Groote BOmtlTVERKOOP ii61'/' Wintermantels, Verbazingwekkend Bvtiterilaraj^L. Buitenlandsch Nieuws. Bim.xxen.laxi.d.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOB^ Ingezonden Mededeelingen. Hoe moet Rona cacao worden klaar gemaakt Telegrafisch, Weerbericht Officieels Prijscourant Effect en ban del le A bi ster dim Laatste Berichten. 400® Staa ts-loterij Groote Expositie D. SAMSOM. voor grenzeloos goedkoope pryzen. Directeur, meer speciaal belast met het toezicht op het Gasbedrijf werd op 14 Oct. 1910 benoemd de heer T. B. Granpré Molière, die op 1 Nov. d. a. v. in functie trad. Buiten de hier genoemde heeren gaven nog gedurende een reeks van jaren hunne krachten aan deze ge meentelijke inrichting de heeren J. Gonda, oprichter, in functie sinds 1893 en C. J. Verschoor, boekhouder. Vredesonderhandelingen Een levenskwestie voor Tork\je. In ons overzicht in het nummer van I dft „(londsche Courant" van Zaterdag hebben wij uiteengezet welke gebreken I er aan de inwendige organisatie van I het Turksohe Rijk zijn. Eén van de I moeilijkheden waarmee het Turkache I Rijk op hot oogenblik te kampen heeft I en die maakt, dat de achteruitgang I nog Bteeds grooter wordt, is de oorlog, I die het op het oogenblik te voeren heeft met Italië. Het is niet voor de eerste maai, dat Turkije zich in het nauw gedreven ziet, door een Euro- peosche mogendheid. Maarzoldenkwam een dergelijke kwestie ongelegener, dan thans. Het prestige van don Turk tegenover al wat Arabier is, is toch al niet bijzonder groot. Turkije moet alles op hot spel zetten, om zich in de oogen der Arabische onderdanen niet zoo te vernederen, dat alle ach ting totaal verdwijnt. Dit punt is de ernstigste oorzaak van het voorloopig niet slagen van de vredesonderhande lingen 'tusschen Italië en Turkije. Sedert, geruimen tijd worden in Zwit serland tusschen afgevaardigden van beide landen pogingen aangewend um tot een vergeljjk te komen op woike voorwaarden men van beide zijden een vrede zou kunnen aanvaarden. De lastige kwestie echter in tleze bespro kingen is het eenmaal door Italië ge- I nomen besluit Tripolis en Barka voor Soannexoord te verklaren. Wanneer it besluit indertijd niet genonjcn was, dan was btina zeker reods een formule govdnden, aio beide landen bevredigde, die Italië do macht gaf en Turkije in naam de soevereiniteit liet. Nu echter staat de kwestio anders. Of Turkijo, iif Italië aal een formeele nederlaag moeten lijden. Voor Turkije zal het 1 hierin bestaan, dat iiet afstand heeft I te doen van do beide provinciën, zon-1 der al zou het dan ook slechts sohtjn 1 zjjn, de sonvereine macht in handen te houden. Voor Italië zou oen moge lij ko nederlaag hierin bestaan, dat het zyn eenmaal genomen inly vingshesluit moest herroepen. Wie het Itahaansche I volk kent met zijn trots op zijn grootsch verleden, begrhpt dat de omstandig heden wol verbazend zouden moeten veranderen, voordat een ministerie het - „ou durven bestaan in dien zin aan de volksvertegenwoordiging to advi- seeren. Bij een volk, welks nationaal bewustzijn groeiende is, en dat is op hot oogenblik van het Italiaansche volk zeer zeker to zeggen, do volks trots zou waarschynlyk eesi dorgelljk ministerie totaal vernietigen. Aan don anderen kant staat echter Turkye in een zoo mogelijk nog lastiger positie. Eaton we aannemen, de Turksohe regeering ziet het jjdel pogen in om I nog langer Tripolis tegenover een in elk geval veel machtiger vüand te verdedigen. Het ministerie begrijpt dns te moeten toestommon in een losmaking, in een overgave van den bogeerden buit aan zijn tegenstander. Maar welke Arabier met inn inge- kankerden haat tegen al wat Christen is, welke Mohammedaan zou niet ver- j vloekon het ministerie dat zou toe stemmen in oen algeheel verlies van oen deel van het groote Mohammo- daansohe Rijk? Wanneer ooit een dor- golijk besluit in Turkije tooh mocht worden genomen, dan zou het niet vreemd zijn, wanneer als direct ge volg daaruit ontstonden opstanden in allo Arabische gowesten. Met zoo'n kans voor oogen moeten we toch ook inzien dat in dit geval het rekken der vredesonderhandelingen niet louter aan togenworking van Turksohe zyde mag worden geweten. Voorloopig valt or dus niet te hopen, op een spoedige oplossing van hot hangende geschil. Do Italiaanseh-Turksehe oorlog. Onder de wapenen geroepen. Hot ofüoieele militaire blad te Rome van '28 September bevat een besluit, waarbij onder de wapenen worden ge roepen met ingang van 7 October rile soldaten van de eerste oategone dei- klasse van 1890, die thans met ver lof rijn. Voorts de soldaten van de eerste categorie der klasse van 1887, thans met verlof, en behoorende tot de artillerie, de genie en de gezond heidsdienst. Spanje. De spoorwegstaking. Saraoossa, 27 Sept. Een vergade- riSg van spoorwegbeambten van Noord-Spanje te Madrid en Siragassa en te Manilla en Carinnna heeft de staking gevoteerd, die 4 October zal beginnen. Vrijdag hebben de spoorwegbeamb ten in Arragon besloten 4 October te staken. Hierdoor zullen 6000 spoor wegbeambten in het noorden van I Spanje het werk neerleggen. Indien dan de Catalonische spoorVegbeamb- ten het werk niet hebben hervat zul len 15000 spoorwegbeambten staken. Eenige fabrieken te Barcelona en in de omstreken zullen het werk moeten schorsen indien de staking langer dnurt. Vijf gevaarlijke anarchisten zijn to Barcelona gearresteerd. Toch zegt I men, dat over het algemeen de stakers zich niet laten meesTeepen door revo- I lutionaire elementen. Zij hebben aan I de overheid beloofd het verkeer te I verzekeren van de treinen noodig voor I den aanvoer van levensmiddelen. I Naar aanleiding van de staking heeft I de regeering zooals men uit de tele- I grammen heeft kunnen zien do sol- I daten die met onbepaald verlof waren onder de wapenen geroepen. Het zijn er 20,000 In getal. Het schijnt intusschen uit een laat stelijk ontvangen telegram dat er kans is dat de arbeid Dinsdag wordt her vat. De definitieve stemming over de algemeene staking zou plaats hebben. Zondagavond, op oen vergadering van de vertegenwoordigers der werklieden van al de spoorwegmaatschappijen in Spanje. Zooals men ziet zal er echter Maan dag met de maatschappij worden onder handeld en de meeste latere stakingen zijn stakingen uit solidariteit en zullen dus wel eindigen als hot werk in Ca- talonië wordt hervat. Te Barcelona is Zondag op de noor- dolijko lijn het personeel dor Werk plaatsen van de spoorwegmaatschappij, tot «taking overgegaan. Op het spoor wegnet in Catatonia zijn 9500 stakers. Chixa. Noodlottige ontploffing van oen kruitmagazijn. I Uit Shanghai, wordt geseindEen vroosblijke ontploffing van een kruit magazijn, had den 19*" September te Erauohang (Hoe-poh) plaats. Do huizen I in den omtrek van het magazijn wor den verwoest. Er zijn moer dan hon- I derd dooden. Kamerverkiezing Ommen. De Centrale Vrijzinnige Kiesvere niging in het district Ommen, te Al melo vergaderd, stelde tot candidaat mr. D. Fock, oud-minister van Kolo niën, oud-gouverneur van Suriname en oud-lid der Tweede Kamer. De Centrale Anti-Revolutionaire Kiosvereeniging in het district Ommen, heeft, tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer (vacature-dr. A. Kuy- I per) mr. H. van der Vegte, lid van God. Staten van Overysel. Naar de Ned. verneemt, heeft het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie een stemmig geadviseerd, bij de tusschen- I tijdscho verkiezing in het district Om- I men, den zetel te laten aan de anti- I revolutionairenschoon het recht om I hem te betwisten werd erkend, aohtte I men hot niet wenschelyk van dat recht I thans gebruik te maken. De Itaiaansohe regeering heeft den I heel' Dionisio Anxitlotti, hoogleeraar I aan de universiteit te Rome, benoemd I tot raadsman by het scheidsgerecht, aan hot hetwelk de beslissing is opge dragen in de zaken van de „Cartha ge" en de „Manonba". a Naar „De Avp." verneemt, zullen do voorstellen tot herziening dor Pen sioenwet voor onderofficieren en min deren van de landmacht op zoodanig tijdstip wordon ingediend, dat behan deling in de Tweede Kamer omsteeks April 1912 kan wordoif tegemoet go- zi eij. Vrijzinnige Bondsdag te Goes. Zaterdag is te Goes een bijzonder geslaagde vrijzinnige Bondsdag gehou den, die door ongeveer 800 personen werd bezocht, waaronder ook vele dames. Door een strijkkwartet werd de by- oenkomst geopend, waarna de heer T. H. Siemelink uit Goes de aanwe zigen namens den Vrijzinnigen Bond van Zuid-Beveland welkom neette. In zijn openingsrede wees spr. er op, dat I Zeeland, het klassieke land der rrjj- lieid, zijn naam door deze bijeenkomst I eer heeft aangedaan. Na hem spraken Mevr. Geill van J Krabbendijke „Een woord tot de vrou- I wen", Jhr. de Muralt over Vrijzinnig- I heid en Welvaart" Mr. W. F. Treub over „De staatkundige toestand" en I de heer L. C. T. Bigot over „De Open- I bare school". I Na een slotwoord van den voorzit- ter en mnziek en zang ging de ver- gadering uiteen. De Pest op Java. Aan het Ministerie van koloniën zijn de volgende telegrammen ont- I vangen aangaande de pest op Java gedurende de periode van 11 2-1 SoptI Afd. Malang80 nieuwe gevallen, I waarvan 77 dooden. Afd. Madioon 6 dooden. Afd. Kedirie: 34 dooden. Van de I de vorige periode nog 12 dooden. Prof. jhr. R. 0. de Savornin I.oh- man. I Over den prof. jhr. mr. B. C. de I Savornin Lohman, benoemd tot gow. I hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de wijsbegeerte van het recht, in het staatsrecht en administratief recht, op opvolger van prof. Do Louter, schrijft het „U, 1). Do nieuwe hoogleeraar is een zoon van jhr mr. W. H- Sayornin Lobman in leven kantonrechter te Groningen en neef van het bekende Kamerlid en leider der Chr.-Hist. party jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Hij ontving zijn eerste onderwijs te Groningen volg de daarop het christelijk gymnasium te Utrecht en studeorde voorts aan de I Utrechtsche Universiteit in de rechts- I wetenschappen. I Na eene degelijke stadie, waarbij hij, I onder den invloed van prof. Rengers I Hora Siccama in de richting van het I oud-vaderlandsche recht zich bewoog, I promoveerde jhr. Lohman '20 Dec. 1910 I cum laude op een proefschrift, geti- I teid „De bestuursinrichting van ge- I west, stad en platteland van Utrecht I gedurende de Bataafsche Republiek I Tydens zijne studiejaren nam jhr. I De Savornin Lohman een voorname 1 plaats in de Christelijke Studenten- I vereniging in. Do Jnieuw-bonoemde I is hoogleeraar o.a. mede-redacteur van I het Christelijk-Historisch Dagblad» De Nederlander". Verdeeldhéid onder Chineezen te Bandoeng. De Hbld. correspondent tc Batavia seint d.d. heden „De resident van de Preanger Re gentschappen requireorde militaire hulp I voor de politie te Bandoeng, wegens gespannen verhouding onder.de daar aanwezige Maeoërs, die tot een groote vechtparty dreigt aanleiding te geven." Slachtoffer van hot militarisme „Het Volk" van Vrijdag bevatte het volgende bericht: „Men zendt ons van het Manoeuvro- I terrein het volgend ontzettend berichtI „De manoeuvres, waaraan wij hier I deelnemen, hebben Dinsdag weder een slachtoffer geëischt. Te Leimuiden is door een automobiel, waarin minister I Colijn met gevolg waren gezeten, een 1 landweerman aangereden. De man viel I voorover in zijn bajonet en was on- I middellijk dood. Hy was in het hart getroffen. „En nu, alsof daardoor aan het m- I treurige van dit ongeval nog iets kan worden goedgemaakt, is de order uit gegeven dat de verdere oefeningen Bon der bajonet op het geweer zullen plaats hebben. „Als het kalf verdronken is, dempt I men den put „Maar dat onze volksjongens aan zoo'n gruwelyken dood gewaagd wor den, is een Vreeselijke gedachte". Wij hebben naar de juistheid van dit bericht laten informeeren en kre gen van den stellingcommandant, ge neraal Fabius, het volgende ten ant woord „Ik kan niet anders gelooven, dan dat het geheele bericht een canard is. want ik heb er niets van vernomen, en dan had het mij toch officieer moe ten gerapporteerd zyn. Ik mag niet aannemen, dat eenige autoriteit zoo in verzuim zou wezen, om een dergelyk belangrijk voorval niet onmiddellyk te berichten. Maar er is meer. Gisteren tusschen 2 en 7 heb ik, om de oefe ningen van de landweer te controlee ren, een bezoek gebracht op idle plaat sen, waar de landweer óf oefende, óf gelegerd was. Vyf uur ben ik daar mede bezig geweest, omdat de afstan den zoo groot zyn. Ik heb allerlei landweermenschen gesproken, de ba- taljons-commandanten natuurlijk ook, behalve één, die, na den zeer vermoei- enden nacht laat teruggekeerd, wat matte. Geen enkele heeft my iet» omtrent iets dei gelijks gezegd, wat natuurlijk het geval zou zyn geweest, wanneer er iets gebeurd ware." Schip gestrand. Zaterdagmorgen is by de Noorder- haaks gronden te Nieuwendiep eon tot nog toe onbekende schoener gestrand. De sleepbooten Hercules en Titan zijn tor assistentie vertrokken. Verduistering van diamanten. Een diamanthandelaar uit de Van Woustraat te Amsterdam had, naar het Hbl. meldt aan een diamantbe werker twee partyen diamant in com missie gegeven tot een totale waarde van ongeveer 5000 gulden. Het bleek, dat de diamantbewerker de kem toe vertrouwde diamanten had beleend. Bij de politie werd aangifte gedaan en Vrijdagavond werd de diamantbe- j werker aangehouden en overgebracht naar het politiebureau Stadhouders kade. Maandag wordt hij ter beschikking van de justitie gesteld. Brand in een goederenwagen. Zaterdagmiddag is op het terrein van de Staatsspoorwegen aan de Dok laan te Arasnerdam een goederenwa gen van de Staatsspoorwegmaatschap pij, waarin stroo geborgen was, door onbekonde oorzaak in brand geraakt, Een vlak naast den goederenwagen staande verhuiswagen geraakte even eons in brand. De brandweer was spoedig ter plaatse. Beide wagens verbrandden gedeeltelijk. Een „eerlijke" vinder. Een commissionair in effecten te Bloemendaal, verloor Vrijdag te Haarlem op het Stationsplein een por tefeuille met f 340. Deze werd gevon den door den kantoorbediende zonder betrekking J. W. v. d. M., die haar deponeerde bij de politie. Als beloo ning kreeg de moeder van den oer lijken vinder een geldsom en de jon gen zelf een betrokking. Men meldt ons uit Assen Gisteren is de 27-jarige fruithande- I laar Remmelt M. to Nienw-Amstordam aangehouden en naar het huis- van bewaring te Assen overgebracht on der vordenking, dat .hij op 23 Sep tember gepoogd heef ute Borger-Wes terveen (gem. Emmen) oen trein van de Dodemsvaartsche Stoomtramweg- maatschappij te doen ontsporen, door opzettelijk 'een stuk van een rails dwars over de spoorweg te leggen. De machinist wist door tijdig remmen de ontsporing te voorkomen. Gasverstikking voorkomen. Men meldt uit Amsterdam: Zaterdagmorgen omstreeks 5 uur wer- de heer en mevrouw K., wonende Paleisstraat 27, door het janken van hun honden gewekt. Zy verlieten on- middelijk de slaapkamer en doorzoch ten het huis. Intusschen was een sterke gasiucht in het geheele huis waar neembaar, zoodat de bewoners zich dadelijk naar de andere slaapkamer, die achter gelegen is, en waar twee neven sliepen, begaven. Hier was de lucht ondragelijk. De beide neven la gen dan ook bewusteloos in bed. De geneeskundige dienst diegwaarschuwd j werd, verscheen spoedig met een auto brancard. Opneming in het gasthuis van beide neven, jongelui van 21 en 24 jaar, bleek noodzakelijk. Naar wij vernemen is de oudste neef reeds naar huis teruggekeerd, doch moet de jong ste nog eenige dagen in het Gasthuis blijven. De oorzaak is vermoedelyk,. dat een van de jongelui, die de gas kraan moest toedraaien, deze vermoe- I defyk heeft doorgedraaid, zoodat de I kraan is blijven openstaan. Vriend- en vijandschap bn dieren» In een boerenschuur te Filipsland speelt zich dagelijks een alleraardigst tooneeltje af, vertelt de N. Z. Daarin zijn onderdak gebracht een paard en een bok, terwijl de huishond er ook gewoonlijk zijn verblijf houdt. Deze leeft op gespannen voet met den bok, die 3 maal per dag met brood gevoerd wordt. Nauwelijks heeft de bond in de gaten, dat de bok zijn rantsoen ont vangt, of hy haalt het by stukken of brokken weg en legt 't by t paard neer, die 't natuurlijk in dank ver orbert Zelf gebruikt hy er niets van. Opgepast voor de electrische geleidingen. Een ieder weet, dat hii moet waken tegen het aanraken van blanke, d. w. z. niet geïsoleerde electrische geleidingen welke onder stroom staan, althans wanneer die stroom eenige beduidende spanning heeft. Maar met denkt een ieder er zoo dadelijk aan, dat hij dergelijke draden evenmin moet aan raken met voorwerpen, welke voor electriciteit goede geleiders zijn. Een voorbeeld ter waarschuwing. Een arbeider droeg een ijzeren staaf zóó, dat op 'n gegeven oogenblik een der uiteinden een electrische geleiding raakte. De stroom liep door de staaf en 's mans lichaam naar den grond, met het gevolg, dat zijn voet deerlijk werd verbrand. Opgemerkt dient nog het volgende. Wanneer er brand uitbreekt in de buurt van electrische geleidingen, dan is althans behoort te zijn de eerste zorg der brandweerlieden, den stroom af te sluiten. Want er bestaat kans dat de electriciteit langs een opgespoten waterstraal, straalpijp en spuitgast naar de aarde zou stroomen en den man daarbij kwetsen of dooden. Eindelijk zij er aan ^herinnerd, dat niet slechts metalen maar ook in- en uitwendig vochtige voorwerpen goede geleiders voor electriciteit zijn. (Risico-bank). GOUDA, 30 September 1912. Morgen 1 October herdenkt J. A. Hornis den dag waarop hij voor 25 jaren in dienst kwam bij de firma Be geer, later den hoer G. P. de Jong, magazijn gouden en zilveren werken. Voor doze trouwe en nauwgezette werkman zal deze dag ongetwijfeld niet onopgemerkt voorbijgaan. De Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit" heeft voor deze week* weer een vari- eerend programma met als hoofstuk het drama in 3 aeten „Aan mij alleen is de wraak". Met spanning volgden de bezoekers het verloop van dit mooie stuk, waarbij de goede explicatie van den heer Verbeek tot zijn recht kwam. Eveneens had „Haar eenigste roman" succeè, terwijl als moer komische films gegeven worden „Diplomatie van kapi tein Jcnks" en „Rigolo als fiets", waarin een acrobaat zijn rijkunsten vertoonde. Als steeds was de zaal weer stampvol. Uitslag van den gisteren gehouden huish. schietwedstrijd door de Weer- baarheidsvereen. „Burgerplicht" op het Schietterrein aan den Rotterdam - schen Dijk: Personeele baan, 5 schots max. 100 p. lepr. H. Gijzenij met 85 p. 2° W. Guyken n 84 3® A. van Fijn 83 4° J. L. Hulleman 81 5® A. Bax 80 6® W. de Goede 80 B 7® N. D. Gravensteijn 79 8® W. J. Gijzenij 78 9® M. Lakerveld 76 10® J. P. Mul 75 11° Groenendijk, Bodegr. 74 Eerewedstrijd, 5 schots, max. 100 p. W. Guyken met 86 punten. Vrije baan, 3 schots, max. 60 p. le pr. N. D. Gravesteijn met 56 p. 2° W de Goede 55 p. 3® Uittenbogaard 55 4® W. J. Gijzenij 55 5® A. Bax f) 6® J. L. Hulleman 50 7® J. G. Disco n t» 8® W. Guijken n 52 n Marga, 5 schots, max. 60 p. 1® pr. D. Koedam ntefc 59 p. 2® A. de Reus n n 3° Th. Verbiest 58 4° Groenendijk, Bodegr. 57 6° A. J. Vermeulen 56 AFLOOP DER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN, ten overstaan van Notaris R. W. H. Pitlo. Perceel A. 1—6 kooper P. Rond voor f23655.— Perc. B. k. P. Rond voor f800.— D k. T. A. van Eyk, voor f2700- 1AOA Perc. E. k. Dr. J. G. Rap. voor f 1020. F. k. J. van Tok >oor f 1600.— Voetbal. Onder nu juist niet gunstige weers- omstandigheid, had gisteren op het Sportterrein Olympia's eerste compe titie-wedstrijd plaats tegen Sportman uit Leiden. Onder aanhoudenden regen stelt Olympia zich als volgt op: IJsselstijn v. Iterson Wagner Houdyk v. d. Torren Sibbes Sauter Duim Slop Bakker Samsom. Direct na dan aftrap neemt Olympia het spel in banden en onderneemt menig aaüval op het Sportman-doel, waar de doelman uitstekend op zijn plaats is en enkele mooie schoten van den mid voor nog maar juist kan kee- ren. Aan den anderen kant is Sport man niet erg op dreef en zuiveren de backs het doelgebied veelei, zoodat de Gondsche keeper heel weinig te ver werken krijgt. Het veld is door den regen zeer glad geworden waardoor goed spel vrijwel onmogelijk is. Toch gelakt het den onvermoeiden linksbinnen, Olympia de leiding te geven. Na rust is het droog geworden en als beide partijen weer in het veld komen, volgt aan stonds weer een vlugge aanval op het Sportman-doel. Olympia houdt het spel in handen, de eene aanval volgt den anderen op voornamelijk komen deze van links en Sportman's keeper is niet zóó goed of de midvoor van Olympia, die goed op dreef was ziet kans hem tweemaal te passeeren, ter wijl de linksbinnen nog een maal het net kan vinden. Nog werkt Sportman hard voor een tegenpunt, doch het mocht niet baten met 40 komt het einde voor Olympia, da,t in zijn geheel vrij goed in vorm was.' Het begin is weer goed, Olympianen, zorgt dat hot zoo blijft. De wedstrijd T. O. P.—W. F. C. werd op verzoek van T. O. P. uitgesteld. De pas in do 1® kl. gepromoveerde 2® klasser Volksweerbaarheid Gouda trok gisteren naar Alphon. Niettegen staande hun krachtige verdediging, behaalde do meef* geroutineerde l).V. S.'ers met 50 de overwinning. Nog vermolden we de uitslagen; H. F. O Ajax 2—1. SpartaD. F. C. 62. H. B. S.Haarlem 4'2. H. V. V.—Quick 2—5 Hermes—U. S. C. 6—2. L. V. V.-R. V. C. 1-4. V. F. C.Forturia 32. In de Zaterdagavon d gehouden alg. ledenvergadering der G. C. F. CJ „Olympia" werden tot captains van het 1° en 2° eltal gekozen respect, de heeren M. C. Samson en W. Wagner. zoo ook smaakt de cacao veel beter als men goed kokend water of kokende melk gebruikt. Toen nu de gebruikers de Rona cacao op deze wyze gereed maakten, |werden zij plotseling bekeerd tot vurige bewonderaars van dit heer lijke fabrikaat en stonden versteld over de bizondere goedkoopte van dezen gezonden drank. Daar het ons niet mogelijk is alle gebruikers, dio in diezelfde dwaling zijn vervallen, te bereiken, meenen wij goed te doen de opgedane ervaring algemeen bekend te maken, opdat eaer, die met Rona cacao een proef neemt, daarmede rekening kan houden. WEESP. C. J. van Houten Zoon. Voor eenige maanden brachten wij Rona cacao in den handel. Daarmede bedoelden wij aan het publiek een cacao te bieden beter in kwaliteit maar niet duurder dan de andere soorten goedkoope cacao, waaraan men gewoon was geraakt. Dat doel is bereikt. Aanstonds hebben een zeor groot aantal gebruikers de prachtige kwali teit weten te waardeeren, zij zijn vol lof over Rona cacao en gebruiken ze geregeld. Toch waren er ook gebruikers, die niet zoo dadelijk tevreden waren Voor zoover ons dat mogelijk was. hebben wij die gevallen, welke ons aanvankelijk verbaasden, nader onder zocht. Daardoor kwamen wij tot eene merkwaardige ontdekking. Het bleek namelijk in elk van die gevallen, dat de gebruikers niet wisten, hoe do Rona cacao moet worden gereed go maakt. Nadat toen in hun tegenwoor digheid de Rona op de juiste manier was klaar gemaakt, moesten zij er kennen 1'. dit rij heerlijke chocolade hadden dronken en 8*. dat zij niet hebbeu geweten, dat goede cacao zoo goedkoop ia. Wat was het geval Men was gewoon van de andere soorten bij de bereiding een vrij be langrijke hoeveelheid te nemen, meestal ongeveer drie goed gevulde theelepels cacao voor een kop, en bij het maken van melk-chocolade kwam het zelfs voor, dat men bijna 1 ons cacao op 1 Liter melk nam. Als men zooveel cacao voor de bereiding neemt, blijft er van het begrip „goedkoop" niet veel over. By het prooeeren van Rona cacao deed men nu ook zoo. Dan Eroefde men wel, dat de smaak ge- eel anders was, maar het was te sterk, te zwaar, te krachtig. Dat nu is zeer verklaarbaar, want Rona is inderdaad veel krachtiger, de goede pittige cacaosmaak is daarin veel meer ontwikkeld. Het gevolg is, dat men voor de bereiding veel minder noodig heeft. Men moet niet meer nemen dan een theelepel (ongeveer 6 a 7 gram] voor een kop, en niet meer dan 35 gram (VU k 2 eetlepels) voor een liter (kan) melK. En dan moet het water of de melk goed koken. Goede thee zet men niet zonder kokend water, en tn het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.1 te Regia laagste stand 746.0 te Portland Bill on Stolyhead. Verwachting tot den volgenden dag Matige tot krachtige Zuidoostelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk rogenbuien. Zelfde tem peratuur. Vurige Koers. Koers vso beJen- 80 87»/» 86'/, 86'/, 61 - 100"/,, 100"/,, 87", 86'/, 92'/,, - 865/lfl 84'/» 45'/, - 103", 84'/, 58»/, 58"/,, 213'/, VAN DEN 30 seFT. 1912. Stastsleeuiucen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. «nuk- en Crediet-Instel Hiigen. Ned. Bankaandoelen Industr. Onderuemhwii American Car Foun dry Comp. C. v. A, Id. Smelting A Refining Go. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instel I. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw Mycu Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolemn-Onderu. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MUeii Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Joniss, Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Paoific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieieeaingen Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLv-Re- giüinwgs-Ges. 4i GELDI Prolongatie Amerikanen vasi minder, Bnitenl. st Petrol, vast, Myn geen verschil met bakken zeer kalm. Ernstig ongeluk. Dke Haao. Hedenmorgen had na bij de Kapelsbrug een ernstig ongeluk laats dat aan een knaap het Teven costte. Een zwaar beladen vracht wagen kwam van de richting vau het Spui in aanrijding met een van de andere zijde komendo handwagen, waarop een knaapje zat. De wagen wipte en do jongen kwam terecht voor een wiel van de vrachtwagen, dat over hem heen ging. Hy bekwam een nek- breuk en was onraiddelijk dood. Ned. schip aan den grond. Londen, 29 Sept. Het Ned. stoom schip „Bogor" van Rotterdam naar Java is in het Suez-kanaal naby Port* T>3 63»/, 90 88»/, 26'/, - 80 79'7.6 190 286 189»/, 192 46 41'/, 272 106'/, 272 105'/, 165»/, 164 L 539'/, 636'/, 525 193'/, 122 123'/, 21»/„ 21»/, 91'/. 91", t 4'/,, a 12 'h 47» 12';, 87 'mVk 93»/ 94 62% 62»/, 186'/, 86»/, 96% 97'/, 37'/,, 37'/, 178 6 177 57, t 100'/,, - - Ct. Üat. Staat», iets Culturen flauw, lager, Rubber, rige koenen, Ta- Said aan den sleepboot der Kanaal-: tentie vertrokken. Een iij is ter assis- öd® Kl. Trekking v. Maandag 30 Sept. No. '20298 f 10.000. 2815, 12107 en 12886 ieder f 400. 1868, 1941, 15171 en 18400 ieder f 200. 2706, 6832, 7485,11107,1389Ö, 14227, 14430, 14824 on 15154 ieder f 100. Prijzen van f 70. 140 ai3 SS 61 419 17 OS H» 608 40 59 7lj SU BW torn JU 1187 I860 1488 1074 1810 W 80 87 UW joia os aioö 7 as4o sa 97 mc, M5 43 tb Mg 88 W 1067 8408 08 3568 38IJ 3784 8817 88 KMI 41SU 4**> Si 4804 4485 4518 4707 08 4875 AG-48 70 87 5419 SS 0686 5710 40 5888 88 MUU 41 8018 80 96 8908 0848 Ü67S 68B8 6788 88 0817 81 05 Ott» 7008 80 7100 01 7808 4 7410 *1 7880 81^77 W 8940 80 8558 81 88,3 1» 78 8783 88W 9006 0130 8813 88 81 0718 98 8818 83 88 0047 04 1UJU1 48 1ÜU0O 1047U 10040 10010 KJ043 10011 19 11198 11803 97 11307 85 11039 U73H 01 11800 11940 70 98 12300 13630 88 13813 37 49 13700 45 13893 13938 18015 28 18105 18078 89 18089 03 18760 68 80 13809 18980 «8 78 14803 87 67 14408 14ÖÜ1 30 80 15(160 15340 73 90 15.6*1 15400 10813 10007 06 10100 19 10430 44 10008 14 10872 16911 17004 17170 17384 48 17300 17800 83 67 80 91 18399 18B71 184UH 18620 18000 28 74 88 18781 1N005 08 19018 OO 19379 19081 19414 18 00 19749 00 93 18806 0 48 80 199UI 80 200*1 20121 37 84 54 30602 0B 91 3M28 26 89 98 20634 44 ■77 30718 88 07 30810 90922 5<lo Klasse Lijst No. 16146 f70 6146 en No. '20984 m. z. met f 70. voor HERFST en WINTER der nieuwste modellen in pols, velonr, laken en zyde. Costnmes en Costumes-talUeur, Blousen, Jupes, Jupons en Japoastoffen in de f/rootete en smaakvolste verscheidenheid en in scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, rodel, aanvoer. 1ste kw. 32, '2e 28, 3e 24 cent per, half kilo. Vette Varkens groote uanvoer lste kw. 321/,, '2e kw. 31, 3e kw. '28 cent per half kilo. Schapen en Lammeren Veel aan gevoerd. 0ÖT?.T5ESTj^T ZETjT' f ^0O'6 G|l Boeken van f 1.90 en hooger, kan men mot dezen uitverkoop V VAWA/üluiMd A tdéiiéiét bemachtigen, voor Een Kwartje, voor 22 en voor 20 Centen. T*ET OP DE Cö'NTÜT'T'Iïl t on<'el8^aan^e Boeken, onverschillig hoe duur ze ook AidüA VA Ar Al VwAl ArA A AAI I zijn, mag men kiezen, doch ten minste 4 nummers, dat zyn 4 Boeken, voor den spotprijs van f 1.—Zes stuks voor f 1.50, Tien stuks voor f'2.40, Twintig voor f 4.40, Dertig Nummers dus 30 Boeken voor f 6.Meer dan 30 stuks, ook ad slechts '20 Centen voor elk Nummer of Boek. TTTPHP rtVUT? HPT? TTTTT' A f T tTC! f Want ieder die van dezen uitverkoop profiteert, krijgt nog AAA! A V Af Aw A AWAIA A ièLLülW op den koop toe Dk Ovkrwintekino der Hollanders op Nova-Zbmbla in de jaren 1596 en 1597, door H. Tollens Cz. Talmt nu vooral niet met uwe bestelling, denkt er aan, de aanvragen zullen ontzettend veel zijn en wie het eerst komt, wordt het eerst geholpen. rige Dichtstukken, 1. IitatjT Zes maanden by de Com mando's tijdons den Boerenoorlog. Groot beroemd werk, bijna 150 Bladz. lectuur. Uitgaafsprijs f 1.90. 2. Aadfiwsti. Het begin v. d. Strijd. Fraai hist, boek m. 4 Platen, Vr. f 1.50. 3. 4, 5. Qkiti u Tiacta. De weg naar Liefde en Lovonsvreugd, 3 doe len f 4.90. 6, 7, 8. Drie mooie romans van iMfcitraU. De Verloren Zoon, In het Narrenpok en Gelnk of Oogelyk. 9. Lwiwovor de Wellevendheid voor Heeren. 10, 11. JwiM. De Sobalds. Roman uit onzen tijd, 2 dln. f 5.90. 12, 13. WwMf. Bygeloof, en Vader land, 2 Toonoelstukken f 2.20. 14. Tslitol. Geschiedenis van Ivan den Gek. 15, 16, 17. B«kl en tyM Jemel- jan Pilai en andere novellen uit het Russische Volksleven, 3, dln. 18. Zonder Moeder en andere verhalen. Vr. f 1.25. 19, 20. Jwm. Maja's Sluier, Prach tige roman, 2 dln. f 3.40. 21. Dt liü. Binnenhuisjes, boeiende Vertellingen en Schetsen, ruim 300 blz. 22, 23, 24. Het geheim van de Gele Kamer enz. 3 dikke romandeelen. 25. Mark twaia. De Geschiedenis van een Paard, met Platen. 26, 27. Mtmnli. Een Schipbreak en 2 Zwervelingen. Verhalen v. jongens. 28. PiMttét. Allemansgading uit het Groote Levensboek, voor ieder wat. 29. Het Moderne Slavenleven, naar waarheid verhaald in 12 Hoofdstukken 30. 31. Wiilorikk Geschiedenis der Beschaving, 2 dln. f 4.50. 32. BUIfftljk Do Ondergang der Eerste Wereld, met eenige aanteeke- ningen en een ontwerp van den Epo». 33, 34. Bolsjrw». Neerland's Letter kundig in de 19° Eeuw. Groote verzame ling van Proza en. Poëzie, 2 dln. f 3.20. 35. Lssiiag. Nathan de Wijze beroemd Dramatisch Dichtwerk. 36, 37. IiriMWkéi. Bloemlezing uit de Geschriften van het O. en X.Test 2 dln. f4.-. 38. laaksj. Opwekkingsliederen, 3 se riën in 1 omslag. 39, 40. ktililii De Algemeene Gezondheidsleer2 dln. met Afb. f 3. 41. D*. lantk. De Ondgrlyfsbrenken, met 28 Afb. f 1.25. 42. Drie Werkjes over verschillen de Ziekten. 43. Nooit meer Zenuwachtig. Hand leiding tot Zelfgenezing. 44. Leefregels voor a.s. Moeders en De Verpleging van Zuigelingen. 45. 46. 2 Bundels met luimige Voor drachten van Willem v. Zuylen. 47. Isrifk. Liederen en Liedjes. Ken- Een rige Dichtstukken, f 1.15.. 48. Di|katrs. Roiiiaert de Vos Curieuse uitg. in 4° form, f 1.50. 49. M». Isf**n. De Togt van Heems kerk naar Gibraltar. 50. Mevr. de la Rey's Omzwervingen gedurende don Boerenoorlog, m. plat. 51. 52. Asschepoester en De Schoone Slaapster, 2 Groote Prentenboeken. 53. t.lsss. Allen Schuldig. Verb, v, Meisjes, met platen f 1.—. 54. iMktaaas Handleiding om Mach tig en Gelukkig te worden. 55. De Lof der Zotheid door Eras mus van Rotterdam. 56. Gramatica Latina. Vermakelyke Spraakkunst, m. een aantal satirische teekeningen f 1.25. 67, 58, 69. Drie fraai Geïllustr. Sportboeken. 60—64 (5 Nos.) BUa. Gymnastiek v. Meisjes en Jongens. Practische hand boeken met vele afb., 5 deelen, vroe ger f 7.50. HII 65. Hoe maak ik eene Vliegma chine? Handleiding m. afbeeldingen. 66. Itssk. Do Goochelaar, aardige kunstjes op allerlei gebied. 67. mistte. Vermakelyke Geschie denis van Jet en Geert, voor jong en oud, om tranen te lachen. 68. 69. De Volmaakte Likeurstoker en Handleiding om alle soorten Li keuren, Bowls enz. te bereiden. 70. Het nieqwste Kookboek, met 188 beproefde recepten. 71. Gqrneerboek, waarin verschilt, figuren v. hel garneeren van Taarten. 72. Wat belanghebbenden van de Ongevallenwet behooren te weten. Praet. Handboek f 1.50. 73. bsfits. Nederlandsche Spraak kunst. 74. 75, 76. T.Of»». Lossen over de Cijferkunde, 3 dln. f 2.70. 77. KnsM». Gesprekken in 5 Talen, bekn. ea duidelijk voor fèderoen. 78. IMJkstts's Leerwijze voor ieder dif Duitschen tekst goed wil lezen en verstaan. 79. Osita. Katechismus der Geologie, met afb. f 1.25. 80. 4 Tss. Beginselen der Coe- mografie, f 1.60. 81. 82. Uit de Voortüd der Aarde en van Oerdier tot Mensen, 24., ra. pl. 83, 84, 86. Het Zinnelevon der Planten, Wilde Planten, enz., 3 dln. met vele illustration, f 2.40. 86. De Bliksemafleiders, met 70 afbeeldingen* f 1,80. 87. Houtkoopers Zakboekje, ten dienste van Kooplieden. 88. Versieringskunst, 20 Plat., uitge geven onder redactie v. Boersma 14. Twaalf nieuwe Teekenvoorbeel den, voor school en hnis. is deze uitverkoop Denkt aan de conditie. Men mag uitzoeken, doch minsten» 4 Boeken, dat zijn 4 Nummers voor den spotprys van f 1 Zes stuks voorwslechts f 1.50, Tien stukaWr f 2.40, Twintig voor f 4.40, Dertig Nummers, dus 30 Boeken, voor slechts f 6.—. Elk No. of Boek meer, ook voor slechts 20 Centen. By aQe bestellingen onverschillig van welk bedrag, De overwintering op den koop toe. Verkrijgbaar bij M. IIOLLI, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang 98, te Rotterdam. Franco na ontvangst van Postwissel, waarop, behalve verlangde Nummers maldenNova-Zembla. 90. Mails tssr. Bert Sanders, verhaal voor jongens enz. f 1.50. 91. Ilsislsjr. Stephanus. Hist. Bij- belsch Verhaal met platen f 1.80. 92. PsÜImsS. Belangrijke Studiën over de 5 Boeken van Mozes, f 1.25. 93. riafssari. De Dorpspastoor. Een verhaal, f 1.60. 94. 96. Bnliss. Het Gouden Bruids paar en andere verhalen, 2 dln. f 2.25. 96. Vyftien schetsen uit de Rechts zaal, door Maitte Oorbeau. 97, 08. Alyfcss. Bijdragen tot de kennis v.h. scheepsstoomwerktuig, m. Platen-Atlas, f 4.-— 99, 100. Leerboek voor toepassing van Ileil-Magnetismo en I-oerboek v. h. Persoonlijk Magnetisme, 2 dln. 101. Leerboek voor Zielkunde en Redeneerkunde, f 1.25. 102. Is. Isa Bsitfc, Mevr. Bosboom Tonssaint, haar loven en Werken. 108, 104. Msrtedsl. Odilia, fraaie oorspr. roman, 2 dln., f 2.—. 105,106. Itf Tsalsrsa. Reisfanta- siën; verhalon en opstellen, 2 dln. f 2. 107. Biffin. Oncest en Kantoor, Boeiende roman f 2.40. 108. Mflin. Eene Veronachtzaamde vrouw. Familieverhaal. 109. 110. Isll—i. Geschiedenis van Hendrik Ligthoofden Simon Blauw kool, 2 dln. 111. Bl|»tlsii. De Wijsgeer, oorspr. roman, uitg. pr. f 2.90. 112. êjUnm. Winteravond vertel lingen, zeer boeiend. 18. De Graaf van Lindenberg. Een liefdesverhaal f2.—. 114, 116. istsastts. Czerna, Rongaar- ache rooversgoschiedonis, 2 dln. f 460. 116. Bailyv. De Blinde van Bagno- let, boeiende roman, f 1.90. 117. Frsssil. Ohambord. Beroemd verhaal, f 1.90. 118. 119. De Roos van Ashurst, 2 dln., f 5.50. 120. SsvsUi. Zonnige Hefstdagen. Nieuwe Roman f 8.—. 121124. (4 Nos.) Linton, Jone, Stewart en Perdita, 4 groote dln., vroeger f 11.60. 125. Het Voetlicht. Handleiding v. Rederijkers. 126. CkibtiasBssmss. Twee Vrien dinnen en Frite. verhalen v. de jeugd. 127. Aslaia. Een gelukkig jaar. Hu moristisch Jongensboek met platen. 128. Bundel fraaie Gedionten van Longfellow en andere Dichters in onze taal overgezet, f 1.—. 129. uitlegkundig Droomboek, met 100 pl. in den tekst. 130. Het Nieuwe Rad van Avon tuur, of kykjes in de toekomst. Ver makelijke handl. v. den familiekring.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2