ISEL ijzen ITS, and el; HET OFFER. E JONG, thaven 31. Dinsdag 24 September 1912. No. 11977. 51e Jaargang. en Buitenlandsch Nieuws. LENWERF. Kennisgeving. Sïxxxxexxla.xxca.. Snitenlan^.. FEUILLETON. WARENHUIS, Spuislr. Den Raag. Alle Luxe- en Huisli. Artikelen waters ON', arwater. UNINE. GETALL ilistpfiicto werwigi Gouda. :rr in n Heeren ITieAXTrG- en. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Bericht. vex-texxtie’bls-d voox G-o'u.d.a ezx Oxxx.stroZlszezx. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. f 1.25 Spanje. ai deze uitgaven verdeeld zullen uia Zn., Goad»- QUELLE iNWATFR IK. I OP REKENING UGGAAF VERGOED A 15 CT. lote «?en men- i/oiffl es: Hendrik trad onstuimig binnen en zei, dat de wagen er was. Nu werd er afscheid genomen en, de zielen ver vuld met zeer verschillende indrukhen en gedachten, reed men naar huis terug. VEERTIENDE HOOFDSTUK. De sociaal-democratische partijdag in Duitschland. De radicalen hebben het er. op den laatsten partijdag slecht afgebracht. Gisteren wezen we er reeds op, dat de overeenkomst met de vrijzinnige volkspartij door het congres met groote meerderheid is goedgekeurd. Voor het grootste deel is dit succes der revisio nisten te danken aan Scheidemann. Op een buitengewoon handige manier heeft hij in een belangrijke redevoe- rij geregeld tijdig >n ontvangen van rten, verm&kelijk- ze dan in onze Rusland. Volgens een telegram uit St. Peters burg aan het Berliner Tageblatt oefent de Russische Regeering een sterken druk uit op de bevolking om bij de verkiezingen voor de Doema alle voor- uitstrevenden elementen te weren. Ook is de geestelijkheid aan het werk; zoo- dat de mogelijkheid, dat een „popen- doema” gekozen wordt, weer grooter wordt. De meeste geestelijken zouden echter verkapte democraten zgn. Hendrik liet zich een tijd lang niet op Grootvaders boerderij zien, wreve lig deed hij zijn werk. En Liesbet liet ook het hoofd hangen. De verzorging van den akker drong nu. De drie broeders Beerman waren met den knecht en den jongen en alle zes de paarden dagelijks op het land om te ploegen, te eggen en te zaaien. In het geheele dorp heerschte groo' bedrijvigheid. Het scheen als wat tegelijk met 3e natuur ook deze schen uit den winterslaap ontwaakt. Ook de oude Dietrich verzorgde met Peter zijn landhet deed hem steeds pleizier wanneer de veldarbeid begon, en hij gevoelde zich weer heelemaal jong, wanneer hij den geheelen dag in de frische lucht zijn bezigheden had. Rika begon een groote voorjaars- wasch te houden, men kon nu zoo mooi bleeken, en zij was big, dat zij aan Marie zulk een goede hulp had. De boomen begonnen langzamer hand te bloeien, de boterbloemen wa- lilllllSCHE COURANT PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per postt50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1-50 Idem franco per post 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiende^eg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Anarchistische conferentie. Naar het Hbl. verneemt, bestaat het voornemen in de a.s. Kerstdagen in ons land een conferentie te houden van de anarch, en social, groepen in Nederland. Aan deze groepen is de volgende vra genlijst gezonden 1. Neemt uw groep of vereeniging deel aan de conferentie 2. In welke plaats denkt u, dat de conferentie gehouden moet wor den 3. Hebt gij voorstellen, die uwe groep of vereeniging in bespreking wenscht te brengen? Sinds de conferentie in Deventer 1904 is er door de genoemde groepen geen conferentie meer geweest.’ Hoewel tal van vraagstukken en quaesties in den loop der laatste j aren zijn behandeld, meent men toch, dat er nog zeer veel stof voor wederzijd- sche besprekingen over is. Italië. De Fransche Vlootconcentratie. De bekende socialistische leider Ar turo Labriola publiceert een vlammend artikel ten gunste van den Driebond. Vroeger, schrijft Labriola was hij altijd een fel tegenstander geweest van den Driebond, doch nu het Frankrijk, blij kens zijn vlootconcentratie-plannen te doen is om de hegemonie in de Mid- dellandsche Zee, is hij geheel bekeerd, en raadt de Regeering met klem aan zich nauwer bij Oostenrijk-Hongarije aan te sluiten om samen een tegenwicht tegen Frankrijk te vormen. De Corriere della Sera pleit tot het zelfde doel een versterkten Italiaan- schen vlootbouwItalië moet zich tegenover Frankrijk verweren, zooals Italiaan sch-Turksche oorlog. Constantinopel, 23 Sept. Twaalf Italaansche schepen zijflte heden de haven van Phocea^ ten IT v. Smyrna ingestoomd, bij wijze van betooging. De Tanin deelt mede, dat op ver zoek Italië, Turkije zijn gevolmachtig den voor de officieel vredesonderhan delingen zal benoemen. Frankrijk. Vreemd kruit. De Fransche regeering heeft vol gens Fran&che bladen bij twee Zweed- sche fabrieken 30,000 K,G. en bij een Italiaansche fabriek 15000 K.G. kruit besteld. Men zal daarmede eerlang proeven nemen. China. Wreedheden in Mongolië. In brieven, te St. Petersburg uit Charbin ontvangen worden de Chinee- sche expeditietroepen die tegen de Mongolen zijn uitgezonden van groote wreedheden beschuldigd. Het heet, dat zij vrouwen nog kinderen ontzien. Nadat een klooster geplunderd en in brand gestoken was, werd de bevolking die rondom het klooster woonde, ge slacht. In den omtrejr werden twee andere Mongoolsche kloosters vernield en meer dan duizend Mongolen ge dood. Velen werden levend verbrand de lijken der vrouwen on kinderen verminkt. Prins Oenai wiens heele familie uitgomoord werd, redde zich met zijn vrouw ternauwernood het leven. Mr. Tydeman geïnterviewd. Aan mr. M. Tydeman, die voor de bijeenkomst der Interparlementaire Unie te Genève was, zijn door den correspondent van de „Etoile Beige” eenige vragen gesteld met betrekking tot de jongste kiesrechtbetooging der 44) Liesbet beet zich op de lippen en wendde met. vochtige oogen het hoofd om. „Daar komt Hendrik I” riep Anna. „Zoo is het goed, hij stoort hun ge sprek, die is altijd op de juiste plaats.” Aan het andere venster zat de do minee met zijn oom Dietrich hij een glas wijn. De beide mannen konden het goed met elkaar vinden en be handelden dikwijls ernstige vragen. De oude Kruse had dezen winter dikwijls wegens zijn hoesten de kerk verzuimd, nu was dominee Kruse big, den waar- digen ouden man weer bij zich te zien. Hoe staat het in de gemeente domi nee, zijn er weer leerlingen van je naar de stad gegaan „Jammer genoeg verscheidene, de groote steden gelijken wel magneet naalden?’ „Wat zoeken die lui toch met hun haastige drukte in die verstikkende lucht en tusschen die nauwe muren zei de oude man het hoofd schuddend. Duitschland in het Noorden tegen En geland doet. Réunieu, 8 uur, r vereenig. „De roor Gouda e. O.“ nonieu, uur, i. Ned. Bond van ren. Ienoegenu, 8 u. r en Hesse. en Woningtoez. nderstandscomm. Spanje. Infante Maria Theresia, f De infante Maria Theresia, de zus ter des Konings, is te Madrid over leden. Maria Teresa Isabella Eugenie Pe- trocinio Diega was 12 November 1882 geboren en gehuwd met Ferdinand Maria prins van Beieren, infant van BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA brengen ter al- gemeene kennis, dat de Gemeente raad heeft benoemd tot Leden van de Commissie belast met het ontwerpen en het herzien der plaatselijke verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd de Heeren: C. P. W. DESSING, F. HERMAN Fz., N. A. VAN DER REE en A. J. IJSSELSTIJN Az. tot Leden van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente- Lichtfabrieken de HeerenW. BOKHOVEN, P. D. MUIJLWIJK en H. KNUTTEL tot Leden van de Commissie van bij stand in het beheer van het Gemeente- pensioenfonds de HeerenG. PRINCE en J. H. VAN DER TORREN tot Leden van de Commissie van bijstand in het beheer van Gemeente- de HeerenDr. F. H. G. van ITERSON P. D. MUIJLWIJK en W. BOKHOVEN. Gouda, 24 September 1912. Burgemeester eq Wethouders voorn., R. L. HARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. L. Zegers Veeckens. j- In Den Haag is Zaterdag plotseling overleden, 71 jaar oud, de heer L. Zegers Veeckens, gepens. luitenant- kolonel der artillerie. Na in de lagere officiersrangen te hebben gediend bij het l’to en net 2de regiment vesting-artillerie en van 1881 tot 1882 als kapitein voor het mate rieel te zijn werkzaam geweest bij het 4do regiment en na in 1885 te zgn bestemd geworden voor den dienst bij de artillerie-schietschool, bereikte hij in 1890 den rang van majoor en werd hg als zoodanig geplaatst bij Maar er waren nog wel een dozijn stukken linnengoed te wasschen, en Marie zeide aan de meid, dat zij zich moest haasten, om de tobbe eerst leeg te krijgen. Daar werd de kleine rijdeur geopend, naast de waschplaats, en Hendrik trad haastig binnen. Hij begreep zelf niet, waarom hij daar was had hij zich dan Zondag niet voorgenomen om haar uit den weg te blijven? Wat wilde hij hier nu doen Geheel uit oude gewoonte in gedachten verzonken, was hij naar den Krusenhof geloopen, toen hij van het veld kwam, en nu stond zij daar aan de waschkuip en keek hem met haar groote, trouwe oogen vriendelijk aan. En zij, was blij, dat hij er weer was. Het was toch heel natuurlijk, dat hij Grootvader bezochtdat hij om haar de boerderij bezocht, of vermeed, was haar nog nooit in het hoofd opge komen. „Zoo, druk aan den arbeid vroeg hij en liep naar haar toe. Hij stond daar, zooals hij van het zaaien kwam de leege zak hing hem nog over de schouders, zyn krullend blond haar kleefde hem tegen het voorhoofd. Zij, die zich met 1 October op de GOUDSCHE COURANT abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. De Uitgevers. ring de noodzakelijkheid van het sa mengaan met de vrijzinnigen bepleit. Hij toonde aan dat het Duitsche libe ralisme zich veranderd heeft, en dat het noodzakelijk was om de plannen van de conservatieve catastrofe-specu- lanten te verijdelen. Daarvoor was de „coalitie” noodig geweest en hoe ook de ultra-radicalen tegensputterden, Scheidemann kon niet beloven, dat ook in het vervolg een dergelijke partijgroepeering niet meer zou plaats hebben. Wel voegde hij er aan toe, dat zoo’n buitengewoon middel slechts in een buitengewone situatie noodza kelijk was, dat zulke situaties zich meestentijds niet herhalen, maar de stellige belofte geven, dat het. wer kelijk niet meer gebeuren zou, daartoe kwam Scheidemann niet. De radicale sociaal-democraten hebben trouwens een zeer ongelukkige week achter den rug. Verschillende besluiten zijn door het congres zeer tegen den zin van het radicale deel der sociaal-democratie genomen. Vroeger had men besloten dat alle sociaal-democratische arbei ders, die den l"ton Mei niet staakten, een dagloon moesten afstaan ten bate van hen, die den l8t0n Meidag wel hadden gevierd. Dit besluit werd nu ingetrokken. Een voorstel tot reorga nisatie van het partijbestuur, een reor ganisatie die de radicalen meer invloed op de partijleiding zou hebben bezorgd, werd door het congres verworpen. Ze konden zelfs den afgevaardigde Landsberg die eenigen tijd geleden toen eqn Hoch op den Keizer werd uitgebracht, in den Rijksdag, niet eens zoo „fatsoenlijk” was geweest om den Rijksdag te verlaten, ja zelfs staande de Keizerhulde had aangehoord, ze konden zelfs zoo’n „verloopen” sociaal democraat niet eens uit de partij ge gooid krijgen. Dit gelukte nog wel met een ander bekend partijlid, de heer Hildebrand, die indertijd door wetenschappelijke studie tot de over tuiging kwam, dat in de heel verre toekomst een systeem van protectievoor een West-Europeeschen Statenbond zou ziju te prefereeren. Deze ziel was te ver van het Marxistische Walhalla afgedwaald en men sneed elke ver binding, die den onwaardige nog aan het heilige huis verbond af. Met dit alles blijft de oogst voor de radicalen toch heel schraal. De nood in de West. Naar men verneemt, schrijft De Vrijmoedige, heeft de Gouverneur der kolonie telegraphisch van den Minis ter van Koloniën de opdracht ont vangen, om eene som van f2500 in de noodlijdende districten van Bonaire, Aruba en Cura^aq, ie laten uitdeel en.” Hofberichten. Men meldt ons uit Terschelling, dat door H. M. de Koningin een bedrag van f 200 is geschonken, om te voor zien in den eersten nood der gezinnen van den op 9 September jl. door het omslaan van een loodsjol noodlottig omgekomen zeeloods F. Bloem en den matroos van het loodswezen A. Ster renburg, aldaar. ren er, jonge eendjes weidden in het gras, en de eerste kuikens kwamen uit. Nu werd het Mei, de maand, waar in het heerlgke lentegroen zich in volle pracht vertoont in deze streek, waar de natuur zoo laat ontwaakt. Marie stond op den dorschvloer met Jet aan de dampende waschkuip, ter wijl Tante bij den haard het middag eten klaar maakte. Het was haar nog niet gelukt, vertrouwelijk metLiasbet te praten, hoe gaarne zij ook de be lofte, die zij aan Fedor had gedaan, wilde houden. Het scheen wel, alsof de nicht haar ontweek, van de aan vankelijke tegemoetkoming was geen spoor meer. Het kon wel aan den drukken arbeid liggen, zij hadden nu op beide boerderijen de handen vol. Marie was eenige keeren des avonds met Grootvader of Tante naar de Beermans gegaan, maar zij had Hen drik niet gezien. In ’t begin kwam hij zoo dikwijls, nu was hij sedert Zondag weg gebleven. Zgn broers kwamen toch dikwgls genoeg, waarom liet hij zich niet zien? Grootvader kwam naar huis, hij ging naar de pomp om zich te wasschen, en Peter bracht de paarden naar den stal. „Ge kunt nu wel ophouden,” riep tante Rika, „het eten is klaar?’ PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels 10.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. -BH-S-SKSS9M S. D. A. P. in den Haag, het alge meen kiesrecht, en het ontwerp op de kustverdediging. De heer Tydeman wees er op, dat het de eerste maal was, dat zich op den dag van de opening der Steten- Generaal relletjes hadden voórgedaan, welke hem toeschenen gewild en voor bereid te zijn geweest. Voor Neder land moest men daar een eenigszins ernstig karakter aan toekennen. „Gelooft u echter aan de komst van het algemeen kiesrecht vroeg de correspondent verdqr. „Men zal daartoe komen”, was het mtwoord. „De liberalen zijn verdeeld over de uitsluitingen. Wat mij betreft, ik zal er voor stemmen.” Met betrekking tot het ontwerp op de kustverdediging heeft de heer Tydeman gezegd: „Mijn partij zal nog over deze kwestie moeten be raadslagen, maar ik geloof, dat wij over de vraag van de doelmatigheid van deze uitgaven verdeeld zullen zijn.” „Wie kan werken, heeft hier toch goed zijn broodmaar zij willen allen in de hoogte en hebben dan aan het stille en het kleine niet genoeg. Verdienen zij soms in de stad wat meer, dan jagen zij de verdienste gauw door de keel of besteden hun geld aan opschik.” „Zoo is het tegenwoordig, allen lij den aan grootheidswaanzin,” zuchtte de dominee. „Ik heb al dikwijls gedacht,” zei Grootvader verdermen moest hier op het land de jeugd meer pleizier gunnen, hier en daar onschuldige uit spanning verschaffen. Wat denkt ge daarvan, dominee Dan bleef het jonge volk liever daar, waar het thuis be hoort.” „Misschien hebt ge gelijk, Oom Die trich, de jeugd is onrustig, maar was zij het niet, dan kwam zij niet vooruit. Gaat zij in het wild dan moet zij dikwijls een smartelijk leergeld be talen.”. „Fabrieken zijn noodig, brengen geld in het land, verslinden echter menschenkracht, gezondheid en geluk, als een oude vuurgod. Moloch,” vulde de dominee aan, „Christus zegt: Wat nut geeft het den mensch, wanneer hij de heele we reld wint en schade Igdt aan zgn ziel

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1