No. 3. RONA JSEL ffl ’t MERK te letten. Van Houten’s Cacao ITS, 1 and e]. Ires: Woensdag 25 September 1012. No. 11978. 51e Jaargang. Buitenlandsch, Nieuws. SCHOUW. D< BESTE voor den prijs. S-VLXtexilaxxd.. FEUILLETON. HET OFFER: Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. WAKENHUIS, Spuislr. Den Haag. MT Alle Luxe- en Huish. Artikelen ?risia^ merk iveevoeders. Gouda. Bericht. ^Tieix"ws- exx -Z^d.'rrextezrxtï.e'bl^cl voor Q-onj-deu exx OxxxstxeZfcem.- Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A, BRDfKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Telefoon ïnterc. 82. AAYZONEN I man Zn., Gouda. Kanaries 13, en */i liter oendermeel ervoederkosten o 40 en 5 kilo PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post en Woningtoez. )nderstandscomni- 18 ANDANTZIG, (Wordt vervolgd.) v. DIEST. e aflevering. 'EIT IN en Heeren Zij, die zich met 1 October op de GOUDSCHE COURANT abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. De Uitgevers. der meth o de. foederfanriek nsiA. - Enkhuizen. baar bij HH.i I, Wydstraat. ^D, Veerstal. GOUDSCHE COURANT. PRIJS DeITaDVERTENTIËN: Van i—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer w 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels fü 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Réunie", 8 uur, ig vereenig. „De voor Gouda e. 0.“ rmonie", uur, >n. Ned. Bond vw eren. léunie” 8 u. Bui- ;ad. v. d. Goudsche iniging. Genoegen", 8 u. er en Hesse. 8 u. Concert Tilly Ulster. Het is vrij lang geleden, dat we de Ulster-kwestie apart besproken hebben. Echter hoe meer de tijd nadert, dat het Home Rule ontwerp in behande ling zal komen, zooveel te harder begint men ook in Ulster zich tegen deze zelfregeering te verzetten. En dezer dagen is de strijd feitelijk goed begonnen. Groote protestmeetings zou- niverseelvoer) 13 en ’/2 kilo was de kleine Dora opgegroeid. Wat een schoone heerlijke geboorteplaats I Marie gevoelde, dat dit dorp voor haar ook reeds een aangenaam tehuis was geworden. De derde verdieping in Goldammers huis, in de drukke Leipzigerstraat, waar zij haar jonge leven had doorgebracht, wekte in haar niet het gevoel daar thuis te behoo- ren en daar te willen terugkeeren. Integendeel, met schrik dacht zij aan het vaderlijk huiszij wenschte hier te blijven, hier voelde zij zich geheel geborgen, hier in de geboorteplaats van haar moeder. In het midden van het groote erf stond de boerenwoning hoeveel men- schen zouden daarin reeds hun leven gesleten hebben I De heele bouwstijl, met de bruine en de vooruitspringende gevel, wat was dat vreemd en verschillend van alle huizen in de gitoote stad. De hou ten paardenkoppen, daarop had Groot vader haar als het geliefkoosde zinne beeld der boeren in Neder-Saksen aangewezen. Het zware met mos bedek te stroodak, de muren van rooden bak steen, door ouderdom bijna zwart ge worden. De maaltijd ging meestal zonder ge sprekken voorbij, want zij waren allen moe van het werk en hongerig. Marie bemerkte heelemaal niet, wat rondom haar gebeurde, werktuigelijk bracht zij den lepel naar den mond. Haar gedachten dwaalden steeds weer af naar de korte ontmoeting met Hen drik. Eendeels was zij blij hem afge troefd te hebben, anderdeels deed net haar leed. Was hem het scherpe wasch- water ook in het oog gedrongen Dat deed veel pijn. Zou hij boos wezen Zij had hem heelemaal niet meer kun nen aanzien, want zij gevoelde zich eenigszins beschaamd. Maar straf moest er zijn. Wat een vrijpostigheid haar zoo aan te pakkenZij kon zooiets niet verdragen. De wasch had eenige dagen in de bleek gelegen, was goed begoten en door den hond bewaakt geworden. Nu meende Tante Rika, dat er nog spin nenvlekken en plekken van afgevallen bladeren waren, die moesten nog eens door goed heet water gehaald worden. Marie stond bij den haard en tilde den ketel met kokend water op, om over het waschgoed te gooien, dat in de tobbe lag. De ketel kantelde en een dikke straal heet water stroomde haar over de linkerhand, zoodat zij het van pijn uitgilde. v. d. HOOGEN. ïez. v. ABS- f 1.25 r 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.60 Idem franco per postw 190 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren bijwonen. Hij nam dientengevolge ge regeld les in de militaire rijschool, alwaar de twee beste stalmeesters ter zyner beschikking waren. Maar van wege zijn embonpoint reed Millerand bijzonder slecht. Een oude luitenant van de cavalerie, die veel last van bijziendheid had, achtte het noodza kelijk hem eenige aanmerkingen te maken. „Sacrebleu, wat rijdt u slecht U bent zeker reserve-luitenant bij de infanterie In den oorlog zoudt u absoluut ongeschikt zijn om zes uur achter elkaar te paard te blijven zit- tan Millerand luisterde zonder tegen spraak. „Waar ligt u toch in garnizoen voer de luitenant voort. „In Parijs.’’ „En welken rang bekleedt u „In het geheel geen, luitenant!” „Wat In het geheel geen „Neen, luitenant, ik heb het onge luk minister te zijn Oostenruk-Hongaaije. Groot opzien baarde te Innsbruck 45) Het was een zwaar werk, uren lang met gelijkmatigen over den lossen grond te loopen en met sterken arm en krachtigen zwaai het zaad uit te strooien. Hij was er warm en moede van geworden, .maar dat maakte niets uit. J)e grond kleefde aan zijn zware laarzen, het hemd was bij den hals, slechts los dicht gemaakt, hij rook naar de aarde, naar lentelucht en gezond heid. Zij keken elkaar een paar seconden lang aan en kregen een gevoel, alsof zij elkaar nog nooit zoo goed aan gekeken hadden. Een kleine verlegenheid overwin nend, antwoordde zij „Denk je mis- schen, dat jij alleen vlijtig bent Zij begon weer verder te wasschen. Zyn blik ruste op haar stevige, witte armendaar zij gewoon was, lange mouWen te dragen, staken de gebruin de handen goed af bij de witte armen, die bijna geheel ontbloot waren. Een onweerstaanbare lust dreef hem er toe, de arrestatie van den burgemeester van Cavalese in de Dolemieten, Marco Dogiam Pietro, die door gendarmes aan het gerecht wei*d uitgeleverd. De arrestatie had wegens verdenking van spionnage plaats. Volgens een andere lezing heeft men te doen met de ver duistering van groote sommen geld. Duitsohland. De katholieke geestelijkheid van de stad Keuleu heeft aan den Bondsraad een adres gericht, waarin zy dringend verzoekt den Jezuïetenorden in het geheele rijk de vryheid terug te geven, opdat zij in vereeniging met de we reldlijke geestelijkheid ook in Duitsch- land haar actie tot instandhouding van het geloof en de zedelijkheid kan ont wikkelen. Aan het slot van het ver zoek wordt er op gewezen dat de gevoelens van het katholieke volk den laatsten tijd herhaaldelijk zijn gekwetst door het optreden tegen de «Jezuïeten en dat het zeer tot verzoening zou bijdragen, wanneer de verzochte zach tere opvatting van de Jezuïetenwet door den Bondsraad werd aangenomen. AZIJN VAN HEM. PHEEËN worden rd in verzegelde van vijf, twee en en een Ned. önn aelding van Nom- ’rijs, voorzien van tand Merk, vol- Wot gedeponeerd, tot de uitvoering aerde orders aan- 1 C. BIJL, GEBAART Lz. zijn hand om de witte ronde boven arm te leggen, en voor hij het besefte, omklemde de vijf bruine vingers van zijn sterke hand den witten arm van het meisje met vasten druk. Verschrokken en erg rood, keek zij naar hem. „Ik mag toch mijn nicht wel eens aanpakken!” zeide hij stoutmoedig. Zij tilde een nat stuk waschgoed op en sloeg het hem met opflikkerende oogen om de ooren. Geërgerd riep zij: „En ik mag mijn neef toch wel eens wassehen!” De kleine Jette lachte van pret. Hij was drijfnat van het warme zeep sop en veegde het gezicht af met den rug van de hand. Op dit oogenblik trad Grootvader binnen. „Zoo, kom je weer eens kijken, jongen Maar ik weet dat je druk werk hebt, evenals wij. Hoeveel mor gen gronde heb je reeds uitgezaaid „Bij de twintig, Grootvader.” „Maar nu is het etenstijd. Moeder wacht thuis, doe haar de groeten.” Hendrik zocht nog een blik van Marie op te vangen, maar zij keek naar haar wasch. Toen hij weg was, droogde zij de handen, deed een schoon schort voor, streek zich over het haar, en allen zetten zich neer aan den middagdisch. den worden gehouden alle onder lei ding van Sir Edward Carson. Deze heer is vertegenwoordiger van de Universiteit van Dublin en leider der Unionisten in Ierland. Als zoodanig is hij de aangewezen persoon om het verzet in Ulster te regelen. De bewoners van Ulster zijn in hoofdzaak Protestanten en deze vree- zen een onderdrukking wanneer het in meerderheid Roomsche Ierland zijn eigen parlement krijgt. Het zijn altoos deze leiders geweest, die zich verzetten tegen alles wat de overige bewoners van Ierland ten goede zou koinen. Toen indertijd onze stadhouder Willem III ook koning van Engeland werd, had hij zijn gebied nog te veroveren op den Katholieken koning Jacobus II. Weer waren het de bewoners van Ulster, die Willem III t$ouw in zijn strijd tegen den Katholieken vorst hielpen. En nog altijd zijn het die Orangisten, die in Ierland elke vrijere beweging, elke losmaking van het moederland tegen trachten te gaan. Zij verzetten zich indertijd heftig tegeh Gladstone, toen deze zijn bekend Home Rule-ontwerp voorstelde, dat de eerste maal is gestruikeld in het Lagerhuis de tweede maal in het Hoogêrhuis, zij verzetten zich thans weer tegen het Home-Rule-ontwerp en wel des te heftiger, nu althans het Hooger- huis in deze geen beslissende stem meer heeft. De strijd is hoogst ernstig gemeend en wie mocht denken, dat het met een sisser nog zou afloopen, vergist zich. In dien strijd heeft Sir Edward Carson zich aan het hodfd gesteld. In ,een campagne die 10 dagen zal duren, zal hij het Home Rule- ontwerp in verschillende plaatsen be strijden en op elke meeting zal deze motie worden voorgelegd: „Wij her halen hierbij ons besluit van de groote Ulster-conventie van 1892Wy willen geen Home Rule.” Als slotstuk komt dan den 288t0n September het bezweren van het Co venant, het afleggen van de plechtige belofte zich nooit te zullen onderwer pen aan de Home Rule-wet. Wie het Covenant onderteekent, besluit dus de revolutie van Ulster mee te maken. Vooral ligt het ter teekening in Bel fast, zelfs op het stadhuis. Officieel kiest daar dus het gemeentebestuur partij tegen het rijksbestuur. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA, Gelet op de artt. 199208 der Al- gemeene Politie-Verordening voor deze Gemeente, Brengen ter kennis van de eige naren en bruikers van de Jah Ver- zwollen- en de Kolfwetering Donder dag den 3en October 1912, eene Schouw over die wateren enz. zal worden gedreven. Belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting om te zorgen dat hunne Slooten voldoen aan de afmetingen, genoemd in art. 204 der bovenbedoelde Verordening en be hoorlijk zijn opgesloot, zoodat geene Boomstammen over of Takken in het water hangen en dat die Slooten, gezuiverd zijn van vast of drijvend vuil, welke de doorstrooming van het water kunnen belemmeren of stank of stank verwekkende uitdampingen kunnen veroorzaken. Onverminderd de straf op de over treding gesteld, zijn de eigenaren of bruikers verplicht de geconstateerde gebreken binnen 8 dagen te herstellen. De Naschouw zal plaats hebben op Donderdag den lOen October 1912. Gouda, den 24 September 1912. Burgem. en 'Wethoud. van Gouda, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. wy geregeld tijdig jen ontvangen van arten, vermakelyk- eze dan in on«e n. Balkan-Staten. Al wordt het van officieele zij’de ontkend, de toestand in Albanië blijft, vooral in het vilajet Skoetarie, hoogst ernstig. Er hebben gevechten plaats gehad tusschen troepen en Malissoren en sterke benden maken zich in ver schillende streken om Macedonië schul dig aan plunderingen. Naar bericht wordt, zijn bij Djoe- mak aan do Bulgaarsche grens 3000 Bulgaarscho reservisten geconcen treerd. Ook in Armenië verergert de toe stand van dag tot dag. De Armenische patriarch heeft uit Bitlis en Moesj onrustbarende berichflpn ontvangen. Koerden, die gesto|M worden door den keimakan (distrKhoofd) eischen daar, dat de boeren ue helft van hun have zullen af staan. In Ifet district Psank vorderen de Koerden, van de Armenische boeren betaling van een belasting op het houden van slaven en hebben zij ver schillende boeren, die weigerden te betalen, gewond of gedood. Frankrijk. Generaal verdwenen. Het verdwijnen van een Fransch generaal, die sedert meer dan een half jaar niet te vinden is, houdt thans de Parijsche politie bezig. Het betreft den gepensionneerden generaal der koloniale infanterie, Dumas, die met zijn vrouw in een villa te Boulogne bij Parijs woonde. Den 2en December van het vorige jaar is generaal Dumas rustig van zijn middageten opgestaan en heengegaan zonder den zijnen iets over zijn bedoelingen mede te deelen. Sedert dien tijd heeft men hem niet meer gezien. Generaal Dumas leidde een zeldzaam ongeregeld leven en had reeds herhaalde malen zijn gezin een langen tijd verlaten. Hij stond in be trekkingen tot een te Parijs levende vreemdelinge, en daar hij bij zijn ver trek een som van 60,000 francs mede- nam, denkt men dat hij is vermoord. Millerand als ruiter. De „Hannoversche Courier” ver neemt uit Parijs de volgende anecdote, die over den minister van oorlog wordt vermeld Reeds enkele maanden koesterde Millerand den stillen wensch om de legermanoeuvres te paard te kunnen Tante sprong dadelijk toe. Jette nam haar den ketel af, en Marie hield jammerend de verbrande linkerhand in de hoogte, die bedekt werd door groote blaren. „Arm kind!” riep tante Rika, „ga maar dadelijk naar tante Trina, die is precies een dokter, die weet voorzoo iets wel raad, maar ik zal je ook een beetje helpen.’’ Er werden gewreven aardappelen op de hand gelegd, dat koelde af en verzachtte. „Er is hier nog zooveel te doen, Tante.” „Het werk zullen wy wel alleen doen, Marietje, je kunt nu toch niet meer aanpakken. Doe deze doek om je *hand.” Toen ging Marie met een vreemd gevoel van beklemming naar den Beermanshof. Het was nu de eerste keer, dat zij daar alleen heen ging. De honden ken den *haar reeds en kwamen kwispel staartend nader, zij leunde echtereen oogenblik tegen .het openstaande hek en keek eens in het rond. Het viel haar nu eerst in, dat haar lieve moeder hier geboren was en hier vandaan ontvlucht. Hoe had zij dat kunnen doen Onder deze oude eiken, die pas met geelachtig groen prijkten,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1