Wintermantels, B"a.lt©xa la,:n. d.. Buitenlandse^ Nieuws. 231xxneialeunLdL. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 400® Ötaats-lotery MAUKTBEHKJHTEN. Laatste Berichten. Groote fóxpositie D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effect eiland el ie Amsterdam BURGERLIJKE STAND. an, vijf millioen voor Zuid-Sumatra en van ruim drie en een half millioen voor Java. In dit jaar zal de lijn Tjikampek—Cheribon voltooid wor den en daarna zal men beginnen met de lijn CheribonKroja waar voor hij afzonderlijk wetsontwerp aangevraagd ia de som van twee millioen gulden de bouwtijd voor deze lijn wordt op hoogaten» vier jaar geraamd. Is deze lijn eeumaal gereed dan zal men in 12'/, uur naar Soerabaya kunnen komen, een reis waarvoor nu nog anderhalve dag noodig iseen besparing van tijd die vooral den handel zal ten goede komen. I)e algemeens, indruk dien men krijgt bij het hestudeeren van deze begrooting is dat de welvaart in Nedcrlandseh öost-tadifi toeneemt en dat de noodkreet die eenige jaren geleden werd aangeheven en de vrees voor groote inzinking geen werke lijke redenen van bestaan hadden. Langzamerhand is men dan ook de „Mindere Welvaart Commissie", die overigens een hij uitstek nuttig en verdienstelijk werk verricht, de „Meerdere Welvaart Commissie" gaan noemen en hiervoor is gelukkig alle reden Constitutioneel Doibwhland. Indertijd mooeten we op een zoor eigenaardig verschijnsel uit den Prnisiaohon Landdag wijzen. Evenals in elk constitutioneel land staat ook iu de Pruiaiaobo grondwet, dat het volk aanwijst oen zekor aantal ver tegenwoordigers, vertegenwoordigers dio in het llnis der Rogeering vrü uit hun meening kunnen zeggon. Be houdens natuurlijk de grenzen der wel voeglijkheid kan olk afgevaardigde datgene zoggen, wat hy in lands belang noodig acht. In een reglement van orde wordt natuurlyk het een en ander vastgesteld omtrent wat men oorbaar acht en wat niet. Evoneen» wordt daarin bepaald welke maat- rogolen kunnen worden genomen tegen die leden, die zich in oenigerlei op zicht te buiten gaan. Nimmer mogen natuurlyk in oen reglement van orde bepalingen worden opgenomon, die in strijd zonden zijn mot de grond wettelijke voorschriften. Waar dus do grondwet het recht geoft vrguit zyn moening te zoggen, waar deze eerste landwot de afgevaardigden natuurlijk voor elke vergadering het recht van toegang tot hot Huis verleent, daar mag in oen reglement van orde daarop goon inbreuk worden gemaakt. Tooli had zooieta in Pruisen plaats. Een conservatieve meerderheid wist in het reglement van orde oen bepaling te doen opnemen, waarbü aan den voor zitter do macht werd gogeven, oen lid de verdere bgwomng van oen vergadering te ontaeggon, niet tlloen voor dien dag, maar zelfs voor meer dere dagen. Do macht ven den voorzitter van den Pruisisohen landdag ging ïolfa nog verder. Hij kon oen lid met ge weld doen verwijderen. Ieder herinnert zich nog het opzienbarende geval van do twee Ruitsclie sociaal-democraten, die door do politie doodeenvoudig uit do zaal werden gezet. Wij Nederlan ders kunnen ons een dergolgken toe stand waarbg do politie een tegen stribbelende volksafgevaardigde de l Kamer uitgooit, niet best voorstellen. I Toch is hot in Pruisen zoover geko men. En het mooiste er van is, dat hut procos dat togen bedoelde afge vaardigden daarop is begonnen, thens nog te hunnen nadeela is geéindigd. Van de eiseh van het O. M. zes weken gevangenisstraf voor don één en 200 Mark boote voor don ander, is ten slotte overgeblevon 100 Mark boete of 10 degen gevangenisstraf voor den afgevaardigde Borchardt, en 50 Mark boeto voor Leinert. Doanneo is dus gehandhaafd de reeds onder den naain „nitsmgterapa- ragraaf" bekende bepaling in het regle ment ven orde. We kunnen onae ver- basing er niet over verbergen, hoe een 'dergelijke uitspraak kon volgen. Een voorzitter krijgt dn» de maobt in han den, de door het volk gezonden ver- teganwoordigors gewoosi buiten de dour te zotten. F,n deze -uitsmijters- paragraaf is nog gemakkelijk voor verscherping vatbaar. De rechtskun dige verdedigers van beide afgevaar digden wezen er op dat nu ook mo- gelyk zat zijn, dat een afgevaardigde voor de geheele zitting wordt uitgezet, een gemakkelijk middel dns vooreen meerderheid om een minderheid totaal het spreken te beletten. Natuurlijk laten de afgevaardigden het er met bij zitten. Zij zullen thans een uit spraak vragen van het hoogste ge rechtshof, het Reicbsgerieht te Leipzig. Do Itafcaansch-Turkscho oorlog. De vredesonderhandelingen. Men verwacht te Konstantinopel dat eerstdaags de voorloopige vredes onderhandelingen zullen eindigen, daar Resiid de uiterste voorwaarden van Turkye overbrengt, waarvan het niet aannemen een afbreken van de onder handelingen ten gevolge zon hebben. Konstantinopel, 29 Sept. Aan de commandanten der Turksche troepen in Tripoli en Benghasi is lastgegeven de Itaiiaansche burgergevangenen in vrijheid te stellen. Home, 29 .Sept. Een telegram uit Misurata meldt, dat gisteren de Turken en Arabieren een aanval deden op oen Itaiiaansche redoute bij Tiik en hot westelijk deel der Itaiiaansche verster kingen. Te 2 uur in namiddag waren de Turken en Arabieren in vollen aftocht naar üheran. Men verzekert dat zij aanzienlijke verliezen leden. De Italianen verloren 3 dooden en 17 gekwetsten. Diitochland. De groothertogin van Mecklenburg. De groothortogin van Mecklenburg Schworin is gisterennacht in het kasteel Ludwigslust van een zoon be vallen. t)è Hpionnage. Berljjn, 29 Bept. Zekere Kaghman, oud-matroos van de Nederlandscho marine, zal 10 October voor het Hoog gerechtshof te Leipzig terecht staan, verdacht van spionnage. I)o duurte der levensmiddelen. Zondag zyn to Berlin weer protest- meetings gehouden tegen de duurte der levensmiddelen. De dag eindigde met oen dertigtal arrestaties, waaron der die van den afgevaardigde Lieb- knecht, die later op vrye voeten werd gesteld. De afgevaardigden Bohoidemann, Molkenbuhr, Hoffmann, Ledebour, Hasso en Liebknecht hieldon heftige redevoeringen die luide werden toe gejuicht door duizonden toehoorders, n alle vergaderingen werd een zelfde motie aangenomen van protest tegen de verregaande aanmatiging der bu- reaucratio, tegen de ongehoorde indo lentie van den Rijkskanselier die zich zolfs niet verwaardigde te antwoorden op hot adres, waarin de Booialisten verzochten den Rijksdag te raadplegen over de raaatrogelen tot verbetering van den toestand. De kreet, „Leve het algemeen kiesrecht", die boven alles uitklonk bewees intusschen wat het hoofdmotief was van de byoen- korast. Engeland. De pest. loonden, 28 Sopt. Men deelt officieel mede dat de pest is geconstateerd aan boord van de stoomboot „Ballagesa", aangekomen te Tyne, van Hamburg. Den 10*' September is een jongen bohoorende tot de equipage te Ham burg gestorven. Een ander werd ziek in de naven van Ouxhaven. Iiy ligt nu in het Ziekenhuis. In beide ge vallen is pest geconstateerd. Uitge breide voorzorgsmaatregelen zyn ge nomen. Spanje. Postdiensten. Madrid, 28 Sept. In het gebouw der generale directie van de posteryen is een bijeenkomst gehouden van chefs van dienst om te beraadslagen over maatregelon die in geval 'van staking zullen genomen worden. Besloten is een uutomobiolen-dienst te organiseoTen. De spoorwegstaking. De stakingsbeweging breidt zich meer en meer uit. Het referendum heeft oen buitengewoon groote meer derheid voor de staking opgeleverd, vooral in Irun, Balamanca, Alicante, Logrona, Murcia, Tortoaa en Seviila. Aardappelen pry zen. In 83 garnizoenen werd in de vorige week aanbesteedde levering van aard appelen. De prysen liepen zeer merk waardig uiteen. Bovenaan stond Mid delburg met f8.07, onderaan Groningen met f 1.59. Pe verschillende cufers verschilden voorts tusschen f 1.6a en 2.98, Vrijz. actie in Indië. De door een comité alhier, schryft het Bat. Nieuwsblad, op touw gezet te actie tot het verleenen van gelde- Iyken steun aan de vrijzinnige partyen in Nederland bij de verkiezingen' het volgend jaar te houden, heeft ook buiten dq kringen van Europeanen de aandacht getrokken. Verschillende Chi- neezen schreven voor aanzienlijke be dragen in en zoo deed de Landbonw- vereeniging Tangerang, die een som van 500 gulden bijdroeg. Tot dasver zijn, naar wij vernemen achtduizend gulden bijeengebracht. Wel een bewijs dat de thans in het moederland gevolgde richting niet de aigemeene goedkeuring wegdraagt. Handelsberichten maaakt o.a. gewag van de volgende aanbestedingen Door de directie-generaal der Ko ninklijken Saksische spoorwagen te Dresden worden tot 30 September a. s. aanbiedingen ingewacht voor de levering van 7100 KG. zeep, 250 K. O. stearine-kaarsen, 2000 KG. destri- ne voorts van schrijf, pak, toilet, en vloeipapierpotloodenradeergomela- stiek Arabisch gom zegellak dn inkt. Het bestek ia bij de „Wirtschaft- shauptverwaltung" te Dresden-Neu- stadt kosteloos verkrijgbaar. Ten behoeve van de Koninklijke strafgevangenis te Haile a/d Saaie zal op 23 Oct. 's morgens 10 aur worden aanbesteed de levering van de van 1 Nov. 1912 tot 31 Maar 1913 benoo- digde 30.000 KG. aardappelen. Ommen. De centrale R. K. kiosvereoniging in het district Ommen heeft, zoo wordt aan het Centr. gemeld, besloten, den candidaat van de anti-revolutionnairen, mr. H. v. d. Vegte te Zwolle, krachtig te steunen. Hulde aan Hugo do Groot. De Bond Vrede door Recht is voor nemens in 1913, #bn de opening van het Vredespaleis, hulde te brengen aan de nagedachtenis van Hugo de Groot. Een delegstie van den bond aal zich, aldus meldt de N. R. Ctf. daartoe naar Delft begeven en door het gemeente bestuur van Delft officieel worden ont vangen. District Den Helder. Do heer Do Meestor, afgevaardigde von den Helder, bezoekt deze week dat gedeelte van het district, hetwelk gevormd wordt door de eilanden Ter schelling en en Vlieland, en hoopt op Terschelling tweemaal, on op Vlieland éénmaal een spreekbeurt te vervulen. Verder stelt hy de ingezetenen in de gelegenheid om zaken van openbaar belang, het district betreffende, met hem te bespreken. Met den trein van 10 u. 32 it H. M. de Koningin met Prinses Juliana en gevolg gisterochtend van het sta tion Baarn naar den Haag vertrokken. De Koningin-Moeder deed haar uitge leide tot het station. De'burgemeestor van Baarn was by het vertrek aan wezig. Om 11 uur 56 kwam het gezelschap in den Haag aan. Reeds lang van te voren had zich op het perron, achter de afsluithekken een dichte menigte verzameld, dio luidkeels juichte toen de trein het station binnenreed. Ter ontvangst waren burgemeester van Karnebeek, generaal de Meester en H. M.'s opperstalmeester baron Ben- tinck aan den trein. H.M. onderhield zioh met elk van de heeren eenige oogenblikken, waarna het Prinsesje hun een handje te»f- Buiten wachtte een gesloten rijtuig, maar de Koningin deea, ondanks den regen, dei! achterkap neerslaan en nam met het prinsesje op de voorste bank plaats. In kalmen draf reed men daarop naar het Paleis. Op het station en op het Bezuiden- hout stond het a wart van de menschen. Dadelijk na aankomst van II. M. ten paleize werd de standaardvlag ge- Verhooging van de leerpryzen. Men meldt nit Tilburg: De fabrikanten van overleer hebben besloten de 'prys van artikel met nog 2 cent per voet te verhoogen. Tot een verhooging van 4 cent is reeds eenige maanden geleden besloten. Men schreef gisteren, aan de N. R. Crt. De gemoederen in Göndringen schy- nen tot rust te komen, althans gister morgen kon mr. van aer Laar onge hinderd van de kerk huiswaarts koeren. Wel was een groote menigte volk op de been, maar ay hield zich kalm. De politie had trouwens uitgebreide maat regelen genomen. Mr. v. d. Laar werd dloor twee agenten gevolgd, en op den weg naar zijn buiten hadden zien nog verscheidene politiemannen verdekt opgesteld. J. R. is gistermorgen te Kampen van zQn fiets gevallen en heeft den nek gebroken. In het ziekenhuis kon slechts de dood worden vastgesteld. De duim van Het Volk. Ambtelijk onderzoek heeft tot uit slag gehad dat het verhaal van Het Volk nl. dat een landweersoldaat door de auto van den minister van oorlog zou zyn overreden en aan de gevolgen bezweken was bij de fort -manoeuvers in de stelling van Amsterdam, een puur verzinsel is. Zondagmorgen werd te Naaldwijk door verschillende tuinders aan de politie kennis gegeven, dat in den afgeloopen nacht vreeselijk was hnis- t ehouden in druivenkassen. Trossen ruiven en takken waren afgerukt en weggesmeten. De politie doet onderzoek doet van de daaers voor alsnog geen spoor. Rijwieldiefstal. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn door middel van openBluiting uit oen vestibule van een perceel aan do Groenhovenstraat te Leiden, twee heeren-en een damesrijwiel ontvreemd, ten nadeelo van studenten, die in dit perceel kamers bewonen. De sporen wijzen er op, dat hier dezelfde dieven aan het werk zijn geweest, die den laatsten tijd om Ijeiden hun slag ge slagen hebben. Auto-ongeluk. Zondag geraakte bij Voorstonden onder Zutphen een auto, waarin zich bevonden de 84-jarige baron Van Aerssen van Beyeren van Voshol, oud- iresident van de Zwolsche Rechtbank, >aron De Vos van Steenwijk uit Wijhe, diens zoon en de chauffeur, in een sloot. De auto lag daarin omgekanteld. Langs een laddertje werden de inzit tenden uit hun benarde positio gered. Beide oerstgenoeihde heeron bleken het sleutelbeen gebroken te hebben. Dokter Mulder uit Zutphen verleende t geneeskundigo hulp. De zoon en de chauffeur bleken geen letsel bekomon te hebben. Met de auto van dr. Mulder werd de heer Van Aerssen naar Zwolle vervoerd, de anderen naar den huize Voorstonden. Geen gemaskerden op Carnaval. Men meldt uit Nymegen Aan de Raad is verzonde» een voor stel van de Commissie voor de straf- veroflieningen, om met de Carnavals dagen niet meer too te staan, het zich vermomd of gemaskerd te vertoonen. De Commisssie voor de strafveror deningen acht het gewenscht hiertoe over "te gaan, daar juist het vermomd of gemaskerd zijn aan velen de ge legenheid biedt, om zich ongestraft aan ongerechtigheden schuldig te maken. De bepaling is aldus geredigeerd, dat de manlijkheid blijft bestaan om ten beh^Rvan optochten ontheffing te verleenen. Door aankoop werd de heer Droop Batavia eigenaar van een olifantje, uit de Lampongs hier aangebracht. Het diertje vereischt heel wat zorghet wordt met de flesch groot gebracht, schreef de „Java Bode." "Wy lezen in de „Sum. Post" van 6 Sept. Gisterenmiddig om ongeveer drie uur ontstond by een groot chandoeri- feest, in je kampong Kling, hetwelk bijgewoond werd door ongeveer 200 Bengalezen, een vechtpartij. Met stokken, latten en andere wa pens gingen zij elkander te ljjf, met het gevolg, dat 5 Bengaleezen min of meer zwaar gewond in het hospitaal opgenomen moesten worden. Eén is hedennacht reeds overleden. Bn de aankomst der politie, onder bevel van een Europeesch hoofdagent, was het grootste gedeelte der feest vierenden verdwenen. Vechtersbazen zyn gèarressteerd, terwijl 7 bekende beihamels nog ge zocht wordt. De zaak is in onderzoek. Het feest is onmiddeiyk stop gezet. In den ouderdom van bnna 62 jaren is, na een korte ongesteldheid, over leden de heer A. van Namen Hz., lid der Prov, Staten van Zuid-Holland en wethouder der gemeente Zwyndrecht. De overledene was voorts o. a. be stuurslid van den Bond 'van Antirev. gemeenteraadsleden in Nederland en voorzitter van de centrale antirev. kies- vereeniging in het district Dordrecht. In den geest van den tijd ligt het, dat er een apart bureau voor auteurs recht van Roomsche lectuur zou ko men. De „Maasbode" meldt de op richting er van. Een redacteur van het blad is er directeur van, de heer L. Laower. Een lastige stoornis. By de steenkolenboringen in bet jrensplaatsje Raesfeld is een ijzeren luis van 125 meter lang en in het 700 meter diege boorgat gevallen. Men heeft het gevaarte nog niet kannen verwijderen. GOUDA, 1 October 1912. Naar „Ons Orgaan" meldt, worden voor de afdeeling „Gouda" van den Nederlandschen Protestantenbond in den a.s. winter als sprekers verwacht de H.H. Prof. Dr. P. H. Ritter te Utrecht en Dr% F. J. Soesman, zenuw arts te VGravonhage. Arrondissements-vergadering van Onderwijzers. Door onderwijzeressen en onderwij zers in het Arrondissement Gonda zal op Zaterdag 5 Oct. a.s. een vergade ring worden gehouden in OnsGenoegen Op de daarvoor samengestelde agenda komen o. a. voor een lezing van den heer Dr. S. S. Hoogstra, directeur der R. H. B. S. alhier over „De studie der NederlandBche litteratuur voor het examen ter verkrijging van de hoofd- acte" en „Cursus voor spelleiders" in te leiden vanwege den Nederl. Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Aangezien deze vergadering tevens dient om de onderwijzeressen en on derwijzers een ontspanningsdag te be zorgen zullen ter afwisseling van het nuttige verschillende zangnummers worden uitgevoerd door een dubbel kwartet, terwijl ook de heer H. West broek iets zal zingen en declameeren. Sociëteit „Ons Genoegen". Woensdag 9 October des avonds 8 uur zal in do Sociëteit „Ons Ge noegen" een buitengewone aigemeene ledenvergadering worden gehouden ter besproking van nadere voorstellen vaz heb bestuur inzake de schouwburgbouw en'de daarmede verband houdende te sluiten hypothecaire geldleening. Door de politie alhier is aangehou den een persoon die nog een dag hechtenis moest ondergaanhij is naar het huis van bewaring overgebracht. Gedurende de maand Sept. zijn door de Mallegatsluis geschut 2682 schenen met een inhoud van 199277 M3, on 693 stoomschepen, inhoudende 66421 M3., totaal dns 3375 vaartuigen met 264718 M3. inhouL en 18 hout vlotten uitmakende 103«coppels. (gedurende de maand Sept. werden in7de Volksgaarkeuken gebruikt: in êré zaal 1438'/, portion, waarvan 1082a 1 0,10 en 356 .4 f 0,15 afgehaald werden 4B9 2 portion, waar van 4237a 4 f 0.10 en 16 afO.15; te zamen 187$ portiën. De Straatbelasting. Gisterenavond hield de afd. Gouda van de S. D. A. P. een èpenbare ver gadering in de bovenzaal van „Hol- landia", Markt alhier, waar als spre ker optrad de heer H. Spiekman, lid van den gemeenteraad van Rotterdam met het onderwerp „Straatbelasting De voorzitter, de heer E. van der Werf, opende de vergadering en ver welkomde de aanwezigen. Hg deelde mede, dat voor deze vergadering waren nitgenoodigd het college van B. en W., do leden van den Gemeenteraad en de Vereeniging van Huiseigenaren „Door Eendracht Sterk", welker be stuur had kennis gegeven niet tegen woordig te zullen zijn, aangezien het dit overbodig achtte. De voormtter vond daarin aanleiding om te zeggen dat het standpunt, waarop de hms- eigenaren zioh stelden en het standp der arbeiders ook 100 vernohilde dat in deze de niet-tegenwoordigheid be- *Taf vin"'de'ingediende straatbe- laating door de daaruit voortvloeiend» verhooging der huurprijzen de werk man de dupe nou worden hnd net bestuur deze gelegenheid aangegrepen ook om van soc. dem. zgde daaxov* licht te doen schijnen en had net daarom den heer Spiekman, raadslid van de tweede stad des landa nitge noodigd over dit onderwerp te komen spreken. De heer Spiekman, het woord krijgend, ving aan met een aigemeene uiteenzetting van de belastingstelsels. Naar zyn meening was toch altijd de inkomstenbelasting de meest redelijke, aangezien deze progressief werkt. Spr. was echter van meening dat deze niet te hoog kan worden opgevoerd, daar dit dan aanleiding zou kunnen geven, dat zij, die zwaar werden belast, hun woonplaats veranderen. De belastingen behoefden ook naar zyn meening niet zoo hoog te zijn. Indien het Rijk tot zich trok zaken als armverzorgingen krankzinnigenverpleging, die door de gemeenten worden be dan zouden die gemeentekostei zoo behoeven te worden opgovooi zou dan in de gemeenten niet Izoo'n misere zijn, als er nu over 't alj_ heerseht. Het Rijk zon daarvoo] goeding kunnen vinden door taire en maritieme uitgaven minderen. In verband hiermede ontwikkelde spr. verschillende theorieën aangaan de den sociaal-democratisehen" heil staat. Daarna kwam spr. tot de straat belasting. De motieven door B. en \V. hier daarvoor aangevoerd geleken wonderveel op' die welk te Rotterdam indertijd waren gebezigd. Waar B. en "W. dus blijkbaar hun licht hadden opgestoken'in deze naburige gemeente, was wezen buurten, zoo drukte spr. zich uit, daar mocht het toch vor- wondering wekken dat zy geen onder zoek hadden ingesteld naar de werking dezer belasting. Dan had dit college vernomen dat deze belasting niet deugt, dat de huishuren werden ver hoogd, ook zelfs van die panden, waarvoor niet eens belasting wordt geheven. Spr. noemde do indiening daarvan een daad van onrechtvaardige lichtzinnigheid. Ten slotte sprak hij de hoop uit, •dat deze onbillijke belasting niet zou worden aangenomen en dat de ge meenteraadsleden, een drietal was tegenwoordig, indien zij nog geen tegenstanders waren het zouden zijn geworden en dat zij die met deze belasting zich niet konden veroenigen, nog toch fellere tegenstanders zouden zyn gemaakt. De voorzitter dankfe daarop de spreker, voor diens betoog en sprak eveneens den wensch uit dat de straat belasting niet zou worden aangenomen. Bij het verlaten van het lokaal werd gecollecteerd voor de stakende glas blazers van, Schiedam. De vergadering was vrij goed be zocht. Naar wij vernomen is heden bij den Raad dezer Gemeente ingezonden hot adres van eigenaren van gebouwen en andere belanghebbenden houdende het verzoek de door B. en W. ingediende straatbelasting niet aan te nemen. Het adres is vergezeld vau 1681 handteekeningen. Het Jubiló der Gasfabriek. Hedenmiddag vereenigde zich in een bovenlokaliteit van een bijgebouw der Gemeente-Lichtfabrieken het col lege van B. en W., de leden van den Raad, en eenige gemeente-autoriteiten alsmede de Directie en ambtenaren der Gasfabriek, teneinde op feeste lijke wijze het feit te herdenken dat de Gasfabriek gedurende 25 jaren door de gemeente Gonda is geëxploiteerd De voorzitter der Commissie van Bijstand der Gemeente-Lichtfabrieken, de heer J. van Galen hield daarbij een feestrede. Spr. zeide ongeveer het volgende Het is heden 25 jaar geleden dat de gasfabriek in eigendom en beheer aan de Gemeen to overging. De Commissie van Bystand in het beheer der Ge meente-lichtfabrieken was met B. en W. van oordeel dat deze dag niet on opgemerkt mocht worden voorbijgaan. Daarom hebben wy u hier genood igd om met elkander die gebeurtenis te ge- denkón. Het is mij byzonder aangenaam dat u allen wel aan die nitnoodiging ge volg hebt willen geven. Uwe tegen woordigheid te dezer plaatse getuigt, dat U met ons het groote belang erkent dat de gasfabriek gednrende die jaren voor onze Gemeente is geweest. Er is dan ook alle reden om met erkentelijk heid op dit 25-j. tydperk terug te zien. In aen morgen is de Commissie op de fabriek geweest om met de werk lieden dezen dag te gedenken en het is mij een bijzonder voorrecht geweest te hebben mogen constateeren dat al die jaren een goede verstandhouding heeft geheerscht tusschen het technisch en administratief personeel en die boven haar zyn gesteld. Met genoegen constateeren wij, dat alley die hier werkzaam zyn, vanaf den Directeur tot den genngsten werkman steeds met ijver en toewijding hunne werk zaamheden hebben verricht. Deze aan gename verhouding, zoowel als de gtttadiga vooruitgang der fabriek ge ven ops alle reden om ons over deze gemeente-inrichting te verhengen. Achtereenvolgens gaf spr. nu in 't kort een overzicht van af 1862, toen de gemeente concessie verleende aan de Mij. voor Nieuwe Geoctroyeorde Gasbereiding tot bedelf en wees er daarbij op, dat waar in de jaren van voor 1852 algemeen patentolie werd gebruikt, thans wel mag worden ge zegd dat algemeen het gas is inge voerd. De successievelijke prijsverla ging 22 ct. op 14 ct„ daarna op 8 en 7 ct. hebben daartoe vee! medegewerkt. De door spr. daaromtrent genoemde bijzonderhedon werden reeds in onze artikelon in de jongste nummers van ons blad vermeld. Spr. memoreerde daarin ook de bij zondere verdiensten door wijlen don heer J. J. Prins van Doesbnrgh in de eerste jaren van het gemeentelyk be drijf vooral betoond. Na op de voortdurende ontwikke ling van hot gasbedrijf te hebben go- wezen zeide spr. met vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan, daar ook door de invoering van het muntgas de afname in die mate is toegenomen, dat het vraagstuk van de gasberging, hetwelk door de oprichting der Electr. Centrale wat op den achtergrond was geraakt, thans weder naar voren is ge bracht en voorstellen om daarin to voorzien wel niet zullen kunnen uit blijven. Met een enkel woord wees spr. nog op de groote beteekonis* van de gasfa briek voor de ontwikkeling derklein- industrie vooral, die daarvan zeer heeft geprofiteerd en ten laatste op de mo gelijkheid, door de invoering van het muntgas goschapen, dat thans zelfs de werkman gas hebben kan in zijn woning. Daardoor ook heeft de Gas fabriek in groote mate meegewerkt tot den bloei der Gemeente. Met den wensch dat de vooruitgang ook in het nieuw ingetreden tydperk gestaag zon wassen, tot welvaart van de Gemeente Gonda, besloot spr. zijn rede, die wafm werd geapplaudisseerd. Nadat de eerowijn was rondgediend sprak de Burgemeester een enkel woord. Do heer R. L. Martens wees er op dat waar de Commissie van Bystand gemeend heeft dozen dag niot onop gemerkt te mooten laten voorbijgaan zij daarin steun heeft govonden in het ooilege van B. on W. Ook B. en \V. hebben gemeend tlezen*dag eenigszins feestelijk to moeten gedenken in te genwoordigheid van do vertegenwoor digers der Gemeente. AHeroerst bracht spr. dank voorde groote toewijding waarmede de Com missie haar taak vervalt, als ook aan diegenen der raadsleden die deel heb ben uitgemaakt van vorige commissies en daardoor hebben medegewerkt tot den bloei dezer inrichting.' Met |belangstelling heeft spr. ver nomen het door den heer Van Galen gegeven historisch overzicht der fa briek, waarbij ook met zooveel lof wordt gewaagd van den ijver en de plichtsbetrachting van het geheele personeel. Spr. besloot met den wensch dat het der Lichtfabrieken gegeven moge zijn altyd te worden bestuurd door commissies, die zoeveel ijver aan den dag hebben gelegd, als de tegen woordige. De Directenr der Gemeente-Licht fabrieken, de heer F. J. Swartwout de Hoog, beantwoordde den heer van Galen in ongeveer de volgende be woordingen Gaarne maak ik van de^elegenheid februik, U met enkele woorden mijn ank te betuigen, voor de welwillende woorden, zoooven ook aan my gericht. Wat het afgeloopen 25-jarig tyd perk betreft, komt verreweg het groot ste deel van Uwe waardeering toe aan myn voorganger, wijlen den Heer Prins vaYl Doesburgh, die zooals U bekend is, vanaf den ovorgang van het bedryf tot begin 1908, dus ca. 21 jaar de fabriek heeft gestuurd. In dien tyd is het hem gelukt de pro ductie, welke aanvankelijk slechtl 220.000 kub.M. bedroeg, op to voeren tot ca. 2.400.000 kub.M., dus tot ©ene elfvoudige productie te komen. Daarbij waren voor hem vele moei- lykheden te overwinnen, vooral met het oog op de beperkte grootte van de terreinen der Gasfabriek. Bij zyn arbeid werd de Directeur krachtig bijgestaan door den boek houder, don Heer Verschoor en den opzichter, den Heer Gonda, die vele iaren reeds hunne krachten aan het bedryf gaven. Ook hen komt een deel uwer waardeering toe. Het personeel werkte steeds tot tevredenheid der Directie en mag de geest onder de werklieden en hunne verhouding tot Directie en Commissie een goede genoemd worden. Waar door den heer van Galen reeds was gewaagd van het besoék der Commissie in den morgen, daar deelde spr. mede dat toen aan alle vaste werklieden der fabriek een week extra loon is toegezegd, terwijl aan een zestal werklieden, die gedurende 25 jaren aan de fabriek waren ver bonden een bon :a uitgereikt om daar voor een cadeau te koopen. Bij monde van den machinist Pon- sioen is daarvoor dank gebracht aan de Commissie en ook aan den Raad. Van de gedane toezegging, dat het personeel, bij Directie en Commissie, steeds een goed onth^d wacht, voor hunne billijke verlanj^s, werd door heil gaarne nota genomen. De Directie zelf, hoopt dat het haar gegeven mag zijn, nog ^elo jaren de Gem.-Lichtfabrieken te leiden en tot steeds meerdere bloei te brengen, ook het Zusterbedryf, de Centrale, hier onder begrepen. Gaarne zal ik hierbij steeds ont vangen do aangoname medewerking van B. en W. en de Commissie van Bijstand, zooals tot op heden steeds het geval was, terwijl ik vertrouw met het personeel voortdurend prettig te kunnen samenwerken, waarbij ik in do eerste plaats denk aan don Adjunct- Directeur, den Heer Granpré Molière, die toch uit den aard der zaak, in hoofdzaak zijne krachten aan het gas bedrijf geoft. Ten slotte spreek ik de hoop uit dat, wanneer wij over 25 jaar hier het gouden feest der Gemeentelijke Gas- exploitatie vieren, do productio zal zyn opgevoerd tot 6 Millioen kuhik.M. Door den heer van Galen werd thans naraons de Commissie dank betuigd aan den Burgemeester voor diens woor den en aan het college van B. en W. voor de steeds ondervonden wolwil- lendo en sympathieko medewerking. De heer Muijlwyk sprak namons de Lichteommiasio oen woord van hulde aan den vroogeren secretaris dier com missie, mr. i). N. Brouwer, waarvoor deze later in een sympathiok speechje dank zegde. Do heer Verschoor dankte namens de ambtenaren voor de waardoerende woorden en sprak daarby 6° verze kering uit dat hunnerzijds alios zal worden gedaan om het bedrijf tot hoogeren bloei te brengon. Door don Burgemeester word ook oen dronk gewyd aan Dr. van Iterson, het eenigo raadslid dat tot de tot standkoming dor gemeente-gasfabriek had mogon medewerken. Dr. van Iterson bedankte de Burge meester en hoewel h$ wel niet het 50-jarig jnbilé zou medemaken uitte hij zijn beste wenschen voor het be drijf opdat het na nieuwe 25 jaren in ongekendon bloei zou verkeeren. Ten laatsto sprak ook de nestor der raadsleden, de hoer F. Herman Fzn. een enkel woord. Hy achtte het een voorrecht vele jaren dool te hebben uitgemaakt der commissie en thans aanwezig to kun nen zyn op dezen gedenkdag. Met den wensch dat het gasbedrijf moge worden de parel aan de kroon der gemeente besloot spr. Daarop begaven allen zich naar de fabriek om deze te bezichtigen. Van de Directie der Goudsohe Machinale Garenspinnery alsook van de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda waren telegrammen van geluk wensching ingekomen,. Waddinxveen. Het leveren van grove en gewone Ruhrkachelkolen voor de Op. Lag. Scholen is door B. en W. bij de gisteren gehouden aan besteding gegnnd aan de Erven B. J. van Rhijn voor de navolgende prijzen grove kolen f 1,15, gewone f 1.05 per H.L. Aan H. Hoogendoorn het leveren van grove en fijne anthraciet voor het Raadhuis voor de som van resp. f 1.57 en f 1.49 per H.L. Met ingang van 1 Oct. is aan de Openbare Lagere School aan het Dorp tot tijdelyk Onderwijzeres be noemd Mej. W: U. Oosterling te Gouda ti AFLOOP DER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN, gehouden op Maandag 30 Sept. door notaris N. F. Cambier van Noóten ia als volgt: Winkelhuis Markt 31 werd ingezet op f 13000- Het gebouw daarachter op f3000.— De afslag en combinatie dezer pan* den geschied a.s. Maandagavond. Voorts werd provisioneel toegewe zen Winkelhuis Wydstraat 10-aan den heer A. D. Veening. alhier voor f 3680.— Winkelhuis met bovenwoning Doele- straat 20 en 22 aan den heer A. Jansen, alhier voor f 1870.— Pakhuis met bovenwoning daarnaast nos. 24 en 26 aan de heeren W. van Breukelen en J. Slegt beiden alhier voor f I860.— Pakhuis Houtmansplantsoen 26 aan den heer B. de Jong, alhier voor f590.-. ö"1* KI. Trekking van Dinsdag 1 Oct. No. 9093, 10764, 13157 en 20761 ieder f 1000. 100, 2673,8870,11718 en 14497 ieder f 400. 4529, 9157, 10898 en 146Ö0 ieder f 200 596,815,2350,4331,6209,8623, 14705, 14719, 17761, 18280, 19595 en 20251 ieder f 100. Pryzen van f 70. au ftü M7 O» 734 40 67 80S W 1810 M UU M 15SI 1011 10 15 OH JUNI 0100 08 01 MU 80« 00 m 3154 aaw as» M17 74 aai7 70 n wis si 57 9010 75 4110 as 4907 4457 45U 40 OS 94 4001 5018 84 80 (M 5100 *i SOM BH 6A85 75 00 MN 50» 0000 0090 40 80 OMO OH 0700 ONttJ 0067 7088^7140 ?JÖ7 7804 49 75 Si, 74» 7804 7018 7708 7W1 8010 18 00 00 8149 48 8418 51 «MM «708 01 8900 40 9049 0917 0094 M9ft 0519 90 0704 80 9049 85 10067 IU»» 88 10470 10543 90 10815 M 11014 11185 SU 84 U908 11390 48 11414 98 88 70 11554 '■'0041010 01 47 78 13104 40 1980S 19449 19510 75 81 i:*N4 00 13907 80 18800 13057 88 13840 14010 49 14177 14900 14807 14489 14509 70 14000 14019 49 14040 00 ISUO^rM») 87 15590 15875 157U1 94 51 15070 18014 94 84 10UU4 10113 84 10385 10445 10580 01 10049 48 10784 10840 16000 17148 17907 17401 17009 17898 71 17001 09 40 06 18100 01 18970 18000 110 18458 10549 40 180BO 18707 08 18N91 87 60 1HHHI 19185 73 liVtt 10497 89 lOtWl 80 10788 18811 ÏHMK) 85 90001 49 'JIJl.l 99 40 80 90800 9H400 85 90587 90840 77 80 0008 76 5"1* Klasso ö4" Lijst No. 4282 en 13532 m.z. mot 70. P. W. Van Asten en A. Bot. 30. Leendert Anthonie, ouder L A. Wil- tenburg en N. Baas. OVERLEDEN 29 Sept. Rebecca H. Haagens wed. N. Wolffers 78 j. Üroentenveiling te Gouda. 1 October 1912. Bloemkool (lo soort) f 15 por 100, (2o toort) f 9 por 100, Wortelen f2.— tot f-,— per h. bos. Kropsla f 2.— tot f per h. Postelein f 0.60 per mand. Prinsesaeboonen f-.p. d. Komkommers (gelo) f 2 tot f 4 en (groene) f 1 tot f 4 per h. 8ny- boonon f 1.— tot f 2.25 p. d. Uien f 2 por 100 pond. Iloode en 8av. kool 4 tot 8 cent per stuk. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 87 en 3e 31 cent per half kilo. Magere Ossen Melkveo en Vaar- kooien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, 1st© kw. 32, 2o 28, 3e 24 cent per half kilo. Htieren goede aanvoer 1ste kw. 36. 2de kw. 31, 3de kw. 27 cent per half kilo. Graskalveren goed aangevoerd. Handel voor do meeste veesoorten zoowel vet als mager lager in prijs. Graskalveren dnur. Een interventie. Bkwerly, (Massachusetts) 30 Sept. Taft, heeft, in antwoord op do mede- deelingen in kranten volgend welke hy bereid zon zijn het Congres in buitengewone zitting byeen te roepen met het doel de interventie in Mexico te bon preken, verklaard dat hy op dit ©ogenblik gooit enkel voornemen in dat gerucht had. De colonne Petn. Men meldt uit Fkz aan do bladen: De colonne Pein heeft tusschen Fez en Tazca een serie geweldige slagen geleverd. De geheele streek der Hagai- nas werd tot rust gebracht en veertig kilometer in den omtrek wist hij het gezag t$ handhaven. Fransoh-Spaansch verdrag. Madrid, 30 Sejpt. Canaleja* begaf zich naar de eewfeesten te Cadiz, maar morgen koert hy weer terog om den tekst van het Fransch-Spzansche ver drag, dat nu in protocol gereed ia, af te werken. voor HERFST en WINTER der nieuwste modellen in pols, veloar, laken en zyde. Cost am** «a Cost «mes-tailleur, Bloueen, Jupee, Jupons en Japoastoffen in de grootste en smaakvolste verscheidenheid en in scherp concurreerende prijzen Aanbevelend, MARKT 26, OOUDA. van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.2 te Seydinfjord laagste stand 736.4 te den Helder. Verwachting tot den volgenden dag Afnemende Znidwestel. tot Znide- Ujke wind, zwaar bewolkt, later regen. Zelfde temperatuur. VAN DZN 1 OCT. 1912. Varif* OOUDA. OEBOREN: 28 Sopt. Naeltje Mar- garetha, onderi J. Rietveld en M Noordermeer. 29. Heiltje, oudere Staatileoaiacea Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. Ooatenr. Belaatingvr{je Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Rusaiache Obl. 1906 5 pet. Id.Oul. (Gr. Ruaaiaohe Spw.mu.) 1898 4 pot. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. ld Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico AH. Binnenland Obl. Bpot. Braailie. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Veneauela Dipl. Sohuld 1906 3 pot. Baak- ra ('redlrtliate I Haren Ned. Bankaandeelen ladMtr. Oaeeraemlacra American Car A Foun dry Comp. O. v. A. ld.Smoiting ARotining Oo. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. D. 9. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kal. Ore» let Uttel I. ra Caltanr Oaderaeoriarra Handeiaver. „Amater- dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mg.C.v.A MUnboun ijjen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Oew. Aand. Redjang Lebong, Mij u- bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petra Iram-Uadera. Dortaohe Petroleum In dustrie My. Oew. A, Kon.Ned.My.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A Shell" The Tranap. A Trad Oy. 0. v. Ö.A Scheepvaart Nod -Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-My. „Zee- land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgeat. Pref. A. Tahak-Oa<ereeaUareu Bindjey Tabak My. A. Mrereea. Maxarel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Ipeerw(«ei. Holl. IJzeren Spoor- wegmg. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zmd-Itaiiaan. Hpwmg. Serie A-H Obl. 3 pet. Waraohau-Weenen Spoorwegmg. Aand, dito dito Aot. de Joniaa., Amerika. Atchison AJg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Hpoorweg-Mg. Oew. Aand. Union Facifio Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Oew. Aand. Sow*. 97'/, 86'/, 64 100"/,. 80'/, W'/te 46'/, 103'/, 84»/, 213'/, 63'/, 88'/, 26'/, W/is 192 286 180'/, 41'/, 272 106'/, 164 636'/, 626 193'/, 123V, 21 91", 12'/. 87'/, 94 62»/, 186'/, 86'/, 90'/, 87'/, 177 6VJ Kmn >u M«t 78»/,, 86»/, 04 8T'/,. 80'', 40'/, 84'/, 68'/, 01»/, 88'/, 26'/, 7»"/.. 192'/, 40'/, 270 102V, 164 626'/, 122 21»/,. 91V, *'l. 12 V, 87'/, 95'/, 63'/, 00'/, 87 175'/, 5 Amsterdam Aand3 pet 100'/,, Hongarije. Theüa-Re- gtüirungt-Gea. 4 pot 151'/, GELDKOERS. Prolongatie 4—4pOt. Nat. Staataf. onveranderd, Buitenl. nagenoeg onveranderd, Cnltoren kalm Tabakken lager, PetfOi. flanw, Rnb- bera atil, Amerikanen flanw.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2