L I8HT EP Mijn Trouwdag. liedingen Woensdag 16 October 1912. 51e Jaargang. No. 11996. Mr. H. Goeman Borgesius. I S-vLxtexxlsixxd.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. WARENHUIS, Spuislr. Ben Haag. N* Alle fare- en Huish. Artikelen Courant lAU’S n STE. iRNHEM. XTïeu-'WS- ezx voor GrO'a.cL©. en Oasa-strelcexL. Verschynt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. VpRÏÏÏÏTËR~A3VËRTÏÏNfïEin Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. i 1 Telef. 40. 8 uur, Vrij- Prop.-Cluu. uur, Uitvoering Gexelaehap „Per- (Wordt vervolgd.) nui A Zn., Goud. •'1 PRIJS V..\N HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Jw Irate doen srfc verlichten. SLAVERNIJ wordt to niet illght toot Irate «oio, muren, oor on door i te Snnllfbt voordeoligste Naar het Engelsch. n de leert. iën koste» slechts titling: i, voor elke regel T. CREBAS, wij geregeld tijdig en ontvangen van aten, vennakeljjk- we dan in onae trict hij zitting had van 1890 1905. In deze periode 18971901 trad het Ministerie-Pierson-Borgesius op, in welk kabinet den heer Bor gesius de portefeuille van Binnen- landsche Zaken was toevertrouwd. Zijn ministerschap, waarbij hij tege lijk het Kamerlidmaatschap vervulde, heeft zich gekenmerkt door een krachtig streven om te geven een goede sociale wetgeving in vrijzin nigen geest. De uitslag der verkie zingen van 1901, waardoor het ministerie-Kuyper aan het roer kwam, heeft zijn ministerieel leven tot één vierjaarlijksche periode beperkt. In 1901 viel den bekwamen staats man, die reeds sinds 1893 was op getreden als voorzitter der liberale Kamerclub, en later van die der vooruitstrevend liberalen, de eer te beurt gelijktijdig te worden gekozen voor Amsterdam IV en voor Zutphen, voor welk laatste district hij opteerde. In 1905 had opnieuw zijn dubbele verkiezing plaats voor Enkhuizen en voor Zutphen en toen koos Mr. Bor gesius zich den zetel van het sinds 1901 reehtsche district Enkhuizen, dat slechts met groote inspanning was veroverd. De verkiezing van 1909 bracht dit district helaas weer aan rechts. Toen bracht Rotterdam I den veteraan weer in de kamer. Nadat de uitslag der verkiezingen van 1905 het kabinet-Kuyper tot heengaan had gedwongen, werd Mr. Goeman Borgesius door H. M. de Koningin belast met de vorming van een nieuw ministerie. Hij nam die opdracht aan, doch nam zelf geen zitting in het door hem geformeerde Kabinet—de Mees ter. Na dien is de thans 65-jarige staatsman op politiek terrein niet anders opgetreden, dan als leider der Liberale Unie en woordvoerder 'van die fractie in de Tweede Kamer. ten van minder groot gewicht te re gelen, waardoor echter in geen geval het tot stand komen van den vrede niet moer in gevaar kan worden ge bracht. aan het Bureau. GIIIIKCIIE (HUI i\T. Van f—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.66 Elke regel meer0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels fü 35 bij vooruit betaling. elke regel meer 6 ets. Reclames I 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. f 1.Ï5 w__ w I 50 Met Geïllustreerd Zondagsbladt 50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dageljjks aangenomen aan ons BureauLahoe Tiesdeweo 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Ichaakbord“, 8 u. liege van Brand- nUsquiKM a werking: 5a7wm xaangawie MM is Genoegen", 71/, ita-voors telling. Ienoegen“, 8 uur. Morgen, 17 October, herdenkt Mr. H. Goeman Borgesius het zeldzame feit, dat hij gedurende 35 jaren on afgebroken heeft zitting gehad in de Tweede Kamer. Niettegenstaande zulk een lange reeks van jaren door dezen staatsman het Kamerlidmaatschap is vervuld, is hij toch niet de nestor van het Hooge College, dat op het Binnenhof zetelt.' De sympathieke oude heer Lieftinck wint het in jarental wat den ouderdom aangaat, doch als parlementariër in de Tweede Kamer is Mr. Goeman Borgesius de oudste en daarbij nog de meest invloedrijke vertegenwoor diger van het vrijzinnige Nederland. Ter gelegenheid van dezen merk- waardigen gedenkdag laten wij in ’t kort hier een en ander volgen uit de politieke loopbaan van dezen nog steeds actieven en met geestdrift bezielden leider der Liberale Unie. Hendrik Goeman Borgesius werd geboren te Schildwolde (gemeente Slochteren) den 11“ Januari 1847. Hij studeerde aan de Groningsche Hoogeschool en promoveerde in de rechten-.in November 1868. Na ge durende torte jaren het middelbaar on derwijs hebben gediend als leeraar, eerst aan de H.B.S. te Bneek, daarna aan die te Arnhem, werd hem als hoofdredacteur de leiding toever trouwd van het dagblad „Het Vader land”, hetwelk hij van Oct. 1871 tot Oct. 1877 op zeer kundige wijze redigeerde. Zoodra de bij de grond wet voorgeschreven leeftijd dit toe liet, werd hij geroepen tot het ambt van volksvertegenwoordiger, door zijn verkiezing tot afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Win schoten. Deze eerste stap in het parlement heeft Mr. Borgesius daar vasten voet doen krijgen tot op heden. Na Winschoten werd Mr. Borge sius de afgevaardigde voor Veendam, daarna voor Arnhem, voor welk dis- Nog staat hij daar als een veteraan in den politieken strijd en als straks de verkiezingsklok gaat luiden, mag het district, dat zijn verkiezing be vordert, het een eer rekenen dezen bekwamen politicus, door zijn geest verwanten niet vereerd, doch hoog geacht, als vertegenwoordiger des volks opnieuw de Kamer in te leiden. Vrede tusschen Italië en Turkije. Rome, 15 Oct. In een officieuss nota wordt medegedeeld, dat heden avond te zes uur te Ouchy de vredes- preliminairen tusschen Italië en Tnr- kije zijn geteekend. Ouohy, 15 Oct. Het definitieve vre desverdrag zal deze week geteekend worden. Het zal waarschynlijk genoemd wor den „het verdrag van Lausanne". Ouohy, 16 Oct. De gedelegeerden voor de vredesonderhandelingen, zich beroepende op de reserve, die de om standigheden hen opleggen, verklaren niets te kunnen mededeelen omtrent de groote Ijjnen van de overeenkomst. Deze stemmen zonder twijfel over het geheel overeen met hetgeen daarom trent reeds is openbaar gemaakt, maar de mogelijkheid bestaat echter, dat zij op enkele punten daarvan afwyken. Er blijven overigens nog eenige pun- inneren waar ik was „Wie is daar vroeg ik. „En wat is er aan de hand?" „Ik ben bet Eveleen 1 en wat of er aan de hand is Nu, mjjn cadeaux zijn het niet, mij zal het dns niet scha den, als ze gestolen worden. Het zou mij niets verwonderen als er geen een meer over was I Wordt toch wakker I" Vóór ik het zelf recht wist, was ik niet alleen klaar wakker, maar sloop ik met Eveleens hand in de mijne in nachtgewaad door de pikdonkere gang. En jawel I over de leuning glurende konden wij door de open deur zien, dat er in het salon, waar mijn huwelijks cadeau x tentoongesteld lagen, licht brandde. „Wat voor je daar uit in die kamer riep ik. „Wie is daar?” Ah ik er nu aan terugdenk, lijken die vragen mij nogal mal. Misschien voelde Eveleen dit ook en was het daarom* dat zij onverhoeds in luid gegil uitbarstste. “Help help moord dieven hel—lep Ik had nooit vermoed dat zij zulke krachtige longen had. krogen. De Servische minister-presi dent Pasjitj had verklaard „Als een der groote mogendheden na den oor log zal pogen de Balkanstaten van de vruchten der overwinning te berooven, zal dit do aanleiding worden tot een burgeroorlog.” Voor één der mogend heden moet men natuurlijk lezen Oostenryk-Hongarije. Nu hebben de Fransche on Russische ambassadeurs te Woenen den Servischen gezant bij zich laten komen en hem gezegd, dat de minister-president die uitlating moest terugnemen en excuus vragen aan de monarchie. Frankrijk en Rus land kunnen niet verdragen dat de Hubsburgseho monarchie door oen .Ser vischen minister met een wereldoorlog wordt bedreigd. De mogendheden schijnen hard- leersch. Het is d. o. duidelijk genoog dat de Balkanstaten zich, voorloopig althans, zeker niets van de mogend heden zullen aantrekken. Dit blijkt ook wol het best uit het antwoord, dat Bulgarije ook namens de andere mogendheden aan Oostenrijk en Rus land, die namens het Europeesch concert het woord voerden, hebben doen toekomen. Kort en krachtig wordt daarin gezegd, dat de Balkan staten voortaan hun zaken zelf zullen regelen. De Balkanstaten zullen dus in het vervolg zelf hun eigen zaken uit vechten. De crisis op den Balkan. Nog altoos is hot met den oorlog op den Balkan niet vorder gekomen dan één officieele oorlogsverklaring. Hoewel dus slechts nog ’/4 van wat te verwachten is, aan den gang is, is de toestand toch reeds zoo ernstig mogelijk geworden. Het is volkomen duidelijk geworden, dat Montenegro den steun heeft van de hofpartij in Rusland. Wat sedert lang al gemom peld werd, is thans waarheid gebleken. Achter de coulissen werkt de Russi sche hofpartij alle pogingen tot behoud van den vrede, die van Sasonof uit gaan, tegen. Koning Nikita van Mon tenegro is door zijn dochters die met Russische grootvorsten zijn getrouwd, zeker wel verzekerd van den steun van alle Russen, die met de Pansla- vistische denkbeelden rondloopen. Dit blijkt' ook wel het best uit de ont vangst, die Sasonof te beurt viel', toen hij van zijn reis naar Londen, Parijs on Berlijn te St. Petersburg terug keerde. De ontvangst teekende dui delijk de stemming af, die onder do Russen heerscht. Een ander verschijn sel dat evenwel op hetzelfde wijst is het groot aantal Russische studenten, officieren en andere jongelui, die aan de legaties van Servië en Bulgarije zich komen aanmelden voor dienstne ming bij de oorlogvoerende legers. Het officieele Rusland, het ministerie dus, volhardt wel bij het eenmaal aan genomen standpunt, den status quo te behouden, maar zal het niet binnen korter of langér tijd moeten toegeven aan hot verlangen van het Panslavis- tische element om den aartsvijand Turkije, bij deze gunstige gelegenheid te lijf te gaan? Montenegro heeft als straf voor zijn optreden tegen den wensch van Rusland in de bijdrage van 2J/i millioen roebel voor de rente van de staatsschuld zien inhouden. Ook Servië heeft een reprimande ge- 1) Den nacht vóór mijn trouwdag deed ik bijna geen oog toe. Ik denk dat het van opgewondenheid was ik lag maar aldoor aan alles te denken en er was zooveel waaraan ik deriken moest. wMaud,” had mama gezegd toen zij mij goedennacht wenschte, „blijf nu niet zoo lang zitten praten. Maak dat je vlug in bed komt en ga dadelijk slapen.” Maar wat hielp die raad Na tuurlek kwam Eveleen in myn kamer om nog een laatste woord te spreken en uit den toon waarop zij dit zeide zou men gedacht hebben dat er een begrafenis ging plaats hebben in plaats van een bruiloft. Ik had haar nooit voor sentimenteel aangezien, maar dien avond waa zij bepaald „benauwend” en zoo afschuwelyk hoopvol. Zij hoopte dat George een goede man voor mij zou zijn en dat wij gelukkig zouden worden en dat ik nooit berouw zou krjjgen over hetgeen ik ging doen en iets gebeurde. Het nieuwe lijf paste iets beter. Maar het was nog niet thuisgekomen, niettegenstaande Mme. Sylvia beloofd had haar beroeps reputatie er onder verpand had dat het er morgenochtend voor tienen zijn zou. Toch had ik niet veel vertrouwen in die vrouwen als ze eens niet op tijd kwam mijn trouwjapon Het vreeselijke van deze veronder stelling deed bij mij de deur toe. Ik geloof dat ik van schrik in slaap ben gevallen, als men het tenminste slaap kan noemen, Want ik droomde aan één stuk door en wat voor droomen Griezelige nachtmerries. Ik herinner mij nog dat in één ervan George mama uit het venster wierp en ik had bijna geen stuk kleeren aan, terwjjl papa met een waanzinnigen lach bezig was mijn trouwjapon in kleine stukjes te snijden en Eveleen gilde. Midden in dien droom werd ik met schrik wakker ontzaglijk geschrikt want iemand hield mijn schouder als in een ijzeren greep omklemd en een stem zeide in de duisternis tot mij „Mand Wordt wakker Er zijn in brekers in huisZij zijn bezig in het salon je cadeaux te stelen f’ Is het wonder dat ik met zoo’n don derslag wakker geschud eerst een oogenblik noodig had om mij te her_ geweest. Maar verbeet te midden van je geluk niet dat je nog een moeder hebt en dat je nog altijd myn kind bent. God zegene je I” Toen zij zich voorover boog om mij te kussen voeldfr ik haar tranen op mijn wangen vallen. Nu was ’t met mij gedaan. Zoodra zij weg was, barstte ik in schreien los, voor het eerst na jaren en jaren. Ik voelde half en half neiging uit bed te springen, haar ach terna te loopen en haar te belooven dat ik nooitnooit nooit van haar weg zon gaan, maar ik bedwong mg. Toch was ik allesbehalve op mijn gemak terwijl ik daar in het donker lag. Want ik kon mijzelf niet ontvein zen dat mama dingen tot George ge zegd had', en dat George dingen tot mama gezegd had, en dat papa tot hen allebei dingen gezegd had die hoe langer hoe meer aangroeien tot er ein delijk een breuk door ontstaat die mis schien nooit meer goed gemaakt kan worden. En dan mgn trouwjapon. Drie maal moest ik haar laten veranderen, tot ik eindelijk in wanhoop besloot een heel nieuw lijf te laten maken. Ik kon niet zoo nauw gepantserd naar het altaar gaan, dat ik voortdurend in angst moest zitten dat de naden zou den springen of dat ik zelf stikken zou. George zou woedend zgn als er dat alles naar genoegen zou uitvallen en dat ik geschikt zou zijn voor het huwelijk en dat ik niet dadelijk zou gaan kwijnen zooals tante Louisa en en dat George niet met mama zou kibbelen en dat hij mij niet van al mijn familie en vrienden vervreemden zou en dat ik, wat er ook gebeurde, nooit zou vergeten dat zij de eenige zuster was die ik had en zoo bleef zij maar allerlei dingen hopen tot ik haar eindelijk wegjoeg. Maar nu het mooiste van alles. Wie sloop somber als het graf en spook achtig stil de kamer in mama, mama in eigen persoon, ofschoon het stellig al verbazend laat was. „Toen je klein was,” begon zy, „kwam ik je, voor dat je ging slapen altijd een nachtzoen geven. Weet je nog wel?” Natuurlgk herinnerde ik het mij nog. „Dus kom ik je nu voor de laatste maal een nachtkus geven.” „Moederlief, ik sterf morgen nog niet, ik hoop het tenminste niet.” „Het hangt er van af wat je onder sterven verstaat”, dat klonk nogal op wekkend, dat moet ik zeggen! „ik hoop, beste kind, dat de tijd zal leeren, dat je een verstandige keus hebt ge daan en dat alle mogelijke gelnk je deel mag zgn; mgn eigen huwelglu- leven ia niet vrg van beproevingen De crisis op den Balkan. Berlijn, 15 Oct. Uit Konstantinopel wordt gemeldt, dat bij Berane de strijd nog voortduurt. De Montenegrynen hebben, naar uit Turksche bron wordt gemeld, daar het hospitaal beschoten. Majoor Selaeddin Kiami! is ge vallen. De stryd tusschen Serviërs en Tur ken is, naar Posjitsj in een kring van vertrouwen verteld heeft niets dan oen benden-gevecht. Een Servische bende moet bij Kratowo bommen heb ben geworpen en het geraas van deze bommen was de aanleiding tot de ge ruchten, dat met kanonnen geschoten werd. Volgons Montenegrynscho opgaven zijn 650 Turksche soldaten, 1 majoor, 4 officieren on 25 onderofficieren ge dood bovendien zyn 128 Turken ge vangen genomen en 92 gewond. Berlijn, 15 Oct. Uit Belgrado werd heden aan de „Deutsche Tagosztg.” geseind: „Na een verbitterd gevecht veroverden de Turken Ristowatsj en Birstonace, waarna zij doordrongen tot Wranja, dat tien mijlen ten noor den van do Turksche grens ligt. De opmarsch werd echter gestuit en zij moesten weer tot op drie K.M. af stand van de grens terugtrekken. Het artillerievuur duurt voort, vermoede lijk brengen beide partyen versterkin gen in het vuur. Duitsohland. De groothandel in petroleum. De „Nordd. AUg. Ztg.” deelt den inhoud mede van een wetsontwerp be treffende den handel in minerale olie, dat den Rijksdag zal worden toege zonden. Volgens deze mededoeling zal een maatschappij worden opgerioht die de uitsluitende bevoegdheid heeft tot den groothandel in petroleum. Zij zal onder toezicht van het rijk door koop lieden worden bestuurd endoorDuit- sche financieele maatschappijen geor ganiseerd, terwijl deze haar ook finan cieel zullen steunen. Het doel van het ontwerp is in de eerste plaats van nationalen en econo- mischen aard. Men wil het gevaar van een monopolie van de Standard Oil Company voor de Duitsche markt at en Woningtoez. inderstandscomm. »unie“ 8 uur, Vrij- - en Prop.-Club. a Vergadering. Legiu, 8V2 uur, an Arbeid voor de

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1