Ji J HE! No. 11 STï© Telefooi Stadsnieuws. Eaatste Herichten FEU ios/, Officieele Prijscourant Et f eet en handel le A m sterdam D. SAMSOIW. Telegrafisch Weerbericht van het Koninklijk Meteriologisch BOEKAAN KON DIGING. BURGERLIJKE STAND. Hel groole gev; t A.j G0-“ Groote Expositie voor HERFST en WINTER der nieuwste modellen Wintermantels, in pols, velour, laken on zijde. koer». 78 78'/, 81 63 98 853/, 85'V.e 88'/, 82 80'/, 847» 45'6/,« 56’/, 58'/, 218'/, 217'/, 58’/,. 82'/, 26'/, 78 32 31'/, 150'/, 156 515'/, 496'/, 523 182 181 122 193/, 18*'/,. 86 84s/, 4 5248 86 t 95s/. 96*/, 35s/,. 34s/, 1944 elk jaar 6; ie» t-7 „n.it 100'/,. 100 1715/s 5'/, Per kw< Idem fri Mel Gel Idem fr Alwnnei Tiexdem Sept. 15.27 730 250 88'/, 168’/, 4"/,. 189 263 189*/, 250 84'/,. koers vi»u beden- 106/g 633/16 Schoonhoven. De gemeenteraad heeft gistermiddag besloten aan Gede puteerde Staten voor te stellen, de jaarwedde van den burgemeester vast te ‘stellen op f 1450 (thans f 1350) en die van den secretaris op f 1375 (thans f 1275), beide .met twee zesjaarlijksche verhoogingen van f 75 en de vergoe ding aan de wethouders met totaal f 100 te verhoogen. Gazonderzoek. Aug. Lichtsterkte in Kaarsen 15.78 Zwavelgehalte in m. gr. Koolzuurgehalte Specifiek gewicht Calorisch vermogen VAK DEK 12 OCT. 1912. Vorige Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. 703 2.4 <1 4353 5479 102'/, 102"/,. 847/. - Vrijzinnige Studie- en Propa gandaclub. Zooals uit de in dit blad geplaatste advertentie blykt zal do hoer G. Polak Daniels, redacteur van het dagblad „Het Vaderland”, op Maandag 21 Oct. a.s. in een openbare vergadering in de groote Zaal der Sociëteit „De Réunie” behandelen het onderwerp „Na vijf jaar Clericalismo”. Er zal gelegenheid zijn tot debat. Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.3 te München, laagste stand 752.3 te Veot- manover. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matig»1, aanvankelijk zuidelijke later zuidwestelijkewind. Toenemende bewolking, weinig of geen regen. Stijging der nachttempe- ratuur» Nieuwe Uitgaven in voorbereiding. Naar men ons mededeelt liggen bij de Hollandia-Drukkery te Baarn o. m. ter perse een reeks bloemlezingen uit de werken van denkers en dichters aller tijden. Onder den algemeenen titel „Boeken van Wijsheid en Schoon heid” worden in deze re«ks zorgvuldig gekozen stukken, die uit werken van buitenlandsche schrijvers in ver taling opgenomen, met inleidende karakteristiek en verklarende aantee keningen van bekende Nedorlandsche letterkundigen, ’t Eerst zullen ver schijnen „Uren met Schopenhauer”, door prof. dr. jhr. B. H. C. K. van der Wyck, en „Uren met Shakespaere”, door dr. Édw. jB. Koster. Tevens zal spoedig het licht zien een tweede druk van Joh. H. Beens „Dagen en daden van admiraal Dub- belwit” (Witte Cornelisz. de With), zijnde het eerste deel van een serie boeken onder den titel „Historische brieven van mevr. Teresia Waszklo- Karakters, en een bundel apologetische wiczVan Schilfgaarde aan een mo dern protestant. In 't bizonder met het oog op de a.s. Kamerverkiezingen is vermeldens waard een nieuwe brochurenreeks, welke de Baarnsche firma zal doen verschijnen onder den titel „Van Rechts en Links”, een serie geschrif ten, waarin politici van alle richtingen zich zullen doen hooren. No. 1, hande lend over Grondwetsherziening, ziet dezer dagen het licht. GOUDA. GEBOREN10 Oct. Karl August, ouders E. M. A. Ehlert en E. Coster. Dirk, ouders D. Vonk en E. Steeg- stra. Cornelia Johannes, ouders T. G. van Leéüwen en T. El am man. 11 Oct. Evert, ouders E. van den Berg en F. J. Mathuisen. Cornelia, ouders II. van Maaren en D. C. Ver snel. ONDERTROUWD: 10 Oct. G. IJsselstijn en C. L. Olthuijsen. OVERLEDEN 11 Oct, Wilhelmus Scholten, 3 w. Anthonius Neder- hof 42 j. Maria Reurings, geh. met 0. Looy&ard, 45 j. Het groots door de Tari het levenger< nijverheid. E ernstiger ^aan ontstaan vooi volkswelvaart verkeer. Het nadrukkelijk omdat, zooait oppervlakkige dadelijk inziet voerders, die ontwerp voornaamste handelaren, w heid hun nati stilzwijgen vo standpunt ze zwijgen onme praatje tracht Dat hetgeei is, den opp ontgaat, beho verwondering het al heel oppervlakkige zoode bedo> belasting bij landsche prod selen van de en cultuur U den vreemde de uit het bu kelen duurde» binnenlandse!) genheid te oj waren te ver] neert men d dit niet aan ten goede koi het oogmerk de bedrijven reikt, nadeel 1 industrie uit spruiten. Dit lijkt he vlakkig zou ra niet veel is i is echter d» foutieve rede kelijk aan te Door de h» wordt de prij» verhoogd, ree uit het buiter indirect voor z roerende prod Na eenig tej 185’/, 86’/, geseind, dat Bulgarije besloten heeft om Turkije voorwaarden te stellen, die onder geen omstandigheden aanneme lijk zijn. Sofia, 11 Oct. Volgens welinge lichte kringen zal het antwoord van de Bal kanstaten op den stap van Oos tenrijk en Hongarije, o. a. bevatten den eisch van bestuursautonomie voor de Europeesche wilajets onder gemeen schappelijk toezicht der groote mogend heden en der Bal kanstaten. Men verwacht het antwoord niet voor morgen. Berlijn, 11 October. Uit Belgrado wordt aan de Deutsche Tages-Zeitung gemeldDe morgenbladen molden ge vechten bij Plavnitza, waar de Turken 600 on do Montenegrijnen 400 dooden hadden. De Montenogrijnen maakten veel gevangenen. Een Montenegrijn- scho batterij bombardeerde een voor sta»] van Skoetari. Deze berichten kunnen zeer goed juist zijn, zegt de correspondent, (laai de Montenegrijnen op het «ogenblik nog oen groote overmacht hebben, want de tegen Montenegro bestemde Turksche strijdkrachten zijn nog ten minste 100 K.M. van het terrein van den strijd verwijderd. Sofia, 11 October. Een halfambte lijke nota verklaart, dat berichten uit itonstantinopel over gevechten, die bij de Turksch-Bulgaarsche grens, met name in de streken Tiritsj on Dospat zouden hebben plaats gehad en waar bij do Bulgaren zouden zijn toruggo- slagen, onjhist zijn. te bespreken met dien verstande dat •look de voorzitter de vergadering- niemand recht heeft op meer dan 4 vaste plaatsen. Houders van vaste plaatsen zijn mitsdien van loting vrij gesteld zij moeten echter vóór de loting of bij niet loting daags voor de voorstelling opgeven of zij van hun recht gebruik willen maken en daarbij kosten van plaatsbespreking onder overlegging van toegangsbewijzen vol doen. Do storting op de schuldbekente nissen moet geschieden vóór of op 1 Juli 1913. 150 GELDKOERS. Prolongatie 3ll2 pCt. Amerikanen zeer flauw, Petroleum weer lager, Tabakken sterk dalend, Culturen stil, Rubbers flaw, Nat Staatsf. iets luier, Van Buitenl. Russische on geanimeerd, Tabaks-Bulgaren en Ser viërs flauwer, Mijnen zwak en stjl, Tramwaarden iets lager. 189 264^ 75 l8 Co. Gert. v. Aand. 853/18 ge- Omtrent de rechten, die houders van schuldbekentenissen worden toege staan, vermeldt het prospectus Elke schuld bekentenis geeft recht op een vaste plaats bij alle voorstel lingen in den nieuwen schouwburg, die van de Sociëteit uitgaan en waar voor de gelegenheid bestaat plaatsen 61) Zij kookte noodigdigde aandrang uit maken, en gii verwaarloosde te ruimen. Toen zij dr seling Jeann» door een kier lachje„Geel bezoek.” Marie deins tole Goldamm met rood, stn zag verschijne vasthouden en tafeltje van handen achte zich aan der vast en keek verafschuwdei al haar geda oogenblik gev „Daar is zeide de k&pp Twee beruchte boefjes zyn door de politie alhier aangehouden, verdacht van ladelichten bij een Caféhouder alhier. H addln.rveen. In de gisteren geliou4gn*Raadsvorgedering dezer ge- moentejBs afwezig met kennisgeving do heer v. d. Weerdt. Ingekomon waren de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, den heer J. Bruins Slot. Na onderzoek door de Commissie bestaande uit de hh. D. Brommer Jzn., H. van Drimmeien en G. van den Akerboom wer.l bij monde van den heer v. Drimmeien verklaard, dat de verschillende stukken in orde waren bevonden en dat de commissie adviseerde tot toelating van bovenge noemden heer als lid zoodra de bij de gemeentewet gestelden termijn zou ge ëindigd zijn. Nog was van den heer Bruins Slot ingekomen oen verzoek om dispensatie van art. 4 sub. d en e ■der Instructie opgenomen in Gem,ver. Nv, 42deze dispensatie wordt ver leend. Gedurende den tijd dat boven genoemde heer raadslid is, hoeft do geneeskundige L. v. d. Linde alhier, zich bereid verklaard de doodschouw en vaccinatie te verrichten. Goedgekeurd wrod vervolgens het verslag der vergadering van den 308‘"11 Augustus j.I. Ingekomen waren do navolgende stukken 1°. kennisgeving van dhr. L. v. d. Linde, arts alhier, dat hij do benoe ming van gemeente-geneoskundige aanneemt. 2°. eenigo beschikkingen van Ged. Staten, betrekkelijk bezwaarschriften tegen aanslagen in den H. O. 3°. een door Ged. Staten goedge keurd besluit tot hot vaststellen der wedde van een, aan school D. te bo- unomen onderwijzeres) mot verplichte hoofdacts. 4°. een door hetzelfde college goed gekeurd besluit model C, houdende wijziging der Begroeting. 5°. hot door Ged. Staten goedge keurde Schoolgeldkohier over do maand Augustus» j.I. Al deze stukken werden voor ken nisgeving aangehomen. Verder werden oenige ingekomon verzoeken om ontheffing van den II. 0. ingewilligd. Naar aanleiding van een adres van de Nederlandsche Vereeniging van Schoolartsen, om kinderen lijdende aan in het adres genoemde ziekten van de scholen to weren, was door B. en W. aan de leden een prea-advies gezon den, inhoudende, om niet in te gaan op het adres, doch moer nauwgezet de hand te houden aan de artt. 9 en 10 van het Reglement voor de Openbare Scholen, en art. 54 der Algemeene Politie-verordening. Aldus werd be sloten. Verder was aan de loden gezonden een voorstel tot bestrating van een strook grond aan den Kerk weg voor de perceelen plaatselijk gom. Wijk C n°. 3 tot en met 6 oh van de zg. Hei. Voor de uitvoering van een en ander wordt door B. en W. noodig geacht een som van circa f 1400, welk bedrag kan worden af geschreven van het ten name der Ge meente op het Grootboek der 2,/a pCt. N. W. S. geplaatste kapitaal met ver plichte inschrijving van minstens f 100 per jaar, te beginnen met 1913. Hiertoe werd door den Raad be sloten. Nog werden vastgesteld de gewij zigde Verordeningen op ’t stichten van grafkeldersde Algemeene Begraaf plaats de instructies vobr den Sluis wachter voor den Klokkenist en Klokluider en die voor de Keur meesters. Tot onderwijzeres bij het Herhalings- onderwijs werd benoemd Mej. M. J. van den Berg alhier, onderwijzeres aan do O. L. School D. Verder werd vastgesteld het Kohier van Schoolgelden over de maand Sep tember j.I. tot een bedrag van f 144.75. Besloten werd den bouw van een bergplaats op het terrein der Gas fabriek in eigen beheer te laten uit voeren, doch het metselwerk op te dragen aan F. v. d. Starre, voor de som van f 307.90 zijnde de laagste inschrijvingssom van de voor dat werk gehouden aanbesteding. Tenslotte werd behandeld een re clame van A. Nooriander tegen school- geld heffing, welke echter werd ge handhaafd. Hierna niets meer aan de orde zy nde, Geldleening Sociëteit „Ons Genoegen”. Aan de leden der Sociëteit „Ons Genoegen” is heden een uitnoodiging gezonden om dool te nomen in de obligatielening, groot f90000, ver deeld in 180 5% rentegevende schuld bekentenissen van f500. Voor deze leening zullen alle on roerende goederen der Sociëteit, zoo mede de geheele inventaris, met een eerste hypotheek worden bezwaard. f De aflossing zal als. volgt, bij uitlo- ting geschieden vaif^914 tot en met 1923 elk jaar 2 schuldbekentenissen van 1924 tot en met 1931 elk jaar 3; van 1932 tot en met 1936 elk jaar 4; van 1937 tot en met 1910 elk jaar 5; van 1941 tot en met 1944 elk jaar 6; van 1945 tot en met 1947 elk jaar 7; van 1948 tot en met 1950 elk jaar 8; van 1951 tot en met 1953 efk jaar 9 schuldbekentenissenzoodat de ge heele leening in 40 jaar is afgelost. Leiden. Mevrouw van Groningen, die Woensdag het ongeluk had onder do electrische tram to geraken, is aan do govolgen daarvan overleden. Glasblazersstaking geëindigd. Delft. De ghisblazersstaking is Vrijdagavond opgeheven onder be paalde voor waarden. Onder doze be hoort ook een proef aangaande do mogelijkheid tot afschaffing van nacht arbeid, Haablem. Door do justitie is oen inval gedaan bij den z. g. deskundige Boddens, die verdacht wordt zich aan oen strafbare handeling te hebben schuldig gemaakt. Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Ouohy, 12 Oct. Italië hoeft aan Turkije een laatst uitstel van twee dagen toegestaan om den vrede te teekenen of de voorwaarden te ver werpen. Nu dien worden alle onder- handelingen afgebroken. Athene, 11 Oct. Tegengesproken wordt het bericht dat Griekenland voornemens zou zijn zich van het Balkan-verbond af te scheiden. verbeteringen te doen aanbrengen en deze weigert, staat B. en W, geen an dere weg open dan voor te stellen tot afkeuring. De heoren Kolijn en Dr. Broekhuizen schaarden zich aan de zijde van den heer Jongenburger. De heer Kolyn betoogde niet vast te hou den aan de letter van de wet, doch aan den geest daarvan en deze bedoelde zeker bescherming van dejjewoonster. Dr. Broekhuizen bestréed het voor stel van B. en W. uit wen oogpunt van de gezondheid der /oude bewoonster. In stemming gebracht werd het voor stel met 6 tegen 13 stemmen verworpen. Aangaande het voorstel tot verlen ging der pacht van het recht tottol- geldheffing op het Amsterdanische en Goudsche Rijpad op dezelfde voor- waarden aan don tegenwoordigen pach ter werd door den heer IJsselstein in het midden gebracht, dat het, met het oog op de stijging der prijzen van de zuivelproducten, welke verband hou den met een hoogere waarde van lan derijen, voor de gemeente gewenscht zou zijn een openbare inschrijving te doen houden en deze op voldoende wijze te publiceeren. Spr. gaf als zijn meening te kennen dat op die wijze meer gegadigden zich zouden aanmel- den en een hoogere pacht zou kunnen worden verkregen. In dien geest word een voorstel door spr. ingediend. Deze argumentatie werd ook door den heer J. H. van der Torren onder schreven. Het voorstel- IJsselstijn, in stemming gebracht, werd aangenomen, waardoor het voorstel van B. en W. verviel. Zonder stemming worden goedge keurd de suppletoire begrootmg van het Van Iterson-Ziekenhuis het voor stol tot verkoop van hot brandspuit- huis tegen de St-Janskerk het voor stel tot uitgifte van grond in het Re- gentesseplantsoen aan J. Breebaart Lzn.het voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting 1912. Afwijzend wera beschikt op het verzoek van de gy mnastiek vereen i- gingen „Excelsior” on „Krachtsport” om gratis gebruik van het gymnastiek lokaal in school No. 4. Voorts werden benoemdtot onder wijzeres aan do Herhalingsschool voor meisjes, moj. G. Bongenaar, onderwij- zeres aan de l*t<' Burgerschool voor meisjes alhiertot onderwijzeres in het koken mej. I’. M. A. Schuckink Kool te Amsterdam en tot lid van het Bestuur der Vereeniging „De Am bachtsschool voor Gouda en Omstre ken” de heer iï. J. Nederhorst Jr. In besloten zitting werden 135 be zwaarschriften behandeld tegen aan slagen in de plaatselijke directe be lasting naar hot inkomen dienst 1912. Cottume? en Coctames-tailleur, Blousen, Jupea, Jupons en Japonstoften in (le. grootste en smaakvolste verscheidenheid en in scherp concurreerende prijzen. Stiuitsicciiiiigcii Ned. Gert. Werkelijke Schuld 3 pct. j Oostenr. Belastingvrije1 Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet ld. Obl. (Gr. Russische 3pw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lon ning 5 pct. d. Obl. 1889 4 pct. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pct. Bank- en Crediet-lnste!- liiigen. Ned. Bankaandoolen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. j Id.Smeltingft Refining e.. e..:. Anglo American Tele graph Cy. Cort. v. A. U, S. Steel Corp. Cort, v. Gow. Aand. Koi. Credlet Instell. en Cultuur Onderneinlngen Handels ver. „Amster dam” Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnboua Jlijen Kötahoen” Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Petroleuui-Onderu Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell” The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(jew. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo land” Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernein ingeii Bindjey Tabak Mij. A. lliverseu Maxwel Land Gpant1 Cort. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pct. W arschau- W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pct. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleieeningeu Amsterdam Aand. 3 pct Hongarije. Theüs-Re- gulirungs-G«8.4 pct. GOUDA. 12 October 1912. Verkort Raadsverslag. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad waren allo leden tegenwoordig. De agenda zag er vrij onbelangrijk uit en deed alzoo niet vermoeden dat de vergadering zich zou kenmerken door discussies, die eenigo beroering zouden brengen. Tech is dit het geval geweest. De beweging, die er gaande was onder de leden, alvorens de voorzitter de vergadering opende, wees er op, dat er iets hangende was. En dat is ook losgekomen. Bij het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarvwkhiring van de woning aan do Doelstraat 4 opende de heer Jongenburger do ry dor spro- kersdie over uit punt hunne meeningen wilden uiten. De heer JongenbtirgeiQiad zich af gevraagd hoe of nu toch oigehlijk do Gezondheidscommissie werkt, of z'y eerst de minst slechte woningen op zocht dan wel de stechtsten, zulks in verband met haar ‘advies tot onbe- woonbaarvorklaring van bovenge noemde woning aan de Doolestraat 4. Volgens den heer Jongenburger be hoort deze woning niet tot de sleeht- sten, ja, er zouden er wel honderd zyn, die in nog ongunstiger conditie ver koelen. Spreker kon zich niet begrij pen hoe de Gezondheidscommissie zulk een advies koQ geven, waar deze woning wordt bewoond door een weduwe van bijna 89 jaar. De mo tieven, die anders voor onbewoonbaar- verklaring gelden, onvoldoende lucht en Mcht kunnen hier niet gelden. Lucht en licht is er in overvloed en het perceel is ook aangesloten aan de waterleiding. Maar er zyn nu andere motieven genoemdde kapwas niet be schoten en do vloer ligt beneden den beganey grond. Deze argumenten in dit geval gebezigd, waar de oude weduwe niet op zolder slaapt, achtte spr. niet steekhoudend. Nog geen drie inren geleden waren de toen door B. W. geadviseerde verbeteringen aan gebracht en nu wordt door de Gezond heidscommissie onbewoonbaarverkla- ring geadviseerd. Spr. zou bijna willen zoggen dat men wel zoo hard moet zijn als steen om in dit geval met zulk een voorstel voor den dag te komen. Do heer IJsselstijn sprong in de bres voor de Gezondheidscommissie, die in deze geen blaam treft. Die commissie adviseert slechts en B. en W. doen daarop hun voorste). Dr. van Itorson voegde hieraan toe dat de Gezondheidscommissie haar plicht hooft te doen volgens wet on verordening, oen dwaze verordening, die do Raad eertijds heeft tot stand gebracht en waardoor de commissie genoodzaakt is een streng advies te geven, ook waar zij milder zou willen zijn. Namens B. en W. verklaarde de heer Nederhorst dit voorstel noode te hebben moeten doen. Echter, de rede* non voor afkeuring zijn alleszins aan wezig, do muren zijn nat, de goten lekken en ook het dak laat water door. Waar de eigenaar aangeschreven is

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4