Wintermantels, Bitin.erilarLd. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtszaken. 4008 Staats-loterij. OI3T Laatste Berichten. ALLKRLEI Groote Expositie D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Ëi fee ten ban del te A ais tar daui van Bl'ommestein's Inkt "SbvT - - - - - dat alle rechtschapen menschen moe ten protesteeren tegen de oorlogsver klaring van Montenegro. Hij zegt daarin verderwij zijn in 1880 te Podgoritsa geweest bij de jammerijko ruïnes, die uw brandstichtingen had den veroorzaakt, wij hebben begrepen, dat de oorlog dien gij hebt uitgelokt, niet het gevolg is geweest van uw eerzucht, maar dat hij uw handwerk is. Begin opnieuw, dreig opnieuw de wereld in brand te zetten om uw ei te laten koken, ga er prat op dat gij geen tegenstanders hebt van uw re- geeringsbeleid in hpt ontvolkte Mon tenegro. Dat is wel jammer want van hen zoudt gij zonder verwijl de kastij ding ontvangen die gij verdiont en die het oordeel van de beschaafde wereld u toekent. Konstantinopel, 10 Oct. Do regee ring is voornemens alle drijvende mij nen uit de Dardanellen te laten ver wijderen, om het der Turksche vloot mogelijk te maken zich naar den Ar chipel te begeven. Berlijn, 10 Oct. Uit Konstantinopel wordt aan het Berliner Tageblatt ge" seindVoor de gezantschappon on consulaten van Bulgarije, Servië en Griokenland staan voortdurend vele nieuwsgierigen, die het oogenblik wil len medemaken, dat de wapenschilden van de gebouwen verwijderd wordbn. De buren van het Bulgaarsche gezant schap vertellen, dat men er gisteren de schroeven van de sehilden reeds los gemaakt heeft om ze gauw te kun nen afnemen. Het heet, dat het archief van het gezantschap naar het Russi sche gezantschap is overgebracht. Een beambte van het Orieksche consulaat antwoordde op de vraag„wanneer de ingeworpen ruiten van het consu laat vernieuwd werden.' lachend „Als wij terugkomen." Parijs, 10 Oct, Do Temps verneemt uit Sofia, dat de Bulgaarsche regoe- ring de instemming heeft verkregen van het kabinet te Belgrado met be trekking tot de zienswyzo van Bul garije nopens de houding, aan te ne: mend tegenover da nota der mogend heden. Londen, 10 Get. Een telegram uit Sofia moldt, dat de mobilisatie van het Bulgaarsche leger voltooid is. Er zijn vyf Russische vliegeniers aangekomen, die door de Bulgaarsche regoering in dienst genomen zyn, om de troepen bewegingen der Turken te volgen. Cettinje, 10 Oct. Tegen het einde zijner proclamatie heeft de Koning de Montenegrynen geestdriftig uitgenoo- digd om in Oost-Servië te gaan strij den, waar zij hun Servische broeders zullen ontmoeten, geleid door hunedel- moedigen koning. De proclamatie besluit met hot af smeken van den zegen des hemels op „deze schrede", waarnaar hij van zijn kinderjaren af reeds heeft verlangd en die de dichters hebben voorspeld. De laatste woorden van de procla matie zijn Leve Montenegro, leve de bond der Balkanstaten. Frankrijk. Woelingen in de haven. E/e havenarbeiders te Havre besloten de firma's, die haar personeel bij de week aannemen, te boyootten. Men vreest, dat morgen de alge- meeno staking zal uitbreken. Duitsohlamd. Hot gemeentebestuur van zes groote steden, waaronder Dusseldorp, Duis- burg, Elberfeld en Essen, heeft de regeering te Dusseldorp tot een con ferentie uitgenoodigd, om met hen over den invoer van levend vee uit Nederland te beraadslagen. De be doeling is, dat van elk dor 6 groote steden een deel vun het ingevoorde vee naar de naburige gemeenten zal gaan. Dusseldorp verlangde wekelijks 00 stuks Nederlandsch vee. Daarvan zijn '24 tot '28 stuks voor Dusseldorp zelf besterad. Keulen wil wekelyksch een nog niet vastgesteld aantal Nederlandsche ossen invoeren. Daartoe is echter bizonder verlof van den minister noodig, waar op men nog wacht. Engeland. Da pogingen om de gezonken on- derzeesche boot B '2 boven te brengen zijn gestaakt. Zij zal metfde lijken op den bodem der zee blijven. De duikers hebben bevonden, dat de aan varing bij don uitzichtstoren een scheur van tweo meter heeft veroorzaakt. De groote averij, die aan de romp is toegebracht, en de sterke stroom, die er op de plek gaat, hebben de admi raliteit tot hot besluit gebracht de B 2 to laten ruston. Er zal een lijkdienst voor de verdronken bemanning wor den gehouden aan boord van hetge- •leideschip Forth boven de plek waar de gezonken boot ligt. Amerika. Dinsdag waren er reeds 10 van de 11 juryleden, ten overstaan van wie het proces tegen de moordenaars van Rosenthal zal worden gevoerd, aan gewezen en door de verdediging ge accepteerd. Nog een ontbrak; maar die zal gisteren wel zijn aangewezen. Omtrent Zelig, den boef die in een open tram in New York door een medeschurk, Davidson, was vermoord, doelen de New .Yorksche couranten het volgende mee Zelig was een der beruchtste boeven van New York, en de aanvoerder van een troep kerels, die leefden van roof en moord. Hij en zijn volgelingen, waren door de houders van speelholen en bordeolen in een bepaalde wijk van New-York in dienst genomen om hen te bevrijden van de geldafpersingen, waaraan zij blootstonden van den kant van andere bandieten en roovers, die het gansche district terroriseerden. Na een bloedigen oorlog van Zelig en de zijnen tegen de andere bandieten, die een half jaar duurde, waren de geld- afpersers vorjaagd. Waarop Zelig "tfians zonder eenig gevaar voor con currentie het winstgevende bedrijf va-n geldafdreiger overnam. De bor deel- en speelhuishouders waren daar mee Van den wal in de sloot gekomen. Deze Zelig was de man die naar het heet de vier moordenaars had geleverd welke voor politiecommissa ris Becker den speelhuishouder Rosen thal hadden uit den weg geruimd. De burgemeester van Liempde ca. het openbaar onderwijs. Naar aanleiding van het door den burgemeester van Liempde in den Raad gesproken, hoeft het hoofdbe stuur van het Ned. Onderwijzersge nootschap onderstaand schrijven ver zonden aan den minister van Binnen- landsche Zaken Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het hoofdbéstuur van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap,,'gevestigd te Amsterdam dat uit het verslag van de gemeente raadsvergadering te Diempde op Woensdag 18 September, voorkomen de in het hierbijgaand nummer van De Dommel- en Aabode van 22 Sep tember 1912 blijkt, dat de burgemeester der gemeente Diempde in zyn hoe danigheid van voorzitter van den Raad in een openbare vergadering uitdruk kelijk de medewerking van eenige raadsleden heeft ingeroepen om te ge raken tot do overneming der openbare lagere school door het kerkbestuur dat na&r de meening van adressant deze houding van den burgemeester bezwaarlijk is overeen to brengen met den dopr hem afgelegden eed (belofte) van trouw aan ae Grondwet en aan de wetten des Rijks dat toch volgens art. 192 der Grond wet het openbaar onderwijs een voor werp iB van de aanhoudende zorg der Regeering en er overal in het Rijk van overheidswegé voldoend openbaar lager onderwys moet .worden gegoven, welk onderwys ingevolge de bepalin gen der lager-onderwijswet van ge meentewege moet worden verstrekt Redenen, waarom het hoofdbeetuur 'voornoemd Uwer Exellentie beleefde lijk verzoekt maatregelen te nemen, dat de burgemeester der gemeente Liempde zien voortaan onthoude, de leden van den Raad aan te sporen geen behoorlijke uitvoering te geven aan het wettelijk voorschrift, dat in elke gemeente voldoend openbaar lager onderwijs wordt gegeven in een ge noegzaam aantal scholen welke voor allo kinderen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid toegankelijk zyn. 't Welk doende enz. Het hierboven genoemd verslag in de Dommel- en Aabode vermeldt „De voorzitter weet nog een uit komst om de gemeente-financiën er boven op te helpen. Wanneer het kerkbestuur het openbaar onderwijs overnam, dan zou dit de gemeente jaarlijks 1500 gulden bevoordeelen, zonder dat de kerk er schade door leed, omdat die hooger subsidie krijgt. Hn bevoelt de leden aan. hun invloed daarvoor aan te wenden en hoopt, dat vooral de kerkmeesters, welke m den Raad zitting hebben, tot verwezen- lijking daarvan zullen werkzaam zijn. Het ofiderwys zou daarenboven dan niet neutraal, maar godsdienstig zijn, wat mede een groot voordeel is." Land verhuizers verkeer door Pruisen. De grensautoriteiten te Bentheim hebben eergistermiddag onder politie- geleide naar Oldenzaal teruggezonden twee landverhuizers, een Rus en een Oostenryker, die met de Union Castle- lyn van Transvaal over Londen in ons land waren aangekomen. Beiden hadden meer dan voldoende geldmid delen en een pas, maar pp hun reis biljetten konden zij niet verder reizen dan Berlijn. Vryzinninnige Propaganda. In iie Woensdagavond gehouden ver gadering van de Vrijz. Prop. Club te 's-Gravenhage werd besloten op de eerstvolgende algemeene vergadering van den Bond van Vrijz. Prop. Ver- eenigingen in te dienen een voorstel tot uitgifte van een geschrift ten dien ste van de „kiezer*kweek" voor 1913, alsmede een voorstel tot het houden van vrijzinnige landdagen op uitge breide schaal op een der daartoe meest geschikte dagen in het voorjaar van 1913. H. M. de Koningin heeft aan de Commissie te Utrecht tot leniging van den nood der gezinnen van verdron ken miliciens in het Vosssegat een be drag van f 100 doen toezenden. Vertegenwoordigers van het gemeen - tebestnur en de vakvereeniging van slagers te Mannheim hebben te Rotter dam 6000 kilogram versch vleesch van de beste soort ingekocht, dat gisteren te Mannheim tegen door de stad vast gestelde prijzen wordt verkocht. (N. R. Ct.) Woensdagavond omstreeks acht uur heeft te Leiden een ernstig ongeluk plaats gehad op den Rijnsburgerweg onder de gemeente Oegstgeest. Mevr. Van Groningen, die zich stadwaarts begaf, werd aldaar aangereden door de tram die van Leiden naar Katwijk reed. Aanvankelijk dacht men dat een ernstige hoofdwond het gevolg van do aanrijding was, maar later bleek dat beide beenen waren gebroken en ook aan andere lichaamsdeelen kwetsuren waren toegebracht. Io bewusteloozen toestand werd zij naar haar woning onder Oegstgeest vervoerd, terwijl gistermorgen het bewustzijn nog niet was teruggekeerd. Naar het algemeen oordeel heeft de bestuurder van den wagen geen schuld, en is het ongeluk aan eigen onvoor zichtigheid te wijten. Een knaapje van omstreeks 5 jaar, streelde gisteren te Zaandam een paard dat in rust voor een wagen aan de Eendrachtstraat. Plotseling boog het paard den kop voorover en hapte naar het kind. De bek greep de bovenlip van het ventje en meer dan de helft van dit lichaamsdeel werd afgebeten. (Tel.) Gisterenochtend is achter het fort Isabella te 's-Hertogenbosch het lijk opgehaald zekere vrouw K., die door de duisternis misleid te water was 'ge raakt. (Hsg.) Door de bemanning van een sleep boot is in de rivier De Maas voor Rotterdam drijvende gevonden en op- gevisqht het lijk van oen onbekende man. Het is naar de loods voor dren kelingen op de begraafplaats Croos- wyk overgebracht. Pas is de geruchtmakende gas-quaes- tie te Meppel van de bann en zijn de gemoederen der belastingschuldigen ietwat tot kalmte gekomen, of er doet zich weer met betrekking tot de gas fabriek een vies zaakje voor, dat naar wij vernemen de gemoederen andermaal ontstemd heeft. In een si garenzaak, pas door een gegoed koop man verlaten, moet achter een kast een verdachte verbinding van een gas- pijp naar oen lichtkroon ontdekt zijn. Men is van meening, dat er in som mige gebouwen en gebouwtjes te Mep pel toestanden bestaan, die der gas fabriek zeer nadeelig zijn. (Tel.) De trompetter H. Van Riemsdyk uit Tiel, die by de oefeningen der ca valerie op 4 Sept., op de heide by Roermond, levensgevaarlijke kneuzin gen opliep, doordat hij tegen een an der reed, door welden schok zyn paard dood viel4 is weder geheel hersteld. Dezer dagen heeft hij weder voor 4 jaren bijgeteekend. (Arnh. Crt.) Iemand verloor te Maastricht een biljet van f 100; hij loofde f 20 uit als belooning voor den eerlijken vinder maar de vinder meldde zich niet aan de politie arresteerde een paar perso nen wegens dronkenschaphet bleek, dat zij het biljet hadden gevonden en aan den boemel waren gegaan. Uit" Helenabrunn, by Viersen, zyn sinds eenige dagen spoorloos verdwe nen twee meisjes van 17 jaren. Zij waren per rijwiel naar de kermis te Viersen gegaan, van waar zij niet zijn teruggekeerd. Op haar ontdekking is een belooning gesteld van 100 Mark. Verdronken. Te N. Buinen botste Woensdag het vaartuig van schipper Flap, dat door het kanaal voer, terwijl het er onder door ging, tegen do brug, waarbij de echtgenoote van den schipper ten ge volge van den schok overboord sloeg en verdronk. Woensdagmiddag kwamen bij een wisselplaats op de baan HaarlemLei den, een rangeèfende stoomtram en de vertrekkende electrische tram naar Katwijk met elkaar in botsing. De achterste wagens werden nogal beschadigd. De talrijke passagiers van de Katwijksche tram kwamen met de schrik vrij. In Frankrijk is de jachttijd in vollen gang. Onlangs op 'n avond kwam een Parijzenaar, 'n nog al lastig maar niet ongrappig type, van de jacht in de buurt van Amiens aan het Noorder station te Parijs terug. Niets aan te geven vroeg een ambtenaar der stedelijke douane hem. Een patrijs, antwoordt de reiziger. Eén patrijs? zegt de ambtenaar ongeloovig. - Eén. Mag ik eens zien Alstublieft. U moet. zei voldaan do man der wet, voor die patrijs belasting betalen. Gaat u maar naar het kantoor. Met zijn patrijsje in de hand gaat de jager naar het loket. Twintig centimen, zegt de man achter het raampje. t Wilt u de patrijs dan maar eens even wegen antwoordt de reiziger. Dat kon niet geweigerd worden. Zes honderd gram, kondigde na een oogenblik een korzelige stem aan. Zoo ik heb recht op vijfhonderd gram vrij invoeren mag ik even mijn patrijs terug En ten aanzien der stom-verbaasde ambtenaren begon de belastingplich tige het patrijsje te plukken vervol gens sneed hij het diertje nek en pooten af. Weegt u nu nog eens. Vijfhonderdveertig gram. Mag ik hem nog even terug? En toen kreeg de Parijzenaar onder het daverend gelach der omstanders een klein schaartje uit zijn zak en begon doodkalm het patrijsje uit te halen. Na deze operatie woog het arme dier niet meer dan vierhonderd en tien gram en mocht dus vrij de stad Parys binnengevoerd worden. Te Middelburg is gisternacht een warenhuis in de Vlissingschestraat door brand vernield. Te ruim één uur werden woners, de schildersknecht W. J. C. en zijn vrouw door éénder vier kinderen geroepen, opstaande ontdekte O. dat beneden in het ge bouw brand woedde en het reeds on mogelijk was, langs de trap naar be neden te komen. Met behulp van een touw liet hy eerst zijn vrouw en zijn kinderen en daarna zichzelf op straat zakken. De vermoedelijke oorzaak is de kachel in de benedenachterkamer. Te elf uur waren de bewoners naar bed gegaan. Huis en inboedel waren verzekerd. Een kindje van 15 maanden van den fabrieksarbeider G. te Hengelo, dat een paar dagen geleden door het spe len met lucifers door een broertje in de wieg ernstige brandwonden aan hoofd en handen gekregen had, is eer gisteren in het ziekenhuis aldaar over leden. Zonder regeering. Aan de Arnh. Ct. wordt geschreven Alle Ministers (dus Harer Majesteits gansche Regeering) zijn Maandagmid dag naar Maastricht vertrokken en, na een bezoek aan Heerlen, eerst Dins dagavond laat in de Residentie terug gekeerd. Niettegenstaande het „Regee- ringskasteel" (locution kuyperiale) al dus anderhalven dag onbezet is ge bleven, is het behalve prachtig weer op den koop toe, volkomen rustig in het gansche land geweest. Dit bracht ons in herinnering een passage in „Heinrich Heine's Reisebilder" (Italien, Die Stadt Lucca, Kapittel X) waar Mylady het volgende uit haar DubHn- sche jeogd vertelde„Und als ich nun frugWas thun denn die Könige da gab die Mutter zum Antwort Die 'regieren. Weist du wohl, liebe Mutter, sagte ik da, wenn ich König wftre, so würde ich mal einen ganzen Tag gar nicht regieren, bloss urn zu sehen, wie es dann in der Welt aussieht" Welnu, er is thans in Nederland op 8 Oct.: „einen ganzen Tag gar nicht regiert" en wij hebben er „gar otehts" van bemerkt. GOUDA, 11 October 1912. Door Burg. en Weth zijn aan de Raadsleden het volgende ingekomen stuken toegezonden Gouda, 1 October 1912. In Uwe Vergadering van 30 Augu*. tus j.l. stelde Uw Raad ter fine van preadvies in onze handen een adres van C. K. Galamnkorenmolenaar alhier, waarbij hij verzoekt de door hem aan de gemeente verschuldigde recognitie ten bedrage van f2- voor de hom in eigendom bohoorond perceelen aan het Verlorenkost Nos. 31 en 33 te mogen afkoopen. Adressant wenscht dien afkoop te doen geschieden tegen f 10 de M2., waardoor de geheele af koopsom ongeveer f 20.— zou b* dragen. Over dit adres hebben wij het ge voelen ingewonnen van de Commissie van bijstand in het beheer der ge meentewerken, die blijkens haar hierby overgelegd schrijven, van oordeel is, dat in- den afkoop niet behoort te wor* den bewilligd. Wij voor ons hebben in principe tegen den afkoop dor recognitie geen bezwaar, doch achten de aangeboden som te laag. Wij hebben daarom de eer Uwen Raad voor te stellen op het adres afwijzend te beschikken. Gouda, 1 October 1912. Wij hebben een schrijven ontvan gen van Heeren Gedeputeerde Staten dei'provincie, waarbij zij ons verzoeken hun te willen mededeelen of Uw Raad genegen zou zijn, dat gedeelte van den straatweg van Gouda naar Bode graven, hetwelk bekend is onder den naam „Graaf Florisweg" onder be paalde in dat schrijven voorgestelde voorwaarden van Commissarissen van dien straatweg te willen overnemen. Gemeld schrijven staat in de ver band met en is een gevolg van de moeilijkheden, welke ons destijds door Commissarissen van dien straatweg in den weg werden gelegd bij ons plan om den Graaf Florisweg van gasver lichting te voorzien, waarop betrek king had ons schrijven aan Uwen Raad van 2 Januari 1907 No. 1. Heeren Gedeputeerde Staten, wier tusschen- komst door het straatwegbestuur werd ingeroepen, meenden nl. dat de over name van den weg door deze ge meente eene afdoende oplossing in die moeilijkheden zou geven. Wij had den tegen deze overname geen prin cipieel bezwaar en deden daarom in overleg met de Commissie van by- stand in het beheer der Gemeentewer ken de voorwaarden kennen, onder welke wij bereid waren de overname aan Uwen Raad voor te stellen. Toen inmiddels de moeilijkheden op andere wijze, nl. door het vaststellen van de „verordening betreffende het leggen, plaatsen en houden van buizen", welke bepalingen thans in de Algemeene Po litieverordening der gemeente zijn op genomen, waren uit den weg ge ruimd, meenden wij de overname dan alleen te kunnen bevorderen, indien het voor de gemeente geene meerdert kosten zou medebrengen. Bij bovengenoemd schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten hetwelk wij hierbij overleggen, wordt nu voor gesteld in eene overname te bewilligen tegen genot van f 500.in eens en f 245.— per jaar, af te koopen tegen den penning 25, waartegenover de ge meente zich verplicht in het bebouwde westelijk deel van den weg de bestra ting terstond over een lengte van ruim 300 M. tot ten minste 5 M. te ver broeden en bij voortgaande bebou wing dit ook in het oostelijk deel te doen. Wij zijn van oordeel, dat de kosten die de gemeente op deze wijze zou hebben te maken bij lange na niet zou den worden goedgemaakt door het geen door de andere partij zou wor den betaald, zoodat wy Uwen Raad in overweging geven te besluiten niet tot de overneming van den Graaf Fiori** weg over te gaan. Gouda, 1 October 1912. De heer J. N. Jonkers Both, vroeger te Gouda en thans te 's Gravenhage woonachtig, wenscht de door hem krachtens Uwe vergunning van 21 Maart 1902 aangelegde weg, thans genaamd P. C. Bothstraat, overeen komstig die vergunning tot ongeveer 230 Meter te verlengen, zjjnde de fezamenlyke lengte van de perceelen estijds kadastraal bekend Gouda Sectie I nr». 631 en 632. By het na het verleenen der meergenoemde ver gunning vastgestelde uitbreidingsplan is echter in het verlengde van de P. C. Bothstraat een openbaar plein ge projecteerd, in verband waarmede de heer Both zich tot ons College heeft gewend met het verzoek te willen bevorderen 'dat bedoeld plein eenigs- zins wordt opgeschoven. Aangezien tegen dit laatste bij ons bedenking bestaat, is in overleg met de Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken getracht eene andere ook voor den heer Both bevredigende oplossing te vinden. De heer Both had reeds vergunning vóór dat het Uitbreidingsplan werd vMtgesteld. Indien nu door hem kos teloos afstand wordt gedaan van grond aahgewezen voor een gedeelte van het plein en van mede geprojecteerde dwarswegen, raag hij o.i. aanspraak maken op eenige tegemoetkoming van de zijde der Gemeente, welk laatste het geval zou zijn als hem toegestaan werd de oostzijde van zijne ter plaatse gelegen perceelen te bebouwen tot aan do op het Uitbreidingsplan geprojec teerde wetering in het verlengde van de P. C. Bothstraat. Hij zou dan onge veer 40 M1. verder kunnen bouwen dan de vergunning van 1902 toelaat, hetgeen geoorloofd zou moeten worden op dezelfde min-bezwarende voorwaar den als in die vergunning vermeld zyntf Zooals hierboven reeds is opge merkt, zou de heer Both in ruil voor d|fc voordeel zich moeten verbinden tót den kosteloozen afstand aan de Gemefente van don grond benoodigd voor de gedeelten dwarswegen en pleir» irf het verlengde van de P. C. Both straat vallende, en wel ter diepte van de bestaande woningen met aanhoorend erf, tot aan de geprojecteerde wetering, zijnde eene lengte van ongeveer 90 Meter, welke grond bij den heer Both van jaar tot jaar in gebruik kan blijven totdat de Gemeente daarover ten be hoeve van den aanleg van dwarsstraten en plein wenscht te beschikken^ Wij hebben de eer Uwe Vergade ring naar aanleiding van hot voor gaande in overweging te geven te be sluiten Den heer J. N. Jonkers Both te 's Gravenhage behoudens de rechten van derden vergunning te verleenen tot het verlengon van den openbaren weg de P. C. Bothstraat tot aan de op het Uitbreidingsplan geprojecteerde wete ring in het verlengde van dien weg gelegen en tot het met inachtneming van de bepalingen der Bouw- en Woningverordening, bebouwen van den te verlengen weg tot aan den langs die wetering göprojecteerden weg, on der de volgende voorwaarden 1°. dat de P. C. Bothstraat over haar geheele lengte eene breedte zal verkrijgen van 10 Meter en dat als rboilijn zal worden aangenomen eene lijn op eene afstand van 5 Meter, even wijdig loopende aan de as van den weg 2°. dat het peil van den weg zal zijn minstens 0.70 M. boven het peil van den polder Bloemendaal 3°. dat de weg moet worden be straat met Waalklinkers en worden voorzien van op een onderlingen af stand van 35 Meter langs beide zijden in vérband te leggen straatkolken voor den afvoer van hemelwater met eene rioleering van Engelsche aarden buizen wijd 20 centimeter, alles ten genoegen van ons College; 4°. dat aan de Gemeente kosteloos en om niet in eigendom wordt over gedragen de grond, deel uitmakende van de perceelen thans bekend in Sectie I nos. 419 en 911, die benoo digd is voor de op het Uitbreidings plan geprojecteerde gedeelten van dwarswegen en plein ten westen van den te verlengen weg, en wel ter diepte van de bestaande woningen met aanhoorend eif, tot aan de ge projecteerde wetering, welke grond bij den heer Both of diens rechtverkrij genden in gebruik kan blijven totdat de Gemeente daarover ten behoeve van defl aanleg van dwarswegen en plein wenscht te beschikken, met dien verstande dat dit recht van gebruik minstens een jaar te voren moet wor den opgezegd. Het bestuur van den polder Bloe mendaal heeft tegen alle hoefslag- plichtigen die geweigerd hebben de voetpaden langs den Ridder van Cats- weg in orde te brengen, proces-verbaal opgemaakt, eoodat het Kantongerecht in deze zaak uitspraak zal hebben te doen. „Het Nederlandsch Tooneel". De N. R. Crt. geeft de volgende recensie over de opvoering van Rut- therfort en Zoon door het Nederl. Tooneel, welk stuk Donderdag a.s. hier gaat Een stuk van niet zoo gemakkelyk te volgen gang, van niet zoo licht aanvaarden soluties een werk van vast gehouden gedachte, waar de prak tijk van het leven aan moet aangepast tevens echter van een krachtig levens gevoel, zich uitend in tooneelen van diepe, strenge, forsche levenswaarheid een belangwekkend, veel beter dan „boeiend" stuk in Tivoli vertoond. Daar heeft een dochter haar vader, den fabrieksdirecteur, verweten, dat zij evenals hij arbeidsbloed in het lichaam heeft; en dit tooneel tusschen Rika Hopper en Ko van Dijk is ge weest van een forsche levendigheid, zóó vervoerend, als wy er ons van geen van beiden herinneren. Was de scène geen zinnebeeld van het werke- lijksbloed, levende in Holland's arties ten, kruipende wanneer het niet gaan mag, maar, zoodra het mag loopen, prachtig gezond Mevr. Theo Mann-Bouwraeester heeft een episodische rolhet is een enorm brok gróóte kunst van Neder- land's eerste tooneelkunstenares. Krimpen ajd. Uttel. Gekozen tot lid van den gemeenteraad do heer J. Noorlander (chr.-hist.). Woerden. De gemeenteraad heeft met 6 tegen 4 stemmen besloten de kermis niet af te schaffen. Zevenhuizen. Voor den gemeen teraad zijn officieel candidaat gesteld do heeren J. Lekkerkerkor (c.-h.), A. Markus (lib.) en A. van Rijs. Waddinxveen. In de alhier ge houden vergadering van den Omring- dijk van den drooggemaakten Noord- plas is besloten om tot dekking der kosten van herstelling van een gedeelte dijk, langs den boezem onder Hazers- woude, dat pas geleden afschoof, oen geldleening aan te gaan van ten hoog ste f 10000.tegen een rente van circa 47a pCt. 's jaars, met jaarlijksche aflossingen van minstens f 1000. Tot op heden bedragen de uitgaven ter zake reeds bijna f 7000. Oudewater. Met ingang van 1 November zal als onder-directeur aan do machinefabriek de Hollandsche IJsel, voorheen De Jongh A Co. alhier optreden de heer T. N. Hellemans, thans ingenieur bij de Lübecker Ma- chinenbaugesellsaft te Lübeck. Sedert een paar dagen is men begonnen met de aansluitingen aan de watei leiding te openen, zoodat bin nen eenige dagen iedereen, die aan sluiting heeft, water uit de leiding kan bekomen. Binnenkort zal de opening der wa terleiding feestelijk plaats vinden. Boskoop. Tot leden van het col lege van zetters alhier zijn door den Commissaris der Koningin herbenoemd de heeren P. W. Hardijzer en A. L. Koenekoop. Heden is de bestrating van den Zijdeweg geheel gereed gekomen, voor waar een heele verbetering. Thans is de Reijerskoopsche weg aan de beurt, die daartoe van 15 Oct. tot 20 Nov. a.s. zal worden afgesloten. W. R., vroeger alhier, thans wo nende te Gouda, door de Rechtbank te 's Gravenhage veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens dief stal van palmen, heeft tegen aat vonnis hooger beroep aangeteekend. Gistermiddag omstreeks 3 uur geraakte de hooiberg van den land bouwer Van der Stoel nabij de ge meente in brand tengevolge van hooi- broei. Het vuur tastte ook het rieten dak van de naasbygelegen woning aan. Het is echter de brandweer die met 2 spuiten ter plaatse was, gelukt be doelde woning en omliggende gebou wen, welke alle vlak naast den hooi berg stonden, te behouden. Assurantie dekt de schade. Lasterlijke aanklacht. De heer G. W. Gzn., uitgever te Oosterbeek, tevens lid van den Raad der gemeente Renkum, had zich gis teren voor de rechtbank te Arnhem te verantwoorden ter zake, dat hij lasterlyk en in strijd met de waar heid bij den burgemeeeter een klacht had ingediend over de beide gemeen teveldwachters Treman en Den Otter, die volgens hem in een café zouden zijn geweest en daar wat hebben ge bruikt. Bekl. moest toegeven, niet te kunnen zeggen, dat de veldwachters wat gedronken hebben, wel stond voor ieder een glas. Overigens was het niet zyn bedoeling een klacht in te dienen, maar wel om de burgemeester met het gedrag der veldwachters in ken nis te stellen. Vroeger zei de burge meester altijd„kom bij mij als je iets heb, maar schrijft het niet dade lijk in je courant." De veldwachters zijn wel in een café geweest, maar ontkennen iets ge bruikt te hebben, wat ook door ande re getuigen bevestigd wordt. De officier van justitie meent, dat we hier Wel degelijk te doen hebben met een lasterlijke arnklacht en dat hej opzet om de eer en goeden naam van de veldwachters aan te randen is bewezen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Schaik, pleitte vrijspraak. 5<io j£j Trekking van Vrijdag 11 Oct. No. 2002 f 1000 en premie van f 30.000. 8370 premie van f 3000. 8157 f 400. 10102 en 14740 ieder f 100. Prijzen van f 70. 1145 18115 «Hl BB 7081 7517 7717 8271 8544 8878 Ü040 0124 8010 12502 18790 14150 11207 14903 100(H) 10187 20188 Voetbal. Wedstrijdprogramma voor Zondag a.s. N. V. B. West. 3e klasse B. U. 8. C.V. F. C. te Rotterdam. EortunaSportman to Vlaardingon. HermesL. V. V. te Schiedam. OlympiaR. V. O. te Gouda, K. Jannes Goudsche Voetbal Bónd. Ie klasse. Alphen IT.O.P. I, J. A. Plasmeijer VolkBw. G.Woorden, W. H. Cremor 2e klasse. T.O.P. II—-Olympia III, A. Huihregtse Woerden II—Alphon II, R. Larsen 3e klasse. Moordrecht II—Olympia IV. B. Groene veld. Op het Sportterrein speelt Olympia I tegen het Haagsche R. V. C. De Ha- fenaars schijnen dit jaap sterk uit te omen, zoodat do Goudsche 3e klasse haar beste beentje zal moeteh voorzet ten en het een möoie wedstrijd kan worden. In de le klasse van den G. V. B. trekt T.O.P. I naar Alphen en ont vangt Volksw. G. Woerden op het terrein aan den Rotterdamschen dijk. Olympia III speelt verder tegen T.O.P.'s 2e elftal in den Winterdijk, terwijl hot 4e elftal naar Moordrecht ttekt. Vliegen. Vliegen op de Molenheide. Doordat gisterenmiddag do sport- commissaris jhr. G. Bosch van Dra- kenstein niet aanwezig was, kon de aviateur H. van der Burg zijn voor genomen vlucht om het duurrecord dat hij nu op 36 minuten 362/6 secon den gebracht heeft, niet volbrengen: Zijn is nu met dit doel binnen een veertien dagen nog eens te vliegen. In den Balkan. De minister van Oorlog van Turkije heeft de vreemde journalisten gemach tigd de oorlogsoperaties te volgen drie jonrnalisten van ieder land mo gen mee. Groot-Brittan nië. Londen, 10 Oct. Een part. bericht gever van de Times, merkt op dat de oorlog op den Balkan de aandacht van de parlementszittingen afleidt Een liberale afgevaardigde zei gisteren half in scherts, half in ernst, dat de oorlog voor de liberale partij een buitenkansje was, omdat de Homo-Rule-wet nu zou doorgaan, zonder de aandacht te trekken. Podoobitsa, 10 Oct. Na een hard nekkig gevecht van 14 uren maakten de Montenegrijnen zich meester van een Turksch fort dat Toèsi beheerscht. De weg naar Skoetari ligt thans voor hen open. Aan beide zyden werden ernstige verliezen geleden. Konstantinopel, 10 Oct. De Minis ter van Oorlog verklaart dat de aanval der Montenegrijnen op Berane niet geslaagd is. De strijd duurt voort. De wet, waarbij officieren en sol daten zioh verbonden geen deel uit te maken van een politieke partij is op- feheven. Officieren en soldaten zijn aarin geheel vrij. Australië. Melbourne, 10 Oct. De Bondssenaat nam in derde lezing een wet op het moederschap aan, welke wet eene pre mie van f 60.— geeft voor ieder kind dat in Australië uit blanke ouders wordt geboren. De uitbetaling zal a.s. Zaterdag be ginnen. Afrika. Madrid, 10 Oct. Volgens berichten zou het Spaansch-Fransche Marokko- verdrag ntet aanstonds, maar eerst na regeling van de vraag der in^erna- tionaliseering van Tanger ondertoe- kend worden. Vrijzinnige samenwerking. Men meldt ons uit don Haag.: De Hoofdbesturen van do drie Vrij zinnige phrlijen (do Vrij-Liberalo, de Liberale linie en de Vrijzinnig-Demo cratische ^Bond) zijn tot ovoroonstem- ming gekomen omtrent den grondslag waarop samenwerking zal kunnen plaats hebl/en bij de Kamerverkie zingen vaxi 1913. liet dtj/rtoo strekkend voorstel zal in den/loop van do maand November aan do eindbeslissing der Algemeene Vergaderingen worden onderworpen. Beleediging Monseignour Giovannini. Middelburg. Voor de Rechtbank alhier stond heden terecht de Haagsche journalist Jhr. B. J. O. v. B. beklaagd van eenvoudige beleediging van Mon- seigneu Giovannini,! destijds zaakge lastigde van don II. Stoel te 's Gra venhage. Hot O. M. eischte tegen bekl. f 10. boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger botwistto de beleediging. De eivielo, zaak word verworpen. Brand in het Ministerie van Oorlog. I)en Haao. In het Ministerie van Oorlog op het Plein werd hedennacht om half drie brand ontdekt in de Topo grafische Inrichting. In het begin liet do brand zich zeer dreigend aanzien. Binnen een paar uur kon het vuur echter worden gebluscht. De materieole schade is nog al be langrijk, daar tal van in bewerking zijnde kaarten verbrandden. De Minister van Oorlog, de direc teur en de ambtenaren der Topogra fische inrichting waren spoedig ter plaatse aanwezig. De oorzaak is nog niet bekend. Men vermoedt dat oen kachel gloeiend gestookt was en in de nabijheid staande rekken daardoor in brand zijn geraakt. Een verloving voor de geboorte, In de Middeleeuwon was het de ge woonte prinsen en prinsessen reeds in hun prille jeugd te verloven en uit te huwelijken. Dat men echter op die manier over nog niet geboren vor stenkinderen beschikte zal echter niet veel voorgekomen zijn. Een dergelijk geval gebeurde in 1836, bij gelegen heid van den doop van den zóón van keizer Karei den Vierden prins Sieg- mund, die toen met Catharina, doch ter van den Burggraaf Frederik van Neurenberg verloofd werd. Bij deze verloving werd meteen bepaald, dat een dochter van Karei den Vierden, die binnen oen tijdvak van vijf jaar geboren zou worden, met een zoon van den Burggraaf, die in dezelfde periode het levenslicht zou aanschouwen, zou hüwen. Een jonger verloofd paar is er nog nooit geweestzij kregen elkaar ech ter toch. In 1373 werd Margaretlia, dochter van Karei den Vierden gebo ren, die later de gemalin van Johanness den Eersten, Burggraaf van Neuren berg werd. voor HERFST en WINTER der nieuwste modellen in pels, velonr, lakon en zyde. Costumes en Costumes-tailleur, Blousen, Jupes, Jupons en Jsponstoffen in de grootste en smaakvolste verscheidenheid én in scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. barometerstand 772.3 te Hamburg, laagste stand 748.8 te Sey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke in het noorden zwak tot matige winden uit zuidelijke richtin gen, toenemende bewolking, weinig of geen regen, geringe kans op nacht vorst, iets zachter overdag. VAN DEN 11 OCR 1912. SUatsleenineenl Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 p» Oostenr. Belastingvrije" Kronenrentc 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Itussische Obl. 1906 5 pet. ld. OdI. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. is proefondervindelijk de BESTE, en volkomen ONSCHADELIJK apeldooAn holland. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afi.Binnonland Obl. 6 pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 8 pet. Bank- en Credlet-Instel- ii arc a. Ned. Bankaandeelen ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id .Smelting «feRefining Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Gert. V. Gew. Aand. Kol. Crediet lustell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A HlJnbouw mijeu. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Redjang Lobong, Mijn- boüw My. Aand. Great Oobar Aand. Petrolenm-Oudern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon.Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart HU en. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Oiideriicmlnicen Biudjey Tabak Mij. A. Diversen- Maxwel Land Gpant Oert. v. Aand. Poruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Sponrwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. do Jouias. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gow. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gow. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-1 gtüirungs-Ges. 4 pet. 150 GELDKOERS. Prolongatie 37»31_/a pCt. Amerikanen ietis beter, Steels prijs houdend, Petroletim levendig, Tabak ken willig, Culturen "iets zwakker Rubber vast Nat. Staatsf. iets lager Buitenl. ongeaniineerd, Mijnen flauw, Tramwaarden beter. ko«rt T>B Koeri. hedeu. 78'/, 78 V813/. 84'/, 63 98'/, 98 89'/, 89'»/,, 88'/, 82'/, 84'/, 82 45'5/,. 102 84'/, 102'/, 68'/, 58'/, 21.6'/, 217'/, 69»/, 60 d 86'/, 86»/,, 26'/.. 76'/, 78 189'/, 266'/, 189'/, 189 263 32'/, 32 260 98'/, 88'/, 166 166 609'/, 615'/, 626 184 182 122 19"/,. 19 87 86 4 10'/, 10»/, 86 96»/, 63»/i, 186'/, 80»/, 96»/, 35»/, 35»/,, 171 5 171»/, 6'/, 100 100'/,,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2