V "Crit <3.e Pers. STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtszaken. Telegrafisch Weerbericht Laatste Herichten. Oue Geïllustreerde Weekbladen. Officieels Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam - - - - daaruit de leeultaten van minder goede verstandhouding onder de rechterpar-1 tijen met treffende cijfer» rijn aan den I dag gekomen. Althans wij zien daarin I niet de voornaamste beteekenis van 1 den uitslag. Of de coalitie een chris- telijk-historisch man naar de Kamer afvaardigt, of een antirevolutionnair, och, wij weten wel, dat dit zoodra de verkozene in de Kamer is vrijwel op hetzelfde neerkomt, niet waar? Maar deze verkiezing met den heer Mackay als candidaat van de christe- lijk-historischen heeft nog een anderen kant, en dien vinden wij vooralsnog wel zoo belangrijk. Naar ons wordt medegedeeld is n.l. de heer Mackay aanbevolen als vrij-handelaar. Aanbe volen in woord en geschrift. Er is in het district een verkiezingsbiljet rond- gezonden, waaraan tal van predikan ten hebben medegewerkt dus niet maar een verkiezingspamflet van de eersten de bestener komt geen on vertogen woord in voor en daarin ook wordt op de verkiezing van den heer Mackay aangedrongen, omdat hij „christelijk" is natuurlijk omdat hij behoort tot de Ned. Herv. Kerk, maar ook en dit wordt twee keer met extra groote letters vermeld wnl „baron Mackay is tegen de Tarief- wet". Zie hier nu wat ons in denuitslag van de stemming van Maandag ver heugd heeft. 'Wanneer wij optellen de stemmen uitgebracht op tegenstanders I van de Tariefwet: Mackay 1888, Fock I 1406, Kleerekooper 306, dan is dat I 3600. Stel nu daartegenover de stemmen I van den eenigen voorstander van het I Tarief, den heer Van der Vegte 3440, dan komt men dus in dit oude bob I werk der anti-revolutionnaire partij tot een tekort van 160 voor het Tarief. Dit is uiterst merkwaardig, en in dit opzicht is de verkiezing voor de vrijzinnigen zeer bevredigend. (N. R. Crt.) Het Ned. Roode Kruis en de Balkan-oorlog. Naar aanleiding van den Balkan oorlog is dezer dagen de vraag gere zen, of het Naderl. Roode Kruis een ambulance naar het oorlogstooneel zou '.zenden ter verpleging van zieke en gewonde soldaten. Naar eohter van goede hand verno-1 men wordt, zoo meldt de „N. Ort.", bestaat bot dergelijke uitzending het voornemen niet. Tariefwet en Bond van Distillateurs. In de te Schiedam jongstgehouden buitengewone ledenvergadering van den Bond van Distillateurs is inge steld een oommissie voor actie tegen den in nr. 431 van het ontwerp-Ta- riefwet voorgestelde verhooging van invoerrecht op gedistilleerd. Tot leden dier commissie zijn be noemd de heeren C. van Lede (Blan- kenheym 4 Nolot's Distilleerderijl, Simon A. Maas (firma Rijnbende Zonen) en 0. Houtman (Schledamsche I Alooholfabriek). I Aan genoemde oommissie is vrijheid gegeven om, indien zjj dit noodig aebt, I het ledental uit te breiden tot 5. Zy kan daartoe 2 bondsleden, naar haar I keuze, benoemen. Graaf van Bylandt. Graaf van Bylandt, de oud-voor-1 zitter der Tweede Kamer was gister voor de eerste maal na znn ernstige ongesteldheid weder in Kamer-ver gadering tegenwoordig. Van alle zijden werd de alom geachte afgevaardigde gelukgewenscht mot zgn herstel. De Turksche Regeertpg heeft ter kennis van de Nederlandsche gebracht, J dat de Bulgaarsche havens Varna en Bourgas dcor de Turksche vloot m staat van blokkade worden gehouden. Trekhonden bij het leger. Naar wij vernemen is het rapport ingekomen van den kapitein jhr. Meyer, van het regiment grenadiers en jagers, die in opdracht had in België na te gaan ae doelmatigheid van het gebruiken van trekhonden bij het vervoer van mitrailleurs. In verband met het bovenstaande lezen wij nog in het Belgische blad „Chasse et Pêche" Een onzer medewerkers beweert uit zeer goede bron op de honden- tentoonstelling te Rotterdam verno men te hebben, dat de Nederlandsche Regeering jhr- C. A. J. Meyer, kapi tein bij de Grenadiers, heeft opgedra gen acht honden te koopen ten dienste van het leger. De helft zal in Holland, ett de andere helft in België worden aangekocht." Het blad voegt hieraan toe„Dit zou een mooi afzetgebied kunnen vor men voor de Belgische fokkerjj, want e en ander land brengt trekhonden voort, die sterk genoeg zijn om voor I het vervoer van mitrailleuses gebruikt 1 te worden. Het is te hopen dat de I keuze der honden aan Holland te I leveren, met zorg zal geschieden. I Voor dezen zeer harden dienst kun- I nen alleen krachtige honden gebruikt I worden. De Belgische luitenant Van I de Putte, die het eerst het gebruik I van trekhonden in het leger heeft I ingevoerd zal wel tevreden zijn met I het succes wat hij in zoo korten I I tijd bereikt heeft. Vad. j S. D. A. P.—S. D. P. In de zitting van het Internationaal I Socialistisch Bureau, welke op 28 en I 29 dezer te Brussel wordt gehouden, I zal o.m. behandeld worden het ver- I zoek van de S. D. P. tot aansluiting I I bij het bureau. In de jongste vergadering van het I bestuur der S. D. A. P. is, naar het I Volk meldt, besloten, naar aanleiding I van dat verzoek, uit naam van de I Nederlandsche Sectie der Internatio- I nale, van het bestuur der S. D. A. P. I en van haar afgevaardigden in het I Bureau, een adres tot het bureau te I richten met het verzoek de toelating I van de S. D. P. te weigeren. Tegen den handel in blanke slavinnen. In de gisteren te Brussel gehouden zitting van de Conferentie ter beteu geling van den handel in blanke sla vinnen heeft de Nederlandsche afge vaardigde De Graaf een overzicht gegeven van den toestand in Neder- landsch-Indië. Hij deelde mede, dat vaak Japansche meisjes verborgen worden in naar Singapore en Batavia bestemde booten, waar zij in huizen van ontucht worden gebracht. Dit gaat meermalen gepaard met mishandeling. De Conferentie oordeelde, dat de conferentie te Londen middelen zal moeten bestudeeren ter bescherming van vrouwen aan boord der schepen tegen wervingspogingen. Naar het Hbld. verneemt, is aan de Ned. Tabaksindustrie voor 5 jaar ge- I fund de levering van de tabaksregie in ervië. Leverancier is de Mg. Trio te I Kuilenburg. Er hadden ingeschreven 17 Nederlandsche, 7 Duitsche en 2 Bel gische fabrieken. In de afgeloopen I 5-jarige periode was de levering te I beurt gevallen aan den Hamburgsche 1 combinatie. Voor dien tijd was het de I Ned. firma Goulmy en Baar. Geldleening Zuid-Holland. I Bij de opening gisteren ter provin-1 I ciale griffie van Zuid-Holland van de I inschrijvingsbiljetten voor de derde I I serie groot f 1,000,000 in de geldlee- I ning ten laste der prov. Z.-Holland, krachtens besluit der Staten van 3 December 1907. bleek te zijn inge schreven als volgt: Burdet en Drug - vesteijn te Amsterdam 125 obligaties ad f 975Labouchère Oyens A Co. s Bank te Amsterdam 50 ad f 985, 50 ad f 980 en 2 ad f 1020A. Bloem-1 bergen Zonen's Bank te Leeuwar den 50 ad f 990Vermeer Co. te Amsterdam 10 ad f 1000Hnmans Zn. te Amsterdam 50 ad f 988 en 35 ad f 1000.10Foekens en Hompe te Arnhem 8 ad f 985H. Oijens Zn. te Amsterdam 15 ad f 1005G. W en H. van Ophoven en Co. te Amsterdaib 25 ad f 1002.60Van As en Veendorp te Groningen 1 ad f 1001.25, 5 ad f 999.76 en 6 ad f 996.26J. Oppenheim'a Bank te Groningen 10 ad f 983.76 en 10 ad f 981.25E. Laorijsaen te Breda 10 ad f 1000.62'/» en 2 ad f 1000;Gebr. Boissevain te Amsterdam 60 ad f 980 I en 376 ad f 976, benevens ten behoeve 1 van Wertheim en Gomperts 60 ad I f 980Cramerns en Vortins te Am sterdam 5 ad f 995; Jonas en Km- I seman te Amsterdam 20 ad f 980I Berlijn en Engers te Rotterdam 6 ad f 980, 230 al f 986, 9 ad f 987.60, 15 ad f 990, 5 ad f 992.60, 41 ad f 936, 1 ad f 998.75 en 38 ad f 1000 R. Mees en Zn. te Rotterdam 6 ad f 985"W. A. H. van den Brande te Rotterdam 3 ad f 1000Ned.-Ind. Handelsbank te 's Gravenhage 4 ad f 1000Firma De Bas Co. te 's Gra venhage 28 ad f 980Heldringen I Pierson te 's Gravenhage 70 ad f 1000 Van der Harst en Van der Noorda I te 's Gravenhage 10 ad f 1000W. I Bronkhorst te 's Gravenhage 10 ad I f 990, en Oppenheim en Van Till te 's Gravenhage 10 ad f 960 en 6 ad f 960. Ommen. De reohtsche pers is maar matig goed te spreken over den voorloopigen uitslag van Ommen. De hoofdorganen vande betreffende partyen maar weinig van, de ^Nederlander" heelemaal niet», de „Standaard 't vol- gende „Wat we vreesden kwam uit. In ééns zgn we er niet, en of we er in tweëen komen zullen is de vraag. Blijkbaar gingen de Vrijliberalen op den candi daat der Christelijk-Historischen over Ook dit nogDe verkiezingscourant voor baron Mackay bracht het stellige bericht: „Mr. Mackay heeft de candi- datuur bg nadere overweging aan vaard", en bazuinde het op haar vier bladzijden uit, dat baron Mackay tegen de Tariefwet was. De vraag is nu I zijn deze twee berichten waar De „a.-r. Rotterdammer" geeft een critisch overzicht van de geschiedenis dezer verkiezing, naar aanleiding waar van de Chr.-historischen duchtig wor den onderhouden. Het blad zegt I „En nu, waarom toch al dat gehar- I rewar en onverzettelijk doordrijven I van den wil der Chr.-historischen Niet het Staatkundig beginsel geeft den I doorslag, maar enkel werkelijke, zoo niet kerkistische, drijfveeren schijnen I van het begin tot het einde in het spel I te zijn geweest." TWEEDE KAMER. Vergadering van 22 Oct. (Vervolg). Invalid/teits- en Ouderdomsver- T zekering. Al de grieven van den heer Teenstra I komen hjieruit voort dat het stelsel van verplichte verzekering niet deugt en I niet deugdelijk te krijgen is. Daarom I is spreker vooratander van Staatspen- I sionneering, voor welk stelsel hij ver- I volgens een krachtig pleidooi houdt. I Als men Staatspensioen vergelijkt met I armenzorg, dan geeft spreker toch I daaraan de voorkeur, omdat het dan I in elk gevdl zal zijn een in de wet I vastgelegde armenzorg, terwijl niet bij I de wet vastgelegde armenzorg is en blgft bedeeling. Het argument van de I kosten deelt spreker niet. Nederland I is rjjk genoeg om tien procent op te I brengen boven de gewone begrooting. I De heer Vliegen wijst op hef groote I verschil tusschen ouderdoms-verzeke- I ring en elke andere risico-verzekering. I Bij elke andere risico-verzekering als I branda8surantie, inbraak-verzekering, hagelslag-assurantie en dergelijke ko men afwisselend ongevallen of feiten voor die tot uitkeering verplichten. Maar het bereiken van den 70-jarigen leeftijd komt natuurlgk maar eens voor, en om nu «bd uitkeering te verzekeren aan dengeen die zoo gelukkig is om i dien ouderdom te halen, moeten tal I van menschen mede betalen. Dat is en blijft een niet weg te redeneeren I onbillijkheid van het systeem dezer wet I en voor spreker een groot bezwaar. Verdere bezwaren zijn de beperking I van de verzekering tot den arbeider I in loondienst, en wel omdat het zijn j I van arbeider in loondienst geen crite- I rium is voor het zgn proletariërvoorts I de wijze van premieheffing't onvol doende van de hulp van invaliden de te hooge leeftijdsgrens voor ouderdoms pensioen. Tegenover den heer Aalberse betoogt spr. dat in Duitschland de meerderheid van het centrum haar stem uitbracht tegen het stelsel verplichte verzeke ring en de Engelsche katholieken vóór Staatspensioen stemden. Verder bestrijdt hij den heer Rutgers in diens betoog, dat in Duitschland de arbeiders zich door premiebetaling niet gedrukt gevoelden. Donderdag 10!/j uur zal spreker zgn rede voortzetten. Zaterdag en ook Zondag zgn nog I eenige personen overgebracht ter on- I derzoek in de zaak „aanranding" op I den Didam-Zeddamschen weg. Elf I personen worden verdacht. Ten laste I wordt gelegdOpenbare aanranding, I geweldpleging, verwonding met mes en vernieling van 3 rijwielen. Vgf I personen werden heden gevankelijk I naar het Huis van Bewarfag overge bracht. Deze laatsten en ook de overigen zgn allen beruchte lieden. De toestand van den verwonde is van dien aard, dat Zaterdagmorgen het verband gedeeltelijk is afgenomen en hij in staat was uit te gaan. Een buitengewoon geval van hon dentrouw valt uit Oude Pekela te vermelden. Ruim drie jaar geleden vertrok een familie van daar naar Amerika en liet haar hond achter. Het trouwe dier is sedert dien tgd niet van de woning, thans door anderen betrokken, te verwijderen. Na afloop I van z'n kleine zwerftochten komt het beest steeds weer voor het huis van zijn ouden baas, waar een medelijdende buurman het van het noodige voedsel voorziet. Tijdens de drukte op de jaarlijksche paardenmarkt te Franexer trachtte een vreemdeling een boer een portefeuille met f 600 uit den binnenzak te rollen. De diefstal werd ontdektde eigenaar kon znn portefeuille nog uit de handen I van aen zakkenroller rukken. Deze trachtte nu te ontkomen, wat hem echter niet gelukte. Op aanwijzing van den marktbezoeker werd de vreem deling door een marechaussee aange houden en naar de kazerne gebracht. Den volgenden dag werd de aange houdene ter beschikking van de justitie alhier gesteld. Uit een verhoor, waarbij de heer D. Colthof als tolk fungeerde, bleek, dat de vreemdeling een Fransch- man is en in het bezit is van een pas uit Barcelona. De zakkenroller is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Men vermoedt, dat de dief hand- I langers had deze moeten zich onmid- I dellijk na de arrestatie uit de voeten I hebben gemaakt. (L. Ct.) Diefstal. I In verband met den belangrijken dief- I stal in het huis van de Duitsche Orde I Balaye van Utrecht, verneemt het U. D. nader, dat de huisbewaar- I der van dit pand, G. v. d. V., die I Zondag door de politie in voorloopige I hechtenis werd gesteld, nadat hem I het eerste verhoor was afgenomen, I gisterochtend voor dpn commissaris, I den heer Dammers, heeft bekend den diefstal zelf gepleegd te hebben. De rechercheurs van Doorn en Van I den Hoogen mochten er reeds in sla- I gen een groot deel van de gestolen I voorwerpen op te sporen en in beslag I te nemen ook op eenige der vermiste I schilderijen wist de recherche de hand I te leggen. Al deze waarden werden I door de benadeelde dame als haar I eigendom herkend. Toen men den ver- I dachte de opgespoorde voorwerpen I toonde, kwam hij tot de bekentenis I de dader van den diefstal te zijn. Men meldt uit Groningen In de Heerenstraaat is de oud-In dische ambtenaar de heer Th. van Olfen door de tram letterlijk midden door gereden. Naar wij vernemen bestaat bij een Am8terdam8ch firma het voornemen om ter uitbreiding van haar zaken in Watergraafsmeer een engros-con- fectiefabriek voor heeren- en kinder- kleeding op te richten. De bouwver gunning om een bestaand perceel daartoe te verbouwen is bij het ge meentebestuur aangevraagd Het Engelsche stoomschip „Ralph Reyke", dat in den nacht van 16 op 17 dezer met het Deensche stoomschip Viking van Westkapelle in aanvaring kwam en zonk, was verzekerd voor 3000 pond bij een Engelsche Maat schappij, welke te Londen gevestigd is. Deze maatschappij heeft de berging van het wrak op zich genomen en dit werk toevertrouwd aan den duiker Van Gelder te Vlissingen. Het comité tot bescherming van de belangen der deelhebbenden aan de millioenen-erfenis van Wirtz te Keulen maakt een mededeeling openbaar, waar in het verklaart dat ae door de bladen verspreide meening van het Duitsche j consulaat-generaal te Amsterdam als zouden alle aanspraken op de erfenis verjaard zijn, onjuist is. Noch de Hol- landsche noch de Hamburgsche recht banken hebben de verjaring erkend. Nadat een Dusseldorpsch advocaat nu het geheele materiaal verzameld en een uitvoerig verslag met adviezen ontworpen heeft, zal men zich tot den Nederlandschen rechter tot beslechting I van het geschil wenden. Het verslag komt tot de slotsom, dat de gemeente I Amsterdam groote sommen van de I erfenis tot zich getrokken heeft en I verplicht is dat geld met rente en I samengestelde interest aan de wettige I erfgenamen terug te betalen. GOUDA, 23 October 1912. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 25 October 1912, zoo noodig voort te zetten op Maandag 28 Ootober d.av., telkens des avonds 7*/% uur. Aan de orde: 1. De benoeming van twee leden van het stembureau voorde verkiezing van leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken. 2. Het afwgzend preadvies op het verzoek om subsidie van het be stuur van het Bureau voorarbeids- reoht. 3. Het afwgzend preadvies op het verzoek van het bestuur der af- deeling Gouda en omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers tot instelling van vervolgklassen aan de scholen voor gewoon lager onderwijs. 4. Het afwijzend preadvies op het verzoek van C. K. Galama tot afkoop eener recognitie. 5. Het voorstel om niet over te gaan tot het overnemen van den Graaf Florisweg op de door Ged. Staten aangegeven voorwaarden. 6. Het nadere voorstel in zake de bebouwing v. d. P. C. Bothstraat. 7. Het voorstel tot wijziging van de Verordening tot heffing van Marktgelden. 8. De begrooting voor 1913 van de gemeente-lichtfabrieken. 9. De begrooting der gemeente voor 1913, en in verband hiermede: 10. De ontwerp-verordening regelende de samenstelling en de bezoldiging der gemeente-politie. 11. Het voorstel tot nadere vaststel ling der jaarwedde van den ge neesheer, belast met de genees kundige behandeling van de agen ten van politie. 12. Het voorstel tot het verleenen van eene tijdelijke toelage aan den schoolarts. 13. Het voorstel tot wijziging van de Verordening op de openbare be waarscholen. 14. Het voorstel tot toekenning eener personeele toelage aan de hulp apothekeres ter gemeente-apo theek. n Weth. is het vol de Raadsleden toe- Door Burg. gende stuk aan gezonden Gouda, 16 October 1912. Naar aanleiding van het in Uwe vergadering van 11 October jl. om preadvies in onze handen gestelde adres der Afdeeling Gouda van den Kwee- kelingen-Geheelonthouders-Bond, heb ben wij de eer U fiet volgende mede te deelen. Door adressante wordt gevraagd het gebruik te mogen hebben van een der schoollokalen tot het houden harer huishoudelijke vergaderingen, daar hare geldelijke omstandigheden niet toelaten steeds de betrekkelijk zware offers te brengen tot het regelmatig afhuren eener lokaliteit. Wij zijn van oordeel, dat de gemeente op verzoeken, zooals dit, niet behoort in te gaan, aangezien zij dan gevaar liep in con- ourrentie te treden met particuliere zaalverhuurders. Wij meenen U daarom in overweging te moeten geven op het Zdres afwijzend te beschikken. Aan den Raad der gemeente Gouda. Vlugge postdienst. Reeds enkele malen hadden wij de onaangename ervaring dat brieven uit 's Gravenhage afkomstig, veel te lang onderweg bleven. Het poststempel wees tusschen ver trek en aankomst een dag, zelfs langer, verschil aan. Dén was de oorzaak on- bekènd, dén weder was de brief via Amsterdam tot ons gekomen. Nu ii het weder voorgekomen dat een brief kaart uit 's Gravenhage verzonden eerst naar Nijmegen ging en vandaar naar Gouda kwam, hetgeen te samen 24 uur vorderde. Daar uit deze onaccurate verzonding onaangenaamheden en soms ook kosten voortkomen, daar is te wenschen dat er wat nauwkeuriger gelet wordt op de sorteering der brieven. De Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" trekt met haar programma, waarop het Mariacongres t*e Maastricht en de ramp der Titanic geplaatst zijn, nog steeds geheel volle zalen, terwgI reed" 's morgens en 's middags verschillen» rangen uitverkocht zgn. Het examen tot het verkrijgen d het diploma, bedoeld in artikel 70 der Militiewet zal voor de eerste maal wor den afgenomen op Dinsdag 12 riov. a.s. in de Infanteriekazerne alhicff. Zij die aan de in dat artikel gestelde eischen voldoen, kunnen daardoor nutt eerste oefeningstijd als milicien i 2 maanden, verkorten. Ook gisteravond was de bio«e»F voorstelling van Albert Frèrti bijzonder goed bezocht. Zooals reeu gezegd, wel jammer daar het vertoon» meer belangstelling waard is. Een v«f" betering is het zeer zeker dat van het tooneel op het doek geprojectee wordt, waardoor de lichtstraal in zaal en het ratelen van de afdraaien» film vermeden is. Voor hedenavond een geheel nieuw programma saam- Kantongerecht. Jacob Hollander, pedicure. Doordat door een fout van een amb tenaar te Amsterdam in de dagvaar ding, die aan den beklaagde Ja»» Hollander te Amsterdam was betes- kend, het recht zgn loop niet kon hebben, is een nieuwe procedure be gonnen tegen den marktventer Jacob Hollander te Amsterdam, die door den onder-inspecteur van politie alhier op den 14on Maart 1912 was geverbali seerd wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees- en heelkunde. Thans diende deze zaak opnieuw. Beklaagde was ter terechtzitting aanwezig. Als getuigen waren gedag vaard de landbouwer Joh. Venderig uit Snelrewaard en Dr. Montagne, die tevens als deskundige in deze zaak optrad. Onze lezers herinneren zich nog wel de toedracht dezer zaak, die in ons blad van 12 Juni jl. breedvoerig is vermeld. Volgens het proces-verbaal wordt beklaagde ten laste gelegd, dat hij zonder daartoe bevoegd te zijn en zonder noodzaak aan Joh. Venderig genees- en heelkundige hulp heeft verleend door met een mesje insnij dingen te maken in de hand van ge noemden getuige, waarna door hem met behulp met getuige's zakdoek het gezwel werd uitgenepen. Boven dien is het bekend dat beklaagde meerdere malen dergelgke handelingen heeft verricht. Op de vraag van den kantonrech ter aan beklaagde of deze bevoegd was tot het uitoefenen van de genoeg en heelkunde antwoordde dezeNeen, dat heb ik ook niet gedaad. Verder WiHende gaan in een stortvloed van woorden werd bekl. door den kanton rechter het zwijgen opgelegd. De eerste getuige Joh. Venderig herhaalde zijn op 12 Juni jl. gedane verklaringen, welke hij ongeveer aldus besloot: „Ik betaalde een gulden en kreeg daarvan twee kwartjes terug met de vriendelijke woorden„Daar, leelijke boer, koop jij nu maar een hechtpleister voor het óéne kwartje, dan koop ik wel een cognacje voor het andere." Deze getuige diende thans ook in een eisch tot schadevergoeding van 3 X fl.50, voor de drie dagen, ge durende welke hg, wegens de verwon ding aan zijn hand, niet had kunnen werken. Beklaagde had op deze getuigen verklaring heel wat af te dingen. Uit zijn geheele betoog, dat op zijn eigen aardige wijze werd gehouden, bleek dat hij betwistte dat door hem een verwonding was gemaakt, dat kon piet mogelijk zgn. Beklaagde, die maar door ratelde, werd door herhaald ha meren van den kantonrechter tot zwügen gebracht. De onder-inspecteur Roos hand haafde zijn proces-verbaal en lichtte dit nog toe. Verbalisant achtte het wel mogelijk dat een dergelijke handeling wel vroeger ook is gebeurdmet een mesje heeft hij bekl. tevoren echter nog niet bezig gezien. Het gewone tarief meent get. bedraagt f 0.25, waar voor dan nog een doosje zalf wordt gegeven. Ook tegen deze getuigenverklaring maakte beklaagde zijn bezwaren ken baar. Volgens bekl. was er geen wet, noch in Frankrijk, Duitschland, Italië en nog andere landen, welke ver biedt het likdoorn snüden. Ook hier is dat niet het geval. Als belasting be talend Nederlander vraagt hij recht matige behandeling en vrijheid van levering van door hem zelf gevonden zalf voor handen en voeten. Dr. Montagne herhaalde ook zgn vroeger afgelegde verklaring. Er was een bloedende wonde aangebracht in het onderhuidsche celweefsel. Beklaagde wilde hierover dezen ge tuige vragen stellen, die de kanton rechter niet kon toestaan. De Ambtenaar O. M. reauisitoir nemend, eisohte tegen beklaagde op de reeds eerder vermelde gronden f 150. boete subs. 60 dagen hechtenis. Beklaagde voerde zelf zijn verde diging. Hij heeft nog niet gemerkt dat andere pedicures ook hier ter stede verhinderd zgn hun bedrijf uit te oefe nen. Hij ontkent dat de door hem gemaakte insngding bloeding heeft veroorzaakt. Wel is het mogelgk dat daarbij een rood teeken is achterge bleven. Bekl. kan zich niet begrijpen op welken grond het kantongerecht hem zou kunnen veroordeelen daar aanklachten bij de balie te Wagenin- gen, Delft, Harderwgk, Medemblik en Leiden of niet zijn geaccepteerd of bg doorzetting aan bekl. vrijspraak hebben bezorgd. Bekl. zeide geen strafbaar feit te hebben gepleegd. Het bedrijf is in de familie. Zijn tante en zgn oom waren als hof-pedicures bij het Koninklijk Huis en ook op dien grond ontkende hg dat hem dooreen „justitieele" wet verboden zou kunnen worden als pedicure op te treden. De uitspraak werd bepaald op 6 Nov. a.s. Overtreding Arbeidswet. Heden stond terecht A. V., baas op de steenfabriek van de firma J. Holst Co te Gouderak, beklaagd zich te hebben schuldig gemaakt aan over treding der arbeidswet door school gaande kinderen arbeid te doen ver richten. Beklaagde ontkende het ten laste gelegde. De twee jongens, hier bedoeld, zgn niet in dienst der fabriek en werken daar ook niet. D$t deze jon gens met een kruiwagen met steenen hadden gereden was volgens bekl. zeer wel mogelijk. Hij had zeer veel last van de schooljeugd en onophoudelijk moest hg de jongens van het fabrieks terrein afjagen. Zelfs hfa hg geklaagd bij den burgemeester daarover en op diens advies waren bordjes geplaatst iet „verboden toegang." Het heeft echter niet geholpen. Beklaagde meen de zich niet verantwoordelijk te mogen achten voor hetgeen kwajongens op het fabrieksterrein doen, zonder dat hij het ziet of weet. De rijksveldwachter Korpel ver klaarde die jongens te hebben zien kruien met een zwaar beladen wagen. Op zijn komst waren de jongens ge heel verbluft. Verbalisant meent, dat waar bekl. op c.a. 7 M. afstand was van de plaats waar de jongens waren, dat deze, hoewel staande in de poort, toegang gevende tot een der ovens, de jongens heeft kunnen zien. Het feit der overtreding weqd door verba lisant geconstateerd en dêswegen heeft hij den baas Visser geverbaliseerd. De ambtenaar O. M. concludeert uit de verhoorên van bekl. en van den verbalisant dat geen voldoende maatregelen waren getroffen om de jongens te verhinderen arbeid te ver richten. Geëischt werd 2 boeten f6.subs, 2X3 dagen hechtenis, De uitspraak werd bepaald op 6 Nov. a.s. Een beklaagde met zijn hond. Een niet alledaagsche vertooning is het dat een hond voor een edelacht baar college ter terechtzitting ver schijnt. Heden was dit echter wel het geval. De vuilnisman J. B. alhier was heden voor het kantongerecht en had zijn hond als bewijsstuk meegebracht. De rijksveldwachter Korpel, die hom op den Graaf Florisweg mot zijn vuil niswagen had aangetroffen, had proces verbaal tegen hem opgemaakt, omdat een der onder d?n wagen gespannen honden beneden den vereischten maat, 50 cM., was. De rijksveldwachter verklaarde den hond met een linnen meter te hebben gemeten en dat hij toen bevonden had dat de maat maar 49 cM. be droeg. De vuilnisman had hem toen gezegd dat hij den hond had gekocht van "iemand, die het dier eerst door de politie had laten meten, doch ver balisant meende op grond van zijn meting, tot bekeuring te moeten over gaan. Als getuige trad op de heer Ten- ckinck, inspecteur van politie. Deze verklaarde den bewusten hond van den vroegeren eigenaar te hebben ge meten en toen bevonden te hebben dat het dier een hoogtemaat had van 52 cM. De maat, welke van politie wege wordt gebruikt, was ter terecht zitting aanwezig. Hoewel de rijksveldwachter, na me ting ter terechtzitting, wat niet zoo heel gemakkelijk ging, weer 49 c.M. noteerde, bleek het beest, na meting met de politiemaat hooger te zijn en de vereischte hoogte te bezitten. De ambtenaar O.M. Concludeerde daarom tot vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op 6 Nov. Verder werden heden behandeld de volgende zaken A. S. alhier, beklaagd de Aaltje Baksteeg met een hondenkar te hebben ingereden. Eisch 2X f 2. boete, subs. 2X1 dag hechtenis. P. v. d. H. te Bergambacht, beklaagd van zgn hondenkar niet te hebben voorzien van voldoend steunsel. Eisch f 3. boete subs. 3 dagen hech tenis. F. M. boekhouder bg de firma Brans alhier, beklaagd een bediende des avonds te hebben uitgezonden op een rijwiel zonder lantaarn. Eisch f 4. boete subs. 3 dagen hech tenis. J. P. H. alhier, beklaagd van vis- schen met een sleephengel, zonder akte of vergunning. Eisch 2 Xf 1. boete met verbeurd verklaring van den hengel. P. L. H. en D. H., beklaagd van in gesloten tijd visschen met vischtuigen waaronder een zegen. Eisch wegens vroegere vonnissen voor ieder der beklaagden f 20. boete subs 20 dagen hechtenis, met inbeslag neming van den zegen. K. te Langeruige Weide beklaagd van het inslaan van ruiten bg den winkelier J. de Koning. Aangezien bleek dat het breken der ruiten niet uit opzet was geschieden de schade was vergoed, eischte de ambtenaar O. M. vrgspraak. J. H. alhier, beklaagd van het zitten op zgn hondenkar in deze gemeente. Eisch f 2 boete, subs. 2 dagen hech tenis. E. R. alhier, beklaagd van met een hondenkar het trottoir in de Crabeth- straat zonder noodzaak te hebben bereden. Eisch f 2 boete subs. 2 dagen hech tenis. De uitspraken defcer zaken werd bepaald op 6 Nov. a.s. De zaak tegen J. Ph. v. L. vleesch- houwer alhier die verzet had aange- teekend tegen het tegen hem gewe zen vonnis werd uitgesteld tot 6 Nov. a.s,, ten einde de getuigen te hooren. Hoytema's Kalender. De firma Ferwerda en Tieman te Amsterdam zond ons ook thans weder hare artistieke premie „de Hoytema- kalender". Alleen de naam „Hoytema" wijst er al op dat hier weer iets superieurs wordt geboden. Dat is ook inderdaad het geval. Deze twaalf-bladige kalen der met zjjn van zoo*fi bijzon^ deren kunstzin getuigende teeke- ningen waarvan de motieven aan het dieren- en plantenrijk zijn ontleend, doet den vervaardiger van de ontwer pen alsmede de firipa, die de litho grafische verzorging op zich nam, eer aan. Het is een genot den kalender blad voor blad te bezien en wij zijn er zeker van dat de bladpn zullen worden bewaard en in menige kamer later geëncadreerd, nog tot sieraad zullen strekken. Men leze de advertentie van de firma Ferwerda en Tieman in dit nummer. Heden slaagden voor het examen Vrije- en Ordeoefenijigen in Rotter dam de dames A. Bprrie, A. {Ie Jong en P. van Tongerloo alhier en Fr. de Brurjn te Boskoop en don heer H. Molenaar alhier. „De Lijfgarde". Wij vestigen de aandacht op de op voering van „De Lgfgarde" morgen avond waarin de hoofdrollen zullen worden vervuld door de dames Julia Cuypers, Mevr% vim, g^rckhovei Jonkers en Trnus Bost- #n de heeren Ed. Verkade, Const, van Kerckhoven en P. Beukman» Men leze de advertentie in dit blad. Schoonhoven. Den laatsten avond der Schoonhovensche kermis is de on geveer 30-jarigé P. Both, te Langerak, uit een luchtschomn^ol gevallen. De ongelukkige werd vopr dood opgeno men en overleed reeds den volgenden morgen. RECHTBANK TE AMSTERDAM. De droevige kindermoord. De 4e kamer heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen den 49-jarigen kleermaker W. v. B., be klaagd van het vermoorden van zijn kinderen twee meisjes van 6 en van 4 jaar en een jongetje van 2 jaar **un* z^n won*nS aan de Van Hogendorpstraat tc Amster dam. Hg pleegde ae daad door mid del van een slagersmes, waarmee hg zgn drie kinderen achtereenvolgens den hals doorsneed. Het O. M. heeft op 8 dezer tegen bekl. levenslange gevangenisstraf ge- eischt. De verdediger mr. M. Mendels, concludeerde bij zi;n plpidooi, dat bekl. zou worden opgezonden naar een krankzinnigengesticht, subs, dat twee psychiaters van beproefden naam een nader rapport zouden indienen. De rechtbank vond hiertoe geen termen. Zij overwoog ook, dat de „on weerstaanbare aandrang", waarop be klaagde zich beriep, niet was aan te nemen, omdat hij vóór het plegen van de daad opzettelijk een groote hoeveel heid spiritualiën gebruikte, en veroor deelde hem wegens het voortgezet misdrijf van moerd tot 20 jaar ge vangenisstraf. De veroordeelde hoofde de uitspraak kalm, met gebukten hoofde aan. Vóór de uitspraak poogde bekl.'s vrouw nog de zitting bij te wonen zij had reeds in de rechtzaal plaats genomen, doch de president, mr. Mei- nesz, liét haar zachtkens verwijderen. dravern te Alkmaar, de Ballonvossen jacht, de 4 luitenants die in New-York om den Amerika-beker uitkomen, U. V. V.—Alomapia Victrix, O. D. O.— Quick, D. V. %l—Concordia, P. W. Vitesse, A. F. C.—Xerxes, korfbal, wielrijden, Mannus Francken, en arti kelen van Jan Feith, Meerum Terwogt, J. Stock, over Hockey, Korfbal. In 2 aparto bijlagen over de wed strijden van Zondag, waarvan één speciaal over voetbal. van het Koninklnk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.3 te Haparanda, laagste stand 743.2 te Ma- linhead. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien, iets zachter. Het Algemeen Nederlandsch Sportblad geeft ditmaal op den omslag en ook binnenin foto's van den Hockeydag te 's Hage en verder foto's van ae hard- TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Invaliditeits- en Ouderdomspensioen. De heer V1 i e g en (s. d.) zette zijn gisteren afgebroken rede voort. Spr. verdedigde het staatspensioen als eisch der arbeidende klasse, die, daar ze ge scheiden is van de productie, niets te zeggen heeft over haar eigen lot. Steeds wankelend wordt de bestaans zekerheid der arbeidende klasse. Geen lasten kunnen meer op haar gelegd worden. De proletariseering neemt steeds toe, het getal van hen, die af hankelijk zijn van de producenten stijgt enorm. Met nadruk protesteerde spr. er vtegen dat staatspensioen het karakter van armenzofg zou hebben. Wel de gelijk zal het volk het groote verschil tusschen beide zien. In verband met het betoog van den heer Aalberse over politiek bederf van het staatspensioen, wees spr. er op dat de heer van Vliet zich voor vrijstelling der lage lonen had verklaard, en daarmede dus zelf een politieke demoralisator was ge worden. Het demoraliseerende van armen zorg zag spr. in de wijze waarop de Kerk tot de armen zich verhoudt. De kerk houdt graag de armen onder haar hoede en gezag en zou met leede oogen zien dat de menschen vrg wer den van de kerk en een recht konden doen gelden op staatspensioen. Vervolgens ging spr.' de kostenbe rekening van net staatspensioen na. Behalve de successie-verhooging en een rijks-inkomstenbelasting, wees spr. als bron aan Je belasting op de waarde vermeerdering van den grond en op de goederen in de doode hand. De heer Tydeman (v. 1.) wees er op dat deze wet inderdaad er door gejakkerd wordt, al ontkende de heer Aalberse dit. Naar Nederlandsch ge bruik wenschte spr. te werken. Men is hier niet in Engeland. Spr.'s hoofd bezwaar tegen de spoedbehandeling was, dat deze wordt doorgedreven tegen den zin der oppositie en om het zicht van de stembus, ja zelfs met het oog op de stembus, zooals Dr. Kuyper heeft betoogd. Spr. verklaarde zich vóór vrge ver zekering, aangevuld door staatspen sioen. Voor hen, die niet in staat zijn zioh te verzekeren moet de staat ge heel optreden, een aanvallend staats pensioen dus. Spr. geloofde dat het bezit van pensioen zou prikkelen tot sparen voor het aanvullen daarvan. In de kosten moeten de gemeenten bgdragen, omdat de armenzorg zal verminderen, voorts de werkgevers, de inkomsten-belasting en de belasting van de goederen in de doode hand. Tarief verhoogingen acht spr. uit den booze. De heer Van Idsinga (c. h.) kan niet begrijpen hoe men twijfelen kan aan de verslappende invloed van staats pensioen. (De vergadering duurt voort.) De oorlog op den Balkan. Wranja, 23 Oct. Servische troepen trokken gisterenmiddag 4 uur Beres- cina binnen na hevigen strijd. De Ser vische troepen beginnen nu de inslui ting van Koemanowo. Berlijn, 23 Oct. De strijd bg Kir- tulisse, welke het bedoelt den Bul- §aren mogelijk te maken van uit het osten op den spoorweg te komen, is nog onbeslist. Aan beide kanten moeten enorme verliezen zgn geleden. Een Bulgaarsch bericht spreekt van 2000 dooden en 4000 gewonden. Barijs, 22 Oct. De Echo de Paris schrijft, dat Poincaré een onderhoud heeft gehad met de gezanten vau En geland, Rusland en Duitschland over de Balkan-toestanden. De besprekin gen liepen over de houding van Roe menië in geval Turkije verloor; ze hadden een zeer vriendschappelijk verloop. Gevolgen van den oorlog. Londen, 22 Oct. Tengevolge van den oorlog, hebben vier stoomvaart maatschappijen het vertrek van hun paketbooten in de lijnen Liverpool naar Corfoe, Patras, Syrië, Smyrna, KonBtantinopel en de Zwarte Zee opgeschort. VAN DEN 23 OCT. 1912. Staatsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. OdI. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6pct. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Haak- en Crediet-instel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Onderneminreu American Car Foun dry Comp. O. v. A. Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Oert. v. Gew. Aand. K»i. Crediet Instelt, en Cultuur Andernemlncen Handelsver. „Amster dam" éand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-Mg.O.v.A Mtynbeuw Mflen. Ketahoen" Mgnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleumin dustrie Mg. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A Shell" The Trapsp. A Trad Cy; C. v. 6. A Scheepvaart igen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mg. Aand. Stoomvaart-Mg. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref-A. Tabak-Hudernemlnren Bindjey Tabak My. A. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoerwecen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-fi-Gbl. 3 pet. W arsohau-Weenen Spoorwegmg. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeninceu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theiis-Re- gtfiirangs-Ges. 4 pet. Vorig. Koert. Koura ran beden. 79 80% 84 63 98% 86% 89 83% 83'/, 84% 83% 64% 102% 83 81% 88% 67'/, 214 59'%, 60% 8a% 88% 2«%. 76'%, 76% 187 270 189% 267% 34 248 83% 246'/, 82% 155 156% 608'/, 506 526 187% 187% 104 20 89 89 4 10% 86% 94% 63'/, 186 86% 96% 84'%, 169% 100'%, 146 10% 94 62% 96%, 34% 169% 1'/. GELDKOERS. Prolongatie 3% pCt. Kat. Staatst. flauw, Bnitenl. minder geanimeerd. Mijnen weinig varieerend, Tram waardon stil, Amerikanen weinig omzet, Petroleum nog al willig, Tabak ken idem, Cnlturen en Rubbera flauw.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2