"a Najaarsmantels, \W)ül\G VAK DEN GEMKENTEBAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 400® Staats-loterij Rechtszaken. LAND- en TUINBOUW. Laatste Herichten Groote Herfat-Expositie Costumes-tailleur D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ef reet cnhan del te Amsterdam Enoeland. Nauwelijks hebben de bladen be schreven, in hoe beklagenswaardigen toestand mevröuw Leigh, raeer dood dan levend, uit de gevangenis te Du blin, waar zij 44 dagen geweigerd had te eten en do kunstmatige voeding op haar was toegepast, waa ontslagen of zij moeten molden, dat mevrouw Leigh heeft gezegd, dat, als juffrouw Evans, die mot haar wegens brand stichting in den schouwburg tot vijf jaar gevangenis is veroordoeld, niet op stel en sprong in vrijheid wordt gesteld, zij, mevrouw Leigh, aan het hoofd van oen stoet naar de gevan genis zal trekken, metoverwinning of de dood tot leus. Amerika. Auto-Bandieten in New-York. Een nieuwe brutale diefstal is ge ploegd te New-York. In hot westelijke gedeelte dor stad hebben twee ban dieten in een auto een kaaskoopman aangehouden en overmeesterd. Zij maakten zich meester van een zak met 5000 die de bestolene, John Pop per, naar de Bank ging brengen. De bandieten vuurden op een politie-agent die hen wilde arrestooren. Do menigte stond zoo dicht op oengehoopt, dat de politie niet durfde schieten op de bandieten. Het tarief. De Antwerpsche correspondent van het Hbld. schrijft Aan den hoer J. Davignon, minis ter van Buitenlandsche Zaken, heeft de Antwerpsche Kamer van Koophan del nogmaals dringend verzocht protest aan te teekenen tegen do aanzienlijke en voor Belgische industrieele belan gen zeer schadelijke vermeerderingen, voorzien door het ontwerp tot her ziening van het Nederlandsche tarief. Onlangs, zoo schrijft zij in haar brief aan den minister, werden in do Neder landsche Tweedo Kamer door de pro- tectionische groop pogingen gedaan, om de baksteenen van vreemd (d. i. Belgisch) fabricaat te belasten. De Kamer van koophandel is derhalve van meenidg, dat er van Belgische zijde spoedig dient gehandeld te wor den. „Hot nieuwe gevaar, dat opdoemt voor onze economische betrekkingen, is groot vermits er sprake is den Bel gischen baksteen te belasten met fr. 4.50 por 1000, zijnde meer dan het derde, of ongeveer 35 pCt. van de waarde der koopsom. Moest dergelijke belasting worden toegepast het ware spoedig gedaan mot den uitvoer van Belgische producten naar Holland, vaar onze nijverheid oen uitgestrekte on gunstigemarkt vindt, niettegen staande de concurentie van de Holland- scho baksteennijverheid." De Koophandelakamer rekent der halve op de tu8.schenkom.st der Regee ring ter vrijwaring van do groote Belgische belangen, die hier op spel staan, en zij hoopt dan ook, dat de Belgisoho vertegenwoordiger bij de Nederlandsche regeering erin moge slagen het gevaar af te wenden, dat onze bakBteennijverheid bedreigt. De derde onderzeeboot, welke voor het departement van Marine aan do Koninklyke Maatschappy De Schelde gebouwd is, heeft op de reed© proef- govaren on in binnenwater duikproe- von gedaan, terwijl deze week langs de gemeten mijl boven en onder water gevaren wordt. Vrijdag 20 September 1912. (Vervolg). Aan de orde: Het voorstel tot overschrijving van eenige perceelen land ten name van het van Iterson-Ziokenhuis. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. De V o o r z i 11 e rIk geef thans ^J>et woord aan den heer Kolijn, als ^Ripporteur van do commissie die be last is geweest met het geven van inlichtingen aan den raadsman van de gemeente contra de afdeeling Gouda van de Hollandscho Maatschappij van Landbouw. De heer K o 1 ij n M. de V. In verband met de vraag van don heer Knuttel, in de vorige raadszitting ge daan, naar aanleiding van een inge komen stuk van de afdeeling Gouda on Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, heeft de Commissie van Advies de eer het vol gende mede te deelen Het Bestuur der Afdeeling Gouda en Omstreken van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw heeft gemeend eenige mededeelingen te pioeten doen inzake den uitslag van het proces met de Gemeente Gouda althans zoo heet het daar. Wat zin zulks heeft begrijpt de Commissie niet. Zulks is dan ook door genoemd Bostuur niet gedaan. Niet eene reden ia daarvoor. Wat wel in die mede deelingen voorkomt is dit, „dat het Bestuur verre van zich werpt de be schuldiging tegen het gevoerde beleid door de Commissie ingebracht en neer gelegd in het rapport." Zeer zeker is door het Bestuur daartoe een po ging gedaan, of het er echter in ge slaagd is, mag betwijfeld worden. Algemeenheden, waarvan deze mede deelingen een groot getuigenis afleg gen, helpen natuurlijk niot tot weg neming van wat men ontkent. Ook niet directe of meer bedekte ironischo opmerkingen over de positie van leden der Commissie. Daarmede teekent men alleen zich zelf, maar wordt do zaak niet mede gediend. Ook niet, wanneer klakkeloos wordt gezegd„dit proces is alleen een ge volg geweest van de herhaaldelijke lasterlijke aanvallen in den Raad op onze Afdeeling en haar beheer gedaan"'. Voor zoover der Commissie bekend, is dit laatste niet het geval, (zonder sterkere woorden te gebruiken) en alweer kan gezegd dat zulks toch werkelijk niet is een weerlegging van hot rapport, veeleer een omloop zon der eenige betaekenis voor de zaak waar het op aan komt. Ja, het tegendeel kan worden ge concludeerd, als n.l. het aangevoerdo de grond zoude zijn voor het te voeren en gevoerde proces Waar het echte^ de Commissie niet te doen is om hatelijkheid of onnoo- dige scherpte, kan van verder ingaan op de algemeenheden gevoegelijk wor den afgezien. De Commissie wil alleen op enkele punten de aandacht vestigen: „Dat do Raad terdege had kunnen weten dat niet de Kas in gijn geheel maar slechts een gedeelte beschikbaar zoude gestold worden." Het fintwoord der Commissie kan moeielijk anders zijn, dan het reeds in het rapport vermoldo. Dat het be stuur er zich afmaakt met te zeggen dat: „Indien er dus Raadsleden waren, die in de meening verkeerden dat alles anders zou gebeuren, dan komt dit omdat zij niet kennis namen van wat openlijk en in tegenwoordigheid der Gemeentelijke Autoriteiten was ge zegd," dan kan daarop slechts één af doend antwoord gegeven worden n.l. dit: dat de Raad alleen kan afgaan op oen aanvraag inkomend en in zijne vergadering behandeld en ten andere dat het aanwezig -zijn op eenige ver gadering zonder mandaat, niet kan dienen als motief voor beroep. Zelfs niot als het geldt de aanwezigheid van den Voorzitter van dezen Raad of de Wethouders zonder eenig man daat. Nog eens zij het uitdrukkelijk herhaald, ook nu, dat goede trouw voorstond, en een beslissing heeft doen nemen als is geschied. Achteraf bezien, zeker (wie zal het ontkennen), had de Raad meerdere zekerheid moeten er langen. Edoch, het is niet gebeurd. Maar nu de andere zijde. Waarom is met geen enkel woord verweer gegeven, inzake de mededooling van den Voor zitter der Afdeeling aan het lid van den Raad den hoer van Eijk? was dat niet duidelijk genoeg De Com missie is volgens de mededeelingen gaan snuffelen in de jaren 18601894, en zonder eenig vorder bewijs heet het dan„hierbij zyn zij de kluts geheel kwijt geraakten verder „onbegrijpelijk do medewerking van een onzer leden" (n.l. van de Com missie). Hoe naïef. NeeD, geen enkel woord kan do Commissie terug nemen, waar het geldt het kennis dragen van de manier waarop men is ingegaan op de deelneming in het bewuste fonds. De Commissie heeft dan ook gezegd in het rapport dat het niet aangaat op de gedane wijze beslag te leggen op de geldon der Gemeente. Men denke het zich in. Dat geld wat gevraagd werd, waren gelden der ge meenschap. En als men nu toch wer kelijk 4 maanden na afloop eener ge houden Tentoonstelling f 2036, zegge twee duizend zes en dertig gulden, in kas hoeft, is er dan nog oorzaak om van de Gemeente te vra- fen f 448,zoodat men binnen zeer orten tyd na afloop van alles op nieuw beschikt over bijna f2500, Dat bezwaar is dan ook zoo sterk gevoeld hier in dezen Raad dat met overgroote meerderheid, n.^ door 13 leden geweigerd is over te gaan tot inwilliging van bet verzoek van de Afdeeling Gouda en Omstreken van de Hollandsche Maatschappy van Land bouw. Hoe kan men na zoo'n korten tijd over zoo een groote som beschik ken? is dat niet de vrucht der ge houden Tentoonstelling? Die het an ders verklaren kan, doe het. De enorme stijging van het ledental zegt niets beweerde het Bestuur, o, npen won derlijk, nog eens, al te naïef Volgens het Bestuur moet dat heel anders verklaard worden? Hoe dan? „Wel, de contributies der nieuwe leden zijn voor ons zegt het Bestuur, even als die der oude leden." Zeker wel M. H., dat kan moeielijk anders, want na de Tentoonstelling bestaat immers alleen een Afdeeling en geen Com missie meer! I)at verklaart dan de positie der Afdeeling. Ieder weet nu voldoende hot raadselen er ,'s dus geen sprake meer van een raadsel De Commissie meent met billijkheid te mogen vasthouden aan het in rap port vermelde. Op geen enkel punt is met bewijs verweer geboden althans niet zóó, dat men zich heeft kunnen vrij maken van het door de Commissie beweerde en aangetoonde. Resumeerende meent de Commissie aldus te mogen constateeren Dat het niet de bedoeling is geweest, (ook niet mag zijn) noodeloos te prik kelen. Vervolgens aangetoond te heb ben dat loyaliteit in dezen van de zijde der Afdeeling op zijn plaats ware geweest, tegenover de financiën der f gemeente Gouda. Allerminst persoon lijkheden direct of indirect hier pas of plaats geven. Besluit niet verder op deze zaak in te gaan, met den welgemoenden raad wél toe te zien bij voorkomende aan vragen, opdat eventueel worde voor komen onaangenaamheden, welke niet bevorderlijk zijn voor een goede en bogoerde protectie. H. J. NEDERHORST. A. J. IJSSELSTIJN Az. J. L. VAN EIJK. P. J. KOLIJN. De Jieer Jongenburger: M.d. V. Het zij mij vergund naar aanleiding van dit rapport iets in het midden te brengen en dank ik de commissie zeer dat zij mij en -anderen in de ge legenheid hebben gesteld vooraf konnis te nemen van het rapport, al is liet my wat laat in handen gekomen. Ik ontving het eerst hedenmorgen. Dat laat-zijn heeft mij doen verklaren, dat ik don indruk kroeg hoe is het nu? Zit de comüiissio nu met de handen in het haar om oen dergelijk verslag voor te leggen, dat absoluut niet is eene wederlegging tegén de afdeeling Gouda van do Hollandsche Maat schappij vah Landbouw. M. d. V. Toen do heer Knuttel in de vorige vergade ring vroeg of de commissie zich kon neerleggen by .de missive van de af deeling van de H. M. v. L. heeft de commissie neon gezegd en dat zij zou komen met een nader rapport. Nu vraag ik aan de heeren van de com missie of men dit rapport moet be schouwen als eene nadere uiteenzet ting? Ik had verwacht dat er eenige, toenadering zou gekomen zijn, dat men elkander zou hebbon gewaardeerd, dat men de verschilpunten tot elkaar zou hebbefi gebracht, dat men op kleine foutjes zou hebben gewezen en dat het belang van de gemeente op den voorgrond zou gesteld zijn. Nu mag de commissie zeggen dat het hare bedoeling niet is geweest om te prik kelen, maar waar zij in een vorig verslag zoodanig geprikkeld heeft, spijt bet mij M. d. V. dat zij die prikkeling niet heeft teruggenomen. Toen het eersle rapport verscheen, moet ik erkennen dat ik paf stond en toen de commissie ons hier ver schillende zaken ter oore bracht, heb ik gezegd, het is goed dat die dingen gezegd worden en dat het hoog tijd wördt- dat de gemeente er van in kennis wordt gesteld. Wij waren niet bevoogd er op in te gaan, want wij kenden het rapport niet. Na verloop van deze zaak en na kennisname van het rapport is mij een licht opgegaan. Was er wel eenig vermoeden M. d. V. dat de tentoonstelling afzonderlijk zou worden geadministreerd, was bij het besluit eenige gedachte dienaan gaande, neen veeleer blijkt het tegen overgestelde. Wij lezen daartegenover dat door het bestuur van de afd. Gouda van de H. M. v. L. eene ver gadering gehouden werd in tegen woordigheid van den burgemeester, wethouders en leden van den raad, on dat daar duidelijk uiteengezet is dat de tentoonstelling afzonderlijk gead ministreerd zou worden en dat de kas van de afdeeling f2000.— zou bij dragen. Hoe kunnen de heeren dan in het rapport zeggen „Was er eenigs- zins vermoeden enz" Wanneer de afdeeling gezegd had, wij hebben f3000.— in kas en stellen f2000.disponibel voor de tentoon stelling. dan hadden wij dit aanvaard, wij hadden dit allen geaccepteerd. Dan komt ten derde de kwestie, dat een ieder die niet in de zaken ingewyd is, vermoed heeft dat er een aantal nieuwe leden bijgekomen was die de contribution gestort hadden in de kas der afdeeling. Dit blijkt niet zoo. De afdeeling moet voor ieder lid f 1.90 afdragen aan het Hoofdbestuur, een klein gedeelte komt dus in den zak van do afdeeling. Dit had in het rapport moeten voorkomen. Wij moe ten de zaken van alle kanten Jcannen bezien, wij moeten als fceeken een goedo beschouwing daarover kannen krijgen. Dan spreekt men ook over do kas der afdeeling na de tentoonstelling. Men zegt dat de kas toen f2036. bedroeg en heeft de commissie verge ten dat van het bedrag nog ruim f 500. betaald moesten worden voor huur vau het land, ergo bleef er pl.m. 1400 over, dit geeft ook wel degelijk een groot Verschil. Het ergste feit vind ik waar de com missie spreekt van het nazien van de boeken. Als men daar niets van weet, zegt men dat niet. De afdeeling van den Landbouw heeft ons wel degelijk ingelicht. Waarom heeft [de commissie dit dan in het rapport opgenomen, het heeft met deze zaak niets te maken en dit moest een andere kijk op de zaken geven, zooals de commissie het in haar rapport heeft medegedeeld. Het spyi mij dat de commissie in haar laatste schrijven zegt dat het hare bedoeling niet is geweest prikkel baar, te zijn. Wat is de reden geweest van de commissie dat zy tot ons is gekomen met een rapport, dit is in deze ver gadering niet gevraagd geworden. De commissie is alleen belast geworden den verdediger van do gemeente be hulpzaam te zijn. De commissie is tot ons gekomen met een rapport dat pakkend en scherp Was. Een zakelijk antwoord van do afdeeling Gouda wordt m.i. voor 80% weggenomen en had de commissie uitdrukkingen als onbehoorlijkoneerlijkmisleidend moeten weglaten. Wanneer do com missie deze woorden niet had gebe zigd had deze zaak wellicht niet zoo een onaangenaam verloop gehad. Dit heb ik alleen in het midden willen brengen M. de V. om te voor komen dat de afdeeling Gouda van de H. M. v. L. in een hoek wordt geschopt. De afdeeling heeft in de laatste jaren met haren voorzitter ook in het belang van onze stad en hare omgeving voel gedaan. Werkelijk M. de V. de afdeeling heeft zich de laatste jaron verdienstelijk gemaakt en daarom is het niot prettig dat de commissie een dergelijk rapport de woreld instuurt om do afdeeling een hak te zotten. Het moge zoo zijn dat de kas van de afdeeling zoodanig was als voorgesteld is, maar daar staat tegenover dat er toch moer menschen in het waarborgfondsboek geteekend hebben. De scherpte van de Commissie had gevoegelijk achterwege kunnen blijven. (Slot volgt.) Brand Infanteriekazerne Haarlem. Gisteravond half acht brak door onbekende oorzaak brand uit in de zoogenaamde rust- en deponeerkamer van de Infanteriekazerne aan de Niefiwe Gracht te Haarlem, welke kamer altijd na vijf uur gesloten is. Het vuur verspreidde zich van daar zoo snel, dat weldra de geheele zuide lijke vleugel was aangetast. De brand weer was weldra aanwezig en liet, wat in jaren niet geboürd is, de brand klok van de Groote Kerk luiden-, om al het beschikbare materieel met be diening, die anders niet gerequireerd wordt op te roepen. Welhaast werd uit naar schatting dertig slangen water gegeven. Hoewel het oude gebouw zeer fel brandde was er dan ook weldra geen gevaar meer voor overslaan der vlam men naar de andere gebouwen. Maar de zuidelijke vleugel brandde geheel nit. Het was een merkwaardig moment toen 2000 patronen, waaronder wacht en revolverpatronen achter elkaar ont ploften als tirailleurvuur. Omstreeks 9 uur was de brandweer het vuur meester. Was er wind ge weest, dan zou allicht de gansche kazerne verloren zijn geraakt. Ook is de schade groot. Voor de bewoners der kazerne, thans slechts circa 400 in getal, is geon oogenblik gevaar geweest. Nader wordt door het Hbld. geseind: Ook de westelijke vleugel is uitge brand. Men zegt dat het vuur aange komen zou zijn in de cantine, vlak bij de rust- en deponeerkamer. Deze cantine, met daarboven kleed- en rust kamer der comp. van het 3e bat., de rustkamer van den staf van 't regiment, 4 logieskamers der 4e comp. 3e bat. zijn uitgebrand. Het aantal patronen dat ontbrandde, wordt vah andere zijde als achtduizend opgegeven. Ook de mu- ziekinstrumen ten verbrandden. Civiele en militaire autoriteiten waren ter plaatse. De brand werd zelfs in Amsterdam gezien. Dokterstarieven. Men meldt d.d. 21 Sept. uit Deven ter aan „De Tijd-1. De geneesheeren alhier, die tot na toe zich byna allen tevreden stelden mot een uniform minimum-tarief van van f0.75 tot f 1 per visite, hebben ons nu een geheel nieuw tarief voor gelegd, waarin de patiënten naar ge lang van hun inkomen in 5 klassen verdeeld worden en waarin onder scheid gemaakt wordt lo. tnsschaa visites aan N't huis der patiënten"^ tijdens het spreekuur bij de doctoren aan huis 2o. met den afstand tusschen het huis des geneesheörs en dat van ~- den zieke; 3o. met den tijd van con sult, die verdeeld wordt in dag, avond na zessen ep nacht na elf 8 uur. Eindelijk 4o. moet men voorspoed visites, visites op een bijzonder aan geduid uur en op Zondag nogmaals extra betalen. De 5 klassenu of graden van ge goedheid zijn lo. boven f 6000 ber jaar inkomen 2o. f 3000—f 6000§o. f 2000—f 3000 4o. f 1200—f 2000; 5o. onder de f 1200. Visites aan huis zullen resp. be rekend worden ad f 2, f 1.50, f 1.25 f 1, f 0,75 en visites op 't spreekuur f 1.50, f 1, f l, f 0.75 en f0.75. Buiten 't spreekuur, doch wel aan huisdes geneesheers alles dubbel, visites in consult mot een anderen geneesheer driedubbel. 's Avonds geldt het dubbele, 's nachts eenvoudig het drievoudig tarief. Het beste protest als er ook tegen deze flnke verhooging van tarief ge protesteerd moet worden zal een voudig zijn niet ziek te worden. Een "verpleegde vermist. Sedert Zondagmiddag wordt een patiënt van het Rijkskrankzinnigen gesticht te Medemblik vermisthij was opgenomen in do gezinsverpleging ten huize van den heer J. van den Bosch. Vermoedelijk is hij per rijwiel ontvlucht. Alle nasporingen waren töt heden vruchteloos. Nader is gebleken, dat hij te Medemblik iemand voor eenige horloges, kottingon enz. heeft opgelicht. Geneeskunst als toegift bij schoenen Een schoenenzaak te Leipzig, di grof reclame maakt is op het denk beeld gekomen den koopers bij hun schoenen een geneeskundig advies toe te geven. En een dokter is zelfs be reid gevonden in die zaak een spreek uur te houden. Het Elirengericht van de provincie Brandenburg, waar de dokter eigenlijk woont, vond zulk een optreden minder aanbevelenswaardig, en veroordeelde het twoebeenige toe- gift-artikel tot een berisping en 600 mark boete. (Münch. med. Wochenschr.) *jj| Een onervaren wielwijder trof't Zon dag slecht op den Rijnerwoldschen weg. Hij had het ongeluk een vrouw aan te rijden, maar deze vertegen woordigster van het zwakke geslacht «ranselde daarop den misdadiger (een stevigen boerenkerel) zoodanig af en ging hem daarna zoo verwoed met een schaar te lijf, dat voorbijgangers moei ten tusschenbeide komen om hem nit haar handen te bevrijden. In een onzer Noordhollandsche ste den is iemand belast met het ontste ken van straatlantaars, die recht meent te hebben op een erfenis en daardoor lijdt aan hoogheidswaanzin. In de af- geloopen week ging hij zijn werk ver richten in gekleedejas, met lioogea zijtien hoed op, en voorzien vah eee wandelstok. De stumper had natuur lijk nogal bekijk. De staking in de glasindustie. Naar de „Schied. Cfc". verneemt 290 thans voor Schiedamsche firma's reed* 12 wagons fleaschen nit Duitschland aangevoerd. Aan de Duifcsche fabrieken wordt met kracht gewerkt om de groo te bestellingen uit Holland gartg**® te leveren. De zendingen zullen ooor elkander blijven opvolgon, waardoor de distillateurs in de gelegenheid zul len zijn althans de hnn gedane besta lingen uit te voeren. Een vriendelijke ontvangst. De 'nieuwbenoemde burgemeester van Berchem, de heer W. Keijzor» zond aan de Tel. een schrijven, waarin hij het bericht omtrent zyn ontvang** in zijn nieuwe gemeente tegenspreekt Door de zedenpolitie te Rotterdam zijn gearresteerd en naar het huis vatt bewaring overgebracht R. F. L. H-» by genaamd Dolf de Worstelaar, diens huisvrouw R. M., woriende Mau- ritsstraat 98, wegens koppelarij. En kele minderjarige meisjes woonden by hem in en andere meisjes van de rol- schaatsenbaan werden daarheen ge lokt. Het vermiste kind. Men schrijft ons uit Lemmer Nog 3teeds verkeert men hier in onzekerheid aangaande het sedert Zon dag 15 dezer alhier verdwenen 4-iarig dochtertje van den arbeider Zijlstra. Een politiehond van den heer Dijkstra, van Heerenveen, volg4e Zaterdag de zelfde route en wees dezelfde plaats aan waar het kind vermoedelijk in zee zal zijn verdronken als de hond van den heer Ankema, van Sneek, Donderdag had aangewezen Maar hoe men daar in den omtrek ook om het kind vischt, er is geen spoor van te vinden. Allerlei verhaleh aangaande de verdwijning van het kind doen hier de ründe, maar als onze politie op deze verhalen ingaat en een onderzoek instelt, blijkt haar steeds de onjuistheid daarvan. Vpor de beklagenswaardige ouders is het echter te hopen dat er spoedig licht in deze zaak komt. Een komeet? Uit Rosmalen wordt aan de 's-H. Ct. gemeld. Zondagayónd omstreeks kwart over tien zagen we aan den oostelijken he mel op een hoogte van ongeveer 40 gr. een prachtige, helderlichtende ko meet verschijnen, met een langen naar het Z.O. gerichten staart. Wat ons 't meest opviel was het intens heldere licht, zoowel van de ster zelf als van den staart. Oogenschijnlijk slechts lang zaam nam zij haar richting naar het Noorden, waar zij op gelijke hoogte plotseling verdween, na eerst nog bij zonder helder op te lichten. Het prach tige natuurverschijnselen duurde on geveer een minuut. GOUDA, 25 September 1912. Gisterenavond had in de „Róunie" de Algemeene Vergadering van de Vereeniging ude Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken" plaats, die door eeu 17-tal leden bezocht was. Na voor lezing en goedkeuring der Notulen werd de Begrooting van Inkomsten en Uitgaven voor 1913 ter tafel ge bracht en goedgekeurd tot een totaal bedrag van f 27065.50. Onder de posten die de aandacht verdienen komen voor Subsidie van het Rijk f 13000. „de Provincie - 3600. Gemeente - 6000.— Contributies en Bijdragen - 600. Schoolgelden 600. Tractementen f 12106.66 Premie voor het pension- neeren personeel - 1331. Rente en aflossing - 6000. Onderhoud gebouwen- 1000. Leermiddelen, Materialen - 5000. en Schoolbehoeften - 5000. Tot leden der Commissie voor het nazien der rekening en verantwoor ding oyer het loopende dienstjaar werden benoemd de hh.A. H. Teepe, H. N. Valckeniet de Greeve en A. J. J. Vos, terwijl de aftredende Bestuurs leden, de Heeren R. L. Martens, P. D. Muijlwijk en W. G. T. C. M. Gol bij acclamatie herbenoemd werden. Na rondvraag werd hierop de Ver gadering door den Voorzitter gesloten. Blijkens achterstaande advertentie is de Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit" aan de Hoogstraat Vrydagavond a. s. ten dienste gesteld van het Leger des Heils. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat toegangskaarten voor deze voorstelling niet verkrijgbaar zijn aan het loket, doch uitsluitend by den Bevelvoerend Officier van het Leger des Heils, Zeugstraat 54, tot Vrijdag middag 4 uur. Door de Weerbaarheids vereeniging „Burgerplicht" alhier zal op Zondag 29 September 1912, een schietwedstrijd worden gehouden op het Schietterrein aan den Rotterdamschen Dijk. De wedstrijd zal bestaan uit: A. Peraoneele Wedstrijd voor de Leden der Vereeniging welke voldaan hebben aan Artikel 11 van het Re galement. B. Wedstrijd Vrije Baan 3 schoten. C. Wedstryd Vrye Baan rnarga- geweer, serie van 5 schoten afstand 25 Meter. D. Eere-Wedstrijd op^ vertoon van 3 vrije baankaarten van minstens 48 punten. De banen B, C en D zijn open gesteld voor iedereen. De uitreiking der pryzen zal plaats h®éf)èn op 29 September ten 8ty» uur, op de bovenzaal van het Café Het Schaakbord aan den Kleiweg. Hedenmorgen werd de heer F. Her man Fzn., lid van den gemeenteraad, terwijl hij op de Zeugstraat wandelde, plotseling onwel. Evenwel kon hij zich even later met behulp van anderen, te voet huiswaarts begeven. Daar werd de hulp ingeroepen van Dr. P. J. A. Levedag, die constateerde dat de toestand van den heer Herman volstrekt geen zorg behoefde te baren. Na eenige rust zal de gezondheids toestand wel weder normaal zijn. Bij de heden ten bureele van den garnizoens-commandant gehouden aanbesteding van aardappelen, ten behoeve der soldatenmenages van het garnizoen alhier gedurende het tijd vak van 1 Nov. 1912 tot en met 30 Juni 1913, was ingekomen 1 biljet van W. Kreeuwen alhier voor f 2.63 per H.L. Aan dezen zal de levering voor- loopig worden opgedragen. Vervroegde Winkelsluiting. Naar ons wordt medegedeeld zullen op de morgenavond door do Goudsche Winkoliersver. te houden buitengew. vergadering, waar Mr. Schürmann uit Rotterdam zal spreken vóór „Ver vroegde Winkelsluiting, ook eenige tegenstanders aanwezig zijn om met den spreker te debatteeren. Solser en Hesse. Men verzoekt ons nog even de aan dacht te vestigen op de Vrydagavond in de Sociëteit „Ons Genoegen" door het gezelschap Solser en Hesse op, te voeren 'Amsterdamsche schets „Ga je mee de Erfenis deelen van Oome Hein waarbij een groot orkest onder leiding van Gerrit Van Weezei, zich zal doen hooren. De opvoering heeft in andere steden een enorm succes Wie zich oen avond ontspannen wil door eens smakelijk te lachen, die vindt daarvoor Vrijdagavond oen uit stekende gelegenheid in „Ons Ge noegen". Berenleiders. Een schouwspel, herinnerend aan jaren terug, vertoonde zich heden middag op de Markt. Daar waren een tweetal mannen en een vrouw, zui delijke typen, die drie beren en oen aapje aan touwen rondleidden en lieten dansen op de maat van hun eentonig gezang en tamboerijn-gerinkel. De beosten waren volkomen tam en lieten met zich sollen zooals de ge leiders dat goed dachten. Do jeugd, profiteerend van den vrijen Woensdagmiddag, was in massa op de Markt aanwezig en volgde het berentroepje overal waarheen het zich begaf om zijn kunsten te vertoonen. Schoonhoven. Bij beschikking van den minister van justitie is met ingang van 1 October 1912 benoemd tot conciërge bij het kantongerecht, in tijdelijkën dienst H. Teters, ge meente-veldwachter van de gemeente Lopik, Jaarsveld en Willige Langerak. Waddinxveen. De uitslag der gis teren gehouden loting voor de Natio nale Militie is als volgt: 1. P. van Eeuwen 2. W. Moons 3. M. A. M. Verzijden 4. H. v. d. Water; 6. J. Vis 6. C. de Ruiter7. O. Man tel 8. C. M. Koot9. J. Teeler10. A. van Prooijen 11. M. A. v. d. Berg 12. C. Kom 13. C. B. Herbert14. J. Visser 15. A. Zijdeman 16. C. Tol 17. P. Mantel; 18." M. Voskniken 19. J. Verkade 20. G. Oudijk 21. A. van Ringelenstein 22. C. H. Snoek 23. T. van Leeuwen. vliegenier op zijn tocht over Utrecht van de straat af gevolgd. Er was in in langen tijd geen machine boven Utrecht geweest. („Utr. Dbld.") Luchtvaart. Zondagavond omstreeks zes uur werd boven Utrecht een vliegmachine gezien, vermoedelijk de machine van Van Meel, militair-vliegenier, die de laatste dagen herhaaldelijk van uit het vliegkamp te Soesterberg opstijgt. De vliegenier maakte een breede vlucht rondom den Dom, op zéér groote hoogte, een 5 k 600 meter. Toen hij, na dezen kring beschreven te hebbenj in de richting Soesterberg verdween, had de machine blykbaar met krach- tigen bovenwind te kampen. Zy slin gerde min of meer, en helde vaak sterk naar óénen kant over. De vlie genier had toen eenige moeite om tegen den wind op te komen. De lucht was zéér helder men kon den bestuurder duidelijk tusschen de twee dekken zien zitten. Honderden menschen hebben den 5de KI. Trekking v. Woensdag 25 Sept. No. 16549 f 25.000. 3460, 6861, 11618 en 13365 ieder f 1000. 762, 3369, 17456 en 18864 ieder f 400. 7097, 7713, 15367, 17304 en 19881 ieder f 200. 257,779,2974, 4650,9047,9327, 10676, 12032, 14725 en 15343 ieder f 100. Pryzen van f 70. 288 365 98 408 00B 866 1068 1109 43 1911 1309 1490 1577 2106 2218 62 9325 60 2607 00 2775 90 9336 2854 3191 3973 3800 35 60 96 8423 46 U8 3601 96 3617 38 3807 4017 27 86 41 65 4117 4935 4314 65 4732 4807 48 66 4908 6006 5110 79 580680 88 90 99 546l 6602 5005 6001 96 6908 28 71 6801 45 6599 28 6312 6814 48 6008 96 7942 51 81 7QK) 40 7760 7066 98 8Ü87 8642 8454 78 8545 8854 8748 8008 9128 0904 9642 52 0414 0510 18 48 8711 88 0020 10021 90 10164 10991 10414 48 72 10664 70 10800 10816 60 11098 11110 18 38 36 11221 98 11878 11489 11509 90 99 69 79 02 11601 11733 00 70 11650 11981 12085 42 19181 19900 54 19841 12429 12686 12838 12731 12H20 68 19046 18141 61 66 18610 96 91 18722 14026 82 14146 88 14229 14846 14400 14526 14635 14721 96 97 14840 16000 47 90 15112 15265 16801 65 15484 43 46 15597 15606 16072 10006 73 16118 10994 87 16810 16464 96 18666 04 10067 87 10808 16078 17068 80 17117 11818 87 61 64 82 17416 51 17546 72 17640 17785 17849 94 17924 18011 18167 18274 18595 18754 18829 41 45 87 18044 82 19054 86 19150 1964S 60 10461 19651 90 19746 19056 20071 20151 900B5 58 20845 98 20615 92 90012 RECHTBANK TE ROTTERDAM- De 24-jarige timmerman P. v. L., van Gouda, bekende den 4den Augus tus dronken te zijn geweest en zich te hebben verzet tegen den hoofd agent van politie J. F. L. Negrijn en een anderen agent, die hem in 't be lang van de openbare orde wilden overbrengen. Getuige Negrijn verklaarde, dat bokl. niet lastig is, als hij maar niets heeft gedronken. Hij drinkt echter nog al eens te veel en dan is er geen huis met hem te houden. Zoo ook den 4den Augustus, toen bekl. beschonken was. Hij liep opzettelijk tegen iedereen aan, enz. Toon de agenten hem aangrepen om hem over te brengen, was hij op den grond gaan liggen en had zich rukkend en trappend verzet. Tor zake van wederspannigheid eischte het O. M. één maand gevan genisstraf. Den 23sten Juli werd de brigadier der ryksveldwacht J. A. Wempe, te Schoonhoven, gewaarschuwd, dat eenige personen te Ammerstol den boel op stelten zetten". Hij was er heen gegaan en vond drie personen op een afgesloten terrein, klaarblijkelijk met het doel het hun werkgever, die zich op dat terrein bevond, lastig te maken. Wempe sommeerde hen van het terrein te komen, had er hen op gewezen, dat een bordje „Verboden toegang" aangaf, dat zij zich daar niet mochten bevinden, en had hen willen overbrengen. In het eerst gin gen zij mee, doch op het oogenblik dat de brigadier den niet-verschenen A. M. A. S. wilde insluiten, had deze zich verzet door rukken en trappen. Aldus verklaarde getuige Wempe. Ter zake van wederspannigheid eischte bet O. M. één maand gevan genisstraf. De niet verschenen bekl. H. W., van Schooq&oven, 22 jaar, sjouwer van beroep, zou den lOden Augustus in een café te Schoonhoven zonder eenige reden H. Koehoorn op den grond ge worpen en tegen de borst getrapt heb ben. Aldus verklaarde getuige Koe hoorn. Een tweede getuige had wel gezien, dat bekl. op den grond wierp maar had hem niet zien trappen. Ter zake mishandeling bij recidive eischte het O. M. drie maanden ge vangenisstraf. Bekl. is reeds 12 maal veroordeeld. Uitspraken 1 October. De rechtbank heeft veroordeeld J. J. v. H. te Zevenhuizen, wegens mishandeling, tot een maand gevan genisstraf. D. B., 38 jaar, broodbakker te Schoonhoven, ter zake van eenvoudige beleediging, tot f 6 boete subs. 5 dagen hechtenis. Ome Geïllustreerde Weekbladen. No. 3 van hot Algemeen Nederlandsch Sportblad heeft als voorplaat de na tionale zeilwedstrijden te Hillegersberg en bevat verder foto's van deze wed strijden, de voetbalwedstrijden om den Zilveren Bal, het jubileum van R. A.P., wherry-zeilen op den Amstel, Tnrndag te Rotterdam, de auto-wedstrijd Am sterdam—Saint Sebastian, het portret van en bijschrift over John Coucke enz.; en artikels van E. de Herder over Lichamelijke Opvoeding, Cricket herinneringen van J. C. Schroder, over Voetbal van Meeram Terwogt, over Zwemmen en Waterpolo van A. Tordoir, No. 2 van Jan Feith's Sportbrieven aan mijn zoon, Korfbal enz. gm In een bijlage is weder het laatste nieuws op allerlei sportgebied van Zondag vervat. Toelatingsexamen Rijksfcuinbouwwin- torschool te Aalsmeer. Geslaagd zijn A. van der Boon, Woubrugge, M. J. Dirksen, Alkmaar, L. A. Eringa on C. do Groot, Amsterdam, D. Hansen Aalsmeer, H. ter Hart, Amsterdam, A. Heeren, Aalsmeer, J„ Jansen, Am sterdam, J. Jansen Miggels, Nijmegen, w aegei B. C. Jongejan, Nieuw-Vennep, E. J. Kroon, Haarlem, B. van Ommen, De venter, H. W. Siebol, Amsterdam, M. Ch. Spoel, Buiksloot, J. B. Stark, Amsterdam, M. Voenstra, Oude-We- tering, T. Verbeek, Sloten N.-H. Afgewezen 5 candidaten. De spoorwegstaking. Perpiünan, 23 Sept Men seint uit Barcelona dat de Bpoorweg en de brug gen worden bewaakt door militairen tusschen Barcelona en Port-Bon. Te Port-Bon, waar het internationaal sta tion is, is de wacht versterkt. De regimenten van Figueras en Gerae zijn in hnn kazerne opgeroepen. De internationale tunnel tusschen Port- Bon en Cerbirrf wordt scherp bewaakt. Port-Bon, 23 Sept. Een compagnie van de burgerwacht, onder bevel van een oommandant, is gearriveerd. Het station wordt bewaakt. De reservisten die machinist zijn, zijn gemobiliseerd en zijn van Barcelona vertrokken. Italië en Turkye. Konstantinopel, 27 Sept. Naar in goed ingelichte kringen wordt ver zekerd zijn de onderhandelingen over den vrede nog niet definitief afge broken. De Porte overweegt nieuwe tegenvoorstellen te doen. Er loopen hardnekkige geruchten als zou er in het leger een beweging faande zijn tegen het tegenwoordige urksche Kabinet. Een belangryke uitvinding. Men seint uit Berlyn aan deLokal Anzeiger Een belangrijke uitvinding is ver richt door de mijn-inspecteur Wilhelm Heckmann, te Halle. Het betreft een apparaat, dat terzelfder tyd en zonder tusschenpoozen aanwijst de samenstel ling en de Bnelheid van g&s-mengsels. Op ieder oogenblik kan men consta teeren waar zich op verschillende pun ten gas bevindt. De minste onregel matigheid in de atmosfeer in de mijnen wordt aangegeven zoodat men aan stonds op zijn hoede kan zijn. De ongelukken door explosie ontstaan worden op deze wijze gemakkelijk voorkomen. Moordaanslag. Rotterdam. In het Park is heden in bewusteloozen toestand gevonden een jonge man, gekleed in de uniform van de marine-reserve. Hij had een schot in de borst. Uit op hem gevonden papieren bleek hy te zijn J. A. de V. Prins Renó van Parma. Sohawrzan, 24 Sept. De Prins René van Parma, slachtoffer van een auto ongeluk, is stervende. Men wacht het ergste op ieder oogenblik. De familie is by het sterfbed aanwezig. Treinbotsing. Men seint uit Caen aan de bladen Men heeft den machinist van den botsenden trein by Merville in arrest gesteld. der nieuwste modellen e n in de grootste en smaakvolste verscheiden heid. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.6 te Christiansund. laagste stand 760.6 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige meest oostelijke wind, half tot licht bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur, mogelijk nachtvorst. VAN DEN 26 SEPT. 1912. Stattsleenlngen Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Sorie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 6 pet. ld. Onl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 8 pet. Bank - en Cretflet-Inttel- llnjfn Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Qorp. Cert, j v. Gew. Aand. J Kol. (red let instel I. en Cnltnnr Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Üandel-My. O.v.A M(jnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Onderu. Dortsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A, Kon. Ned. My'.totExpI. v. Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. G. v. G. A Scheepvaart Mljen. Ned .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Sponrwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zmd-Italiaan. Spwmrj. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarye. TheLs-Re- gtUirungs-Ges. 4 pet. Vorig. Koer» 80",, 88'/, 61 87"/,, 86», 84 46'/, 103«/„ 8&7,. 687, 213'/, Koon ran hedea. 79"/,, 86'/, 91 837, 2137, 62'/, 62'/, 87% 89'/, 277,. 27'/,, 77'/, 79 192'/, 286 1897, 31 250'/, 112 166 6347, 626 1977, 122 20»/,, 92'/, 4% 12»/, 100'/,, 161'/. 192 317, 261 110»/,, 164'/, 536'/, 20»/, 91'/, 13 87';, 877, 93'/, 93'/, 627, 63"/,a 186'/, 867, 97 36»/, 967, 397,, 474'/. 5 176'/, 5 100'/,, GELDKOERS. Prolongatie 4'/,—4'/, pCt. Amerikanen raat, Petroleum ieta beter, doch atil, Tabakken Inatelooa, Culturen zwak en acil, Rubbera prijs houdend, Mijnen willig, Tramwaarden prijshoudend.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2