QOUDSGEE NNajaarsmantels, INDISCH NIEUWS. Gemengde Berichten. LAND- en TUINBOUW. Stadsnieuws. Groote Herfst-Expositie Costumes-teillcur D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND. Beschrij ving der beroemde geschilderde Kerkglazen GROOTE OP ST. JMSKMK TER GOUDE. de Geschiedenis der St. .lanskerk, der Glazen, der Cartonteekeningen enz. Gebroeders CRAB E T H, CHBISTIAAN KBAUH, Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effectenhandel leAinstnrdaiif - - •- Rechtszaken. KUNST. Laatste Berichten. In de jongste door de liberale kies- vereeniging te Leeuwarden gehouden vergadering is o. m. aangenomen, dat vrouwen, die het beginselprogram dei- partij onderschrijven, als buitengewone leden tot do vereeniging zijn toege laten. Als zoodanig krijgen ze het recht om over zaken mee te stemmen. Naar aanleiding van het bericht uit „Hot Centrum" als zou prof. Diepen horst te Artisterdam ernstig in aan merking komen voor een Kamercandi- datuur in het district Ommen wordt aan de „Rott." medegedeeld, dat prof. Diepenhorst, den voorzitter van de centrale anti-revolutionnaire kiesver- eoniging in dat district, er op ge wezen heeft, dat het professorraat aan de Vrije Universiteit onvereenigbaar is met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De Stichtsche Ct." meent te weten, dat van een candidatuur-Visscher geen sprake is, al was het alleen maar om dat prof. Visscher zich voor een Ka- mercandidatuur, althans op hot oogen- blik, niet wenscht beschikbaar te stellen. Tegen de nieuwe Tariofwet. Naar de Limb. Koorier vernoemt, zal mr. dr. J. van Best, afgevaardigde van Eindhoven, bij de behandeling van de Tariefwet iïüdo Tweede Kamer in hoofdzaak namonfT do l^ath. fractie hot woord voeron. Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, jhr. vanSuchtelen van de Hacre, vertrok gisterenavond 9 uur por automobiel van Soestdjjk naar Amersfoort, om vandaar met den trein van 9.44 uur naar Dobbin te gaan. De Tweede Kamer der Staten Gene raal is in oponbaro vergadering bijeen geroepen tegen aanstaanden Dinsdag den len October dos namiddags te S'/a uur. Het tinrijke Flores. Mon schrijft uit Batavia aan het Soer. Hbl Bij het mijnwezen alhier zijn op nieuw tinertaen vun het eiland Flores •ontvangen. Zij zijn afkomstig van don van rogeoringswogo daarhoon gezon den geoloog dr. Pannekook van Rhoe- den, wiens rapporten over do aanwe- zighoid van tin gunstiger luiden dan die van zijn voorgangers. Of die delfstof in exploitabele hoe veelheid aanwezig is, moet uit een uitgebreider oxplotatie blijken. Dat zo er is weten wij allemaal wel door de beruchte militaire expeditie (ook ge noemd Tin-oxpoditie) naar Flores in 1891, welke expeditie de schatkist een slordige som gelds armer, maar geen schuitje tin rijker hoeft maakt. De toonmaligo geologen tot wier dokking do militaire macht moest dionen, had den blijkbaar of geslabakt of pech in zooverre, dat zij iets hebben gevon den, dat versleten werd voor tinerts. Thans gaat dr. Pannekoek van Rheo- den in Flores' dreven ronddolen zon der militaire dekking en vindt betoel betoel tin van superieure qu&liteit. Van bevoegde zijde vernam ik, dat do aanwezigheid van tin ook wordt vormood op hot westelijker gelegen eiland Soembawa, dat in vroegere tijden verbonden moet zyn geweest met Flores. Dit eiland is nu van Soembawa gescheiden door de omlie pen straat Sapi, dezelfde waarin 1911 het stoomschip Van Outshoorn der K. P. M. verongelukte. In die straat üggon twee eilanden tusschen Soem bawa en Flores. Bij „Mijnwezen" is men optimistisch gestemd ten opzichte van den tinrtjk- ddui van Flores. Eon rouzonslang. Uit Banjoewangi archief mon aan hot „Soer. Hbl.": „Op dezelfde onderneming waar, binnen een jaar tijds reeds drie reu- zenpythons levend gevangen waren werd dezer dagen no. 4 gevonden, een exemplaar van ca. 4.50 M. lengte. Gantassonde koeleis verrasten het serpentbeter gezegd de slang ver raste, althans, ontdekken en op de vlucht slaan was één. Gelukkig dat juift een employé ter plaatse was die zoo gevat te zeggen dat juist 't een gelukkige dag was voor hot vangen van slangen. Toen durfden do koelies het dier „moedig,' te strikken en in triomf voerden zij het mede naar hun meester, waar het van zijn rijk, veelkleurig opperkleed werd ontdaan." De kazernebrand te Haarlem. Omtrent de schade, door den brand veroorzaakt, kan worden gemeld, dat alleen aan militaire kledingstukken voor 50,000 is verbrand. Op een der kleedkamers was voor 100 man nienw goed. Ook het archief is geheel verbrand. Te Ruinerwoide (Dr.) heerscht een geweldige muizenplaag. In groote massa's worden de kleine knagers in het veld aangetroffen. Vandaar ver huizen ze naar de woningen. Gedu rende den zomer hebben ze groote schade aangebracht in de roggeakkers en de grasvelden. Thans doen ze veel kwaad in de aardappellanden. Men is niet bij machte dit volkje te verdrijven of uit te roeien. Leeren ad verteeren. De Page Davis Advertising School, dio reeds te Chicago, New-York, Parijs, Londen en Melbourne is gevestigd en in het land van reclame, Amerika, als een der eerste in haar vak be schouwd wordt, heeft in Arasterdam een bureau geopend. Zij meent, dat ook in ons land het ad verteeren moet worden geleerd. Ook in ons land worden jaarlijks duizenden aan reclamo in diverse vor men uitgegeven en onkelen beginnen te begrijpen, dat wanneer reclame materiaal werkelijk pakkend en over tuigend wil zijn, dit door deskundige hand moet zijn opgesteld. Deze school nu beschouwt reclame maken niet als een kunst, maar als eon wetenschap. Wanneer men goed reclame m4iakt, doet men geen goocheltoer, doch een voudig een kaufmiinnische daad, die op logische gronden berust en die niet meer speculatief is dan iedere andere daad van koophandel. Ziedaar oen waarheid, die m Nederland nog niet algemeen begrepen wordt. In de nieuwe school heeft men ge legenheid in al wat tot het vak van reclame ranken behoort, ontwerpen, opstellen en uitvoeren van reclame in anno nee-vorm, in brochures enz., alsook in hot organisoeren van oen zoogenaamde reclame-campagne en het controleoron van de resultaten, onder wezen te worden. Do Page Davis Advertising School is gevestigd Bilderdijkkado 13. (Tel.) Een waaghals. Gisteren is te Vlissingen aangeko men do hoer W. Wostlake uit Londen, die geheel alleen op '28 Augustus in zijn roeibootje uit Dover vertrokken is, en eerst naar Calais, vervolgens naar Grevolingen en verder langs Duin kerken on do Belgische kustplaatsen naar Vlissingen is geroeid. Hij zal nu naar Antwerpen en Brussel gaan en vervolgens over open water naar Stockholm. Het bootje is lang 18 voet, breed 3 voet en heeft eou diepgang van Vj2 voet. Botsing „Prins Willem V" en oen loodskotter. In het Engelsohe Kanaal bij Dun- gene8s, heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip „Prins Willmn V", van den Kon. West- Indiscben Maildienst en den Vlissing- schen loodskotter no. 9. De „N. R. Ct." meldde over deze aanvaring het volgende: „Den 13en Somptomber, des avonds, is nabij Dungeness de Vlissingsche Lood8schoener no. 9 in aanvaring ge weest met een toen onbekend geble ven stoomschip. Dat st. stoomde on- iniddelijk weg en nam in 't geheel geen notitie van het aangevaren schip, niettegenstaande door den loodschoe- ner naar den naam van het stoomschip werd gevraagd. Zelfs de jol werd uitgezet die net stoomschip nog na- geroeid is, om verbinding mot hetzelve te krijgen, doch te vergeefs het schip bleef doorvaren. Het mocht aan het lood8be8tuur gelukken, het stoomschip te ontdekken en het bleek nu te zijn: het Nederlandsche stoomschip Prins Willem V, van de West-Indische Lijn." Naar aanleiding, heeft het Hbld. tot den Kon. West-Indischen Maildienst gewend om inlichtingen. Wij vernamen daar van bevoegde zijde het volgende: Den dag na de botsing kwam de „Prins Willem V" te Amsterdam van Paramaribo binnen. De gezagvoerder^ heeft dadelijk de botsing gerappoi' teerd. Na een technische-beschrijving omtrent de oorzaak der aanvaring, welke volgens den gezagvoerder te wyten was aan het niet laten zien der zij-lichten op den loodskotter, rappor teert de kapitein, dat hij dadelyk na d^ botsing waarbij de boegspriet van den kotter beschadigd werd, gestopt heeft. Nadat de gezagvoerder zich overtuigd had, dat het loodsvaartuig niet of slechts zeer weinig beschadigd was en hij begreep, dat gevaar voor de opvarenden uitgesloten was, stoom de hij door. De gezagvoerder deelde voorts nog mode, dat hij van het uitzetten van een boot niets gezien had. Op verzoek van de inspectie van het Loodswezen, werd aan haar door de directie van de K. W. I. M. meege deeld", hetgeen de gezagvoerder van de „Prins Willem V" gerapporteerd had. Een buitenkansje. De arbeider E. to Ekslo heeft voor jaren als militair gediend in Den Haag, was aldaar op passer bij een van de „hoogen", mot wien hij goed over weg kon. Thans is deze overleden en hoeft E. een lijf rente van f 130 per jaar, Woensdagmorgen heeft in de nabij heid van de grenx der gemeente Arn hem oen heyigpnïq'and gewoed in de boerderij van oen landbouwor A. Ger ritsen, gelegen ten Oosten van don Koningsweg op eonigon afstand van het vacantiekoloniehuis Grijsoord. De brand ontstond in een schuur, waar eenige vrachten brandheide waren op geslagen. Vandaar sloegen de vlammen over op een z.g. bakhuis en van daar op de boerderij zelvo, die geheel door het yuur werd vernield. Drie jonge varkens bekwamen zulke ernstige brandwonden, dat zij terstond moeten worden doodgeschoten. Met moeite werd eenig vee en een deel van den inboedel gered. Eigenaar der boerde rij is baron Van Pallandt van Rosen- daal. Do oorzaak is onbekend. Op verzoek van de ouders, woon- te Oldenburg in Duitsohland, is door de politic to Haarlem aangehouden een 16 jarige jonge boer, die ongeveer drie weken geleden do ouderlijke wo ning was ontloopen en sedert een paar weken was opgenomen bij den land bouwer B. te Haarlem. Door den vader, die daarvan uit Duitschland was overgekomen, werd de jeugdige avonturier aan het sta tion te Haarlem overgenomen. Uit het onderzoek dor politie te Am sterdam is gebleken dat do officier van gezondheid, die als verdacht van oplichting door het plaatsen van ad vertenties werd aangehouden, in wer kelijkheid een reserve-officier van ge zondheid uit een plaatsje in Noord- Brabant is. Hij beweerde bij zijn ver hoor, dat hij de advertenties had ge plaatst om eens te zienhoe groot de advertentiezwendel tegenwoordig isOp de Heerengracht had hij voor den tijd van acht dagen een kamer gehuurd en daar werken de sollicitan ten voor de mooie betrekkingen in Indië, welke ip de advertentie voorge spiegeld waren gekeurd. Zij moesten twee gulden betalen en zouden dan later wel meer van de „Maatschappij hooren. Een der sollicitanten er waren er ook bij uit andere plaatsen vond t verdacht en waarschuwde de politie. Terwijl de verdachte zich in bewa ring bevond aan het bureau St. Pie- tershal, kwamen nog pakken brieven van gegadigden afln zijn tijdelijk adres op de Heerengracht. Morgen zal hij ter beschikking der justitie worden gesteld. Te Oüdepekela is gisteren het 6-jarig zoonti# van Fr. H. onder oen wagon geraakt en aan de gevolgen overleden De werkman B. uit Delft, die giste ren bij een in aanbouw zijnd huis aan het Bezuidenhout in den Haag door het breken van een touw een hoeveel heid steenen op het hoofd kreeg, is tijdens het vervoer naar het gasthuis overleden. Een ontrouw beambte. Bij het bestuur der N. C. S. was reeds meermalen geklaagd, dat uit pakjes per trein van Zeist verzonden geld of andere voorwerpen ontvreemd bleken te zijn. Steeds was dit geschied wanneer een bepaalde conducteur dienst deed. De inspecteur van politie te Zeist, de heer De Lange, verzond nu Vrijdag een pakje inhoudende eenige gemerkte geldstukken. Te Utrecht werd dit pakje opgevraagd en bleek het geld ontvreemd. Bij on derzoek werd het op den betrokken conducteur gevonden die hierop vol ledig bekende. De man is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Uit de Tilburgsche metaalindustrie. Naar ons uit Tilburg wordt gemeld is daar ter stede een conflict in de metaalindustrie uitgebroken. Een eisch om hooger loon is door den patroons bond geweigerd. Bij de firma Van Zantbeek zijn tegen morgen, Zaterdag, tien arbeiders ontslagen de anderen dreigen nu met staking. Een 15-tal kinderen, die de school de buurtschap Miste (gem. "Win terswijk) bezoeken, wilden gisteren hun 12 uurtje gebruiken. Toen ze de boterhammen uit hunne in den gang hangende tasschon wilden halen, ble ken deze alle verdwenen te zijn. Automobilisme. Benzol. Prins Heinrich van Pruisen, die veel inzicht heeft in auto-zaken, raadt zijn landslieden zeer aan benzol te gebrui ken naast benzine, nu de prijzen der benzine zoo stijgen. Ook in Frankrijk begint men moer en meer benzol te gebruiken en in Engeland is eveneens een beweging gaande, om zich te gaan bedienen van een vloeistof van zwaar der soortelijk gewicht dan de tegen woordige, steeds duurder wordende benzine. Men schrijft aan de „Dordr. Ct." Door A. Kooiman, bode te Heer- janBdam, is aan de rechtbank te Dor drecht oen verzoekschrift gericht, in houdende, dat het de rechtbank moge behagen, den heer officier van justitie te bevelen een vervolging in te stellen tegen den heer S., apotheker te Rot terdam ter zake van het bij ongeluk doodschieten van'zijn zoon Aart Kooi man. Zooals men zich herinneren zal, werd verleden jaar als doodsoorzaak opgegeven een zonnesteek gedurende de eendenjacht, waarbij Kooiman als hulp fungeerde. Adressant beweert, dat ook de ge meenteveldwachter van Heersjansdam, thans rijksveldwachter te Dordrecht, bij het ongeval is tegenwoordig ge weest. Ook dr. D., voorheen arts te Heerjansdam, thans te Rotterdam, behoorde tot het jachtgezelschap. Do heer J. van Elk, rechtskundig adviseur te Dordrecht, behandelt deze zaak voor Kooiman. Academische gevormde leeraren. Men meldt ons uit Amsterdam Aan den minister van Binnenland- sche Zaken is het volgende adres verzonden Geven mot verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekende dr. J. Geest, als voorzitter, en dr. A. Rutgers, als secretaris van het bestuur der Algo- meeno Vereeniging van Academisch gevormde leeraren, goedgekeurd bij ton. besluit van 25 Augustus 1909, St.-Ct. no. 222, dat zij, in aansluiting bij het door hen namens bovengenoemde vereeni ging in Januari 1912 aan uwe Exel- lentie gericht adres, de vrijheid nemen, de aandacht van Uwe Exellentie te vestigen op de omstandigheid dat gelijk kan blijken uit de bij dit adres gevoegde tabel de maatschappelijke positie der acaderiiisch gevormde leeraren aan R. H. B. scholen met 5-jarigen cursus ver achter staat bij die van andere rijksambtenaren met ongeveer gelijke opleiding. dat zij daarom Uwe Excellentie eer biedig verzoeken om, gezien deze omstandigheid, bij eventueele plannen tot regeling der salarissen van de leeraren aan R. H. B. scholen het daarheen te willen leiden, dat aan academisch gevormde leeraren aan R. H. B. scholen met 5-jarigen cursus een zelfde financieele toekomst worde gewaarborgd als aan andere rijksamb tenaren met ongeveer gelijke opleiding. Hetwelk doende, enz. De nieuwe web op den invoer van planten in Amerika. Op 1 October a.s. treedt in de Ver eenigde Straten van Noord-Amerika een wet in werking, die voor de Ne derlandsche kweekers en exporteurs van planten van veel belang is. Door deze wet wordt aan den Secretary of Agriculture de bevoegdheid gegeven om den invoer van bepaalde planten soorten .uit bepaalde streken te ver bieden, indien daar op die gewassen een gevaarlijke plantenziekte of een schadelijk dier voorkomt, dat nog ont breekt in de Vereenigde Staten of daar nog niet algemeen verbreid is. Van deze bevoegdheid zal onmiddel lijk gebruik gemaakt worden, om o. a. den invoer van de Pinus-soorten met 5 naalden t. w, Pinus Strobus, P. Cembra, P. Lambertiana en P. Monticola en alle variëteiten van dezen, van uit bijkans alle Staten van Europa, ook van uit Nederland, te verbieden. Zeer waarschijnlijk zal dit verbod, tegelijk met de wet, op 1 October in werking treden, zoodat van nu af de genoemde Pinus-soorten niet meer naar Amerika zullen mogen worden uitgevoerd. Voorts moet elke zending „Nursery- Stok" voorzien zijn van een certificate of inspection, waarvan de vorm door den Secretary of Agriculture zal wor den vastgesteld. Of de bij ons in gebruik zijnde certificaten en copy- certificaten zullen worden goedge keurd, dient te worden afgewacht; hieromtrent heb ik nog geen bericht ontvangen. Mochten er onverhoopt wijzigingen noodig zijn, dan zal ik die rfddellijk aan de belanghebbenden berichten. Voor elke zending moet verder een „permit" worden aangevraagd, dat echter steeds gegeven zal worden, als aan de bepalingen van de wet is vol daan, zoodat hieruit geen moeilijk heden behoeven voort te vloeien. Het komt mij voor (hoewel het niet uit drukkelijk vermeld staat), dat deze permit door den Amerikaanschen im porteur moet worden aangevraagd. Art 3 meldt verder, dat op de colli's moeten aangegeven worden de aard en de hoeveelheid van don inhoud, ae plaats waar deze gegToeid is, naam en adres van den afzencler en naam en adres van den ontvanger. In hoeverre deze bepaling verandering zal brengen in de wijze van adresseering der kisten en balen, zal moeten worden afgewacht tot nadere inlichtingen verkregen zijn. Een certificaat hebben noodig alle houtige bloemisterij-gewassen, die bui ten gegroeid (dus ook Azalea indica en dgl.) boomen, heesters, wijnstokken, stekken, enten en andere houtige deelen, zaden van boomvruchten en zaden van fruitboomen, van sierboo- mon en van heesters en alle planten- deelen, dienende voor vermeerdering. Geen certificaat behoevenzaden van landbouw- en bloemgewassen en van groenten, verder kruidachtige >erkplanten zooals geraniums, anje- 'ieren, viooltjes, en ook bollen, knollen en wortels. Voor andere planten dan Nursery- Stock kunnen door den Secretary of Agriculture echter dezelfde eischen bij invoer gesteld worden, als voor Nursery-Stok, indien ziekte of schade lijke dieren in de landen van export dit voor Amerika gewenscht maken. Het hoofd van de phytopatholo- gischen dienst, Prof. J. RITZEMA BOS. GOUDA, 27 September 1912. Vrijzinnige Propaganda in het district Gouda. Na gehouden besprekingen is te Gouda geconstitueerd een Comité voor vrijzinnige propaganda in het district Gouda, dat zien ten doel stelt het ver spreiden van vlugschriften, het houden van lezingen en wat meer dienstig kan worden geacht om een actieve propaganda te voeren in vrijzinnigen geest in alle tot het district Gouda be- hoorende geftieenten. De leiding van dit comité is opge dragen aan een bestuur bestaande uit: I. van der Want, Gouda, voorzitter, A. C. Mijnlieff, Krimpen a. d. Lek, vice- voorzitter, F. Tieter, Gouda, 1* secre taris, W. de Ruyter, Boskoop, 2° seere- taris, S. Herweyer, Boskoop, l-e Peh- ningmeesterjen A. W. van Cappellen te Capelle a. d. IJssel, 2° Penning-* meester. Gouda—Schoonhoven. Men schrijft aan het „Vad." uit de Krimpenerwaard Het stoomros rolt al door onze vlakke velden. Of eigenlijk is het geen ros, maar een echte werkezel. Een werklocomotief, die een zandtrein voortduwt. Langzaam maar zeker i wordt de lijn opgehoogd in de rich ting Gouda. De werkzaamheden aan onzen spoorweg zijn begonneif bij Schoonhoven, waar een elevator de wagens met Lekzand vult. De opge hoogde weg is reeds meer dan een uur gaans lang. Hier en daar Kbmt een geringe verzakking voor. Maar werkt men even fortuinlijk verder als men tot nu gedaan heeft, dan kan men omstreeks Nieuwjaar Gouda be reikt hebben. En toch als we over een jaar uit ons isolement verlost zijn, valt het mee. Maar de verlossing na dert dat is zeker Vervroegde Winkelsluiting. In een buitengewone vergadering, belegd door de Goudsche Winkeliers- vereeniging in de benedenzaal der Sociëteit „de Réunie" sprak gisteren avond de heer mr. J. G. Schürmann verklaarden dat de overeenkomst be treffende de bepaling der lessen an ders luidde dan door bekl. was mede- Het O.M. eischte 6 maanden ge vangenisstraf. De toestand in Turkije. Saloniki, 26 Sept. Skoetan is door de MaliBsoren omsingeld. Twee aan vallen werden teruggeslagen. De be volking is zeer opgewonden. Bij de gevechten der laatste dagen zijn aan Turksche zijde 17 soldaten en 8 gendarmes gedood, 2 officieren, 40 soldaten en 25 gendarmen ge wond; de Malissoren hadden 118 doo- deu en 94 gewonden. De vredesonderhandelingen. Londen, 27 Sept. Een part. corresp. van de „Daily Telegraph" meldt dat ltesjid Pasja gisteren uit Konstan- tinopel is vertrokken om naar Zwit serland zokere voorstellen over to brengon, waarvan mon hoopt dat deze tot den vrede zullen leidon. Do spoorwegstaking in Spanje. Madrid. 26 Sept. De toestand in- zako do staking is volgons jdo zeld zaam inkomende berichten, ongewij zigd. De dionst is zeer beperkt. Hoe men zich meester maakt van Engeland. Londen, 26 Sept. Twee eskaders van torpedobooten voorstellendo de vtfand zijn gisteren te Biloy Bay bin nengedrongen en hebben de jfiaats veroverd. Hot Engelscho vaandel is modegenomon en vervangen door het vijandige. De geheolo kust van Yorks hire is op hot oogenblik in handen van den vijand. Wanordelijkheden in Belfast. Belfast, 26 Sopt. Do autoritei ton vroezon dat wanordelijkheden Zaterdag a.s. to Belfast zullen uitbreken, bij gelegenheid van een grooto unionisti sche mooting. Militaire macht is naar Bolfast gezonden. Een enorm bankroet. Een bericht uit Osaka meldt, dat do Nozoya Osaka Company Electric Sarja failliet is geslagen, ton gevolge van fraude gepleegd door don kassier van een bijkantoor, die gevlucht is na in calculatie te hebben gebracht in naam der maatsohnppy voor 7 inillioen yen aan biljetten waarvan het meerendool in handen is van locaio banken. De heer Saiga, chef van deze maat schappij in zijn loopbnan begonnen als krantenlooper. Eon yen is ongovoer een rijksdaalder. der nieuwste modellen e n in de grootste en smaakvolste verschelden held. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. REEUWIJK. GEBORENAnna, ouders M. van dor Meer en J. Stolwijk. Cornelia, ouders L. Ernst en N. van Vlaardiu- gen. Johanna Wilhelmina, ouders L. A. van der Laan en K. van Dam. OVERLEDENP. de Groot, weduw naar van F van Vliet 83 j. - 1115 - OF Vi» DE TE BENEVENS EN EEN LEVENSBERICHT DER DOOR Lid der KonAcademie van Heeldende Kunsten enz. KunstschilderArchitect en Directeur der Academie van Jiouiuhunde te Utrecht van het Koninklijk Meteliologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.9 te Haparanda, laagste stand 755.1 te Vestmaovner. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige oostelyke tot zuidoostelijke wind, half tot lichtbe- wolkt, droog weer, zelfde temperatuur, mogelijk nachtvorst. VAN DEN 27 SEPT. 1912. Stuatsleeiiiimeu. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Öfilastingvryo Kronenrente pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatio 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl.Binnonland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilank- en ('rcdletliistel- iinffeu. Nod. Bankaandeelene Indiistr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. ld.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gow. Aand. Kol. Uredlet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-Mij. C.v.A Wijnbouw IWIjcn. Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Oiideru. Dortscho Petroleum In dustrie Mij. Gow.-A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Brónn. C.v.A Shell" The Transp. Sc Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart II ij en. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A, ralmk-Ondernemingen Bindjoy Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. spoerwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. F.xpl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwraij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenon Spoorwogmij. Aand. dito dito Jpfuiss. Amorika^j^^Ki|on jMg. Gew. Union Pacific Rauroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand Premielceningen Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thei. s-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4J/j pCt. Beursoverzicht. Koers. boden. 79% 79"/ia 8fi 86% 64 00 "7,0 100%,a 88"i. 91 927, X X Ci iVI, «7,8 103% 84% 103% 59% 58% 213% 63% 62% 89 88% 27 26% 79% 787. 192 286 189% 190 38 45 2ü0'/a 105 275'/, 105'/, 164% 164'/, 537 V, 537'/, 525 197% 1937, 122 21 21% 91'/, 91 4%„ 12% 12%, 87% 87% 937, 93% 02% 62% 1857 86% 96»/,. 90'/, 36'%, 36% 176 175% V ƒ,8 1007, loo',,. 151 T uit Rotterdam, over „Vervroegde Win kelsluiting." Na een inleidend woord van den heer A. D. van Vreumingen, voor zitter der G. W. V. ving Mr. Schür mann zijn rede aan met er op te wij zen dat het onderwerp van den avond niets nieuws was. Overal in het land is de winkelsluiting ter sprake gekomen en zijn daarvoor de motieven der voor- en tegenstanders te berde gebracht. Aangezien de quaestie nog niet was opgelost, wilde spr. nog eens wijzen op het groote belang dezer zaak, waarvoor ook een Staatscom missie in het leven is geroepen, waar van spr. deel uitmaakte en over welk onderwerp in de Ned. Vereeniging voor Staathuishoudkunde 4 praead- viezen zijn uitgebracht. Waar het gaat over winkelsluiting, daar achtte spr. in de eerste plaats noodig een definitie te geven van wat onder winkel wordt verstaan. De Staatscommissie gaf daaromtrent als haar meoning te kennen dat een win kel is elke besloten ruimte, die niet uitsluitend is 'fabriek of werkplaats en waar goederen, dan uitsluitend aan wederverkoopers gedurende meer dan één dag per maand voorhanden zijn. Spr. ging thans na wie bij ver vroegde winkelsluiting betrokken zijn en dan noemde spr.1°. het personeel, 2°. de patroon, en 3°. het publiek. De voornaamste belanghebbende achtte spr. hierbij de winkelier. Wat het personeel aangaat, in de Arbeids wet kunnen bepalingen worden vast gesteld aangaande den arbeidsduur van meerderjarigen, waarmede deze zullen zijn gebaalr Spr. zou gaarne oen winkelsluiting wenschen zonder dwang, maar dat gaat helaas niet. Het particulier initia tief schiet daarin te kort. De conclusie van het van te Rotterdam gehouden congres was van dezelfde strekking. De middenstand moet niet in alle ge vallen om staatshulp vragen, echter wel wanneer zij zooals in dit geval daarin niet kan voorzien. Dit is niet een beperking van de vrijheid van den winkelier, doch een bescherming. Spr gaf uit zijn ervaring te kennen dgt vele winkeliers, noodgedwongen door openblijven van concurrenten hunne zaken tot in den nacht geopend houden, zeer tegen hun zin. Volgens spr. was de overheid gerechtigd in te grijpen tot bescherming van deze menschen, door wettelijke bepalingen omtrent een sluitingsuur in te voeren. Men beweert wel dat deze beweging uitgaat van en ton goede komt aan den groot-winkelier, doch dit is geheel onjuist. Juist de kleine winkelier.wordt er mede gebaat omdat dien man eenige uren worden gegeven, waaraan hij zich kan wijdon aan zijn gezin en zich kan ontwikkelen in datgene, wat hij als zakenman noodig heeft te weten. De groot-winkelier kan desnoods een ploegenstelsel invoeren, wanneer een late sluiting blijft gehandhaafd, voör den kleinen winkelier is daar geen denken aan. Dat een vervroegd sluitingsuur enkelen zal treffen, gelooft spr. wel, doch hij is van meening dat in deze het individueele belang moet wijken voor het algemeen. In alle landen is de sluitingsquastie geregeld en overal hebben dezelfde motieven gegolden om daartegen op- poEitie te voeren. Nu het echter is ingevoerd, nu yaart men er wel bij. Het publiek is natuurlijk tegen ver vroegde winkelsluiting, uitsluitend uit - gemakzucht. Spr. gelooft niet dat bij Invoering van wettelijke bepalingen iets minder wordt gekoqht. Wat aan gaat de verkoop van consumptie-arti kelen zooals in cafó's en salons, daar voor mag volgens het ontwerp der Staatscommissie niet anders worden verkocht dan voor verbruik ter plaatse. Ten slotte wijst spr. op de verorde ning van Amsterdam, wier geldigheid door de Hooge Raad is uitgesproken. SpiHs van tegenovergestelde meening, dat uitsluitend het recht van wet in deze aan het Rijk behoort. Na de in voering is direct een storm van ver ontwaardiging opgegaan, die nu ge heel is bedaard. De winkeliers hebben zich aan den nieuwen toestand aan gepast en velen hebben spr. verklaard zich er wèl bij te bevinden. Zoowel theoretisch als practisch (spr. is rechtskundig adviseur van de „Handelsvereeniging Rotterdam") is spr. voorstander van-wettelijke rege ling Van vervroegde winkelsluiting en hij hoopt deze in Gouda ook spoedig te zien ingevoerd. Na eenige minuten panze kwam in debat de heer Fortuijn, sigarenwinke lier uit 's Gravenhage. Deze debater wijst er op dat de beweging voor vervroegde winkelslui ting een groote stroom van menschen achter zich heeft. Tal van vereeni- gingen hebben adhaesie betuigd, zelfs de Dienstbodenbond. Deb. vond dat hefl natuurlijk. Die organisaties die zich bij het nationaal comité hebben aangesloten zijn uitsluitend belangheb benden. Deb. zegt dat echter geën enkele winkeliersvereniging zich bij deze beweging heeft aangesloten, en dat no^mt deb. teekenend. Deb. haalt oen citaat aan van het kamerlid Lieftinck, geknipt uit het Gedenkboek dei# Handelsver. Rotter dam, waarin gesproken wordt over bevordering van de eenheid der natie. Deb. beweert dat de beweging der vervroegde winkelsluiting oon wig drijft in de eenheid van den midden stand. Verdor wijst de lieer Fortuijn op de weinige belangstelling, die er te dezer zake juist door de vroeg-sluiters wordt getoond. Een groot-winkelier heeft deb. verklaard van meening te zijn dat de kleine winkels bij vroege slui ting zullen CTidergaan, hetgeen ten goede zal komen aan de groot-winke liers. Deb. wijst op de uitpraten van sluitingsuren door spr. genoemd, en verklaart dat die tot de uitzonderingen behooren. Het alles over één kam sche ren, van alle soorten winkels noemt deb. een groote grief. In de groote steden kan een winkelier in de bin nenstad des avonds goede zaken ma ken, terwijl in do buitenwijken geen cent meer wordt verdiend. Qok de aard der clientèle en het artikel zelve leggen groot gewicht in de schaal. Deb. bestrijdt spr. waar d«zo beweert dat hetzelfde zal worden verkocht bij vroege en late sluiting. Hij wijst op het etaleeren en zegt dat do gelegon- heid den koopor maakt. Het recht van arbeid behoort oen ieder, dat wordt volgens deb. beknot. Wij gaan met vervroegde winkelslui ting nog moer den weg op naar Staats bemoeiing, dan than» re?ds hot geval is. Het niet-kunnon sluiten uit concur- rontievrees, door Mr. Schürmann naar voren gebracht wordt door deb. be streden. ï)e bewijzen daarvan worden in tal vaV plaatsen door vrijwilligo sluiting aangetoond. Echter die dat doen zijn financieel daartoo in staat. Maar de winkelier, die slechts weinig verdient moet verkoopon, wanneer de gelegen heid er is. Ten slotte, deb. moet zich bekorten wegens het late uur, wijst hij op den verkoop in cafó's. In Duitschland is daardoor een uitwas geschapen, door een gohoelen handel in bepaalde con sumptie-waren daaraan toe te voegen. De pogingen van den rochter om die te verhinderen, hebben gefaald. Doh. eindigt door te zoggen dat een oneerlijke concurrentie wordt gescha pen, dat bevoorrechting ontstaat en dat de klein,e winkelstand de dupe zal worden. De heor Slegt stelt don spreker de vraag of de bakkers niet in bijzonder ongunstige conditie zullen komen door het ontwerp-Bakkerswot Aalberse. Mr. Schürmann beantwoordt den debater op de meeste door hem go- noemde tegen-argumenten en conclu deert dat n. z. overtuiging de verplichte sluiting de eenige gewenschte oplos sing is. Den heer] Slegt zegt spr., dat eerst maar moet worden afgewacht èf en zoo ja hoe het ontwerp-Aalberse wet worden zal. Na dankzegging door den voorzit ter aan Mr. Schürmann voor diens duidelijke en welsprekende rede en aan den debater voof het aanvoeren der tegenargumenten, alsmede na opwek king tot bezoek aan de volgende ver gadering waarin zal worden bepaald welke houding de vereeniging zal aannemen tegenover de quaestie werd do goed bezochte vergadering gesloten. Rijnsteenen. Naar wij vernemen is de productie van Rijnsteenen dit jaar zeer ongun- stg' tengevolge der slechte weersge steldheid. In vergelijking met andere jaren staat de productie dit jaar meer dan 20 ten achter. Als gevolg hiervan zijn de prijzen der Rijnsteenen (dru- lingen) belangrijk verhoogd. Spoorweg Gouda—Utrecht. Men schrijft ons Al geeft volgens berichten in de bladen de Directie der Maatsch. tot Expl. v. St. Spoorw. vergunning tot het brengen van sporen voor een smal8porige tramlijn Gouda—Utrecht op hare stationsemplacementen, vol gens eene missive d.d. 13 Mei 11. cen trale dienst 3e Afd. no. 1185 toont deze Directie zich ook niet afkeerig,, natuurlijk voorwaardelyk, de totstand koming eener normaalsporige nevenlijn Gouda—Utrecht te willen bevorderen. Burgem. en Weth. van Utrecht mer ken bij een schrijven d.d. 19 Dec. 1.1. no" 2310 O. W. op, dat zy de aan- normaalsporige plannen tusschen Schoonhoven, Utrecht en Gouda over het algemeen niet zonder instemming begroeten, deze toch sluiten het best aan bij hun normaalsporig gemeente lijk tramnet. Te Willige- Langernk (bij Schoon hoven) heeft Dinsdagavond het 5-ja- rige dochtertje van J). K. bij het spe len een biggel in hot keelgat gekre gen, ten gevolge waarvan hot is ge stikt. Oudewater. De bij den laatsten storm omgewaaide boomen dezer ge meente zijn Woensdag door Burgem. en Weth. verkocht en hebben f36. opgebracht. RECHTBANK TE ROTTERDAM. De rechtbank veroordeelde L. J. M., 21 jaar, rijwielhersteller te Gouda, ter zako van mishandeling van een ambte naar, tot drie weken gevangenisstraf. Ovortreding Loterijwet. Voor het Kantongorecht te Arnhem haddon zich gisteren te verantwoorden J. J., hoofdagent van Lotisico on K. II. P. hoofdagent dor N. V. „Do Tijd geest", beiden verdacht zich aan over- troding der Loterijwet te hebben schul dig gemaakt. Tegen beide beklaagden word door het O. M. f 5.— boete geöischt. De heoren Mr. P. Denokamp on Mr. B. II. Everts, als vdrdodigers optredend, betoogden, dat or goon sprako van overtroding dor Loterijwet was on vrijspraak derhalve zou moeten volgen. Uitspraak over 14 dagen. Voetbal. Wij ontvingen van den secretaris het wodstrijdprogramma der G. O. en F. C. „Olympia voor het a.s. seizoen. In een handig formaat on gemakkplijk bij te houden bookjos zijn do volgende wedstrijden vermeld 29 Sopt. Olympia—Sportman Gouda. 6 Oct. L. V. V.—Olympia, Leidon. 13 Olympia—R. V. C., Gouda. 20 V. F. 0.Olympia, Vlaard. 27 Hormes—Olympia Schiedam. 3 Nov. Ol3rmpia—Fortuna, Gouda. 10 U. S. C.—Olympia, R'dam. 17 Sportman—Olympia Gouda. 2£ Olympia—L. V. V., Gouda. 1 Dec. R. V. C.—Olympia, 's Hage. 8 Olympia—V. F. O., Gouda. 15 Olympia—Hermes, Gouda. 22 Fortuna—Olympia, Vlaard. 29 Olympia—U. S. C., Gouda. En voor hot 2° elftal voorloopig 6 Oct. Olympiall—Alphen, Gouda. 20 —Gouda, Gouda., 10 Nov. Woerd.—Olvmpia, Woerd. 17 Olympia—Volksw. G. Gouda. 1 Dec. T. O. P., Gouda. P. A. M. Boele van Hensbroek, f Met leedwezen vernemen wii, dat de dichter en letterkundige P. A. M. Boele van Hensbroek te 's Gravenhage na een ernstig ziekbed, in den ouder dom van 59 jaar is overleden. Ernstig ongeluk. Df.n Haao. Op den Loosduinschen weg is een zware verhuiswagen in botsing gekomen met de Westlandsche Stoomtram. De wagen werd omge worpen, de paarden kwamen elk ach ter een der boomen te staan. Een der voerlieden werd in de vaart gesmakt en moest uit het slijk worden getrok ken. De andere sloeg tegen de straat- steenen en werd zwaar gewond. Overgebracht naar het Ziekenhuis is hij kort na aankomst aldaar over leden. De Italiaansche vloot. Snyrma, 25 Sept. Twee Italiaansche schepen zijn gisteren tot aan Kelder man n geweest, en de buurt der forten, maar buiten schot blyvend. Zij hebben verscheidene handels schepen achterhaald en gevisiteerd, doch zijn daarna verdwenen. De Itali aansche torpedobooten manoeuvreeren nabij Chio. Meineed. Heerenveen. Voor de Rechtbank stond heden terecht Mej. van E., mu- ziekonderwijzeres te Steenwyk, be schuldigd van meineed inzake een pro ces met haren concurrent, de heer J. Godefroij. De heer G. en diens schoonzuster PRIJ8 60 CENT. A. BRINKMAN ZN., Uitgevers, (Joiula Voor he den te laat inge komen.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2