31aa.:n.eaalaïxdL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND Officieels Prijscourant Ëft'eotenhandel teAmsterdam Philippopel aan de „Matin" meldtHet gerucht loopt, dat de Bulgaren zich meester maakten van het station Ka- dikeni nabij Adrianopel. Constantinopel, 20 Oct. Volgens een bericht van de „Alemdar" zouden de Serviërs in het gevecht bij Prepolatz 500 man verloren hebben. Amkiuki. De Rosenthal-moordzaak. De ambtenaaar van het O. M. die optreedt in de Rosenthal-zaak, Whit man, heeft Donderdag zijn requisitoir gehouden. Hij zegt overtuigend te hebben aangetoond, dat de commissa- ris van politie Becker rechtstreeks aansprakelijk is voor den dood van Rosenthal, en ook dat Becker de man -was, die er het meeste belang bij had, dat Rosenthal niet in leven bleef. Daarentegen beweert Mc. Intyre, de advocaat van de verdediging, dat de getuigenissen van de getuigen k charge geen geloof verdienen. De verdediging baseert er zich dan ook op dat de ver klaringen, die ten nadeele van Becker zijn afgelegd, ten doel hadden de aan dacht af te leiden van «et doen en laten van zekere New-Yorksche dobbelaars, die Rosenthal' haatten en zijn ver dwijning wenschten. Er zouden door die spelersbende drie moordaanslagen op Rosenthal zijn beproefd. Doch die drie aanslagen waren misluktde vierde eindelijk, slaagde. Bridgie Webber had in twee van die ijansla- gen de hand gehad. Maar, zoo insi nueerde Mc. Intyre, nu had de amb tenaar van het O. M. Becker het slacht offer willen maken van zijn wensch om eindelijk eens het bewijs te leveren, dat er in hot New Yorksche politie korps corruptie bestaat, waarbij dan liefst „een hooge" moest worden op den kaak gesteld. Ook Becker, de hoofdbeklaagde, is nu, te zijner eigen verdediging aan het woord geweest. Hij legde de verklaring af, dat de ge tuigenissen van Rose, Webber, Vallon en Schepps (welke verklaringen voor Recker zoo vernietigend waren ge weest) moesten worden opgevat als het resultaat van een samenspanning tegen hem. Hij, Becker, had Rose (den hoofdgetuige a charge) altijd gebruikt om de spelers te bespionneeren, of schoon de beklaagde den spion altijd had gewantrouwd. Maar dat kon spr niet schelen, zoolang hij meende, even tueels Streken van Rose te kunnen verijdelen. Het systeem van verdediging, door Beoker ontworpen, bestaat hierin, dat hq zal trachten geloof te vinden voor de bewering, dat Rosenthal's leven al een jaar lang bedreigd word door diens mededobbelaarsen dat het tot een uitbarsting was gekomen naar aanleiding van een geschil tusschen de spelers onderling over den behaal den Bpeelbuit. ÜU1ÏBOHL VNO. De groothertog van Mecklenburg heeft aan de riddersohap en de land schap een resoript toegezonden dat in groote lijnen den inhoud van het nieuwe ontwerp van grondwet voor Mecklenburg aangeeft, dat door de regeering zal worden ingediend. Volgens dit onderwerp zal dealge- meene Landdag voor Mecklenburg- Schwerin bestaan uit 84 leden,waar van de Ridderschap er 20 krijgt, de landschap eveneens 20, de afzonder lijke beroepen 20, de landelijke be volking 10, de steden 10, terwijl de groothertog zelf er 4 voor het leven benoemt. Vooi; Mecklenburg-Strelitz is wen gelijke regeling gedacht. De ver kiezingen zullen plaats hebben volgens het Pruisisch drie-klassensysteem, en de stemming zal openbaar zijn. Ahebiza. Uit Manilla wordt geseind Door een typhoon worden op l-p October 400 personen gedood op het eiland Oeboe. Vierhonderd huizen wer den vernield. Tal van sohepen zijn gezonken. De schade wordt op 10 millioen dollars geraamd. Tweeduizend huizen zijn vermeld op het eiland Leyte. De oogst van Manilla-hennep, suiker en copra is verwoest. Ook hier bedraagt de schade een millioen dollars, vele personen zijn dakloos. De regeering zendt hulp. Begrooting van Financiën voor 1913. Bjj Nota van Wijziging heeft de Mi nister van Financiën alsnog o. a. een bedrag van f 600 aangevraagd voor de nieuwe predikantsplaats teNieuw- Weerdinge. Ter toelichting merkt de Minister o. a. op, dat het gedeelte der burger lijke gemeente Emmen, dat den naam draagt van Nieuw-Weerdin^e, en dat eenige jaren geleden nog uitwoeiten grond bestond, dank aèj de krachtige I wijze waaarop de vervening ter hand I werd genomen, thans èene bloeiende I veenkolonie is met eene bevolking van I ongeveer 3000 zielen, voor het meeren- I deel arbeiders afkomstig uit verschil- I lende deëlen des lands. Ongeveer de I helft der bevolking behoort tot de I Ned. Herv. Kerk. In de godsdienstige I behoeften dezer Hervormden kan we- I gens dei} grooten afstand die hen van I de kom der gemeente scheidt van I het kerkgebouw te Emmen zijn zij I meer dan twee uren gaans verwijderd niet naar eisch worden voorzien. I Op grond hiervan is eene zelfstandige kerkelijke gemeente Nieuw-Weerdinge gesticht. De leden dezer gemeente, bijna zonder uitzondering personen met bescheiden inkomsten, hebben reeds zeer mild bijgedragen voor den bouw van kerk en pastorie en bovendien hebben zij zich uitgaven getroost voor hulppredikdienst. ThansNiQg^een be drag van' eenige beteekenis deron voor het salaris van den telbar roepen predikant, zou hunne geldelijke^ draagkracht te boven gaan. De kerke- raad heqft daarom verzocht voor het predikantstraktement eene bijdrage uit de Staatskas te mogen ontvangen. Naar de Minister oordeelt, bestaan hier termen het verzoek in te willigen. Voorts is bij deze Nota van Wijzi ging f 500 aangevraagd voor den pastoor te Martenshoek (Groningen), waar in 1891 een R.-K. parochie werd opgericht. j Naar 's Ministers oordeel is in de bijzondere omstandigheid dat eene in den aanvang financieel vrij krachtige parochie door gestadigen achteruitgang van lieverlede noodlijdend is geworden, een deugdelijk motief gelegen om aan het verlangen van het kerkbestuur, om feldelijken Bteun van hét Rijktevol- oen. Voorts is van art. 66 f 100 over gebracht op art. 67, aangezien geen bezwaar kan bestaan tegen inwilliging van het verzoek van den aartsbisschop v$n Utrecht om het traktement van den kapelaan te Weerselo over te brengen op den pastoor eener nieuw opgerichte parochie te Hengelo (O.). Berner Conventie. Aan den Zwitserschen Bondsraad is I is, naar de „St. .Ct." thans meldt, I kennis gegeven dat Nederland, met I ingang van 1 November e. k., tot de I herziene Berner Conventie toetreedt 1 onder de bekende reserves. Met de formaliteit van deze kennis- I geving is dan eindelijk de aansluiting I van ons land tot de Berner Conventie I een feit geworden. Zooals bekend is I heeft de Regeering met deze kennis- I geving gewacht, tot de inwerking I treding der Auteurswet, die deze I maand is afgekondigd, en van kracht I wordt op den éérsten van de daarop I volgende maand. H. de Bie. Onze correspondent te Rotterdam I meldt: Op den hoogen leeftijd van 82 jaar is Zaterdag te Rotterdam plotseling overleden de heer H. de Bie, een van I die stoere stadgenooten, dié, schoon zich thans teruggetrokken hebbende uit het openbare leven, niottemin tot het laatste" vol bèlangstelling bleven voor de stad hunner inwoning. Men moet reeds een kwart eeuw en meer teruggaan om den heer De Bie in volle I kracht te hebben gekend. Er is bgna geen genootschap of instelling van publiek nut, waarvan hij geen deel heeft uitgemaakt en alleen de opsom-1 ming van de namen dier vereenigingen zou reeds een respectabele lijst vullen. Vele jaren lang is hij ook lid van den Gemeenöaraad geweest, en in 1883 en 1884 wethouder van financiën. Jaren lang ook heeft hij Rotterdam vertegenwoordigd in de Staten van het gewest, waar zijn kennis van land bouw zoo de aandacht trok, dat hij bij herhaling werd aangewezen als buitengewoon lid van Gedeputeerde I Staten. Toen in 1901 de politieke wind uit I een anderen hoek ging waaien, zag ook hij zich met zooveel andere ver dienstelijke mannen uit dat regeerings- college verwijderd Nog tot op het einde van zijn leven stelde hij belang in landbouw en vee teelt en woonde trouw, het laatste als eerelid, de vergaderingen der afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bij, waarvan hij sinds 1858 lid was. De Regeering erkende zijn velerlei verdiensten door hem het ridderkruis van den Nederl. Leeuw toe te kennen. Hbld. Graaf Van Bylandt. „De Nederlander" herinnert er aan, dat het Vrijdag 30 jaar geleden was, dat de heer graaf Van Bylandt tot lid der Kamer werd gekozen. Op den 19en November d.a.v. werd hij als lid I toegelaten, precies 5 jaren na den heer Borgesius, die op 19 November 1877 werd toegelaten, hoewel op 17 October reeds gekozen. De heer Van Bylandt herdacht dezen dag buiten de Kamer, wegens zgn nog voortdurende ongesteldheid. Anarchistenconferentie. Bestond eerst het plan op de a. s. j Kerstdagen een conferentie van anar- chisten en socialisten te houden, we J vernemen thans, dat besloten is haar uit te stellen tot de Paaschdagen 1913. j Vijf-en-twintig groepen en vereeni gingen hebben zich reeds voor deel neming uitgesproken. Reeds zijn vele punten ter behan deling ingekomen. De bedoeling is ten opzichte van verschillende urgente quaesties zoowel van practischen als principieel en aard deze zuiver omlijnd vast te stellen. 't Is nog niet uitgemaakt waar de conferentie zal 'worden gehouden. Hbld. Kamerverkiezingen 1913. ^Volgens het a.-r. orgaan te Ridder kerk „Het Vaderland ghetrouwe" heeft de heer van der Borch van Verwolde, j a.-r. Kamerlid voor dat district, in antwoord op de vraag of 't waar is, dat hij zich in 1913 niet weer her herkiesbaar zou stellen, geantwoord nheb ik besloten, zoo de Heere mg leven en gezondheid schenkt, mij mij weder beschikbaar te stellen. U kunt duB gerust de daaromtrent loo pend geruchten tegenspreken. Vrijzinnige Concentratie. Naar wij vernemen zullen de alge- meene vergaderingen van den Bond van Vrij-Liberalen en van de Liberale Unie evenals die van den Vrijzinnig- Democratischen Bond gehouden wor den op 16 Nov. a.s. Op het Juliana van Stolbergplein te 's Gravenhage had Vrijdag iemand zijn fiets een oogenblik onbeheerd I laten' staan tegen den trottoirband. I Toen hij weer naar zijn rijwiel wilae I gaan, zag hij er juist een man mee I wegrijden. Opzijn geroep van„Houdt den dief 1" greep een 1'3-jarige jongen I de fiets bg het achterspatbord vast, zoodat het rijwiel omviel en de dief over den grond rolde. Hij liep wat I hij loopen kon in de richting van het Haagsche Bosch, waar hij zich in het kreupelhout verborg. Een politie-agent vond hem daar en bracht hem naar I het commissariaat aan de Nieuwe Haven aldaar, vanwaar hij vandaag naar het Huis van BeWaring is over gebracht. Op 16 Ootober werd te Abcoude het huwelijk voltrokken tusschen land bouwer V. en mej. B. De bruilofts- I j partij werd gegeven bij de moeder I van het bruidje en was zeer geani meerd. Na afloop reden bruid en bruigom naar de boerderij van V. terug en hadden het ongeluk in den vroegen morgen met paard en tilbury bij den Driesprong in den Winkel in de wete ring te rijden. Met veel moeite kwam alles zonder ongelukken weer op het droge. Vrijdagmiddag is te Rotterdam in de Calandstraat aangehouden de 33- jarige J. E. B., wonende aan de Maas kade, verdacht van heling van goud, afkomstig van f 3200, gepleegd door den kantoorbediende R. ten nadeele I van zijn patroon de heer Kaufmann. Merkwaardig. Bij den timmerman Hamerslag te Kockengen staat een aardbeiplant, niettegenstaande de nachtvorsten, die we reeds gehad hebben, in volle bloei, terwijl die plant drie heerlijk roode aardbeien draagt, alsof het nog zomer ware. De echtgenoote en de zoon van den I hotelhouder G., op het Spui in Den Haag, die, zooals kort geleden gemeld wera, in hechtenis waren genomen, verdacht van overtreding van art. I 250bis Wetboek van Strafrecht, zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. Misdaad Men meldt uit Alkmaar: Ongeveer een paar jaar geleden werd in den Singel alhier het lgk gevonden van een onbekend manspersoon, die ''g avonds te voren nog in oafé's was geweest, toen Duitsch sprak en in 't j bezit werd gevonden van een porte- I monnaie met geld en een horloge met ketting. Bij het vinden van het lijk I waren geld en horloge verdwenen en I werd in de onmiddellijke nabijheid een I parapluis gevonden, welke sporen I toonde van als voorwerp van ver- I weer te hebben gediend. I Niettegenstaande de vele door de I politie ingestelde pogingen, is het haar I toen niet mogen gelukken de oorzaak I van den dood vast te stellen. Thans I echter gaan er hardnekkige geruchten, I dat er toen een moord, na een vooraf I gepleegden diefstal heeft plaats gehad I en de vermoedelgke daders twee man- I nen en een vrouw, bekende Alkmaar- I sche individuen, als verdacht daarvan, I in verzekerde bewaring zijn genomen. Toen Zaterdagavond de werkwillige naaisters van de firma Andró Hertz berger, te Amsterdam, gelijk dit dage lijks geschiedt, per auto huiswaarts gingen, werd op het Oude Kerksplein I een van de auto's door tot dusver onbekend gebleven personen met stee- I nen gebombardeerd. De-ruiten werden I verbrijzeld en een van de meisjes werd j I door de scherven licht gewond. Goed afgeloopen. Vrijdagavond omstreeks 5 uur gc- I beurde nabij de Hembrug een ongeluk, I dat zeer goed is afgeloopen. Een wp- gen met suikerbieten bespannen met I 2paarden van den landbouwer S., I reed van de weegschaal naar het schip dat in het Noordzeekanaal lag. Door I een toeval geraakten paarden met wa gen in het diepe kanaal. De voerman, I een jongen, sprong, toen hij het onge- i I val zag aankomen, op het schip. De I p&arden en dc wagen konden spoedig 1 op het droge worden gebracht. De I voorman bezeerde bij den sprong den I schouder, terwij ook een der paarden I een kneuzing bekwam. De suikerbieten I zijn waarschijnlijk bedorven. Hollandsche aardappelen naar Engeland. Men schrijft uit Harlingen: Den laatsten tijd worden te Harlingen zoo wel per S.S. Noord Eriesche Locaal als per boot. Zulke enorme hoeveel heden aardappelen aangevoerd met be stemming voor Engeland, alwaar de oogst gedeeltelijk is mislukt, dat hoe wel de reeders het aantal tusschen Harlingen en Londen varende booten reeds hebben verdubbeld, deze maat regel nog niet voldoende blijkt, om i alles tijdig te kunnen verschepen. Bij de S.S. doet zich het gebrek aan I wagens reeds weer gevoelen. Argentijnsch vleesch. Zaterdag werd te Harlingen door Engelsche booten, een groote hoeveel- heid bevroren Argentijnsch vleesch aangevoerd en in gedeeltelijke zendin- gen- doorgezonden naar .verschillende plaatsen in Friesland en Groningen. 1 I De heer Nestor Wilmart heeft ge tracht ook hier te lande zgn obligaties te plaatsen. De Limb. Koer. meldt: „Op den zesden Juli ontvingen na- I genoeg alle Maastrichtsche bankiers I I een gelijkluidend verzoek om aandee- I 'len te beleenen van den spooorweg I GentTerneuzen. De uitnoodiging ge- I schiedde door een secretaris V., namens I Nestor^ Wilmart. Eenige bankiers vertelden den com- I missaris van politie, den heer Soeten, I over de ontvangen uitnoodigingen, waarbij den bankier zelve was over gelaten hun percentage te bepalen. De commissaris had weinig ver trouwen in deze aanbiedingen, en reisde den 7den Juli naar Brussel, om zich van een en ander op de hoogte I te stellen De heer Soeten ging bij de grootste I Brasselsohe bankierB inlichtingen in-1 winnen omtrent den persoon van Wil mart. De renseignementen waren ver bluffend de bankiers stelden een onbeperkt vertrouwen in Wilmart, noemden zijn rgkdom, kortom schets- ten hem als een model-financier, die een rotsvast vertrouwen verdiende. En toen de commissaris nog eenige opmerkingen maakte, werd hij uitge lachen. „Iemand uit Maastricht moest den Brusselschen bankiers eens wat komen vertellen over monsieur Wil mart." De mol beschermd. Een groot grondeigenaar te Zutphen overtuigd van het nut van den mol voor de landbouw, heeft aan zijn f achtera doen weten, dat zij aan de 'riesche mollenvangera, die in den omtrek van |Zutphen bezig zgn de mollen uit te roeien, geen toegang tot de door hen gepachte weilanden en akkers mogen verleenen. Aan de bur gemeesters van omliggende plaatsen alsook aan de rijkspolitie werd hiervan kennis gegeven. Schending van een fabrieksgeheim. Purmerend. Naar wij vernemen is tegen J. F. K. bediende in de fabriek „De Bataaf" eigenaar den heer D. de Wit alhier, proces-verbaal opgemaakt, wegens het aan derden voor geld me- dedeelen van fabrieksgeheimen. Deze geheimen betrof de vervaardiging van ledersmeer, wrijfas, oliën, enz. De dader heeft reeds bekend. In brand. Men schrijft ons uit Oogstfeest: Zaterdagnamiddag geraakte in de schilderswerkplaats van de wagenma kerij van den heer Kubenkamp, alhier, een automobiel van 3e Leidsehe Atax onderneming in brancf. Ook de chauf feur zelf geraakte in brand en werd in het Academisch Ziekenhuis te Lei den verbonden. Een begin van brand in de werkplaats werd spoedig ge- bluscht. Men schrgft ons uit Drachteq Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat er a.s. Maandag jri <^e bos8chen van het naburige Beester- zwaag en Olterterp, een drijfjacht op herten zal worden gehouden. Verschil lende daartoe uitgenoodigde heeren zullen aan deze jacht deelnemen. Onder de Chineesche boys van bet Medan Hotel is een staking uitgebrp- ken. De niëuwbenoemde manager had I van Japan een 5-tal zg. djongos erf een mandoer medegebracht om daar mede 't bedienend personeel te ver sterken en aldus meer* Schwung te brengen in den gang van zaken. De Chineezen "echter maakten er bezwaar tegen, met hen samen te werken, uit vre9s, dat de roep vaii diefachtigheid van den Javaan ip het bedrijf be waarheid zou worden. De boys over- I tuigd van eigen smetteloosheid, zou- I den nu niet langer de verantwoorde- I lijkheid kunnen dragen voor het beheer I van de kamers. Zij stelden dan' öok, I uitgezonderd een drietal en het bar I personeel, den eisch, dat -de djongos I zouden worden weggestuurd en ver klaarden tevens, niet eer aan het werk te zullen gaan, alvorens hun eisch was ingewilligd. De manager weiger de echter aan hun verlangens te voldoen en stelde hun daartegenover een ultimatuméén uur liet hij den boys voor bedenktijd. Bleven zij in hun eisch volharden, dan 'waren zij ontslagen. Inderdaad bleven zij bij hun houding, en toen het uur verstreken was, ging er men er op uit om nieuw personeel te werven. Het was de ge woonte om bij feestelijke gelegenheden, waarbij druk bezoek verwacht werd, een aantal tot kellner bevorderde Javanen extra te engageeren, ën men zag dan steeds dezelfde verschijningen. Welnu, deze menschen, met eemgen hunner vrienden, zijn nu aangesteld in de plaats van hun stakende Uhi- neesche collega's. Wenschen deze weer aan het werk te gaan, dan zullen zij zioh door den manager nieuw te stel len voorwaarden moeten laten wel gevallen. Het aantal der stakers bedraagt zes, waaronder hun mandoer, die intusschen elders werk gevonden heeft. Straat-Carnaval afgeschaft. Men meldt ons Het Nijmeegsche Carnaval op straat is afgeschaft. In het voor eenige weken verschenen Glemeenteblad werd mel ding gemaakt van het besluit om voor taan in de politie-verordening te ver bieden, het gemaskerd-en vermomd op, straat verschijnen gedurende Maandig en Dinsdag van Carnaval. In de Zater dag gehouden Raadszitting werd dit voorstel met algemeene stemmen aan genomen. Hiermede is due het NJ- meegsche Carnaval op straat, dat de laatste jaren toch al weinig beteekench van de baan. Nu zal ook geen verlof meer worden gegeven tot het houden van Carnavalsoptochten welke in Den Bosch en Breda nog wel worden ge houden. Het openbaar onderwijs te Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam Blijkens het overzicht, opgenomen in het Gemeenteblad, bedroeg in Joh 1.1. het totaal aantal leerlingen dm scholen voor gewoon lager onderwijs hier ter stede 49,927 (tegen 60,792 I in Januari 1.1.) en dat der_ scholen voor voorbereidend onderwijs 4124 I (3691). Eerstgenoemd oijfer blijkt dos I wederom te zijn achteruitgegaan (m I de laatste drie jaar daalde het met meer dan 3200), terwijl de bewaar school-categorie in dezelfde periode I een vooruitgang vertoont met ruim 3000. Brutale inbraak. Men meldt ons uit Amsterdam In den nacht van Zaterdag op Zon- I dag hebben dieven hun slag geslagen n de perceelen Singel 66 en 68, welke perceelen des nachts onbewoond zijn. In het eerste gebouw is ,gevestigd het wollen en katoenen goederen ma gazijn van de firma Rottgaring en Van Èxter, terwijl in het ernaast gelegen Huis een engroszaak in tapijten, zeilen en vloerkleeden wordt gedreven. Om streek halfvijf zag een politieagent die met een nachtwaker op surveillance was een tweetal mannen het magazijn van de firma B- verlaten. Zij volgden het tweetal tot in de Ros molenstraat, alwaar zij beiden arresteerder! ter over brenging naar het politieposthuis aan het Droogbak. Dicht bij dit pakhuis zagen de beide kerels kans te ont snappen enzetten het op een loopen. Een tasch waarin een groot aantal inbrekers werktuigen en waarin' naar later bleek ook de buit geborgen was, werd door de „heeren" weggeworpen, en door de politie in beslag genomen. Na een korte jacht gelukte het een 'der mannen, een oude bekende der politie, opnieuw te arresteeren en naar het bureau 'Warmoesstraat over te brengen. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de dieven zich door opensluiting toegang tot de beide kantoren hebben verschaft. Op het kantoor vq,n de firma R. hebben de ongenoode gasten Cige schrijfbureau's opengebroken en ruit een bedrag van ruim f 1000 ontvteemd. In de brandkast welke, met de ge vonden 'sleutel werd geoperid bévon- den zich slechts boeken. Hierna was het andere perceel aan de beurt. Daar "deze firma echter bij het verlaten van het kantoor het aan wezige geld medeneemt en dit ook Za terdagavond heeft gedaan, werd hier slechts eenig zilvergeld, eveneens in 'een schrijfbureau geborgen, buit ge maakt. Wij vernemen nog dat de beide firma's niet verzekerd zijn. GOUDA, 21 Oètober 1912. Mevrouw A. Martens—Huygens al hier ljeeft het eere-voorzitterschap Van het plaatselijk Cómitó van de Tentoon stelling „de Vrojnw 1813—1913" aan waard. Naar wij vernemen zal de Commis saris der Koninlgin in Zuid-Holland, Baron Sweerts de Landas Wyborgh ,.a*a. Vrijdag een bezoek brengen aan deze gqmeente. Lezing-Polak Daniels. Naar ons wordt medegedeeld zal van sociaal-democratische zijde op de hedenavonS in „de Réunie" dopr den heer G. Polak Daniels te houden poli tieke lezing, worden gedebatteerd door den heer A. Dijkgraaf van Schoon hoven. Kamerverkiezing Ommen. De uitslag van de heden te houden stemming voor een lid' van de Tweede Kamer voor het 'district Ommen zal hedenavond aap' ons Bureau worden bekend gemaakt. Doorn-de directie der Staatsspoor is aan den heer H, J. Nederhorat, aan- nenfer alhier, opgedragen het maken van een onderbouw van een draaischijf op hpt stations-emplacement te IJsel- .fnonde. Voor "onze lezers en lezeressen wordt in. ,ons blad van heden aangeboden yoor -een geringen prijs, een zeer prac- - tisch uitgebreid, kookboek „onmisbaar in elk gezin". Een boek waar men wat aan heefti Men zie de annonce op blz. 4 linkerbenedenhoek. De Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit" geeft deze \freek een film, waarvan de werkelijkheid de geheele beschaafde wereld, in beroering gebracht heeft, n.l. het vergaan van de „Titanic". Daargelaten de onmogelijkheid van dê opneming van deze ramp ter plaatse, is het wét de techniek aangaat, wer kelijk een kunstfilm, die ten volle de ndacht verdient. In alle bijzonder en, wordt daar op het doek het vergaan, van een dergelijk reuzen- schip, Se paniek op het schip zelf, de zelfopoffering van den Kapitein en den kjjarconi-telegrafist, het reddings werk enz. op aangrijpende wijze ver toond, waarbij de explicateur de beel den duidelijk' toelicht. y/Een andere film is hetMaria-Congres ie' Maastricht, die den bezoeker een beeld geeft van den omvang van en de moeite, die er gedaan wordt voor deze processie, op den eerst kort ge leden gehouden Katholiekendag te Maastrioht. Vanmorgen stond een groote menigte nieuwsgierigen bij de brug Zeugstraat- Tiendeweg te zien naar een hondje dat in het water op en neer zwom en klagend jankte. .Men zeide dat een paar deugnieten het arme diertje op die wijze wilden laten verdrinken. Het beestje is echter, hoewel bijna geheel uitgeput, op den kant gekomen, waar het door een politie-agent werd opgenomen, die het in een naburige werkplaats bracht om het te ver- ZateMagayond werd de brugwachter E. vén de Turfmarktbrug plotseling derméte onwel, dat hij in elkander zakte. Naar zijn huis vervoerd is zijn toestand thans wel iets gunstiger ge worden. i Argentijnsch vleesch. Voor de eerste' maal is Zaterdag jl. in deze gemeente Argentijnsch vleesch ingevoerd in bevroren toestand. Zooals men weet, geschiedt dit thans, evenals in Duitschland, in meerdere gemeenten van ons land, teneinde te voorzien in jle vraag naar goedkoop v goed vleesch als volksvoedsel. Of dit vleefech hier aftrek zal vinden, zal de vhiag zijn. „/ttqt Klein Tooneèl". Gistqrönhvond trad in de Sociëteit „'Ons Genoegen" „Het Klein Tooneel" op' mpfc een- alleraardigst cabaret-pro gramma, 'dat een verbazend succes heeft gehad. - NieuWe ilamen kwamen op het pro gramma niet voor, maar wel heel bekende. Lucien en Speenhoff prijkten er op en van dezen laatsten was aan gekondigd dat hij zgn ïariefwet-cou- pletjes zou zingen. En ook Melachini, de conferencier-illusionist en mevrodw Melachini met hun onverklaarbare goocheltoeren, gedachtefllezen en wat daartoe meer .behoort en de soubrette Adrienne Solser waren op het pro gramma geplaatst. "Wat wij van dit optredeh moeten zeggen In enkele woorden zouden wij het kunnen samenvatten Het was een voorstelling, wa'arvah het meeren- deel. der nummers stond boven het gewone oafó-chantant-genre, er was veel geestigs te genieten, de artisten en de- leider verdienen lof. Het programma w^rd aangevangen met het optreden van Adrienne Solser, wier keuze van dit nummer wij in 'geenén deele kunnen bewonderen. Daarna volgde de gezellige prater en goochelaar Melachini, die na zijn go4 cheltoeren eenige werkelijk geestige moppen tapte, die het publiek in een onbedaarlijke lachbui brachten. Dé heer ,en mevrouw Lucien traden op in een blijspelletje, leuk van inhoud en door uitbeelding en mimiek uit nemend vertolkt. Lucien acteert goed na de pauze gaf hij daarvan in enkele nummers, die hij zoo bijzonder goed weet *te kiezen, opnieuw blijk. Mevr. Melachini bracht evenals bij haar vorig optreden het talrijke publiek in ver bazing door haar buitengewone pres taties, als het vooruit opschrijven vafi een door willekeurige personen in de zaal op te noemén getal, een kaart, een dobbelsteen, een bladzijde van een boek enz. Onbegrijpelijk is het en onverklaarbaar. Als laatste nummer van den avond was op het programma aangekondigd, de heer en mevrouw Speenhoff met hunne nieuwste liedjes. Speenhóff is en blijft éen artist, die iets ,aparts heeft. Er is wel geen dich- ter-zanger van den laatsten tijd, wier geestesproducten zulk een populariteit hebben verworven als Speenhoff met zijn liedjes. Hij ontleent zijn motieven aan het volksleven en" geeft ze weer, losjes van vorm, op zijn eigenaardigen zangerigen toon, die pakt. Dat hij succes had met zijn liedjes, vooral met die betrekking hebbend op 'deTarief- wet-Kolkman, waarin zoo eenvoudig maar tegelijk zoo scherp werd gezegd wat de Tariefwet-Kolkman tot gevolg zal hebben, behoeft niet te worden vermeld. Dat hij pok met de Schiedam- sohe verordening, die hij bezong, even- eefis applaus verwierf, spreekt vanzelf. Ook Mevrouw* Speenhoff zong enkele liedjes, waarvoor het publiek haar bij val braoht. Ten slotte aan den leider dank voor de vlugge wijze, waarop het geheele programma werd afgewerkt. Te 8 uur aangevangen was de voorstelling te rnim 11 nur geëindigd. Boskoop. De Haagsche Rechtbank veroordeelde heden H. de J., huis vrouw van P. v-sT alhier, die* haar buurvrouw f50.ontstal, 'tgeld dat de vrouw was uitgekeerd door een begrafenisonderneming bij het over lijden van haar man, tot 2 maanden gevangenisstraf. Moordrecht. Door Ged. Staten dezer provincie is goedgekeurd het besluit van den raad dezer gemeente tot het aangaan van een geldleening, ten bédrage van f 6600. Tot hoofd van de herhalings school is benoemd de heer J. Buijs en tot onderwijzers de heeren C. H. N. De Nooijer, J. Engelbregt en mej. A. W. Dijksman. V o*e t b a 1. Vergezeld van verschillende suppor ters trok gisteren Olympia I naar Vlaardingen om het sterke V. F. C. te bekampen. Zonder v. d. Horst, stelden verder de Gouwenaars zich volledig op. Direct bij den aanvang, bleken beide partijen tegen elkaar op te wegen, menig aanval werd op 't Vlaardingsche doel ondernomen, en evenzoo velen op 't Goudache doel. Toch zijn de geel zwarten iets stekker en zetten dit on houdbaar in een doelpunt om. Wel tracht Olympia gelijk te maken doch dan breekt rust aan mpt èen kleine voorsprong van Vlaardingen. Na den rust is'echter Olympia ver de meerderheid. De voorhoede in zijn geheel goed op dreef, flink ge steund door de middenlinie, omzwermt het V.F.C.-doel en heeft bepaald pech als veel naast geschoten wordt en de rechtsbuiten keihard in 's keepers han- den. Toch kan doelpunten niet uit blijven. De rechtsbinnen krijgt van den middenvoor den bal, -dribbelt op de hem eigen wijze 'om de backs heen en maakt mot een kalm schot gelijk. Dan komt ook weer Vlaardingen opzettenforsch- en soxns ruw wordt er gespeeld, de mensoheqpiassa brult de geelzwarten toe en zij hebben suc ces uit een corner. Nog zijn er i0 mi nuten, Olympia'zet er alles, Slop scoort, doch de scheidsrechter geeft buiten spel en als dezelfde speler dan voor open doel nogmaals zal schieten, wordt hij unfair „genomen44. De scheidsrech ter fluit, strafschop. neen, er wordt opgegooid, en de wedstrijd eindigt met een 2—1 voor V..F. O. De laatste beslissing lokte tereoht een protest van den Gondschen captain uit, welk protest ondersteund wordt door den scheidsrechter 3* klasse San ders, toevallig op het terrein aanwezig, Gouda I behaald^ op het Sport terrein een gemakkelijke 5—0-over- winning op Olympia JI; terwijl Gouda III met 2—0 van Volkw. G. II won. De andere terreinen werden afge keurd. Nog vermelden we de volgende uit- Ajax-V.OC. 1—6. Haarlem—H. V. V. 11. D.F.O.Velocitas 51. SpartaH.F.C. 8-1. BLB.S,—Quick 0-1. SportmanU.S.O. 52. L.V.V.—Fortuna 6r-4. R.V.O.—Hermes 6-0. t Vliegen, Twee vliegers doodgevallen. Reuter seint uit Giengen a/dBrenz (Wurtemberg), dat daar Zaterdagmid dag omstreeks een uur de vlieger luitejaant Beissbarth met Lange als passagier van een aanzienlijke hoogte is gevallen. Beide vliegers waren op slag dood. verstand verloren heeft, eenige scheld woorden tot den Keizer. Hg werd ge arresteerd en in observatie genomen. De houding der Arabieren. Tripoli, 19 Oct. De Turksche com mandant heeft den vrede aan de Ara bische hoofden aangekondigd. Hij heeft hen verzocht de wapens over te leve ren. Dq meerderheid der Arabierenis gelukkig gestemd over den vrede, maar de burgers hebben hun antwoord voorbehouden ten aanzien van de uit levering der wapens, verklarende dat zij niet zeker waren van hun zaak. Renier. Weenen, 19 Oct. De Wiener Abend- post bericht dat aartshertog Renier door een lichte longontsteking is aan getast. Zijn -toestand wordt als ernstig be schouwd. Het Provinoiaal Bestuur vpn Zuid- Holland heeft heden aaabesteed het vernieuwen van 2 vaste bruggen, ge legen in den rijksweg van't Haagsche Schouw over Leiden en Woerden naar den UtreoKtschen grens onder de ge meenten Zwammerdam en Woerden en opgedragen aan E. J. Bruggemann te Oudshoorn voor f9517. Berlijn, 21 Oct. Het bestuurbare luchtscüftp „Berlin II" is hedenmiddag boven Spansberg ontploft. Het was in onweerswolken gehukl en werd waarschijnlijk door den bliksem ge troffen. Beide passagiers, de 1" luitenant Stichler en de hoofdingenieur Góhricke zijn gedood. De ballon bevond zich op een hoogte van 1300 Meter. Parijs, 21 October. Sterke afdeelin- gen Bulgaren ontmoetten TurkBche troepen ten noorden van Kirkkilisse. Na een bloedig gevecht sloegen de Bulgaren de Turksche Troepen op de vlucht. Naar wij vernemen zijn van de 2000 Turken, die getracht hebben Berane te hernemen, 1700 man gedood. De Mon- tenegrijnen wachtten de Turken in een stijle kloof op en doodden hen door bommen, -kogels en rotsblokken. Julius Justh. De ontslag aanvrage van Julius Justh afgevaardigdeleider van de onafhankelijke partij, voor zijn benoe ming tot raadsman is door den Keizer- Koning aanvaard. Just is van de lijst der raadslieden geschrapt. Nederland's neutraliteit. Vlissingen. Zaterdag arriveerden alhier (zooals wij reeds Zaterdagavond aan ons Bureau publiceerden) twee Grieksche torpedobooten, die met het oog op den oorlog in den Balkan, de reede binnen 24 uur hadden moeten verlaten. De Nederlandsche Regeering dirigeerde onmiddellijk een torpedo boot daarheen, teneinde de Grieksche schepen te bewaken. Daar zij door het stormweer niet konden uitvaren, stond de Regeering toe, dat zij langer konden blijven liggen. Inmiddels zgn zij echter ver trokken. AFLOOP DER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN, heden gehouden door Notaris Montijn. 2 Perceelen, Kattensingel kooper J. H. de Wilde voor f 6235. 1 Perceel, Fluw. Singel k. J. van der Velden voor f 2540. 2 Perceelen, Singelstraat k. J. Th. Gravesteijn qq voor f 2350. 2 Perceelen opgehouden. Tramongeluk. Men sohrijft ons uit den Haag De nieuwe tramlgn met het onge lukscijfer Van 13 heeft haar eerste slachtoffer gemaakt. Vrijdagavond om streeks half zes werd op het Stad- houderaplein een 13-jarige jongen, door de tram overreden. Het been beneden de knie werd afgereden. Zondagmorgen is de arme jongen in Bronovo aan de gevolgen overleden. Majesteitsschennis. Berlijn, 19 Oct. Uit Hamburg wordt geseind Na de inwgding van de Sint-Mi- chelkerk riep op het oogenblik dat de Keizer vóór het gebonw versoheen, een werkman, die naar het schgnt, zgn van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.7 te Horta, laagste stand 739.1 te Malu- head. Verwachting tot den volgenden dag Aanvankelijk krachtige tot storm achtige later afnemende Zuidelijk tot Zuidwestelgke wind. Betrokken, tot zwaar bewolkt, regenbuien, met kans op onweer. Tgdelijk opklarend. Zelfde temperatuur. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 88 en 3e 32 oent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 31, 2e 28, 3e 25 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 32, 2e kw. 30 Va, 3e kw. 27 cent per half kilo. Schapen en Lammeren goed aan gevoerd. Handel zoowel in vet vee als vette kalveren en varkens gestadig, prijzen in 't voordeel van koopers, de uitvoer van vee heeft niets geen invloed op de prijzen, ze zijn eerder lager in prijs. Schapen en lommeren vrijshoudend. WADDINXVEEN. GEBOREN4 Oot. Nicolaas, ouders K. den Uijl en K. Schaap. 8 Oct. Anthonia Cornelia, ouders K. Zwanen burg en S. W. de Bruijn. 12 Oct. Gerardus Martinus, ouders P. C. van der Kroef en A. E. de Goeij. ONDERrROUWD10 Oct. P. Bos- loper en K. A. Veerman. 11. D K. Kroon te Stolwijk en J. A. de Jon, M. Jongejan te Boskoop en I van der Hoeven. OVERLEDEN: 10 Oct. Th. H. Zoethoutmaar, oud 74 j. weduwn. van C. Houtman. REEUWIJK. GEBOREN: Maria Anthonia, ouders C. Blonk en M. Overboek. Johan nes Wilhelmus, ouders J. de Rooij en T. H. van- den Berg. OVERLEDENC. Rgkelijkhuizen echtg. van A. van Leeuwen. VAK DEN 21 OCT. 1912. Vorige Koer* Staatsieenineen. Kom. hedeu. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-instel lingeu. Ned. Bankaandeelen Industr. Onderneminfen American Oar Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting &Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Gredlet Instelt, en Cnltnur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. NecT. Handel-Mij. C.v.A JHtynbonw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Oudern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v. A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. ii- Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-Mg. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theiss-Re- gmirungs-Ges. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 3 Va3 3/% pCt. Amerikanen niet veel omzet, Petro leums iets zwakker, Tabakken stil en weinig verandering, Culturen iets beter, Nationale Staatsfondsen weinig verandering, Buitenlapdache iets lager, Mgnen iets lager, Tramwaarden stil. 79 V, 79"/,. 84'/, 84 63 98'/, - 87 87'/, 89 89 87's/i, 84'/, 84 44 - 102'/, 673/„ 58 218'/, 214 60'/, 86 6178 85'/, 26 26',', 79 78"/,, 1891/, 269'/, 1897, 187'/, 270 33 38 260 89'/, 261 87'/, 157'/, 157 517'/, 515'/, 625 187 188 118 104 20 20 90'/, 897, 4 10"/,. 86 107, 85'/, 947 94'/, 64 63'/, 1867 867 961/ Qfï3/ 35»/, 36"/,, 172 5 172 5 100"/, 145

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2