C. A. B.BANTZINGER, Jaeger Ondergoederen Zeenwscli Tarwebrood Magazijn van Huish. Artikelen P05T:5IGAR ONTVANGEN. DAMES -en KINDERHOEDEN. ^bereSSmarSg^I IWINTERSCHOEISEL. I VERKADE'S BISCUITS in pakjes a 10 cents. |T. GREBAS, Wijdstraat. IntercomimmaleHypotheekbank 1001 WOLLEN DEKENS. Firma B. DE JONG, REX-ZOLEN Bossche Koek S Wed. M. L. KIMT-v. Dam, „DE G0EDK00PE WINKEL" W CC Kleiweg No. 1, hoek Turfmarkt. Prima Leidsche S-u.It©£ila,n.d~ Brieven uit de Hofstad Buitenlaadsch Nieuws. Ad verten tiën. Harkt 18-10, GOUDA. Krimpvrije, Zuiver Wollen en Halfwollen voor Heeren, Dames en Kinderen. Het smakelijkst Brood is het ZUIVERE van Firma A. SLEGT, Wlenwehaven 31, CZ) a m a. BORSTEL1 ZEEMLEDER SPOMSEM DWEILEM KARPETTEM Telefoon©. 333. de Nieuwste Modellen van Wljdsti-sat ■ZRied-el's 3La.ncL02n.SLd.eB I Firma G. LOURENS, Lange Tiendeweg 57, GOUDA. ONTVANGEN IN Russische Viltpantoffels en Knipschoenen NIGHTCAP ÉCHTE OUDE GENEVER Heereng-racht 615, Amsterdam. De bank stelt verkrijgbaar s 41| pandbrieven in stukken van A A AO, 12 lo f1000, f500 en flOOtotdenkoersvan Gouwe 91-93. Bebangerl), - StofTeerderlJ, Beddeiimakerlj. aanbesteden: Woonhuizen Winkelhuis •Pianino f 280. Markt 7, Gouda. U. BAVE.\SWAAYZONED Warme woelen ANTON COOPS, 30 cl. T. CREBAS. wingen over den premier voorkwa men, en vergelijkingen gemaakt wer den tusschen hem en Dr. Kuyper, die zeer vleiend waren voor den laatste. Zelfs de getuigenis van Dr. Kuyper in zijne bekende rede te Leeuwarden, Groningen en Rotterdam gehouden, dat Heemskerk nooit met de beginselen marchandeert, al wipt hij dan ook soms wat luchtig in 't zaal, heeft de critiek op den mi nister-president in de kleine anti revolutionaire pers niet kunnen doen verstommen. Summa summarum, er is bij de coalitie totaal gemis aan geestdrift voor dit kabinet in het algemeen en voor Minister Heems kerk in het bijzonder. Wie onzer zich zou verbeelden, dat de coalitie, al kan ze dan ook niet met die geestdrift in het strijd perk treden, die alleen door het ideële kan worden gewekt, daarom met minder felheid den strijd zou aangaan, zou zich ten zeerste ver gissen. Juist, omdat deze uitgeleefde coalitie door niets anders meer bij eengehouden wordt, dan het mate- rieele voordeel, zal ze met den moed der wanhoop vechten voor hare meerderheid, wel begrijpende, dat hare nederlaag eene finale zou wezen. Eene nederlaag, wil zeggen, dat het uit is met de bouwwetteke's met onzen Grondwet in strijd, waarbij aan Heemskerk, die zich wel moet krommen onder Roomsch en Kuypc- riaansch bevel, meer dan tweemaal zooveel wordt afgedwongen dan hij oorspronkelijk van plan was te geven. Die beteekent, dat geene M.U.L.O.- school, die daarvan slechts den naam draagt, en eene bespotting is van wat de wetgever in deze heeft ge- Wild, op arglistige wijze zich langer meester kan maken van gelden uit de staatskas, die zou wezen bittere teleurstelling voor die vele sollici tanten, die hunne aanspraken op eene benoeming slechts daaraan ont leenen, dat ze sinds een blauwen Maandag christelijk-historisch zijn. Laten onze geestverwanten zich er maar goed van doordringen, dat, om het behoud van al deze mate- rieele voordeelen, alles in het werk zal gesteld het „volharden bij het ideaal" heeft in den coalitiemond eene zeer bijzondere beteekenis ge kregen. Trouwens, de kleine eleri- cale pers geeft met beminnelijke openhartigheid' toe, dat het daarom eigenlijk gaat, en drukt haren mannen ernstig op het hart, dat de neder laag in 1913 een einde zou maken aan al het zoete, waarop de Van Wijnbergen's en Van der Molen's kunnen tracteeren, en de benoe mingen in andere handen zou breiden. Dat is ook eene soort geestdri niets te bespeuren. Wel beweert men dat de Russische minister van buiten- landsche zaken Sasonof die de gast is van den Engelschen minister Grey, met dezen samen een boodschap aan de Balkanstaten heeft opgesteld. Aller eerst zal die ter goedkeuring aan Frankrijk worden voorgelegd en dan onverwijld aan Duitschlond en Oosten rijk worden gezonden. Het kon echter wel eens gebeuren, dat de boodschap van Sasonof de Balkanstaten te laat bereikte. In Tur kije althans is men den toestand vrij wel moede. De minister van buitenl. zaken heeft aan een correspondent van de Lokal-Anzeiger gezegd I Zoo gaat het niet langer. Wij zijn gecfuldig geweest en hebben gewacht, of het mis schien anders zou worden. Thans is ons geduld ten einde,-maar het is vreeselijk dat er geen oorlog, maar een slachting zal komen, want de verbittering is onbeschrijfelijk. Wij zijn tot verweer besloten. De mogendheden hebben overal op den Balkan getracht te kal den, de kleine staten hebben daar niet naar geluisterdthans wachten wij de beslissing af en dan Intusschen komen berichten los dat de Bulgaren Turksch Gortin in de buurt van Temrosj hebben aangeval len. Zij werden na 2uur vechtens teruggeslagen. Toch is er nog een kleine hoop dat het bij enkel scher mutselingen zal afloopen. Het is omdat van beide zijden veel te verliezen en weinig te winnm is. De crisis op de Balkan. Nog altijd geen oorlog en tooheen toestand die alles kan brengen. Een grensconflict, dat van beide zijden ern stig wordt opgevat en de strijd is ér. Dat zou dan zijn de eeno strijd geëin digd en de andere begonnen. Mogen we toch op de berichten af gaan, dan zou het er niet de vredes onderhandelingen tusschen Turkijëen Italië zeer goed bijstaan. Maar op den Balkan, daar borrelt en daar kookt het meer dan we in de weinige ruimte, die ons in ons overzicht ten dienste staat, kunnen uiteenzetten. Als een staaltje echter hoe de gemoedstoestand in de betrokken landen is, geven we hier een klein uittrekseltje, een heel klein momentje uit de Tanin, het Jong- Turksche hoofdorgaan. Die enkele regeltjes typeeren volkomen den toe stand. Het blad zegtEr kan geen sprake van zijn de eisohen van de Bal kanstaten in te willigen, en ook niet van een conferentie. Wie oorlog wenscht in welkom. Turkije is gereed. In alle landen op den Balkan is de algeheele mobilisatie afgekondigd. De uitvoer van levensmiddelen is door de regeeringen verboden. De mogend heden zijn vrijwel lijdelijk in de kwes tie. Dit verhindert niet, dat verschil lende landen persoonlek hun gezanten alles in het werk doen stellen om den vrede te handhavenmsar van een Europeesoh concert waarvan vroeger zoo dikwijls sprake was, is ditmaal Rugpijn. Rugpijn is een verschijnsel hetwelk niet verwaarloosd dient te worden, want meestentijds duidt het aan, dat de nieren (welke onder het smalle ge deelte van den rug zijn gelegen) aan getast zijn of bebreigd worden. De pijn kan licht, vaag, dof, onophoude- delijk of met tusschenpoozen optreden, zij kan van betrekkelijk weinig hin der, een gevoel van zwaarte, stekend of snijdend zijn, zoodat bukken haast ondoenlijk is. Zelfs wanneer zij het gevolg is van een gevatte koude, een slug of val mag zij niet verwaarloosd worden. By hen, die aan gewrichtspijnen lijden, is zij een waarschuwénd verschijnsel, de voorloopster van rheumaitek, jicht, zenuwpijnen, heupjicht, in het kort zij wijst op lichamelijke verwoesting door urinezuur. Andere gevolgen kunnen lijn nier- of blaasontsteking, uremie (urinezuur-vergiftiging), waterzucht, niersteen. 46 Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge nezen de rugpijn, omdat zij haar aan tasten in haar werkelijken oorsprong: de nieren. Zij herstellen de nieren, wanneer deze verzwakt of aangedaan zijn, zij lossen op uitstekende wijze het urinezuur op en voorkomen dien tengevolge tal van gevaarlijke ziekten Te Gouda verkrijgb. bij de hh, Ant. Coops, Wijdstr. 29,en S. vanLiOon, Westhaven 11. Toezending geschiedt ffcr- hinder te beletten. De Kamer z<?nd het adres aan den Minister om inlich tingen en juist nu de Minister zijn antwoord gereed had, poetste de heer Roerdinkholder en echtgenoote de Haagsche plaat. Zij moeten naar Ant werpen vertrokken zijn, waar hij een betrekking hoopte te vinden, hetgeen, in goed Nederlandsch vertaald, wil zeggen, dat zij gevlucht zijn, nu de vrouw haar vrij zware straf moest gaan uitzitten. Heldhaftig is dit slot niet voor een stel, dat zich zoo gaarne een krans van heroïsme om de slapen le, te minder, waar zij voor de rechtbank met revolutionair gebaar uitriepNooit zal ik de gevangenis ingaanEnfin, één ding is goedzoo lang de straf niet verjaard is, zullen ze wel niet in het land terugkeeren en dat is betrekkelijk hoofdzaak. Be trekkelijk, omdat er toqh iets, dat hin dert, nl. het feit, dat de eerste de beste door telkens in hooger beroep te gaan en door onze langzame rechtspraak maanden lang daden kan plegen, die in een ordelijke samenleving niet moes ten kunnen voorkomen. Er is in dit verband omfgelegenheidsbepalingen, om uitzonderingswetten gevraagd, iets waarvoor ik weinig bewondering ge voel, maar een andere vraag is, of, hetzij in het Strafwetboek, hetzij in plaatselijke strafverordeningen, niet artikelen zijn op te nemen, die dè Overheid het recht geven afdoend- streng tegen dit soort „hinderlijk vol gen" op te treden, waarbij dan (aan gezien preventieve hechtenis uitgeslo ten is) een zeer snelle berechting noodzakelijk is, terwijl zelfs te over wegen of men het straf-maximum niet zoodanig kan bepalen, dat bij recidieve (dus wanneer, als in casu, iemand blijk baar van plan is, ondanks verbalisee ring door te gaan), het- maximum preveutieve opsluiting wél toelaat. Het wil mij toeschijnen, dat zulk een strafbepaling zeer wel gemotiyeerd is en bij oordeelkundige toepassing geen gevaar met zich meebrengt, terwijl het ieder verlost van het risico, dat een of ander zich verongelijkt gevoe lende U door geraffineerde plagerij het leven zal kunnen ondragelijk maken. De Roerdinkholders zijn nu „bui tenaf", maar hun voorbeeld kan aan- itekelijk werken, vooral in oen tijd, dat ieder, die wat „durft", op bijval kan rekenen en daarom, dunkt mij, is deze quaestie, schoon zij haar acuut karakter gelukkig verloren heeft, nog niet uit de wereld. franco na ontv. 1 voor één, of f 10. postwissel a f voor zes doozen Eischt gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand han delsmerk. CXXXXVHI. We zijn de Roerdinkholders kwijt, het beruchte echtpaar, een ontslagen concierge van de Tram, die met diens zachtzinnige echtgenoote maanden en maanden achtereen de stad op stelten zettede politie had er handen vol werk mee. Niet alleen worden zij steeds gevolgd door een paar recher cheurs, maar ook het terrein om het gebouw van de Tram en om de par ticuliere woningen van den directeur en eenige hooidambtenaren werden steeds bewaakt tegen het half-krank zinnige optreden van deze echtelieden, die geen middel ongebruikt lieten om hun doel te bereiken; het leven van genoemde Keeren en zelfs van hunne vrouwen en kinderen ondragelijk te maken, hetgeen hun heel aardig ge lukte. Men herinner© slechts den aan val per bootje langs een gracht die de achterzijde van het direotiegebouw raakt en men zal beseffen, dat zulke menschen voor niets meer stonden. Er is alles aan geprobeerd maar niets hielp. Door bemiddeling van hoogge- plaatsten, die zich ergerden aan dit dagelijks terugkeerend straatschandaal, kreeg de man een betrekking; toen moest hij weer een paar guldens méér per week verdienenanders zou vrouw lief haar actie niet staken. En zoo ging het maar door. De Tramdirec teur zond ten einde raad een adres Waarop vraag, of ize plaats OUC ZDUU MM* vtuw7 inau rou «nut» "roOJ aan de Tweede Kamer, om wetswij- I storm opBtak van alle zijden, ziging, ten einde zulken ondragelyken I En nu, terwgl men eigenigk Zoo min als de Schouwburgquaestie! Daar schijnt geen zegon op te rusten De Schoawburgcoinmissie (een Raads commissie, met slechts één deskundige, die alles behalve onpartijdig is) heeft een plan ingediend van de Weener heeren, die een „modernen" schouw burg hebben weten in elkaar te duwen op de benauwde plaats van den af ge- keurden ouden. Alle deskundigen waartoe ik niét behoor zijn 't er over eens, dat de heeren virtuoos met iet gebrek aan ruimte hebben omge- •ongen, maar een vluchtige beschou- pg, ook door een ondeskundige, doét reeds dadelijk de vraag rijzen, hof de firma Fellner und Helmer, die reputatie te verliezen heeft, met ilk knoeiwerk kon komen. 'niet de haar voorgelegde een moderne schouwburg op deze pi mogelijk, rondweg ontkennend beant woord? Heeft men wellicht gedacht dat wanneer de Raad eenmaal het vri hooge bedrag voor het ontwerpen der plannen had toegestaan, men het voor stel niet meer zou durven ketsen Vermoedelijk is dit de gedaohtengang geweest van de slimme Kaiseriich- Königliche Hof baur&te en hun wellicht nog slimmeren Haagschen adviseur, maar dan kon deze berekening wel eens op een misrekening uitloopen, Een halve ton weggooien is zeker jammer, maar kan nooit een reden zijn om er nog een ton of twaalf bi te gooien. Het volk noemt dat goec geld naar kwaad geld gooien en zeker niet ten onrechte. Een kwaad ding is natuurlijk, dat de Raadscommissie (of althans haar meerderheid) zal vóór stemmen, maar wg kunnen ons toch niet voorstellen, dat onze vroedschap wat rare dingen hij ook reeds deed een paar millioen zal gaan uitgeven voor zoo'n gebouw, leelijk en niet be hoorlijk vrij-staand, zonder ruime toe gangswegenvoor publiek aanbrengende voertuigen en bovendien vernielende een mooie, oude gevel, op het behoud waarvan in oudheidkundige kringen bijzonder prijs wordt gesteld, ook big kens den stroom adressen, die daarover den Raad reeds bereikten. Neen, het zou eigenlijk een schandaal zijn, wan neer dit plan er doorgedreven werd, een plan, waarvoor tot dusver en is dit niet sterk sprekend? geen enkele stem opging en waartegen een ook den boezem van Burgemeester en Wethouders met de handen in 't haar zit over de schouwburgquaestie, komt er plotseling een nieuw plan netje uit de lucht vallen. Onze muziek school, voor eenige jaren herdoopt in „Koninklijk Conservatorium voor Mu ziek", komt al jaren lang ruimte te kort; het gebouw is te klein, oud, onpractisch ingericht enz. enz. Nu wil men er, wordt heusch ernstig over ;edacht het Conservatorium naar en afgekeurden Schouwburg over brengen en men zegt, dat het gebouw daarvoor puik te gebruiken is. Na verbouwing dan toch zeker, voor mis schien een ton of méér, zou ik er aan willen toevoegen, hetgeen iedereen begrijpen zal, die zich de inrichting van een theater en een school indenkt. De eigenlijke schouwburgzaal zou dan uitvoeringszaal worden en dus ook voor andere doeleinden verhuurd moe ten worden om haar eenigszings jroductief te maken, terwijl de repe- iitie-lokalen en andere kamers tot schoollokalen zouden moeten dienen. Hoe ook, dit plan heeft tenminste dit voor, dat de schouwburgquaestie in haar tegenwoordige fatale phase was opgelost en dat men ereven ver mee was als een paar jaar geleden, n.I. een afgekeurd gebouw en niets er voor in de plaats. Men kan dan over andere plaatsen gaan denken en kibbelen, opnieuw een prijsvraag gaan schrijven en de residentie van Neder land zal ziehier het resultaat - dank zij een ruim tienjarigen arbeid van een ijverige schouwburgcommissie, jaren achtereen zonder schouwburg zitten, zonder de gelegenheid dus om een Fransche opera te bezitten (voor de Hofstad iets verschrikkelijks) en zonder een zaal, waar men oehoorlijk een tooneelstnk kan opvoeren zoodat het publiek wat verstaat. Het is wer kelijk ridicuul en bedroevend tegelijk. 5jou het particulier initiatief niet eens wakker worden. Scheveningen kan ons moeilijk helpen, daar is men niet op verwarming der zalén inge richt en dit één, twee, drie klaar te maken is te veel verlangd voor een zaak, die niet best gaat en dat na zulk slechten zomer, maar zou er, nu vooreerst van een stadsschouwburg geen sprake schijnt, geen geld te vin den zijn om van particuliere zijde een practisch gebouw, dat zeker iederen dag verhuurd zou zijn, neer te zetten Of heeft het gemeentebestuur nóg niet genoeg van het theaterdirecteur spelen? Zóóveel pleizier hebben de heeren er anders niet aan beleefd HAGENAAR. Rembrandt's schoonheid u niet ont roerd heeft, is al uw opgeven daarvan maar napraterij, formalisme, doode kennis. Daarom vordert zaakonderwijs twee dingende vatbaarheid van den leerling om te begrijpen, te gevoelen, en de kunst van den meester, om die vatbaarheid in werking te brengen. De gevoelige plaat moet er zijn én 't Zonnelicht, en anders krijg je nooit een photografie. De heele kunst van onderwijzen bestaat in het wekken der geesten, zoodat de leerlingen kleine en groote zelf de stoffelijke en geestelijke realiteiten, gaan zien en ervaren. En wie zulk onderwijs geeft Fröbelonderwijzeres, leeraar, predi kant, professor die geeft goed zaakonderwijs. Onze geheele school, lagere en hoo- gere, zit vol van pakhuiskennis. Kisten en balen vol worden geladen en aver- geladen. Dat goedje leeft niet, 't is alles netjes ingepakt ter. verzending. Hoeveel studenten in ds letteren ko men in aanraking met de ziel der dichters, verklankt in hun taai? Ze „leeren" litteratuurrzooals onze kleine studentjes in de lagere school leeren „Op den kleigrond worden verbouwd tarwe, haver, boonen, suikerbieten, vlas, cichorei, enz." Hebben ze die, al is 't in den schooltuin bij de bota- nieles, ooit leeren kennen? Neen, nimmer, tarwe niet, haver niet, boonen niet, suikerbieten niet, vlas niet, cicho rei niet, en enz. ook niet. 't Hoeft ook niet, als ze 't maar kunnen op zeggen. Daartegen nu gaat het pleiten voor zaakonderwijs. Niet tegen het opzeg- jen, maar tegen het enkel opzeggen. Tegen de vernisbeschaving. Tegen de schijncultuur. JAN L. Het Kiml en de School. XXVIU. Zaakonderwijs. Zaakonderwijs - o, daar meent die man mee, dat je de kinderen alles echt moet laten zien, en dat je geen woorden moogt gebruiken. Wie zoo spreekt, nu, die heeft het glad mis. Geen woorden gebruiken Maar dat doe ik op dit oogenblik toch zelf, nu ik' zaakonderwijs ga geven over zaakonderwijs. Hoe zou een leeraar in geschiedenis de zaken uit het verleden kunnen meefleelen zonder woorden? Als die man aan zijn jongens ver haalt van Napoleons tocht naar Rus land, zoo levendig, dat de jongens er met hun heele hart bij zijn, aan geeft hij zaakonderwijs, zoo mooi ah je 't maar denken kunt. En als hij zijn jongens bracht bij oude gevels, dus bij de dingen, en hij opende hun oogen niet door zijn woorden, of hij liet ze documenten zien, b.v. handschriften, die ze niet begrepen, dan gaf hij geen zaak onderwijs. Zaakonderwijs dat is, je leer lingen bij de werkelijkheid brengen, zóó, dat ze haar zien, de werkelijk heid van het nabije of het verre, in plaats of tijd; op zinnelijk of geeste lijk gebied. En daartoe gebruiken we de dingen, de modellen, de afbeeldin gen, maar naast en zelfs bij dat alles toch ook de woorden. En daartegen over staat: formalistisch onderwijs, waar geen leven in zit en dat geen leven wekt. We gaan samen naar het Rijksmu seum, ik wijs u Rembrandt's Staal meesters en zegDit is een wonder van schoonheid. U zegtdie mannen met die hoeden? Van dat mooie zie ik niets. En toch is het zoo, houd ik vol, want de heele wereld zegt het. Heb ik nu bij Rembrandt's schoon heid gehracht? Rembrandt was erin al zijn schoonheid, en gij waart er ook. Gij stond tegenover elkaar. Maar er was geen aanraking. Die schoonheid bleef voor u verborgen. Ondanks uw geopende oogen zaagt ge niet. En nu edoelt zaakonderwijsuw oogen te openen, dat ze wel zien. Zoolang Engeland. Aangaande de aanvaring van den Engelschen onderzeeër, wordt uit Lon den nog het volgende geseind De onderzpesche boot manoeuvreer de met de vloot op de hoogte van Louth Foreland. De eerste aanwijzing van het onheil was de ontdekking door de onderzeeboot B16, van de lui tenant Bulleyne, 2e bevelvoerde offi cier, die op het water dreef en te uitgeput was om meer te zeggen dan De onderzeesehe boot werd in twee ën gesneden, zij zonk een mgl, waar uit men vermoedt, dat de officier be-, neden was, toen het ongeluk gebeurde. Hij bevindt zich nu in een toestand van onmacht aan boord van de Forth. Spanje. De spoorwegstaking. Minister-president Canalejas ver klaarde, dat de regeering tegenover de spoorwegstaking, die liet econo misch leven dreigt te verlammen, niet werkloos kan blijven. $ij zal zich er echter toe bepalen de wet te doen eerbiedigen, door maatregelen te ne men ter verzekering van den geregel- den voortgang van den openbaren dienst. Engeland. Winston Churchill heeft gisteren morgen in de onderzeeër A 13 een tocht gemaakt van Portsmouth naar Spithead. Bij Stokes Bay dook de A 13 onder, en bleef twintig minuten onder water, gedurende welken tgd de veiligheidstoestellen aan Churchill gedemonstreerd werden. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. 's Morgens 10*/a n. Ds. H. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. Avond ten 6 ure, Ds. BERKELBACH V. D. SPRENKEL. H. Avondmaal. KLEINE KERK. Voorm. 10 u. Ds. DEUR. Namiddag 2 u. Ds. P. v. d. KOOY, van Reeuwijk. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 9 Oct., Ds. BIJL. KLEINE KERK. Woensdagavond ten 7lL ure. Ds. BERKELBACH v. d. SPRENKEL. VAN DL'OMME'STEIN'S ON SCHAD nr— Q* 9 -j» 9 b 9 GOUDA. AANBEVELEND, Be bij uitstek gunstig bekende &1b: CHAMPAGNE CIDER, FRAMBOZEN en CITROEN I LIMONADE zijn voor Oouda en Omstreken, uitsluitend I verkrijgbaar bij de een prachtige sorteering Heeren- Dames- en Kinder- De bekende alleen ECHT verkrijgbaar LET WEL: Qeen Eigen fabrikaat, schoeisel van voeringleder, afval en papier. HALF OH H ALF TCHERRY BRANDY. CRÈME OE MEHTHE.MARASQUIN. ENZ ENZ- Verkrijgbaar bij Verkrijgbaar bij de Heeren T. GOEOEWAAGEN ZONEN. De Directie J. VAN HASSELT. C. D. SALOMONSON. Telefoon 47. Voor direct GEVRAAGD bekwame Hliktlager* en half wat- HUkelagere. Adres Electr. Blik-emb. Fabr. JO SEPH LABOYRIE, Korte Groene- wegje 15, DEN HAAG. HET BURGERLIJK ARMBE STUUR te GOUDA zal op den 16 OCTOBER 1912 De levering- en uitdeeling' van pl.m. 100.000 stuks g-oede bag-g-erturf, voor den aanstaan den winter. De uitdeeling daarvan zal gedurende 13 woken, 2 maal 's weeks, moeten geschieden. De verdere conditiën liggen vanaf Maandag 7 October tot en met Zater dag 12 October 1912 van des voorm. 9 tot 12 uur in de Armkamer ter Notaris N. F. CAMB1EB VAN NOOTEN te Gouda zal op MAAN DAG 21 OCTOBER a.s .des avonds neven uurin het Hotel „DE ZALM" aan de Markt aldaar, publiek ver- koopen Nos. 1 tot 10. Negen enkele jaren geleden gebouwde en goed onder houden en ERVEN aan de Vorstmanstraat te Gouda, nos. 2—4 tot en met 11, zoomede een dito en ERF, aldaar no. 3. Alle per week verhuurd en wel: nos. 3 en 5 elk voor f 2.10 en de overigen elk voor f 2. Te bezichtigen de laatste 3 werk dagen vóór en op den verkoopdag van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur en te aanvaarden op den betaaldag der koop penningen 21 November a.s. Verdere inlichtingen geeft gezegde Notaris, ten wiens kantore tijdig no- titiën verkrijgbaar zullen zijn. Wegens vertrek van een familie TE KOOP een mooie Duitsche kruissn. PIANINO, geheel op metaal gebouwd, met nog 9 jaar garantie. Hen wordt verzocht op 't MERK tof uit het Magazijn van QORINCBjEJf. Deze THEEËN wóórden afgeleverd in veraégelde pakjes /van vtifrfwee en een hal£jm e$jh Ned. ons met vermelding van Nom- mer en Prys, voorzien van nevenstaand Merk, vol gens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geeerde orders aan bevelend Je Ce BIJL, |voorheen J. BREEBAART Lz. door 10 cent per paar bij Drogist. "Wijdstraat 29. QRACHEN-QUELLE FLESSCHEM WORDEN OP REKENING GESTELD,DOCH BU TERUGGAAF VERGOll Vi LITER a 15 NATUUR BRONWATER lENINGl (EROOlOl CT.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2