Najaarsmantels, VlGlDEMI VAN DKN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 400® Staats-loteri]. Laatste Berichten. Qroote Herfst-Expositie Costumes-tailleur D. SAMSOM. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effectenhandel te Amst«rdtm - - - - - - vrij za\ zijn of zoowel voor- als tegen- Btanler uitgenoodigd zullen worden I eene spreekbeurt te vervallen zal de Tarief wet worden besproken. De eerste dezer vergaderingen zullen te Helmon 1 en Br idagehouden worden. De Voorzitter de>lde ton slotte nog mede dat door eene indiscretie het bijeenroepen der vergadering bekend was geworlen. E-nerzijds dit betreu rende, verheugde hij er zich anderzijds over, omdat nu tal van adhaesiobetui- gingen bij hem waren ingekomen, die anders uitgebleven waren. Ommen. Naar „De Rotterdammer" verneemt, zfin door het bestuur van decentrale antir.iv. kiesvereoniging in het district Ommen voor de verkiezing van een lid der Tweide Kamer in de vacature dr. A. Kuyper als voorloopige can- didaten gesteld de heeren 'mr. J. A. De Wilde, te 's Oravenhage, prof. mr. P. A. Diepenhorst, te Amsterdam, mr. I H Van der Vegte, te Zwolle, dr. 0. C. Schot Czte Hardenberg en O. Smeenk, te Arnhem. De definitieve candidaatstellmg heeft plaats in de vergadoring der centrale I antjrev. kiesvereeniging op a.s. Vrijdag 27 September. De officieele candidaatstellmg moet geschieden op WoenBdag 9 October. Het ongeluk op „De Zeeland". De minister van Oorlog heeft nog een nader antwoord gegeven op de vraag, door den heer Thomson op l April 1.1. gedaan naar de oorzaken van het ongeluk op de Zeeland op 27 Maart. De minister legt thans de processen- verbaal over van het onderzoek, in gesteld door oen commissie, benoemd door den commandant van de zee macht in de Caraïbische Zee. Het bij die gelegenheid chemisch onderzochte buskruit is volkomen be trouwbaar gebleken. Niet onmogelijk wordt het geacht, dat 'het ongeluk moet worden toege schreven aan de groote gevoeligheid van -den bij schietoefeningen gebruik ten slagdop. I Er zijn maatregelen genomen om dezen slagdop overal te vervangen door een van nieuw model. De Prins is voornemens Woensdag a.s. in Den Haag te komen tot bij woning van eene vergadering van het Roode Kruis. Donderdag 26 dézer hoopt de Prins wgenwoordig te zgn bij do oefeningen welke de afd. van het Roode Kruis te Haarlem in vereeniging met de marine te IJmuiden zal houden. Vrijdag 20 September 1912. (Vervolg). Ingekomen: I 12. Een adres van den heer J. Breebaart Hz. om afstand van grond. Dit adres luidt aldus Ondergeteekende J. Breebaart Lzn. te Gouda verzoekt met verschuldigde hoogachting aan den Raad der Ge meente Gouda, een stuk grond in erfpacht te mogen verkrijgen naast en voor zijn woonhuis in het Regen- tesseplantsoen alhier, kadastraal bekend Seotie B No, 2064, groot te zamen ongeveer 28 M2., tot uitbreiding van zijn tuin naast zijn woonhuis met recht van uitgang in voormeld plantsoen, om daarop te plaatsen een ijzeren hek op steenen voet in de rooilijn, bonevens I voor het leggen van een stoep, door- I loopend langs de voorgevel van zijn I woonhuis en voornoemd terrein. Een en ander overeenkomstig bij- I ^Gedaa^ti^Gouda, lls§>te®b«rT1912- L. BREEBAART Lz. Aan den Raad der gemeente Gouda. Het rapport van B. en W. op boven staand verzoek luidt aldus: De heer .T. Breebaart Lzn., alhier heeft zioh met een adres tot Uwen Raad gewend om een stuk grond naast en voor zijn woonhuis aan het Regen- tesseplantsoen, No. 11 van de gemeente in erfpacht te mogen krygen. Adres sant wenscht n.l. zyn tuin naast het woonhuis uit te breiden en een stoep te leggen langs den voorgevel van zijn woonhuis en langs zijn tuin. De Commissie van bystand in het beheer der gemeentewerken, die wij over het' adres hoorden, adviseert blij kens haar hierbij overgelegd schrijven, gunstig op het verzoek. Daar ook bij ons tegen de inwilli ging er van geen bezwaar bestaat, hebben wijde eer Uwen Raad voor te stellen het volgende besluit te nemen: De Raad der Gemeente Gouda; Gezien het adres van den heer J. Breebaart Lzn., alhier dd. 11 Sept. 1912 Gelet OP het ten aanzien van dat adres gedane voorstel van Burge meester en/Wethouders, dd. 18 Sept. 1912 N<v409 Besluit 1°. te verklaren, dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd zullen zijn het terrein aan de oostzijde ge legen van het woonhuis aan het Regen- tesseplantsoen No. 11, kadastraal be kend Gemeente Gouda Sectie B No. 20C4, metende in het verlengde van den voorgevel 4,54 M. en langs den zijgevel 4,14 M. behoudens nadere plaatselijke opmeting en de strook I grond vóór dat woonhuis en terrein gelegen ter breedte van 1 M., gemeten I uit den voorgevel, en ter lengte van I 10,56 M., eveneens behoudens nadere opmeting; 2°. het onder 1°. genoepido terrein en strook grond, te zamefc groot on geveer 28 M2. in erfpacht uit te geven aan den heer J. Breebafcrt Lzn. alhier ter uitbreiding van ziip tuin naast zijn woonhuis gelegen enF tot het maken van een stoep aan-den voorkant van dat huis en den voormelden tuin met recht van uitgang op het Regentesse- plantsoen ten behoeve van dien tuin, I onder de volgende voorwaarden j a. dat de erfpacht geschiedt tegen oen jaarlijkschen canon van f 0.15 per M2. b. dat de erfpacht en het recht van uitgang eindigen zullen op 31 Aug. 1977 tegelijk met de erfpacht van het woonhuis I c. dat de hoogte en de constructie van de te maken stoep eA de aard van de daarvoor te bezigen materialen, als mede het aan te brengen ijzeren hek ten genoegen van Burgemeester en Wethouders moeten zijn. De Raad voornoemd, SecretarisV oorzitter. j Aan den Raad der gemeente Gouda. Ter visie. 13. Een preadvies van B. en W. op het adres van de afd. Gouda van den Bond van Ned. Onderwijzers. Dit I luidt aldus Gevolg gevende aan uwe uitnoodi- I I ging om preadvies uit te brengen I I over het aan uwen Raad gerichte I I adres van het bestuur der Afdeeling 1 „Gouda en Omstreken" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, heb- I ben wij de eer u het volgende mede I I te deelen. In het adres wordt verzocht over I te gaan tot het instellen van vervolg- I klassen (een zoogenaamd 7do leerjaar) 1 aan de scholen voor gewoon openbaar lager onderwijs in deze gemeente en wel voor die leerlingen, die langer dan de wet op den leerplicht eischt I deze scholen wenschen te bezoeken j en die de hoogste klasse met vrucht hebben doorloopen. Wij hebben het raadzaam geacht over dit verzoek het oordeel in te winnen van de plaatse- I lijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, die het resultaat van I het door haar ingesteld onderzoek in I haar hierbij overgelegd schrijven heeft I I neder gelegd. I In hoofdzaak kunnen wij ons met l I de conclusie van de genoemde com- I I missie vereenigen. Met name achten I ook wij het instellen van een vervolg- I klasse aan één der vier scholen, waar- 1 voqt alleen een voldoend aantal leer- I lingen zou kunnen gevonden worden, wegens den inhoud van wettelijke be palingen onuitvoerbaar. Wij hebben derhdve de eer Uwen Raad voor te stellen om op het adres afwijzend te i beschikken. Ter visie. 14. Een dankbetuiging van den directeur der bank van leening voor de verhooging van zijn salaris. Aangenomen voor kennisgeving. 15. Een adres van de Vereeniging I van Gemeente-Werklieden van den I volgenden inhoud: i Gouda, 3 Sept. 1912. I Aan den Gemeenteraad van Gouda. I EdelAchtbare Heeren, I Geven met verschuldigden eerbied te I I kennen W. N. van Elk en R. Box- I hoorn, resp. voorzitter en secretaris I der Gem. Werkl.-Ver. en optredende namens bovengenoemde vereeniging domicilie kiezende ten huize van laatst genoemde P. C. Bothstraat 47, dat de steeds hooger stijgende huurprijzen der werkmanswoningen oorzaak zijn, j dat veelal gedeelte van het week loon der Gem. werklieden daarvan moet worden afgetrokken. Dat daar naast in de laatste jaren een voort durende stijging der levensmiddelen, jen de daarmede niet gelijken tred houdende loonen der Gem. werklieden het werkmansgezin voor een voortdu- rend te kort plaatst, vooral in den WiQter' r-s ,1 i. U I Daar het UEd.Achtb. College toch wel bekend is, dat er gedurende zes maanden in don winter, vooral aan de Fabricage, slechts korte^dagen worden gewerkt dat wel in die periode een toeslag op de loonen wordt gegeven, maar dat dit naar onze bescheiden meening, niet voldoende is, om de loonen daarmede toereikende te maken voor de behoeften van de verschillende gezinnen der Gem.-werklieden. Dat ook UEd. Achtb. College, door het verleden jaar toekennen van een buitengewone toeslag op ile loonen der verschillende werkl. overtuigd was, dat de loonen ten eenenmale onvol doende waren. dj Redenen waarom zij uwen Raad verzoeken te willen besluiten op grond van de hierbij gevoegde mepione van toelichting B. en W. uit te noodigen ■een zoodanige loonregeling daar te stellen voor de verschillende werkl., dat de mogelijkheid wordt geschapen om aan de steeds hooger stijgende levensstandaard het hoofd te kunnen bieden. Hetwelk doende enz., W. N. VAN ELK, Voorz., R. BOXHOORN, Secr. Ter visie en zal worden behandeld bij de gemeente-begrooting. 16. Een adres van den concierge van de Stads-Muziekschool van den volgenden inhoud Aan den Raad der Gemeente Gouda. WelEdelAchtb. Heeren. Mot alle bescheidenheid neemt de ondergeteekende Klaas Akkerman, concierge aan de Stedelijke .Muziek school alhier, de vrijheid U Ed.Achtb. beleefd te verzoeken, zijn salaris wel eenigszins te willen verhoogen. Den 14 November 1910 als zooda- in functie getreden op een salaris van I f 400.—, vrije woning en f 50.— voor schoonhouden enz. der afdeeling gas- contröle, heeft hij dit laatste bedrag door verplaatsing naar elders, sedert Januari 11. moeten missen, wat voor hem natuurlijk ook met het oog op I de stijging van alle levensmiddelen, I een beslist zwaar verlies is. I Ten einde alsnu zijn levenswijze van voorheen te kunnen volgen, verzoekt hij U Ed.Achtb. beleefd zijn salans als I concierge zoodanjg te willen^ regelen, I dat daaraoor dit geleden verliea wordt I vergoed^waarvoor hij U steeds dank- I baar zal blijven. Hoogachtend, U Ed.Achtb. Dw. Dienaar K. AKKERMAN. Gouda, den 2 September 1912. Ter visie en zal worden behandeld bii de gemeente-begrooting. (Wordt vervolgd). Gravin Van Bentinck. Donderdagmiddag 3 uur is, nadat ds. Barbas uit Haarlem op het kasteel Middachten te De Steeg een lijkdienst had gehouden, het lijk van gravin Van Bentinck, geboren baronesse Van Heeckeren van Wassenaer, uit het kasteel gedragen en in een met vier paarden bespannen lijkwagen naar de kerk te Ellecom overgebracht, voor- I afgegaan door een tweetal jagers van den huize Middachten en gevolgd I door een vijftiental rijtuigen met fa milieleden en het dienstpersoneel van I Middachten en Weldam. Onder het luiden der klok werd de I lijkkist, gedekt met een donkerblauw I fluweelen kleed met zilver omzoomd, I in de kerk voor den preekstoel ge- 1 dragen. Ds. Van Arkel, die hier den dienst zou leiden, werd even te voren op het kasteel ongesteld en koir ver vangen worden door ds. Barbas. Velen woonden de plechtigheid in de kerk bij. Het lijk werd daarna naar den grafkelder gedragen, gevolgd door de familieleden. (*w. ct-) De moord op de Leopoldslei. Het „H. v. Antw." vertelt nader, dat de „dienster" (kellnerin) geen aan deel heeft in de misdaad, en dat ook haar „vriend" den moord niet kan gepleegd hebben. Het blad deelt ver der meeDezen morgen, rond 7 uur, was de onderzoeksrechter M. Steyaert weer tehig aan het werk en had ook I vele getuigen doen komen, betrekking 1 hebbende op de laatste ontdekkingen. I De dienster werd nogmaals onder- I vraagd, maar blijft volhouden hoege naamd niets te weten, wat met haar 1 gebeurd is, en weet dus ook nog geen uitleggingen te geven over de woor- de door haar uitgesproken. Men heeft haar geconfronteerd met de verschillende getuigen, die tegen woordig waren toen ze de crisis heeft gehad. Allen hebben haar natuurlijk herkend, en allen hebben bevestigd wat ze in haar ijlen heeft uitgekraamd, maar daar bleef het ook bij. Zooverre staan nu de zaken. Dezen morgen zijn weer een paar van die gelegenheidsdetectieven voor den dag gekomen en dachten zeker het spoor der moordenaars te hebben gevonden. De onderzoeksrechter, ge zien de weinig gegrondheid hunner ontdekkingen heeft ze uit wandelen De gearresteerde Nederlanders te Antwerpen. Het „Hbl. van Antwerpen" ver klaart, dat er op het oogenblik nog geen sprake is van een vervolging van den gearresteerden Nederlandschen bokser, omdat er nog geen bewijzen zyn. Een sleutel gevonden in het huis waar de misdaad aan de Leopoldslei werd gepleegd, is naar Nederland ge zonden, waar hij zal worden beproefd, op bet huis waar het drietal een slag had beraamd. Moord. Op den Ten Esschenweg, by Heer len, is Donderdagavond een mijnwer ker, de 18-jarige Cortis, in koelen bloede vermoord. De verslagene had omstreeks half negen een woorden- wisseling gehad met eenige woonwa genbewoners, lieden, die 's zomers do kermissen afreizen en 's winters in de mijnen werken. De woordenwisseling Was weer bij gelegd, de twistenden verzoenden zich en drukten elkaar de hand. Op dit oogenblik kreeg Cortis plotseling I eenige steken in de borst. Nog niet I bekend met het gevaar, waarin hij I verkeerde, ging hij het café van R. I binnen, waar men hem op bloed, dat l hem uit een wonde aan de borst stroomde, attent maakte. Op ditzelfde oogenblik W hij neer en was na 5 minuten een lijk. (Tel.) J Moord te Heerlen. De politie te Heerlen arresteerde twee 'Duitsche mijnwerkers wegens moord en medeplichtigheid aan den moord op den mijnwerker Cortis. Een der gearresteerden bekende CortiB met een dolk, dien hij van den medege- arresteerde gekregen had, te hebben gestoken. De aangehouden zwerver is in vrijheid gesteld. De te Heerlen aangehouden zwer- I vers, die verdacht waren schuldig te I zijn aan den moord op den 19-jarigen I Fr. Kortis aldaar, zijn op vrije voeten gesteld. Als dader van den moord is I thans aangehouden de 19-jarigen Duit- I sche Nordhof, wonende in de kolonie I Muschemig. Hij heeft bekend Kortis I te hebben gestoken met een dolkmes, I dat een kameraad, Kodnieh geheeten, I hem aanreikte. Kodnieh is eeneens aan- gehouden. Mazelen." Te Wachtujn (Dr.) zijn zooveel ge vallen van mazelen, dat sommige klas sen der school geheel ontvolkt zijn. Gelukkig is de ziekte tot nu toe nog niet kwaadaardig. (Ass. Ct.) Het bosch van Mauve. In Laren en Blaricum circuleert j het volgende adres „Een gedeelte van het bekende Bosch van Mauve, gelegen tusschen Blarieum en Laren, waar velen nog van de ongerepte natuur genieten, zal wellicht eerlang bestemd worden om er een herstellingsoord van „Het "Witte Kruis" te stichten. „Overwegende, dat een sanatorium I op dit punt, zóó dicht gelegen bij de 1 kom der beide gemeenten, de belan- I gen dier gemeenten en der ingezete- 1 nen zal schaden, en overwegende, dat een ander, veel beter gelegen terrein voor „Het "Witte Kruis" beschikbaar is, roepen ondergeteekenden u op tot I een vergadering in hotel „Hamaorff I op Dinsdag 24 Sept. des avonds te 8 uur, ten einde te bespreken op welke wijze het bosch van Mauve kan be houden big ven." Tot de onderteekenaars van dit adres behooren o.m. de burgemeesters der beide genoemde gemeenten. Zaterdagmorgen is de rangeerder P. Torbain bij het rangeren op het rangeerterrein te Maarn tusschen de buffers bekneld geraakt en ernstig gewond aan schouders, borst en armen, per goederentrein naar het ziekenhuis I te Utrecht overgebracht. Inbraak en diefstallen. Zaterdagnacht werd in den Waardij polder onder de gemeente Leiden in-1 gebroken in het kantoor van den I groentenkweeker Bink. De dieven I kwamen door uitsnijden van een ruit I binnen, forceerden een bureau waarin ze echter geen geldswaarden vonden,,] Alleen een klok en een antieke tabaks pot werden meegenomen, nadat de dieven zich tegoed hadden gedaan aan de daar aanwezige limonade. In een bollenschuur in denzelfden polder werd ook ingebroken en daar uit voor f 20 bollen ontvreemd. Ook werd dien nacht in de gemeente Valkenburg (Z.-H.) ingebroken in een bollenschuur van den bollenkweeker N. aldaar. Nadat de dieven hun slag hebben geslagen, is de schuur opzet telijk of bij ongeluk in brand geraakt en zoo goed als afgebrand. Mishandeling. Dezer dagen werd in het gehucht Milsbeek, vlak aan de Duitsche grens I in de gemeente Ottersum gelegen.de I lust tot baldadigheid weder eens danig botgevierd. Des avonds laat werd een inwoner van het naburige Duitsche gehucht Graf wegen, in de nabijheid van een cafétje, zoodanig in het been geschoten, dat 31 hagelkorrels in dat lichaamsdeel doordrongen en de man op een wagen huiswaarts vervoerd I moest worden. Aan het hoofdbureau van politie te 's-Gravenhage meldde zich om onder stand aan een net gekleed Fransch- man, zich noemende George d'Orleans Hertog van Aumale. Hij gaf op te zijn ontvlucht uit een kranzinnigengesticht te Armantiéres, waar hij om politieke redenen reeds 16 jaar was opgesloten. Hij was naar Nederland gekomen om de tusschenkomst in te roepen van de Koningin, opdat hij Wij zijn terugkomst in Frankrijk niet opnieuw I zou worden opgesloten. Uit telegra fisch ingewonnen mededeelingen bleek, dat uit bedoeld krankzinnigengesticht zekere Thibault was ontsnapt. Twee verplegers kwamen uit Armantiéres om hem daarheen terug te brengen. Blijkens inlichtingen van den Con sul der Nederlanden te Parijs, is de per soon, die indertijd de reis van Bucha* rest naar Parijs, meemaakte, niet W. (Je Gr. uit de Groote- Lindthij blijkt een Rumeniër te zijn. Vrijdag werd gevangen genomen Antje Philips, 38 jaar, huisvrouw van R. Abbing, wonende op Lombok on der Assen, verdacht van zich voor eenige dagen te hebben schuldig ge maakt aan poging tot vergiftiging van haren man, door in het eten (boo nensoep) een hoeveelheid vergiftige bestanddeelen te mengen. Haar echt genoot, dit bij het eten bemerkende, ging er mede naar den dokter om het te laten onderzoeken, die hem aanried I de justitie hiervan kennis te geven. Ongeveer drie weken geleden kwam hier onder de contractkoelies van Ja va een signeur aan, wien het was aan te zien, hg iets anders was dan de gewone koelies. Daar zat ras in zijn voorkomen. Hij werd op een onderne ming geplaatst, van waar hij na 10 dagen deserteerde. Bij Bandar Baroe echter werd hg echter opgevan gen, op weg naar de blauwe bergen, de Boekit Barisan, die hem schenen te lokken met onweerstaan bare macht. Teruggevoerd, werd hem gevraagd, waarom hij was weggeloopen. Welnu, dat werken beviel hem niet, de mandoer behandelde hem niet goed en dan bovendien hij was Atjeher, die zich door niemand de wet liet voor schrijven. Daarom zou het ook beter I zijn hem maar niet terug te zenden naar de onderneming, want hij liep toch weer weg en als de mandoer weer wat te zeggen had. dan..., nou dan gebeurden er toch maar ongelukken. De man is gestraft en ondergaat op 't oogenblik de boete voor zijn weg- lloopen. I Of hij dan weer n*ar kebon.gaat. Naar alle waarschijnlijkheid, ja. Maar of ze hem er houden. Stellig niet merkt de „Deli Cour op. Een vriendelijke ontvangst. Bij het bezoek, dat de nieuwbenoemde bur gemeester van Berchem, de heer W. Keyzer te Utrecht, dezer dagen aan zijn nieuwe gemeente bracht, is hij ontvangen door een scheldenden troep die hem door het dorp leidde en by zijn vertrek met steenen nawierp. Diefstal van bankbiljetten. Men meldt nit Brussel aan de N. R. Ct., dat Vrijdag aan het Noorder station daar de 60-jarige heer v. d. S. I uit Haarlem plotseling op het perron ineengezakt is. Twee dames, die heyi vergezelden, verdwenen. De oude heer heer had een porte- feuille vol bankbiljetten by zich. GOUDA, 23 Sept. 1912. Examen vrije- en orde-oefeningen. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek voor het jaar 1912 zal aanvangen op 1" October. Tot lid en voorzitter der commissie, welke te Rotterdam zal zitting hou den, is benoemd de heer D. Boswijk, schoolopziener in het district Gouda. De Bioscoop-Salpn „Gouda Vooruit" mag zich steeds in een vrij talrijk bezoek verheugen. Vooral des Zater dags en des Zondags is er bijna geen plaats meer te krijgen en dit is zeer verklaarbaar, daar de ondernemer steeds zorg draagt de nieuwste films te krijgen. Gisteravond zagen wg als buiten gewoon nummer „De Koningin op het Binnenhof ter opening van de Staten- Generaal, welke opname door den heer Scheepmaker zelf Dinsdag jl. is ge nomen. De verschillende nummers van het programma werden goed vertoond en hadden veel succes. Morgenavond komt op het doekDe Begrafenis van Generaal Booth. Dit zal zeer zeker een belangwekkend nummer zijnin den stoet waren 39 muziekkorpsen, terwgl het voorbijtrekken ruim vijf kwartier vorderde. Dit schouwspel, waarvoor duizenden en duizenden naar Londen zijn gegaan, kan hier nu in beeld worden waargenomen. Uitslag van de gisteren gehouden Kas- en Onderlinge wedvlucht vanuit Mons (België, afst. 180 K.M.), door de Postduivenvereen. „de Zwaluw". De duiven werden om 8 uur losge laten en bereikten hare hokken als volgt uur min. sec. Ie prijs W. Jansen 11 57 41 2e C. M. Holthuijzen 12 14 31 3e J. F. Signer 12 21 J 4e C. M. Holthuijzen 12 25 14 5e W. Jansen 12 25 35 6e J. F. Signer 12 30 27 7e P. M. Gerhards 12 34 58 8e 1 22 51 9e A. van der Pool 1 24 26 10e Joh. Ravestijn 1 25 27 Onderlinge wedvlucht le prijs C. Agten 11 56 23 2e W. Jansen 11 57 41 3e C. M. Holthuijzen 12 14 31 4e Jac. van Buuren 12 24 26 5e C. M. Holthuijzen 12 ^5 14 6e W. Jansen 12 25 35 7e Ch. van Vliet 12 34 32 8e P. M. Gerhards 12 34 27 Goudsche Voetbal Bond. Boven café „'t Schaakbord" werd gistermorgen de algemeene vergade ring van den Goudschen Voetbal Bond gehouden. Na opening door den voorzitter, werden de notulen der vorige vergade ring goedgekeurd. De voorzitter deelde daarna mede, dat de volgende bestuursbesluiten ge nomen waren: Benoemd tot consul ts Alphen de heer A. Wieringa, te Gouda H. Egeter (voor de terr. Gouda, Volksw. G. en de Struis) en W. Sanders (T. O. P. en Sportterrein), te Haastrecht Jüngeling, te Waddinxveen, G. van Lange, te Woerden H. v. Krieken, te Schoonhoven G. Lyklema en te Moor drecht J. Kolkman. Opgenomen in de 3e kl. is het 2e elftal van Volksw. Gouda. Wat de ontmoetingen van het Bondselftal be treft, werd medegedeeld, dat de jaar- liiksche ontmoeting tegen het Leidsche elftal zal plaats hebben in Gouda den 27 Oct. a.s. Ingevolge overeenkomst tusschen den Dortschen, Leidschen, Rotterd. en Goudschen V. B. zullen in het seizoen 1912-1913 de ontmoetingen dezer bondselftallen te Gouda plaats vinden, 1913-'14 te Leiden, 1913-'15 te Rotter dam en 1915-'16 te Dordrecht. Des morgens worden een tweetal ontmoe tingen gespeeld, des middags de win naars tegen elkaar, terwijl aan de spelers van het winnend elftal een souvenir wordt uitgereikt. In het aanstaande seizoen zullen 2 lezingen gehouden worden, één over de techniek van het spel door den heer Buskon en één, meer populair, over de voetbalsport door den heer D. Hans, terwgl het bestuur tevens een liefdadigheidswedstrijd zal laten spelen voor een instelling te Gouda. PuM 4, benoeming van een terrein- commissie werd vervolgens van de agenda afgevoerd. Benoemd werd als leden der commissie tot algeheele her ziening van het reglement, de heeren R. Larsen, W. Sanders en W. H. Cremer. Het voorstel van het Bestuur inzake de uitgave van wekelijksché officieele mededeelingen lokte nogal eenige dis cussie uit. De afgevaardigde van T. O. P. vond de uitgave, waartoe besloten was op de vorige alg. vergadering, onnoodig. Het bezwaar dat de mede deelingen enz. eerst Vrijdag in het sportblad verschijnen, is z. i. te onder vangen door deze ook te plaatsen in „De Sportkroniek", die Dinsdag ver schijnt. De secr.-penn. antwoordde hierop, dat dit ook geld kost, terwgl het de bedoeling is mededeelingen van vereen. a 5 ct per regel op te nemen, de vereen. 3 abonn. a 75 ct. moeten bestellen, zoodat het zoo'n bijzondere uitgave zal vorderen. Het voorstel werd dan ook aange nomen met op 2 na alg. stemmen, zoodat zoo spoedig mogelijk de G. V. B. een eigen orgaan, heeft, dat wekelijks zal verschijnen. Verworpen werd de samenstelling van een adreslijst. Daarna kwam aan de orde het voor stel van het bestuur om aan art. 6 toe te voegen„alle werkende leden der G. V. B. betalen een jaarlijksche contributie van f 0.30 aan den G. V.B. enz." Verschillende bezwaren werden tegen dit voorstel geuit. T. O. P. wenschte een Contributie voor de spe lende leden. Goud/sn Olympia vonden 30 ct. te veel. Bijl beantwoording door den secr.-penn. bleek dat niet mogelijk was een hoofdelijken omslag, alsmede een contributie voor de spelende leden. Een contributie van 20 ct. per werkend lid, werd daarna op voorstel van Olym pia aangenomen. Een wijziging van art. 8, noodig geworden door de uitgave van het eigen orgaan, werd daarna aange nomen. Uit het verslag van de kascommissie van het algeloopen boekjaar bleek dat het vorige groot nadeelig saldo, thans veel verminderd was, n.l. f 0.42, terwijl een bedrag van d= f 30. nog te innen was. Na uitreiking der kampioensme dailles aan K. F. C. I en Gouda II, vroeg T. O. P, bij de rondvraag hoe het met het schoolvoetbal stond, waarop het bestuur antwoordde dit vraagstuk op nieuw ter hand te zullen nemen. Bij de sluiting verklaarde de voor zitter dat de T. O. P.-afgevaardigden zich anders moesten gedragen, minder het bestuur moesten dwarsboomen, daar anders andere maatregelen ge nomen zouden worden. Er was een goede opkomst. In de Zaterdagavond gehouden drie- maandelijksche algemeene vergadering der vereeniging „Providentia" bleek uit het door den secretaris uitgebrachte verslag over het 3e kwartaal 38e boek jaar, dat do vereeniging in bloeienden toestand verkeert. Het kapitaal der vereeniging is thans gestegen tot p. m. f 2450.De totale ontvangsten jn het afgeloopen kwartaal bedroegen f 746.52, de uitgaven f 423.82, zoodat er een batig saldo is^van f 322.70. De reservekas had een voordeelig saldo van f 37.08. De bedragen der ont vangsten en uitgaven waren resp. f 54.08 en- f 17.—. Het verslag van den secretaris en de rekening en verantwoording van den penningmeester werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd In verband met den gunstigen finan- cieelen toestand der vereeniging, was door het bestuur voorgesteld, ae con tributie met één cent per week te verlagen, hetgeen met algemeene stem men werd aangenomen. De vergadering was slecht bezocht. Ten overstaan van Notaris Pitlo werden hedenmorgen in het Hotel „de Zalm" ingezet de winkels, magazijnen en werkplaatsen gelegen op den hoek van de Zeugstraat en Nieuwe Markt in 6 perceelen met den volgenden uitslag Perceel I ingezet op f 6880. H -4960.- III -4920.— IV -2175.- V -1025.— J IV -30®.- Een huis en erf aan de wJieuwe Markt werd ingezet op f800.-\- Twee pakhuizen in een gang aan den Langen Tiendeweg Perceel I ingezet op f2160, II - 780.— Een woonhuis met erf aan de Groe- neweg ingezet op f1600. Daarna werd overgegaan tot com binatie van perceelen 16 werd ver hoogd f 10000.— Perceelen 2—5 werd verhoogd tot f6210.— Perceelen 3-4 werd niet verhoogd. Perceelen 2-3-4 en 5 werd verhoogd tot f 13455.—. De combinatie van perceelen 1-6 werd niet verhoogd, en staan dus op f 23455.—. De twee pakhuizen in een gang aan den Langen Tiendeweg werden na combinatie niet verhoogd en staan in massa op f 2940. Boskoop. De Haagsche Rechtbank veroordeelde heden W. R. alhier wegens diefstal van palmtakken tot 6 maanden gevangenisstraf. 5do Kl. Trekking van Maandag 23 Sept. No. 8024 f 5000. 18914 f 1500. 289, 4845 en 14659 ieder f 1000. 2477, 4123, 5656, 8842, 12812, 12957 en 18543 ieder f 400. 1798, 3246, 6256,12083,15237, 15915 en 19652 ieder f 200. 1777, 3015, 9108,12748,14777, 15476 en 16562 ieder f 100. Prijzen van f 70. 171 2Ü0 101 37 568 038 791 &i 945 1100 29 1209 1158 15M 1857 68 78 1781 87 2068 98 2880 2497 2532 40 73 97 2610 98 2759 2851 73 96 3181 8272 90 3488 97 3566 3655 8700 19 70 81 3803 4090 4170 82 4275 4807 25 4680 4604 98 4729 4900 5071 6195 5802 5402 10 18 38 62 5662 5726 42 51 57 01 5811 32 5956 0226 6300 20 6481 0580 6631 0819 0074 7028 7170 BB 7244 7529 7022 97 7751 8019 28 75 8131 8280 8^46 8459 8502 03 8040 8805 8907 15 9005 9294 9401 9500 9721 9800 25 41 9090 10125 10202 22 30 05 72 10482 10511 67 10008 10852 10020 55 11094 90 11454 11813 11708 11875 12045 12120 12280.79 12308 12421 12563 12780 87 12858 94 12070 13028 80 13189 13827 44 59 18505 36 91 18748 02 13828 45 14167 14785 48 78 75 92 14822 2B 01 14948 15020 45 15190 15348 81 15450 15000 41 48 07 84 98 10010 16221 56 77 10453 18500 78 10880 10740 16890 17012 89 17120 78 17888 17704 80 «2 17813 24 17089 18159 18280 18352 18494 18580 01 18005 18702 18885 54 71 70 18947 19125 70 19254 19449 19672 19044 19804 35 67 07 19669 20000 6 6 20175 20229 73 81 20837 20462 20522 54 20010 88 20802 10 ödo Klasse 4d0 Lijst No. 822 m.z. 882 f 70 en No. 2666 m.z. 2266 f 70. Voetbal. Onder een vrij groote belangstelling had gisteren de aangekondigde ont moeting Olympia 1D.V.S. op het Sportterrein plaats. Te kwart voor drie verschijnt D.V.S. volledig, terwijl Olympia zonder v. d. Horst in het veld komt. Bij den aanvang is de D.V.S. aanval direct in actie en bestookt Goudsche doel. Doch ook Olympia laat zich niet onbetuigd en valt vurig aan. De Rotter dammers zijn eerst sterker, wat zij ook na een 10 minuten spelens in een doel punt omzetten, even later door een tweede gevolgd. Dat prikkelt de Olym- pianen, de linksbuiten brengt met den middenvoor goed op, met het gevolg dat de laatste tegenscoort. Zoo blijft het tot rust verder gelijk opgaan, het tactische mooie voorspel van p.V.S. wordt steeds gestuit door Olympia's achterhoede, terwijl aan de andere zijde dit D.V.S.'zwakste punt bleek. Na rust gaat het van beide kanten vrijwel gelijk op. Toch kan Wagner een 3e punt niet verhinderen, zoodat het einde komt met-den vrij mooien uitslag 3—1 voor D.V.S. Om 12 uur speelde een slecht 2e elftal van Olympia tegen een V.O.C.- combinatie, welke laatste met 7-1 won. De 2e dag van de serie-wedstrijden van Volksw. Gouda verliep gister onder vrij groote belangstelling. Om 12 uur kwamen Gouda I en II in het veld, welken strijd Gouda's eerste met 3—1 won. Volksw. G. speelde daarop tegen „De Struis" (Zwart-Wit)). Hoewel in de meerderheid, kouden de gastheerdh dit niet in doelpunten uitdrukken. Met een gelijkspel, 11, was bij loting De Struis winnaar. Jn de verliezersronde won U.D. met 10 van T.O:P. II den 5en prijs (bronzen med.). Om den len prijs (verg. zilveren kruis) speelde daarop Gouda I tegen De Struis. Na veel moeite, kwam op het laatst het winnende puntje juist nog, zoodat Gouda I den len prijs (gr. zilveren med.) behaalde. Gouda II won den 3en prgs (zilver med.) door Volksw. G. met 10—0 te slaan, zoodat deze laatste zich met den 4en (kl. zilver med.) tevreden moesten stellen. Boven Café „Schaakbord" had des avonds de prijsuitreiking plaats. Korfbal. De G. K. C. „Swift" Bpeelde giste ren voor den N. K. B. 3e klas zuid A., tegen O. S. 0. R. II op het Sport terrein. Direct ontwikkelt zich een vurig spel, vooral aan de zijde van Swift, dat dan ook weldra de leiding neemt, door een 2e doelpunt gevolgd. Ook de Rotterdammers pakken nu flink aan en scoren tegen, doch het helpt hun niet. Rust gaat in met 31. Na den rust is Swift steeds sterker en brengt den eindstand op 5—1, hierdoor haar len competitie-wedstrijd winnend, wat on getwijfeld al een mooi resultaai voor zoo jonge vereen, is. De clubkleur rood-wit heeft Swift thans veranderd.in zwart jersey met 't Goudsche wapen op de linkerborst. Schiphreuk. Abohangel, 21 Sept. De pakketboot Obnorka is in botsing gekomen op de Dwin met een sleepboot en is ge zonken. De equipage en een deel der passagiers zijn gered. Men kent het getal slachtoffers nog niet. Paeijs, 23 Sept. Nader wordt be richt dat bij de schipbreuk van de Obnorka 150 menschen zijn verdron ken. De uittocht. Lissabon, 21 Sept. De Portugeesche emigratie heeft in 1911 het cijfer van 59.000 personen bereikt en in 1912 80.000. De meerderheid is naar Brazi lië vertrokken. Een alliantie. Uit Londen wordt gemeld dat in goed ingelichte kringen niets bekend is dat wijst op een alliantie tusschen tusschen de Balkanstaten. Men meldt echter dat er een toenadering bestaat hoewel er geen enkele overeenkomst is gesloten. Men gelooft algemeen dat de besprekingen tusschen Sir E. Grey en Sasanoff tot resultaat zullen hebben een zeer belangrijke beslissing. De zaakgelastigde van Servië heeft in een interview verklaard geen enkele bevestiging uit Belgrado ontvangen te hebben botreffondo een balkan alliantie noch van een algemeene mo bilisatie van het Servische leger. Naar verluidt wacht Bulgarije met ongeduld op het resultaat van de be sprekingen van Balmoral. Cholera. Kon8tantinopel, 22 Sept. Er heb ben zich twee sterfgevallen voorgedaa/1 tengevolge van cholera, een te Oerfa, en eeiv-te Damaskus. Verpletterd. Berlijn, 22 Sept. De behanger Dittmer beproefde met een door hem zelf gemaakt valscherm van een 7do verdieping van een huis naar beneden te zweven. Het scherm weigerde en de man viel te pletter op een voetstuk van een zuil. Een photograaf van een filmfabriek maakte een opname van den val. Ernstige treinbotsing. Parijs, 22 Sept. Twee treinen waar in zich een duizendtal dagjesmenschen bevonden zijn gisteravond zeven uur bij Merville op elkaar geloopen. Er zijn 8 dooden en.20 gewonden waarvan 3 ernstig. De burgemeester van Zaandam. Haarlem. De Rechtbank veroordeel de heden Jhr. Elias, burgemeester van Zaandam wegens het opmaken van een valsche reispas voor zijn zoon, tot 5 dagen gevangenisstraf. Sigarenfabriek in brand. Almelo. Een hevige brand is uitge broken in de sigarenfabriek van J. Donker. De brandweer doet al het mogelijke oni te blusschen. Ernstige Auto-ongeval. Te Maaseyk dicht bij de Holland- sche grens is Zondag een band ge sprongen van een auto, waardoor deze tegen een boom opvloog. Van de in zittenden werden twee meisjes ge dood, hun moeder en de chauffeur werden levensgevaarlijk gewond. Marokko, 21 Sept. Op een bevel uit Peking zijn de oorlogsoperaties tegen het binnenland van Mongolië gestaakt. De 'gouverneur-generaal is belast met het hervatten van de vredes onderhandelingen. der nieuwste modellen e nr in de grootste en smaakvolste verscheidenheid. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien redelijke aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 32, 2e 28, 3e 25 cent per half kilo. Vette Varkens groote aanvoer 1ste kw. 32 V2, 2e kw. 31, 3e kw. 28 cent per half kilo. Schapen en Lammeren goed aan gevoerd. Handel in. vet vee vette Kalveren en Schapen, prijshoudend. Varkens stug, er ward langzaam gekocht, ten slotte is alles voor de bestaande prijzen opgeruimd. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.0 te Hernoesand laagste stand 758.4 te Vestman ver. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige, Noordoostelijke tot Oostelijke wind, licht tot halfbe- wolkt, droog weer, zelfde temperatuur, kans op nachtvorst. TAN DEN 23 SEPT. 1912. Staatsieenineen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pot. Id. Obl. (NicolaiSp oor- weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 60 Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-Instel- 1 ineen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Oar Foun dry Comp. G. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. K»l. Crediet InstelI. en Cultuur Oudernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mljen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mg. Gew. A. Kon. Ned. Mg.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart HUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mg. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschgu-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atohison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij Gew. aAand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningea. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. TheL-s-Re- gnlirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 33/4—4 pCt. Amerikanen willig, Petroleum stil, Tabakken weinig variatie, Culturen stil, Rubbers beter, Nat. Staatsfondsen wat beter, Buitenl. minder, Mijnen vast, Tramwaarden stil. Vorige Koers. Koers rsn heden. 79% 80 86s/. 86"/., 64 100'/, 87"/.. 92% 86's/„ 84% 45'/, 46'/. ■^03% 85%, 59"% 59 213i/a 60»%, «1% 86% 88 27% 27% 76% 76»/, 193% 286 189% 31 31 262 112 252 112'/, 164% 164% 632% 532'/, 625 197% 121 20% 122 20"/,, 92 92 4%, 13% 13'%. 87'/, 93 93 62% 62"/,, 186'/, 86% 96*%. 96'%, 37 37 173 y, 47/ s 1007/i. 151V:

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2