RONA M TUK MERK te letten. Van Houten s Cacao E. Alter tracht 2W' LAG, PE WAAR- 'en leskleeding, of gedeelten HET OFFER. No. 11981. Zaterdag 28 September 1912. 51e Jaargang. en Eerste Blad. FEUILLETON. Naar aanleiding van den „Rooden Dinsdag”. WARENHUIS, Spuislr. Oen Haag Alle Luxe- en Huish. Artikelen AYZONEN Bericht. XTie-CL-ws- ©xx -^.cL-v“©xtezxtï©“blsLd. voor <3-oixc3.se exx Oxxxstr©3s©xx- Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. istpDsdU icrkmq: a 7 wie unqtmme maak! lAU’S 1 STE. RNHEM. l.E. ALTER cht 269‘, AG. de stad aan huig 4" HmneU Est* I Zn., Goud,. Zuiver «n oplosbaar. Vol vetgehalte (cacaoboter). 1 WoningtOM. erstandacomm. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. BIJL, BAART U. geregeld tijdig ontvangen nn in, Tennakepjk" dan in onna f 1.25 1.50 1 50 I 00 Lanue IJN VAN EM. 1EEÉN worden in verzegelde n vijf, twee en n een Ned. m Iding van Nom- js, voorzien van ld Merk, vol et gedeponeerd. de uitvoering *de orders aan looi' geheel in de lijn van ker kelijke Kabinetten dat uien toch razen en tieren konde Regeering gaf immers „niet thuis", weigerde het petitionnement in ontvangst te nemen en gaf zoodoende aan de S. D. A. P.-ers bereidwillig de ge legenheid, om zich voor te doen als verdrukte slachtoffers, die de deur voor den neus dicht kregen, als minderwaardig behandelde burgers en als nog veel meer, dat het aantal partijgenooten en abonne’s op „Het Volk” kan doen toenemen. „En wat dit jaar gebeurde, ligt nog een ieder versch in het ge heugen. Men was een beetje bang voor het welslagen van den tweeden „Rooden Dinsdag”. Het mocht voor al niet minder zijn dan het vorige jaar: bij de S. D. A. P, groeit en bloeit immers alles I Welnu nauwe lijks was bekend, dat de burgemeester der residentie op den derden Septem- ber-Dinsdag héén verlof gaf voor een optocht, of de fakkels waren ont stoken en het strijdvuur laaide op. De partij-organen hadden nu ge wonnen spelmet zoo’n troef in de hand was er geen gevaar meer voor verliezen. Nu stroomde het naar Zij, die zich met 1 October op de GOUDSCHE COURANT abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. De Uitgevers. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau en bespottelijk overdreven gecriti- seer leidt en waaraan annex is een evenzeer bespottelijke ophemelarij van alles wat de roode heeren zélf uitvoeren. Bij hen slaagt alles altijd „schitterend”, het publiek in een vergadering is altijd op de hand van den rooden spreker of debater, die altijd een prachtige rede houdt, terwijl de tegenstander wat onzin debiteert, enz. enz. Men kan lachen om dit soort ongevaarlijke bluf. Ook al erkennen we, dat men er succes mee heeft. Het is die schreeuw en schettertoon, die door vele een- voudigen goed begrepen wordt, die indruk op hen maaktdezulken krijgen schik in dat dagelijks terug- keerende schelden op de rijken en hooggeplaatsten, voor wie geen be naming te min, geen verdachtmaking te laag wordt geacht. Zoo recru- teert de S. D. A. P. haar mee-loopers, die geen benul hebben van wat het socialisme is en wil en den klas senstrijd beschouwen als een middel om zelf wat vooruit te gaan in weekloon, vrijen tijd en dergelijke. Wij misgunnen de S. D. A. P. aller minst zulk een „succes”. De mannen, die door een schreeuwerige belon ging of straatdemonstratie zich bij een partij aansluiten, zijn in den regel niet de ware broederen. Om het beginsel is het bij hen niet te doenveeleer om méé te doen, om mee te loopen in een beweging die „durft” en U gouden bergen belooft op den koop toe. Voor hen komt alras de tijd van ontnuchtering, wanneer zij gaan inzien, dat zekere zegswijze van veel geschreeuw en weinig wol wonderwel van toepas sing is op de partij, die hen wist te lokken. Maar dit alles neemt niet weg, dat wij de roode partij niet behoeven te versterken. Allerminst ligt het op onzen weg, het leger van Troelstra te vergrooten en nu gelooven we, dat ook in onzen kring niet altijd voldoende ingezien wordt wat daartoe noodig is. Wij voegen er terstond aan toe, dat de deri talen naar onze overtuiging te dezer zake nog veel meer schuldig zijn, doch ook onder liberalen wordt niet altijd vermeden wat de S. D. A. P. tot reclame kan dienen. Te weinig gevoelen de niet-so- ciaal-democrateu, dat wat de 8. D. A. P. noodig heeft, is de groote trom. Zij moet kunnen slaan en leven maken en zoo actief is zij wel, dat wanneer men haar maar even een instrument en stok in handen speelt, zij terstond een spektakel maakt, dat hooren en zien U vergaat. Wie dit indenkt, zal beseffen, dat ons aller taak is, om geen aanleiding te geven tot grieven, hoe klein ook, die aangedikt en alom rondgebazuind den indruk kunnen vestigen, alsof on recht werd gepleegd. Socialistenbestrijding is een heel mooi ding, is zelfs plicht voor wie in het socialisme een gevaar ziet voor een vreedzame en geleidelijke ontwikkeling der maatschappelijke verhoudingen. Maar er is tweeërlei .soort bestrijding van socialisme. En het is juist aan de hand van wat ons de beide „Roode Dinsdagen” van 1911 en 1912 leerden, dat dit dui delijk wordt. Het vorige jaar een optocht, die toegestaan werdHet ging kalm, keurig netjes. Dit jaar verlof geweigerd de ge- heele stad kwam op stelten te staan en dat er geen ongelukken gebeurden, was meer geluk dan wijsheid, lag eenerzijds aan het voorzichtig beleid der politie, anderzijds aan het nuchter verstand der betoogers, waardoor men, ondanks de opruiende taal der leiders, niet in domheden verviel. Waar de partij de reclame uit sloeg, was beide keeren uit de tegen werking der autoriteiten. Het vorige jaar was wel de optocht toegestaan, maar de Regeering zorgde er toen GOUDSCHE COÜKANT. I'RIJS DER ADVERTEMltS: Van 1—-6«gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit* o betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0.25 per regel. Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Groote letters en randen naar plaatsruimte. noegenu, 8 u. en Hesse. •d", 8 uur, Alg. C. Olympia” akbord”, 8*\ n. nige Studie- en Concert Tilly maat, doch spoedig weer er uit, was bijna gevallen en stond eindelijk hij gend met tranen in de oogen in een hoek stil. Zij schaamde zien, het deed haar leed, zoo ongeschikt te zijn. „Ik verzoek het je, laat mij ik kan het niet.” „Nou, nou!” riep hij half ongedul dig, half medelijdend. „Rust maar eens uit, dan zullen wij weer opnieuw be ginnen.’’ Een bekende klopte hem op do schouder, vroeg, lachte en trok hommee. Marie zat alleen, zij voelde zich ont steld en dacht: waren wij nu maar weer thuis. Naast haar in den hoek zat een dikke boerin, die sterk naar brandewijn rook, de stoel aan haar anderen kant was leeg. „Goeden dag. Marie,” zeide een vriendelijke mannenstem, en Tedor kwam naast haar zitten. „Ik wist, dat je hier alleen was, en daar ik „Kijk eens, ben jij daar ook, neef?” riep Hendrik toeloopend.” „Je danst toch niet. Marie behoort ook aan mij. Kom!” „Je hebt gezien, Hendrik, dat ik niet dansen kan.” „Dan moet je het juist leeren.” „Maar dat gaat niet.” „Ach, komhij greep haar bij den 48) Van de plaats, waar de paarden voorgebracht werden, klonken geroep en zweepgeknal, en groote stofwolken dwarrelden omhoog. Dat stoorde echter de meisjes niet in het kijken, lachen en vroolijk zijn. Liesbet bleef staan, een voornaam uitziend jonge man sprak haar aan. Zij kende hem uit den tijd van de kost school, zijn vader dreef een vetwaren zaak te Celle en de jonkman was nu volontair op een landgoed in de na bijheid. „Zijt ge er ook juffrouw Beer man? Inderdaad een druk bezochte markt.” „Hebt ge veel aangevoerd, mijnheer Ohlke?” „Natuurlijk ons bedrijf produceert veel.” Liesbeb ging van Marie weg en slenterde met den jongen landbouw kundige verder. Hij kocht haar een heerlijken koek in den vorm van een hart met suikergoed en een zinnebeeb dige spreuk en zeide haar, dat hij zeer Den Haag, nu zou men „tóch" doen, wat niet mócht en men weet 't uit zijn kinderjarendan smaakt men dubbel genot. Dat men 364 dagen in het jaar (dit jaar zelfs nog een dag méér I) ,Mo hard mag betoogen als men wi^ verzweeg men in zijn pers-artikelen en meeting-redevoe- ringen. Het thema was eenvoudig: wij mogen niet voter onzen kiesrecht- eisch demonstreeren (wat voor 365/366 onjuist was), men belet ons, men verbiedt ons, men trapt ons, men knecht ons maar wij züllen ons niet meer laten belemmeren, verbieden, trappen en knechten, en méé juichen duizenden weinig ont wikkelden, die heusch een oogenblik dachten getrapt en geknecht te worden. Men overdenke vooral in den parti culieren kring goed, alvorens iets te doen of te laten, wat door het steeds gereed staan propagandistenheir ter stond zal worden geëxploiteerd. De patroon, die zijn arbeider op een weekdag vrijaf weigert voor den „Rooden Dinsdag”, omdat de zaak daar niet op ingericllt is, heeft het recht vblkoraen op zijn hand hij, die daarentegen verlof weigert, T. CREBAS, Telef. 40. goed. R en ADR BS: andere gevoelens der kooplui te over- heerschen. Punch, koffie en koek werden in groote hoeveelheden verorberd, toen kwamen de sigaren aan de beurt, alle mannen rookten Marie dacht, dat zij hier dan toch erg rijk moesten zijn. Haar vader en Oom Hans rookten nooitzij zeiden, dat zij er geen geld voor hadden. In de danszaal begon de muziek, men hoorde het schuiven en stampen van de dansenden. De landbouwkun dige Ohlke kwam binnen en keek zoe kend rond, Liesbet sprong op en verliet aan den arm van den danser de gelagkamer. Hendrik vroeg aan Marie, of zij het nu ook eens samen zouden wagen. Eenigzins bevreesd, gaf. zij aan zijn uitnoodiging gehoor. De andere bloedverwanten sloten zich er bij aan. De zaal was reeds druk bezocht. Toen Hendrik den arm om Marie legde fluisterde zij„Wees niet boos, wan neer ik het niet goed doe, ik heb nog nooit gedanst.” Hij trok haar vast tegen zich aan en keek lachend op haar neer. „Het zal wel gaan.” Maar het ging niet. Zij wefd dui zelig, zij struikelde, voelde zich door zijn arm gedragen, kwam soms in de pols en wilde haar meetrokken. „Laat mij laat mij-je w eet toch, ik wil niet Tedor kwam er tusschen en zei „Wees niet ruw, Hendrik.” „Wat heb jij daar mee noodig, zij is de myne „Oh, ho nog lang niet I” riep zy verschrokken. Ben ik je misschien niet knap ge noeg? Heb je een afkeer van me?” knarste hn. „Ja” zeide zij trotsch, zonder na te denken. Hij draaide zich op de hielen om en snelde weg; met de ellebogen baande hij zich een weg door de menigte. „Je hebt hem diep gekrenkt, Marie.” „Dat kan wel ik hoe durfde hij zoo spreken, alsof hy mijn heer en meester was ik gaf hem daar geen recht toe!” Zij zwegen, beiden in gedachten verzonken. Tedor sloeg Liesbet gade, die in Ohlkes armen aan niets scheen te denken dan aan dansen en haar danser. „Vergeef mij”, zei hij plotseling, „Ik moet even naar Lieze gaan en haar waarschuwen voor don losbol, waarmede zij onophoudelijk danst.” Marie knikte, en hij drong door dfe menigte naar het paar. (Wordt vervolgd.) Van beide zijden is de beteeke- nis van wat populair „Roode Dins dag” heet, verkeerd voorgesteld. Eenerzijds de opruiendste betoogen in de socialistische organen, met „Het Volk” voorop, waarin de be- tooging ,pp den openingsdag der Staten-Generaal als iets verschrik kelijks werd voorgesteldverschrik kelijk van politiek-economische be- teekenis, verschrikkelijk ook omdat de „kozakken” en andere „huur lingen” der Overheid er op in ge hakt zouden hebben als wilde dieren, een voorstelling waarmee echter allerminst klopt het feit, dat geen der ambulance-posten iets te doen had wat een gevolg zou kunnen zijn van botsingen tusschen politie en publiek. Anderzijds de kleineerendste beschrijvingen van den „pic-nic”, van den „pleizierigen Dinsdag” voor duizenden, die het Haagje eens kwamen bewonderen met Scheve- ningen en het mooie strand als toe gift. Beide „methoden” doen te kort aan de waarheid. Dat men van socialistische zijde op deze wijze den strijd voert, zal niemand verwonderen. De S. D. A. P. is een strijdpartijdie ’t moet hebben van de uitbarstende ontevredenheid der min-gegoeden. In haar strijd is oiimisbaar scherpe critiek op alles wat van „bourgeois”-zijde komt, hetgeen vanzelf vaak tot onbillijke blij zou zijn, als hij straks met haar mocht dansen. Grootvader had zijn varkens ver kocht, hij zocht en vond de meisjes, de Beermans sloten zich aan, en nu gingen zij naar het koffiehuis. „Wij dansen toch samen, Marie?” vroeg Hendrik, die bij haar kwanj loopen. „Ik zal het niet kunnen.” Zij keek hem nauwlettend aan. Hij scheen haar nu geheel anders toe, vreemd, meer handelsman dan boer. Toen zij bij de herberg aankwamen, waar het zoemde als in een bijenkorf, zeide DirkNu moeten wij er eerst eentje nemen. Kom!” „Onze vrouwlui hebben nu ook wel trek in een kopje koffie,” voegde Lo- dewijk er aan toe, en toen gingen zij allen in de gelagkamer, waar zij nog slechte met moeite een tafel en stoe len konden veroveren. Spoedig stonden koffie, koekjes en punchflesschen op de tafel. De mannen waren zeer opgeruimd, zij spraken druk over hun zakèn en hadden vol geld. Overal in het rond werden de gemaakte verkoopen en inkoopen nog eens besproken. Men sloeg met de vuisten op de tafel, schreeuwde en vloekte. Het sterk ge prikkelde eigenbelang scheen welalle

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1