Mijn Trouwdag. rland Woensdag 23 October 1912. No. 12002. 51e Jaargang. XT3.©"^-"WS“ ezx -Z^d-^extexxtïeToleuQL voor Q-o-o-d.©- exx Oxxxstxelcezx. KENNISGEVING. ex Sxxxtexxl axxd- eau. eau. eau. Buitenlandsch. Nieuws. FEUILLETON. WARENHUIS. Spoislr. Den Haag g<- Alle Lure- en Huisli. Artikelen Bïxxxxexxla,xxa.. iscpfisdl icniinf a 7uan 3“ Telefoon Interc. 82. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. IE en atuur- >k kan egeven. Legi“, 8b2 i Arbeid voor de inr, Uitvoering lezelsohap „Per- EINDE. um Zn.,-Goud». uiden, enter, Ommen en het Tarief. De verkiezing te Ommen ia verras send geweest, niet zoozeer omdat Naar het EngéLsch. moegen” 8.uur, ToonaelvereW Directie Hw»- f 1.25 1.50 heer Bowles en mij voorgevallen, die het een beetje lastig maakten. Toen George mij vertelde, dat hij hem ge vraagd had zijn getuige te willen zijn voelde ik dat hij de laatste man was dien ik daarvoor gekozen zou hebben. Maar ik wist niet goed hoe ik hem moest vertellen op wat voor manier mijnheer Bowles zich op het bal van mevrouw Muller gedragen had, nog gezwegen van al het andere. Daar waren wij dus, misschien voor het laatst van ons leven, met elkaar alleen. Mogelijk was juist al het gebeurde oorzaak dat hij nu zoo diep met mij mee kon voelen toen ik hem alles ver telde, hij was zoo deelnemend, zelfs George had niet aardiger kunnen zijn. Maar mijn rampen waren nog niet ten einde. Ik zou er nog eens het slacht offer van worden alvorens de kerk te bereiken. Het komt mij voor dat auto mobielen altijd het een of ander uit richten. Toen wij door het drukste deel van High Street reden deed een ervan tenminste iets. Hij nam een onzer ach terwielen mee. Neer viel een kant der koets met een smak die mij in de armen van mijnheer belandde. Toen wij een oogenblik later ongedeerd op straat stonden, het middelpunt van een snel aangroeiende menigte bedachten wij dat het wel erger had kannen afloopen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen, worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De oorlog op den Balkan. Konstantinopel, 21 Oct. De gou verneur van Adrianopel heeft een proclamatie uitgevaardigd waarbij hij den bewoners raadt spaarzaam te zijn met de levensmiddelen met het oog op een mogelijke belegering. Hij raadt hen, die daartoe in staat zijn, aan, de stad te verlaten. De bevelhebber van het Grieksche eskader in de Egeïsche Zee meldt, dat hij ter bezetting van Lemnos in de haven van Moedros troepen aan wal gezet heeft. Hij heeft de blokkade van de kust en de havens van het eiland afgekondigd. Men verwacht dat het Turksche garnizoen in de vesting van de hoofdstad, dat 120 man telt, zich aan de overmacht der Grieksche lan dingstroepen die door de vloot worden gedekt, zonder tegenstand zal over geven. Lemnos zal als steunpunt dienen voor de verdere krijgsbedrijven ter zee. Te Berlijn is een comité gevormd tot hulp aan de gewonden en zieken in den Balkan-oorlog. Hiertoe be- hooren een aantal personen uit de eerste kringen. Het comité zal dezer dagen een bijzondere oproeping om steun tot de bevolking richten. Van alle zijden rukken nog de ver bonden Balkan-mogendheden met hun legers tegen Turkije op en al is nog geen enkele beslissende slag geleverd, toch kan men uit de voorloopige ge vechten wel eenigszins opmaken, hoe de mogendheden het plan van aanval hebben ingekleed. De Montenegrij- nen ageeren in het noordwesten, Grie kenland heeft het zuiden voor zijn rekening genomen, terwijl de legers van Servië en ’Bulgarije het centrum en het meer westelijk deel van Turkije onderhanden nemen. Van het Bul- gaarsche leger verwacht men dat het dezer dagen den eersten en misschien in dezen oorlog meest beslissenden slag zal leveren. Daartoe zijn in de buurt van Adrianopel 250.000 Bul garen bijeen gebracht. Hoe groot de macht is, die de Turken daartegenover kunnen stellen, weet bijna niemand met zekerheid te zeggen. De schattingen loopen uiteen van 200.000 tot 700.000. Zonder een bepaald getal als het ware aan te willen nemen, zou het ons toch niet verwonderen, wanneer de Turken vooral door toevoer van troepen uit Klein-Azië, een sterke en meest flink geoefende krijgsmacht zouden weten bijeen te brengen. Het zal de Turken niet moeilijk vallen uit Klein-Azië be halve de geregelde troepen, nog een groot aantal vrijwilligers naar Europa toe te voeren vooral sedert de ver bonden mogendheden van den nieuwen oorlog een godsdienstoorlog hebben gemaakt. De vorsten prediken den heiligen oorlog. Een nieuwen kruis tocht, zoo betitelen zij hun optreden. Zij hadden moeten bedenken hoe ge vaarlijk het is, een nieuwen kruistocht te prediken tegen de Turken, waar De BURGEMEESTER der gemeente GOUDA doet te weten, dat de Heer Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland voornemens is op Vrijdag den 25ston October e.k. deze gemeente te bezoeken en alsdan des middags om 12 uur ten Raadhuize hen zal ontvangen, die wenschen moch ten tot Zijn Hoog-Edel-Gestrenge te worden toegelaten. GOUDA, den 22n October 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. iaakbord“ 8 Vau' Holl. IJsvereen. ,éuniew, 8 u«r, rainger. aonie” 8l/a uur, la van den Kon. -Onderofficieren. rij geregeld tijdig n ontvangen v*n ten, vermakelijk- se dan in onze „De fortuin,” mompelde ik met een tegenwoordigheid van geest, die mij, nu ik er aan terugdenk, werkelijk nog wonderbaarlijk voorkomt. „Die arme George,” zeide mijnheer Bowles, „hij zal wel heelemaal van zijn stuk zijn I” Eensklaps zag ik papa in een „han som” aankomen. Ik riep hem toe stil te houden. Hij deed dit en sprong uit het rijtuig. „Wat voeren jullie hier uit vroeg hij in begrijpelijke verbazing. Daarop gaf hij de uitleggingen die ik precies zoo verwacht had. Wil je wel geloo- ven, dat ik het zoo druk heb gehad dat ik er heelemaal niet meer aan dacht dat ik om half een bij je moest zijn. Ik hoop dat het niet gehinderd heeft. Waar is George?” „Hij is in de kerk.” „In de kerk wat doet hij daar „Hij wacht op mij om te trouwen.” „Wacht hij Hoezoo ben je dan nog niet getrouwd?" „Neenen ik geloof niet dat het er ooit van zal komen.” „Stap gauw in mgn rgtuig. jij en Bowles wij zullen dat wel klaar spelen.” Wij stapten in, mynheer Bowles en en wij reden naar de kerk voor myn huwelyk met ons drieën in een 7) Zoo gekleed. Wij zullen samen naar de kerk rijden en onderweg zal ik je alles uitleggen.” Ik snelde met hem naar beneden, de anderen toeroepende dat ik ging. Ongezien, ongemerkt be kroop mij een huivering toen ik be dacht hoe ik in mijn verbeelding mij- zelve vroeger had voorgesteld, lang zaam, met statigen tred, een vizioen van wit omringd door bruidsmeisjes -de trap afdalende. „M.ama, ik rijd met meneer Bowles naar de kerk, volgt u met Eveleen en Ellen maar in een ander rijtuig.” „Lieve kind klonk mama’s stem terug, „wat bedoel jë? ik ben nog niet half klaar.” „Maud I” riep Eveleen. Maar ik wachtte niet meer, op niemand. Mij naar het rijtuig spoe dende reed ik met mijnheer Bowles naar de kerk. Het was een hatelijke positieer waren dingen tussohen mgn-i de Mohammedanen nog een 220 mil- lioen volgelingen over de geheele we reld hebben, wier fanatieke gezindheid voldoende bekend is. Maar de mo gendheden schijnen nu eenmaal zeker te zijn dat ze ditmaal zullen slagen. Niet denkende aan het spreekwoord men moet de huid niet verkoopen, voor de beer geschoten is, hebben zij maar vast het nieuwe gebied verdeeld. Servië zou Oud-Servië nemen, Bulga rije zal Oost-Roemelië bezetten tot Adrianopel, Griekenland’krijgt Epirus, Montenegro zou den sandjak Nvoiba- zar en het Skoetari-gebied annexeeren. Deze verdeeling schijnt ook in ver band te staan of beter gezegd, het optreden van de Balkanstaten schijnt in verband to staan met deze verdee- ling, althans elks leger is op het oogen blik opgetreden in het aangeduide ge bied. Duitsohland. Van het standbeeld van Ooligny, dat de Keizer Zaterdag te Wilhelms haven onthuld heeft, vinden wij in de Kölnische Zeitung de volgende be schrijving Het standbeeld, het werk van prof. Martin Wolff, ontworpen naar een teekening van den Keizer, stelt den admiraal voor in een rijk gesmukte Spaansche wapenrusting. De rechter hand heft het rapier voor den eed op, de linker prangt een oorkonde tegen de borst. Het geheele gedenk- teeken is G M. hoog, het bronzen stand beeld 2.7 M. Op den voorkant staat „Admiraal Gaspard de Coligny 1517-1572 R^em habemus.” Op den achterkant„Overgrootvader van keurvorstin Louise Henriette, de moe der van den eersten koning van Prui- Heden zullen vap het Clementine- haus te Hannover, waarvan het hoofd tot aan het einde van 1911 de zuster van de koningin van Bulgarije, prinses Elisabeth van Reuss (jongere linie) was, vier zusters naar het oorlogster- rein trekken tot hulp aan het Bul- gaarsche leger. De oorlogscorrespohdenten hebben eindelijk Sofia verlaten. De correspon dent van de „New-York Herald” te Sofia seint, dat het een dwaas gezicht was, toen de meer dan 100 correspon denten bijeenkwamen, uitgerust voor den oorlog. Sommigen hadden zich zeer vreemdsoortig toegetakeld alsof zij een Noordpoolexpeditie moesten ondernemen inplaats vrfh een reis naar een streek met gematigd klimaat. De kostuums van de Duitsche correspon denten vooral schenen beter beschikt voor de garderobe van een theater dan voor het oorlogsterrein. Ervaren correspondenten als Bennet Burleigh en Marquis de Segonzac^Fa- ren zeer eenvoudig gekleed. Bennet Burleigh moet vóórspellen, dat de oorlog niet langer dan zes weken zal duren, terwijl de volkomen nederlaag van de Turken hem zelfs eerder kan doen afloopen. De „Erankf. Ztg.” verneemt uit Konstantinopel d.d. 21 OctoberOp den Engelschen spoorweg Smyrna— Aidin had een vreeselijk ongeluk plaats. Een militaire trein met troepen ont spoorde en stortte van eenige meters hooge hellifig naar beneden. Bijna het geheele personeel van den trein vond den dood evenals ongeveer 200 sol daten. Een even groot aantal werd ernstig gewond. Te Athene zijn de verliezen van de Grieken bij het overtrekken van de grens en het gevecht bij Elassona bekend gemaakt. Gesneuveld zijn een luitenant en 15 man, gewond 65 man. Bij Diskata zijn verder 16 minderen gesneuveld en 10 gewond, van de ruiterij 4 man gesneuveld en 9 gewond. De Turken hebben veel oorlogs- materieel achtergelaten, o.a. een mil- lioen patronen. Berlijn, 22 Oct. De slag bij Kirki- lisse, aldus wordt uit Sofia aan den „Berliner Lokal Anzeiger” geseind, is in vollen gang. De Turksche verde digingslinie moet doorbroken zjjn. De Kresna-pas is genomen. Drie kanonnen en een machinegeweer zijn door de Bulgaren buitgemaakt. Berlijn, 22 Oct. Uit Belgrado werd hedenmorgen aan den „Berliner Lokal Anzeiger” geseindEen colonne van het Servisch-Bulgaarsche leger heeft na het innemen van Sultan Tepe gis terenmiddag de belangrijke strategi sche stelling Egri Palanka ingenomen. Het eerste legercorps onder den kroon prins veroverde gisterenmiddag Taba- nowtsze, het eerste station voorKoe- manovo. De val van Koemanovo is thans maar een quaestie van korten tijd, niettegenstaande daar aanzienlijke Turksche strijdkrachten geconcentreerd zijn, die de positie eerst na hardnek- kigen strijd zullen opgeven. Goed in gelichte kringen in Belgrado verwach ten voor heden, op zijn laatst morgen, nadat het Servische leger op zijn ope- ratielinie belangrijke stellingen zal heb ben veroverd, de gelijktijdige verove ring van Koemanovo, Prisjtina, Sje- nitza en Novibazar. Volgens den specialen oorlogscor respondent van de „T&glische Rund schau”, die in Nisj is, hebben de Ser vische troepen op de geheele linie succes. De gevechten duren langs de grens over een afstand van 100 K.M. voort. Alle Turksche blokhuizen zijn gisteren reeds gevallen en volgens dezen correspondent zouden ook reeds Brisjtina en Koemanovo ingenomen zijn. De Albaneezen boden heftigen tegenstand, doch werden tot by Kos- sowo Polje teruggedrongen, waarbij vele kanonnen en ammunitie veroverd werden. De verliezen der Albaneezen heden in het Lah-dal, bedragen 2000 dooden. „hansom” I Als iemand mij ooit voor speld had dat zoo iets mij zou over komen, dan zou ik door den grond gezonken zijn. Toen wij aan de kerk kwamen wij kwamen er toch vonden wij de weinige overgeblevene belang stellenden op de stoep en aan de deur. George, die half waanzinnig was, kwam aansnellen toen hij mij zag, onder de menschen ging zoowaar een gejuich op. De dominé, die beloofd had ons te trouwen, was naar zijn begra fenis gegaanmaar men had hier of daar een hulpprediker vandaan ge haald en hij voltrok het huwelijk. Juist toen hij begonnen was kwamen mama, Eveleen en Ellen. Zoodra het was af- geloopen snelden George en ik naar huis, haalden onze koffers George hielp zelf mee om ze te dragen en reden in dolle vaart naar Charing Cross, waar wij juist bij tijds kwamen om den trein voor de boot te halen. Toen deze vertrok en George en ik een coupé voor ons alleen hadden, legde ik mijn hoofd op zyn schouder en schreide van blijdschap. Alles was zoo verkeerd geloopen als het maar kon, maar getrouwd waren we. sen.” Zoo weet men, hoe Coligny een voorvader van de Hohenzollern is. Engeland. Ten bewijze hoeveeel spoed er in Engeland met den aanbouw van oor logsschepen wordt gemaakt, maakt de pers bekend, dat op de marinewerf te Portsmouth gisteren de eerste kiel plaat gelegd is van een nieuwe opper- dreadnought, slechts negen dagen nadat de Iron Duke, een dergelijk linieschip, er van stapel is geloopen. En reeds vier maanden nadat de kiel is gelegd, hoopt men het nieuwe schip te water te laten. Amerika. Dezer dagen ontstond er brand aan boord van het stoomschip Berkshire, van de Merchants and Miners Trans portation Cy. Het schip was, toen de ramp voorviel nog geen 50 Eng. mijl van de kust van Noord Carolina zij was onderweg van Savannah naar Philadelphia. De lading, die voor een deel uit katoen bestond, leverde uit stekende brandstof. Onmiddellnk werd de steven gewend naar de kust en zette de Berkshire koers naar land onderwnl werd het sein C(ome) Q(uick) D(anger) gemarconigrafeerd. De Apa che, een boot van de Clyde-lijn, ontving de seinen en spoedde zich naar de plaats der ramp, waar zij nog juist bij tijds aankwam om de passagiers van de Berkshire, die jmst in de booten werden overboord gezet, op te nemen. Daar er veel vrouwen en kin deren aan boord waren, hadden de officieren van de Berkshire de grootste moeite gehad om de orde te bewaren. Nadat de passagiers in veiligheid waren gebracht, werd de Berkshire in ondiep water gestuurd, waar water in het ruim werd gelaten en de brand kon worden gebluscht. S1ANJE. De epoorwegquaestie in Spanje. By de behandeling van het wets ontwerp betreffende de spoorweg arbeiders, bestreed Maura dit ontwerp als ontijdig en gevaarlijk. Minister-president Canalejas hield vol, dat het onderwerp van deregee- ring in geenen deele het recht van staking opheft, maar alleen maatrege len vaststelt ter verzekering van den gerogelden spoorwegdienst en daar bij gelijkelijk steun verleent aan arbeid en kapitaal, door verplichte scheids gerechten voor te schrijven. Rusland. In de Zuid-Russische stad Loegansk aan de Donetsj werd een bende van handelaars in jonge meisjes ontdekt, die voornamelijk minderjarige meisjes naar Bakoe bracht en verkocht. Eenige slachtoffers hadden uit wanhoop zelf moord gepleegd. Bij die gelegenheid werd de zaak ontdekt en een vervol ging ingesteld. St. Petersburg, 22 Oct. Over de ziekte van den kroonprins wordt hier medegedeeld, dat de kroonprins zich toevallig verwond heeft en dat dien tengevolge op 15 October in de lin kerzijde een bloeduitstorting plaats had. De lichaamstemperatuur steeg dientengevolgeoverigens is de toe stand bevredigend. (Later.) Het hedenochtend over den toestand des troonopvolgers uitgege ven bulletin, luidt als volgtGister avond klaagde de patient over pijnen in een gezwel, die ’s nachts ophiel den. Over‘t algemeen bracht hij den nacht rustiger door dan den vorigen. Vanochtend vroeg bedroeg de tem peratuur 39.1, de pols 138 slagen. GOUDSCHE COURANT. PRIJS DER' ADVERTENTIEN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 B|) drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1