'ER- LITS, h a nd e 1. i,dres LISEL LAAS, !ENT per pond, md, MIJ, Confiseun SES 11. jaar. aiitels, Maandag 30 September 1013. 51e Jaargang. No. 11083. en MSOM. ntiën. FEUILLETON. HET OFFER. y ■Expositie ailleur WARENHUIS, Spuislr. Den Haag ■V* Alle Luie- en Hulsli. Artikelen i vsrsch I. Gouda. ,ZUID-HOLLAN P’ an RIJD. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. XTïeix-ws- ezx voor O-o-ulcLsl ©xx Oxxxstxelcexx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. De Gemeente-Gasfabriek. n. (Wordt vervolgd.) 1888 1892 burgh bi 191< nodellen smaak volste o he id. ekruid TEIT IN ea Heeren E STAND. A. pt. Johanna Pre fers J. A. Bren le nient. Aafje, Schiedon. B. C. Moor- 1. II. Kersbergen. i Sopt. W. J. Zel- irandse 7 mnd. 56 j. C. van an Riel 42. j. iche kruiser heb- hementen ont- mde onderdanen oweervuur in den rordt voort gezet, geenerlei resul- opstandelingen door de Turkscbe en. Een Turksche ich aan de op- 5even. De chef heeft den vorst imatum gesteld, 'urksche troepen ?ede Hollandseho ans 6 letters nit- in uit het woord JHIPHAL „Licht” „tench” di oudelijke weeg- m een Koekoek- de en de 100 eer- idoau naar keuze stel, Zwitsersche enz. In te zenden eelname gratis. ?s betalen vracht ;en. Uitslag wordt jgezonden en door takt. U 30 DE CONCOURS. 2° Etage, ROT- 49) „Jij hebt de schoone Marie”, ant woordde Liesbet. „Je maakt haar zelfs van onzen Hendrik afkeerig!” „Lieze, denkt beter na!” „Ach wat ik weet het wel laat mij dansen Terneergeslagen keerde de hulppre diker terug. Marie was ondertusschen opnieuw opgewonden geworden. Aan den in gang van de zaal leunde de agent Müller. Zij bemerkte, dat hg haar gade sloeg. Koesterde hij verdenking Juist wilde Hendrik hem voorbijstormenmaar Müller hield hem vast, zij spraken met elkaar, en Marie zag duidelyk, dat over haar gesproken werd. Haar hart begon vreeselyk te kloppen. Groote G(m1, misschien vroeg hij aan Hendrik, of zijn Berlijner nicht ook dewegge- loopen jonge vrouw zijn kon, die hy moest vasthouden, en weer naar haar man terug brengen? Hoe moest zij steeds naar dien gevreesden man kij ken, die steeds haar aankeek en daarbij alles met hem in het rond. Daar kwam hem Stine Fiintje in den weg en bleef bij hem staan. „Is u daar ook, mijnheer Beerman „Zoo zoo gij ziet. Willen wij samen eens een dansje doen?” „Gaarne mynheer Beerman.” Toen hij haar omvatte, dacht hy „Misschien wordt Marie jaloersch” en hij ging met zijn dikke danseres, waarop hij zoo noodig flink steunen kon, in het dichte gewoel. En Marie bemerkte hem en tegen wil dank volgde zij hem met de oogen. Wat zag het plompe oude meisje er onbehaaglyk uit! Dat gezicht deed haar leed zeer veel leed, het was het akeligste van alles, wat zij vandaag beleefd had. Zij legde haar hand op den arm van de in gedachten verzonken Fodor en vroeg: „Kom, laten wij weg gaan ik gevoel me niet wel.” Hij was dadelijk bereid, keek haar bezorgd aan, drong met haar naar de deur, en geleide haar naar de straat, voor het huis. Hier ademde zij vrijer, zij gevoelde zich bevrijd en verlicht. „Het was (Jaar binnen verschiikkel(jk.” „Ik bleef slechts om naar Liesbet te zien.” zijn, meende de Commissie afhankelijk te moeten stellen van den prijs, door de Maatschappij voor hare inrichtingen te bepalen. Een begroeting der door de rapporteurs getaxeerde waarde werd eveneens otergelegd. In verband met door hen genoemde exploitatiecijfers werd door hen begroot dat de pro ductie in 1887 of kort daarna jaarlijks 650.000 M3 zou moeten bedragen en 'daarbij werd rekening gehouden met de door den heer G. J. Steens Zijnen in zijne brochure „de Gaskwestie14 ge dane mededeeling dat de „Kaarsen fabriek” zich na afloop van het con tract van elektrisch licht zou gaan bedienen. De maximum-etmaal pro ductie der fabriek zou dan worden 4000 M3. en deze bedroeg in 1885 mei het gebruik der Kaarsenfabriek mede- gerekend, toen 3367 M3. Met bere keningen werd aangetoond dat tegen een ’verkoopprijs van 8 et. per M3 en de straatverlichting gerekend op 41/» et. per M3 een saldo zou overblij ven van f7185.— bij oprichting eener nieuwe fabriek, welk bedrag bij over name en uitbreiding der oude gas fabriek, hooger zou worden. De Com missie adviseerde ten slotte tot over name der oude fabriek tegen de door haar opgegeven waarde, indien tevens kon worden verkregen dat do connes- sionnaris afstand zou doen van het laatste jaar - zijner connessionneele rechten tegen een vergoeding, welke in nader overleg werd bepaald op f 10500.Het naar aanleiding van dit rapport door B. en W. d. d. 22 Juni ingediende voorstel werd in de raads vergadering van 10 Augs. d. a.v. be handeld en nagenoeg zonder dicussie en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De nu gevoerde onder- handelingen met den concessionnaris hadden tot resultaat dat door den voorzitter in de vergadering van den gemeenteraad d. d. 19 Oct. d. a. v. kon worden medegedeeld dat door de aandeelhouders der Maatschappij be sloten was het aanbod der Gemeente te accepteeren, op voorwaarde dat ter schadeloosstelling van het exploftatie- jaar 1 Oct. 1887—1888 een vergoe ding werd gegeven van f 14600. De raad stond deze gelden zonder hoofdelijke ^temming toe. In de raadsvergadering Van 21 Dec. werd besloten tot het instellen eener Commissie van bijstand in het beheer der Stedelijke Gasfabriek en werd een verordening voor deze commissie vast gesteld. Tot leden dier eerste commis sie werden, na drie stemmingen, bij loting gekozen de heer Dr. H. IJsel de Schepper en na herstemming de heer G. A. Oudijk. Als voorzitter dezer Commissie werd door het Dagelijksch Bestuur der Gemeente benoemd de heer Mr. A. A. van Bergen IJzen- doorn, terwijl later de Secretaris der Gemeente de heer Mr. D. N. Brouwer werd uitgenoodigd zich met het Secretariaat te belasten. Het eerste werk der Commissie van bystand was een voordracht opmaken voor een directeur, die tijdig de noodi- ge werkzaamheden zou kunnen regelen voor de overname van het bedrijf. Als zoodanig benoemde de Gemeente raad den heer J. J. Prins, Adjunct- Dirèdfeur der Gasfabriek te Dordrecht, die den l',n April 1887 in functie trad. In overleg met den Directeur wer den door de Commissie plannen tot uitbreiding bij den Raad ingediend, welke bestonden in het aankoopen van drie aan het terrein grenzende huisjes in de Lazarussteeg voor een bedrag van f 4600.deze te doen afbreken en den grond aan te wijzen voorden bouw eener nieuwe stokerij. Een be groeting werd ook ingediend, bedra gende in hoofdsom f 119810.— welke bij Raadsbesluit van 27 Mei werd goedgekeurd, terwijl in de volgende raadsvergadering werd bepaald dat ter bestrijding dezer uitgaaf en der kosten van de andere werken, welke eerst in het volgend jaar zouden kunnen tot stand komen, door de Gemeente een geldleening zou worden aangegaan van f 125.000.— tegen 4% rente. Na deze voorbereiding ging in den nacht van 30 Sept, op 1 October 1887 de gasfabriek met al haar toe- behooren aan de Gemeente over. De fabriek beschikte toen over de ge bouwen, getimmerten en toestellen, staande op het fabrieksterrein aan de Vest achter het voormalige Prove niershuis, alle gereedschappen, het geheele buizennet in de Gemeente, 300 straatlantaarns met de daarbij behoorende palen en armen en 380 bij verschillende gasverbruikers in dienst zijnde gasmeters.} Van het op den datum der over name in functie zijnde personeel zijn thans nog in dienst der gemeente J. C. den Edel, ammoniakstokor, D. de Rek, machinist, F. G. IJsselstijn, PRIJS DER AD VERTENTIEN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.56 Elke regel meer0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. gebrachtin 1893 werd het kookgas verlaagd op 5 ot.in 1897 waren de {«prijzen 6 ct. en 4‘/> ot. ook werd n dat jaar besloten de straatverlich ting gratia te leverenin 1901 waren de gaspryzen weer hooger 7 ct. on 5*/a ct.in 1902 aanvankelijk 6'/s ct. en 5 ot., later weer 7 ot. en 5’/, ot., welke prijzen thana nog gelden. Naar gelang van de toename van het gasverbruik, werd ook het aantal in dienst «jjnde gasmeters grooter. Bedroeg dit aantal op 1 Oct. 1887 392, op 1 Jan 1912 was dit gestegen tot 4107, terwijl thans reeds 4400 me ters zijn geplaatst. Deze groote ver meerdering dit jaar is te danken aan deSnvoering der muntgasmeters, waar door ook gaslevering is mogelijk ge maakt aan velen, die daarvan vroeger gaan gebruik maakten. In den loop der jaren ia aan de pulabriek veel verbeterd, waardoor iet mogelijk is geworden de productie zoo hoog op te voeren. Naast de gasfabriek is thans ook verrezen de Eleotrisohe Centrale, de inrichting, die in 1886 reeds door den heer G. J. Steens Zijnen werd aange wezen als het bedrijf dat het licht der toekomst zou produoeeran. Het eleo- trisch licht werd door dezen technicus reeds beschouwd als de meerdere van het gaa en blikbaar zijn de technici in deze gemeente, althans de Directie der gasfabriek van dezelfde meening, aangezien de fabriek waarop het gas wordt geproduceerd, het licht gebruikt van de Elektrische Central^ Hoeft het Electrisch Bedrijf aanvnnnlijk door overneming van kracht- en liohtpro- dnctie aan de gasfabriek schade be rokkend, op den duur zal deze zich door het nieuwe afzetgebied, dooe middel van muntmeters wel geheel herstellen en mogelijk de productie nog doen stjjgen. De bloei van het gemeentelijk gas bedrijf ia voor een groot deel te danken aan den directeur nu wijlen den heer J. J. Prins van Doesburgh, die vooral in de eerste jaren buitengewone diensten heeft gepresteerd. Hij over leed den 8“ April 1910. Met het oog op de oprichting der Eleotrische Centrale werd op 30 Oct. 1908 tot adjunot-Directeur der Licht fabrieken benoemd de heer F, J. S wart - wout de Hoog, die na het overlijden van don heer J. J. Prina van Does- ■gh bij Raadsbesluit van 15 Juli 10 tot Directeur der beide fabrieken werd benoemd. Ter assistentie van den GOUBSCHE COURANT. - jPHUS VASÜET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post w 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad w 150 Idem franco per post 1 00 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren - 8231.05 blijkt hoe d zich heeft ontwikkeld. De cijfers 'der totaal- productie bedragen thans bijna vier maal zooveel als in het eerste volle jaar van exploitatie, terwyl het ver bruik door particulieren meer dan vijf maal zoo groot is geworden. Het winstsaldo geeft aanmerkelijke schom melingen aan. Deze houden verband met prijsverlaging van het gas of andere bepalingen, die werden getrof fen. Was aanvankelyk b.v. de gasprns bepaald op 8 ct. per M3., in 1889 werd die voor dag- of kookgas ver laagd op 6 ct.’in 1892 werd ook de prijs van het lichtgas van 8 op 7 ct. delaar verbaasd. „Maar, al is er over vloed van geld op den Beormanshof, het moet toch onder de broers en zus ters verdeeld worden. Zij is een rijke landbouwersdochter uit Fullingsbostel. Waarom zou ik het niet openlijk zeg gen? Stine Fiintje heet ze. Go kent haar ook wel. Zij is daar in de zaal, je kunt met haar dansen, zij is een flinke dikkert, en bekwaam voor het werk.” „Mijn werk doen mijn moeder on mijn zusters.” „Nu ja, maar uw moeder gaat later stil leven, en de meisjes huwen. Men zegt, dat de oudste dochter een beetje kieskeurig is. Maar voor de hoeren broeders zou ik ook wel wat weten.” „Ga die dan maar bepraten, doch laat mij mot rust, met je huwelijks- makelarij.” Hij stond wrevelig op. „Wanneer het toch nog wat wordt met Stine Fiintje, vergeet mij dan niet!” Gekweld liep Hendrik weg, en ging weer naar de zaal. Zou zij nog steeds naast Fedor zitten Reeds dadelijk bij haar komst op den Krusenhof was zij het eens met Fedor, die was ook veel meer een heer dan hij. Hij voelde, dat de sterke grog hem naar het hoofd steeg, want toen hij in de benauwde lucht onder de dansenden ging, draaide I In het rapport der commissie werd allereerst betoogd dat Gouda met hare destijds 20.000 inwoners, alle gegevens bezat voor den bloei eener gasfabriek, mits die overeenkomstig de eischen dier industrie werd ingericht en door een bekwaam en tactvol chef werd bestuurd. Bevreemding werd er over uitgesproken dat de fabriek der Gas maatschappij toen slechts 392 gasme ters had geplaatst, verdeeld over 356 verbruikers, terwijl een 10-tal jaren terug dat aantal 500 bedroeg. De oorzaak* dat het gasverbruik zoo gering was werd door de rapporteurs toegeschreven aan het te lang vast houden van hooge gasprijzen. Aan vankelijk bedroeg deze 22’/2 ct. per M3. en eerst veel later werd deze op 14 ct. gebracht, welken prijs nog te hoog was, daar de petroleumverlichting dan een groote concurrent was. Eigen aardig is het ook dat door deze des kundigen concurrentie door olectrisch licht niet mogelijk werd geacht. Zij beschouwden electrisch licht tot ver lichting van particuliere woningen voorshands ondoenlijk. De petroleum was naar hunne meening een veel grooter concurrent, wijl die zoo goed koop was en bij kleine hoeveelheden kon worden aangeschaft. Niettemin achtten de rapporteurs de bezwaren van dien aard, dat deze met succes zouden kunnen overwonnen worden en adviseerden zij tot exploitatie eener gasfabriek vanwege de Gemeente. Aan het rapport was toegevoegd een begrooting voor het bouwen van een geheel nieuwe fabriek op de plaats der gebouwen en erven van het Prove niershuis, in eigendom behoorende aan de gemeente, waar zou kunnen wor den ingericht een gashouder met b.v. 2500 M3. capaciteit naast volledige productie en zuiveringsinrichtingen, waarmede dan kon worden aangevan gen, om direct na afloop der concessie met de Gasmaatschappij van de dan vrijkomende terreinen te worden uit gebreid. Wat betrof de overname der fabriek oordeelde de Commissie dAt de inrich ting der bestaande gasfabriek uit een industrieel oogpunt niet kon voldoen aan de daarvoor te stellen eischèn. Hoogstens één jaar zou deze nog dienst kunnen doen, doch dan zou onmiddellijk veel moeten worden ver beterd. Of overname aan te raden zou de rossige knevels krulde. Weinig sprekend en innerlijk vol zorgen zaten Marie en Fedor en keken naar den stroom der voorbijgaanden. Dirk en Lodewyk kwamen aanloo- pen en wilde met Marie dansenzij bedankte, zij had reeds hun oudsten broeder woggestaurd. Nog andere jon ge mannen vroegen haar ten dans, maar zij wees ze af. Zij zou graag weggegaan zijn, maar zij vertrouwde zich niet alleen onder die menigte, en Fedor scheen een oogje op Liesbet te willen houden. De boerin aan den anderen kant van het meisje knikkebolde en snorkte. De paren dwarrelden onophoudelijk voor- bij en gunden de muziek geen rust. Het stof vloog in wolken omhoog en verduisterde het daglicht; juich kreten, gelach, hard geschreeuw en stampen vervulden de ruimte. Toen Hendrik in zijn kwaadheid toch den agent wilde voorbij snellen, hield deze hem vast. „Zeg eens, mynheer Beerman. Uw nicht, dat schoone meisje zeg mij eens in vertrouwen, heeft zij geld? Ze kijkt verduiveld veel naar me, dat ziet geAl moet een jonggezel in dienst ook een ongevoelig hart hebben, toch wil hy in zijn vryen tijd ook zijn deel van het aardsche geluk smaken. Een politieman is toch ook een mensen „Juffrouw Liebreich is zoo arm als een kerkrat,” stootte Hendrik uit. „Ach, dat is jammer voor zoo’n mooie juffrouw I” „Wat een gemeene kerel I” dacht Hendrik. Om niet grof te worden, rende hij weg. Daar zat hij nu bij het raam van de gelagkamer met do hand onder het hoofd bij een hoop drinkende, spelende en lawaaimakende mannen, hij hoordo en zag niets, maar liet grog brengen, die hij haastig op'drönk. „Neem me niet kwaly'k, mijnheer Beerman,” sprak hem iemand aan. Hendrik keek op, ah, de paarden- handelaar, aan wien hij zijn oude paard verkocht had. „Wat wilt gij, Schorsmeier „Het deed mij leed, u zoo neer slachtig te zien.” Hy zotte zich tegen over Hendrik. „Hem ontbreekt slechts één, Schorsmeier, zeide ik bij mij zelf een lieve vrouw.” „Die heb ik niet noodig, laat mij met rust!” „Ho, ho, gij hebt uw ei^en vryen wil. Maar er is er een: vgïtig dui zend thaler bruidsschat en zwaar verliefd op u!” „Ik wil geen geld, ik heb genoeg „Dat is prachtig!” riep de veehan- stoker, de lantaarnopstekers J. C. de Riet en J. Lourier, terwijl de fitter A. de Rek sinds korten tijd is gepen- sionneerd. Deze werklieden vieren dus thans ook hun jubilé. Het eerste exploitatiejaar was uiter aard moeilijk. Over de hoedanigheid van het gas werden van de zijde van het publiek ernstige klachten verno men, in hoofdzaak aangaande de on voldoende lichtkracht. De oorzaak daarvan lag hieraan dat het bedrijf nog in een periode van overgang ver keerde en met noodleidingen en met gedeeltelijk oude en gedeeltelijk nieuwe toestellen werkte. Door do Directie werden teneinde aan de klachten tege moet te komen, alle maatregelen ge nomen, die verbetering konden teweeg brengen en waardoor ook in den toestand spoedig een aanmerkelijke verbetering is gekomen. In dit eerste jaar moest ook do sympathie van hot publiek voor deze gemeentelijke on derneming worden gewonnen on dat is wel gelukt. Oe bepaling dat de gasprijs 8 ct. per M3. zou bedragen, heeft daartoe zeker veel bijgedragen. De exploitatie over de drie maan den van 1887 gaf roods oen winst- saldo van f 4175.546, bij een totaal- productie van 220027 M3., waarvan behalve voor den dienst 129054 M3. werden verbruikt. Eenige cijfers nagaande gedurende do 25 jaren van gemeente-exploitatie vonden wij daarvan in do verslagen de volgende genoteerd Jaar Tot. Prod. Verbruik Winstsaldo. M’. 3&6Ö34 f 16467.93 564849 -16698.77 s 653500 - 5313.84”’ do 25 jaren van gemeente-exploitatie vonden wij daarvan in do volslagen de volgende genoteerd Jaar Tot. Prod. Verbruik Winstsaldo. M3. 659398 878060 1897 1258650 1902 1978040 1584834 - 12165.66 1907 2292900 181*920 - 21973.93s 1911 2385690 1863715 Uit bovenstaande cijfers blijkt hoe kolossaal het gasverbruik

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1