Binnenland. STATEN GENERAAL HG.\« VAN DMmiAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechts^jaken. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Kirectenhandel te A insturdini wenden. Indien de Standard Oil Com pany afziet van de plaats welke zij tot nn toe heeft ingenomen, zal ook zij in het vervolg Duitschland kunnen voorzien van petroleum. Bij dit ontwerp wordt volkomen rekening gehouden met het besluit van den Rijksdag van Maart. Fkank&ijk. Een opzienbarende arrestatie. De Parijsche politie heeft zekeren Klemens von Radowitz, een neef van wijlen den gezant v. Radowitz, en ge wezen officier in het Pruisische leger, die sedert eenige jaren op zeer groo- ten voet te Parijs leefde, in hechtenis genomen, toen hij zich, in gezelschap van zijn minnares en zijn secretaris in een bar nabij de groote opera bevond. Baron v. Radowitz is een zeer be kende figuur in de Parysche wereld. Hij had een elegant huis in de Rue Porgolese te Parijs en oen kasteel bij Corbeil, in de buurt van de hoofdstad. Achttien bedienden, een dozijn paar den en 3 automobielen schijnen daar onmisbaar te zyn geweest om de twee geliefden het leven dragelyk te ma ken. Zij was een tooneelspeelster op theaters van den 2en en 3en rang die haar naam, Jeanne Rebours, in den beter klinkenden naam van Liana d' Argent veranderd had. Men vertelt dat de baron in de zes iaar van zijn samenleven mot haar te Parijs zes mil- lioen verteerd heeft. Tegenover dit millioen per jaar stond echter slechts een inkomen van 14,000 frs. per maand en erfenissen hielpen hem rond te ko men. Toen de laatste op was, geraak te hy evenwol in het gedrang, hetgeen niet belette, dat hij nog kortgeleden van den kunsthandelaar De Causon een aantal koBtbare gobelins en oude meu bels kocht tot een bedrag van 88,000 frs. om, naar het heette zijn kasteel te meubiloeren. Hy beloofde op 2 Sep tember te betalon, daar hij dan weer een millioen zou erven. Maar er kwam niets en alle aanmaningen bleven zon der gevolg. Bovendien vernam de kunsthandelaar dat de baron de anti quiteiten terstond beleend had. Hy gaf daarom de zaak in handen van net recht, en nu bleek, dat het door Ra dowitz vertoonde testament, volgens hetwelk de baron op 20 September een erfenis zou krijgen, vorvalsoht was. Zoo volgde de arrestatie, waar- by de politie beslag legde op 30,000 frs. die de baron op zak had en op de met diamanten en paarlen bezette kleinodiën ter waarde van 100,000 frs., die de sohoonheid der zilveren Liane moesten verhoogen. De vrienden van Von Radowitz be weren, dat hy werkelijk op 22 Sep tember de bewuste erfenis gekregen had, maar dat hü in handen van woe keraars was gevallen, die hem in het ongeluk stortten. Middelbare Landbouwschool. In een der lokalen van de Middel bare Landbouwschool had gisteren in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik, den heer P. van Hoek, directeur-generaal van den landbouw als vertegenwoordiger van den minis ter van Landbouw, den Commissaris der Koningin, de burgemeester en andere autoriteiten, do offioieete ope ning plaats van genoemde school. Na redevoeringen van den burge meester, dhr. Mr. Dr. E. Tjarda van Harkenborgh, den commissaris der koningin en den directeur-generaal van Landbouw, werd do inrichtinj: door Z. K. H. den Prins voor geopend verklaard. Daarna sprak ook do directeur dor school, waarna de loealiteiten enz. werden bezichtigd. De Invaliditeitswet. Behalve de reeds aangekondigde amendementen van de Liberale Unie club en de medegedeelde van desooiaal- domooraten, moeten er thans ook van andere zijde nogal wat amende menten ingekomen zjjn. De heer Treub heeft er een aantal ingediend (in den geest van zijn artikel in de «Vragen dos Tijds" van deze maand), die eigen lijk als oen geheel nieuw stelsel tegen over dat van het regeeringsontwerp te boschouwen zijn. Do he»r Duys weth. van Zaandam. De gerifcenteraad van Zaandam be noemde gisteravond den heer J. E. W. Duys tot wethouder. [)e heer Duys nam de benoeming aan. De Tariefwet. De Tjjd maakt melding van een uitzondering, nl. van een adres aan do Tweede Kamer waarin gevraagd wordt de Tariefwet niet te verwer pen Het adrea is van de Nederland sehen K. K. Lederbewerkersbond „St. Crispïjn en Crispinianus" te Kaatsheu vel. TWEEDE KAMER. Vergadering van 15 Oct. (Vervolg) De invaliditeits- en ouderdomsver- zekering. Het algemeen debat wordt geopend door den heer de Jong (Hoorn), die over den rechtsgrond van dit wets ontwerp niet zal spreken, overtuigd dat een rechtsgrond gewoonlijk eerst gezocht wordt als .men een regeling, welke men noodzakelijk acht, wil door voeren. Spreker zet uiteen, dat de dwangverzekering, die bij dat ontwerp voorzit, en waarbij premie wordt ge vorderd zelfs van de allerzwaksten, het ontwerp onaannemelijk maakt Door het üuitsche stelsel te omhelzen is het ontwerp in strijd met de sociale rechtvaardigheid, omdat duizenden en duizenden economisch zwakken, die niet betalen kunnen, tot betalen wor den gedwongen. De barmhartigheid en ontferming, welke dr. Kuyper in zijn werk „Ma- ranatha" inroept, worden door dit ont werp geheel uit het oog verloren. Waar in andere verzekeringen de lage loonen steeds worden vrijgesteld, ziet spreker, mot een beroep op deskun digen, niet in waarom het bij deze invaliditeits- en ouderdomsverzekering niet zou kunnen geschieden. Spreker betoogt dat vrijstelling van de laagsto loonen niet alleen door links, maar ook door rechts gewenscht wordt, ter wijl door rechts zelfs vrijstelling van de economisch zwakste werkgevers wordt voorgestaan. Allerminst zal de linkerzijde zich door een doofpot-tak- tiek der rechterzijdo laten weerhouden in haar strijd tegen deze wet. Na de pauze voert de heer do Jong, zyn rede voortzettende, alsnog ernstige bezwaren tegen het ontwerp aan, de samenkoppeling van invaliditeits- en ouderdomsverzekering, als gevolg waarvan de invaliditeitsrente te laag en de ouderdomsrente ontoereikend zal blijken. In plaats van een ouder domspensioen wordt het een aalmoes. Voorts oppert hy nog verschillende andere grieven, zoo zullen o. n. bij het Regeeringsstelsel de industrie-arbeiders feitelyk het ouderdomspensioen van de landarbeiders betalen, op grond van de sterftestatistieken. In verband met een en ander kan niet anders geconstateerd worden, dan dat de loontrekkenden onvoldoende geholpen worden. Tal van categorieën worden aan hun lot over gelaten. Spreker pleit voor Staatspension- neering, waarmee weliswaar raiïlioenen Staatsgeld gemoeid zyn, maar goed bestede millioenen. Het gold is volgens spreker te halen uit de directe belastingen. St>reker treedt in een breedvoerige wederleg ging van de argumenten togen Staats- pensionneering. Staatpensionneering is geen bedeeling, maar in het volksbe wustzijn een recht. Door aanneming van het onderhavige ontwerp zal recht matige ontevredenheid worden gewekt by net Nederlandsche volk, omdat deze wet is anti-nationaal en anti sociaal. De heer Schaper verklaart dat de sociaal-demokreten tegen het ontwerp zullen stemmen en dat zij hopen dat het verworpen zal worden, althans als het ontwerp ongewijzigd in eind stemming moet komen, De sociaal- demokraten stemmen niet voor hun genoegen tegen, in welk verband spre ker herinnert aan den langdurigen stryd der sociaal-demokraten ter ver- kriiging van ouderdomspensioen. Des niettemin moeten zy tegen dit onwerp zyn 1°. omdat het onbillijk is voor de arbeiders en voor de arbeidende klasse 2°. omdat het vooral onrechtvaardig tegenover de niet-loonarbeiders is 8°. omdat het onbillyk is tegenover de werkgevers 4°. omdat het geen vol doende voorziening geeft; 6° omdat het stelsel van het ontwerp grooten administratieven omslag zal meebren gen 6°. omdat op eenvoudige wnze iets beters te bereiken is7°. omdat by verwerping zeer spoedig maatre gelen kunnen worden getroffen, die het nadeel der verwerping wegnemen en eindelyk 8°. omdat de tot stand komiing van dit ontwerp iets beters in den weg staat. De onbulykheid voor de arbeiders is vooral hierom sterk «prekend, dat arbeiders met f200 loon 2 */a pCt. premie zullen moeten betalen en ar beiders met f 1100 loon slechts 1.14 pCt. Door al de lasten van de sociale verzekering op de werkgevers te leg gen, noopt men die menschen om niet langer als werkgever op te treden, maar hun kapitalen in effecten te beleggen, waardoor het algemeene nadeel wordt teweeggebracht dat minder werkkrachten zulleh noodig worden. Spréker zal morgen-ochtend 11 uur zyn rede voortzetten. Vrijdag 11 October 1912. (Slot). De heer van der Torren: M. de V. Wanneer ik goed geïnformeerd ben, dan zijn het land en de berm van de wegen die hier verpacht zullen worden totaal ruim 11 H.A. grooten bedraagt de pachtsom thans f 1150. Wanneer het goed weiland was, d. w. z. wanneer er geen weg over lpg, dan was dit zeker veel te weinig. Nu zal ik over het weiland en de daarvoor geheven pachtsom niet spre ken, maar ik wensch even de aan dacht te vestigen op de 2 huizen op dien weg. Het eene dient als tolwach- terswoning en tevens als boerdery bij het land. Het andere huis is alleen een tolwachtershuis, maar tevens kan het als woning dienen het ligt in de onmiddellijke nabijheid van Boskoop en vertegenwoordigt dus eenige huur waarde. Aan den pachter is opgedragen den weg te onderhouden niet om te begrinten doch daartegenover staat dat er tol geheven wordt. Nu is de weg wel niet een van de drukste ver- keerwegen, maar toch wordt hii nog al tamelijk druk bereden, vooral door fietsers, van wie tol geheven wordt. Het komt mij voor, dat een pacht som van f 1150 voor dien weg niet te hoog is en daarom wensch ik te onder steunen het voorstel van den heer I Jsselstijn om tot openbare verpachting over te gaan. Do heer N e d e r h o r s tIk kan er niet veel van zeggen. Het groote argnment van B. en W is geweest dat de weg, behuizingen en landerijen goed onderhouden wor den en dat de landerijen goed gebruikt worden. Het huis aan den Rijn de heeron die het gezien hebben zullen mij dat moeten toestemmen is verbazend slecht. Als wij een nieuwen pachter krijgen zal er waarschijnlijk een en ander aan te doen zyn. Het andere huis is eenige jaren geleden nieuw ge bouwd en daaraan is dus zeer weinig te doen. Als de heer van der Torren meent, dat de landeryen veel meer waard zijn, dan zal ik mij niet tegen openbare verpachting verzetten, maar de tegen woordige pachter voldoet uitstekend en komt al 4yne verplichtingen na. De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel van den heer I Jsselstijn komt in stemming en wordt aange nomen met 17 tegen 2 stemmen, die van de heeren van Galen en van de Velde. De Voorzitter: Hiermede is vervallen het voorstel van B. en W. Aan de orde: Het afwijzend preadvies op het ver zoek van twee gymnastiekverenigin gen om het gymnastieklokaal der sohool v. g. 1. o. No. 4 om niet in ge bruik te mogen hebben. De heer van der Ree: M. d.V! Gelezen hebbende het preadvies van B. en W. en hetgeen de fabricage- commissie dienaangaande opmerkt, moet ik verklaren dat ik mij volkomen met dit voorstel kan vereenigen. Ik ben het geheel eens dat, wanneer het lokaal om niet beschikbaar gesteld werd, natuuriyk elke week een ver- eeniging zou komen om een vergader lokaal. Het deed mij echter ook ge noegen dat de commissie verklaarde de zaak een nuttige te vinden en ik ben ook overtuigd dat B. en W. daar mede instemmen. Ik vind daarin aan leiding voor te stellen om beide adres- seerende vereenigingen voortaan elk te doen betalen f25 per jaar in plaats van zooals totnogtoe f 42.60. Naar mij bij onderzoek gebleken is, zou het voor beide vereenigingen van groot belang zyn als die vermindering werd toegestaan. Men vergete niet, dat de contributie, welke van de jongens gevraagd wordt, bij 2, 3 en 6 centen moet binnenkomen. Daarvan moeten betaald worden een lokaal, een directeur en ook verschillende toestellen. Het gevolg is dat de vereenigingen altyd op de bodem krab belen. Bovendien zyn zy gewoon eens per jaar een uitvoering te geven waar ook altyd geld by moet. Ik wil aus niet voorstellen om de lokalen om niet af te staan, al zyn er verscheidene plaatsen in ons land waar dat gebeurt, maar ik zou toch willen dat het door eik van beide vereenigin- fen te betalen bedrag werd vermin- erd tot f25 ten einde haar in de gelegenheid te stellen de gymnastiek te blijven bevorderen. Het voorstel van den heer van der Ree wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van beraadslaging uit. De heer Nederhorst: Ik kan my met dit voorstel niet vereenigen. De vereenigingen betalen voor het lokaal nietszij gebruiken het om niet; de huur is dus geschonken. Al leen betalen zy voor het schoonhouden, de verwarming en de verlichting. Nu bedragen de kosten hiervan zelfs meer dan f 42.50 Waar zou het eind zijn als wij dit bedrag verminderden Er zijn tal van vereenigingen, die lokalen van de ge meente in gebruik hebben. Ik acht het zeer gevaarlijk om af te wijken van de bestaande gewoonte, om alleen te laten betalen de onkosten, welke de gemeente ook moet maken. f. 42.50 is reeds zoo billijk mogelijk berekend. De heer VanderRee:Ikgevoel veel voor hetgeen de heer Nederhorst daar in het midden brengt. Hij gaat echter wel wat te ver met te zeggen, dat hetgeen de vereenigingen betalen niet te hoog is, dat het zelfs te wei nig is. In het advies van de fabricage- commjssie lees ik, dat het hoofd der school f 12.50 per vereeniging krijgt voor het schoonhouden van het lokaal. Te voorzien valt dus alleen nog in de verlichting een tweetal lampen en verder in den winter het aanmaken en branden der kachels. Daarmede zullen toch zoovele kosten niet ge moeid zijndat zal toch heel wat minder dan f 30 zijn. Bij informatie heb ik vernomen dat nooit eenige klacht over de vereenigin gen is ingekomen bij B. en W. of het ïoofd der school; steeds zorgen zij, wanneer zij 's avonds de school ver laten, dat alles netjes opgeruimd wordt. Ik hoop dat de Raad zich zal kunnen vereenigen met mijn voorstel om hot door de vereenigingen te betalen be drag te verminderen met f 17,50 vpor elkhet zou voor haar een groote steun zyn. De heer K o 1 ij n M. d. V.Ik heb zoo straks het voorstel van den heer van der Ree ondersteund ten einde het in bespreking te doen komen en niet zoozeer omdat ik er zoo voor ben om mij tegenover dergelijke ver eenigingen steeds zeer toeschietelijk te betoonen. Wanneer door iemand, die het weten kan, hier de verklaring wordt afgelegd dat het tegenwoordig betaald bedrag ad f 42.50 veel te laag is, en daar tegenover door een ander dit ontkend wordt en do prijs te hoog geacht wordt, dan wordt het moeilijk een oordeel te vellen. Ik wensch echter op het volgende te wijzen. Wij herirlneren ons, dat kort geleden de beoefenaars van de gymnastiek hier ter stede zeer sym pathiek zijn ontvangen ze zijn zeer royaal en loyaal in alle opzichten be handeld en in deze zaal zijn zij har telijk door u, M. d. V., toegesproken. Nu maken de vereenigingen waarom het hier gaat deel uit van het groote geheel. Om nu niet te doen zooals wel eens meer gedaan wordt, de men schen zeer hartelijk en joviaal toe spreken maar als het op handelen aan komt zich terugtrekken, zal ik, waar het hier toch om een zeer luttel be drag gaat, stemmen voor het voorstel van den heer van der Ree. De heer Nederhorst: Als van de f 42,50 f 12.50 afgaat voor het hoofd der school ten behoeve van het schoonhouden van het lokaal, dan schiet er f 30 over voor verlichting en verwarming gedurende den gehee- len winter. Ieder kan gemakkelijk uit rekenen dat daarvoor f30 lang niet voldoende is. Het kost zeker meer. Wat betreft de opmerking van den heer van der Ree, dat er geen klach ten ingekomen zyn omtrent de ver eenigingen, ik kan verklaren, dat er bij B. en W. wel klachten zijn ingeko men. Er is b.v. geklaagd dat leden van die vereenigingen de deur van andere lokalen openden en er kousjes vandaan haalden. Dat is ons meermalen gerapporteerd. De Voorzitter: Ik kan dit laatste volkomen onderschrijven. Het heeft zelfs een punt van overweging uitgemaakt bij B. en W. of niet een voorstel zou moeten gedaan worden om het gebruik van het schoollokaal door de vereenigingen te doen eindi gen, maar B. en W. wenschten het nog eens aan te zien. Hst is een feit, dat leden dier vereenigingen, wanneer zy kousjes stuk hadden gemaakt, in andere schoollokalen zijn binnenge drongen en daar vandaan kousjes hebben weggenomen. Wy hebben af- zonderlijke afsluitingen moeten laten maken. De heer Muylwyk: Ik meen dat wy een verkeerden weg opgaan wan neer wy de gemeentekas voor alles openzetten. Mjj omt het voor, dat het particulier initiatief hier ook wel wat mag doen. Er zyn tal van vereenigingen hier ter stedebij een groot aantal burgers, moet het parti culier initiatief altijd spreken en die kunnen altyd in eigen beurs tasten om dergelijke dingen tot stand te brengen. Het zou dus verkeerd zijn om hier wederom een aanval te doen op de gemeentekas. De heer van der Ree: M.d.VI Dat leden der vereenigingen in andere schoollokalen doorgedrongen waren, is mij niet bekend. Wel heb ik ver nomen dat, wanneer men des avonds aan de school kwam, men in het ge heel geen licht had en dat men dan een kousje moest halen. Het kan zijn dat men het uit een ander school lokaal heeft gehaald, maar mij is dat er niet bij gezegd. Dit neemt echter niet weg, wanneer een lokaal ter beschikkirfg gmteid wordt onder voorwaarde dat f 42.50 betaald wordt o. a. voor verlichting, dan moet er toch gezorgd worden dat er des avonds behoorlijk licht is. Dat zal men mij toch moeten toegeven. De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel van den heer van der Ree komt in stemming en wordt met 15 tegen 4 stemmen verworpen. Tegen de heeren Bokhoven, Des- sing, Herman, de Jong, Broekhuizen, Jongenburger, Nederhorst, Vergeer, van Galen, van der Torren, van de Velde, Muijlwijk, Prince en van Iterson. VoorDe heeren IJsselstrjn, Knut tel, van der Ree en Kolijn. Het afwijzend preadvies van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot verkoop van het brandspuithuis tegen de St. Janskerk. Wordt zonder beraadslaging en hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot uitgifte van grond in orfpacht aan J. Breebaart Lz. Worat zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1912. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: De benoeming van eene onderwij zeres aan de Herhalingsschool voor meisjes. De Voorzitter: Mag ik de heeren van Galen, de Jong en van der Ree verzoeken voor deze en de volgende benoemingen het bureau van stemopneming te willen uitmaken? Wordt benoemd mej. G. BONGE- NAAR met algemeene (17) stemmen: 2 stembriefjes waren in blanco. Aan de orde: De benoeming van eene onderwij zeres in het koken aan de Herhalings school voor meisjes. Wordt benoemd met algemeene (18) stemmen mej. P. M. A SCHUCKINK KOOL; 1 stembriefje was in blanco. Aan de orde: De benoeming van een lid van het bestuur der Vereeniging „De Am bachtsschool voor Gouda en Omstre- ken." Wordt benoemd met algemeene (17) stemmen de heer H. J. NEDER HORST Jr.; 1 stembriefjewas in blanco De Voorzitter: Ik dank den heeren stemopnemers voor den ver leenden bystand. Aan de orde De bezwaarschriften tegen aansla gen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1912. Worden in besloten zitting behan- deld. Na heropening deelt de Voorzitter mede dat het Kohier als volgt is vast gesteld Wa. J. Sloots, Bleekerssingel 20 f 800 f 600 P. Janknegt, Erasmusstr. 5 f 500 roijeerenC. Michaelis, Boele kade 132 f 850 f 800C. H. Hens broek, Boelekade 223 f 550 f 500A. Sluimer, Boelekade 231 f 475 royeeren; F. Rook, Boomgaardstraat 63 f 600 handh.G. Th. van Rhijn, Broekweg 2 f 900 handh.W. X van Eyk, Broek- weg 6 f 1000 handh.H. D. Boot, CrabethBtraat 25 f 2200 f 2000 Wed. Molynvan Effen, Crabethstraat 47 f 1300 f 900A. Jonker, Crabethstr. 73 f 6000 handh.A. J. G. Verbeek, Derde Kade 54b f 500 f 460; W. Boom, Derde Kade 62 f 600 handh.; H. Tempelman, Doelenstraat 25 f 560 f 500A. Horneman, Fluw. Singel 33 f 1800 f 1600; J. Reinbergen, Fluw. Singel 47 f 1800 f 1600; T. J. de Kruys; Fluw. Singel, 75 f 1200 handh.; F. van der Ploeg, Fluw. Singel 79 f 1000 f 900; J. J. Peetera, Fluw. Singel 98 f 3600 f 2500A. Moleveld, Geu- zenstraat 18 f 600 royeerenD. van Rhijn, Goudkade 15 f 1400 handh.; H. W. Kamphuizen, Gouwe 14 f 1800 f 1600M. A. J. Kortenoeve», Gouwe 21 f 9000 handh.; 0. J. Bruynel, Gouw^ 23 f 3500 handh.Wed. Scholing- Schotel, Gouwe 38 f 750 f700; J. S. B. Buising, Gouwe 47 f lüjjOO handh. P. J. van Wichen, Gouwe 62 f 2800 handh. J. van Eijk, Gouwe 138 f 2200 f 2000L. van As, Gouwe 149 f 550 f 475J. L. Bruns, Gouwe 158 f 25000 handh.J. W. Verwerj, Gouwe 165 f 1600 f 1400S. W. Herfkens, Gouwe 205 f 1200 handh.; A. Ultee, Gouwe 236 f 2000 handh.Wed. van Vliet-- Frio, Groenendaal 1 f 1000 handh.J. M. Palsgraaf, Groenendaal 46 f 1400 f 1200H. J. van Schalen Groenen daal 6i f 1000 handh.S. Elshout, Groenendaal 87 f 600 handh.W. van Bokkum, Groenendaal 103 f 1500 f 1300 J. Slop, Groeneweg 29 f 3500 f 3000H. Palsgraaf, Hèerenstraat 1 f 1500 handh.G. Brouwer, Heerenstr. 133 f 525 royeerenG. Wieten, Hoef- steeg 9 f 700 f 500J. P. C. Gem- meken, Houtmansgr. 5 f 450 roijeeren; Ph. den Hertog, Houtmansplantsoen, 19 f 450 roijeeren J. F. Plat, Jaagpad 55 f 700 f 500; Wed. van Dijk—Verbey, Jan v. d. Heijdenstr. 2» f 450 roijeeren J. A. 11. Hoppestijn, Karnemelksloot 7 f 700 f 550Wed. v. Vliet—Compier, Karnemelksloot f 1200 handh. P. A. Lafeber, Karnemelksloot 41 f 1700 f 1400; N. Mogendorff., Karnemelksloot 55 f 6500 handh.I. Mogendorff, Kar nemelksloot 55 f 1500 f 1200-II. Lugthart, Karnomelksloot 70 f 500 roijeeren Wed. Overeijnder—Koster, Kattensingel 5 f 3500 handh.J. P. J. Ahsmann, Kattensingel 15 f 1950 f 1650; S. E. Cats, Kattensingel 30 f 2700 handh.II. Eijssen, Kattens. 46 f 20000 handh. A. Versluis, Keizer straat 24 f 500 handh.M. J. van Loon, Keizerstraat 98 f 600 f 500 H. H. van der Wouden, Kleiweg 6 f 1800 handh.; M. J. Verzijl, Kleiweg 36 f 1500 f 1300H. A. Diestelhorst, Kleiweg 37 f 4000 handh.C. Smits, Kleiweg 48 f 3500 handh.; M. M. J. Goorissen, Kleiweg 53 f1400 handh.; L. ^Jülinendijk, Kleiweg 87 f 1200 yffandh. G. Potharst, Kleiweg 94 f 550 /roijeeren; Ohr. Jungerie, Kleiweg 97 f 1250 f 800C. W. Blok, Komijn- steeg 28 f 600 handh.B. Gompers, Korte Tiendeweg 13 f 700 handh. Ja. H. Muller, Krugerlaan 49 f »1600 f 1500; H. van Zanen Muller, Kru gerlaan 49 f 1300 f 12000. Ph. Jor daans, Krugerlaan 130 f 700 handh.; C. van der Leek, L. Dwarstraat 22 f 650 500N. van leeuwen, L. Tien deweg 9 f 1000 handh.J. Mogendorff, L. Tiendeweg 5 f 2500 handh. W. C. Brenkman, L. Tiendeweg 60 f 2000 handh J. T. Schuttelaar, Markt 24 f 4000 handh.Ph. Cats, Markt 31 f 2500 handh.II. H. van HeuVeln, Markt 34 f 4500 handh.Mr. E. M. Driebeek, Markt 34 f 6000 f 4200 W. de Mol, Markt 38 f 10000 handh. H. A. M. Duijnstee, Markt 49 f 1800 f 1600Wed. de Vos—Engel, Markt 55 f 800 handh.J. A. Donker, Markt 56 f 4500 handh.M. H. G. R. Am- singh, Markt 76 f 1800 f 1650J. D. van Buuren, Naaierstraat 10 f 1100 f 1000C. G. van Willigen, Nieuwe- haven 102 f 900 f 700 A. J. J. Groe- neveld, Nieuwehaven 198 f 550 f500; Wed. den Hertog—Beening., Nieuwe haven 254 f 500 roijeeren; H. Braat, Onder de Boompjes 14 f 2500 handh.; W. Verkaik, Oosthaven 8f900-hand.; A. J. van Dantzig, Oosthaven 23 f 4000 handh.Wed. Wolfers—Haa- gens, Oosthaven 33 f 600 roijeeren A. J. B. Verzijl, Oosthaven 39 f 1600 f 1000H. Bouters, Oosthaven 53 f 500 handh.A. van Maaren, Beer straat 50 f 800 f 600P. G. Overeijn der, Peperstraat 86 f 2500 f 2200 A. Broekhuizen, v. Persijnstr. 8 f 650 handh.L. F. M. Doreleijers, v. Per- synstraat 35 f 550 f 525B. J. Leef- lang, Prins Hendrikstraat 59 f 475 roijeeren; E. Spoelder, Prins Hendrik straat 65 f 550 f 450; I. G. van Drunen, Prins Hendrikstraat 90 f 550 f 50Q M. J. Elshout, Raam 304 f 500 f 450 H. P. van Buurt, Ridder v. Catsweg 35 f 1000 f 800 H. Verkerk, Ridder van Catsweg 84 f 500 handh.G. van Schaik, Ridder van Catsweg 112 f 500 royeerenC. H. Bol, Snoystraat 87 f 500 handh.O. ReinbergeD, Snoystr. 117 f 750 f 700F. G. IJsselstein, Spieringstraat 16 f 650 f 550W. Snaterse, Spieringstr. 45 f 500 royeeren: Wed. Manschot—Vermeer, Steynkade 27 f 1200 f 600J. H. van Kleef, v. Stryenstr. 16 f 500 roijeeren A. C. Heins, Tuinstraat 8 f 450 roijeeren A. de Rek, Turfmarkt 41 f650 roijeeren; G. F. van der Want, Turfmarkt 55 f 2000 handh.C. van Krimpen, Turf markt 111 f 5000 handh.Ha. H. Kortenoever, Turfmarkt 138 f 1500 f 1100F. Langerak, Turfsingel 6 f 600 550; M. J. Braam, Turfsingel 25 f 500 f 450; B. Streéfland, Turfsingel 63 f 800 handh.H. Hoogendoorn, Vest 7 f 600 handh.P. J. van Lingen, Vorstmanstraat 42 f 650 f 500; H. Sluiter, Vorstmanstr. 43 f 550 handh. L. Buurman, Vrouwenvestesteeg 3 f 600 handh. A. Kwinkelenberg, Wachtelstraat 58 f 600 handh.H. C.. Kortenoever, Wacht, f 20000, hand. D.v. Vliet Westhaven 35 f 3000 4 mnd.; J. Schuttel, Westh. 39 f 2000 handh.; L. van "chove, Westhayen 57 f 1500 handh.J. Moons, Willens 4 f 1800 handh.J. C. Disco, Wijdstraat 25 f 750 ;handh.D. S. Leefsma, Wijdstr. 43 f 2000 f750; A. van Vollenhoven, IJssellaan 39 f 550 f 400 II. J. An- tonisse, IJssellaan 88 f 700 f 600J. van Mouiïkt IJssellaan 99 f 550 handh.; H. Dekker, Buurtje 7 f 75Ö f 600. Te laat. Dr. A. Montagno lz, Crabethstraat 9 f 7000Joh. Dekker, Lango Nood- godsteeg 19 f 550 E. J. Niouwenhuis, Oosthaven 2 f 2100 G. Verkaik, Spie ringstraat 6 f 750J. P. Hak, Spie ringstraat 135 f 700J. Huurling, P. C. Bothstraat 30 f 500 M. Dekker, Groenendaal 62 f 800. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering daarop door doft Voor zitter gesloten-. Men moldt nit Maastricht Te St.-Pieter brak Dinsdagmiddag door onbekende oorzaak brand uit in het huis, liggende aan den voet van den St.-Pietersborg en bewoond door Schirbach. De inboedel, die niet ver zekerd was, kon gered worden. Het hnis met schuur en stal, verzekerd en toebehoorend aan de' wed. Timmer mans, werd oen prooi dor vlammen. Gisteravond 6 uur branddo het nog voort, er zijn van oen aangrenzend huis ook reeds oen muur en huisraad verbrand. Er is gebrek aan water en men bluscht met water uit mestputten. Men meldt ons uit Loosduinon De tweede jachtdag op hot landgoed Ockenburg is al even voorspoedig ge weest als do eerste. Worden oorst go- schoten 268 konijnen, nu bemachtigde men er 216 met nog 35 fazanten en een aantal hazen. Bovendien ziet men 's morgen nog steeds stroopors, ge wapend met een schop uit den duin komen met een heelo bundel konijnen op den rug. Het Hollandsche meisje, dat tijdens het onderzoek in de moordzaak op de Leopoldslei te Antwerpen aangehou den word, is ontoerekenbaar verklaaid. Zij Zal in oen gesticht opgesloten eenige plechtigheid een in den voor gevel van het gebouw van den Rijks- tuinbouwwintercursus geplaatste mar meren gedenksteen voor Ary Koster onthuld. De heer H. Coultre, burgemeester van Bodegraven, vroeger burgemeester dezer gemeente, hield een rede, in welke hij de verdiensten van Ary Kos ter op tuinbouwgebied, als voorzitter van de Pomologische Vereeniging, als boomkweeker, als redacteur van liet vakblad Flora en Pomona, als voor zitter van het eollege van kerkvoogden en notabelen, van Nationaal Belang, van den polder Laag-Boskoop en in vele andere functies, prees. Hij noemde hem een man van goeden wil, dio zijn tijd en werkkracht voor al deze dingen over had, die in do vergaderzaal van de burgerlijke en dio van de korkelyke gemeente was geweest een man van karakter, een man van hoogo boteeke- nis. Aan zijn doorzettingsvermogen is to danken, dat te Boskoop een tuin bouwschool is totstand gekomen. Ora de herinnering aan hot loven en het werk van Ary Koster levendig te houden, hebben dan ook velen van zijn vrienden zich tot een commissie gevormd om eon gedenkteeken op te richten. De steen werd daarop onthuld en met eenige toopasselijke woordon aan don burgemeester dezer gemeonto over gedragen. Do directeur van do tuin- louwschool aanvoarddo hem. Een zoon van Koster dankte voor het huldeblijk. De voorzitter van Nationaal Belang hechtte oen imraortejleii-krans aan den steen. (N. R. (ït.) Reeu w ijk. Bij ondflKZOok is ge bleken dat do grond in de afdoeling Oud-Roeuwijk bij uitstek geschikt is voor komkommerteelt. De landbouwer Olimnn aldaar, heeft nu voor zijn zoon 1000 ramen voor broeibakken voor die teelt aangekocht, om daarmede ongo- veor 100 roeden land te bezetten Men hoopt dat dozo landbouwor spoedig navolgers vindt. Totnogtoe moet het vervoer voor levering voor export aan do veiling te Rotterdam geschieden, daar thans te Gouda nog eon dergelijke veiling ontbreekt. Bij genoegzame afneming is het te verwachten, dat weldra ook te Gouda een dergelijke veiling zal worden ge houden, wat dan zeer ten gerieve dor komkommorteelors zou zijn. GOUDA, 16 October 1912. Door Z.E. den Minister van Water staat is met ingang van 16 October benoemd tot brieven- en telegrambe steller alhier do postbode C. Melkert te Gouda en L. do Roo te Delft. De brieven- en telegrambesteller W. Boot is overgeplaatst van hier naar het Postkantoor te Delft. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Capelle a/d IJssel is benoemd mej J. Amesz, alhier. Bij de gisterenavond te Amsterdam door de Commissiebank gehouden ef fectenveiling werden o. a. verhandeld 2 aandeélen Goudsyhe Telefoon Mij. tot 125 pCt. en 5 4 pCt. Hypoth. Obligatiën R. K. Leesvereeniging al hier tot 70 pCt. Waddinxveen. Tot hoofd der 1 April a.s. te openen Christelijke School voor M. U. L- O. alhier is benoemd de heer L. Boomsraa, thans onderwijzer aan de Christelijke Burgerschool voor M. U.'L. O. te Hillegom. Aangaande den bouw eener Christelijke School voor M. U. L. O. vernemen we, dat thans een ontwerp gemaakt wordt voor een school met 6 lokalen te bouwen aan den Kerk weg alhier. Op Dinsdag en Vrijdag van elke week, zullen te beginnen met Dinsdag 5 November, a. s. cursussen gehouden worden in Eerste Hnlp bij bedrijfs ongevallen, te leiden door de HH. J. Bruins Slot en L. v. d. Linde, ge neeskundigen alhier. Er zyn 40 deel- Tot Secretaris der gemeente Zaandam is in de gisteren gehondèn Raadsvergadering dier gemeente be- nomd, de heer P. Kraan, vroeger ont vanger en ambtenaar ter secretarie dezer gemeente. Boêkoop. In tegenwoordigheid van vele belangstellenden o.w. het gemeen tebestnur, vertegenwoordigers van de Ned. Herv. Kerk, de Pomologische Vereeniging, enz. is gistermiddag met RECHTBANK TE ..ROTTERDAM Strafzitting. Do rechtbank heeft gisteren ver oordeeld J. II. K., 23 jaar, koopman te Gouda, wegens mishandeling van een ambte naar, tot een maand gevangenisstraf. J. H. B., wegens eenvoudige belee- diging van oen ambtenaar te Gouda, tot f 10 boete subs. 15 dagen hechtenis. L. M. Z., wegens mishandeling te Schoonhoven, tot f 10 boete subs. 15 dagen hechtenis. A. V., 33 j., glasblazen te Nieuwer- kerk a. d. IJssel, wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar, tot f 10 boete snbs. 10 dagen hechtenis. Het Algemeen Nederlandsch Sportblad geeft deze week op den omslag een foto van de Ballon-Vossenjacht te 's Hage gehouden en verder foto's van HaarlemH. F. C,V. O. C.—Quick het V. O. C.-torreinU. D.-Wilhel- mina De Korver voorheen en thans de hondententoonstelling te Rotter dam portretten conoonrses hippique en artikelen over Stockholm van F W. v. TuyllLuchtvaart, van van Heec- keren 't Ned. Gymnastiek Verbond van Meerum Terwogt en Paarden sport. In een twoetal bijlagen, worden de wedstrijden op allerlei gebied van Zondag jl. behandeld, één meer spe ciaal over voetbal. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Invaliditeits- en Ouderdomsver zekering. De heer Schaper (s. d.) zette zyn gisteren afgebroken rede voort. Het wetsontwerp voorziet onvol doende in de behoeften èn voor de arbeiders in het algemeen, omdat zoo- velen worden uitgesloten èn voor de verzekerde zelf. Wat verschilt dat wetsontwerp veel van de sohoone be loften die dr. Kuyper vroeger heeft gedaan. Een arbeider die 54 jaar ge stort heeft, krygt als hy het althans nog beleeft 155 gld. 's jaars. Dit als staaltje uit velen. Juist is de grief in Engeland tegen de wet dat de uit- keering zoo laag is, 5 sh. per week. En dèèr te lande betaalt de arbeider er niets voor. Hier te lande zal hy er heel wat voor moeten betalen. Voorts besprak spr. de groote romp slomp die aan deze wet verbonden zal zijn. Spr. veroordeelde het plakzegel- stelsel. Ergerlijk achtto spr. het, dat de bij dragen van 10 millioen die de Staat ,£eeft, gehaald zal worden uit do op- jrongst van de tariefwet. soodat dezo feitelijk toch weer door de arbeiders worden opgebracht. Spr. becijfordo dat als men alle yforklieden op 65-jarige leeftijd 3 gld, hu' week gratis pensioen geeft, zou ïot slechts 3millioen kosten. Dan blijft er 2% millioen over voor de weduwen oft weezen en degenen die voor hun 65 jaar invalide worden. Na den heer £>chnper nam de heer Treub het woord. Dezo verklaarde geheel voor zich alleon te spreken by zijn uiteenzetting van zijn standpunt tegenover links en rechts. De Tweede Kamer besloot heden i voorstel van1* dén Voorzitter het Wetsontwerp tot reorganisatie van de Rijksverzekeringsbank te verzenden naar de Commissio van voorbereiding van het Wotsontworp tot herziening der Ongovallenwot 1901. De Regeling der werkzaamheden wordt aldus gedacht dat 6 zittiuga- woken bestemd zijn voor tie behando- ling der Invaliditeitswet, zoodat het te verwachten is dat tegen 19 Nov. de beraadslaging over de Indische be grooting- 1913 zal worden aan do orde gesteld. De oorlog op don Balkan. Bkhlun, 16 Oct. Uit Konstantinopel wordt geseind dat na het afbreken der diplomatieke betrekkingen van Bul garije, Servië en Griekenland door de Porte aan deze drio Rogeoringen oen ultimatum is gezonden waarin binnen 24 uur genoegdoening wordt geëischt voor do beloedigendo vorm der go- meenschappelyke nota. Do mobilisatie. Haloniki, 15 Oct. Op aandringen van do Albaneezo, die om een uit rusting met moderne wapenen go- vraaga hebben, heeft de Rogeoring de noodige maatregelen genomen. Uit Uskub wordt gemeld, dat nieuWG Al- baneesche troepen aanstonds na hun bewapening en uitrusting naar de meest bedreigde punten van do Monte- negrijnscho grens worden gezonden. VlisBingen in duistor. Door een defect aan de machine in de electrische contrale in Vlissingen is gister oen uur lang in duister gedom peld geweest. Natuurlijk verwekte het geval veel consternatio. Zoo was bv. liet post- on telegraafkantoor geheel in 't donker gehuld. Na een uur werd weer stroom ge leverd. Staking in Spanje. Madrid, 14 Oct. De dokwerkers zijn in staking gegaan. Zij vragen een verhooging van salaris. Skvilla, 14 Oct. Men seint uit Villa Nueve, dat 530 mijnwerker zyn gaan staken ten gevolge van uitsluiting van één hunner. Zij dreigen een alge- meeno staking te zullen uitlokken. Poeder B. Men meldt uit Brest aan de Eclair. De kurassiemi van het 3* eskrade. die naar do Middellandsche zee zullen gaan, hebben bevel ontvangen ver dacht poeder mee te nemen. Deze maatregel heeft heftige tooneelon ver wekt. Het Tijdcongros. Guist'hon, do minister van openbaar onderwijs, heeft Dinsdagmorgen de opening bijgewoond van het interna tionaal congres tot regeling van den tijd bijgewoond on de mode afgo vaardigden welkom geheeten. Een droevig ongeluk. De hoer P. J. Siegers, lid der Gedep. Staten van Zeeland, heeft Dinsdag het ongeluk gehad op een der booten van de provinciale stoombootdienst op de Westerschelde dicht onder Ter Neuzen, zoodanig te vallen, dat hy het linkerbeen brak. Per brancard werd hij naar zijn woning vervoerd. De heer Siegen is een man van reeds 83 jaar, het oudste lid der. Gedep Staten van ons land. Directeur Landsdrukkerij. Voor de betrekking van directeur der Landsdrukkerij hebben zich 50 liefhebbers aangemeld. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.0 te München, laagste stand 745.5 te Sey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwwakko tot matige, zuidelijke tot zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regonbuien. Iets hoogoro ochtendtem- peratuur. Vorip Kuors. 78 'I, 84 63 96 873/, 87 83 84'/, M15/., 101'/, 88'/l D8 Koort vao hedeu- 7 96/, 88'/. 218'/, 59 84*/, 26 76"/,. 187 287 1B93/, 84'/, 87'/, 85 1027. 57'/, 00'/, 86»/,. 26'/, 77'/. 189 268 VAN DBN 16 OCT. 1912. Maatslftenittcen Nod. Cert. Workolyke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ldtOol. (Gr. Russische Spw.uiij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico A fl. Binnenland Öblv 5pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilank- en Credlet-lnstel lingen. Ned. Bankaandoelen Industr. Ondernemingen American Oar Foun dry Gorap. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crcdlet Instell. en Cnltnur Ondernemingen Ilandolsvor. „Araster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw MUen. Ketahoon" Mijnbouw Mjj. Gew. Aand. 34 34'/a Red jang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 260l/a '^65 Great Oobar Aand. 991/* 93 I'etrolenm-Oudern. Dorische Petroleumin dustrie Mn. Gew. A. 154 102'/% Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v. A 5081/* 522 '/u Shell" Tho Transp. A Trad Cy. C. v. G. A 525 Scheepvaart Hjjen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 181'/, 186 Stoom vaart-Mij. „Zee land" 'Proferento A. 122 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. 19 20 rabak-Undernemlngen Bind joy Tabak Mij. A. 843/, Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 103/% ll'/% Spoorwegen. Hoil. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 86 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 94*/$ 94'/§ Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 8 pet. 62% 63 Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. 185'/j dito dito Act. de Jouiss. 863/, Amerika. Atchison Alg. Ilypb. Obl. 4 Dot. 96% 96% Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 34% 35»/M Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 170, 171% Wabash Gew. Aand. 4,,/i«| 6% Premieleenlngen. AmsterdamAand.3pct 100% 100% e Hongarije. Thoi-s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 150 GELDKOERS. Prolongatie 3%—4 pOt. Nat. Staatsf. hooger, Buitonl. wat beter. Mijnen «til, Tramwaarden prijs houdend, Amer. vast, Petroleum vast en tamelijk veel omzet», Tabakken willig, Rubber* beter.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2