er in. Hij was toch zeer goed en braaf. Hij hield een oogenblik haar hand vast en keek haar vol vertrouwen aan. „Liesbet heeft een warm hart, maar zij is nog onverstandig.” Zij hoorden haastige schreden achter zich, keken om en bemerkten Hendrik, die met een somber gezicht naderbij eigen belang op het oog had, verwierp. Het belang van den verbruiker toch ■wordt meer gebaat door vrije invoer van die soort gist, waarvoor bij be lemmering van dien invoer anders de Gistfabriek te Delft een monopolie heeft. En ’t is wel gebleken dat voor deze industrie bescherming inderdaad niet noodig is. Uit de door alle sprekers omtrent hunne woonplaatsen gedane mededee- lingen bleek dat de eertijds door on bekendheid met het vraagstuk alge meen aangeharigen leer der protectie allerwege terrein verliest, en dat door de voorlichting door pers en brochures betere en juistere inzichten omtrent de voordeelen van het Vrijhandel- systeem voor ons land wordt ver kregen. De omstandigheid, dat meer en meer ingezien wordt dat de religie met deze vraag van handelspolitiek niets te maken heeft, heeft hier toe zeer veel bijgedragen. Het algemeen gevoelen der verga dering was dan ook dat de voorstel ling alsof het geheele Zuiden des lands voor de Tariefwet zou zijn, thans stellig niet meer juist is. 'h In binnenkort door de provincies Brabant en Limburg te beleggen open bare vergaderingen, waar of het debat

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1