RONA WIB ’t MERK («lettel. KZiJN Van UYZONEN ffEif. srs. Cacao No. 11991. 51 e Jaargang. EE HET OFFER. - Donderdag 10 October 1913. wartaal. KENNISGEVING. I E-o.itenlan.c3.- Gebruiksaanwijzingen voor Buitenlandsch, Nieuws. FEUILLETON. TDA. WARENHUIS, Npuislr. Den Haag. 00* Alle Luxe- en lluish. Artikelen XTieix-ws- ezx voor Q-otjlcLsu en OxxxstxeHsezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- Telefoon Interc. 82.Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. ezers, die nog vol actueele en f 1.25 K D F» I I I IN (Wordt vervolgd.) 1 maken, door gevuld te Blad. md voor hen Bereiding van Melkchocolade per kop. In dfin kop doet men 2 A3 theelepels suiker en 1 theelepel RONA oaoao (6 A 7 gram), maakt dit met zeer weinig koude melk tot een papje, en giet daarop de góed kokende melk. Bovenop ziet men dan een prachtiglaagjeschuim. Bereiding van Melkchocolade per grootere hoeveelheid. Op 1 Liter (kan) melk neemt men l*/« A 2 eet lepels (36 gram) RONA oaoae en 2’/t A 8 eetlepels (70 gr.) witte suiker. Roer in een schaal de cacao en suiker droog door elkaar. Maak daarvan met kokend water een papje. Qlet die pap in de kokende melk en laat even door koken. Uit 1 Liter melk schenkt men ongeveer 7 koppen. Natuurlek kan men des- gewenschtook gedeeltelik melk en gedeeltelik water gebruiken. 1 kilo RONA oaoao van f 1.50 geeft dus 200 koppen chocolade. ■krijgbaar. met een oor- lCQUELINE spelende in „WK 3fE landelijks een O gravuren, T Premie ld bij zijn De Turken hebben te Saloniki op 850 Servische wagens met schietvoor raad, die doorgevoerd moesten worden, beslag gelegd. De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 8en Oct. 1912 executoir is verklaard: het Kohier No. 4 der Bedrijls Belasting belastingjaar 1912/13. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 10 Oct. 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Bersiding van Watarchocolade per kop. In den kop doet men eerst suiker (2 A 8 thee lepels) dan RONA oaoao (1 theelepel ongeveer 0 A 7 gram). Vervolgens opgieten met goed kokend water en dan eerst omroeren. t .De Balkan-oorlog. altijd nog den wil gedaan hebbende Cettinje, 9 October. In een procla- Redacteur X ■dig bedachte 'uxzles voor, den Prijzen, ih het eerste »er bijgaand rvan de be nt te knippen tuk papier te üieel vormen. 100 Prijxen Salonklok- ■nx, ler van jl- indernummer opge- ?HEEËN worde* rd in verzegelde van vijf, twee en en een Ned. om leiding van Nom- ‘rijs, voorzien van tand Merk, vol- Wet gedeponeerd, tot de uitvoering serde orders aan- I C. BIJL, 3® AART Lz. stantinopel: De hoofdstad maakt voort durend den indruk van een stad, die door een sterke troepenmacht bezet is. .De troepen wachten ongeduldig op het vertrek naar do grenzen. Hot be richt van de oorlogsverklaring werd het publiek des middags 4 uur door een bulletin medegedeeld en wekte onder de Turken grooto vreugde. De minister van oorlog wordt als een nationale Held gevierd, die met een zwaardslag het gevaar voor een on- ongunstigen vrede afgewend heeft. Eenige bladen drukken oorlogslie deren af. Op de hoeken van de straten worden pathetische proclamaties aan geplakt. Uit de provincies hoort men overal van oorlogsbeboogingen, inza melingen voor den oorlog en het vor men van vrijwilligers-korpsen. De ge wezen Sultan heeft een aanzienlijke som voor het oorlogshonds geschon ken. De joden te Saloniki hebben een bataljon vrijwilligers gevormd. Op de beurs veroorzaakte de oor logsverklaring een paniek. van dit land, onttrekt zich plotseling aan die voogdij, natuurlijk bereke nende dat er wel geen erge straf op het gepleegde kwaad zou volgen. Vertrouwende op de groote verdeeld heid, die er onder de z$s groote mo gendheden heerscht, Waarbij nog komt de weinige stabiliteit tusschen de ver bonden landen onderling, maakt dat de kleine staten alle gezag verliezen voor- wat zich groote-mogendheid noemt. Zij maken de volgende bere keningen: De onderlinge naijver tus- De crisis op den Balkan. Van den oorlog is op het oogenblik nog weinig te zeggen. In Turkije schijnt men zich niet bijzonder onge rust te maken over een oorlog met Montenegro alleen. Slechts wanneer het verbond dat tusschen Montenegro, Servië, Bulgarije en Griekenland be staat, ook zou voorschrijven, dat de 3 andere mogendheden de wapenen opvatten, zou de toestand ernstiger worden. Algemeen verwacht men ook wel, dat dit het geval zal zijn en dat alleen volgens afspraak Montenegro dat de minste verantwoordelijkheid heeft, den oorlog zal beginnen. Eigen aardig is het, dat Montenegro dat altoos precies deed, wat Rusland voor schreef, zich nu het eerst heeft ver klaard voor een oorlog, daarmee zeker tegen de wenschen van, zooals we het gisteren noemden officieel Rusland ingaande. Hoe groot de nederlaag van de ‘groote-mogendheden-staatkunde op den Balkan is, blijkt weer het best uit dezen oorlog.' Rusland wil den vrede, maar Montenegro ofschoon jn gratis :ekering- Moskou, 10 Oct. Op oen grooto sympathiebetooging ten gunste van Servië hebben zich drieduizend vrij willigers doen inschrijven. enoegenu, 8 uur, dering der Soc. Legiu, 8l/a uur, ,n Arbeid voor de Gül IMI1E COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren in haar aangelegenheden te mengen. Wel glom in een hoekje van zijn hart altijd nog een vonkje moed, maar haar gedrag tegenover hem schonk hem weinig vertrouwen. Het was meer een wensen van zgn ^eigen hart, een vermoeden, een gelooven, dan iets in haar gedrag tegenover hem. Of was haar afwijzende houding slechts het gevolg van overdreven nauwgezetheid van haar geweten en niet van harte gemeend Zoo bleef hij haar steeds nagaan en haaf blik zoeken. Hoezeer hij ook moeite deed, om zijn gedachten af te leiden, moedeloos heid en vurige verlangens wisselden in hem af. Hij wist zelf niet wat hij wilde. Het scheen hem toe, als liep hij met dAmengebonden han den, zoodat hij niet kon handelen, zooals hij wel zou willen. PRIJ8 DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,010 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames t 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. )ns Genoegen", i-voors telling. en Woningtoez. nderstandscomm. unie“ 8 uur, Vnj-’K en Prop.-Club. 1 i Vergadering* uur, Uitvoering Gezelschap „Per- wij geregeld tijdig sn ontvangen van rten, vermakelgk- ize dan in onze i. tan Zn., Gouda. De gezanten van Oostenrijk-Èonga- rije en Rusland hebben, ais lastheb- benden der mogendheden, gisteravond het verwachte vertoog tot de Grieksche regeering gericht. De Russische gezant richtte tege lijkertijd mondeling een in vriend- schappelijken toon gehouden aanma ning tot de Grieksche regeering, waar in hij nog eens deed uitkomen, dat de mogendheden tot overeenstemming waren gekomen ten einde van de Porte ernstig gemeende hervormingen te' verkrijgen en waarbij hij aantoonde, dat elk optreden van de zijde der Bal- kanstaten in de hoogste mate onvoor zichtig zou zijn. De minister van Buitenlandsohe Za ken verklaarde, ten aanzien van het vertoog der mogendheden, dat hij zich er over verheugde te zien dat Europa zich had uitgesproken ten gunste der hervormingen, waarvoor Griekenland en de Balkanstaten hun stem hadden doen hooren. schen Duitschland en Engeland, ook wat betreft hun invloed op den Balkan zal oorzaak zijn, dat noch het een, noch het ander dier beide rijken iets belangrijks zal ondernemen uit vrees daarin te zullen worden verhinderd door zijn tegenstander. Verder reke nen zij op de zeer eigenaardige rol, die Engeland altijd gespeeld heeft en waardoor het behalve het verlies van zijn invloed op den Balkan, ook heeft te boeken het wantrouwen van de andere mogendheden. Sedert toch, vooral door toedoen van Engeland en wel door zijn vertegenwoordigers, lord Beaconsfield en lord Salisbury het eenmaal zich vrijgevochten heb bende Macedonië weer aan Turkije is teruggegeven, vertrouwen de Christe nen op den Balkan Engeland niet meer, te meer waar het nooit iets ge daan heeft om de beloofde hervormin gen ingevoerd te krijgen. Engeland zal dus, dit is ook al gebleken bij de houding die het bij het voorstel Poin- caré-Sasonof heeft aangenomen, niet het meest meegaande zijn. Aan den anderen kant is de zesde groote mo gendheid Italië, dank zij den oorlog waarin het zich op het oogenblik met Turkije bevindt, gedwongen zich bij de tegenstanders van Turkije aan te sluiten. Vijf mogendheden stellen po gingen in het werk den vrede te hand haven, de zesde moet dank zij haar eigen avontuur, het tegenovergestelde willen. Slechts wanneer de vrede met Turkije gesloten was, zou in dat op zicht een zuiverder toestand geboren zijn. f Maar hij vond geen goede gelegen heid voor zoo iets. Morgen en avond kwamen en de arbeid werd gedaan. Wat hielp alles, hij moest voort, ook zonder haar. Maar de rechte vroolyk- heid, die hem anders eigen was, miste hij nu. Nu mocht alles gaan, zooals het wilde. Zijn krachtige levensmoed was hij kwgt. De winter kwam, do dagen werden korter en donkerder. De gele bladeren dansten ritselend over den grond. De eerste sneeuw viel op de kale velden en boomen. Men zat bij den haard, waarop een groot turfvuur brandde of in de kamer bij de warme kfcchel. Rika’s spinnewiel snorde uren lang, en Marie, die niet kon spinnen, droeg het naaiwerk bij elkaar, wat er in huis was. Daarbij dacht zij met verlangen aan haar naaimachine van thuis, en eindelijk verzocht zij Oom Hans haar die helpster te sturen. Zij was blij, toen zij de machine weer terug zag. Nu kon Marie helpen naaien aan Liesbets uitzet en toenzij niets meer voor haar te doen had, daar er reeds veel gereed lag, vroeg Marie aan Groot vader of zij voor de menschen in het dorp mocht naaien en daarmee iets voor zich verdienen. Zij herinnerde zich de smart en de teleurstelling van de schoonste hoop uit haar jeugd weer, toen l^kr neef, die dominee, die andere nam/Nu ging het met haar lieve kind evenzoo, en dat stemde h,aar zachter en toegeven- der tegenover het bedroefde meisje. Bij al dien kommer ging de tijd zijn gang. Het herfstwerk zou spoedig ge daan zijn, de wind waaide over de stoppels, de heide bloeide nog slechts op enkele plaatsen, en al het zorgen voor den winter drong zoo op den voorgrond, dat weipig tijd voor droeve overpeinzingen overbleef, en dat met de zware herfstnevels, die de verlaten akkers bedekten, zich ook sluiers over vele wonden in het gemoed legden. Het was tegen den avond, dat Hen drik van het ploegen naar huis ging, en Lude met de paarden vooruitliep. Hendrik had geen haast, hij keek naar den rooden avondhemel, het zou wel spoedig beginnen te vriezen, en hij verviel in gepeins, zooals zoo dikwijls. Had zij hem slechts een weinig hoop gegeven, dan zou hij naar Berlijn kun nen gaan, met haar vader spreken en zien, wat hij doen kon om tot een ontbinding te komen van het huwe lijk, dat zij blijkbaar verfoeide. Maar haar volhardend neen, haar terugge trokkenheid gaf hem geen recht, zich 68) z, Het was haar smartelijk om uit tA n opreken, wat als een misdaad in het' diepst van haar ziel lag eu wat zij het liefste had begraven, vergeten of voor zich zelf verloochend. „Ik kan je niet verschoonen, Marie, het geldt mijn levensgeluk. Schenk mij je vertrouwen, ik smeek het je. Met wien ben je getrouwd?” „Met onzen huisheer te Berlijn, een ouden weduwnaar. Nu weet je genoeg. Wees stil er is niets aan te veranderen. Het huwelijk is vol gens de wet gesloten. Grootvader zou mij nooit opgeno men hebben, als hij het geweten had. Hij is veel te rechtschapen. En ik schaam mij alle dagen, dat ik het durfde wagen, om met dat verschrik kelijke geheim onder u allen te leven.” Zij wilde heengaan, maar hij hield haar vast. „Zeg mij nu nog iets. Als nu die man er met was als je plichtsgevoel het ie niet verbood, zou je me aan liefhebben matie zegt de Koning, dat Montenegro bij het ondernemen van zijn heilige taak verzekerd is van de sympathie van de heele beschaafde wereld, van heel het Servische volk, heel het Sla vische ras en dat het den trouwen steun zal ontvangen van de staats hoofden van Servië, Bulgarije en Grie kenland, wier inróners zich in deze aangelegenheid met Montenegro ver bonden hebben. Berlijn, 9 Oct. Een lid van het Servisch gezantschap heeft verklaard, dat het afbrekén van de betrekkingen tusschen Turkije en Montenegro, vol gens het programma, dat Bulgarije opgesteld had, eenige dagen later had moeten plaats vinden. Berlijn, 9 Oct. Uit Konstantinopel wordt aan het Berliner Tageblatt ge seind de Montenegrijnsche gezant had het bevel om het ultimatum te over handigen, reeds Maandagmiddag ge kregen. De Balkandiplomaten hebben plaatsen besteld op de Roemeensche schepen, die Donderdag naar den Piraeus en naar Konstantsa vertrekken. Londen, 9 Oct. Aan de bladen meldt men uit Parijs, dat men daar beves tigt, dat de oorlog tusschen Turkye en Bulgarij en Servië is uitgebroken. Een afdeeling Bulgaarsche soldaten zou over de grens zijn getrokken. Berlijn, 9 Oct. Op een Berlijnsche bank is vanmiddag uit Belgrado een telegram ontvangen, volgens hetwelk de Servische troepen in geforceerde marschen naar de grenzen opmarchee- ren en de oorlogsverklaring onmid dellijk te verwachten is. Berlijn, 9 Oct. Men meldt uit Kon- Hij verlangde vurig naar iets onge woons, dat hem bevrijden zou en 4üj wist zelf niet, waar de hulp vandaan zou moeten komen. Dat zou dan toch door een goed woord van haar kunnen zijn. Maar hoe dat te krijgen Soms voelde hij behoefte om er op los te slaan, met een sterken kerel te vechten, boomen uit te rukken hij had iets noodig, wat hem van deze zielskwelling bevrijdde. Met ingehouden adem keek hij haar aan, al zijn geluk op deze wereld scheen van haar antwoord af te hangen. „Spreek mij nooit van liefderiep zij met bevende stem. „Ja of neen!” „Ik wil niet, ga wegriep zij. „Je zult me niet tot zonde verleiden. Laat mij gaan, Hendrik laat mij gaan Zij wilde zich loswringen. „Je komt zoo diet weg. Ik moet meer weten, ik ga anders te gronde aan dezen twijfel. Vooruit er mee kun je me liefhebben of niet Slechts één woord. Zeg ja ja I” Zij verzamelde al haar zelfbeheer- sching en schreeuwde hem toe:Neen neen neen Hij deinsde terug, zij was vrij, en met een wanhopigen blik op Hendrik snelde zij naar huis. Zij zonk in haar kamer op de knieën, keerde en wrong zich van de smart, die zij voelde en weende, alsof haar hart zou breken. Nu had zij hem voor altijd verloren! De volgende dagen drukten Marie als lood, zij wist niet, hoe zii de uren zou doorkomen het scheen haar, alsof zij een akeligen droom doorleefde. Tante Rika schudde dikwijls het hoofd over het veranderde gedrag van haar nicht en dacht: „Zg heeft Fedor toch zeker lief gehad. Dat arme ding 1” t K

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1