ISEL ITS, i a n d e 1; Wffi HLS, BHT No. 11980. 51e Jaargang. IEMAN, eu S VLit en lan c5L r> Sixxzxerxlaxxd.. Buitenlandsch, Nieuws. FEUILLETON HET OFFER. WARENHUIS, Spuislr. Ren Haag 0*~ Alle Luie en llulsh. Artikelen eins Inkt ijl- de BESTE *1 SCHADELIJK Gouda. Vrijdag 27 September 1912. uis, Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. ITieuws- eza. G-o-ULd.ec ezi Verschynt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Bericht. I man A Zn., Gouda. (Wordt vervolgd.) Iw hul* doen rk verlichten. HOLLAND. res: EIT Dï en ïïeeren JA. TOBER 1912, ur, in de Melt- de Markt, ten haastrecht ge- SLAVERNIJ wordt te niet Ight het huls role, moren, x>r en door Is Sunlight voordeelloste louden aan den Kat- uda, groot 64 j de week voor M. Gretser. i gas- en water- kken voorzien. Ie betaling der November 1912. bezichtigen de róór de veiling n 2 tot 4 uur, i tot 11 uur. geeft Notaris louden TJLMMERING, t een ruimen a, aan de Cra- groot 1 Are, moest aankomen’, is eerst te 7 uur hedenavond hier binnongeloopen. Hij werd hier gebracht door officieren en soldaten van de genie. Er zijn slechts weinig reizigers medegokomen. De trein zal morgenochtend weder ver trekken. De spoorwegbeambten in Saragossa besloten morgen in staking te gaan, uit solidariteit mot do stakers in Ca- talonië. f 1.25 /I 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Engeland. Om ijsbergen te verkennen. Londen, 25 Sept. Dr. Coplans, pro fessor aan de Universiteit te Leeds, heeft zich te Bristol ingescheept naar Montreal, aan boord van de Royal Edward, ten einde door middel van een nieuw apparaat dat hij uitvond, in den Atlantischen Oceaan ijsbergen te verkennen. in do kas te verkrijgen, van oven mooi gehalte. Zoo is door tegenstanders dor verzekeringswet o. a. opgericht de Insurance Tax Resistance Society. Rij de oprichting werd medegedeeld, dat volstrekt geen partij bedoelingen had den voorgezeten, doch dat uitsluitend de organisatie tegen deze wet zou werken. Thans komt echter de West minster Gazette met e.en schrijven van den penningmeester der genoemde ver- eeniging voor den dag waaruit dui delijk blijkt, dat de organisatie veel algemeener doel heeft dan is gezegd, namelijk de volledige strijd tegen de regeering. Duidelijk toch staat in dat schrijven, dat juist door de bestrijding van de verzekeringswet do regeering zwak komt te staan, wat haar bijv, bij de tusschentijdsche verkiezingen verschillende zetels kan kosten. Het schrijven dat gericht was aan de werk gevers in Ulster, zegt dan verder, dat wanneer het optreden tegen de ver zekeringswet het gevolg heeft dat het ministerie ,moet aftreden, ook Ulster daarvan do vruchten zal plukken, omdat dan ook Home Rule zal zijn verdwenen. Op grond van deze be langrijke hulp die feitelük aan Ulster wordt bewezen, vraagt de voreeniging geldelijken steun. Alle agitatie tegen een wet heeft dus als eerste grond bestrijding van het ministerie, niet verbetering van do wet. Het is te hopen dat de En- gelsche kiezers genoeg gezond ver stand hebben om de trucs te doorzien. zij zag. Alles ging hier heel anders toe dan in de groote stad. Als die groo- te politieagent Müller niet telkens weer opgedoken was, zou zij haar nood wel vergeten hebben, en even vroolijk ge weest zijn als de anderen. Rumoer en geschreeuw klonken steeds luider in het rond. Twee stoom- draaimolens, een beestenspel, waarvoor een oude beer heen on weer getrok ken werd door een meisje in bonte kleeding, dat hare voorstellingen aan prees, draaiorgels, liedzeszangers bij een zeil waarop moordgeschiedenissen stonden afgebeeld, een poppenkast, oliekoeken, haringen met zure augur ken, honingkoeken en marktschreeu wers van allo soort vermaakten vrou wen en kinderen die in rijen af en aan liepen, terwijl de mannen druk bezig waren hun produkten en vee te verhandelen. Liesbet kocht voor zich en haar vriendin honingkoeken. Lotte knab belde aan een zure augurk. Zij ontmoetten bekenden, die zij be groetten, een vriendin van Lotte gaf deze een arm, en nu gingen zij met haar vieren. Terwijl de varkens afgeladen worden, trok Liesbet haar vriendin uit de druk ke gelagkamer naar de nog leege dans zaal, die met groen versierd was. Het leek wel, of Liesbet een blik in het paradijs wierp. „Nu, wat zeg je daar van, ziet het er niet goed uit?” „Ja het is hier groot en mooi In de gelagkamer voor het huis, waar zij voorbij snelden, ging het reeds luidruchtig toe, en toen zij buiten kwamen, zag Marie tot haar schrik den gevreesden agent Müller in zijn mooie plunje voorbij loopen. Moest zij dan altijd en overal aan haar ongeluk herinnerd worden en door vrees en bedeesdheid haar vreugde bedorven zien Peter dreef de vette varkens naar de markt en Grootvader liep er naast. Do Beermans waren ook aangeko men. Hendrik leidde zijn paard, dat hij wilde verkoopen juist naar de markt eii broeder Dirk trok het weerspan- nig$ kalf en de schapen aan een touw mee. Lodewijk spande de paarden uit. Lotte kwam de beide andere meisjes verheugd tegemoet, de zusters gaven Marie ieder een arm, en zoo gingen zij naar de kramen, die voor de beide dorpsmeisjes het heerlijkste waren, dat men zich denken kon. Marie was ook blij om alles, wat onze school kregen dansles, ik niet het kostte te veel en moeder was toen ook al ziek.” „Wij dansen, als er schuttersfeest en jaarmarkt iswij kunnen het hier wol zonder dansmeester”. „Ik heb wol eons een schilderij ge zien van een bal, maar dat vond ik afschuwelijk.” „Hier bij ons is het heel prettig. Ik ben vandaag heel blij, want weet je, ik geloof dat Fedor ook komt, en al danst hij niet, toch praat hij veel met me.” Als de wagen stootte, knorden de varkens, en de meisjes moesten op passen, dat geen vochtige snuit, door het latwerk snuffelend, haar mooie rokken raakte. Eindelijk was Soltau bereiktuit alle omliggende dorpen was daar een groote menigte heengetrokken. De straten waren vol bezoekers, en van de plaats, waar dé markt werd gehou den, klonken muziek, verward geluid van menschen stemmen en het loeien, hinneken, knorren en blaten van het bijeen gebrachte vee., „Grootvader reed naar de herberg „Het Duitsche huis”, om uit te span nen daar dronken en dansten de rij kere boeren, zoodra zij hun zaken op de markt hadden afgedaan. China. Twee honderd vijftig Chineesche soldaten zijn Dinsdagavond te Woet- sjang wegens muiterij terecht gesteld. (illl IISIHEUII HIM. PRIJS VA> HET ABONNEMENT:, Per kwartaal Idem franco per post PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0 10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Boeken diefstal. Den laatsten tijd worden herhaal- dolijk boeken gestolen uit de Konink lijke Bibliotheek. Thans is de dader van die diefstallen gearresteerd. Het is gebleken te zijn oen Amsterdam* scho onderwijzer, aio tijdelijk te ’s Gra- venhage was. Hij heeft de diefstal bekend on is naar het Huis van Bewaring over gebracht. Het Motu Proprio. Op de nlgomeene vergadering dér Evangelische Maatschappij, gisteren te Groningen gehouden, waren o.m. twoe voorstellen omtrent het Motu Proprio ingediena. De afdeeling Amsterdam stelde voorDe afd. stelt de adhaesiobetui- ging, in haar vergadering van 10 Maart aan do motie van het lid der Tweede Kamer mr. R. J. IIPatijn geschon ken, aan do ordo, opdat de Evang. Mij. zich to dozor zake wende tot de volks vertegenwoordiging. De afd. Arnhem, Veendam, Wpge- ningen en Zaltbommel hadden met dit voorstol instemming betuigd. De afdeeling ’s Gravonhage stelde voor De Evang. Mij. voero, zoowel van wege het hoofdbestuur, als in en door do nfdeolingen eeif krachtige actie tegen hot jongste Motu Proprio van den Paus. Na zeer uitvoerige gedachtewisse ling werd hot voorstel van Amsterdam ingetrokken on dat van Den Haag, na door het hoofdbestuur te zijn over genomen, aangenomen. Ulster. Nu de campagne in Ulster in vollen gang is, is het eigenaardig na te gaan, welke manieren de Unionisten er op na houden om hun invloed zoo groot mogelijk te maken. Als goede poli tici begrijpen zij dat met veel geld veel uit te voeren is en een voornaam deel van den strijd der Unionisten is het bijeenbrengen van een groot ver- kiezingsfonds. Daartoe worden de meest geraffineerde middeltjes aange wend, waarvan we er enkele willen meededen. Door de Unionisten is op gericht een geheim fonds onder den naam Imperial Fund. De Daily News and Leader geeft thans het doel en de werkwijze van het fonds in ver schillende artikelen weer. Het plan tot stichting van het fonds is uitge gaan van Sir Francis Trippel. De bedoeling is zoo mogelijk 250.000 pond sterling bijeen te brengen. De Unio nistische rijken brachten al heel gauw ongeveer 21.000 pond sterling bij el kaar. Om meerdere groote bijdragen te bekomen gaf de hertog van West minster een feestmaal aan diegenen, die ten minste 1000 pond sterling aan het fonds hadden bijgedragen. De eer om met den hertog te dineeren, kost dus f 12000. Binnenkort zal het tweede feestmaal worden gehouden en de Unionisten hopen op groote deelname dat zal de kas zeer ten goede komen. De Unionisten, die zoo wakker strijden voor de Ulster-ideeën, hopen ook uit die streek menig aandeeltje voor het verkiezingsfonds te krijgen. Zoo zijn onder de herbergiers in Ulster circu laires verspreid, waarin gewezen wordt op de groote hoeveelheid menschen, die dezer dagen in de anti-Home Rule streek komen. Dit groote aantal be zoekers zal natuurlijk groote winst aan de herbergiers bezorgen. De Unio nistische partij vertrouwt nu, dat de herbergiers met ruime hand zullen bijdragen aan de strijdfondsen. Niet altijd zijn de middelen die de Unionistische partij aanwendt om geld te bestellen bij de firma’s Astra, Bayard Clement, Lebaudy en Zodiac. Do luchtschepen zullen eon inhoud heb ben 1 v. 7.000 M2., en een snelheid moe ten ontwikkelen van 44 mijl per uur. Zij zullen ieder drie schuitjes heb ben, onafhankelijk van elkaar, on, wat geheel nieuw is bij de Fransche diri- geables, boven op het luchtschip %al in het midden een uitkijkpost worden gemaakt met een hokje voor eert ma chinegeweer. De kosten van deze eer ste Fransche bewapende luchtschepen worden op 2’/a millioen gulden ge raamd. De bankier, zijn zoon en het halssnoer. Een Italiaansch bankier die te Kaïro gevestigd is, bevindt zich op dit oogen- blik met zijn meerderjarigen zoon te Parijs. Deze laatste had zijn vriendin medegebracht om artisten te engft- gooren voor het cafó-chantant dat hij te Kaïro houdt. Deze dame had 7000 frs noodigen vroeg die aan haar viend, die de vraag aan zijn vader endosseerde. Daar deze weigerde, maakte de zoon zich meester van juwoelen ter waarde van 300,000 frs. die de bankier bij zich had. Hij zond echter alles, terug mot uitzon dering van eon parelsnoer van 7000 frs. en vertrok met zijn maitresse naar Brus sel. Laatstgenoemde werd daar even wel op een aanklacht -Van den bankier aangehouden en haar uitlevering zal worden gevraagd. Do Fransche marine. De minister van Marine, Delcassé, begaf zich gisteren naar Toulon om daar do arsenalen te bezichtigen en het van stapel loopen van het pant- sorschip Paris bij te wonen. Volgens den Echo de Paris zal Delcassó bij die gelegenheid eon rede houden, waarin hij voornemens is uiteen te zotten, wat voor de nationale verdediging tor zee reeds is geschied on wat nog ge daan moet worden. Duitschland. Persdelict. Te Kolmar is in behandeling ge komen een lasterproces, ingesteld door pastoor Weterlé, afgevaardigde in den Rijksdag, tegen het pangermanistische blad te Berlijn, de „Tögliche Rund schau". Dit blad had op 8 Mei 1.1. een artikel gepubliceerd, waarin Weterlé, Blumenthal en Preiss, advocaat en oud-afgevaardigde, beschuldigd werden reizen naar Parijs te hebben gemaakt, Frankrijk. Volgens eenParijsch blad heeft het le gerbestuur besloten, om vier nieuwe luchtschepen van het half-stijve type wij geregeld tijdig ;en ontvangen van erten, vermakelgk- eze dan in onae n. en Woningtoez. )nderstandscomm. De eerste werkzaamheden op den akker waren afgeloopen, en nu kwam de aanstaande veemarkt te Soltau ter sprake. Tante Rika wilde thuis blijven, de drukte op de markt was niets meer voor haar, daarom vroeg Liesbet, of zij om er geld in te zamelen voor den vorkiezingsveldtocht in Elzas Lotha ringen. Het artikel sprak van 130.000 frs,, die zouden ingezameld zijn en godiefltt hebben voor de nationalistische pro paganda. Van de 12 getuigen, die het blad had doen dagvaarden, onder wie ver scheiden afgevaardigden en hooge personages, kon geen enkele bewijzen tegen Weterlé, Blumenthal en Preiss overleggen. Het blad verklaarde zich nu bereid, zijn beschuldiging in te trekken, erkende zijn dwaling en bood den drie eischers zijn verontschuldi ging aan. Het verbond zich alle kosten van het proces te betalen alsmede de openbaarmaking dor intrekking in 9 Duitsche binden waaronder vier pan- germanistische. Japan. De typhoon in Japan. De typhoon was de ergste, die in de laatste halve eeuw voorkwam. De schade bedraagt meer dan 40 millioen jen. Er is oen groot aantal dooden. Duizenden en duizenden zijn dakloos. Te Nagoja is geen enkel huis, dat niet is beschadigd. De haven is vernield. Drie stoombooten zijn gezonken, ver scheidene gestrand. Te Gifa zijn 262 a 283 dooden en gewonden, te Osaka zijn 20,000 huizen verwoest. Balkan. Naar aanleiding van hot vinden van een bom op een losloopend lastdier te Berlepe bij Saloniki, wordt nog ge meld, dat na de ontdekking het dier werd teruggeiaagd on toon onmid- dellijk naar zijn stal liep, die bij een watermolen in eon nabijliggend dorp lag. De eigenaar van don watermolen word daarop onmiddellijk in hechtenis genomen. De Regeering. heeft bijzon dere premiën uitgeloofd voor het ont dekken van bommen op spoorwegen on voor de ontdekking van samen zweringen in dorpen en steden. Spanje. Aangaande do spoorwegstaking in Spanje wordt geseind: Er zijn troepen uit de provincie naar Barcelona vertrokken. Het verkeer mot Frankrijk over land is verzekerd. Ook is gezorgd dat de verbindingen mot het overige Spanje gehandhaafd blijven. De passagierstrein uit Spanje, die te 10 uur 50 ’s morgens te Port Bon Zij, die zich met 1 October op de GOUDSCHE COUR ANT abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratia. De Uitgevers. 47) „Nu gaat het wel,” stamelde zij, maar het werd haar wonderlijk te moede. „Waar blijf je toch riep een schelle stem. Lotte kwam om den hoek ge sneld „Kijk nou eens, onze jonge baas met de nicht uit Berlijn Zij begon luid te lachen. „Wat drommels riep hij toornig, „bluf met je neus bij de kalkoenen Marie wierp de verzamelde brand netels op den grond en liep haastig van de boerderij. Wat dacht die vrij postige Lotte wel? Zou neef Hendrik dan niet met haar mogen spreken? Daar stak toch geen kwaad in 1 VIJFTIENDE HOOFDSTUK. naast Marie mocht meerijden op hun eigen wagen was het steeds zoo vol, alle drie de broers en Lotte. Boven dien hadden zij een vet kalf en twee schapen, achter den wagen zou nog een paard gebonden worden. Achter in Grootvaders wagen wer den twee vette varkens geladen, met latwerk bedekt en van de zitplaatsen gescheiden. Marie knapte ziöh een beetje op. De lichte helblauwe japon, die zij on langs op dien pijnlijken avond in den „Wintertuin” had gedragen, had nog een plaatsje in den koffer gevonden en diende nu als feestkleed voor den to^ht naar Soltau, dien zij in nieuws gierige spanning tegemoet zag. Tante Rika prees Marie, de men- schen zouden groote oogen opzetten. Liesbet die vroegtijdig was gekomen, bewonderde de nicht niet zonder eenige jalouzie. Toen vertrok men. Het jaargetijde was al wat gevor derd, alle boomen waren met frisch groen bedekt, in ieder boschje, in iedere haag zongen de vogels. De zon scheen warm, en beide meisjes bab belden gezellig met elkaar. „Houdt je van dansen vroeg Lies bet. „Ik weet het niet, ik heb het nog nooit gedaan. De andere meisjes van téunie” 8 u. Bui- ad. v. d. Goudsche niging. Genoegen", 8 &r en Hesse, shaakbord", 8*/< u. zinnige Studie- en ib. Bu. Concert Tilly

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1