s. bank 1G IEL, rmilljful lauw enz.' 'Orten Potlood. i IT, haal. Mijn Trouwdag. NDEL No. 12000. iiimaak iz. enz. Beek. Buitenlandsch, Nieuws. FEUILLETON. idling. r water. S-o.it© ©.xxd.. XTïeu-“WS- exx voor O-onj-d-st exx Verschynt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. WARENHUIS, Spuistr. Den Haag Alle Luie- en Hnlsb. Artikelen Maandag 21 October 1012. en Adrianopel ot L. n- L keur geeft I ;n billijken DE artikelen. «M. rader, den Heer iND haar zij STEN, NHÜIS i Dekking-, s. v. p. 1 m, zendt dan ’geteekenden. istuur, I NER ont- its gewoon Cilburg. SLOEJEJr., inda. f 1.25 Naar het Engelsch. 19. onder-Voorz. BT. ingm. iten binnen iftselingen^ leze of1 celai :rediet aan van niet- rtbg tegenstrij- alver gevechten ie de overwin- ie partij toeschrij- het bericht komt Turken minder te stellen zullen hebben. Men spreekt het Wrij openlijk uit, dat men de aanvoerders te onbekwaam acht, dat vooral ook de physieke eigenschappen der Servische soldaten het Servische leger maken tot een van de minst belangrijke factoren uit den strijd. Slechts door-vereeniging met het Bulgaarsche leger zou het in be tere conditie komen, doch de Turken zullen wel alles in het werk stellen om een dergelijke vereeniging te be letten. Met Griekenland staat het op mili tair gebied waarschijnlijk niet veel be ter er voor dan met Servië. Slechts op het gebied van de vloot spreekt Griekenland een ernstig woordje mee. Altoos zijn de Grieken op zee nogal van eenige beteekenis geweest. In dat opzicht kunnen zij de Turken dus nog last veroorzaken. De Montene- grijnen zullen minder door hun aantal, dan wel door hun onstuimigen moed hun tegenstanders genoeg in het nauw kunnen brengen. De oorlog op den Balkan. Belgrado, 19 Oct. De Koning heeft een proclamatie tot hot Servische volk gericht, waarin een overzicht van den toestand wordt gegeven, die voor de Serviërs ohdragelijk was geworden door de. vijandige houding vaa Turkije en het nieuwe Turksche regime, waarbij aan alle christenen de heilige oorlog werd verklaard. De Albaneozen zullen voortaan algeheele onafhankelijkheid genieten en dezelfde rechten hebben als de christenen. Sofia, 19 Oct. Koning Ferdinand heeft een proclamatie tot het leger gericht, waarin wordt gezegd, dat „alle vredelievende middelen om aan het ongehoord lijden van onze mede vaderlanders in het Turksche rijk uit geput zijnde, wij bevel hebben gegeven aan het dappere Bulgaarsche leger om de grens over te trekken en den strijd tegen den erfvijand te beginnen. Wij zijn er van overtuigd, dat in dit voor het vaderland beslissend tijdsbe stek, allen in welken rang zij ook in het leger dienen, aan de verwachting der natie zullen beantwoorden. Voor- spelingen te maken dan ronduit te spreken. „Wat ik zeg is de waarheid en ik laat mij door niemand bang maken om de waarheid te zeggen. Ik zeg dat mijnheer Parsons gisteravond tot twaalf uur om het hpis heen gedraaid heeft en dat is de waarheid.” Er volgde een vreeselijk tooneel. Als de detectieve er niet bij geweest was zouden die twee vrouwen elkaar, ge loof ik, in de haren gevlogen zijn. Toen Eveleen en Ellen mij weer naar mijn kamer gebracht padden, waren mijn zenuwen zoo van streek, dat ik over alle leden beefde. Het was over elven. Nog geen spoor van Eliza of de japon. Om twaalf uur zou het rijtuig komen om mij naar de kerk te rijden het huwelijk zou om half één plaats heb ben. Aangezien wij met den middag trein naar Parijs wilden, hadden wij een vroeg uur gekozen, Ik voelde mij ellendig en wanhopig, heel anders dan ik gedacht had. „Ik zal zelf mijn japon gaan halen,” zeide ik. „Dat nooit! dan ga ik nog liever,” riep Eveleen. En zij ging, mij een paar wijze raadgevingen toeroepende. Houd je fiink, Maud, laat den moed niet zakken. Ik beloof je dat ik je binnen twintig minuten je japon zal brengen De oorlog op den Balkan. Nog altijd is de aandacht van Europa gevestigd op den Balkan. Met ang stige spanning wacht men het eerste groote treffen af, een treffen, dat zal moeten plaats hebben tusschen het Bulgaarsche en het Turksche leger, want noch de dapperheid der Monto- negrijnen, noefi de grootsprekendheid der Serviërs, noch de als zeemogend heid meest beteekenende Grieken, trekken in zoo groote mate de aan dacht als de strijdmacht der Bulgaren, die onder persoonlijke leiding van ko ning Ferdinand de hoofdbeslissing in den aanstaanden strijd zullen moeten brengen. En waarschijnlijk zal het eerste groote treffen zich niet lang laten wachten, want Turkije is ver moedelijk niet in staat, tegenover de Bulgaarsohe hoofdmacht een even groote strijdmacht te plaatsen. Slechts door het aanvoeren van Klein-Aziati- sChe troepen kan Turkije het evenwicht herstellen, zich misschien een over macht scheppen. Een andere vraag is of Turkije een grooten slag niet zal vermijden tot het die versterking ontvangen heeft. Van ouds zijn de Turken een goed soldatenvolk geweest. De roem der Janitsaren is over geheel Europa ver breid en de veroveringen van Con- stantinopel en Kreta bewijzen dat die roem niet slechts in naam bestond. Dank zij de tallooze opstanden die elkander in Turkije hebben opgevolgd, is het Turksche leger jaar in, jaar uit geoefend, zoodat het in dat opzicht de oefening voor een werkelijken oor log niet in spiegelgevechten behoefde te houden, doch de groote manoeu vres van het Turksche leger droeve werkelijkheid waren. En nu zou het ons verwonderen, wanneer de Turken zich ditmaal te vroeg aan een slag, die de vernietiging van een belangrijk deel van hun strijdmacht zou mee brengen, zouden wagen, te meer waar de Turksche soldaten altoos blijk heb ben gegeven, buitengewoon goed de fensief te kunnen optreden. Zijn de versterkingen dan (aangekomen, dan kan het defensief worden omgezet in een offensief waarbij dan het Bulgaar sche leger zal kunnen toonen, of het zich met het Turksche leger kan meten of dat het vooralsnog zijn mindere zal blgken te zijn. Met het Servische leger verwacht men algemeen, dat de waarts onder het KruisDat een recht vaardige bestiering ons recht moge schragen Konstantinopel, 18 Oct. Een tele gram uit Uskub meldt een gevecht bij Zogowats aan de Servische grens. De Turken namen 1 officier en 80 soldaten gevangen. Konstantinopel, 19 Oct. Volgens officieele berichten hoüdt de strijd aan langs de geheele grens. Een telegram uit Stefidje meldt, dat het Grieksche leger het vuur opende op dc pas van Moloena en Poernatepe. De strijd duurt voort. Konstantinopel, 19 Oct. In de pro clamatie van den sultan wordt gezegd, dat „sedert eeuwen zich niet zulk een voor het vaderland gewichtig ©ogen blik, als dit,' heeft voorgedaan. Onze naburen zullen onze rechten met voeten tredenniet luisterend naar de raadgevingen van Europa, hebben zij ons getard. De gansche natie heeft met diepe verontwaardiging hun drieste taal vernomen daarover zult gij wraak moeten nemen, aan de wereld toonende, dat de deugden onzer voorvaderen ongeschonden zijn gebleven. Gij zult' de heldhaftige tradities voortzetten van dezelfde voorouders, waarvan eer tijds een handvol uit Anatoliö naar Europa overstak om er groote land streken te veroveren. Zonder noodzaak mag geen bloed vergoten worden grijsaards, vrouwen en kinderen moe ten ontzienhet leven en de have der niet-gewapende bevolking moet gespaard blijven. Gij behoort deernis te hebben met de ongelukkigen, die tegen u zullen strijden, gehoorzamend aan de boven hen gestelden, doch die dezen oorlog vervloeken en verlangen u teeder de hand te drukken. Voor waarts Dat God u voorspoed geve Omtrent de geestdriftige tooneelen in en voor het gebouw der Grieksche Kamer voorgevallen ,1 worden uit Athene nog de volgende büzonderheden ge meld. Voor het gebouw stond een reusachtige volksmenigte. Met gejubel werd het verschijnen van Minister president Venizelos begroet. De tribu nes der Kamer waren overvol, toen de Minister van buitenlandsche zaken het “podium besteeg. Onder geluidlooze stilte kondigde hij de oorlogsverkla ring aan, en met een orkaan van toe juichingen werd de mededeeling van den Minister ontvangen, dat Turkije getracht had, Griekenland van het 5) Ellen Mackenzies gezicht was ver makelijk om te zien. Zij is een van de leelijkste meisjes die ik ken haar japon paste heelemaal nietik had het wel gedacht; niéts zit haar ooit goeden onder het luisteren scheen zij hoe langer hoe leélijker te worden Maar zij toonde meer deelneming dan één van mijn bloedverwanten gedaan had. Zij sloeg haar armen om mijn hals zonder om haar japon te denken. „Jou arme lieveling je cadeaux gestolen je bruidsmeisjes de maze len je vader naar die ellendige City de dienstboden aan het ruzie ma ken en nu. geen trouwjapon wat die Mme. Sylvia aangaat, in jou plaats zou ik haar den hals wel willen om draaien”’ Deze had met groote oogen en open mond staan kgken en luisteren. Maar zij was gelijk met het briefje klaar. Én wat voor een brief! Nauwelijks 80 K.M. ten Oosten van gelegen, is aangekomen. Athene, 20 October. Koning George seinde aan de verbonden souvereinen op het oogenblik, dat het leger de grens overtrok, het volgende „Ik begroet u als vriend en bondge noot De gebeden der vier volkeren gaan op tot den Almachtigen en vragen den zegen voor dezen nieuwen kruis tocht. Moge de Heere de pogingen onzer wapenen met goeden uitslag bekronen en de ware leer doen zege vieren tot bevrijding van onze ver drukte broeders. Onze oogen gevestigd op het kruis als symbool, nemen wg tot devies„In noc signo vinces (In dit teeken zult gij overwinnen). Cettinje, 20 October. Montenegrijn- sche troepen onder bevel van generaal Vukovitsch bezetten Plaza ten Noord westen van Goessinje. De Montenegrijnen sluiten Oreschul aan alle zijden in en bereiden een definitieven aanval op Tarabosch voor. Podgoritza, 20 October. Goessinje werd hedenochtend door deMontene- grijpen ingenomen. Cettinje, 20 Oct. De rechtervleugel van de divisie Martinowitsch heeft de hoogten van Bolatza bezet. De Turken trokken zich in wanorde terug. Podgoritza, 20 Oct. Volgens offi cieele berichten, ondernamen de Mon tenegrijnen gisteren tegen het vallen van den avond een aanval op Plava, dat zij na een kort, maar hevig ge vecht veroverden, zij namen 280 Tur ken gevangen, die naar Podgoritza gebracht zijn. De andere Turksche troepen werden tot den aftocht ge dwongen. De Montenegrijnen trekken naar Diakova op. Sofia, 20 Oct. Meer dan 50 vreemde oorlogscorrespondenten worden te Sofia opgehouden. Zij kunnen zich niet naar het terrein der operaties begeven, dan nadat de troepen den algemeene opmarsch voltooid hebben. Sofia, 20 Oct. Men meent te weten, dat Tirnovo, na een verwoed gevecht, ingenomen is. De troepen, die ópereeren tegen - Adrianopel, drongen gisteren den vij and tot de forten-linie terug. Een honderdtal Turken werden gevangen genomen. Parijs, 20 Oct. Een telegram uit als ik Eliza niet onderweg al tegen kom.” Zij had goed praten van bedaard blijven, maar ik was nu zoo overspan nen dat ik mij niet mepr goed kon houden. Ik wierp mij dus op mijn bed en schreide eens ferm uit. Wat Ellen ook zeide om mij te troosten, het gaf niets. Toen zij zag hoe het met mij gesteld was begonnen haar tranen eveneens te vloeien. En terwgl wij hier beiden mee bezig waren, kwam mama binnen. Zij verkeerde in een treuriger toe stand dan wij. De keukenmeid en Mary waren beiden vertrokken en de detec tive was heengegaan zonder iets tot stand gebracht te hebben en alles liep verkeerd. Wel zouden de versnaperin gen voor de receptie, die na het trou wen plaats zou hebben, van buitenaf komen en de knechts ook, maar het was toch verschrikkelijk zonder een enkele dienstbode te zijn. Mama was zoo van streek dat ik het er bijna van op mijn zenuwen kreeg. Daar kwam Jane, het derde meisje, onze eenige, nu Elize niet terug was gekomen, naar binnen stuiven. „Mevfouw, daar zijn de rijtuigen.” „Rijtuigenwat voor rijtuigen (Wordt vervolgd.) was zij goed en wel weg met streng bevel de japon mee te brengen al moest zij haar onder de vingers van de modiste vandaan balen, af er kwam iemand, die verklaarde een detective te zijn, die onderzoek kwam doen naar de inbraak en die mij met alle geweld moest spreken. Wij ontvingen hem dus met ons drieën en het was een hoogst onaangenaam onderhoud. Hij deed mij de vervelendste vragen, wilde weten op hoe’veel ik de waarde van de ver miste cadeaux schatte en hoeveel ze gekost hadden en of de juweelen echt waren en meer zulke akelige dingen. Terwijl wij hier nog druk mee bezig waren kwam mama in angstig opge wonden toestand de kamer in. „Is u een politiebeambte?” vroeg zij. „Want in dat geval zoü ik graag zien dat u aan mijn keukenmeid en mijn tweede meisje zeide dat het haar duur te staan zal komen als zij het wagen vandaag weg te gaan zonder mij behoorlijk vooraf opgezegd te heb ben. En dat ik het zoowaar als zij leven, gerechtelijk zal laten vervolgen.” De detective streek zich eens langs zijn kin en scheen niet veel lust te heb ben aan mama’s verzoek te voldoen. Zij vervolgde: „Mijn tweede meisje heeft de keukenmeid allerlei ongegron de beschuldigingen naar het hoofd ge- GOUDSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—-5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meerw 0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Balkenverbond los te maken, dat Grie kenland echter, niettegenstaande de aanlokkelijke beloften, den bond trouw gebleven was. Het gaat om den oorlog van het kruis tegen den Islam, om een nieuwen kruistocht der Christen volkeren tegen de barbaarsche hande lingen der Muzelmannen. Stormachtig gejuich volgde op deze woorden. „Europa moet voor Griekenland zijn”, zei de Minister. „De overwinning van het kruis is zeker”, opnieuw gejuich. Daarna las Venizelos de proclamatie van den koning aan de Grieken voor, wat opnieuw een storm van toejuichin gen uitlokte. Venizelos vervolgde „De oorlog is heden begonnen. Het Grieksche leger heeft de Turksche grens overschreden.” Opnieuw brui sende toejuichingen. Hierop maakte de president van de Kamer een ge lijkluidend telegram aan Servië en Bulgarije bekend, waarin de strijd tegen de Turksche tirannie verheerlijkt werd. Opnieuw geroep „Leve het christen dom, leve de christelijke Balkanvol- ken Ten laatste deelde de Minister van marine mede, dat de Grieksche vloot vertrokken is. Hij verwachtte, dat de Turksche vloot uit de Darda- nellen zou komen. Eindelooze geest drift. Sofia, 20 Oct. De Servische en Bulgaarsche troepen rukten het Turk sche grondgebied binnen. 1*. In Macedonië, waar de Bulgaar sche en Servische colonnes Djoemaia bezetten en voortrukten op Koema- novo. 2e. In Oud-Serviö, waar de Serviërs,1 zich meester maakten van Prichtina. 3®. In Thracië, waar het Bulgaarsche legei* op twee punten de grens over schreed, n.l. ten oosten van het Ro- dope-gebergte, en dooï\de vallei van Maritza en zich meester\naakten van Moestafa-Pasja. Een telegram uit Parih Maand. Crt, meldt Voortduren^ komen dige bericht en schermtf ning aan a< ven, naarl__ van den kant van een der beide oor logvoerende partijen. Het eenige zakelijke bericht van heden, is een telegram van den cor respondent van de Temps” te Sofia, waarin gemeld wordt, dat de Bulgaar sche troepenafdeeling, wier doelKirk Kilisse zou zgn, te Malko Tirnovo, op slingerd, waarop deze verklaart geen minuut langer met haar onder hetzelf de dak te willen big ven, en toen ik mijn tweede meisje attent maakte op gedrag kondigde zij mij aan, dat j ook op staanden voet heenging. Zij weten allebij zeer goed dat mijn doch ter vandaag trouwt en dat haar hulp dringend noodig is en nu wilde ik u vragen met haar te spreken en haar op haar plicht te wijzen.” De detectieve scheen nog te aarze len. ,Ik vrees, mevrouw, dat zoo iets niet op mijn weg ligt. Maar als zij weggaan zou ik haar gaarne voor haar vertrek nog een paar vragen willen doen om trent den inbraak.” De keukenmeid met haar hoed op pn Mary met den hare in de hand hadden al dien tijd reeds aan de deur gestaan. Nu trad de keukenmeid met strijdlust in haar oog naar voren wij hadden altijd last van haar humeur gehad. „Ik ben bereid op al uw vragen te antwoorden, maar als iemand iets kwaads van mijnheer Parsons durft te zeggen, die de beste, eerlijks te en fat soenlijkste jongen is, die er rondloopt, dan zeg ik dat hij liegt!” Toen kwam Mary die, zooals wij wisten, altijd meer de manier had toe. aan de PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren ft

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1