f I I BUSINESS SHOW I I Kantoor Meubelen. Kantoor Machines. Administratie Systemen, etc. Wintermantels, in de Bovenzaal van Café-Restaurant „RICHE", EXPOSITIE van het allernieuwste op het gebied van Buitenlandsch Mieuws. ipoLïtxiei 4 Gemengde Berichten. Bixi. :r^e:i^la<23-cL Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effeclenhfindel te A nisterdani - - - - - - 07% 2li'/2 f' 7 Of/, - - - Stadsnieuws. Onze Geïllustreerde Weekbladen. afcsa* SI=OI5T Rechtszaken. Laatste Berichten. Groote Expositie D. SAMSOM. Advertentiën. KORT^ HOOGSTRAAT hoek PASSAGE, ROTTERDAM. Geopend tot 15 October van 2—t5'l en van 8—10 uur. Ook des Zondags. De crisis op den Balkan. De ii^frkpmen telegrammen melden: Belgrado, 3 Oct. Iti gezaghebbende kringen verklaart men het bericht dat er reden zou zijn vandaag een ultima tum van de vier Balkanstaten aan Turkije te verwachten, voor volkomen onjuist. Er kan trouwens bjj den tegen- woordigenstand der mobilisatie geen sprake zijn van een ultimatum. Konstantinopel. 3 Oct. Naar ver luidt, onderhandelt de minister van financiën met de administratie van de openbare schuld, om in geval van oor log al hare ontvangsten in de schat kist te storten. Koiïstantinopel, 3 Oct. De Ikdam verneemt, dat <Je regeering de ont vangst van de oponbare schuld zal kunnen ontberen. Het oörlogsfonds is# voldoende. Berlijn. 3 Oct. Uit konstantinopel wordt aan het Berliner Tageblatt ge seind In militaire kringen hier ter stede verwacht men het begin der vij- andelijkhheden tegen Zondag of Maan dag. Turkije zal het initiatief aan de tegenstanders overlaten. Men gelooft, dat Bulgarije zes divisies tegen Thrt- sië en drie. divisies tot samenwer king met Servië tegen Roemelië uit zal zenden. In ambtelijke kringen wordt nog steeds verzekerd, dat men nog reko- Jting houdt met de mogelijkheid, dat tJo oorlog vermeden wordt. Onder de I bevolking groeit de geestdrift voor den I oorlog steeds aan. De soldaten, die uit- I gerust zijn, hebben van den sultan I iedet een pak tabak medegekregen. I De nevolking slaat levensmiddelen in voorraad^ op. Generaal Risa, pasja is tot opperbevelhebber van de troepen aan de Grieksche grens benoemd. Naar ik van een diplomaat uit een Balkanstaat verneem, hebben de Kon- stantinopelsche gezanten van deze I staten in twee dagen geen instructies I van hun regeoring gekregen. Daarom I is er niets gebeurd. Het Grieksche blad Ameroliptos ver klaart, dat de Griekscfio mobilisatie niets mot de Roemeliekwestie td maken I VÜeft, omdat Turkije een streng onder zoek beloofd heeft. van de Daily Telegraph gaat met de ze ópvatting mede, en acht hej zeer verkeërd, wanneer de Engelsche re geering een poging zou willen wagen om de opkomst van het nationalisme in China tegen te gaan. Het zou een domme politiek wezen het land op dezelfde wijze te behandelen als Egyp te. Belgische kapitalisten brachten een leening van 250 millioen francs tot stand in verband met den aanleg van een spoorweg tusachen Hanafa, in de provincie Honan en Sianfoe, in de provin Sjenii, met een uitbreiding naar Lansjofoe, in de provincie Hansoe en Haisjou in de provincieKiangsoe. De spoorweg is een waarborg voor de leening en zal, naar men verneemt, geheel worden aangelegd onder vreemd toezicht. De Haasjou-Lansjou lijn zal de hoofd lijn vormen van Soenjatsens plan. ItaliaanschTurksche oorlog. Parijs, 3 October. Telegrammen uit Konstantinopel zeggen, dat in den middag in gewoonlijk welingelichte Turksche kringen ondanks de tegen spraak van Italiaansche zijde, de ge ruchten aanhielden, dat de lialiaan- sche en Turkscho vertegenwoordigers op het punt waren te komen tot het sluiten van de vrede. Belgie. De erfenis van Leopold. Mr. Jaspar, advocaat van prinses Louise, heeft aan het dagblad Patrio- te" verklaard* dat uit het feit, dat hij heeft besloten niet langer rechtskun digen bijstand aan prinses Louise te verleenen, niet afgeleid mag worden I dat een overeenkomst tot stand is go- komen tot regeling van Jde nalaten| schap van koning Leopold II. Amerika. Verkiezingsfondsen. Pierpont Morgan is gehoord door jle Senaatscommissie, met een onderzoek in zake de quaestie van de geldelijke bijdragen voor de verkiezingscampagne. Hij verklaarde, dat hij in 1904 aan het republikeinsoho fonds 150,000 doll., had gegeven en in 1908 een som van 20,000, maar hij ontkende, dat zijn firma die bedragen had geschonken, ten eindq gunsteft te verwerven. belangstelling en op de verschillende I terreinen werd met animo gespeeld. I Het weer hield zich een enkele bui I niet meegeteld, bijzonder goed. I De wedstrijden werden alle zonder I eenige stoornis afgespeeld. Alleen de I militaire wedstrijden konden wegens I onvoldoende deelneming njpt plaats hebben. 1 Na afloop der wedstrijden trokken do deelnemers, voorafgegaan door het Stedelijk Muziekkorps, van het Schut tersveld in optocht naar de Stadsge hoorzaal, waar na een "toespraak van den voorzitter der 3 October Vereeni- ging, den heer N. Brouwer, de prijzen, voor het meerendeel bestaande uit me- dailies, werden uitgereikt. Ook daarbij heerschte een opgewekte geest. De avondfeesten werden ingezet met een concert, aangeboden door de Mu ziek- en Tooneelvereeniging „Kunst naar Gave" o„ de Korenbeurs en mu ziekuitvoering op de LamsBerenmarkt van de vereeniging „Werkmans Wils kracht", twee vereenigingen, die steeds gaarne de 3-October-vereeniging wil- steunen in haar doel, elk wat wils te I bezorgen. I 's Avons half acht werd in de Stads- I gehoorzaal door Albert Freres een I aioscoopvoor^telling gegeven, die voor- I al werd bezocht door do ouden van I dagen en door hen, die voor het ker- I misgewoel op het Schuttersveld min der voelden. De verboden optocht op den Rooden Dinsdag werd er o.a. ver toond. ijHet glanspunt van het avondfeest wffe echter de kermosso d'ótó op het Schuttersveld, mot het drievoudig con- eert. Het Leidsch Muziekkorps speelde op hot Schuttersveld zelf, op de maat waarvan men den geheelen avond op een grooten vlonder danstehet mu ziekkorps van het 4e regiment infan terie gaf op Zomerzorg een concert, waarmede het korps van het 3e regi ment huzaren in het naastbijgelegen Zomerlust concurreerde. 's Avonds half elf werden de fevs- ten op het Schuttersveld met een I vuurwerk besloten. Te elf uur werden de lichten uitge- I doofd en het vertrapte veld was wel- I dra verlaten. In de stacj, bleef hot ech- I ter nog langen tijd druk. De café's en koffiehuizen waren gevuld en vooral op de studentensocioteit Minerva ging het tot laat in den nacht lustig toe, waar voor dezen eenen aV5önd de Aca demieburgers broederlijk dronken en klonken met de Leidsche burgers. Tegen de Tftriefwet* Dr. D. Bós schrijft,in de Vragen des Tijds over Bescherming en koloj niale politiek o.m. Een van beide nu: het wapen van retorsie wordt alleen met vaderlandsch kruit geladen en dan is het in den economischen strijd een kinderpistool- i tje, of we laden hot met Indisch kruit I om het krachtiger te maken, maar 1 dan wordt het een wapen zóó gevaar- I lijk voor onze eigen hand als er een bestond. Het zijn «wijze woorden, door de ervaring vaq lango jaren bevestigd, welke do regiering van 1872 ter ver dediging van haar voorstel tot afschaf fing der differtntieele rechten aanvoer de „Door die geheelo opheffing zullen wij ons voor moeielijkheden met vreemde mogendheden vrijwaren, die zich thans van tijd tot tijd voordoen." Die moeilijkheden beteekenen voor ons land gevaar. Frankrijk en Engeland staan gereed om, wanneer het noodig is, hun koloniaal bezit tegen een aanval van een groote mogendheid te verdedigen. Voor ons blijft dat uiterst gevaarlijk, ook al is grooter weervermogen denk baar en verkrijgbaar. Slechts dan is voor ons land een rustig koloniaal bezit mogelijk als de 'volgende voor waarden vervuld worden 1°. dat krachtig aan de ontwikkeling van de hulpbronnen in Indië wordt gewerkt, niet minder krachtig dan in de beste Engelsche of andere koloniën geschiedt 2° dat de iniandsche bevolking, toenemende in ontwikkeling, de over tuiging heeft dat onze Regeeringslechts hare belangen beoogt en bevordert 3° dat aan de kapitalen en arbeids krachten van buitenlandsche onder nemers vrijheid wordt gelaten om in de koloniën werkzaam te zijn op denzelfden voet als de Nederlandsche, behoudens de waarborgen voor onze politieke belangen. De onderlinge naijver kan een tijd- lang dan de tegen elkaar inwerkende krachten «tegenhouden, een enkele -onverwachte wending .in de machts- verhoudingen is voldoende om die schoone berekening in duigen te doen vallen. Maakt men voorts de belangen van de iniandsche bevolking ondergeschikt aan die van de ingezetenen van het moederland, dan voegt zich een tweede bezwaar bij het eerste n.l. dat bij de toenenpng van ontwikkeling, de besten van dé iniandsche bevolking dergelijk stelsel gaan verfoeien. Da Engelsche j koloniën hebben' daarvan genodf be- wijzen gegeven. Samenwerking der vrijzinnigen. Naar de Tel. verneemt, wordt sinds eenigen tijd tusschen de hoofdbesturen I van Liberale Unie, Vriizinnig-democra- tischen Bond en Bond van Vrije Liberalen 'overleg geplefigd inzake een eventueele samenwerking der 'vrijzin nige partijen bij de verkiezingen in 1913. Er is een commissie gevormd, in welke vertegenwoordigers .van de I drie partijen zitting hebben en deze I commissie voert de besprekingen. On- I langs zyn de beraadslagingen eenigen I tijd geschorst, om den hoofdbesturen I I gelegenheid *J:e geven hun oordeel uit" I I te spreken over do aanvankelijk be- I reikte resultaten. Nadat dit geschipd I was, heeft de commissie dezer, dagen I het overleg weer voortgezet. Pest in Soerabaja. Het Hbld. ontving van zijn corres pondent te Soerabaja een verminkt I telegram, waarin wordt meegedeeld, I dat tq Soprabaja 2 sterfgevallen aan.l pest zijn voorgekomen. Nader, schrijft I de redactie, moenen wij uit dit telegram I te moeten lezen, dat zich te Soerabaja I j nog verscheidene nieuwe gevallen van I pest hebben voorgedaan -en dat de be smetverklaring te wachten is GEVONDEN VOORWERPEN.' Op eiken werkdag, des voormiddag» tussohon 10 12 uur, zijn aan het bureau van politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen Eenige sleutels, een pet, een porte- monnaie met inhoud, een parapluie, een koperen gewicht, een broche, een ceiatuur, een knipmesje, een leerboekje, en een notitie boekje. Voorts zijn te bevragen Ben nikkelen spoor bij J. v. Leou- won Vierde Kade 22, wimpel bij A. J. Sas Wachtelstraat 5, oejptuur, een armbandje, een rozenkrans bij II. Wijnhof Gouwe 62, ceintuur bij do I Jong Boelekade 79, eonig geld bij G. 1 Kramp IJssellaan 107, signrenko)cer bij A. P. Boer Gouwe 79, hoedenpen bij G. ICorenhof sergeant alhier in garnizoen, twee schoengespen bjj A. v. d. Louw Lange/dwarstvaat 18, zil veren broche en eeh' mes bij T. Bruys- kens Raam 10, sigarenaansteker bij P. J. Revet Oosthaven 65, sabelkwast bij G. W. Nederend Zeugstraat 68, porteiüonnaiq, bij H. Everling Vierde Kade 13, gele «jerp bij Kuijs Corne lls Ketelstrpat 57, zwarte ceintuur bjj H. Boot Achter de Vischmarkf 62, parapluie bij Cats Korte Tiende- weg 1$, rozenkrans bij H. Pousióen Kleiweg 35, boezelaar bij K. v. d. Steen Gouwe 184, rozenkrans bij G. G. Bik Keizerstraat 54, duif bij T. Michaël» Boelekade 132, handdoek bij J. J. Hageman Prins Hendrikstraat 78, zakje tarwe bij O. Luinenburg Raam22, I zilveren armband bij W. Abbema Achter de Vismarkt 3, zilveren hals ketting bij W. N. van Elk Fluweelen singel 6, konijn bij D. Meijer Drapier- steeg 40, gulden bij J. W. Oaboijt, Varkenmarkt 20, zakschaartje bij Mej. Vis Crabetstraat 19, R. C. vragenboek bij B. de Jong Groeneweg (werkin richting), portemonnaie met inhoud bij Westerhuis Boelekade 114, ceintuur bij H. Zuidam Boelekade 20, redioule bij J. Scheigrond Bleekersingel 68, ceintuur bij D. H. v. d. Horst Cra- bethstraat 30, premie bewijs van Loti- sico bij Verkroost Groenendaal 81, ledige "hoekkist bij den Hertog Turf markt, kistje ijzerwaren bij Signer Paradijs 14, houweel bp M. Kelner I Lazarussteeg 4, honden balsband bij A. Koot Boelekade 147, kettingkast van oen rijwiel bij A. Kulik yrouwe- I vestesteeg 2, zilveren armband bij v. d. Wouden Houtmanspiantsoen 7, be wijs lidmaatschap „Olympia" Muis Spoorstraat 4, kinderkraagje bij M. Lugthart Kleiweg 68, stuk manufac turen bij C. v. Kooten P. C. Bothstraat 59, nikkelen armband bij van Es P. O. Bothstraat 37, rozenkrans bij J. Brusse Turfmarkt 93. Een slenteltje bij de Geus Ambte naar bij de Staatsspoorwegen alhier, gouden verlovingsring bij Konwenberg Gouwe 94, ceintuur bij A- Soheers P. C. Bothstraat 42, gummiband van een kinderwagen J. v. d. Broek Van Strijenstraat 3, portemonnaie met in houd bp A. Bisschop Hoogstraat 19, eenig geld bij J. Hensbergen Gouwe 159, beursje bij M. Bijl Markt 5, flu- weelen tasohje bij Bezem Verloren- I kost 7, dekkleed bp v. d.Berg Ridder van Cataweg 18, hond bij J. Vooijs Heerenstraat 113, eenig geld bij A. Me taal Tuinstraat 24, zilveren getting met kruis bij v. Beekum Oostbaven 6, fietspomp bij Erkelens Krugerlaan 59, I schaartje bij N. Dongelmans Raaïn 338, I portemonnaie met inhoud bij P. den I Edel, Robaarateeg 30, hondje bij J. Amesz Raam 161, rozenkrans bij P. Hulleman Lange Tiendoweg 14, dames-^ portemonnaie by v. d. Berg Groenen daal 16, zilveren armband bij Eyssen Kattgnsiugel 46, rozenkrans bij M. Bos man Walesteeg 10, medaillon met por- tert bij C. Dessing Oosthaven 7, paar glacé bandschoenen bij Postkantoor alhier, broche bij A. Quant Turfsin- gel 51, baarstrik bij A. Boere Groe nendaal'50, portemonnaie met inhoud bij J. kool Haastrecht Opvliet, vozen- krans bij M. Verschut Groenendaal 110, drie konijnenvellen bij P. Scharieman Nieuwe Markt 29, twee mandjes vruch ten bij J. H KqlfXeugstraat, honden halsband bij J. v. Hoorn Corn. Ketel straat 4, gouden kruisje bij A. de Gans Bleokorssingel 37, zilveren ketting met medaillon H. A. Gazelle Ridder van Cqtsweg 40, portemonnaie bij W. M. G. Hornis Steinkade 18, vulpenhouder bij G. v. Driem Crabethstraat 50, witte doek bi]Lap'ge Dwarstraat 32, zak mesje bij B. v. Wamel Snoystraat 77, zilvoren armband Mej. v. Driesten Turfmarkt rood koralen haisket- king bij v. d. Weyden Vrouwesteeg 24, gouden ring bij J. A. v d. Valk Doele- straat 21, dameshoed bij ,G. Uithol Heerenstraat 173, bond bij W. v. d. Hoogen P. C. Bothstraat 65, rozen krans bij J.v.d. Heuvel Nieuwóhaven, I jongensjekker bij G. Bizot Derde Kade 5. Gouda 3 October 1912. De Cpmmissaris van Poiitie, BERTHEUXs Te Vlaardingen brak gistermiddag I een fel uitslaande brand uit in de j stoomtouwslagerij, voorheen van do I firma K. Savand on Brugge, thans in I eigendom toebehoorendo aan de firma I Hoos te Rotterdam, door het overkcT I ken van de teerjtokerij. J Door het spoedig en krachtig orf- I treden der brandweer, waarbij de oil- riangs nieuw aankochter tweede motoiV I brandspuit goede diensten verleende^ I werd erger voorkomen, wijl de koke- I rij temidden van belendende percee^ I len staat, en was den brand binnen I een paar uur tijds meester. Alleen I de teerstokorij brandde geheel uit. De I schade wordt door verzekering gedekt. I Te Dinxperloo waren deze week Utwee kooplieden, die aan eenvoudige I landbouwers „gouden" horloges te I koop aanbqden voor f 20 en daarvan I heel wat verkochten, doordat de men- I gchen met zulk een koopje waren in- I genomen. I De politie, welke zich met de zaak I bemoeide kwam tot do ervaring, dat I de horloges van verguld koper waren I en niet meer waard dan een gulden. Uilen en muizen. I Herhaalde malen was de opzichter I van een buiten onder den rook van I Amsterdam des nachts uit zijn slaap I gewekt door het zonderlinge ge- I schreeuw van uilen, als zij met hun I buit uit het nabijgelegen weiland naar I hun nest in een vervallen schoorsteen I vlogen. Dikwijls was hij er getuig I van geweest, hoe de uilen, als zij bij I schemering reeds ter jacht togen, de I schrik van de gansche vogelwereld I op het buiten bleken te zijn, want I schreeuwende vervolgden de andere I vogels, als lijsters, merels, meezen enz. I de nachtelijke zwervers. Geen wonder I dus dat de opzichter een goed werk I meende te verrichten, in het belang I der zangvogels, door het üilennest uit I te halen. Hij zette de jongen in een I kooi in het gras. 's Nachts zochten I de ouden hen op en brachten onder I klagend gekrijsch hun jongen het on- I ontbeerlijke voedsel: muizen. Ze zagen I echter geen kans hun prooi door de I tralies te werken, en legden de muizen I dus tegen de tralies aan. 's Morgens lagen er 12 stuks op het gras. Rekent men nu, dat zij voor eigen onderhoud I ook 12 muizen noodig hadden, dan ruimt zoo'n uilenpaar 24 stuks eiken nacht op. Een niet gering aantal in I een tijd, dat het gras en de te velde I staande gewassen het meest van die I knaagdieren te lijden hebben. Toen I onze opzichter dat zag, had hij spijt van zijn daad, te meer, daar hij niet I alleen de jongen had weggenomen, maar de ouden des daags voortdurend I had verjaagd uit den hollen boom, I waarin zij het leed over den nestroof I trachtten te vergeten. Aldus een mededeeling in „De Le- 1 vende Natuur." Konstantinopel, 3 Oct. Het Otto- I maansche leger is in twee deelen ge- 1 splits. Het Zuider le^ör„ dat Janina, 'tot middelpunt heeft, staat onder bevel van generaal Ali Riza. Het Ooster I leger, dat Konstantinopel tot middel- I punt heeft, staat onder bevel van gene- I raai Abdoellah pasja. De troepen, die in Macedon'ê zijn I samengetrokken schat men op 200,000 I man- m 1 I A I Een deel van de Turkschevloot is naar de Zwarte ,Zqe vertrokken. Kohstantiiopel, 3 Oct. Volgens hier ontvangen berichten hebben zich gis teren aan do grenzen bloedige voor vallen afgespeeld tusschen Bulgaarscho on Turksche treopen in den omtrek van Naslik, Dzjoembala en Robdjoz en tusschen Montenegrijnsche en Turk sche troepen aan de grens van het wi- lajet Skootari. Weenen, 3 Oct. Volgens een tele- gramKuit Belgrado aan de Neue Freie Presse 'heeft zich daar vanmiddag het bericht verspreid, dat Turksche sol- daten te middernacht de Servische I grens bij Basjika waren overgetrokken en ontdekt waren door Servisch voet volk. Een hevige strijd zou ontstaan zijn die een uur duurde, en waarbij <%rl Turken 30 dooden zouden hebben ge had die zij meenamen. De Serviërs hadden 2 dooden en 18 gewonden. Athene, 3 Oct. Alle pensionneerde officioron zijn weder onder de wapenen geroepen. De Italiaansche gezant heeft een man, die hem het nieuws van de Grieksche mobilisatie meldde, vurig omhelsd. Boekarest, 3 Oct. Geen bevel van mobilisatie is voor het Roemeensche leger uitgevaardigd. Konstantinopel, 3 Oct. Do Sabah deelt modo, dat Engeland Frankrijk en Rus land aan Venizclos hebben konnis ge geven, .lat zij elke poging om den status quo op Kreta te schenden, zul- Ion verhinderen. China. De leeningsquaestie'. In Peking heorscht groote vreugde over het tot stand komen der leening. Het officieuse orgaan der Chineesclie regeering wijst er op, dat een nieuwe tiid is aangebroken, en verzoekt de Engelsche diplomatie te willen inzien, dat China thans aanspraak kan ma ken on 'n andere behandeling dan voor heen. De Pekingsche correspondent V rouwenkiesfecht. Uit een ons toegezonden circulaire van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht blijkt dat deze vereeniging een propaganda gaat voeren op groote schaal teneinde de overtuiging te doen doordringen dat het noodzakelijk is dat de vrouw ook kiesgerechtigd is. I Het Bestqpr zal zich daarvoor wen den tot de Besturen der verschillende kiesvereenigingen en waar mogelijk spreeksters laten optfeden. Pest op Java. - Uit de regeeringstolegrammen van den laats ten tijd bleek reeds, dat de post weder vorderingen maakte in de bekende haarden. Terwijl zich b.v. van I 17 t/rn. 30 Jnli jl. sleohts 29 nieuwe gevallen in het Malangsche voordeden en een enkel geval te Madioen, werd laatstelijk voor het tijdperk vaii 11 t/m. 24 Sept. melding'gemaakf van 80 nieuwe gevallen in het Malangsche, een te Toeloengagoeng, 6 sterfgevallen te Madoer en 34 in Kediri. Sedert het optreden van de pest op Java heeft steeds de vrees bestaan, dat die ziekte ook in Soerabaja offers zou eisohen en werden deswege voor zorgsmaatregelen getroffen, welke ech ter, naar 't blijkt, toch miet afdoende zijn geweest om Java's belangrijkste havenplaats voor hefidreigend gevaar te behoeden. w Nederlandsche vliegmachines naar Rusland. De Berljjnsche berichtgever van het Hbld. tejofoneert: Der „Berl. Börsen Courier" deelt mede, dat bij den wedstrijd van mili- I taire vliegmachines, die onlangs in Rusland plaats had en waaraan o.a. Russische en Fransche firma's deelna men, onze landgenoot Fokker met zijn monoplan met automatische opvlieg- inrichting de eenige was, die aan'alle voorwaarden voldeed. Bij Fokker zijn hierop door de Russische regeering 10 machines besteld. Fokker zelf zal te Petersburg den Russisclien officieren het vliegen leeren. Het feest ter herdenking van Leiden's Ontzet. Men meldt ons uit Leiden Het middagfeest bestond, zooals wij reeds met een enkel woord mededeel den, uit een sportbetooging op het Schuttersveld. Daarvoor was groote Later keerden de ouden, gehecht aan hun woonplaats, weer op het buiten terug, en zij zullen daar wel worden ontzien nu men weet wat men aan hen te danken heeft. Sedert de laatste dagen zijn te Rijs wijk vele valsche guldeus in omloop, waarnaar een ernstig oqderzoek is in gesteld. Te Tjalleberd (Fr.) loste gisteravpnd een lid van het circusgozelschap Car- vani schoten op zijn vrouw, die ge lukkig misten. D'b dader werd gearres teerd. Smokkelarij aan de Duitsche grens. Naar de „Lokal Anzeiger" meedeelt, is de Duitsche politie weer groote smokkelarijen aan de Hollandsche grens op het spoor gekomen. Te Stra len nam een douanebeambte in een uit Venlo komenden goederentrein een massa thee, chocolade en trfbak in beslag, welke de Hollandsche treinbe- ambten in Duitschland trachtten bin nen te smokkelen. Tegen de schuldige beambten werd een stieng onderzoek ingesteld en de Duitsch-Hollandsche grensdienst nog verscherpt.^ i Naar het Hbld. verneemt, is een bevel tot aanhouding uitgevaardigd tegen Tb. Lamkamp, den kruidenier uit de Ten Katestraat te Amsterdam, wiens echtgenoote eenige dagen gele den onder zoo droevige omstandig heden het leven verloor. Lanikamp, die jl. Vrijdag failliet werd verklaard, verkocht twee dagen te voren zijn zaak en ontving op deu dag, dat het faillis sement uitgesproken werd, het geld Hij heeft dit niet aan den curator ter hand gesteld, doch is naar het buiten land vertrokken. De man vertoefde het laatst in Duisburg. Mislukte wereldreis. Twee snuiters van 13 jaren waren de ouderlijke woning in Duitschland ontvlucht, om eens wat meer van de wereld te gaan zien. Als teerpenning had een hunner van zijn ouders 100 mark meegenomen. Te Venlo aange land, vonden zij al spoedig een paar bereidwillige personen, die 't gold voor hen zouden wisselen. Zij verdwenen er echter spoorloos mede en lieten onze globetrotters op zwart zaad ach ter. Weldra vielen dezen nu in handen der politie, die hnn ter reëxpeditie naar hun Heimat aan den grenscom- missaris overgaf. De gedienstige vrien den werden later gevonden, doch 't geld was door hen reeds verbrast. (Tel.) van het -Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand |777.5 te Valencia, laagste stand 754.9 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige winden uit wes telijke richtingen, toenemende bewol king, weinig of geen regen, zelfde temperatuur, kans op nachtvorst in het oosten. Te Alkmaar is gisterochtend, terwijl de bewoner afwezig was, ingebroken bij den heer Sch. aan den Nieuwlan- ders singel. Uit het kabinet werd een bedrag van p.l. m. f 900 weggenomen. In de laatste drie weken werd ook al eens eeii bedrag van f2.50 en van f 50 vermist. Met behulp van een politiehond (uit Hoorn) werd het terrein afgezocht. Een in verband hiermede huiszoe king had geen resultaat, hoewel de hond, over een sloot gaande, deze richting aangaf. Te Warmond werden door den rijks veldwachter aldaar eenviertal personen bekeurd, voor het loopen op verbo den grond. Die personen waren aan het visschen in den polder, voor welk visschen zij vergunning hadden, en waren voorzien van een akte. Op zich zelf een gewoon feit, doch dit niet meer als men, dat die vier personen waren de gemeente-secretaris, de ge- meenta-ontvanger, de volontair ter ge meente-secretarie, en, om het geheel te volmaken, ook nog de gemeente veldwachter. In het huis van Bewaring teV^n schoten zijn opgesloten J. L., 29 jaar, huzaar te Zutphen, vroeger te Sappe- meer verdacht van diefstal van kope ren machlne-deelen uit de gist- en spiritusfabriek te Sappemeer, die van heling wordt verdacht. De werkman de H. uit Assendelft die de vorige week met de haüd tusschen een dorschmachiene kwam en daarbij ernstig werd gewond is in het Gasthuis te Haarlem aan de ge volgen overleden. Heden viert den heer Corstiaan Hagers te Brielle een der zeer weinige nog in leven zijnde oud-strijders van het jaar 1831, zijp401,ten verjaardag Hij mag zich nog ^n een goede gezond heid verheugen. VAN DEN 4 OCT. 1912. Staatsleeninceu Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pel. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. ink- en Crediet-lnstel- liugen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. .Smelting Refining Co. Cert. v. Anglo American graph Cy. Cert. vpt U. S. Steel Corp. C Gew. Aand. 1 Handels verAms tor- dam" Aand. Mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbou Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijr bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleum In- Trad Cy. C. v. G. Scheepvaart M(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 41/) Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 113/8| 12 Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss, Amerika. Atchison Alg, Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premteleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theiis-Re- gifiirnngs-G es. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen zeer vast, Petroleums vaster, Tabakken zeer stil, Rubbers iets beter, Nat. Staatsf. beter, Buitenl weinig varieering, Mijnen prijshoudend, Tramwaarden flauw. Vorige Koers. voere v«n heden. 783/, 79%. 85% 64 100's/le 87% 87% 91 90% 84 84% 84% 47%, 103'/, 84'/» 58'/, 213% 61V» 62% 89 20%, 80 191 286 189% 190 38 38 266 111% 264 102 162",% 162% 520Va 629'/, 625 193% 122 21V 21% 893' 89 GOUDA, 4 October 1912. Vrijzinnige Studie- en Propagandaclub. Op Maandag 21 October a.s. zal de heer G. Polak Daniëls van 's Graven- hage voor de Vrijzinnige Studie- en Propagandaclub in de Sociëteit de Réunie alhier in een openbare verga dering een politieke lezing houden. De Hollandia-Drukkerij. De Hollandia-Drukkerij te Baarn annonceert in dit blad een groot aan tal verhandelingen over allerlei onder werpen, die zij tezamen betitelt als de Universiteit van onze dagen*. Deze belangrijke brochuren-reeksen bevelen wij in de aandacht van onze lezers aan. Zevenhuizen. De liberale kiesver- eeniging Burgerplicht heeft den heer A. Markus candidaat gesteld voor den ^gemeenteraad. Waddinxveen. Bij de gisteren ge houden aanbesteding voor den bouw van een bergplaats op het terrein der Gasfabriek alhier was ingeschreven voor het metselwerk door T. van der Starre alhier f307.90 K. Sekeris - 342. Koster Co. - 370. J. Sekeris en P. Rahorst - 340. Voor de massa ingeschroven door Koster Co. alhier f860. W. dó Bas - 799. K. Sekeris - 749. Voor timmer-, verf-, loodgieters- en smidswerk waren geene inschrijvingen ingekomen. De gunning is aaflgehgp- den. 87'/, 95% 63%, 63'/» 185% 86% 96% 37 v. 37'/, 175 V, 176% 5% 6% 100'/, 100%. 151% 150% Het «O. M., waargenomen door mr. Wolfson, eischte wegens verduistering een jaar gevangenisstraf bekl. is reeds vièrmalen veroordeeld. Mr. J. Endtz achtte de gevorderde straf te hoog, wees er op dat bekl. gedurende een jaar goed h'eoft opge past en verzocht oplegging van een veel lichter Btraf. De Wereldkroniek geeft als voorplaat' het portret van Dr. Kuyper, toen hij pas promoveerde en vervolgt verder met foto's en t artikelen v,an Valken- heide, de manoeuvres, ongeregeldhe den te Belfast, de dansers van Helle- rau, oefeningen van het Roode Kruis, personalia, caricaturen, enz. De Prins opent met het portret van Min. Regout en geeft verder de zeil wedstrijden op den Amstel, de ma noeuvres, de Gastentoonstelling te Amsterdam, Freule Julie van de N.V. Tooneelvereeniging, Mechelen, Kro niek van de week, personalia enz. Voetbal. Het wedstrijdprogramma voor Zon dag a. s. luidt L. V. V.—Olympia, Sch. r. J. W. Duijs; U. S. C.Fortpha te Rotterdam Sportman—Hermes te Leiden V. F. C.—R. V. C. te Vlaardingen. Goudsche Voetbalbond. lBto kl. Olympia IIAlphen, J. A. Plasmeijer, WoerdenGouda, W. II. Cremer; 2de kl. WaddinxveenOlympia III, J M. Hardeman, De Struis Gouda II, R. Larsen 3de kl. Moordrecht IIVolksw. G. II, A. Huibregtse. Olympia I trekt dus naar Leiden, terwijl op het Sportterrein Olympia II tegen Alphen uitkomt en het 3dr elftal in Waddinxveen speelt. Gouda I gaat naar Woerden, terwijl Gouda II in de IJssellaan tegen De Struis speelt. V. F. C. was Zondag jl. niet met 32 van Fortuna, doch werd het ter rein bij rust afgekeurd. RECHTBANK TE ROTTERDAM Strafzitting. Op 1 Nov. van het vorig jaar had de 28-jarige arbeider W. J. A. T., wonende te Aalsmeer, thans daar ge detineerd, te Boskoop een rijwiel ge huurd bij J. Kok. Dit rijwiel verkocht hij te Rotterdam voor zeven gulden' De crisis op den Balkan. Cettinje, 3* Oct. Gisteren hebben hier groote rühnifestaties plaats gehad. Def' menigte begaf zich naar het ko- tóiklijk paleis, waar de koning en de roonprins werden aangeroepen. De pining heeft in een korte toespraak, et volk verzocht kalm te blijven. Hij troegde er bij: De mobilisatie beteekent geenoorlog maar in dat ernstige oogen- blik moet heel Montenegro bereid zijn zijn plicht te doen. De manifestanten begaven zich ver volgens naar de legaties van Rusland, Servie, Bulgarije en Griekenland, waar men ovaties bracht. Het bericht over de mobilisatie heeft heel het land geestdrift verwekt. Alle scholen zijn gesloten. De open bare werken zijn De Porte antwoordde dat ook haar telegrammen niet te ontcijferen zijn. Londen, 4 Oct, Een extra-editie van de Giornale d'Italia meldt dat gister middag de vrede tusschen Italië en Turkije geteekend is. Londen| 4 Oct. Hedenochtend is de onderzeeër B 2 bij Dover gedurende de vlootoefeningen, vermoedelijk door aanvaring van een Duitsoh stoom- ichip uit Amerika» gezonken. 14 personen verdronken, 1 werd Zelfmoord. Do bladen bè'richten dat de Duitsche casie, van Rheden, onlangs benoemd tot Dditsch gevolmachtigden in Abes- synie, zelfmoord gepleegd heeft met een van zijner vriendinnen. Vrijgesproken. Do Heerenveensche Rechtbank heeft heden mej. van Essen, muziekonder- wijzeres te Steenwijk vrijgesproken. Zy was beschuldigd van meineed, waarvoor het O. M. 6 maanden ge vangenisstraf had geëischt. De Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder zal 8 Oct. naar Fiësole in Noord-Italië ver trekken. Eind Oot. of begin Nov. zal Zij naar den Haag terugkeeren. A. H. C. M. J. IJzerman, f Vlaabdinoen. Hedennacht overleed alhier op 60-jarigen leeftijd de heer A. H. C. M. J. IJzerman, lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland. De overledene behoorde tot de R. K. partij. De Bulgaarsche leaning. Sofia, 3 Oct. In tegenspraak met een bericht betreffende eonvnanvraag van een leening gedaan door den mi nister van Bulgarije te Parijs, verze kert men thans uit zeer officieuse bron, dat de Bulgaarsche regeering niet onderhandeld over een leening van 20 of 10 millioen, maar een groote lee ning van 180 millioen, verleden jaar herfst reeds ontworpen. Konstantinopel, 3 Oct. Volgens een heden ontvangen bericht heeft gisteren een botsing plaats gehad tusschen Bulgaarsche en Turksche troepen op de grens van Nazlijc Djoembala en van Montenegrijnsche en Turksche troepen op de gretft7^n vilajet Skoetari. h Jl b Berlijn, 4 Oct. (Jww nit Konstan tinopel wordt geseilm zal de Servische Regeering heden fen ultimatum in dienen aan de Porte. Wanneer daarop binnen 24 uur go<yn bevredigend ant woord zal zijn ingekomen zal de Ser vische gezant warden teruggeroepen. Konstantinopel, 4 Oct. In officieele kringen heerscht een beslist pessimis tische stemming. De gezanten der Balkanstaten pro testeeren tegen het feit dat de tele grammen van hunne regeeringen zoo zeer verminkt zijn dat zij onleesbaar worden. voor HERFST en }¥INTER der nieuwste modellen in pels, velour, laken en zijde. Costumes en Costumes-tailleur, Blousen, Jupes, Jupons en Japonstoffen in de grootste en smaakvolste verscheidenheid en ''"in scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. Depóts: GondaDames VAN DANTZIG, Markt 43. OudewaterA. v. d. HOOGEN. SchoonhovenGez. v. ABS- HOVEN. HaastrechtG. v. DIEST. Roste- uitvoering. Spoedige aflevering.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2