Najaarsmantels,! s ïiar16 806 -8817«s SS? SWWS.WW - VËKIi\l)EKl\li UN m GEMEÊNTKRAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 400® Staats-loterij 56 19210 88 12818 27 12402 10 12558 19637 Onze Geïllustreerde Weekbladen. KUNST. MA RKTBERKJHTEJi. Laatste Berichten. Groote Herfst-Expositie Costumes-tailleur D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ef reqteoJiAn del le K msterdam het 3de reg. vest.-artillerie. In 1892 werd hij toegevoegd aan den directeur der artillerie-inrichtingen en in ver band daarmede overgeplaatst bij den staf der artillerie. Daarna volgde in 1894 zijn benoeming tot luitonant- kolonèl en in 1896 zijn pensionneering. Dinsdagnamiddag heeft de teraarde bestelling plaats op Oud-Eik-en-Dui- ■en. Begrafenis admiraal Hoekwater. De lijkbaar van admiraal Hoekwater word gistermorgen op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gravenhage opge wacht door autoriteiten van de zee- en landmacht, onder wie tal van ac tief dienende en gepensionneerden. De Koningin was vertegenwoordigd door den adjudant-luitenant ter zee le klasse jhr. Von Mühlen. Aanwezig waren ook de minister van koloniën. De minister van marine a. i. was met zijn adjudant in den lijkstoet, die van het sterfhuis ging en welke begeleid werd door een deputatie onderofficieren dor marine uit de directe der com mandanten uit de drie direction, de oud-ministers van marine Röell, Cohen Stuart en Wentholt, staatsraad vice- admiraal Ten Bosch, leden vanH.M. Huis, de hoofd- en verdere officieren en burgerlijke afdeelingschefs aan het departement, de secretaris-generaal der staatscommissie voor de defensie, de examencommissie voor adelborsten, de generaals Snijder, De Meester en Vol- gaardt. Bloemkransen uit de marine-direc- tiën, van het departement, van do staatscommissie en tal van andere uiterlijke teekenen van deelnoming waren op de kist gestapeld. De minister van marine, a. i., de heer Colgn, sprak aan hot door dichte drommen omringde graf namens de regeering een woord van dankbaar heid voor de diensten door admiraal Hoekwater aan de Koningin, het land en do marine bewezen, waarbij hij vooral wees op zijn eigenschappen van humaniteit, bekwaamheid en vastbe radenheid, ook als vlootvoogd in Ned.- Indië, op Boni en in de wateren van Celebes. De minister bevestigde aan deze plaats dat Hoekwater eertijds wegens gezondheidsredenen voor de marine- portefeuille had bedankt en betuigde openlijk do waardeering der regeering voor de gewichtige diensten door Hoek water bewezen. Daarna schetste de admiraal Koster het verlies dat de marine in het bij zonder door Hoekwaters dood treft. Schout bij nacht titulair De Jonge schetste in een treffende toespraak de edele eigenschappen van den over leden krijgsmakker, aan wien bij de marine een schoone herinnering zal voortleven. De oudste der naaBtbestaande bloed verwanten dankte voor de betoonde belangstelling, zich daarbij in de aller eerste plaats richtend tot den ver tegenwoordiger van de Koningin. Een moordend wetsontwerp. Een R. K. middenstander schrgft in de N. R. Crt. In zijn Memorie van Antwoord.op het Debietwetsontwerp zegt Minister Kolkman o.a. „Als de Minister de overtuiging had „dat het ontwerp.... tal van winkeliers „tot achteruitgang van zaken zou bren- „gen, zou hij niet getwijfeld hebben „bet in te trekken." "Welnu, ik zal den Minister met een paar cijfers voorrekenen, dat het niet den achteruitgang doch den ondergang niet van vele, doch van de meeste winkeliers zal teweegbrengen De meeste sigarenwinkels hebben een debiet of bruto-ontvangst, dat tusschen 60 en 80 gulden variëert. Van die ontvangst moet volgens het nieuwe wetsvoorstel 10 pet. aan het rijk wor den betaald, dus 6h 8 gulden. Die 6 of 8 gulden nu is juist het bedrag, dat zoo'n sigarenwinkelier, na aftrek van alle onkosten, overhoudt om te bestaan, en nu mag hij dat luttele sommetje nog in de schatkist laten glijden. En wie zal dan voor hen zorgen hot rijk Maar dan kan het rijk beter ineens die 6 of 8 gulden laten be houden. Al deze slachtoffers v/d. debiet wet zullen dus genoodzaakt zijn hun zaak op te heffen, en maar zien, hoe ze verder aan den kost zullen komen. Het gevolg van het opdoeken van zoovele sigarenwinkels zal ook zijn, dut de opbrengst van de debietwet- belasting ver beneden de raming zal blijven, en dus niet dat tekort zal dekken, hetgeen de Minister zich had voorgespiegeld. Heeft nu de Minister de overtuiging, dat het wetsontwerp inderdaad voor de meeste sigarenwinkeliers de ondergang beteekent? En mogen wjj van Minister Kolk man als consequent man verwachten, dat hij aanstonds zijn moordend wets voorstel zal intrekken Dan ook zal hij meer in overeen stemming handelen met zijn eigen woorden, gesproken eertijds in de St. Josephgezellenvereeniging te Rotter dam, waar 'dezelfde als nu Minister Kolkman zeer ernstig betoogde, dat een Debietwet de meest onrechtvaar dige wet zou zijn, omdat deze alleen den kleinen man zou treffen, jpn dat het beter ware, de groote tabaks mannen aan te pakken, doch dat de regeering die hooge oomes niet zoo gemakkelijk aandurfde. Nu de minister door mijn cijfers overtuigd, en door zijn eigen woorden overreed moet zijn, mogen de sigaren winkeliers het beste hopen. Onder kerkelijk bewind. Het volk schrijft Men herinnert zich hoe eenigen tijd geleden bekend werd, dat onder het personeel van posterijen en telegrafie een onderzoek werd ingesteld naar de godsdienstige gezindte. Er werd toen getracht aan dit on derzoek een louter statistischen glimp te geven. Wat er echter in werkelijkheid ach ter zat, blijkt uit do volgende feiten die ons worden medegedeeld Een protestantsch conducteur der brievenmalen, te ^s-IIertogenbosch ge vestigd, poogde voor geruimen tijd zijn zoon geplaatst te krijgen als „jon geling" bij den dienst. Na op zijn verzoek overplaatsing te hebben ge kregen naar utrecht, vroeg hij voor een anderen 16-jarigen zoon plaats als „jongeling" op het rijkstelegraaf kan toor, hetzij voor aanstonds, hetzij bij voorkomende vacature. Hij begaf zich met dat verzoek naar den directeur, door wien hem werd gevraagd van welk geloof hij was. Toen bleek dat de verzoeker protestant was, kreeg hij tot bescheid, dat de directeur strenge orders had om voorloopig uitsluitond roomsch-katholieke „jongelingen" aan te nomen. De conducteur wendde zich daarop tot den directeur-géneraal van Posterijen en telegrafie, den heer Pop, doch ontving, niet persoonlijk, maar door tnsschenkomst van den directeur van zijn .spoorwegkantoor, het bericht dat aan zijn verzoek niet kon worden voldaan. Een ander geval. Een protestantsch adsistent te Utreoht wenschte te solliciteeren naar de vacante betrekking van hoofdbrie- venbesteller te Hilversum. Hij ging daartoe op informatie uit naar Hilver sum, ten einde omtrent de positie na dere gegevens te verkrijgen. Toen werd hem van hooger hand kenbaar gemaakt„Doe maar geen moeite, want gij wordt toch niet benoemd er is hier een protestantsch hoofdbe steller en de te benoemen tweede hoofd- besteller moet roomsch-katholiek zijn." Men verzekert het blad, dat de me- dedeeling der gevallen met dat van vele andere te vermeerderen zou zijn. „Wie in den postdienst oen plaats wil vinden, moet eerst tot de roomsch- katholieke kerk overgaan." Vrijdag 20 September 1912. (Vervolg). Aan de orde Benoemingen. De Voorzitter: Mag ik de hoe ren Bokhoven, NederhorBt en van de Velde verzoeken het stembureau uit te maken Ik geef u in overweging om gebruik to maken van het reglement van orde en zooveel namen op het stembillet te plaatsen als er plaatsen te vervul len zjjn. a. vier leden der Commissie voor de Strafverordeningen. Aftredende leden zijn do hoeren Dessing, Herman, van der Roe en Ij8selstijn. Uitgebracht worden 18 stemmen, waarvan op zich veroenigen de heeren Dessing lo, Herman 16, van der Ree 15, IJsselstyn 11, Jongenburger 5, Broekhuizen 1, van Eijk 1, van der Torren 1 en do Jong 2 stemmen, zoodat de aftredende leden herkozen zijn. b. twee leden der Commissie van bijstand in het beheer van het gemeente pensioenfonds. Aftredende leden zijn deheeren van der Torren en Prince. Uitgebracht 18 stemmen, waarvan op de Hoeren v. d. Torren 13, Prince 14, Knuttel 3, Jongenburger 3 stemmen en 1 stem blanco, zoodat de aftredende leden herkozen zgn. c. drie leden der Commissie van bgstand in het beheer der gemeente werken Aftredende leden zijn de Heeren van ïterson, Bokhoven en Muylwijk. Uitgebracht 18 stemmen en welvan ïterson 12, Bokhoven 17, Muylwijk 14» Knuttel 2, v. d. Ree 1, Dessing 1, van Eyk 1 stem, zoodat de aftredende leden zijn herkozen. d. drie leden der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente lichtfabrieken Aftredende leden zijn de Heeren Bokhoven, Muylwijk en Knuttel. Uitgebracht 18 stemmen, waarvan op de HeerenBokhoven 16, Muylwijk 14, Knuttel 16, Kolijn 1, v. d. Ree 1 stem en 1 in blanco, zoodat de aftre dende leden zijn 'herkozen. e. twee leden der Commissie tot onderzoek van de bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomon, dienst 1912. Uitgebracht zijn 18 stemmen, waar van op de Heeren: v. d. Ree 10, van Eyk 13, van ïterson 3, Knuttel 3, de Jong 2, v. d. Torren 2, Broekhuyzen 1, Jongeburger 1, Kolijn 1 stem, zoodat de Heeren v.*d. Ree en van Eijk zijn gekozen. De Voorzitter. Ik dank de Heeren voor den verleenden bijstand. Aan de orde: De begrooting voor 1913 van het gemeente-pensioenfonds. De Voorzitter: De begrooting voor 1913 van het gemeente pensioen fonds sluit in ontvangsten en uitgaven met f 60.000. Deze begrooting wordt zonder be raadslaging en zonder hoofdelijke stem- ming goedgekeurd. Aan de orde De rekeningen der baten en lasten van het voormalig Armbestuur van Stein over 1910 en 1911. De Voorzitter. De rekening over 1910 sluit in ontvangsten f 1176.90 in uitgaaf- 149.117a 2ioodat er eene bate is van f 1027.787a Over 1911 zijn de ontvangsten f 1176.90 de uitgaven - 57.80V2 dus. een netto provenu van f 1119.0972 Deze rekeningen worden zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde: Het afwijzend preadvies op het ver zoek van J. Slegt otü afstand van gemeentegrond in do z. g. Manége. Dit voorstel wordt zonder beraad slaging en zónder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de Orde: Het voorstel inzake de uit te breiden Steijnkade. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde: Het voorstel tot het aanvragen van verlenging der Concessie tot tolgeld heffing op het Amsterdamsche en Goudsche Rijpad. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde Het voorstel betreffende het op te richten Volks- en Schoolbad. De heer Herman: M. de V. Wij staan gereed om punt 7 van de agenda te behandelen, namelijk het oprichten van een Volks- en Schoolbad. Het i8 eene inrichting die mijne bijzondere sympathie wegdraagt en welke ik hoogst nuttig acht. Niette min M. de V. komt het mij voor dat wij rekening moeten houden met de financieele omstandigheden der ge meente on aangezien deze in minder gunstigen toestand verkeeren, zou ik wenschen voor te stellen om punt 7 voorloopig van de agenda af te voeren daar de begrooting over 1913 nog niet behandeld is, in verband ook met het aanhangige belastingvoorstel. Wanneer de begrooting vastgesteld is, kunnen wij zien hoe de toestand is. De V o o r z i 11 e r De heer Her man stelt een motie van orde voor om punt 7 van de agenda te voeren. Alvorens ik zal vragen of de motie ondersteund wordt, meen ik er op te moeten wijzen dat de Raad een ge vaarlijken weg betreedt, wanneer hij op het voorstel van den heer Herman ingaat. Wanneer wij deze zaak nu behandelen, dan weten wij wat de gevolgen zijn. Wanneer de raad over gaat aan het Volks- en Schoolbad f 1500.— a f 1600.te geven, dan moeten de middelen daarvoor op deze begrooting worden aangewezen. Wan neer men eerst de begrooting vast stelt en dan komt mot het besluit om eene subsidie te verleenen, dan zijn de gelden niet aanwezig en dan zou de begrooting in uitgaven moeten wor den verhoogd. Wanneer men eene zuivere beslissing wenscht moet deze genomen worden vóór de begrooting over 1913 vast gesteld wordt. De Hear Van Galen: Ik voel wel wat voor het voorstel van den Heer Herman M. d. V., omdat de financieele toestand van, de gemeente niet al te gunstig is. M. d. V. ik zou den Heer Herman in overweging willen geven, om er niet aan te ver binden de zaak uit te stelles tot na de begrooting, maar om haar op te schorten tot eene volgende begrooting wanneer zich misschien de gelegenheid zou aanbieden op de zaak terug te komen. De Heer Herman. M. d. V. Het Volksbad is noodig, doch ik voel ook veel voor de woorden van den Heer Van Galen en het is te hopen dat wij bij eene volgende begrooting in gunsti ger financieele omstandigheden zullen verkeeren De gewijzigde motie van den Heer Herman om deze zaak uit te stellen wordt ondersteund. Het voorstel van den Hoer Herman komt in stemming en wordt aange nomen met 12 tegen 6 stemmen. Voor de HeerenNederhorst, Kolijn, Bokhoven, van ïterson, Jonge burger, de Jong,van Galen, Dessing, van der Torren, Muylwijk, van Eijk en Herman. Tegen de Heeren IJsselstijn, van de Ree, Knuttel, van de Velde, Ver geer en Broekhuizen. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1912. Dit voorstel wordt zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging vifn het Reglement van Orde voor de verga deringen van den Raad. De heer Broekhuizen: M. de V. Ik heb geen bezwaar om het lezen der notulen van de vorige vergadering voortaan achterwege te laten doch zou ik gaarne zien, dat de vergade ringen dan om 2 uur beginnen, aan gezien dan toch tiid gewonnen wordt door het hiet-lezen der notulen, ter wijl er eveneens enkele leden zijn die niet om half twee tegenwoordig kun nen zijn. De Voorzitter: Ik zal deze op merking gaarne in overweging nemen. De heer K o 1 ij n Ik ben blijde M. de V. dat de heer Broekhuizen gewezen heeft op een bezwaar hetwelk in een verwijderd verband staat met het stuk. Maar waar het toch ook rekening houdt met de positie van de leden van den Raad, wenschte ik u beleefd te verzoeken, om wanneer het mogelijk is de vergaderingen van den Raad zoo mogelijk des avonds te hou den, oiAdat de positie van eenige leden van den Raad van dien aard is, dat de middagvergadering beslag legt op hunne krachten dio besteed moeten worden,om hun inkomen te verkrijgen. De Voorzitter: Ik heb vroeger reeds toegezegd de vergaderingen des avonds te houden. De reden dat deze vergadering hedenmiddag gehouden wordt ligt in het feit, dat een stuk van de Directie van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van avond in gereedheid gebracht moet worden om morgenochtend te worden gezon den naar Gedeputeerde Staten. In den regel, wanneer het 'mogelijk is, bepaal ik de vergadering altijd des avonds. Het voorstel wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot het aangaan van twee geldleeningen. De heer Knuttel: M. de V. ik heb geen bezwaar tegen het aangaan van 2 geldleeningen en is dit niet de reden dat ik het woord vraag. Er zijn volgens mij een paar zaken in deze leeningen die het noodig maken ze onder de oogen te zien of althans dat de bedoeling daarvan hier worde uitgesproken. Ik lees nl. M. de V. Voor de gemeente-lichtfabrieken zal deze leening bedragen f22500.— en dat de aflossing bepaald zal worden op ten minste' f 1500 's iaars waarvan door de electriache centrale na 1913 f 300. en door de gasfabriek in 1913 f 1500 en daarna f 1200 's jaars zou zijn bij te dragen. Maar aan het slot van de voorwaar den lees ik, dat wanneer in eenig jaar meer dan f 1500.— zou worden afge lost, dat meerdere over de beide be drijven wordt verdeeld in de verhou ding van 1 tot 4. M. d. V. die verhouding klopt niet precies maar ook daartegen heb ik geen bezwaar wanneer hier wordt uit gemaakt, dat wanneer de centrale meer winst maakt dan de gasfabriek of omgekeerd, dat zooveel mogelijk de verhouding zal zijn, niet van 1 tot 4 maar naar gelang van het winstsaldo van een van de beide fabrieken en dat ook de bepaling er bij wordt ge maakt dat geen van de beide fabrieken meer afgelost dan de werkelijke leening bedraagt. De Voorzitter. Het spreekt van zelf dat men geen schuld kan aflossen die men niet heeft. Wat de verhouding van 1 tot 4 betreft, deze is wel zniver. Er wordt geleend voor de centrale f 4200.— en voor de gasfabriek f18300.— De f300.— worden aange zuiverd door de gasfabriek en f 4500.— worden niet voor rekening van de centrale gelaten. Wanneer 'dus die f300.er af zijn is de verhouding als 1 tot 4. Wanneer er zich omstandig heden mochten voordoen dat meer afgelost kan worden, zal van die ver houding natuurlijk worden afgeweken. Gedeputeerde Staten verlangen, wan neer eene leening wordt gesloten, te weten of de aflossing geregeld 'ge schiedt en daarom hebben B, en w. dit voorgesteld. De Heer IJ s s e 1 s t y n. M. d. V. ik had nog wel gaarne eenige inlich tingen van B. en W. welke uitbrei ding er zal komen van het kabelnet. Ik zou gaarne hooren welke straten in aanmerking kwamen, met aüdere woorden waaraan die f 4200.— besteed moeten worden. De Voorzitter. Mijnheer IJsel- stijn het antwoord op Uw vraag is te vinden in het raadsverslag. 17 Mei jl, heeft de Raad machtiging gegeven om eene uitgaaf van f 4200.(te doen ten behoeve van de uitbreiding van het kabelnet. Ik kan dit nu niet zoo gauw vinden, doch de Heer Van Galen deelt mij mede dat het hier betreft de Karnemelksloot en het einde van het einde der Krugerlaan. De heer Knuttel: Ik wensch nog even terug te komen op de verhou ding M. d. V. Die verhouding klopt niet precies. De leening voor de gas fabrieken bedraagt f 18000—, die voor de centrale f 4200.Het eerste jaar wordt door de gasfabriek f 1500.— afgelost en door de centrale f 300.—. De volgende jaren f 1200.en f300.—. Wanneer wij nu 1500 van 18.000 aftrokken, dan blijft er over 16.500 en wanneer men f 300.aftrekt van f 4200.— blijft er f 3900.—, de ver houding mout dus zijn als 3900 tot 16500 en dit is niet als 1 tot 4, dat scheelt wel bijna f 1000. De Voorzitter: De heer Knuttel ziet iets over het hoofd, f 22500.— wordt geleend. Er moet per jaar f 1500 afgelost worden, dus de duur van de leening zal 15 jaar zijn. Wanneer de centrale f 300.aflost per jaar, dan zijn 14 jaar noodig om f 4200.te doen afbetalen. Wanneer wij de gas fabriek f 1500.per jaar laten be talen, dan blijft er na het eerste jaar f21000.over en die moeten dan ook in 14 jaar betaald zijn. Dus de gas fabriek zou gedurende 14 jaar moeten aflossen f 1200.— en 'de centrale f 300.- De Heer Knuttel. Ik ben het niet met U eens M. d* V. de leening voor de gasfabriek is f 18300.Wan neer daar dus voor 'het eerste jaar f 1500.afgetrokken wordt, schiet er voor de overige jaren f 16500.— Na het eerste jaar blijft er voor de centrale over f 3900.en die beide bedragen staan niet tot elkaar als 1 tot 4. De V o o r z i 11 e r. Er wordt voor de gasfabriek geleend f 18300.en daarvan wordt het eerste jaar f 1500. Er blijft dus voor de volgende jaren over f 16800.— Wat is het vierde deel van f 16800.—, natuurlijk f 4200.Dit bedrag is voor de centrale en staat tot het andere all 1 tot 4. 6 De heer van der Torren: Mis schien zit de fout hierin dat de gas fabriek 15 jaar en de centrale 14 jaar aflost. De Voorzitter: Dat zei ik im mers. De heer Knuttel: Dan staat het verkeerd in het stuk. Er staat dat de centrale ook in 1§13 f 300.aflost. De Voorzitter: Pardondë centrale zou beginnen met 1914. Ik geloof thans dat deze zaak vol doende is toegelicht en ik sluit de beraadslaging. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdei ijke stemming j aangenomen. De Voorzitter schorst de openbare zitting en de Raad gaat over in ge heime zitting. Na heropening van de openbare vergadering stelt de Voorzitter aao de orde: HeJ: l8t0 Suppletoir Kohier der plaat selijke directe belasting naar het in" komen dienst 1912. Dit kohier wordt zonder beraadsla* ging en zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Aan de orde: Het Kohier der Schoolgelden op de Burgerscholen. Dit kohier wordt eveneens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemihing vastgesteld. (Wordt vervolgd). i«3 BQ#0» O" Openbare leeszaal te Zaandam. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van een voorloopig comité om een jaarlijks subsidie van f 100 in de kosten van oprichting en instand houding van een openbare leeszaal en bibliotheek, daar uit de door de bur gerij toegezegde contributiën van f 1150 per jaar niet kan worden af geleid, dat het nut van zoodanige in richting door de burgerij algemeen wordt gevoeld. Door verkeerd uit te wijken reed Zondag aan de visschershaven te IJmuiden een ongeveer 12-jarige fiet ser tegen een anderen wielrijder op met het gevolg, dat hij van de hooge kaaimuur op de vlotten viel. Zwaar aan het hoofd verwond werd hij naar huis gebracht, terwijl het rijwiel van den heer, dat eveneens te water raakte, kon worden opgevischt. In den Franschen bazar te Gronin gen heeft de helft van de winkelbe dienden het werk neergelegd, nadat Zaterdag zeven hunner wegens het niet-onderteekenen van een nienw arbeidsreglement ontslagen waren. Vrijdagmorgen hadden eenigen jon gens te Katwijk aan Zee, die bij de monding van den Rijn speelden, een kindje van drie jaar bij zich. De jon gens vergaten dat kind, dat nu zelf den weg zocht en verdwaalde. Toen 's middags de moedor het kind miste ging men zoeken, 't was nergens te vinden. Tegen den avond kwamen eenige mannen van hun werk door de duinen heen, om zoo den kortsten weg te nemen. Daar vonden zij het kind verward en vast in het prikkel draad. Het kind had een verkeerde weg ingeslagen en had door het draad willen kruipen, 't Was den geheelen dag daar gevangen gehouden en bij het vinden was het knaapje al heel blauw. Was het niet gevonden, dan was 't waarschijnlijk gestorven door koude en honger. Van het paard gestort. Naar het N. v. N. meldt, is aan de infanterie-kazerne te Amersfoort gistermorgen een ernstig ongeluk ge beurd. Kapitein Louman kwam te paard in vollen galop den Leusden- schenweg af, om de hoofdpoort binnen te. rijden. Daar struikelde het paard en do officier vloog over den kop van het paard heen en bleef bewusteloos liggen. Met een hersenschudding werd hij opgenomen. Dadelijk werd genees kundige hulp ingeroepen. Men vreest voor zijn leven. ClOUDA, 24 September 1912. Op de bovenzaal van Café „Het Schaakbord" had gisterenavond de uitreiking der prijzen plaats, behaald bij den wedstrijd in gevel- en straat verlichting op 31 Augustus j.l. f De voorzitter van de Commissie' voor Openbare Feesten te Gouda, de heer H. N. Valckenier de Greeve opende deze bijeenkomst met een woord van welkom aan de afgevaar digden -van de buurtcommissies en de particulieren aldaar aanwezig. Spr. gaf als de meening van hetCentraal- Comité te kennen, dat de commissie trotsch kan zijn op de feestviering van 31 Aug. jl., voornamelijk door de groote medewerking van de buurt commissies. Aangemoedigd door het voorbeeld van reeds bestaande, zijn meerdeje -epmmissies opgericht, die medewerken zullen tot meerdere viering vdn hét Koninginnefeest. Dat de verliclqingswedstrijd zoo'n schit terenden en prachtigen aanblik op leverde, dat thans nog meerdere coni- missies in het leven geroepen zijn tot steun van het Centraal-Comitó, onge twijfeld is dit te danken aan de krach tige organisatie der commissies van Doelestraat, Tuinstraat, Groeneweg, Keizerstraat enz. Hierna ging de voorzitter over tot uitreiking der behaalde prijzen. De afgev. van de buurtcommissie Keizerstraat, verklaarde daarop, dat men volgend maal eveneens weer kon rekenen op de versiering van de Keizerstraat. De afgev. van de buurtcommissie- Doelestraat stelde de vraag of het Koninginnefeest en het feest der On afhankelijkheid beide door de com missie gevierd zouden worden. Spr. meende, dat waar de viering op 31 Aug. in zoo goede handen was, dit met het Onafhankelijksfeest ook maar zoo moest zijn. De voorzitter antwoordde daarop, dat de Commissie voor Openbare Feesten eigenlijk in het leven ge roepen was ter viering van Konin- ginne-verjaardag. Waar ter gelegen heid van het Onafhankelijkheidsfeest een tentoonstelling in het leven ge roepen wordt, zou het mogelijk kunnen zijn dat die comm. de viering van dit feest in handen zou kunnen nemen. Evenwel zegde spr. toe in deyperst- volgende bestuursvergadering dit punt op de agenda te zullen plaatsen. Ten slotte dankte de heer van Vrèu- mingen namens alle aanwezigen de Commfssie voor Openbare Feesten voor de moeiten, die zij zich getroost had voor de 31 Aug.-viering. Spreker hoopte dat deze gevel- en straatver lichtingswedstrijd nog maar een ge nerale repetitie geweest zou zijn voor vele volgenden. De Voorzitter bracht daarop dank aan den heer Van Vreumingen voor zijn welwillende woorden, de subcom missie. en de jury, die belangeloos haar medewerking verleenden, waarop de vergadering werd gesloten. Vervroegde Winkelsluiting. In een buitengewone vergadering van de Goudsche Winkeliersvereni ging op Donderdag 26 September in de groote zaal der Sociëteit „de Réunie" zal Mr. J. G. Schümann uit Rotterdam spreken over „Vervroegde Winkelsluiting". Naar wij vernemen, zijn thans reeds meer dan 1500 handteekeningen ge plaatst op het adres dat in de verga dering van de Vereenigiag van Huis eigenaren „Door eendracht sterk" is aangenomen om te zenden aan den Raad dezer gemeente, teneinde te verzoeken de door B. en W. voorge stelde straatbelasting niet aan te nemen. Bij de N.V. Drukkerij vh. Koch en Knuttel is heden verschenen de Al gemeene Reiswijzer, Winterdienst 191213. Dit bekende Goudsche spoorboekje bevat ook thans weder alle verbin dingen van en naar Gouda met trei nen, tram en booten, alsmede een lijst van schippers- en bodediensten. Bij den spoordienst Gouda-Amster- dam zijn ditmaal ook opgenomen de verbindingen via Utrecht. Het bloemenmagazijn Gouwe no. 3, van den Hoer W. L. Immink, dat gedurende eenigen tijd wegens ver bouwing gesloten is geweest, is thans weder heropend. Ziet het magazijn, al is het maar betrekkelijk klein, er keurig uit, de bloemenweelde daarin lokt aan. Het doel van dit kleine magazijn is den kooper direct te kunnen bedienen, daar de bloemisterij wat ver is gelegen. Bovendien is deze winkel ook aan de telefoon aangesloten, zoodat onmid- delijk verbinding met de bloemisterij kan worden verkregen. Overreden. Gisterenavond ongeveer half zes had de werkman V[. J. O. alhier op het Veerstal het ongeluk' te worden aangereden door een met stroo beladen wagen. De terstond ontboden geneesheer Dr. Levedag constateerde ernstige in- en uitwendige kneuzing en oordeelde het noodig dat de man, door de po litie, die onmiddellijk met een bran card was verschenen, naar het Van Iterson-Ziekenhuis werd vervoerd. De toestand van den man levert geen gevaar op. A If en a.d. Rijn. Voor de Martha Stichting werd van mevr. wed. M. v. H. geb. v. H. te Rotterdam een gift van f1000 ontvangen. Verder voor het bouwfonds van mejonkvr. L. te Driebergen f200 en van mejonkvr. W. R. te VGravenhage f 100. Haastrecht, Aangenomen het be roep bij de Gereformeerde kerk alhier door den heer B. van Halsema, cand. te Nijeveen. Bergambacht. Vrijdagmorgen had hier een droevig sterfgeval plaats. De 27-jarige M. V., een gezond en sterk persoon, stapte uit zijn bed, om zich klaar te maken om naar zijn werk te gaan, doch toen hij een kous had aangetrokken, zakte hij ineen en was een lijk. V. was gehuwd, doch had geen kinderen. 5do KI- Trekking van Dinsdag 24 Sept. No. 5516, 7146, 9446,15097,18523, 19580 en 19825 ieder f 1000 7678,17703 en 18275 ieder f400.' 4689, 7824 en 15146 ieder f 200. 4502, 4674, 4723, 6054, 6535, 6576,13739,13981,14102,14465 15024, 15518, 15863, 15998, 17585, 19307 en 19679 ieder f 100. Prijzen van f 70. "aaaV0 200 65 78 78 87 00 830 83 90 415 20 516 648 1028 1122 1214 57 98 1488 1604 87 1720 1859 1962 73 2J18 2259 2868 2421 7° 2688 2828 44 65 2780 2915 8187 8808 88 8928 3712 08 88 87 8834 4870 «5 4450 4684 01 77 4088 4771 4804 60» 6307 SB 6400 18 Ö60O 5000 16 6794 5807 9 90 92 10068 «8 10168 11 10800 11 10188 10610 11010 13 11118 11387 11587 11073 11740 11820 00 08 89 fUUTi ïf*7 l3il7 10 18511 18004 86 18714 14010 14270 14858 14488 14519 14052 14832 89 82 14908 Iöi£lSW 58 86*85 15519 42 15080 90 16794 15808 81 89 10016 89 10248 10854 81 16542 10717 88 90 10966 08 07 82 17058 17180 17208 17403 87 17591 17708 18007 18183 05 18259 85 18487 18570 88 18788 93 18900 1Ö1880O6 11 19100 58 19808 88 19470 19546 19™ 89 07 90019 20150 08 30290 30404 30557 90612 90841 88 30844 04 Eet Leven opent met foto's van de officieele ontvangst van het Eucha ristisch Congres te Weenen, en ver volgt verder met foto's en artikels van De Opening der Staten-Generaal, Van Bussel's vliegtuigen verbrand, 5 modellen van nieuwe dameshoeden, de nieuwe hoofddeksels-der militairen, De Roode-Dinsdag-manife8tatie, cari- caturen, vervolg-feuilleton, schetsen, klein-leventjes enz. Oudewater. Vrijdag werden door Bnrgem. en Weth. verkocht de stads- mestvaalten in 8 perceelen, waarvan de opbrengst was f262.— het rietge was in de gracht achter de R.-K. be graafplaats heeft f 19.—opgebracht. Muziek bij abonnement De N. V. „De Nieuwe Muziekhan del" te Amsterdam heeft een rondschrij ven gezonden, waarin zij mededeelt, dat zij besloten heeft, bij voldoende deelneming aan haar muziekhandel te verbinden eon afdeeling „Muziek bij abonnement" gelijk dit reeds bij alle (roote muziekhandelaren in Duitsch- aad en België de gewoonte is. De circulaire zegt o.a. „Onze veeljarige ervaring op dit gebied, in het buitenland opgedaan, ïeeft ons geleerd, dat een afdeeling „Muziek bij abonnement" uitstekenc aan een muziekhandel te verbinden is, mits deze afdeeling behandeld worden op dezelfde wijze als dit door bijna alle groote buitenlandsche muziekhan delaren wordt gedaan". Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 32, 2e 28, 3e 24 cent per half kilo. Stieren redelijke aanvoer lete kw. 35, 2de kw. 32, 3de kw. 28 cent per half kilo. Graskalveren goede aanvoer. De handel was voor al, het aange voerde redelijk, prijzen onveranderd. Groente'nveiling te Gouda. 24 September 1912. Bloemkool (le soort) f 15 per 100 (2e soort) f 9 per 100, Wortelen f2.— tot f-.— per h. bos. Kropsla f 2.— tot f-.— per h. Postelein f 0.60 per mand. Prinsesseboonen f p, d. Komkommers (gelo) f 2 tot f 4 en (Poene) f 1 tot f 4 per h. Snij- boonen f 1.— tot f. 2.25 p. d. Uien f 2 per 100 pond. Roode en Sav. kool 4 tot 8 cent per stuk. Geen vrede. Constantinopel, 23 Sept. De Yemi Gazetta verklaart dat sedert drie dagen de yoorloopige besprekingen over den vrede afgebroken zijn. Het blad be schouwt de bewegingen van de Ita- liaansche vloot, evenals de voorberei dende daden door de Italianen te Tri poli verricht als een bewijs dat de gezichtspunten van de beide regeerin gen niet doen gelooven aan de vol doende entente voor het sluiten van de vrede. Het spoorwegpersoneel in Spanje. Perpignan, 23 Sept. Men seint uit Barcelona, dat de nieuwe versterkin gen op het' station zijn aangekomen, met het oog op het stakende spoor wegpersoneel. Overal heerscht een op gewonden .stemming. Canalejas heeft tegen a. s. Donderdag de delegatie van het personeel ontboden, waaraan hg zal meedeelen welke eiaohen door de maatschappij f zullen worden ingewil ligd. De mislukking van de staking vindt vooral haar oorzaak in het gebrek aan geld bij het syndicaat en zijnjbe- sluiteloosheid. Revalta, voorzitter van de Unie van spoorwegpersoneel, zal Spanje verla ten zoodra de Spaansche regeering van plan is tegen hem een bevel tot inhechtenisneming uit te vaardigen. Sarraoossa. Het conflict tusschen de spoorwegmaatschappijen en de be ambten is niet opgelost kunnen worden. De staking begint heden. Uit Marokko.' Mizaoan, 23 Sept. Volgens berich ten uit inlandsche bron zijn te Tarou- dan ernstige onlusten uitgebroken. De* crisis in den Balkan. Saloniki, 23 Sept. Te Skoltan is de I staat van beleg afgekondigd. De Malissoren hebben hun plan om Durasso binnen te dringen opgegeven on zich naar het Noorden terugge trokken. 66 Persdelict. Middelburg. Voor de rechtbank al- I hier zal 11 October behandeld worden I de zaak tegen Jhr. O. van B., jour- I nalist te 's-Gravenhage, beklaagd van I beleediging van Monseigneur Giovan- I tiini, destijds pauselijk zaakgelastigde I bij de Nederl. Regeering, in een arti- I kei in do Middelburgsche Courant. I Onder de getuigen komt ook voor I Mons. Giovannini zelf. Baron Von Marschalk f Badenweiler, 24 Sept. De Duitsche gezant te Londen Baron Von Mar- schall die hier een badkuur deed, is hedenmorgen overleden. Brand te Leiden. In het huis, bewoond door Ds. Mr. J. Sohokking, het oud-kamerlid, is door het uitslaan van een vlam uit een gaspijp brand ontstaan, waardoor de eetkamer uitbrandde. *De vonken sloegen over in de op vulling der scheidingslijnen van de muren der naast aanliggende buizen, waardoor gevaar voor verdere uit breiding ontstond. De brandweer slaagde er in den brand te blusschen. Er is zeer veel waterschade aangericht. Gesnapt. Door de Haagsche politie is gear resteerd de 42-jarige Heinrich Geb uit Diisseldorf die er vandaar met I 200.000 Mark van door is gegaan. Hij had zich naar Konstantinopel I begeven, doch was daar door de Turk-1 sche politie gearresteerd en opgezon den naar Diisseldorf. Door zijn gesle- I penheid was hg er in geslaagd te ontvluchten. Te 's Gravenhage zat hg met zijn I neef, die reiziger is, in een Duitsch I bierhuis. De herbergier herkende den I man, tegen wien hij nog een oude I veete had. De mannen vroegen den I herbergier inlichtingen omtrent de reis I naar Parijs. Deze verwees hen naar een infor matie bureau der spoorwegen en waarschuwde intusschen de politie. De politie hield de auto aan, waarin zich het tweetal bevond en arresteerde beiden. De neef werd weder vrij ge laten doch Geb werd in hechtenis i genomen en zal aan de Duitsche politie worden uitgeleverd. Geb. heeft bekend de man te zijn van den diefstal. der nieuwste modellen e n in de grootste en smaakvolste verscheidenheid. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. GOUDA. GEBOREN20 Segt. Egidius Ge« rardus An(gnius, ouders C. Galama en G. A. M. der Zande. 21. Dirkje Gerarda ouders, C. G. de Jong en M. G. Scholten. 22. Nicolaas, ouders I W. M. Verschat en A. van Eyk. I Wilhelmus* Cornelis Maria, ouders W. I G. M. Hemmelder en C. F. M. Grobben. I OVERLEDEN: 23 Sept. J. C.Ar nold. geh. met L. Signer, 53 jaar I G. van Dort. 79 jaar. A. de Bruin I 21 jaar. 24. M. Janmaat, geh. met W. Matze 35 jaar. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.1 te Hernoesand laagste stand 760.4 te' Vestmanver. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige, Noordoostelijke tot Oostelijke wind, half tot licht be wolkt, droog weer, zelfde temperatuur, mogelijk nachtvorst. VAN DEN 24 SEPT. 1912. Stoatslecningeii. K I Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. I Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 8i I Port. Obl. 3de Serie I Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. 1 I ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. S\ I ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Si Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee- ning 5 pet. 1' d. Obl. 1889 4 pot. 8 Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-Instel- lingen. Ned. Bankaandeelen 2: Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. t Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. S U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 1 Kol. Credict Insteii. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. IS Jav. Cultuur Mij. Aand. 2£ Ned. Handel-Mij. C.v.A IÉ M(jnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 3 j RedjangLebong,Mijn- I bouw Mij. Aand. 25 I Great Cobar Aand. 11 I Petrolenm-Ondern. I Dortsohe Petroleum In- I dusfcrie Mij. Gew. A. 16 I Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A 63 „Shell" The Tranap. A Trad Cy. O. v. G. A 52i Scheepvaart HUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 19' Stoomvaart-Mg. „Zee land" Preferente A. 12'. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. 20' Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mg. A. 95 Diversen. Max^fel Land Gpant Cert. v. Aand. 43 Peruvian Corporation Lim. Oert. v. Aand. 13" Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. 87 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 92 Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 6211 W arschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. 186 dito dito Act. de Jouiss. 86 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 9616 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 37 Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. 173 Waoash Gew. Aand. 4 Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet 1007 Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 151 GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen vast, Petroleum willig, Tabakken lusteloos, Nat. Staataf. be ter, Buitenl. onveranderd, Mijnen vaBt, Tramwaarden stil.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2